TONEEL IN HAARLEM „AMPHITRYON" van Molière Concours voor jonge tonelisten Concertgebouworkest besloot seizoen het Acht Rotterdammers exposeren bij M. L. de Boer in Amsterdam NEGEN MUZEN Luchtige opvoering door Nieuw Rotterdams Toneel MAANDAG 25 APRIL 1966 7 Carol van Herzvijnen verovert eerste prijs Simon Koster Orgelconcert in de Grote Kerk „De Zaaiers" gaat verdwijnen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Bob Buys Franse kleuren-tv-systeem ook in Oost-Europa TOEN DE ROMEIN PLAUTUS om streeks tweehonderd jaar voor Chris tus een klucht schreef over het legen darische liefdesavontuur van Jupiter met Alcmene, de vrouw van de Griek se veldheer Amphitryon, die hij in de gedaante van haar eigen man tijdens diens afwezigheid verleidde, zal nie mand hebben kunnen denken dat dat onderwerp in de volgende eenentwin tig eeuwen nog tientallen malen door andere toneelschrijvers opnieuw zou worden gedramatiseerd. Giraudoux, die in 1929 zijn eigen „Amphitryon" schreef, heeft toen uitgerekend dat dit de achtendertigste bewerking van de legende sedert Plautus was. En met Giraudoux zal de reeks misschien nog niet gesloten zijn. OOK MOLIERE, die heel wat stof voor rijn eigen blijspelen aan Plautus heeft ontleend, heeft de verleiding niet kunnen weerstaan, de klucht van de oude Romein in zijn eigen woorden en zijn eigen stijl en met toespelingen op zijn eigen tijd te herschrijven. Deze „Amphitryon" is volgens sofnmigen een van zijn fraaiste, volgens anderen een van zijn minst ge slaagde blijspelen geworden; maar hoe dat ook zij, het is een stuk dat zeker nog wel de aandacht ook van een hedendaags schouwburgpubliek waard is en het Nieuw Rotterdams Toneel hoeft er dan ook geen spijt van te hebben dat het dit werk dat nooit eerder in Nederland was ge speeld op zijn repertoire heeft geno men. BIJ MOLIERE is de hemelse Amphi tryon (dat wil zeggen Jupiter in mensen gedaante) een echt zeventiende-eeuwse galante vrouwenjager en de aardse Am phitryon een even typische bedrogen echt genoot geworden. Maar het ging Molière dan ook niet zo zeer om karaktertekening; het was er hem vooral om te doen, zijn publiek door middel van de klassieke le gende op een speelse manier te wijzen op het vele sociale onrecht dat de kleine man in het Frankrijk van Lodewijk XIV van hogergeplaatsten te verduren had (en daar tussendoor wat steken-onder-wa- ter te geven op de Zonnekoning zelf, die zich heel wat amourettes a-la-Jupiter ver oorloofde met de vrouwen van zijn toege- wijdste hovelingen). Hij heeft de knecht Sosius daarom vooral de spreekbuis ge maakt van de man uit het volk die altijd de stokslagen krijgt of hij ze verdient of niet en aan deze figuur is het ook voornamelijk te danken dat het stuk, ge schreven in 1668, zich drie eeuwen lang heeft kunnen handhaven. Het mytholo gische overspelspelletje is slechts een on deugend grapje, maar de maatschappe lijke „underdog" blijft altijd actueel. TON LUTZ heeft bij zijn regie dit as pect van het stuk, zoals te wensen was, het volle pond gegeven. Bovendien wordt de rol van Sosius gespeeld door Luc Lutz en deze heeft er met zijn onweerstaanbaar komisch talent alles uitgehaald wat er aan gedurfde lafheid sluwe domheid en wanhopige kracht om tegen de verdruk king in te blijven voortbestaan, uit te ha len viel; een kostelijke creatie die terecht het centrale punt van de opvoering vorm de. Als zijn tegenspeler, Mercurius, die, vermomd als Sosius, de echte Sosius wijs- Voor de vierde maal heeft het Inter nationaal Cultureel Centrum te Amster dam een concours voor jonge Nederland se tonelisten georganiseerd; de slot-audi- tie daarvan, waarop de beslissingen van de jury werden genomen, is zaterdagmid dag in het Nieuwe De La Martheater ge houden. Oorspronkelijk hadden zich tien kandi daten (de inschrijving was beperkt tot beroepstonelisten van 20 tot 28 jaar) voor