Esso EXTRA op-arttcIS President De reorganisatie van Gaulle kondigt Senaat aan Kleinzoon van keizer Wilhelm verdween na telefoongesprek Luchtgevecht bij Hanoi Rondreis in Noord-Frankrijk voor generaal pelgrimage Van dag tot dag Muur eist weer slachtoffer Minister Gromyko naar paus Paulus Weer onrust onder Belgische artsen Synagoge beklad in Johannesburg Oe Thant in Londen over Rhodesië telegrammen MAANDAG 25 APRIL 1966 Brussel in teken van anti-kernbommers U wenst véél kiLometers uit een volle tank. En véél kracht in uw motor. Om steeds snel te kunnen optrekken wanneer dit nodig is voor uw veiligheid op de weg. Stop 'n tijger in uw tank Esso Extra! Zolang de voorraad strekt een moderne, heel aparte Handige, decoratieve tas voor vakantie, weekends, school, strand, enz. slechts f. 2.- Tijdelijk verkrijgbaar bij de Esso dealers, die op dit buitenkansje wijzen met een raambiljet. (Van onze correspondent) PARIJS. Tijdens de eerste van een serie propa- gandareizen waarmee president Charles de Gaulle ziin tweede zevenjarige ambtsperiode extra luister hoopt bij te kunnen zetten, heeft het Franse staatshoofd zaterdag in zijn geboortestad Rijssel aangekondigd dat, zodra de omstandigheden rijp zijn, de Senaat Frankrijks Eerste Kamer op de helling zal worden gezet. De president, neesheren," groep'Tt'rekking 'de Boe "heeft I die al eerder met de gedachte van een reorganisatie van met een staking gedreigd, wanneer in derdaad gerechtelijke vervolgingen zullen worden ingesteld tegen artsen die een ho ger honorarium berekenen dan door de wet is toegestaan. De Belgische zieken fondsen hebben namelijk aangekondigd dat zij tegen die geneesheren juridische acties zullen beginnen. de Senaat had gespeeld, heeft nu voor het eerst dat denkbeeld in het openbaar ontwikkeld. De Senaat, die de president niet zo goed gezind is, en wiens president, Monnerville, een van zijn persoonlijke vijanden is, zou mettertijd, zo onthulde het staatshoofd, met de Econo mische Raad een fusie moeten aangaan. Men verwacht overigens niet dat deze herziening van de grondwet haar beslag al zou kunnen krijgen vóór volgend jaar de Na tionale Vergadering is vernieuwd. Negen gewonden bil Niettegenstaande die persoonlijke band Indien de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko in de loop van deze week een bezoek aan het Vati- caan brengt en een onderhoud met de paus zal hebben, zal dat formeel een ge volg zijn van een desbetreffend Russisch verzoek. Een audiëntie bij de paus moet namelijk altijd worden aangevraagd, zo dat het initiatief nooit officieel van het Vaticaan kan uitgaan. Toch is in deze aangelegenheid het ver langen tot een ontmoeting officieus ook uit Vaticaanse kringen afkomstig, zodat het Russische initiatief niet meer dan een formaliteit moet heten. Waarom is het Vaticaan zo gesteld op een diplomatieke ontmoeting op hoog niveau, terwijl de af wijzing van contacten in rooms-politieke kringen toch altijd nog tamelijk fel leeft? Er zijn allerlei redenen aan te geven, die een officiële verzoening want dat zou de praktische consequentie van deze ontmoeting zijn wenselijk maken. De roomse toenadering tot de oosterse schis- matieken is de laatste jaren tamelijk »nel tot ontwikkeling gekomen in het ka der van de oecumenische formule. Bo vendien hebben de katholieke groeperin gen in landen van het oostelijk bloc zich omhooggeworsteld tot een zekere pacifi catie met het communistische regime, in het ene land wat meer en wat stabieler dan in het andere. En tenslotte past in het kader van de pauselijke vredesbood schap een zekere aanvaarding van de sta tus quo achter het ijzeren gordijn, omdat die voorwaarde zal moeten zijn voor een internationale