Woensdag 4 mei de twintigste Stille Tocht naar Overveen I Aan opleiding kinderpolitie in Nederland ontbreekt veel Trek in 'n hot dog? Haal heerlijke ZWANENBERG wenerworstjes in huis! Huwelijk met jazz-muziek in Tilburgse r.-k. kerk r HOE IS HET ONTSTAAN? V. J School voor apothekers assistenten in Haarlem 8^,Wan Aantal deelnemers steeds groter Eis van twee jaar tegen Haarlemmer Vers brood op 30 april, niet op 5 mei Tachtig ambtenaren minder bij begeleiding repatrianten Gouden gedenkpenningen taboe in Engeland Drie luisterspelen bekroond Geen overleg vóór filmkeuring WOENSDAG 27 APRIL 1966 17 Volgende week woensdag 4 mei zal voor de twintigste maal een lange en zwijgende stoet vanuit de di verse wijken van Bloemendaal, Over veen, Aerdenhout en Vogelenzang zich naar de Erebegraafplaats in Overveen begeven. De jaarlijkse Stille Tocht waaraan duizenden deel nemen om al degenen te herdenken, die zich hadden teweer gesteld in de strijd voor vrijheid en recht en die hier in de duinen door de vijand zijn gefusilleerd. Twintig jaar achtereen worden op de vierde mei deze Stille Tochten ge houden. Het aantal Nederlanders, dat er aan deelneemt blijkt ieder jaar weer meer te zijn, waarbij vooral de jeugd niet achter blijft. Dit jaar Geld en goederen uit auto's geroofd In VS opgeleide ins pec trice meent: N iveau ÊRvvORSI/ES: (Van onze correspondent) TILBURG. Dat er na het tweede Vaticaans concilie in de liturgievie ring van de rooms-katholieke kerk weinig meer onmogelijk genoemd mag worden gaat kapelaan L. G. J. Bijl van de Tilburgse Vredesparochie waar maken. Op 30 april blazen de muzikanten van de South Jazzband in de Tilburgse Vredeskerk de sfeer van door orgel begeleide Gregoriaan se liturgiegezangen misschien wel voor goed de mist in. Minister antwoordt: Dit woord: ALMANAK HANNEKEMAAIER Dit woord: OMELET Dit woord: MEDELIJDEN Onderzoek Unicum voor N.-Holland Kerkelijk nieuws Deze grote deelneming aan de Stille Tochten toont aan. dat de gedachte aan allen, die tijdens de Duitse bezetting in het binnenlands verzet hun leven hebben geofferd, nog zeer levendig is. Het be wijst, dat de woorden in de uitgaven van de Erebegraafplaats in Overveen, ge schreven door H. M. van Randwijk, in druk hebben gemaakt en weerklank heb ben gevonden, waar hij schreef: „Bedenk, dat hetgeen gisteren bedreigd werd, he den en morgen opnieuw in gevaar kan verkeren. Bescherm het en wees waak zaam". De eerste werkelijke Stille Tocht heeft Elaats gehad in 1946. Het jaar daarvoor, i juni 1945 ontdekte men in de duinen massagraven en fusilleerplaatsen, waar de stoffelijke overschotten werden aange troffen van 412 door de Duitsers gefusil leerde landgenoten. Zij werden ter aar de besteld op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. Aan het einde van de zomer 1945 bege leidde een zwijgende menigte, temidden waarvan zich wijlen koningin Wilhelmina, alsmede de toenmalige prinses Juliana en prins Bernhard bevonden, het stoffelijk overschot van Hanneke Schaft naar de Erebegraafplaats in de duinen. Sindsdien zijn ieder jaar de Stille Toch ten naar de Erebegraafplaats gehouden. Steeds in de vroege avond van de vierde mei gingen aanvankelijk honderden, later duizenden naar deze rustplaats, met de met bloemen overdekte graven. Er zijn geen vaandels bij, er is geen treurmuziek. Er worden geen toespraken gehouden en er zijn geen saluutschoten. Er is niets, dat de stilte verstoort. Alleen om klokke acht weerklinkt na het klokgelui, de „Last Post' uitgevoerd door hoornblazers. Dan valt de diepe stilte weer in en staat elkeen