het concours laten inschrijven; van deze tien waren er na de eerste auditie vier afgevallen. De overblijvenden, die dus aan de finale deelnamen, waren: Etha Coster (van de Nieuwe Comedie), Carol van Herwijnen (Studio), Johan nes Kruyk (Nieuw Rotterdams Toneel), Lou Landré (Studio), René Jessurun Lobo (Ensemble) en Hidde Maas (Cen trum). DE SLOT-AUDITIE waarbij elk der fi nalisten verplicht was een fragment van een klassiek toneelstuk en een van een modern toneelstuk te spelen en daar (onverplicht) een toegiftje op het gebied van mime, dans of cabaret bij mocht voegen, begon met het optreden van Lou Landré, die het bodeverhaal uit „De Bacchanten" van Euripides met een over daad aan plastiek en daarna de aangrij pende monoloog van Aston uit Pinters „Huisbewaarder" (indertijd onvergete lijk gespeeld door Henk van Ulsen) wat dof en ongenuanceerd voordroeg. Hij werd gevolgd door Johannes Kruyk, die zwakke vertolkingen gaf van de slottekst van de Nar uit „Driekoningenavond", van een fragment uit Samuel Becketts monoloogroman „Molloy" en van een on benullig quasi-chanson van Fabiola van Dam: „Requiem voor een speler". HIDDE MAAS, die in het afgelopen sei zoen al belangrijk werk heeft afgedaan bij Centrum, had het zich verre van gemak kelijk gemaakt door een deel van de rol van Octave uit Mussets „Les caprices de Marianne" en een scène uit Julien Greens „Het zuiden" te spelen. Zijn talent bleek het duidelijkst uit het Musset-fragment, waarvan hij de negentiende-eeuwse dich terlijke romantiek een grote mate van geloofwaardigheid wist te geven. Etha Coster begon haar optreden met een wel heel verkeerde keuze: het gruwel verhaal van Meroe uit Kleists „Penthesi- lea", dat ver boven haar bereik en buiten de radius van haar talent bleek te lig gen; maar zij maakte veel goed met een alleraardigste, pittige vertolking van het vatenwassende meisjes uit Giraudoux' „Folie de Chaillot". RENE JESSURUN LOBO veroverde het publiek (maar, naar later bleek, niet de jury) stormenderhand met het koddige reddingsrelaas van de boer Pierrot uit Molière's „Don Juan"; daarna deed hij Jerry's verhaal over de hond van de hos pita uit Albee's „Zoo story", waarbij het een handicap werd dat een deel van het publiek door Molière te lachlustig was Van links naar rechts: Carol van Herwijnen, Etha Coster en Hidde Maas. geworden om op de bittere eenzaamheids tragiek van Albee goed te reageren. Lo bo besloot zijn optreden met een grappi ge voordracht van het cabaretachtige Groningse volksliedje" waarmee hij al eerder succes heeft geboekt. Als laatste van de zes kwam Carol van Herwijnen, wiens vertoking van Hai moons bede tot zijn vader uit „Antigone" van Sofokles geen sterke indruk maakte evenmin als het liedje uit Bert Brechts .Schweik im zweiten Weltkrieg", maar die wel een schitterende humoristisch- psychologische prestatie leverde met het uitbeelden en karakteriseren van de twee personages een huwelijkskandidaat en een koppelaarster uit een kort verhaal van Tsjecho: „Eind goed, al goed." VOOR DE JURY die uit dertien voor aanstaande acteurs, actrices en toneellei ders bestond bleek die laatste titel een symbolische betekenis te hebben ge had. Want zij verleende Van Herwijnen de eerste prijs 1.000,-, beschikbaar ge steld door het Prins Bemard-fonds). De tweede prijs 600,-, afkomstig van het I.C.C.) werd toegekend aan Etha Coster; en de derde 400,-, aangeboden door het Nederlands Toneelverbond) was voor Hid de Maas. HET PUBLIEK, dat gelegenheid had gekregen om zijn eigen opinie kenbaar temaken, dacht er blijkbaar heel anders over; het had de eerste prijs toegekend willen zien aan Lobo, de tweede aan Van Herwijnen, en de derde aan Landré. Het heeft velen (onder wie ook uw recensent) vooral verbaasd en teleurgesteld dat Lobo geen enkele prijs waardig werd gekeurd. Maar de vakkundige jury zal voor haar keus wel