Fel Pools protest deed I.O.C niet overstag gaan Sapporo in Japan organiseert Olympische winterspelen Olympische zomerspelen voor 1972 aan Duitse stad München toegewezen GEEN REUZENOLYM PIADE IERS DAVISCUPTEAM nog „echte" amateurs Voor Breda-Meerssen OP ZATERDAG 30 APRIL kwam goedkeuring pas gisteren af TOTOPROGNOSE elke dag 'n fiets voor niets! Kosten München 500 miljoen Petrosjan werkte zevende partij tot winst uit Jan van der Horst negende in het Circuit des Mines Sterke renners van Pellenaars ontbreken Van Seggelen loste Brouwer af als leider in België WOENSDAG 27 APRIL 1966 27 I :M - in Nederland aangekomen Oude fietsen zijn geldverslinders Koop toch een nieuwe - nul U weet to»h: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. 123231132123 mkm»i Münclien wordt in 1972 Olympische stad. Het kreeg gisteren de zomer spelen toegewezen door de vergadering van het I.O.C.dat in Rome bijeen is. De Japanse stad Sapporo werd uitgekozen als stad voor de Olympische winterspelen in 1972. Het I.O.C. kwam tot een absolute meerderheid voor München in de tweede stemming. De eerste had München ook al een meer derheid opgeleverd, die echter niet afdoende was. Voor de tweede stem ming viel het Amerikaanse Detroit af. Met München bleven over Madrid en Montreal. München verwierf 31 stemmen, Madrid en Montreal elk 15. Voor de verkiezing had de Pool Vlodzimierz Reczek een felle politieke aan val gedaan op München. Toen Reczek nog slechts met politieke argumen ten naar voren kwam, werd hem door de voorzitter van het I.O.C., Brun- dage, het woord ontnomen. Voor Detroit was de verkiezing van de Duitse stad de grootste teleurstelling. Voor de achtste maal was de Amerikaanse stad kandidaat; sinds 1960 heeft Detroit een vrijwel geheel complete outil lage voor het houden van de Olympische zomerspelen. De Japanse stad, Sapporo, die voor de Olympische winterspelen van 1972 is aangewezen, was al voorbestemd om in 1940 die spelen te organiseren. Die vonden toen geen doorgang. Sapporo was ook kandidaat voor de winterspelen in 1968, die in Grenoble plaats zullen hebben. De Beierse hoofdstad München 1.200.000 inwoners en gelegen op een hoogte van 510 meter heeft pas op 28 oktober 1965 mededeling gedaan van haar kandidatuur voor de Olym pische zomerspelen in 1972, waarvoor de termijn is geprojecteerd van 22 juli6 augustus. In de korte spanne tijds tussen eind oktober en eind april is in München een exact plan uitgewerkt, waaraan het meren deel van de 62 in Rome aanwezige leden van het IOC zyn vertrouwen heeft geschonken. In een vraaggesprek voor de Italiaanse televisie heeft dr. Vogel, Oberbürgermeis- ter van München verklaard Rome en Tokio geen concurrentie te zullen aandoen en dat München er geen „reuzen-Olym piade" van zal maken. Niettemin zullen naar eerste schatting de kosten, die met de organisatie van de Spelen zijn gemoeid, 556 miljoen Duitse mark (ruim 500 mil joen gulden) bedragen. Deze zullen voor elk een-derde worden gedragen door de staat, de deelstaat Beieren en de stad München. Op het Oberwiesenfeld, dat 3.8 km van het centrum van de stad is gelegen, wil München het Olympisch centrum bouwen, dat o.a. zal bestaan uit een Olympisch stadion voor 90 a 100.000 toeschouwers, een overdekt zwembad voor 10.000 toe schouwers, twee sporthallen met een ca paciteit van resp. 12.000 en 8.000 toeschou