roerloos, alleen met zijn gedachten en herinneringen Vrienden en bekenden met wie men streed en die vielen, worden dan herdacht. Maar ook de vele onbekenden, de naam lozen, die eveneens hun leven gaven voor de goede zaak. Ook dit jaar zal de Stille Tocht op de zelfde wijze plaatshebben. Voorafgaande hieraan wordt er in één van de gebouwen van publieke werken aan de Brouwers- kolkweg in Overveen een herdenkingsbij eenkomst gehouden. Ds. J. Boersma, her vormd prredikant in Bloemendaal en pastoor M. Schipper van de r.k. parochie in Santpoort zullen een toespraak houden. Voorts wordt muzikale medewerking ver leend door het Haarlems Opera Koor on der leiding van Bep Ogterop. Hier zijn 600 zitplaatsen aanwezig. Op het moment, dat deze herdenkingsbijeenkomst aan vangt zijn allerwegen de vlaggen halfstok gehesen. Veertig minuten later begint dan de formatie van de stoet, welke tien voor ze ven vertrekt. Om precies acht uur wor den op de Erebegraafplaats twee minuten stilte in acht genomen. Dit tijdstip wordt aangekondigd door het einde van klokge lui en het uitvoeren van de „Last Post" door hoornblazers. Voor de nabestaanden van de gevallen Het aangrijpende moment, aan het einde van de zomer 1945, toen een lange stoet Hannéke Schaft naar haar laatste rustplaats begeleidde. In de stoet liepen mee wijlen ko ningin Wilhelmina; de toenmalige prinses Juliana en prins Bernhard; op de foto staande aan het graf van de gefusilleerde verzetsstrijdster. verzetsmensen, voor wie de afstand naar de begraafplaats te voet bezwaarlijk is, zal na afloop der herdenkingsbijeenkomst op het terrein van publieke werken een bus gereed staan. Vanaf half negen zal door de NZH een busdienst worden on derhouden vanaf de Erenebraafplaats naar de stations in Overveen en Haarlem. Op dinsdag 10 mei h<3udt de Nederland se Vereniging van Ex-'politieke Gevange nen, nu al voor de 21ste keer, haar jaar lijkse herdenkingsbijeenkomst op de Ere begraafplaats. DeD herdenkingsrede zal dit jaar worden uitgesproken door jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht. Zoals al vele jaren het geval is, zal mevrouw En- ny Mols-de Leeuwe weer verzetspoëzie declameren. De muziekkapel van de Haarlemse politie, dirigent J. W. Singer- ling verzorgt de muzikale omlijsting van deze plechtigheid. Twee jaar gevangenisstraf eiste de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar tegen een 44-jarige staalcon structeur uit Haarlem, die in een tiental plaatsen in het westen van het land auto's had geplunderd na het tochtraam- pje te hebben geforceerd. Totaal had hij voor 2200 aan geld en goederen geroofd. Bij zijn arrestatie op 17 december, toen hij in Castricum op heterdaad betrapt werd, had hij onge veer 350 uit auto's gestolen goed bij zich. Op 10 mei doet de rechtbank uitspraak. In Haarlem en omgeving Op koninginnedag (30 april) zal in Haarlem en omstreken brood worden ver kocht in tegenstelling tot bevrijdingsdag (5 mei). Deze dag wordt er namelijk geen brood bezorgd of verkocht. Dit heeft de Rayonale Bakkerij Commissie voor Haar lem en omstreken beslist. Op koninginnedag zal vers brood al om acht uur te verkrijgen zijn. Derhalve hoopt men dat de huisvrouw met deze vroege verkoop rekening wil houden. De brood verkoop op woensdag 4 mei is als op za terdag. Dat wil zeggen dat van 9 uur af vers brood te verkrijgen is. De vakantieregeling voor de bakkers voor Haarlem en omstreken valt dit jaar in de periode van 4 juli tot 14 augustus. Er is hier dan weer sprake van huis- aan-huis bediening. De Commissie maakt de huisvrouw er voorts op