goede redenen hebben gehad. Orgel-dansavond. De Saksische kerk musicus Gunter Vogel te Erfurt heeft een orgel-dansavond in de Augustijner- kerk gegeven, waaraan een solodanser van de Dresdense opera, Manfred Schnelle, meewerkte. Deze trad met orgelbegeleiding op, met het eerste praeludium uit Bachs wohltemperier- tes Klavier en met Bachs orgelkoraal „Ich ruf zu dir". Het 41e Bach-feest wordt van 28 mei tot 3 juni, verbonden met het „Eerste internationale Bach- feest der Stad Leipzig" in deze Oost- duitse stad gehouden. Er worden ook werken van Reger uitgevoerd en het War-requium van Benjamin Britten. maakt diens „andere ik" te zijn, kon de derde van de gebroeders Lutz, Pieter, het niet tegen de overrompelende natuurlijk heid, noch tegen de komische zeggings kracht van Luc opnemen. VOORTREFFELIJK was de Alcmene van Annet Nieuwenhuyzen, die met een charmante, fijn-geestige allure de liefde van Amphitryons gemalin waardoor zij tegelijk trouw blijft èn ontrouw wordt waar wist te maken. Eric Schneider had de heel moeilijke taak, de dubbele rol van Jupiter en Amphitryon te vertolken, een ondankbare taak bovendien omdat zijn specifiek talent hem bepaald niet tot de aangewezen acteur voor die rol maak te. Maar hij sloeg er zich kranig door heen, al zou men zich de twee karakters nog veel sterker contrasterend kunnen denken. Thera Verheugen maakte een grappig volkstype van Cleantia, de tempe ramentvolle vrouw van Sosius; en Frans Somers speelde Jupiter in de slotscène, waarin de echte en de valse Amphitryon tegenover elkaar komen te staan. DE VERTALER Ernst van Altena had zich vooral toegelegd op het maken van een tekst vol komische rijmen en leuke, modemaandoende woordvondsten; het re sultaat was daardoor wel grappig, maar had meer weg van Sinterklaasrijmelarij dan van Molières dichterlijk origineel. De operette-achtige kostuums waar door het stuk, niet ten onrechte, een tijd en plaatsloos karakter had gekregen waren van Frans Vossen, evenals het decor dat, vijf maanden na de lande lijke première in Rotterdam, nogal geha vend naar Haarlem was gekomen. HET PUBLIEK heeft zich zondagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg, blij kens het langdurige applaus aan het slot, zeer vermaakt met deze luchtige en leu tige opvoering van een bijna vergeten Molière. Simon Koster In AVRO's tienerprogramma Moef Ga Ga, dat vanavond uitgezonden wordt op Nederland 2, treedt liet Engelse zangeresje Goldy op. Dinsdag 26 april, 's avonds om acht uur, geeft de stadsorganist Piet Kee een concert in de Grote of Sint Bavokerk in Haarlem. Uitgevoerd worden „Balletto del Gran duca" van Sweelinck. „Ein fröhlich We- sen" van Jacob Obrecht, echo fantasie in C van Gerhardus Scorax, „Concerto del signor Tagietti" in een bewerking van J. G. Walther, „Was Gott tut, das ist wohlgetan" van Walter, preludium en fuga in B kl.t. van J. S. Bach, „Chroma tic study on the name Bach" van Wather Piston en „Flütes" en „Pasticcio" van Jean Langlais. Het AVRO-orkest in vaste dienst „De Zaaiers" gaat verdwijnen. De jaarlijkse stijgende kosten van het orkest-apparaat zoals ondermeer de salarissen en de so ciale lasten, hebben ertoe geleid, dat zij steeds meer een onevenredig groot deel van het totale programmabudget zijn gaan uitmaken. Nederland I: Klaas Vaak en een afle vering van Flipper openen de maandag avond. Het kamerlid Helen Browning is in Coral Key op bezoek gekomen. Vader Ricks en de jongens zien de toekomst maar somber in. Na het Journaal en tien minuten voor de politieke partijen, vervolgt Han Lammers zijn serie „Inbur geren". Men hoort enkele meningen over het vervullen van de militaire dienst plicht. De film van vanavond is „Middle of the night", naar een scenario van Paddy Shayeski. De hoofdrollen wor den gespeeld door Kim Novak en Frede ric March. In dit psychologische drama wordt het probleem