wers en het Olympische dorp. De sta tions en gebouwen zullen worden gegroe peerd om een 300 meter hoge televisieto ren. Op dit moment heeft München reeds de beschikking over een groot aantal stadi ons en sporthallen, zoals het stadion aan de Grünwalderstrasse (44.000 plaatsen), het atletiekstadion aan de Dantestrasse met een capaciteit van 22.000 plaatsen, die kan worden uitgebreid tot 35.000, het stadion Pullachter Platch (25.000), het Dantebad met 3.000 plaatsen, welk aantal tot 10.000 kan worden opgevoerd, een wie lerbaan met 9.000 plaatsen en negen sporthallen. De roei- en kanowedstrijden zullen in München of op een der meren in Beieren worden gehouden. De Olym pische zeilwedstrijden zullen plaats heb ben in Travemünde of Kiel, in welke laat ste plaats ook in 1936 de zeilwedstrijden werden gehouden. In 1972 zullen iri München en in een straal van 50 km buiten de stad 55.000 hotelbedden beschikbaar zijn. Door ge bruik te maken van particuliere adressen, jeugd- en studentenhuizen en kampeer plaatsen zullen 100.000 mensen tijdens de spelen in en rond München onderdak kun nen krijgen. Huns Jochen Vogel (links), Ober- bürgermeister van München, toont Averij Brundage, president van het IOC, de maquette van de stad Mün chen, waarop te zien valt wat de Duitse stad te bieden heeft voor de Olympische zomerspelen 19 72. „Het wordt geen reuzenolympiade"heeft Vogel beloofd, „wel een voortreffe lijke organisatie". Met de „bierstad" München, die bij de eerste stemming al de meeste stemmen verwierf: 21, tegen Montreal en Madrid elk 16 en Detroit 9, werd voor 1972 als Olympische stad ge kozen het op het eiland Hokkaido lig gende en 770.000 inwoners tellende Sapporo. Deze moderne Japanse stad, in het oosten, zuiden en westen om geven door bergen, kreeg bij de stem ming in Rome de voorkeur boven de drie andere kandidaten, het Ameri kaanse Salt Lake City, het Canadese Banff en het Finse Lahti. Op beide fronten werden dus Amerika en Canada verslagen, zowel voor de orga nisatie van de zomer- als van de winter spelen in 1972. Het was een ware sensa tie, dat reeds bij de eerste stemming Sap poro de absolute meerderheid van 32 stem men verwierf. Ten nadele van Banff, dat gold als de grote favoriet, was ongetwij feld een uitspraak van de vereniging tot bescherming van het nationale park waarin Banff is gelegen. Avery Brundage las in de vergadering een brief van deze vereniging voor, waarin naar voren werd gebracht, dat indien de Olympische win terspelen in 1972 aan Banff zouden worden gegeven, dit de dood van vele dieren in het nationale park ten gevolge zou heb ben. Sapporo, dat jaarlijks zo'n vijf miljoen bezoekers ontvangt, is een wintersport plaats bij uitstek, die hiervoor reeds nu een zeer goede accommodatie heeft: drie ijsbanen voor hardrijden, een kunstijsbaan van 70x30 meter en vijf ijshockey velden, twee slalomparcoursen voor heren en twee voor dames, een parcours voor zo wel de dames als de heren voor de reuzen slalom, afdelingen afzonderlijk voor de dames en heren, twee springschansen (de Okura van 90 meter en de Yukijirushi van 60 meter en verscheidene parcoursen voor de cross-country. De Spelen zullen worden gehouden van 10-19 februari (gemiddelde temperatuur 5.33c) of van 3-12 februari (gemiddelde temperatuur -4.43 c). Sapporo ligt niet hoog boven de zeespiegel, maar heeft door