Grondlegger luchtvaartgeneeskunde Van Wulfften Palthe is 75 jaar Pionier van nieuwe tak van de wetenschap Kaar journaal Recepten Nappa en suède zijn in Echt leer is echt mode Nederlandse volksdranken koffie en thee i/ ii i n n p i i/ha ii ii i r gbLnnn n i Ziekteverzuim Urgentieprogramma voor landbouw - vn* zijn Koffie-bibber-pudding WOENSDAG 27 APRIL 1966 13 (Van een onzer correspondenten) Prof. dr. Pieter Mattijs van Wulfften Palthe draagt een rood vest onder een blauwe butterfly met witte nopjes. Hij vertelt kalm en systematisch, zich nu en dan vooroverbuigend om een boek te pakken of een foto om zijn woorden te staven. Zijn huis is vrij klein. „Ik mocht niet meer dan 500 kub bouwen toen ik uit Indië terugkwam". Maar het ligt verrukkelijk tussen dennebossen in het landelijke Den Dolder. Landelijk tenminste op de be gane grond. Hobby Plezierig Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten... Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 Hoogleraar Patiënten DE GEBOORTE van de MODEl Effectief ia i Over ons hoofd denderen met de regelmaat van een klok straaljagers. „Ik hoor ze nauwelijks meer. Er wordt veel geklaagd, maar ik heb de minuten lawaai wel eens bij elkaar opgeteld. Twintig minuten per dag, zoveel is het dus niet". P. M. van Wulfften Palthe internatio naal bekende wetenschapsman die nog, ondanks de 75 jaren welke hij nu telt, steeds actief is in datgene waarvoor hij in ons land de grondslag legde: de lucht vaartgeneeskunde. Hij is arts in de eerste plaats. Maar nog zit hij wel eens in een straaljager en dan denkt hij terug aan die eerste tijd van de Farmans, toestelletjes die met touwen aan elkaar leken te zitten en waarop je, al vliegende, van top tot teen in de open lucht zat. Toen je nog kon landen op een zakdoek, zoals hij het uit drukt nu zijn de landingsbanen van Soesterberg verscheidene kilometers lang. „Ik ben nog altijd lid van de Adviso ry Group for Aeronautical Research en Development, of wel de AGARD, een on derdeel van de NAVO". „De ruimtevaart. Veel problemen zijn opgelost die rond de gewichtloosheid bijvoorbeeld. Andere komen steeds duide lijker naar voren, zoals het vraagstuk van het isolement. Maar het gaat door. Rondjes om de aarde draaien is nog slechts het begin. Straks de echte kosmos in, buiten de atmosfeer, dat is het. De mens wil nu eenmaal, ontdekken". HET VLIEGEN begon voor de 22- jarige Van Wulfften Palthe toen hij in Leiden bevriend raakte met een oude- jaars, die geld had om zijn hobby, het vliegen, te beoefenen. „Hij had zo'n Far- man waarop je tussen de draden zat en nu en dan nam hij me mee van het Sche- veningse strand naar Duindigt. Dat was een hele tocht toen. Ik wilde het ook wel leren, maar in die tijd moest je ervoor naar het buitenland en daarvoor ontbrak me het geld". „Ik schreef een brief aan een rijke oom van me, die in Haarlem woonde. Tot mijn stomme verwondering bleek hij be reid me geld te geven om de vliegcur- sus in Etampes, in Frankrijk, te volgen. Op de voorwaarde, die ik overigens zelf gesuggereerd had, dat ik daarna in ieder geval mijn studie af zou maken". Maar de oom werd zo enthousiast, dat hij voor z'n neef een vliegveldje aanleg de compleet met een keurige hoge om heining van opgeworpen heideplaggen. „Toen ik er de eerste keer wilde landen sloeg ik bijna meteen te pletter, ik kon nog net over het walletje heenwippen' De belofte terug te gaan naar Leiden hield hij, doch nauwelijks had hij er z'n kandidaats gehaald of hij werd als reser ve-officier opgeroepen