SCHOONMAAKTIJD.... Iets van U bij? topdrukte bij reiniging 3] intermeubel e ruyter B.S.C.R. nam aspecten van jeugdwerk onder de loep DICTUS ,,'t Is feest vandaag" IJmuider Courant Julianaschool te IJmuiden bestaat zaterdag 40 jaar lintermeubeli ^3 weken IJmuider Courant= Feestje voor de leerlingen Tijdens bijeenkomst in „Scheybeeck" Uitkering Hoogovens 4 en 20 The Invaders" M.V. AGUSTA MOTORRIJWIELEN Kort ïJmondnieuws CHEQUE WOENSDAG 27 APRIL 1966 5 Gem.-bibliotheek in Velsen Snelle groei Twee schoolhoofden Dit is het bijzondere van Intermeubel marktplein ijmuiden Velsense kunstkring besloot filmseizoen Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: pakje met lap stof en baby pakje, koffertje met regenjas en pa pieren, sjaal, kanarie, twee bankbiljet ten, damespolshorloge, kinderporte monnee met inhoud, regenbroek, bril- lenkoker, want, kinderjasje, étui met twee sleutels, bankbiljet, armband, tas met sportkleding, fietstas, bedel armband, dasclip, padvindersporte monnee, zegelring, twee paar dames handschoenen, hond, windscherm, ta felstatief, kettinkje, vulpen, muntbiljet in envelop, ring, dameshorloge, paar nylonkousen, gympakje, wieldop, pa raplu. Inichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waarbij zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zul len worden afgegeven. Voor de mannen van de Velsense gemeentereiniging is met de lente de periode weer aangebroken, dat onder hoogspanning moet worden gewerkt. De huisvrouwen zijn hier immers eveneens opnieuw bevan gen door de jaarlijkse schoonmaak- koorts, waarbij op zolders en in schuren en kasten telkens een voor raad overbodige waar wordt ont dekt, die inmiddels voor opruiming in aanmerking is gekomen. En van zelfsprekend komt dit alles uitein delijk en soms in enorme hoeveel heden bij de gemeentereiniging te recht. Het is dan ook geen wonder dat men thans bij deze dienst meer dan ooit met personeelsgebrek heeft te kampen, zodat reeds de as sistentie van de Nederlandse Heide Maatschappij moest worden inge roepen voor enige hulpkrachten, ten einde de Velsense huisvrouwen in voldoende mate van het „schoon- maakvuil" te kunnen ontlasten. Behalve de normale vuilnisauto's rij den er op deze wijze nu geregeld twee extra vrachtwagens en een „kliko- kraakwagen" in welke laatste het vuil reeds tijdens het rijden wordt ver malen welk extra materieel even wel niet kan verhinderen, dat gedu rende de schoonmaaktijd dikwijls des avonds om negen of tien uur nog vuilnis moet worden opgehaald. Uiteraard gelden bij het ophalen van huisvuil bepaalde voorschriften, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen het normale huisvuil dat in de emmers kan worden gedeponeerd en het grove huisvuil, waaronder de gro te stukken worden gerekend, zoals af gedankt beddegoed, vloerbedekking en meubilair. Men is verplicht dit grove huisvuil gebundeld of opgerold en dat bij voorkeur in pakken van 40 x 80 cm naast de vuilnisemmer te plaat sen, zodat het door de reinigingsdienst gemakkelijk kan worden opgeladen. Hierbij is een hoeveelheid toegestaan van ongeveer een halve kubieke meter, hoewel men in Velsen, wat deze af metingen betreft, echt niet kinderachtig is. Vandaar dat zelfs hoeveelheden van Nieuwe aanwinsten in afdeling voor tieners van de gemeentebibliotheek in Velsen zijn de navolgende boeken: Ro mans: Selinko, Omnibus, Sprenger, En ik reis mee; Thomas, Onder de leeuw van Venetië; Thackeray, Little dinner at Timmin's.' Studieboeken: Voortplanting; Ger- lach, Hoe dieren spelen; Thijsse, In tieme leven der vogels; Wolf, Van stopperspil tot 4-2-4; Schubert, Ziekten van aquariumvissen; Werf, Bestem ming maan; Hermans, Van alles over papier; Sperdijk, Klokken en klokken makers; Duif, Hitters en toppers; Van- derloo, Wachten op het groene licht; Cottrel, Pyramidevolk der Egyptena- ren; Thomson, Laatste twaalf dagen van het oude Europa; Duino, Mac- Arthur, veroveraar van de „Pacific"; Alberts, Koning Willem II; Maurois, Lodewijk XIV; Fuchs, Fietsen in Ne derland; Parool/Life, Balkan. In de jeugdafdeling zijn de volgende boeken ontvangen: Barnarde Bongo; Berger, Liedjes en versjes; Brustat Naval, Otje en de Magelone; Duvoi- son, Veronica's smile; Feld, de pape gaai uit Isfahan; Feld, Veertien-Veer tien krijgt vakantie; Grashoff, Renée leert goochelen; Heilbronner, Dit is het huis waar Keesje woont; Hurd, Vlug, vlug; Lammèr, Zelf cadeautjes maken en origineel verpakken; Lange, paddestoelen gids; Lennart, Martijn en Martientje; Leijnse, de speeltuin; Lin- deijer, naar het land Joel; Minarek, Kleine beer; Minarek, Papa beer komt thuis; Myrick, de geheime club van drie; Plaats, Erna op skies; Rutley, Frisk de otter; Wardell, Het geheim van de verdwenen stam. Zo is het goed: het vuil in kleine hoe veelheden gebundeld, zodat het ge makkelijk kan worden opgeladen en vervoerd. Na een kort toernee door Zeeuws- Vlaanderen en Duitsland is de Velsen se beat-groep „The Invaders" weer in IJmuiden teruggekeert. Deze groep, be staande uit John Voulon (solo-gitaar), E.D. Louwen (slag solo-guitaar), Arie van Ooien (slag-guitaar), Klaas Wolt- huizen (Bas-guitaar), Ben Demmers (drums) en Rudy Bennett (zang), ver zorgt zaterdag 18 april van 22 tot 24 uur de muziek voor een dansavond in het voormalige gebouw van HIN aan de Kalverstraat. In het voorsprogram ma kan dan nog van 20 tot 22 uur de beatmuziek van „The Shindies" wor den beluisterd. een kubieke meter en meer zonder enig commentaar worden meegenomen. Bij dit alles is echter wel degelijk sprake van een limiet. Wanneer een bewoner de toegestane hoeveelheid dus in te ruime mate overschrijdt, kan hij worden gesommeerd het vuil weer naar binnen te halen. In dit geval dient met de gemeentereiniging een overeenkomst te worden getroffen, waarbij het vuil tegen een bepaald tarief vier of vijf gulden per ku bieke meter in zijn geheel wordt Zo is het niet goed: zonder meer naast naast de vuilnisemmer gedeponeerd, hoewel alles toch zonder aanmerkingen door de gemeentereiniging werd mee genomen. afgehaald. Hierbij kan nog worden aangetekend, dat gebundeld vuil slechts in de eerste helft van de week wordt meegenomen, terwijl afval, zoals puin, afbraak en op te ruimen tuinbeplan- tingen, nimmer in grote hoeveelheden gratis kan worden afgegeven. Zaterdag 30 april is het veertig jaar geleden dat de Julianaschool te IJmuiden, thans gevestigd aan de He renduinweg en uitgaande van de Ver eniging voor Christelijk Volksonder wijs, haar deuren opende voor een deel van de jeugd van het toenmalige Velseroord. Onder de leden van de hervormde gemeente leefde toen de wens naar een eigen school. Nadat veel tegen stand was overwonnen slaagde het be stuur van de Vereniging voor CVO er in deze wens in te willigen door te vol doen aan de eisen van de Onderwijs wet 1920 en een school te stichten. Het gemeentebestuur bood voor dit doel een „afdankertje" aan: de oude bur geravondschool op de hoek van de Zee weg