verwezenlijking van de vrede. Er zijn omstandigheden die een verde re ontwikkeling van vredelievendheid in de verhoudingen tot het oosten minder moeilijk maken, ook voor het hoofd van de rooms-katholieke kerk dat tegelijk wereldlijk staatshoofd is en dus politieke avant-garde mag bedrijven. Een van die omstandigheden wordt gevormd door de verschijnselen van toenadering tussen West-Duitsland en de Oostzone, die op hun beurt weer worden bevorderd door de Russische neiging tot minder resolu te afwijzing van een eventuele „Wieder- vereiniging". Dat een toekomstig „groot- Duitsland" een neutrale status zal moe ten hebben en slechts zal worden geduld in een atoombomvrij en niet tot een wes telijk verdedigingsstelsel behorend mid den-Europa, is een Sovjetrussisch axioma dat gemakshalve op dit ogenblik mag worden verzwegen. Feit is, dat voor iede re regeling van Europese kwesties een vreedzame verhouding dient te worden geschapen en dat het Vaticaan thans vrij moet worden geacht aan die betere ver houding mee te werken, zonder het ver wijt van een „pro-communistische tac tiek te krijgen. De reactie in diverse landen zal echter toch variëren, naar gelang de interne si tuatie in die landen: in Frankrijk zal men deze Vaticaanse soepelheid toejuichen, in Spanje scherp afwijzen, in de Verenigde Staten met bezorgdheid gadeslaan. Maar in landen van het oostelijke bloc zal de sympathie voor Rome erdoor toenemen en wellicht ook nog resulteren in wat meer tegemoetkomendheid der regerin gen ten opzichte van de rooms-katholieke bevolkingsgroepen. Dat is voor Rome in ieder geval al een winst op korte termijn, afgezien nog van de praktische problemen die de paus met zijn gast Gromyko onder ogen zou kunnen zien en die misschien ook nog in details vatbaar blijken voor enige „afslijping". HWMVMWMMW<MMWHMM<<MMIIIIIMIIIIMM*'"*»»"»*"''' (Van onze correspondent) BONN De 53-jarige prins Friedrich von Hohenzollern is na een geheimzinnig telefoongesprek in zijn slot Reinharthau- sen te hebben gevoerd zonder hoed of jas naar buiten geslopen en sindsdien ver dwenen. Dat gebeurde afgelopen woens dag. Sindsdien dregt de politie in de Rijn tussen Wiesbaden en Rüdesheim, kijken alle agenten in de Bondsrepubliek scherp uit en zoekt Interpol buiten de grenzen van Friedrich's grootvader's vroegere rijk. Het hoofd van het huis Hohenzollern, prins Louis Ferdinand, verklaarde in een interview, dat zijn broer geen neigingen tot zwaarmoedigheid had. Wel had hem iets „zwaar getroffen", waarover noch Louis Ferdinand noch andere leden van het huis mededelingen willen doen. Dit iets" was echter volgens Louis niet van zo ernstige aard, dat men er zelfmoord om zou plegen. De sinds woensdag verdwenen prins was kort voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog, na zijn opleiding te heb ben voltooid en zijn dienstplicht te hebben vervuld, naar Engeland gegaan. Daar had hij, in het dorpje Albury ten noorden van Londen, een kleine boerderij gekocht. Hij bebouwde er zelf zijn akkers en zijn groentetuinen onder de naam George Mansfield. Onder dezelfde naam trouwde hij in 1945 met de dochter van de Engelse de prins dat hij even een luchtje ging „bierkoning" Guiness. Sinds 1946 droeg scheppen. Sindsdien is hij niet meer te hij weer zijn werkelijke naam. Inmiddels ruggezien. had prins Friedrich het Britse staatsbur- Het nieuws van „sprinsens verdwijning gerschap verworven. greep kamerdienaar Wölk, die een ver- Regelmatig was de prins op zijn slot I trouweling was geweest van de kroon- Reinhartshausen, om er zijn zaken te re- prins de vader van Friedrich zo aan gelen. Afgelopen maandag kwam hij uit dat hij zaterdag bij het hijsen van de vlag Engeland over. Toen