gesteld van de oude re zakenman, die verliefd wordt op een jonge vrouw. Zij is 24 en gescheiden; hij is veel ouder en weduwnaar. Er groeit een verhouding tussen hen, maar dat geeft grote moeilijkheden. Zowel bij de we derzijdse families als bij de zakelijke re laties. Het tweetal twijfelt trouwens zelf aan de juistheid van hun situatie, want de karakters lopen nogal uiteen. Nederland 2: De AVRO begint met het tienerprogramma Moef Ga Ga met o.a. het Engelse zangeresje Goldy, de beat- groep „Het" en het Amerikaanse zange resje Peggy March. Vervolgens een optre den van de gastsolisten van het Natio nale Ballet: het Canadese echtpaar David en Anne-Marie Holmes. Zij dansen het Ballet Bravoure, waarvan regisseur Will Simon enkele opnamen maakte. Tenslotte „Boksgala", een programma dat ter ge legenheid van het jubileum van de Ne derlandse Boksbond in de Rotterdamse Ri- vièrahal wordt gehouden. Hierin komen Nederlandse boksers uit tegen hun bui tenlandse collega's. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het zondagmiddagcon cert door het Concertgebouworkest gister middag was een afsluiting van het winter seizoen. Dat betekent nog geen zomerva kantie, want zoals vele vroegere jaren volgt ook nu een Beethoven-cyclus en dan het Holland Festival, waardoor de exploi tatie van het orkest een twintigste eeuws continumuziekbedrijf is geworden. Het is een gelukkige menselijke instelling dat men dit vergeet zodra er op sublieme wijze wordt gemusiceerd zoals gistermid dag in de vertolking van Mozarts piano concert in a gr. t. met de Hongaarse pia niste Annie Fischer als soliste. Maar daaraan voorafgaande moest evenwel een reeds in 1963 tijdens het fes tival van de „International society for contemporary music" geïntroduceerd mo dern werk worden gespeeld en wel de Can zone van de Noorse componist Arne Nord- heim. Het viel toen al te respecteren, dat hij bindig zoekt met het historische voor beeld van de Canzone-stijl van Giovanni Gabrieli (1600). Zijn gegeven patroon van ritmische, melodische en tonale gegevens, waren voor variatie-uitwerking vatbaar Dat had de Noorse toondichter duidelijk te kennen gegeven in zijn programma-toe- lichting. Maar de uitwerking miste de fan tasie en de potentie daartoe; klankver schuivingen en vele fortissimi moesten twaalf minuten lang indruk maken. Dit lukte niet op het festival in 1963 in het Concertgebouw en nu evenmin. Daarom verbaast het ons dat men, na die ervaring van drie jaar her, toch deze com positie als een novitèit op het program ma heeft gezet. We vallen er de jonge componisten al lerminst hard op aan als zij zich eens vergissen wie doet. dat niet? maar als men dan maar correctief zijn verdere weg ziet. Mozarts pianoconcert in a werd door de Hongaarse pianiste zo verrukkelijk mu zikaal van klank-sprankeling en nuance ring gespeeld, dat daarmede een hoogte punt van de middag werd bereikt. Ook Bernard Haitink stond haar met de bege leiding van het orkest op gelijke wijze te zijde. Daarom verwachtten we dat hij Schu berts grote symfonie in c, die wel veel reprises heeft, maar niettemin van „himmlischen Langen", naar Schumann eens typeerde, eenvoudig musicerend zou interpreteren. Aldus begon hij in het in leidend andante. Met het daarop aanslui tend allegro vielen evenwel de accenten zwaarder en zwaarder en naarmate we het einde naderden sloeg Haitink metrische heipalen in de ritmiek, die beukend op de trommelvliezen werkten. Schubert mag fortissimi en sforzandi hebben voorge schreven, maar zijn expansies zijn niet die van een Berlioz. Jammer voor dit hardhandige besluit van deze zondagma tinee. DE AMSTERDAMSE KUNSTHANDEL M.L. de Boer toont tot 7 mei werk van een achttal Rotterdammers. Dat van de graficus W. B. van Heusden mochten we al een keer bewonderen in het Prenten kabinet van het Frans Halsmuseum, dat voorzover de mogelijkheden het