en de Engelmundusweg. Het schoolbestuur nam dit aanbod aan. De Julianaschool startte met 105 leerlingen. Er volgde een snelle groei, die amper was bij te houden. In 1928 werd de nieuwe school aaan de Engel mundusweg betrokken. Twee jaar la ter, nadat de overvloed van leerlingen tijdelijk was ondergebracht in „het af dankertje" en de gymnastiekzaal, kon de Emmaschool in de Beukenstraat in gebruik worden genomen. In 1945 viel de school aan de Engelmundusweg on der slopershanden, op gezag van de Duitse bezetters, die schootsveld wil den hebben. Toen werd het een zwer ven van het ene gebouw naar het an dere, todat in 1949 de semi-permanente school aan de Heerenduinweg gereed kwam. Er zijn in de periode van veertig jaar slechts twee schoolhoofden ge weest. De heer A. Kool had 38 jaar de leiding, namelijk van 1926 tot 1964. Hij werd toen opgevolgd door de heer P. Kouwenhoven. Er is ook weinig wisseling geweest onder de andere leerkrachten. Na het eerste schoolhoofd spant mej. J. C. Fit de kroon met 35 dienstjaren. Wijlen mej. M. Rietdijk ging heen na 24 ja ren, de heren J. J. Huizinga, H. C. Doevendans en G. Hagedoorn hebben respectievelijk 31, 17 en 15 dienstjaren aan deze school op hun naam. Ruim 1600 leerlingen werden de af gelopen veertig jaar onderwezen en gevormd. Van hen zijn nu meer dan veertig niet meer in leven. Van de anderen bekleden velen een verant woordelijke positie in de maatschap pij. De diverse leden van het schoolbe stuur, waarvan het huidige bestuur gevormd door de heren M. Tijl, J. D. Schotvanger en J. Gutteling alsmede de oud-secretaris de heer P. Luit, de school het langst hebben gediend, heb ben allen met grote trouw hun taak verricht. Vrijdag, op de laatste schooldag van de week, gaat de vlag in top. De leer lingen zullen dan op bescheiden wijze feest vieren, waarbij tractaties niet zullen ontbreken. Advertentie Let u eens op het prachtige dressoir in dit sublieme Queen Anne- hoekje. Dit dressoir is van notehout en heeft vier laden en twee kastjes. Kost 610.De vier stoelen zijn van origineel Frans notehout en bekleed met streep-velours in oudrose, goud of groen, per stuk 132.Ranke, sierlijke tafel eveneens in noten, 225. Als ergens iets belangrijks op meubelgebied gebeurt, dan is Intermeubel erbij. Waar ook ter wereld. Daarom biedt Intermeubel zoveel variatie. En daarbij Intermeubel's service en garantie, en u hebt alles wat u zich wensen kunt. Intermeubel: heel bijzonder! dwoninginrichting - Elke zaterdag vrije meubel kijkdag De sectie Jeugd van de Beverwijkse So ciaal Culturele Raad hield gisteravond een bijeenkomst in Huize Scheybeeck voor jeugdleiders en anderen die in het jongerenwerk actief zijn. Gesproken zou worden over actuele as pecten van het jeugdwerk. De conclusies zouden worden gebundeld door een fo rum, voor deze avond samengesteld uit terzakekundigen binnen en buiten Bever wijk, zoals: drs. G. de Haas, secretaris van de Moderne Jeugdraad te Amster dam; de heer A. van Mook van de afde ling Jeugdzaken te Haarlem; de heer J. Terluin, secretaris van de dekenale jeugd raad; en drs. A. de Kok, directeur van de BSCR, die als discussieleider optrad. Uitgangspunt voor de gedachtenwisse- ling was een (verouderd) Amerikaans filmpje over Paul Anka, idool van tieners met de vele fans, dat als startpunt toch heel goed voldeed. De opkomst was niet overweldigend, maar dit bleek geen bezwaar om tot laat in de avond over de jeugd te praten. Het onderwerp, aan het begin