hij dinsdagavond op hetslot Hachingen ineen zeeg door een met de rentmeester en een familielid I hartaanval. samen was, ging de telefoon. Het gesprek I Op slot Hachingen werd die dag het duurde kort en na afloop ervan vertelde huwelijk gesloten tussen hertog Karl Gregor zu Mecklenburg met Maria Mar garethe von Hohenzollern. De verdwij ning van prins Friedrich legde een zware schaduw over deze feestdag. Prins Louis Ferdinand, die als getuige aan de trouw plechtigheid zou deelnemen, liet zich ver ontschuldigen, om aan de speuracties langs de Rijn deel te nemen. Zondag keerde hij naar Wünnehof bij Bremen te- SAIGON (AP) Straaljagers van de I rUg. „Van mijn kant zijn verder geen Amerikaanse luchtmacht hebben bij een verklaringen te verwachten", sprak de luchtgevecht boven Noord-Vietnam ten prins noorden van Hanoi twee in de Sovjet-Unie gebouwde Migs-17 neergeschoten. Het ge vecht duurde slechts vijf minuten. Voor de eerste maal hebben Amerikaan se vliegers zaterdag snelle en moderne Migs-21 in de lucht boven Noord-Vietnam gezien. Tot dan toe hebben zij de tragere wwwywlnivWwi«WMiw'WW'Wwwlwwwyv|ll,wtll<l'l'w BERLIJN (DPA) Oosterberlijnse grensbewakers hebben vanochtend een vluchteling neergeschoten, die over het Teltov-kanaal naar West-Berlijn wilde vluchten. Nog voor de man over de prik keidraadversperring aan de oever van het kanaal kon klimmen vuurden de le den van de volkspolitie een vijftigtal schoten op hem af. De vluchteling zakte ineen en werd na een half uur wegge' haald. De vlucht naar het Westen gelukte in de nacht van zondag op maandag wel aan een vrouw van 51 jaar, die in het zuidelijke gedeelte van de stad onopge merkt naar West-Berlijn wist te glippen BRUSSEL (AP) 20.000 tot 30.000 mensen hebben zondag meegedaan aan de vijfde anti-kernbommars in Brussel die is gehouden onder auspiciën van katholieke, socialistische en communistische organi De betogers droegen spandoeken mee en riepen leuzen tegen de oorlog in Viet nam en voor kernontwapening. Een West duitse groep voerde een spandoek mee waarop stond: „geen mark en geen man voor Vietnam", een Spaanse groep droeg een spandoek met het opschrift „Palo mares, nooit meer". Het verkeer in de binnenstad van Brus sel raakte enige tijd in de war doordat de betogers na de demonstratie zitacties op straat hielden. Er ontstonden korte ge vechten, toen er een tegendemonstratie werd gehouden, georganiseerd door rechtse studentengroepen. De tegenbetogers ontrol den Belgischs en Amerikaanse vlaggen. Prins Frederik van Pruisen VATICAANSTAD (AP)—De Russische en minder gevaarlijke Mig-17 tegenover I mjnister Gromyko zal in audiëntie wor zich gevonden. den ontvangen door paus Paulus VI. Dat Vietcongleden hebben zateidag een zaj vermoedelijk woensdag gebeuren. Het aanval gedaan op een posthuis van de ver-I eers^e keer dat een paus een mi- keerspolitie bij het centrum van Saigon. njster van een communistische regering Zij vielen de post aan met machinepisto- ontvangt len, granaten en een mijn en verwond- I Gromyko heeft zijn besprekingen met den elf agenten en twee burgers. Alle aan- I Juliaanse regering en het officiële deel val Iers ontsnapten. van zjjn bezoek beëindigd. Maar hij blijft ■kt j Sta^?