toelaten de gewenste belangstelling aan de dag legt voor wat elders in Nederland ge maakt wordt. Gezien de mogelijkheden doet het Amsterdamse museum voor mo derne kunst relatief minder met de va derlandse kunst onzer dagen en danken wij het weer aan de kunsthandel bekend te worden gemaakt met het werk van een aantal kunstenaars die geen lid zijn van te Amsterdam gevestigde verenigin gen. Misschien zijn zij ook niet genoeg bij de tijd om in het Stedelijk Museum te kunnen opvallen. Verscheidene jaren geleden kon de schilder Kees Timmer dat nog wel. De evolutie schijnt snel te gaan en Timmers merkwaardige visie op dieren en soms mensen kon men daarna opnieuw leren kennen in een andere kunsthandel dan die van M. L. de Boer. Natuurlijk ook heeft deze kunsthandelaar zijn eigen voor keur laten gelden bij het samenstellen van deze expositie waarbij beduchtheid voor te gemakkelijke abstractie en mode altijd meespeelt. DE UITWISSELING op nationaal ge bied is dan nog steeds zo gering dat het moeilijk te zeggen is of het beeld dat deze tentoonstelling geeft enigszins „Rot terdams" te noemen is. Ondanks de aan wezigheid van Timmers humor is van echte vrolijkheid hier dan weinig sprake. Wel van een zekere gecharmeerdheid in het onderwerp bij sommige der vertegen woordigden. Henk de Vos voelt veel voor HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30- 7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.30- 8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Auba de: licht gevarieerd muziekprogramma. 10.50 Lichtbanken, lezing. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aan... vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktua- liteiten. 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Muziek kent geen grenzen: gevarieerd muziekprogramma. 14.45 Zie, ik maak alles nieuw: cursus over geloofsleven en gods dienstige vorming. 15.00 Bij Cascade te gast: gevarieerd muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg: Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 De kinderboekenbus. 17.50 Overheidsvoorlichting: Ziekenhuiswezen op de Nederlandse Antillen. Spreker: G. T. Haneveld. 18.00 Fanfare-orkest: verplichte concourswerken. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. Bij de tijd. Een 14- daags radiomagazine, voor de mikrofoon ge bracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder redaktie van Gabri de Wagt. 18.30 R.V.U. Traditie in Europa, door dr. A. L. Constandse. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht: Instructief concert. 19.50 Moderne gitaarmu ziek. 20.00 Radio Philharmonisch orkest en solist: semi-klassieke muziek. 21.05 Pianore cital: moderne muziek. 21.30 Kerkorgelcon cert. 21.55 De zingende kerk: een bloemle zing uit het gregoriaanse repertoire. 22.15 Zie, ik maak alles nieuw: een cursus over geloofsleven en godsdienstige vorming. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25-8.30 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Boek bespreking. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmu ziek. (Om 11.00 Nieuws. 11.02-11.32 R.V.U. De psychologie van het zien, door drs. H. van Praag). 12.00 Metropole orkest: amuse mentsmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Licht instrumentaal ensemble en zangsoliste 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Ste reo: 't Muzikantenuur: I. Viool en piano: klassieke muziek; II. Alt en piano: moderne liederen; III. Radio Trombone kwartet: mo derne muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Latijns Amerikaanse klanken (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammo foonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.25 Licht ensemble met zangsoliste. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief. 19.05 Ga melan: Indonesisch programma 19.35 Sitar: radiotijdschrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.05 Howland in Holland: gevarieerd pro gramma. 