de koude golfstroom in de winter een temperatuur, die ongeveer overeen komt met die op 1200 meter in het mid- deneuropese bergland. £33-- Spasski (achter het bord) en Pe trosjan stilaan triomferend over de moeilijkheden die hij de uitdager heeft voorgezet. Spasski zou een nederlaag moeten incasseren. Na een lange serie gelijke spelen lus sen wereldkampioen Tigran Petrosjan en uitdager Spasski viel dinsdag in de in Moskou gespeelde tweekamp de eerste beslissing. Bij het uitspelen van de ze vende partij deed Boris Spasski (wit) slechts twee zetten en legde vervolgens zijn koning om. Dit brengt de stand op 4-3 in het voordeel van Petrosjan. De achtste partij van de tweekamp wordt vandaag gespeeld. De afgebroken positie luidde: wit (Spass ki) Kfl, Ddl, Td2, Tel pionnen a5, b4, c3, d5, en f3. Zwart (Petrosjan) Kb8 Dd6, Th8, Pf6, pionnen a6, b5, c4, e4, f4 en g3. Petrosjan had zijn 41ste zet onder couvert afgegeven. Bij het analyseren van deze stand wa ren de experts tot de conclusie gekomen, dat Petrosjan verscheidene wegen naar de volle winst openstonden. Men nam nauwelijks aan dat Spasski de strijd nog zou hervatten, maar de uitdager besloot tot het laatste door te vechten. Toch duurde de partij na de hervatting slechts 25 minuten. Toen de envelop werd geopend was duidelijk dat de wereldkampioen een ef fectieve en korte winstweg had gekozen De laatste zetten verliepen aldus: 41Pf6-g4 (de afgegeven zet, de snelste weg naar de winst zoals wij gis teren reeds aangaven). 42. f3xg4 f4-f3. 43. Td2-g2 en wit gaf tegelijkertijd op. De driemansploeg van Ierland, Bestaan de uit de 31-jarige Peter Jackson, de 26-jarige Derek Arthurs (beiden uit Bel fast, Noord-Ierland) en de 25-jarige Mi chael Hickey (uit Dublin, Ierse Vrijstaat) begeleid door non-playing captain, pro fessor Vivian Gotto (44) is gisteren hoogst verbaasd over het schitterende weer in Nederland gearriveerd. „We hebben in Ierland vrijwel doorlopend regen gehad en aangezien er in heel Ierland geen indoor-tennisbaan bestaat, is er van trai ning niet zoveel terecht gekomen", ver telde captain Gotto. De Ieren beginnen vrijdag op de Metsbanen te Scheveningen hun Daviscupwedstrijd tegen Nederland. Ierland, dat vijftien jaar geleden nog eens een Davis-Cupwedstrijd tegen ons land speelde, waarbij Van Swol verloor van een zekere Peter Jackson (einduit slag 3-2 voor Nederland) is een van de laatste „echte" amateurlanden op ten nisgebied. Alleen Peter Jackson (geen familie van de Jackson, die Van Swol versloeg) is in dienst van een tennisbal- lenfabrikant en combineert op die wijze •port en professie. Jackson, bijgenaamd „Jacko" borg ove rigens reeds twee jaar geleden naar het leek het racket definitief op. Het gehele seizoen '64 kwam hij niet in wed strijden uit. Bij zijn comeback in '65 was niemand in staat hem van de eerste plaats van de ranglijst te houden. Derek Ar thurs, de nummer 2 en in '64 nr. 1 van zijn land, werkt als ingenieur in Enge land. Michael Hickey, de enige represen tant van de Ierse Vrijstaat is vertegen- VOETBAL. Chelsea heeft de binnen- speler Cooke van het Schotse nationa le elftal voor een bedrag van 500.000 gul den van Dundee gekocht. Cooke zal in de loop van deze week al meespelen in de wedstrijd tegen Barcelona in Spanje. woordiger bij een oliemaatschappij. Oefenwedstrijden tegen sterke buiten landse