van de avond niet strak afgebakend, roep zoals te verwachten was overloze problemen op, maar men slaagde er toch in er enige lijn in te brengen. Het forum was allereerst van mening, dat door het wegvallen van al te sterke druk op het gezinsleven (zoals bij voor beeld voor de oorlog) er meer vrije tijd ontstaan is. Waar die sociale druk weg valt, ontstaat spontaan een tiener-cul tuur, goed waarneembaar in landen in Oost-Europa, die vergelijkbaar zijn met West-Europa in de jaren vijftig (bijdra ge van drs. De Haas). Men kwam tot de volgende conclusie: Met het vrijkomen van de krachten in het gezin en in het individu neemt het organisatieleven evenredig af. Het geor ganiseerd zijn van de mens normatief stellen is verouderd. Het forum meende ook dat het subsi diebeleid van de overheid nog altijd met de norm van het georganiseerd zijn werkt, en daarom verouderd is. Jeugdwerk moet service aan de jeugd kunnen geven was het thema van de heer Van Mook. Ontmoetingspunten die als voornaamste kenmerk hebben dat men daar praktische informatie kan op doen, zijn het beste: als voorbeeld noem de hij mogelijkheden tot koffiedrinken nwmnmmnjinimnnnnnnnnrr In de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden is besloten over 1965 vier percent uit te keren op de prioriteits aandelen en twintig percent op de gewone aandelen. Van dit laatste is in december 1965 al zes percent interimdividend betaald. Ir. D. T. Ruys, die sedert 1931 zitting heeft in de raad van commissarissen, trad af. Ir. K. van der Pols en mr. P. L. Steen berghe werden als commissarissen herbe noemd. De balans en de verlies- en winstreke ning werden goedgekeurd. platen draaien, kapsalon, reis- en infor matiebureau. Vanuit de zaal werd opgemerkt dat de BSCR in zekere zin al zulk een coördine rende functie in Beverwijk vervult, al beweegt deze raad zich meer op het in formatieve vlak. Verder kwamen afwisselend en soms wat vluchtig zaken als „welvaartsstaat" „te veel vrije tijd" en „vormingsideaal" aan de orde. Men had nog enkele uren aan de dis cussieavond kunnen vastknopen als het niet te laat geworden zou zijn. Aan het slot bleek iedereen overtuigd van het nut van dergelijke bijeenkomsten, die mis schien voor het Beverwijkse jeugdwerk niet zonder gevolgen zullen blijven. Advertentie Dealer voor IJMUIDEN, BEVERWIJK, HEEMSKERK. HAARLEM, e.o. AUTO- EN MOTORBEDRIJF PLEIN 1945 no. 7 - IJMUIDEN Telefoon 4694 DE ABONNEMENTHOUDERS van de jilmserie van de Velsense kunst kring „Voor Allen" hebben dinsdag avond in het City theater op welhaast eestelijke wijze afscheid genomen van het winterseizoen, doordat het bestuur deze serie met de vertoning van Jacques T'ati's speelse filmkome die ,,'t Is feest vandaag" („Jour de ête") wenste te beëindigen. Zoals wellicht bekend, maakte Tati met de ze komedie in 1949 zijn overrompelen de debuut, waarna door hem een nieu we versie werd vervaardigd die en kele aanvullingen vertoont en hier en daar met het aanbrengen van een kleurtje een enigszins verjongd uiter lijk verkreeg. In die bescheiden toe voeging van de kleur, die op het zwart-wit beeld werd aangebracht, toonde Tati opnieuw een ongewoon gevoel voor humor. Het inkleuren van een vlaggetje of een feestbalonnetje, betekent namelijk de toevoeging van even zovele komische accenten, die precies bij het humorschema van de filmer zijn aangepast. DE GESCHIEDENIS van de postbode in het kleine Franse dorpje, die het tem po van zijn bestellingen wil verhogen