^oofd van Cambodja, prins nog een paar dagen in Italië voor het Norodom Sihanoek, heeft een afgevaar- maken van uitstapjes, onder andere naar digde van het Zuidvietnamese nationale jameis Mevrouw Gromyko heeft in het Vaticaan bevrijdingsfront tweehonderd balen ge droogde en gezouten vis aangeboden. heTb^r^de museum bezocht. Hij noemde het bevnjdmgsfront de po litieke afdeling van de Vietcong „de enige authentieke vertegenwoordiging van I het Zuidvietnamese volk. De steeds zwaar dere verliezen die het front de vijand toe- brengt, tonen aan dat de overwinning ze-1 ker is en, naar wij hopen, zeer nabij", aldus de prins. Rooms-katholieke Zuidvietnamezen heb-1 ben zondag in Saigon en Danang beto gingen gehouden tegen de „zwakheid van I de regering met betrekking tot de eisen van de boeddhisten". Zij eisten het ver trek van de Amerikaanse ambassadeur, Henry Cabot Lodge. Advertentie STOP'N TIJGER IN UW TANK! r (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische Nationale Federatie van Syndicale Kamers van Ge- De groep heeft niet zoveel aanhangers. Men neemt aan dat ten hoogste tien per- o. Deze rondreis door Noord-Frankrijk, cent van de bij de Syndicale Kamers aan- j waar ,je president tot morgen zal blijven, gesloten artsen De Boe als hun voorman voor hem ook het karakter van beschouwt. Negentig percent heeft zich een pelgrimage. De president heeft een achter dokter Wijnen geschaard. Aan so~ [bezoek gebracht aan zijn geboortehuis dat cialistische zijde pleegt men dokter De vjak naas^ bet stadhuis van Rijssel is Boe de Poujade van de Belgische artsen I gejegen en waarvan het vertrek waar hij te noemen. Dat is een juiste kwalificatie. I ge|-joren werd in de staat is gebleven waarin hij het als kind heeft gekend. i-v i is de belangstelling van de Noordfranse rAllpflPC in llllhlin bevolking voor het bezoek van de presi- ICIICIJCN III L/UU1II1 Ment bescheiden. Hier en daar stonden DUBLIN (AP) Een mars door het *atjTdag w.ft schoolkinderen centrum van Dublin van het verboden hadden gekregen en ook wel groepjes Ierse republikeinse leger, is zondagav6nd volwassenen i^s de weg de presiden- ontaard in a.n met teïS Zet word^ dat het zaterdag ZeSe™fA~ze"d1,»hCg°ïLa» Da preaiden. dia het republikeinse leger begonnen de mars. In het centrum braken gevechten uit tussen de demonstranten en nieuws gierigen. Ook bij het hoofdpostkantoor werd gevochten. De mars werd georganiseerd uit protest tegen het feit, dat een man van het Ierse republikeinse leger in Dublin gevangen genomen was. Ook in Belfast en Lime rick zijn arrestaties verricht. De politie kwam tussenbeide, toen de demonstran ten een blauwe vlag te voorschijn haal den, het embleem van het bataljon Du blin van het Ierse republikeinse leger. JOHANNESBURG (AP) De rabbi van een joodse gemeente in Zuidafrikaan- se Johannesburg heeft een beloning van 250 pond uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van een onbeken de die tijdens het weekeinde een groot wit hakenkruis en de leus „Heil Hitier" op de muren van een synagoge in een I voorstad van Johannesburg heeft geklad. blootshoofds was en het gebruik van een parapluie demonstratief weigerde, moest zich eerst ijlings gaan verkleden alvorens de notabelen te kunnen ontmoeten. Nota belen, onder wie de socialistische burge meester van zijn geboortestad intussen door afwezigheid schitterde. Zowel de President De Gaulle maakt een werkreis door Noord-Frankrijk. Zondag woonde hij een plechtigheid bij in Rijssel waar men de mannen herdacht die in de oorlog door de Duitsers zijn gedeporteerd. Na af loop schudde de president de handen van vele van zijn landgenoten die zich om heen verdrongen. (Tele- foto). communisten als de socialisten hadden voor het bezoek het parool uitgegeven de presidentiële visite te boycotten. Een ge bod waarvan slechts werd afgeweken bij een korte plechtigheid bij het gedenkte ken der slachtoffers van de laatste we reldoorlog, waarbij aan De Gaulle ook communistische en socialistische gemeen teraadsleden en de burgemeester konden worden voorgesteld. Terwijl onder het directe gevolg van de president de afwezigheid van een van zijn drie fameuze „gorilla's" werd