spelers, het aanstellen van spar ringspartners, buitenlandse toernooirei- zen, dat alles is niet weggelegd geweest voor het Ierse Daviscupteam. De voorbe reiding heeft zich beperkt tot wat onder linge wedstrijden en training door de twee professionals, die Ierland rijk is: John Horn (Dublin) en Gordon Bradley (Belfast). De Haarlemse wieleramateur Jan van der Horst was de beste Nederlander in de eerste etappe van het Circuit des Mines (Bouligny-Longwy, 140 kilometer), die gisteren werd gehouden. Van der Horst eindigde als negende op 32 sec. van de winnaar, de Fransman Gallo, die 3.16.28 over de afstand noteerde. Twee de was zijn landgenoot Wilheim, derde de Belg Willem, beiden in dezelfde tijd als de winnaar. In dezelfde tijd als Van der Horst finishte Nol Kloosterman uit Leiden. Elfde ex aequo werd Van Middelkoop op 1.05, dertigste Heijnig in dezelfde tijd, 31 Van Piere op 1.12 en 49 Holst op 7.41. Voor de wedstrijd Breda-Meerssen, zaterdag 30 april, komen ruim hon derd prof-wielrenners aan de start. Daaronder zijn volledige ploegen van Ford (met Anquetil, Stablinsky, Hu- gens, Den Hartog en Lute), Pelforth (met Anglade, Groussard en Janssen), Mann (met Bocklant), Mercier (met Poulidor, Wolfshohl en Swerts), Ru dolph, Solo (met Post en Lykke) en van Romeo Smith, alsmede van Molte- ni Rudi en Willy Altig en Ab Gelder- ■nans en vrijwel alle Nederlandse wie- Ierprofs met uitzondering van de sterk ste renners van Pellenaars, die in de Ronde van Spanje rijden start vrij dag. Breda-Meerssen gaat over een af stand van 260 km. Aan prijzengeld valt er 7.530 voor de renners te verdie nen; de eerste prijs is een bedrag van f 1.750, plus een gouden Amstelvat ter waarde van 850. Vrijwel alle grote" renners starten zondag in een criterium in Kerkrade over 120 km. Moeilijkhe den zijn er bij de voorbereiding van de klassieker geweest met betrekking tot de Belgische renners, voor wie een startverbod dreigde. Dat was voor tachtig Belgische A-renners bedoeld, die zodoende gedwongen zouden wor den vrijdag te starten in de Belgische Waalse Pijl. Dat startverbod is niet doorgegaan. VOETBAL. In de eerste divisie van de Engelse league is gisteren een wedstrijd gespeeld, die van belang was in verband met de bezetting van de onderste plaatsen. Fulham bevestigde de grote vorm, waar in het sinds weken verkeert en versloeg, uit spelend, Nottingham Forest met 2-1. In de Duitse Bundesliga is gisteren een inhaalwedstrijd gespeeld tussen de beide „Eintrachten", Braunschweig en Frank furt kwamen een gelijkspel (2-2) overeen. Advertentie (Van onze sportredactie) Monsieur Jacques heeft vanmorgen geen telegram van Intersport ontvangen met als inhoud „blijf maar weg". Mon sieur Jacques (Anquetil) heeft dus alle aanleiding om zaterdag in Breda aan de start te zijn voor Nederlands schuchtere poging om een klassieker voor wielerprofs in te richten. Breda-Meerssen heet die wedstrijd, die voor Nederland in ieder ge val al een semi-klassieker is. Eendrachtig hebben Intersport (een stichting, die ge vormd wordt door Ton Vissers en Her man Krott), publiciteitsmensen van Am- stel, die ƒ35.000 geïnvesteerd wisten en somber dachten aan weggegooid geld, gis teren gewacht op minister Samkaldens beslissing. Een besluit ten aanzien van hun wedstrijd Breda-Meerssen, die zater dag gehouden zou (en zal bleek gister middag half vijf