attent dat con tant met de dan dienstdoende bakker moet worden afgerekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gaan per 1 augustus ongeveer tach tig ambtenaren, verspreid over districts kantoren in Den Haag, Arnhem en Den Bosch, weg. Het betreft hier personeel van de afdeling die zich heeft beziggehou den met de maatschappelijke begeleiding van repatrianten, een taak die langza merhand overbodig is geworden. Een aantal ambtenaren heeft reeds elders in de rijksdienst een functie gevonden. An deren, die over enige tijd gepensioneerd worden, zijn op wachtgeld gesteld. (Van onze correspondent) Er bestaat in Nederland geen oplei ding voor het toch wel zeer specifieke werk van de kinderpolitie. Rechercheurs die bij deze dienst worden geplaatst, moe ten door schade en schande wijs worden. „Het ontbreken van die specialistische opleiding in een absolute leemte in de Nederlandse politie-organisatie", is de mening van inspectrice van politie mej. L. ter Haar. Dit nuchter constateren van de feiten en deze harde conclusie zullen in vak kringen zeker een flinke schok teweeg brengen, want mej. Ter Haar weet waar zij het over heeft. Zij is namelijk een van de héél weinige Nederlandse politie ambtenaren die wél theoretisch is ge vormd voor het werk bij de kinderpolitie. Aan de State University of Michigan in de Verenigde Staten volgde zij de colle ges van de ook in Europa befaamde ken ner van het werk van kinderpolitie en kinderbescherming, wijlen prof. dr. Ja mes J. Brennan. Nu is zij verbonden aan het Bureau Voorlichting van de Haagse politie, daarvoor was zij jarenlang werk zaam als inspectrice bij de kinderpolitie. „De meeste politie-ambtenaren bij de kinderpolitie in Amerika hebben een uni versitaire opleiding in hun vak gevolgd en behaalden een master's degree te ver gelijken met het Nederlandse doctoraal examen of anders tenminste een bache lor's degree, wat gelijk staat aan ons kandidaats. Rechercheurs bij de kinderpolitie in Ne derland kunnen hun vak alleen leren in de praktijk en door het samenwerken met oudere, ervaren collega's, stelt de inspec trice in een belangwekkend artikel in „het Tijdschrift voor de Politie". Dat be tekent niet dat de Nederlandse recher cheurs geen goed werk zouden kunnen leveren, maar het leveren van goede prestaties zou zoveel gemakkelijker gaan als op een theoretische leidraad zou kun nen worden gesteund, aldus het artikel. Een opleiding op universitair niveau doet in Nederland misschien wat overdre ven aan, maar ook de Nederlandse re chercheur bij de kinderpolitie doet meer dan het uitschrijven van een eenvoudig proces-verbaal. Het is een specialist die de feiten moet kennen over de gepleegde daad, die het kind nader moet bekijken, die zijn me ning moet vormen over het kind en de ouders, en die dan zijn bevindingen moet vastleggen in een rapport. De mogelijk heid bestaat dat hij zijn zaak doorgeeft aan de kinderbescherming en hij kan de plaatselijke instanties inschakelen. Een rechercheur bij de kinderpolitie be hoeft geen psychologisch of sociologisch onderzoek in te stellen en hij behoeft geen dagen over zijn „zaak" te doen, maar hij moet wel diep graven en doordringen tot in de achtergronden. Hij behoort er van uit te gaan, dat zijn werk in de eerste plaats preventief gericht dient te zijn. Advertentie De kerk wordt dan klankbord voor dixielandmuziek en community-gospel-sin- ging. Niet ingewijden zullen de teksten misschien niet onmiddellijk kunnen mee zingen, maar melodie en ritme van „When the saints go marching in" onmiddellijk in het gehoor