„Welt" en „Spiegel" werpen zich op lot van collaborateurs Duitsers vergeten gretig achtergrond van de feiten „VS-raketten niet tegen te houden' Wijn bracht minister van Rheinland-Pfalz ten val Roemenië haalt op Balkan economische banden aan Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen. 3,5°/t 4,5 °/o Algemene Bank Nederland San balm Partijtje golf naast politiek Britten blijven op basis-Singapore Eis van zes jaar tegen kapperszoon Radio-signalen van andere planeten? Ghana protesteert tegen Sekoe Toere Brand gesticht in twee boerderijen VS gaat vliegende schotel lanceren Meer samenwerking met Hongarije en Joegoslavië Zaak-Schultes uitgesteld WOENSDAG 27 APRIL 1966 19 (Van onze correspondent) BONN. Grote belangstelling toont de Duitse pers voor een historische beschouwing van de Fransman Paul Sérant over de golf van terreur die, kort na de vlucht van de Duitse bezetters aan het eind van de tweede wereldoorlog, de collaborateurs trof. Het links-vooruit- strevende weekblad Der Spiegel en het extreem-rechtse dagblad Die Welt hebben elkaar zelfs gevonden bij hun bespreking van het boek, „Les vaincus de la liberation", dat nu ook in de Duitse vertaling is verschenen, „Die politischen Sauberungen in West-Europa", Stalling-Ver lag, Hamburg. De grote belangstelling van de Duitsers voor deze golf van wraak in zowat alle Westeuropese landen die de bev zetting hadden overleefd, krijgt een extra accent door het feit dat in het partijblad van de NPD de opvolger van de NSDAP op het ogenblik een vervolgverhaal loopt over gruwelen van zogenaamde verzetsstrijders tegen Belgische echte en vermeende meelopers. Omdat men mag aannemen dat veel van wat in dit blad (en door deze partij) verkondigd wordt overeenkomt met wat diep verstopt nog leeft in de harten van een hele generatie Duitsers die graag haar schuld wil afwentelen door anderen ook schuld te verwijten, komt het boek van Sérant te gelegenertijd. Misverstanden Verklaring van McNamara Resten van een Duitse eenmanstorpedoboot gevonden Kerkelijk nieuws Samenhang A. Spaarboekje B. Spaarrekening 3|5 O C. Spaardeposito. D. Spaardeposito 5 O MOLENDIJK Zij staat op het horen van Nederlandse getuigen Rechtstreeks VS bezitten een zeer gevoelige radiotelescoop De Franse auteur is er overigens in het geheel niet op uit de Duitsers in hun be kende these „wij zijn het niet alleen ge weest" naar de mond te praten. Wat rond het verzet in Europa allemaal is geschied, is nog nauwelijks onderzocht. En het boek van Sérant is daarom van groot belang. De auteur bespreekt het gruwelijke lot van het „naamloze leger der meelopers of onschuldigen" en hij toont aan dat „aan de wrekende arm" eerder de industriëlen dan de arbeiders, de employees en de ambtenaren, eerder de grote zakenlieden dan de kunstenaars, eerder de uitgevers dan de journalisten ontkwamen". Het moet echter onvermijdelijk tot een zee van misverstanden leiden wanneer men van Duitsland uit probeert tot de ware kern van de gruwelijke wraakoefe ningen door te dringen. „Was de jonge Vlaamse idealist, die zich liet meeslepen door de groot-germaanse droom even ver achtelijk als de gewetenloze opportunist?", vraagt Die Welt zich bij de bespreking van Sérants boek af. Het blad bedoelt daar mee natuurlijk de gestelde vraag ontken nend te beantwoorden. Maar natuurlijk was de gewetenloze even onschuldig door het ontbreken van een geweten als de „jonge Vlaamse idealist", juist omdat die een geweten had. Vooral de „jeugd" die in Germania altijd ieders bijzondere bewondering en verering geniet, maar aan wie men juist door haar onconformistisch-critische blik hogere eisbn mag stellen wordt door Welt en Spiegel in gelijke toonaarden in bescherming genomen. Vol medelijden releveert Augsteins weekblad het lot van „een jonge vrijwilliger van het Legion des Volontairs Francais" die aan Duitse kant aan het oostfront had gevochten. De jon geling kwam onder de handen van zijn wraakzuchtige landgenoten op schande lijke wijze om het leven. Vooral wanneer men de extreme ge zindheid van Die Welt kent, kan men vre de hebben met de van Duits standpunt uit geziene poging tot objectiviteit Premier Lee Koean Yew van Singa pore voert in Londen besprekingen met premier Wilson over de toe komst van de Britse basis. Tussen de discussies door speelden zij een par tijtje golf. Wilson, aan slag, wordt aangemoedigd door Lee Koean Yew. Beide staatslieden zijn het inmiddels over de basis wel eens geworden. (Telefoto). 