definitief) worden met behalve Anquetil ook Poulidor, Wolfshohl, Anglade, Rudi Altig en Nederlanders als Den Hartog, Janssen, Lute, Geldermans, Peters, Steenvoorden en als Mesters en Van Tilburg onder de deelnemers. Dat telegram aan Anquetil (en mede delingen aan buitenlandse, acht, en Ne derlandse, twaalf, ploegleiders, die met teams zouden komen) dreigde gisteren nog altijd als een noodzaak. Dat tele gram met de mededeling Breda-Meers sen gaat niet door. Pas gisteren immers kwamen de belangrijkste goedkeuringen van de ministeries van justitie en van verkeer en waterstaat, binnen voor de op koninginnedag te rijden wedstrijd over 260 km. Sombere beelden hebben steeds voor de ogen van de organisatoren gezweefd, toen in juni vorig jaar de eerste plannen voor een Nederlandse wielerklassieker werden ontvouwd. Oorspronkelijk ten aanzien van Amsterdam-Meerssen. Later ten aanzien van Utrecht-Meerssen; weer later met be trekking tot Rotterdam-Meerssen en uit eindelijk tot Breda-Meerssen. Steeds wa ren het afwijzende beslissingen ten aan zien van het rijden over provinciale we gen, die de startplaats deed veranderen Lang leek het alsof Rotterdam de uitein delijke start zou krijgen. Het rijden over de Moerdijkbrug werd echter in het be gin van april als een onmogelijkheid voor de drukke koninginnedag gedacht. Nog geen vier weken waren er toen voor een nieuwe verandering in Nederlands „klassie ker". Vorige week maandag leek al dat voorbereidende werk, vanaf december 1965 voortdurend intensief met overheids instanties, overbodig. Het ministerie van Justitie (de heer Samkalden had in fe bruari persoonlijk te kennen gegeven en thousiast te zijn) sprak het vonnis uit Breda-Meerssen kon niet doorgaan. Dat besluit was gebaseerd op rapporten van territoriale commandanten van de rijks politie in Noord-Brabant en Limburg, die de drukte, die de wedstrijd extra zou ge ven door de gehele provincies heen, vreesden en die niet konden instaan voor de gevolgen. Koninginnedag bood hun toch al zorgen genoeg. Staatssecretaris Posthumus van verkeer en waterstaat is vorige week woensdag de man geweest bij wie Intersport-man Vissers de wielerzaak alsnog bepleitte, Minister Samkalden vroeg de territoriale commandanten in Noord-Brabant en Lim burg daarna om nieuwe rapporten en be loofde dinsdagmorgen te zullen antwoor den. Het werd gistermiddag, voordat in de rokerige, benauwd geworden vergader ruimte van Amstels commissarissen het positieve bericht „doorgaan" opluchting bracht. Het ministerie van verkeer en wa terstaat had een positief advies van justitie (van de t.c. van de rijkspolitie) ontvan gen en zag aanleiding om goedkeuring te verlenen. (Van onze sportredactie) Elf „stormvogels" kunnen zon dag juichend omhoog wieken. Om hoog naar de tweede klasse. Voor het echter zover is zullen de lJmui- denaren eerst het stugge ADO'20 uit Heemskerk dienen te verschalken, iets wat beslist niet zo eenvoudig is. Heemskerk heeft namelijk in „zijn" ADO'20 nóg een theoretische kampioen voor de derde klasse. Dan zal allereerst van Stormvogels gewonnen moeten worden.