in de mobilisatie. „Ze zetten me in Deventer neer, nota bene als commandant van het spoorweg station. GELUKKIG voor hem zag de legerlei ding na een paar weken in dat het nogal vreemd was dat ze een van de schaarse vliegers stationschef lieten spelen en zo ging hij al spoedig naar Soesterberg waar de totale luchtmacht toen uit zeven vlie- HET WAS op Soesterberg, dat de jonge officier Van Wulfften Palthe voor het eerst inzag dat hij zijn medische studie dienstbaar kon maken aan de luchtvaart. Er was op dat gebied nog vrijwel niets gedaan en wat wist men eigenlijk van allerlei vraagstukken rond de evenwichts organen, over zuurstofgebrek, afstand schatten op grote hoogte en dergelijke? Voordat de heer Palthe promoveerde )op een proefschrift „zintuigelij ke en psy chische functies tijdens het vliegen") be zocht ook prins Hendrik Soesterberg. Hij zou er een rondvluchtje maken, maar eerst moest Van Wulfften Palthe de lucht in om te laten zien wat je allemaal met een vliegtuig kon doen. „De landing mislukte. De Farman werd een grote puinhoop en zelf moest ik achterop een fiets naar een hospitaal worden gebracht. Walaardt Sacré zei toen maar zo tactisch mogelijk tegen de Prins, dat het beter zou zijn de rondvlucht niet te laten doorgaan, maar prins Hendrik toonde zich verschrikkelijk verontwaardigd. Met zijn zware Duitse accent zei hij, dat hij op een sleepboot in hevige storm over zee had gevaren en dat hij nu ook de lucht in wilde. Ik moet zeggen dat ik het moedig van hem vond". Na het promoveren werd de heer Palthe, 29 jaar toen, chef van de vliegmedische dienst op burgercontract want hij had genoeg gekregen van de hiërargie in het leger. Toen het contract na 5 jaar afliep ging hij zich in de psycho-neurologische i De heer Van Wulfften Palthe in de beginperiode van de luchtvaart. gers bestond en een paar toestelletjes die sporadisch de lucht ingingen, omdat er geen geld voor was. „De echte militairen beschouwden ons als een zootje ongeregeld met hooguit een een-urige werkweek en helemaal on gelijk hadden ze niet". De herinneringen aan die tijd zijn voor prof. Van Wulfften Palthe overigens bij zonder plezierig. Daar was die maartse dag in 1916 toen hij de eerste was die een militaire rondvlucht boven Nederland maakte. Onder de toeschouwers bij de landing was koningin Wilhelmina. „We hadden in die oude badkuip gezeten op duizend meter hoogte waar het dertig graden vroor en ik kon mijn kaken niet meer van elkaar krijgen. Toen zei Hare Majesteit: „En, heeft u het ook koud ge had daarboven?" Hij lachte nog bij de gedachte. Later schonk ze me een gouden horloge met inscriptie. Dat hebben de Ja panners van me afgepikt". kliniek van prof. Winkler verder speciali seren en tezelfdertijd werd hij privaat docent in de aero-psychologie en -hygiëne in de luchtvaart. Dat was, zoals hij het zelf noemt, de eerste fase van zijn leven. Advertentie Spuit nu in3minuten uw oven schoon schoon IMPORTEUR; BERGERAC N.V., DEN HAAG. TEL070-607933 DE TWEEDE begon in 1929, toen hij naar Batavia ging als hoogleraar aan de medische hogeschool. Colleges geven sportvliegen, dat waren zo de bezighe den van de eerste tien jaren tot het grote gevaar begon te dreigen. Wereld oorlog nummer twee brak uit en al bleef Indië er voorlopig buiten, velen zagen de toekomst weinig optimistisch in. Van Prof. dr. Van Wulfften Palthe die tijd stammen zijn activiteiten bij het organiseren van het beroemd gewor den vrijwilligers vliegerkorps. „Er was natuurlijk een leger-lueht- macht in Indië maar