19 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie McNama- ra, meent dat de Amerikaanse interconti nentale ballistische projectielen door elk Russische verdedigingsstelsel kunnen dringen. Hij voegde eraan toe dat er alle reden is aan te nemen dat dit voor on bepaalde tijd het geval zal blijven. McNamara verwierp een rapport van het Congres waarin hem wordt verweten de Amerikaanse militaire kracht te ver zwakken door af te zien van de bouw van de B-58 strategische bommenwerper en de ontwikkeling van een nieuwe, bemande, bommenwerper te vertragen. Hij sloot de bouw van zulk een bommenwerper niet Uit, maar zei dat de Amerikaanse aan- valskracht in de eerste plaats in de inter continentale ballistische raketten moet worden gezocht. LONDEN (AP) De regering van Singapore heeft ermee ingestemd dat Groot-Brittannië zijn defensiebases in Sin gapore ook na 1970 handhaaft. In de overeenkomst tussen de twee lan den wordt gezegd dat het gebied van Sin gapore nimmer door de Britten gebruikt mag worden voor agressieve doeleinden, noch voor zichzelf, noch voor de ZOAVO. De besprekingen zijn gevoerd door de premiers Harold Wilson en Lie Kwan Joe. Bij de opruimingswerkzaamheden van de olielaag op het strand van Wester- schouwen stuitte een graafmachine op de helft van een Duitse eenmans-torpedó- boot en twee halve torpedo's. Daarin ble ken zich geen ontplofbare stoffen meer te bevinden. In de tweede helft van 1944 opereerde een groep eenmanstorpedobootjes vanuit de haven Burgsluis. Zij vielen toen de tankers en koopvaarders aan die de Wes- terschelde naar het reeds bevrijde Ant werpen opvoeren. Engelse bommenwer pers vernietigden toen de Duitse basis Burgsluis. De thans gevonden boot is kennelijk op het strand ontploft, waarna langzamerhand de resten onder het zand zijn bedolven. Het gedeelte met de be stuurderszitplaats ontbreekt. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Rotterdam als predikante met een bijzondere opdracht da. mr. A. B. PoolBast aldaar. waarmee het blad de door Sérant opge rakelde gruwelen beschrijft. Het lijkt echter of Der Spiegel met dezelfde sen sationele hartstocht waarmee ze eind vo rig jaar de „Imhoff'-zaak weer op het tapijt bracht, zich nu op de feiten van Sérant heeft gestort. Het is niet verbazingwekkend dat in Der Spiegel De Gaulle verantwoordelijk wordt gesteld voor de 2000 uitgevoerde doodvonnissen en het lynchen van ruim 100.000 Franse burgers het zijn feiten die vaststaan Sérant noemt de zuive ring van Frankrijk de bloedigste uit zijn geschiedenis, de revolutie inbegrepen. De journalistieke formule van het weekblad maakt echter dat de theorethische nage streefde objectiviteit een uiterst subjectief resultaat ten gevolge heeft. De historie is niet met de opsomming van feiten te verklaren, want deze heb ben alleen betekenis in het licht van hun eigen samenhang. Maar Der Spiegel schrijft kort en goed dat in Nederland al degenen gevangenisstraf kregen die schul dig waren aan „onloyale handelingen". Als onloyale handelingen golden: 1. gezamelijk eten met Duitsers; 2. de aan een minderjarige zoon gege ven toestemming om in een „Deutsch freundliche" organisatie te gaan of met Duitsers om te gaan; 3. openlijk bekende trots op Duitse af stamming; (Die Welt voegt aan deze lijst uit het boek van Sérant nog toe): 4. hitlergroet in het openbaar, 5. afbeelding van Hitler in huis. Een dergelijke opsomming maakt op de mens van 1966, die niet bewust de bezet ting heeft beleefd een ridicule indruk. Ze wekt zonder een beschrijving van de