wint, voor zover nodig, aan humoristische kracht door deze vrolijke en onverwachte accenten en men mag zich in ieder geval gelukkig prijzen, dat deze veranderingen aanleiding zijn geweest de film opnieuw in roulatie te brengen. ALS ZOVELE van zijn beroemde colle ga's, maakt Tati zijn films niet alleen, maar hij treedt er ook in op. Aldus ver tolkt hij in ,,'t Is feest vandaag" de rol van een zonderlinge postbode, die door de jaarlijkse kermis uit zijn gewone doen wordt gehaald. Hij laat zich dan ook on middellijk door de algemene feestvreug de meeslepen; vooral door een Ameri kaans filmpje, dat in een der kermisten ten wordt vertoond en waarmee men de monstreert hoe in het land van Uncle Sam de brievenbestelling is gemoderni seerd. Op zijn eenvoudige, maar inventie ve manier gaat nu ook de postbode van Saint-Sévère-sur-Indre zijn snelheid en service vergroten en deze omschakeling geeft dan ruimschoots aanleiding tot dwa ze vertolkingen en prachtige staaltjes van Tati's zeer persoonlijke humor. Deze filmkomiek wordt niet geheel ten onrech te dikwijls met Charlie Chaplin vergele ken, zodat hij er ook de oorzaak van is geweest dat de leden van de kunstkring de zomer met een glimlach zijn tegemoet getreden. Klaverjasavond. Voor de leden, huis genoten en relaties van de samenwerken de organisaties van Algemene Neder landse Metaalbewerkers Bond, Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, Algemene Ne derlandse Bouwvak Bond, Partij van de Arbeid en VARA wordt vrijdag, 29 april in de „Meerpaal" aan de Banjaertstraat te Velsen-Noord een grote klaver jasavond gehouden. Jeugdmuziekconcours. Door onvoor ziene omstandigheden gaat de voor vrij dag 29 april vastgestelde voorselectie van het jeugdmuziekconcours Kennemerland niet door. Het concours zal nu gehouden worden op de zaterdagen 7, 14 en 21 mei. Zwemdiploma's. Bij Kennemerstaten Beverwijk zijn weer 43 zwemdiploma's uitgereikt. De examens werden afgelegd in het Velserbad. Alle kandidaten zijn ge slaagd: 20 voor het diploma A en 25 voor het B-diploma. In tegenwoordigheid van de directeur van de dienst Sportzaken te Velsen werden de zo begeerde diploma's uitgereikt door de heer J. Müller, direc teur van Kennemerstaten, die de instruc- trices de dames I. van Lamoen, A. de Wilde en B. Roelofs, alsmede de instruc teur de heer B. Kolk hartelijk feliciteerde met het succes. Bloemen en planten. Over „Bloemen en planten het hele jaar rond" heeft in de kantine van de Beverwijkse bloemenvei ling de heer P. Boschman uit Naarden een interessante causerie gehouden voor leden van de Tuinbouwstudieclub. Spre ker besloot met er op te wijzen, dat de natuur heel veel aan de mensen geeft. La ten de mensen er dankbaar voor zijn en ten minste al wat bloeit en groeit ont zien en niet zonder meer vernietigen. Atoombom. De heer Lutke Meijer uit Schiedam heeft dinsdagavond in de Hu- manitasflat te Beverwijk een causerie ge houden over de atoombom en de houding van diverse regeringen met betrekking tot dit verschrikkelijke oorlogswapen onder de loep genomen. De mensen die van mening zijn, dat dit dood en verderf zaaiende oorlogstuig nooit zal mogen wor den gebezigd doen verstandig zich aan te sluiten bij de actieve strijders tegen de atoombom. Aldus leveren zij een bijdra ge om de werkelijke vrede op aarde ta bewerkstelligen. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK 85 cent. Naam Adres Gemeente T Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5