„Ik ben er van overtuigd dat dat niet zal gebeuren", zegt de routinier uit het Stormvogelsteams, Simon Ni- colaas de Graaf zelfbewust. Hij volgt: „Natuurlijk het zal een bij zonder zware wedstrijd worden. Er zal geknokt worden. Er zal op het scherp van het zwaard gestreden worden. Ik ben er echter van over tuigd dat wij het kampioenschap zullen behalen. En dat kan alleen als we winnen. De conclusie ligt voor de hand. Zondag gaat Storm vogels zonder franje op zijn prooi af. Geen gewillige prooi, maar een prooi". Deze rotsvaste overtuiging van De Graaf, een rasechte IJmuide- naar, liegt er niet om. Daarbij komt dat er zeker enige waarde aan zijn bewering dient geschonken te worden. Tenslotte bestaat de voetbalcarrière van De Graaf al 26 jaar en hij heeft in die periode enorm veel ervaring opgedaan. Als welp begon hij bij het Velsense VSV. Een heerlijke tijd vond Simon de Graaf. Een tijd ook waarin je zo fijn ongecompliceerd kon voet ballen. Op oudere leeftijd, in de junioren- en amateurtijd, leerde hij bovendien in de sport zijn vrouw kennen. Een sportieve vrouw die somtijds het voetballen niet laten kon. Zij speelde eens linksbuiten van de vrouwenvoetbalclub IJmond Zij is een trouw supportster van Simon. Simon die ondertussen bij de profvoetbalclub Haarlem had aangeklopt. De elektrotechnische te kenaar bij het PEN te Bloemendaal verbleef daar twee seizoenen alvo rens hij besloot terug te keren naar de IJmond. Stormvogels werd zijn keuze. Eerst nog 1 jaar als prof, dan als amateur. „Een goede keus", vindt hij. „Dit is nu mijn derde amateurseizoen bij deze club. Een club waarin een goede geest vaardig is. Waarin een beste trainer alles voor zijn spelers over heeft. Hij woont in Zaandam maar het is alsof hij naast je woont. Voor hem speciaal en voor het fijne be stuur dat we hebben hoop ik, ik weet het bijna al zeker, dat we zondag de kampioensvlag in top kunnen hijsen. Dat we daar in Heemskerk de basis kunnen leggen voor een glorieuze vlucht naar ho gere regionen. Zijn tips voor de toto waren: DOSHeracles 1 SpartaGo Ahead 1 FortunaPSV 2 GVAV—Ajax 2 Willem 2Elinkwijk 1 enteFeijenoord2 DHCNAC 1 Eindhoven—Sittardia 2 Zwartemeer—Veendam 3 AGOVVWageningen 1 Haarlem—DFC 1 SVV—Roda JC 1 BaronieRCH 2 De Nederlandse wielerploeg, die ons land op uitstekende wijze vertegenwoor digt in de amateurronde van België, heeft nog steeds de eerste plaatsen in het in dividuele en landenklassement in handen. Na de derde etappe (Tilburg-Hoei 183 ki lometer) leidt de rappe Brabander Jo van Seggelen (Budelschoot). Hij volgt daar mee de kleine Rotterdammer Johnny Brouwer op, die nu derde staat. Eerder had Brouwer Noordhollander Piet Tesse- laar, leider na de eerste dag, „afgelost". Coach Joop Middelink heeft trouwens toch een aantal goede posities opgebouwd: de grote troef Harry Steevens is, met 35 se conden achterstand, een kansrijke zesde. De derde rit leverde een zege op voor de Belg Willy Scheers. De uitslag: 1. Scheers (België) 4.22.30, 2. Tiemen Groen (Ned.) 4.23.12, 3. Kudra (Polen) 4.23.14, 4. Van Seggelen (Ned.) 5. Vrijders (Ned.) beiden z.t., 13. Steevens (Ned.) 4.23.49, 15. Tesselaar (Ned.) 4.23.51, 62. Brouwer (Ned.) 4.23.52, 71. Van Vianen (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1. Van Seggelen 10.50.06, 2. Mintjens (België) 10.50.14, 3. Brouwer 10.50.14, 4. Weckx (België) 10.50.21, 5. Cools (België) 10.50.22, 6. Stee vens 10.50.41. 51. Van Vianen 10.53.42, 52. Groen 10.53.46, 87. Tesselaar 11.08.35. Landenklassement: Ï.Nederland 32.31.01 2. Lierse BC (België) 32.32.18.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 27