achtergrond waartegen de feiten ware be tekenis krijgen een totaal verkeerde en zelfs gevaarlijke in druk. Een journalis tieke formule als die van Der Spiegel faalt wanneer de betreffende redacteur meent hiermee een dergelijke gecompliceerde zaak als Duitslands jongste verleden te kunnen verhelderen. Uit een langdurig gesprek dat ik m Hamburg met één der leden van de hoofd redactie had, zou kunnen blijken dat er geen kwade opzet met name een natio- nalistischer koers in het spel was. De conclusie blijft echter dat het nog steeds moeilijk te verteren valt, wanneer men zich in Duitsland met de problemen aan gene zijde van het toemalige Hitlerfront gaat bezighouden. Want zelfs bij een ver onderstelde goede wil blijft een grote mate van onbegrip in alle generaties onvermij delijk ook in de gelederen van de Spiegel- redactie. Advertentie De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. i Tot 1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor ■grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. 'Maximum tegoed f50.000,-. Tot f 1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere' bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f50.000,- voor particulieren en ƒ100.000 voor verenigingen en stichtingen. met drie c.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste ƒ100.- Drie maanden opzegging voor bedragen tot f 5.000,- zes maanden voor hogere bedragen Maximum tegoed f50.000,- voor particu lieren en-f100.000,- voor verenigingen en stichtingen. met een jaar opzegging. Eerste storting tenminste 100,-. Opzeggingstermijn een jaar. Maximum tegoed ƒ50.000,- voor particulieren en ƒ100.000,- voor ver enigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handei-Maatschappij De Twentsche Bank) De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen een 20-jari- ge kapperszoon wegens doodslag op de 9-jarige Arie van Hemert zes jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Aan de jongeman was ten laste gelegd dat hij het jongetje op 13 februari 1963 van het leven had beroofd in de keuken van de woning annex kapperszaak in Hilversum, waar hij toen woonde. Het knaapje, dat op zoek was naar een broer tje, liep een steegje naast de kappers zaak in en zag toen dat de kapperszoon zich in vrouwenkleren stak. Uit angst voor ontdekking van zijn afwijking had de kapperszoon het kind gewurgd en het lijkje onder de vloer van de kapperszaak verborgen. Daar werd het pas tweeën eenhalf jaar later gevonden door de kap per, die de zaak van de vader van de dader had overgenomen. Daar de jongen destijds strafrechtelijk minderjarig was, behandelde de recht bank de zaak met gesloten deuren. De verdediger, mr. E. L. Bakhuys, heeft bezwaar gemaakt tegen een lange gevangenisstraf, waardoor de verdachte, die reeds acht maanden in voorarrest zit, psychisch sterk achteruit zou gaan. Hij stelde, dat er geen moord noch doodslag is gepleegd, maar dat de dader in een vlaag van angstpsychose heeft gehan deld. PRAAG (AP) De Russische hoogle raar professor Josif Slovski heeft tegen een verslaggever van het Tsjechoslovaak- se dagblad Mlada Fronta gezegd ervan overtuigd te zijn dat binnen tien tot twin tig jaar radioboodschappen ontvangen zul len worden van enige „over-geciviliseer- de planeten" als de ruimte voortdurend met grote telescopen in het oog wordt gehouden. Professor Slovski, die verbonden is aan het Sternberg astronomische instituut in Moskou, zei dat de wereld zich erop moet voorbereiden dat zulke planeten bestaan. NEW YORK (Reuter) Ghana heeft dinsdag bij de Veiligheidsraad geprotes teerd tegen de steun die president Sekoe Toere aan de afgezette president Kwa- me Nkroemah heeft gegeven. Ghana zegt dat deze steun een inmenging in de Gha- nese binnenlandse aangelegenheden bete kent. In de gemeenten Eelde en Vries in Noord-Drente is in twee achtereenvolgen de nachten brand gesticht in boerderijen. Bij een landbouwer in Eelde werd door een stukgeslagen ruit olie naar binnen gewor pen en aangestoken. Doordat