ze deden het daar met één vlieger op één vliegtuig en wij, belangstellende burgers, vroegen ons maar steeds af: als een vlieger nou ziek is, of gewond raakt, moet dan meteen het vliegtuig aan de grond blij ven? Daarom gingen we (er waren meer initiatiefnemers, Van Karnebeek, en Vaz Dias van de KPM) vrijwilligers opleiden voor het brevet. Dat is een enorm sue ces geworden. In 1941, toen de Jappen binnenvielen hadden we 80 man klaar staan die onmiddellijk naar Australië wer den gezonden en er gelukkig heelhuids aankwamen. Onze officiële luchtmacht werd geheel vernietigd, voornamelijk bij Singapore. De leden van het vrijwillige legerkorps kregen een verdere opleiding in Fort Jackson in de VS en ze vormden daarna de kern van de Royal Netherlands Airforce. In de strijd om de Pacific heb ben ze groots werk gedaan. DE JAPANSE bezettingstijd overleefde Van Wulfften en zijn vrouw tezamen in het zelfde kamp (een uitzondering voor de bezetters) als hoofd van een groep psychiatrische patiënten en met een ge wicht van resp. 47 en 42 kilo ontvingen ze de bevrijding. „In 1948 keerde ik definitief terug in eigen land. Drager van de Nederlandse Leeuw maar zonder een cent, zonder pensioen, AOW of tractement. Ik moest iets doen om aan de kost te ko men en dus vestigde ik me als particu lier zenuwarts. Ik huurde een kamertje in Zeist, spijkerde een bord met mijn naam aan de muur en al vlug liep de praktijk prima". „Toen kwam het verleidelijke aanbod directeur te worden van de (nieuwe) stichting Nationaal Luchtvaartgeneeskun' dig Centrum. Ik had altijd gehoopt dat zo'n centrum nog eens zou komen, net als prof. Jongbloed die, zoals u weet, grote verdiensten heeft op soortgelijk terrein als het mijne. Ik nam het met beide handen aan." Tien jaren, tot 1961, is prof. Wulfften Palthe er directeur van geweest. Maar ook nadien heeft hij met volle aandacht het werk wat zijn hobby was, gevolgd. □e herkomst van modeverschijnselen. I Koffie en thee zijn in ons land nog steeds de voornaamste volksdranken. Elke Nederlander drinkt gemiddeld per jaar 183 liter thee en 125 liter koffie. Hierop volgen de frisdranken (30 liter), bier (28 liter) en chocolade melk (19 liter). In kilogrammen uitge drukt is koffie, in liters uitgedrukt thee, de belangrijkste drank van de Nederlandse consument. In de afgelo pen tien jaar heeft het koffieverbruik in Nederland zich meer dan verdub beld. Het koffieverbruik is nog steeds stijgende en in 1965 was de koffieafzet in Nederland alweer ongeveer 7 pro cent hoger dan in 1964. Deze ontwik keling is o.a. toe te schrijven aan het feit dat de koffie wat de meest ge bruikte soorten betreft in 1954 per 250 gram 2,68 kostte en in 1966 1,98. Een zeer belangrijke prijsdaling dus in een tijd dat vrijwel alle gebruiksar tikelen in prijs zijn gestegen. Voorts hebben de betere koffiezetmethoden een belangrijke rol gespeeld in het ver grote koffieverbruik, evenals het ge bruik van koffiemelk, dat zeer is toe genomen en de koffie veel smakelijker maakt. Een andere factor is ook dat in onze dynamische tijd veel koffie ver bruikt wordt als een middel tot ont spanning. In tegenstelling tot de kof fie is het theeverbruik in Nederland op zijn retour. Telkens is het percen tage thee dat gebruikt wordt weer iets kleiner. Voor een koffie-gelatine pudding is nodig: 1 enveloppe witte gelatine, 4 kopjes hete, sterke koffie en 1 kopje koude, sterke koffie, 1 kopje suiker, een dessertlepel vanille, slagroom. Week de gelatine in de koude koffie en los deze dan op in de hete