vangen. Jazz-leider Henk van Belkom van de South Jazzband zal aan dit eerste revo lutionaire experiment zelf niet meewer ken. Terwijl zijn band de gospelmelodieën vrijelijk improviseert en naar verwach ting duizenden belangstellenden hun swing en dixieland-benen maar moeilijk in be dwang zullen kunnen houden, zal onder die misviering op 30 april het huwelijk van de bandleider en zijn Tilburgse ver Zijn trompet zal dinsdag worden ge loofde worden ingezegend, hanteerd door de 41-jarige ex-trompettist van de Dutch Swing Collegeband, Wybe van Haarsma Buma. De generale repe titie voor de dixieland-mis heeft intussen plaats gehad op tweede paasdag in dezelf de Tilburgse kerk. Voor de 1200 beschik bare plaatsen in het kerkgebouw hadden xich toen tweeduizend mensen gemeld, Aan de unieke gelegenheid was geen an dere ruchtbaarheid gegeven dan een me dedeling van de preekstoel af aan de pa rochianen op de eerste paasdag. Met die kern van enkele honderden parochianen werden samen met de South Jazzband en kele malen de muziek en de gospelsongs doorgenomen. Kapelaan Bijl (grijs kos tuum, wit overhemd met zwarte das) „we waren toch wel wat huiverig voor het experiment met zoveel mensen in de kerk, maar alles is goed gegaan, niemand is gaan swingen of hossen of zoiets", heeft ook de Nederlandse teksten geschreven van de spirituals „When the saints", „Jo shua fit the battle of Jericho" en „Go tell it on the mountains". Voor de zevenkoppige bezetting van de South Jazzband is dit optreden ook een experiment. De na 30 april nu allemaal getrouwde jazzmusici vierden al triomfen als Nederlandse afvaardiging naar jazz- concoursen in Hannover en Zürich, ver leenden medewerking aan tientallen ra dio- en t.v.-programma's, maar musiceer den ook in rokerige jazzkeldertjes door heel West-Europa. In een kerk hebben ze hun jazztonen echter nog nooit laten schal len. De Britse regering heeft de invoer en de fabricage van gouden gedenkpennin gen verboden. Er was een hoogconjunc tuur in deze penningen ontstaan, doordat men zich ermee wilde dekken tegen de valuatie van het pond en inflatie. In een verklaring van het departement van Financiën wordt gezegd dat de maatregel is genomen om het afvloeien van de Britse goudvoorraden door ham steren te voorkomen. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De voorzitter van de Nederlandse Radio Unie mr. A. B. Roos- jen heeft aan Johan Daisne uit Gent (Beligë), aan André Kuijten uit Amster dam en aan Marianne Colijn uit Hilver sum de prijzen uitgereikt van de luister spelwedstrijd 1965. Er waren 42 inzendin gen binnengekomen, de helft daarvan van Vlaamse herkomst. Het stuk van Daisne (pseudoniem van dr. H. Thierrij) „Het Geluk" wordt door de NCRV begin no vember uitgezonden. In antwoord op vragen van de heer Geertsema (V.V.D.) betreffende mogelijk overleg met de Centrale commissie voor de keuring van films bij beslissingen over subsidiëring van films heeft minister Vrolijk mede namens minister Smallen- broek geantwoord, dat bedoeld overleg niet tot de taak van de centrale commis sie voor de keuring van films behoort. Bovendien zij opgemerkt dat het meestal niet mogelijk zal zijn aan de hand van een scenario of draaiboek te beoordelen of een daarnaar te maken film al dan niet in strijd zal worden geacht met open bare orde en goede zeden. Voorts zou voorafgaand overleg voor de Centrale commissie een belemmering kunnen zijn voor de onafhankelijkheid van haar uit eindelijk te geven oordeel. Minister Vro lijk ziet dan ook geen aanleiding om overleg, als bedoeld in de vraag, te