het vuur bleef smeulen waren de gevolgen niet ernstig. In de volgende nacht werd brand gesticht in de boerderij ernaast op de grens van de gemeente Vries. Een deel van de boerderij brandde uit en twee koei en kwamen om. (Van onze correspondent) BONN De wijn is de liberale minis ter van Financiën van Rheinland-Plalz noodlottig geworden. Het druivennat voer de tot een groot persoonlijk, maar ook tot een symptomatisch politiek incident. Dezer dagen willigde de minister-presi dent het verzoek tot ontslag van zijn mi nister van Financiën, Fritz Glahn, in. Glahn was bovendien voorzitter van de Vrije Democratische Partij in Reiniand- Pfalz. Glahn ligt met een hart-infarct in een ziekenhuis in Kaiserslautern en is onmachtig zich te verdedigen. Het drama begon een jaar geleden, toen Glahn met drie vertegenwoordigers van de toen gloednieuwe N.P.D. de partij waarin rechts-extremistische groeperin gen zijn samengebracht onder het ge not van een flink glas wijn samenkwam om een gezamenlijke strategie voor de toen voor de deur staande bondsdagver kiezingen te ontwerpen. De afspraak was, dat de beide partijen in de verkiezings strijd „fair met elkaar zouden omgaan." In de loop van de avond werd Glah door de drank zozeer tot het bekennen van hartsgeheimen aangezet, dat hij zoals Advertentie Een grof maar toch stevig kapsel, met SOUPLING Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterpl. 1 - H'lem - Tel. 60643 - bus 2 WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart zal begin mei een soort „vliegende schotel" lanceren van een straalvliegtuig af. Aan boord van de schotel zal de test piloot Milton Thompson zitten. Het experiment moet technische gege vens opleveren, die nodig zijn voor de bouw van toekomstige ruimtevaartcabines en de uitrusting voor hun terugkeer in de dampkring. De schotel, die zeven bij drie meter meet en conisch van vorm is, wordt ge lanceerd door een B-52-bommenwerper op een hoogte van 14.000 meter. De scho tel is uitgerust met vier straalmotoren voor de landing. het nu achteraf wordt geformuleerd zeer positief zijn eigen prestaties tijdens de nationaal-socialistische tijd ter sprake bracht." Glahn en de vertegenwoordigers van de NPD beloofden elkaar niets over het besprokene tot de buitenwereld te la ten doordringen. Maar de straf voor het ongeoorloofde gedrag van de voorzitter van de Vrije Democraten liet niet op zich wachten. Kort geleden berichtte een dagblad in Mainz, dat Glahn op een persconferentie de NPD-ers had aangeduid als „de ge noegzaam bekende kringen." Deze laatdunkende formulering liet de NPD niet op zich zitten. Zij achtte zich van de zwijgplicht ontslagen en onthulde niet alleen de politieke afspraak tussen de FDP en de NPD. maar ook Glahns meningen over de nazi-tijd. Toen minister-president Altmeier (CDU) van Rheinland-Pfalz naar zijn me ning over de zaak werd gevraagd, liet hij op niet mis te verstane wijze merken, dat hij niets met de NPD te maken wil heb ben. Dit was voor Glahn voldoende aan wijzing dat hij het veld diende te ruimen. Hij bood zijn ontslag aan. Het werd door Altmeier aanvaard. Het ridicule aan de affaire is echter, dat Glahn in het geheel niet op de pers conferentie over „genoegzaam bekende kringen" gesproken had. De krant had hem eenvoudig verkeerd verstaan, en gaf dit later ook toe. Het kwaad was echter geschied en de compromitterende waar heid was aan het licht gekomen. Ernstig' Ernstiger dan Glahns privé-tragiek is echter, dat de geheime onderhandelingen van deze FDP-voorzitter met de rechts- extremisten op een verschijnsel wijst, dat al vóór de bondsdagverkiezingen van de ze zomer als een mogelijkheid werd aan gekondigd. Het stemmental van de libera len daalt. De recente verkiezingen in Hamburg brachten de FDP in deze stad een gevoelige slag toe. Wanneer deze tendens zich voortzet, houden vele prognoses rekening met een steeds verdere toenadering van de Vrije- Democraten tot de extreem-rechtse groep, die de laatste tijd opzienbarende hoe wel