21.15 Ontmoetingspunt der levens overtuigingen: gedachtenwisselingen over geestelijke stromingen in Nederland. 21.50 Balalaika- en pianospel. 21.50 Muzikaal klankbeeld. 22.05 Zigeunerorkest. 22.25 Ik ge loof, dat..., praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Ra diojournaal 23.00 Venster op de hedendaag se muziek, muzikale lezing. 23.40 Stereo: Licht instrumentaal trio. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NRU-GEZAMENLIJK PROGRAM MA 9.00-17.00 Voorbereid door NCRV 17.00-18.00 Voorbereid door VARA. NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte in strumentale muziek (gr.). 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Volksliedjes, rond een populaire ster of groep. 13.00 Nieuws, event, actualiteiten. 13.02 Lichte grammofoonmuziek. 13.30 Klanken van eigen bodem (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Gevarieerd muziekprogramma. 16.30 De Top Tien van deze week (gr.). NRU/ VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoek- platenprogramma BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammofoonplaten 12.40 Weerbe richt, mededelingen en programmaover zicht en SOS-berichten. 12.40 Amusements- 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberich ten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio 14.20 Koorzang. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Pianomuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Schoolradio. 15.45 Aria's. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16 n4 Lichte muziek. 17.00 Nws. weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. 17."^ ^"'k'ore. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de so1 daten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 r :cht° muziek. 18.45 Soortkro- niek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nws, weerbericht en kroniek. 19.40 Filmkroniek. 20.00 Lichte orkestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.50 Voordracht. 22 00 Nieuws en berich ten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. CVK/IKOR/RKK: 19.06 Kenmerk: veertiendaagse informatierubriek van de kerken. NTS: 19.35 Flipper, TV-film voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 20.30 Inburgeren: Plicht of dienst? program ma over militaire dienstplicht. 21.00 Middle of the night, speelfilm, (beide keuringen 18 jaar). 22.55 Uitzending Stichting Socutera. 23.00-23.05 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Moef Gaga: muziekprogramma voor de jeugd. 20.40 Ballet bravoure, filmreporta ge. 21.10 Boks-reportages. NTS: 22.10-22.15 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 10.45-12.00 schooltelevisie. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 En gelse les.: (les 30 en herhaling les 29). 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Huwelijksvoor waarden, TV-spel. 20.50 De lange weg (Let my people go), documentaire over het Jood se volk. NTS: 21.30 De methode Wanninger (6): politiefilm. NCRV: 21.55 Attentie. NTS 22.25 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: Logica les 5: Booleaanse logica. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Le petit théatre: Eerlijk zijn, ook met geld, TV-film. 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Z-Cars: Nu is 't jouw beurt, politie film. 21.45 Licht op Trea: liedjesprogram ma. NTS: 22.10 Journaal. CVK/IKOR: 22.15- 22.40 Dichterbij, religieus programma. Joods huwelijk. In het Joods historisch museum in het Waaggebouw te Amster dam wordt tot juni een expositie over het Joodse ljuwelijk gehouden. Deze ex positie omvat onder andere, huwelijks akten, voor het grootste deel afkomstig uit het museum in Jeruzalem, bruids ringen, bruidsgordels, huwelijkspennin gen en grafiek over joodse bruiloften en huwelijksceremoniën. een bepaald