opgemerkt, die in Parijs sinds kort een restaurant heeft geopend, waren de gendarmes en de leden van de Franse oproerpolitie ten getale van een vijfduizend man in volle sterkte aanwezig. Incidenten zijn niet voorgekomen. Zijn reis naar Rijssel heeft de president ook nog aangegrepen om de internationa le jaarbeurs van die stad te openen. Tij dens zijn rondgang werd hij bij de Ne derlandse stand begroet door de ambas sadeur in Parijs die de president een grote kist sigaren voor hemzelf en nog een kampeertent voor een zijner klein zonen, ook een Charles, aanbood. Voorts werd mevrouw De Gaulle een prachtig boeket oranje rozen overhandigd. LONDEN (AFP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou vandaag in Londen aankomen voor be sprekingen over Rhodesië met premier Wilson en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart. In de Britse hoofdstad verwacht men. dat Wilson Thant zal verzoeken te wach ten met nieuwe pressie van de VN op Rhodesië om de Britse regering in staat te stellen haar onderhandelingen met Zuid-Afrika voort te zetten. In dit ver band wordt eraan herinnerd, dat nieuwe besprekingen over de Zuidafrikaanse olie leveranties aan Rhodesië binnenkort zul len worden gevoerd tussen de ambassa deur van Groot-Brittannië in Pretoria en premier Verwoerd van Zuid-Afrika. LSD. Burgers hebben gemeld, dat op 21 scholen in de stad New York LSD ge produceerd en gebruikt wordt. Dat heeft de openbare aanklager van Brook lyn, Aaron Koota, zondag verklaard. Koper. De Britse politie heeft bij krach tig optreden tegen de handel in gesto len koper en schroot door onderwereld figuren tweehonderd arrestaties ver richt. De actie omvatte geheel Groot- Brittannië en werd onder leiding van Scotland Yard uitgevoerd door onge veer 450 politiebeambten. Wakker. Een 28-jarige Italiaanse metse laar, Luciano Ferro, zegt een wereldre cord gevestigd te hebben door 277 uur achter elkaar niet geslapen te hebben. Het doel van deze merkwaardige pres tatie, was zich bekendheid te verschaf fen en zodoende een goede betrekking te krijgen en daarmee de economische voorwaarden te scheppen voor het stichten van een gezin. Proces. Twee voormalige SS-officieren staan in Hannover terecht, beschul digd van moord op ongeveer 540.000 mensen in Rusland en Servië. Dagblad. Met een druk op een knop liet de Engelse oud-actrice, dame Sybil Sybil Thorndike, zondag het eerste nummer van het nieuwe communisti sche dagblad, de Morning Star, van de pers rollen. Het uit zes pagina's be staande blad, een herziene versie van de Daily Worker, begint met een opla ge van 120.000. Ontploffing. Bij de ontploffing zaterdag avond in een passagierstrein in de In dische staat Assam zijn veertig mensen om het leven gekomen en zestig ge wond. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt door leden van de Naga- stam, die onafhankelijkheid eist. Rovers. De Westduitse politie heeft be kendgemaakt dat zij opnieuw een van haar eigen leden als rover heeft ont maskerd, de derde in korte tijd. In Hamburg werd een twintigjarige leer ling-politieman aangehouden, die met een jonge arbeider de laatste vier we ken kostbaarheden heeft gestolen uit ongeveer veertig auto's. Overmaat. Een arts in Parijs is wegens doodslag veroordeeld nadat een donor was overleden die voor de dertiende keer binnen een jaar bloed had afge staan. De arts heeft een boete gekregen van duizend frank en moet 219.000 frank ongeveer 155.000 gulden schade vergoeding betalen. Bergbeklimmers. Een geheel uit Indi sche vrouwen bestaande groep bergbe klimmers is erin geslaagd de top van de 6700 meter hoge Koktang in het Hi- malajagebergte te beklimmen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3