koffie. Suiker toevoegen en roeren tot het ge heel is opgelost. Iets laten afkoelen en de vanille toevoegen; op een ijskou de plaats zetten en wachten totdat het mengsel dik wordt. De room opklop pen en zachtjes mengen met de dikke massa. Als het geheel er marmerachtig uit ziet, in hoge glazen scheppen en de resterende slagroom gebruiken voor de garnering. Eventueel koffielikeur toe voegen of er met wat gekandeerde vruchtjes een kleurig geheel van ma ken. De hakken onder onze schoenen zijn uit. gevonden door Aziatische ruiters die hun voeten meer houvast inde stijgbeugels wilden geven.Reeds minstens 700 jaar is de hak thans opgenomen in de schoenenmode Siernaden op de rug van handschoenen zijn een overblijfsel uit de 17e eouw Met behulp hiervan tracht, te men slanke handen te suggereren.. Onze puntig toelopende schoe. nen stammen uit de 2e helft derUe eeuw toen de adel puntschoenen ver. koos te dragen. □e knopen ,i de vrouwen, kleding zitten links omdat dit vroeger veel gemakkelijker was als men de baby wilde 'Hoewel het niets met ballen te ma. ken heeft, noemen wij een dansfeest nog altijd een balDit komt omdat in de m iddel eeuwen heel vaak het dansen werd afgewis. seld met een BALspel en dat balspel vond men nog prettiger dan het dansen 11 Bretonse salade: Verhit een pot witte bonen en laat ze uitlekken. Schaaf 2 gekookte en ont velde bietjes. Snijd 2 stronkjes witlof in kleine ringetjes. Vermeng alle in grediënten met een paar lepels zure room en wat peper, zout, citroensap en paprikapoeder. Geef de nog warme sla bij lamsbout. Rijstcroquetten (Polpettini del riso 6 a 8 stuks): Fruit een halve gesnipperde ui goud geel in 1 lepel boter. Bak de rijst (een half kopje) hierin goudgeel en voeg daarna 1 kopje water met 1 bouillon blokje toe. Kook de rijst gaar (in 20 minuten) en zorg dat het geheel nog smeuig is. Meng 1 pakje mon chou met 1 ei tot een glad mengsel en roer dit door de gare rijst. Maak de massa op smaak af met oregano, knoflook poeder, tijm, aromat, zout en peper. Laat de massa stijf worden en rol er croquetten van. Haal ze door losge klopt ei, paneermeel en weer door ei en bak ze in hete frituurolie. De Telders-Stichting, de braintrust van de VVD, heeft een middel gevonden om het onnodige ziekteverzuim onder de werknemers te onderdrukken. Wie gedu rende een bepaalde tijd niet afwezig is ge weest moet daar een uitkering voor krij gen. Dit plan is in tal van bladen becri- tiseerd. De VOLKSKRANT schreef: „Het middel lijkt erger dan de kwaal van spijbelen. Wie gezond is, moet op zijn werk zijn, ook zonder premie. En wie ziek is hoort in zijn bed. Hij mag onder geen voorwaarde met geld verleid wor den om zijn gezondheid in de waagschaal te stellen. Het gevaar, dat hij dit zal doen, wordt niet voorkomen door het af lopende bedrag van de uitkering, waar toe de Telders-stichting adviseert. Boven dien zijn verzuimende werknemers geen schoolzieke kinderen, die met een snoep je kunnen worden aangespoord tot plichts betrachting". Het blad wijst op een onderzoek van het Sociologisch Instituut in Groningen, dat niet heeft aangetoond dat het toene mend ziekteverzuim een rechtstreeks ge volg is van een toenemende arbeidsschuw- heid. Het academisch studieteam heeft on der andere wél gewezen op de arbeidssfeer in het moderne gerationaliseerde be drijfsleven, waar veel werknemers niet goed tegen kunnen. In de FRIESE KOERIER wordt ter il lustratie van het euvel der ziekmeldin gen het volgende verhaal verteld: „In een bedrijf in Friesland meldt