be vorderen. Hij merkt nog op, dat de film „Schermerhorn" de eerste is van de zeer vele door de rijksoverheid gesubsidieerde films, welke niet toelaatbaar voor open bare vertoning is bevonden. Een almanak is een kalender, meest al opgenomen in een jaarboekje dat ook andere gegevens bevat. Bekend is de Enkhuizer Almanak. Het woord is bekend in alle Westeuropese talen en ook daarbuiten. Het is, zoals vele woor den die met rekenen te maken hebben, door de Arabieren naar Europa geko men, maar Arabisch is het woord oor spronkelijk niet. In een geschrift van zekere Porphyrius, dat wordt aange haald door de in de 4e eeuw levende Eusebius, wordt het woord almenichia- ka gebruikt als de naam van Egypti sche kalenders. Men neemt aan dat het van Koptische oorsprong is, maar is er nog niet in geslaagd vast te stellen hoe het is samengesteld. Ook is wel gedacht aan samenhang met het Hebreeuwse werkwoord manah, delen, scheiden, tel len, maar ook dat is onzeker. Thans wordt het woord lianneke- maaier nog wel gebezigd in de bete kenis: lomperd, botterik, maar oor spronkelijk was het de naam die de Ne derlanders gaven aan de grasmaaiers die als seizoenarbeiders over onze oost grens trokken om hier werk te vinden. Het woord hannekemaaier bestaat uit een verkleinwoord van de eigen naam Johannes, vervormd tot Hans of Hanne en een zelfstandig naam woord afgeleid van het werkwoord maaien. Een Hans is dikwijls een man van aanzien: Jan Adam Kegge bijvoor beeld smaalt op de grote hanzen en adellijke heren. Een Hanne daarente gen is veelal een lobbes, een sukkel. Vanwaar dit verschil stamt, is niet be kend. Dat met de Franse keuken de namen van tal van spijzen in Nederland zijn overgenomen, is bekend. Daarvoor be hoeft men het menu (ook al een Frans woord!) in elk hotel of restaurant maar te raadplegen. Dus spreken wij ook van omelet en niet van eierkoek. Ook in andere talen is dit woord aan het Franse omelette ontleend. De vroeger gehuldigde opvatting dat omelette was vervormd uit oeufs mê- lés, geklutste eieren, wordt weerspro ken door de oudere vormen van het woord. Men vindt namelijk vroeger vormen als amelette en alumette. De oorsprong is het Latijnse lamella: dun ne schijf. Ten onrechte zag men in de eerste letter het lidwoord. Eigenlijk zouden wij dus van lomeiet moeten spreken. Het Nederlands heeft medelijden, het Duits mitleid, het Frans compas sion of pitié, het Engels compassion of pity, het Italiaans compassione of pië ta. In het klassieke Latijn komt compassio niet voor. Men sprak toen van misericordia, samengesteld uit mi ser: ongelukkig en cor: hart. Het Latijnse compassio is weer een vertaling uit het Grieks. Daar luidde het sympatheia, het woord dat wij ken nen als sympathie, maar dat precies als compassio en als medelijden be staat uit een deel dat betekent: met en een afleiding van het werkwoord lij den, in het Grieks: pathein in het La tijn: pati. De woorden pitié en pity zijn ontleend aan het Latijnse pietas: plichtsgevoel, liefde, medelijden. Een kind kan verantwoordelijk worden gesteld voor zijn daden, maar als een kind iets „mis-doet" heeft het moeilijkhe den en dan moet er worden geholpen. OVER DE DOOR het kind gepleegde daad moet de rechercheur weten: het verhaal van de aanklager of de aangever, de verklaring van het kind, de verant woording door het kind en het antwoord op de vraag of er tevoren iets is gebeurd of gezegd waardoor het gedrag van het kind misschien kan zijn beïnvloed. Om zijn mening te kunnen vormen over het kind zal hij er op moeten letten of het kind lichamelijk, geestelijk