jongevrouwentype van deze tijd en bekoort mij zeker met zijn model len, van wie de handen echter meestal te weinig kundig geschilderd werden. Zijn aangename kleurgeving heeft iets melan choliek ernstigs. Collega's van_ hem zul len hem toch „een fijne schilder" kunnen noemen. Datzelfde geldt de dertien jaar jongere Kees Franse, die dat beetje meer drift dan De Vos vertoont zou kunnen danken aan zijn jaren. Als aquarellist van ha vens, zoals ik hem eens in een kunstzaal aan de Lijnbaan mocht bewonderen, komt hij er dit keer niet zo duidelijk uit. Maar nu kan hij als goed van deze tijd gelden door een aantal doeken in olieverf van het landschap der Europese wegen in Neder land, waarop de met witte verf neergezet te verkeersstrepen- en tekens hem zulke prachtige mogelijkheden boden tot zijn zo levendige schilderijen. Fantasie blijkt een niet geringe factor van belang bij hem te kunnen zijn en ook is hij een fijn stil levenschilder. De gezonde aanpak van De Vos en Franse vindt men ook in het werk van Guus de Ruiter, die in zijn landschappen tot een expressionisme kwam, dat enigs zins te vergelijken valt met dat van Per- meke. VAN HEUSDEN's imaginaire land schappen houden het met zijn drieën ge makkelijk uit naast de ruimere vertegen woordigingen van de meeste anderen door alles wat aan zijn prenten te beleven valt. Bouke IJlstra is de tweede hier ver tegenwoordigde graficus, die ook van gro te fantasie blijk geeft, hekelend kan zijn ook in tekeningen en fraaie landschappen die hij etste in Israeli Timmer's dierverbeeldingen kunnen geestig genoemd worden, maar zijn meer dan karikaturen, hebben iets monumen taals, iets van affiches ook en zijn toch veel meer dan dat. De naam van Dolf Henkes zou onze le zers bekend kunnen zijn door zijn bij dragen aan onze krant betreffende grote tentoonstellingen in het buitenland. Zijn „Hommage a Rousseau" toont een voor keur van deze intelligent te noemen be schouwer. Itelligentie en grote bedacht zaamheid lees ik ook uit de behandeling van zijn overige schilderijen hier, waar bij men, dacht ik, wel even aan surrea lisme mag denken. PIET A. VAN STUIVENBERG is de beeldhouwer in dit gezelschap. Een ech te beeldhouwer, want hakkende in steen, waarbij de sporen van de beitel duidelijk en dienstig aan het uiterlijk van zijn plas tieken zijn gebleven. Van Stuivenberg werkt in eenvoudige gesloten te noemen vormen en toont zich geïnspireerd door de menselijke figuur, die dan wel geheel ondergeschikt gemaakt is aan zijn plas tische beelden. Het is niet onmogelijk dat ik zijn werk ooit al ben tegengeko men, maar dank nu toch weer aan de kunsthandel een echte en goede kennis making met een figuur, wiens naam ons hier toch nauwelijks of niet bekend was. Blijkens gegevens op de uitnodiging tot deze tentoonstelling hebben deze kunste naars niet te zeer te klagen over gebrek aan belangstelling. Verschillende hunner maakten werk op het gebied der monu mentaal genoemde kunst en mochten hun werk opgenomen zien in verscheidene col lecties. Het werd tijd dat wij de gelegen heid kregen binnen een niet te bezwaar lijke afstand van ons huis nu ook eens hun in het algemeen zo sympathiek te noe men werk te genieten of weer te zien zoals ook dat van De Vos, aan wie ik goede herinneringen bewaar door een lang geleden optreden in een Am sterdamse kunsthandel, waarop hij zijn beloftes van toen voldoende gestand heeft gedaan. MOSKOU (Reuter''AFP) Deskundi gen uit Bulgarije, Hongarije, Oost-Duits- land, Polen, Roemenië, Tjechoslowakije ende Sovjet-Unie hebben op een confe rentie in Moskou het Franse systeem voor kleurentelevisie, Secam-3, als het meest geschikte voor hun landen beoordeeld. Er zal een standaard-systeem voor al deze landen worden uitgewerkt. De Sovjet- Unie had al eerder voor het Franse sys teem gekozen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7