een man zich ziek. Hij blijft een hele week weg. Zijn buurman, die ergens anders in een fabriek werkt, gaat eens even kijken. Hij vindt de zieke boven op de trap, ijve rig bezig met het schilderen van zijn huis. Bij de deur ligt zijn pyama. Hij kan zo in bed schieten als de dokter mocht komen. Ziekte: vage rugklachten." Het blad zegt dat vage buikklachten ook een heleboel last geven om nog maar te zwijgen van de primitiever kwalen als: voortdurende pijn in het hoofd, zenuwach tigheid op de maag, of meer van dat moois. Is het blad het daarom eens met de Teldersstichting? Nee, het acht de rede nering van deze stichting ingegeven door de verhoudingen in de hoogconjunctuur, waarin de ondernemer niets meer kan en zijn werknemers alles. Andere structuur „Maar wat dan wel? Wel, er is niet veel op te vinden dat direct zal helpen. Opvoeden is één ding. Sociale controle door de medewerkers is een ander ding. De grote verbetering zal echter moeten komen door een andere structuur van de onderneming, waarin de belangen van de werknemers rechtstreeks gekoppeld wor den aan de resultaten van het bedrijf. Niet via zogenaamde „winstdelingsrege- lingen", die eigenlijk niet meer dan een uitkerinkje ineens zijn, maar door de werknemer risico te laten dragen en hem daarvoor in winst te belonen. Het zal er echter wel niet van komen. De ten dens is juist omgekeerd. De vakbeweging wil wel medezeggenschap en uitkeringen 'van dit en dat, maar zij is niet bereid duidelijk te maken dat daartegenover pri mair moet worden gewerkt". Het PAROOL voelt wel wat voor de sug gestie van de stichting. „Dit zo op het oog reële voorstel verdient nadere bestu dering. Zo'n aanwezigheidspremie zou een effectief en niet te kostbaar middel tegen het veel geld kostende euvel van onno dig verzuim kunnen zijn, een produktivi- teitsprikkel, die onze economie best kan gebruiken". Weg terug DE WAARHEID daarentegen wil er niets van weten. „Waar gaat het namelijk om? De we tenschappelijke heren van de VVD willen terug naar de tijd waarin een arbeider die zich ziek voelt toch naar zijn werk gaat omdat hij en zijn gezin het geld niet kunnen missen dat hij met thuisblijven zou verspelen." Het blad zegt dat de hoofdredacties van Het Parool en de Friese Koerier deze denkbeelden van de VVD zonder enige re serve steunen, maar dat is een wel erg ongenuanceerde opmerking. Het vervolg luidt dan: „Doorwerken tot je er bij neervalt kan nooit bevorderlijk zijn voor de algemene gezondheidstoestand. In de periode dat het ziekteverzuim in de bouw veel lager was was ook de gemiddelde leeftijd lang niet zo hoog. Vele bouwvakkers konden maar kort „genieten" van hun pensioen en er waren er ook heel wat die er niet eens aan toekwamen". Umuiden In DE TELEGRAAF wordt in een hoofd artikel aandacht besteed aan de expansie van de haven van IJmuiden. Het blad zegt dat steeds meer grote bedrijven de voorkeur geven aan een ligging dicht bij zee, dat steeds meer mammoetschepen hun lading dicht bij zee moeten kunnen lossen. Een waardevolle coïncidentie is dat de betekenis van de haven van IJmuiden als vissershaven aan het verminderen is. Bepaalde arbeidsproblemen hebben al Nederlandse vissers doen besluiten hun aanvoer naar Den Helder of Urk te ver leggen. De suggestie van de sleepbootre der Arthur Wijsmuller, om het vrijko mende areaal in deze haven in te scha kelen bij een project dat gelijkenis zou kunnen vertonen met de Rotterdamse Europoort, verdient dan ook ernstige overweging. Als de namen Amsterdam, Rotterdam en