of sociaal ge handicapt is, want eventuele afwijkingen kunnen de persoonlijkheid beïnvloeden. De rechercheur moet doordringen in de achtergronden van het gezin. Hij moet de persoonlijke kwaliteiten van de ouders kennen en hij moet weten of de ouders van hun kind houden. Andere punten zijn of er in het gezin een gezonde discipline Mejuffrouw L. ter Haar heerst en zo niet, wat heerst er dan. Heeft het kind een echt thuis of is het een gezin waar de leden als los zand aan elkaar hangen? Gaan de ouders regelma tig naar de kerk, óf wordt het kind al leen naar de zondagschool gestuurd op dat de ouders kunnen uitslapen? Zijn er afwijkende gezinssituaties, ix bijvoorbeeld een van de ouders langdurig ziek? Er is vaak een correlatie tussen wangedrag buiten de school en het gedrag op school en een volgende vraag is dus: hoe is het gedrag van het kind op school? In welke straat woont het kind en past het gezin in de omgeving waar het woont? Wat doet het kind in de vrije tijd, is het creatief bezig of moet het worden bezig gehouden en hoeveel vrije tijd heeft het eigenlijk? Eerst uit een samenvatting van de ant woorden op al dit soort vragen komen de goede en de slechte dingen naar voren en dan pas kan de rechercheur zich een gefundeerde mening vormen, verantwoor de suggesties doen of doeltreffende maat regelen nemen. Zo hoort het te gaan en zo gaat het over het algemeen ook, maar als het zo gaat is dat tot nu toe alleen het resultaat van een meestal jarenlange ervaering in dit werk. Drs. J. Vermet uit Haarlem, voorzitter van het departement Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft gis teren in Haarlem nadere mededelingen gedaan over de op te richten school voor apothekers-assistenten. Zoals wij reed* hebben meegedeeld namen de veertig geza menlijke apothekers uit Haarlem en wij de omgeving het initiatief om in plaats van de gebruikelijke cursus, een school voor apothekers-assistenten op te richten. Deze eerste school voor Noord-Holland zal op I september starten in enkele door de gemeente beschikbaar gestelde lokalen van de school aan de Prins Hendrikstraat I in Haarlem. De veertig apothekers hebben zich ga rant gesteld voor alle aan de inrichting en exploitatie verbonden kosten. Er kun nen per jaar ongeveer zestig leerlingen worden opgeleid. Zij ontvangen zowel de theorie- als prak tijklessen in de school, al werken zij ook drie halve dagen in een plaatselijke apotheek mee. De cursus had het nadeel dat wegens gebrek aan outillage de gehe le praktijk in een apotheek moest wor den geleerd, terwijl er per apotheek maar één a twee leerlingen konden worden opgeleid. De school biedt du* de kans om een groter aantal assistenten op te leiden en zo het bestaand» tekort aan apothekers-assistenten enigs zins op te heffen. De toelatingseisen voor dit dagonderwijs zijn mulo a of b, of een bewijs van toelating tot de vierde klas van hbs, mms, gymnasium of lyceum. De apothekers-assistentenschool is zo wel voor jongens als meisjes toeganke lijk. De school krijgt een complete apo thekers-inventaris. De opleiding duurt waarschijnlijk anderhalf jaar. Er is twee maal per jaar gelegenheid examen te doen in Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht. Men kan dan het staatsdiploma behalen. Tot directeur van de nieuwe school is benoemd drs. L. J. H. Brinkman uit Haarlem. Ned Herv. Kerk Bedankt voor Oude-Tonge (toez.) J. Nol- tes te Slikkerveer voor bijstand in het pastoraat te Heemse A. H. Nijkamp a i. emeritus-predikant te Kampen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17