verhoudingsgewijs nog geringe vooruitgang boekt. De „alte Kameraden"-sfeer waarin Glahn geraakte tijdens zijn gesprek met de drie NPD-ers, die van hun heimwee naar de goede oude tijd geen geheim ma ken, is dan ook voor een man van zijn generatie eerder symptomatisch te noe men dan een incidentele slipper. De libe rale partij van Glahn blijft koppig vol houden dat er van afspraken tussen de FDP en de NPD geen sprake is geweest. (Van onze correspondent) WENEN. Op uitnodiging van Kallai, de minister-president van Hongarije heeft de Roemeense pre mier, Maurer, een bezoek aan Boeda pest gebracht, waarbij vooral de eco nomische betrekkingen tussen de twee landen ter sprake zijn gekomen. Daarop volgde een bezoek van Mau rer aan president Tito van Joegosla vië, die hij wees op de „eeuwenoude vriendschappelijke betrekkingen tus sen Roemenië en Joegoslavië". Toen is bekend geworden dat de Roemeens- Joegoslavische handelsbetrekkingen versterkt zullen worden. Wie in de communistische pers de be richten over deze concentratie achter het ijzeren gordijn aandachtig leest, moet vaststellen dat het initiatief voor deze reizen en besprekingen telkens van Roe- Christel Schultes, de Duitse vrouw, die in de oorlogsdagen in de gevangenis in Stadelheim slecht is behandeld en een aanklacht tegen de vroegere gevangenis directeur Weber heeft ingediend, heeft om uitstel gevraagd. De behandeling van de aanklacht, die donderdag voor het „Ober- landesgericht" in München zou worden behandeld, is nu vastgesteld op 26 mei. Mevrouw Schultes wil geen behandeling van haar eis tot schadevergoeding als er geen Nederlandse ex-gevangenen uit Sta delheim worden gehoord. Het hof had dit niet nodig geoordeeld omdat het er ook zonder getuigen wel van overtuigd is dat mevrouw Schultes slecht is behandeld. De vijf Nederlanders, die als getuigen zouden worden gehoord, zijn verontwaar digd over de verklaring van dr. Weber, dat zijn gevangenen destijds zeer goed zijn be handeld. Zij overwegen een aanklacht te gen Weber in te dienen bij de justitie in München, omdat zij eveneens onder We- bers verantwoordelijkheid zijn mishan deld. Premier Maurer van Hongarije menië uitgaat, van het land dus dat zich ten opzichte van Moskou de grootste zelf standigheid heeft weten te veroveren. De betrekkingen tussen Roemenië en Honga- rij zijn al jarenlang zeer goed, maar nu wil Roemenië ook Joegoslavië in deze nieuwe constellatie opnemen, ofschoon Ti to een economisch systeem heeft ontwik keld dat in het geheel niet overeenstemt met de orthodoxe communistische leer. De besprekingen hadden vooral tot doel om de directe handelsbetrekkingen te versterken. Men wil deze niet meer af wikkelen via Moskou, of via het Comecon (de communistische EEG) maar langs rechtstreekse weg. Op deze manier heeft Roemenië handelscontracten afgesloten met Polen, Bulgarije, Hongarije en zelfs met China en Peking-satelliet Albanië. Het blijkt duidelijk dat politieke of ideo logische verschillen hierbij geen beletsel zijn. Men zou als het ware kunnen spre ken van een soort coëxistentie binnen het kader van het communisme. Het is natuurlijk voorbarig om nu al aan een kleine Balkan-federatie te den ken en nog minder is het gemotiveerd om te spreken van een soort Westeuropese tendens in deze landen, maar wel valt er niet aan te twijfelen dat vooral Roemenië, Bulgarije en Hongarije op economisch ge bied steeds meer hun eigen weg gaan en dat zij zich daarbij niet laten tegenhouden door de ideologische overwegingen. PASADENA (CALIFORNIE) (AFP) In de Mojave-woestijn in Californië wordt vrijdag door het laboratorium van Gold- strone een parabolische radiotelescoop in bedrijf gesteld waarmee een ruimtevaar tuig tot op 5,6 miljard kilometer van de aarde nog waargenomen kan worden. De telescoop, die iets kleiner is dan die van Jodrell bank maar nog gevoeliger, heeft een doorsnee van 65 meter. Advertentie GESCHEURDE HANDCRÈME ligt voor de hand in ieder huis

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19