IJmuiden genoemd worden ontstaat nog altijd de mogelijkheid dat in termen van onderlinge concurrentie wordt ge dacht. Wij geloven dat dit tijdperk tot het verleden dient te behoren en een ont wikkeling als de haven van IJmuiden als een nationaal project en zeker als een project van de Randstad Holland, die toch al bezig is één wereldstad te wor den, nader dient te worden onderzocht". Enkele aardige kopjes: Miljoenenroof door bende tijdig verijdeld en Roepingen omlaag, rokken omhoog De eerste is uit De Waarheid, de twee de uit het Algemeen Handelsblad. Meisjes gevraagd Trouwens, hoe vindt u deze adverten tie uit De NIEUWE LINIE? „Student in de medicijnen, 23 jaar, zoekt vrolijk en ontwikkeld meisje (type: one-boy girl) als stabiliserend element in zijn studie". De koopman uit deze advertentie DE TELEGRAAF zoekt ook: uit Deutscher, Kaufmann, 1.82 grosz, bittet seine nette hollandische Tanzpartnerin aus Rotterdam, die sich in Begleitung ïhrer Eltern, ihres Vetters sowie vielleicht einer weiteren Dame am 27.12.1965 zur Wahl des Mister Seefeld im Sportcasino in Seefeld aufhiëlt, dringend urn ein Lebenszeichen". Beschermer gezocht Hij had indertijd beter even het adres kunnen vragen. Als het hem niet lukt kan hij altijd reflecteren op de advertentie, die een zéér veelbelovende dame plaats te: „Heirat. Aparte jonge Dolmetscherin (Deutsch-raum Dusseldorf) 34, 1.70, blond schlank, graziler, madchenhafter Typ, vielseitig interessiert (Abitur), und man sagt „recht attraktiv", wünscht sich gros sen, gebildeten Beschützer mit viel Herz, Humor und Esprit für glückliche Zweit- ehe". Tenslotte is 1.82 groot genoeg. Advertentie De modieuze vrouw weet het. Nappa en suède zijn niet meer weg te denken uit haar garderobe. Neem zo'n char mant nappa jasje. Elegante, draag- soepele kleding voor alle jaarge tijden. Kleurecht, vraagt nauwelijks verzorging. Dit jaar ziet u veel nappa in de modekleur 1966: het grijsbeige Carrara, de kleur van het Italiaanse marmer. Een moderne kleur waarmee het fijn combineren is. Nappa en suède horen er bij - zeker dit voorjaar. Voor een juiste mode-keus, let op het echt-leer-etiket, want Publikatie: Leder-Centrum Nederland, Tilburg De voor 1966-'67 vastgestelde richtprij zen, met name voor melk, slachtvee en granen, zijn onvoldoende voor de noodza kelijke wezenlijke verbetering van de te lage landbouwinkomens. Het kostenkli- maat voor de zelfstandige ondernemers wordt door de huidige sociaal-economische situatie in Nederland steeds ongunstiger De afschaffing van allerlei soorten con currentievervalsing blijkt achter te blij ven bq de één making van de markten. Deze factoren vormen de aanleiding voor het opstellen door het koninklijk Ne derlands landbouwcomité van een urgen tie-programma. De overheid en het bedrijfsleven dienen volgens het KNLC maatregelen te nemen tot verbetering van de positie van de zelf standige ondernemer op het terrein van de sociale voorzieningen, maatregelen op fiscaal terrein, op het gebied van de ra tionele bedrijfsvoering en bij het prijsbe leid (o.m. bescherming tegen unfaire in ternationale concurrentie). Een rationele landbouwproduktie in Ne derland moet worden bevorderd door on der meer een rationele afzet van land- bouwprodukten en het beter aanpassen van de produktie aan de vraag. Het aanbod moet gebundeld worden, werkgelegenheid en beroepskeuze moeten worden bevorderd door spreiding van in dustrie-vestiging en het treffen van recrea tievoorzieningen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13