Oud-Velsen en naaste omgeving was zaterdag een „rampgebied" Goede thrillerver toningen door „Tavido" BLIJVEN TELLEN... sportief rijplezier voor jonge en OMGEVING: Fa. ScHllit 611 Zll. Financiële steun B.B.-oefening in V erkeersongevallen voor „St. Caecilia" Heemskerk in Heemskerk Na hevige explosies op kustvaarder te Heemskerk „BEAU RIVAGE" Oefening van Rode Kruis-colonnes, diverse diensten en instellingen MAANDAG 25 APRIL 1966 5 Met reddingboot Redelijk verloop mpncpn ^ris era'een voor f 995.-en... uw Vespa-dealer is dichtbijI VESPA-HOOFDAGENT voor BEVERWIJK Breestraat 151 BEVERWIJK - Tel. 23327 Velsenaar reed na aanrijding door HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN 93 - IJMUIDEN - TELEF. 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN weer nieuw Regenjassen... de grote keuze maakt üw keuze zo eenvoudig! Wij tippen: Trevira en Terlenka jasser Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 31/2, 41/2 of zelfs 5% maken. Met zo'n NEDERLANDSCHE rente blijft u tellen. Bijtellen! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Groot alarm KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN De in het „draaiboek" van de oefening vermelde gebeurtenissen zijn zich zater dagochtend met drie kwartier vertraging gaan afspelen wegens onvoorzien opont houd van een grote wagen met in te zet ten materieel. Toen de commandant van de brandweer Velsen groot alarm had ge slagen werden Rode Kruis, politie, GG en GD en andere instellingen gewaarschuwd. Het eerste werk voor de politie werd het afzetten van de getroffen omgeving. De algehele leiding in het „rampgebied" heeft gedurende de gehele oefening berust bij de commissaris van politie, de heer W. Sepp. Het Rode Kruis dirigeerde colon nes van Velsen-IJmuiden, Haarlem en Be verwijk naar oud-Velsen en kreeg ook as sistentie van een verbindingspeloton uit Alkmaar. Dit laatste was noodzakelijk omdat bij de „ramp" de telefoonverbin dingen waren verbroken. Het oude raadhuis heeft zaterdag een zeer belangrijke rol gespeeld bij de oefe ning. Het was het centrale punt waar de hulpverlening werd gecoördineerd en van waaruit velen die bij deze oefening waren ingezet daarheen werden gedirigeerd waar snelle en deskundige hulp nodig was. Toen de hulpverlening aan de „slacht offers" op gang was gekomen, reden am bulancewagens met de blauwe zwaailich ten en de doordringende drietonige hoorns aan en af voor verder transport van de „gewonden". Voor dit vervoer werd ook materieel van het Rode Kruis ingezet en zijn bovendien speciaal ingerichte vracht auto's gebruikt. Er waren ook „gewonden" aan boord van de tanker (in dit geval de „Seaway"). Zij zijn door de reddingboot „Neeltje Ja- coba" van boord gehaald. Een nieuw elèment bij deze oefening was het inschakelen van de drie zieken huizen: het Antonius-ziekenhuis IJmuiden het Rode Kruis-ziekenhuis Beverwijk en het Sint Jozef-ziekenhuis te Heemskerk. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden, dat tijdelijk was ingericht als lazaret, belast ten Rode Kruis-helpsters zich met de ver zorging van degenen, die daar „gewond" werden binnengebracht. Het jeugd-Rode Kruis had zaterdag ook een taak in het kader van deze oefening. De jongelui hielpen in de geïmproviseer de keuken bij het samenstellen van de lunchpakketten en assisteerden bij het gereedmaken van het te gebruiken ver bandmateriaal. Omstreeks kwart over drie zaterdagmid dag werden de laatste „gewonden" afge voerd naar het Sint Jozef-ziekenhuis te Heemskerk. Daarmee was de feitelijke oefening ten einde, binnen de daarvoor vastgestelde tijd. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden heeft dokter A. J. G. Wermenbol, com mandant geneeskundige hulpverlening van het Rode Kruis, later dank gebracht aan alle medewerkers aan deze oefening. To taal ruim 250 personen. Dokter Wermenbol stelde vast dat de oefening een redelijk verloop heeft ge had. Een aantal dingen liep uitstekend, in andere opzichten zijn fouten gemaakt en het verrassingselement, bedoeld om de paraatheid te testen, kon ook niet hele maal worden gehandhaafd. De diverse commandanten zullen een korte analyse geven van hun ervaringen. Aan de hand van een dan samen te stellen algemeen overzicht zal over een dag of veertien nog een nabespreking worden gehouden. OP EEN OUDE SUIKERPLANTAGE in een van de zuidelijke staten van Amerika wordt in vlot tempo het ene familielid na het andere op ge heimzinnige wijze vermoord. De schuldige moet zich naar alle waarschijn lijkheid onder de familie of onder het schaarse huispersoneel bevinden. Geleidelijk bereikt men de situatie dat niemand meer voor iemand te ver trouwen is en na een goed opgevoerde climax wordt tenslotte de dader ontmaskerd. Er wordt een excentrieke bijgelovige plantersdochter ten tonele gevoerd, die zich bezig houdt met spiritisme en gesprekken voert met geesten, die zij door middel van haar kristallen bol weet op te roepen. Voorts treedt er bij tijd en wijle een duistere figuur van de kelder uit de woonkamer binnen, terwijl men ondertussen op de achtergrond het si nistere tromgeroffel hoort van de negerarbeiders op de plantage, die vol gens oud ritueel hun jaarlijkse offerfeesten vieren. Ook is er een vreemd soortige huisknecht in dienst, aangevuld door een verdacht dienstmeisje. MET DIT ARSENAAL van griezelef fecten heeft de Amerikaanse auteur Geor ge Batson van „Beau Rivage" een span nende thriller gemaakt die menig toe schouwer af en toe de rillingen over de rug liet lopen. De toneelvereniging „Tavi- do" uit Beverwijk heeft haar donateurs vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Velsen en zaterdagavond in het Kenne- mer Theater in Beverwijk weer eens le vendig herinnerd aan de succesvolle voorstellingen, welke de Arnhemse to neelgroep „Theater" enkele jaren gele den van dit stuk heeft gegeven. Regis seur Wim Paauw heeft hierbij alle mid delen tot griezelen volledig weten uit te buiten en daarbij voor een lugubere Advertentie sfeer gezorgd, geholpen door een stijlvol decor. VAN DE SPELERS van „Tavido" heb ben velen de hun hier geboden kansen goed benut. De vrouwelijke hoofdrol Myra Colby werd voortreffelijk gespeeld door mevrouw M. Mink, een prettige toneel verschijning die over de voor deze rol ge wenste allure bleek te beschikken. Hierte genover stond de met opzet wat onduide lijk gehouden flegmatieke zwager Gerald Colby van de heer G. Weijers. Mevrouw R. Woerdman was hartveroverend als de speelse tante Cora, jammer dat zij in het eerste bedrijf reeds het tijdelijke met het eeuwige moest verwisselen. Eveneens op overtuigende wijze werd haar verzuurde nicht Harriet uitgebeeld door mevrouw B Blok, terwijl mevouw B. Post kennelijk weinig moeite had met de rol van Tracy, ook haar gedaanteverwisseling werd zeer geloofwaardig gespeeld. De heer R. de Boer was voldoende als de ietwat ge heimzinnige huisknecht en het dienstmeis je Jenny in het laatste bedrijf iets te sterk aangezet door mevrouw L. van As Het is jammer dat de heer W. Gregoiür als inspecteur Farrar kennelijk iets met de tekst scheen te worstelen. Al met al een goede voorstelling, al lag het tempo niet altijd op de gewenste hoogte. Het pu bliek heeft zich evenwel uitstekend ver maakt en liet dit blijken door een warm applaus aan het slot van de voorstelling, K.v.L, Advertentie Haarlem: Ged. Oude Gracht 89. Rijksstraatweg 340. IJmuiden: Plein 1945 no. 46. B. en W. van Heemskerk hebben de le den van de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot het garanderen van de tij dige betaling van rente en aflossing van een door het r.k. fanfarekorps en de drumband „St. Caecilia" met een nog na der aan te wijzen geldgever aan te gane geldlening van maximaal 15.000. Ook om „St. Caecilia" een bedrag van 10.000 te schenken. De bedragen zijn nodig om een geheel nieuw instrumentarium aan te schaffen. En niet alleen de vervanging is een ge biedende eis, maar ook de uitbreiding van het aantal instrumenten. Er blijkt bij de jeugd een toenemende belangstelling te bestaan voor het beoefenen van muziek. De vereniging heeft evenwel al verschil lende kandidaten moeten afwijzen wegens gebrek aan geschikte instrumenten. Wanneer een nieuw instrumentarium wordt aangeschaft zal „St. Caecilia' overgaan van de hoge op de lage stem ming. De sector Noord-Holland D ten noorden van het Noordzeekanaal van de Bescher ming Bevolking heeft in samenwerking met de sector Noord-Holland C (Zaan dam) een kaderoefening in Heemskerk gehouden, waarbij in hoofdzaak een nieuw systeem van verbinding en berichtge ving werd beproefd. De commandopost was gevestigd in het hervormde jeugdgebouw aan de Ten Ka- testraat, terwijl een opstellingsplaats was gecreëerd op het parkeerterrein bij de dr. Prinsenhal. Op verzoek van de Haarlemse politie heeft de Velsense politie zondagavond een fabrieksarbeider uit Velsen-Noord aange houden. De man zou die avond na een aanrijding zijn doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Advertentie Op de Rijksstraatweg in Heemskerk raakte zaterdag een oude Ford uit Den Haag in brand. Een stuk van de uitlaat was eraf gevallen, waarna door uitslaan de vlammen de carburateur in brand ge raakte. De bestuurder wist de brand zelf te blussen. Op het Heemskerkse Kerkplein kwam een bestelwagen met aanhanger uit Cas- tricum in botsing met een personenauto uit Haarlem. Bij het passeren van de stil staande personenauto moest de bestuur der van de bestelwagen afremmen. Door het natte wegdek slipte de wagen en kwam tegen de personenauto aan. Een personenauto uit Axel wilde de pa rallelweg op de Hoogdorperweg te Heems kerk oprijden. Hij gebruikte hiervoor de verkeerde inrit. Hij zwenkte naar links om de bocht beter te kunnen nemen. De bestuurder van een bestelauto uit Wor- merveer meende dat de personenauto naar links zou afslaan en haalde rechts in, ter wijl de personenauto gelijk weer naar rechts zwenkte. Een botsing volgde, geluk kig zonder persoonlijke ongelukken. Een bestelauto uit Alkmaar kwam bij het achteruit rijden in botsing met de stilstaande personenauto van A. v. M. uit Heemskerk. Een Spanjaard kwam op de Maasstraat te Heemskerk door een onbekende oor zaak met zijn bromfiets te vallen, waarbij hij schaafwonden aan zijn knieën opliep. In alle hierboven gemelde gevallen wat de materiële schade gering. Advertentie Op de oude rijksweg stonden twee voor de sloop bestemde) auto's in brand. Hier ziet u de hulpverlening aan de „gewonde inzittenden" van de wagens. De „slachtoffers" van de explosies op de in het Noordzeekanaal geramde, met munitie geladen „kustvaarder" (de sleepboot „Cornelis Willem" van Bureau Wijsmuller) hebben de omstandigheden niet mee gehad. Het weer bleek geenszins bereid de in samenwerking met diverse diensten, bedrijven en instellingen georganiseerde districtsoefening van het Rode Kruis te be gunstigen door een werkelijk lente-achtige zaterdag. Integendeel, een groot deel van de oefening en gelukkig maar een oefening heeft zich afge speeld in het trieste decor van een bijna gestaag neersijpelende regen. Het behoedzaam op een brancard naar beneden transporteren van een slachtoffer uit een „eveneens ge troffen flatgebouw aan de Oost- einderweg"in dit geval het oefen gebouw van de brandweer. De honderd gewonden, die volgens de veronderstelling her en der verspreid la gen op de bij de aanvaring betrokken •chepen en in en rondom oud-Velsen heb ben bepaald niet in een koesterend zonne tje gelegen. Onder slechte weersomstan digheden moesten ook de vele helpers en helpsters hun werkzaamheden verrichten. Getracht is alles zo echt mogelijk te doen verlopen en daarmee de vreselijke wer kelijkheid zoveel mogelijk te benaderen. Rook op de „door exploderende munitie getroffen plaatsen", smink op de gezichten van de „slachtoffers" en later het ver band, de spalken de gewondenkaarten en zelfs flessen „bloedplasma" maakten al les nog realistischer. Na de veronderstelde aanvaring tussen het munitieschip en een lege tanker had den een brand en de daarop gevolgde ex plosies schade en slachtoffers veroorzaakt. De oefening had ten doel de samenwer king te testen voor hulpverlening bij rampen tussen de Rode Kruis-colonnes, brandweer, politie, GG en GD, andere diensten en instellingen en de drie zieken huizen in het IJmondgebied.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5