Kapitein misbruikte zijn schip voor smokkelarij 'Mant Illegaal gebruik van LSD in VS roept weerstand en op Russische top was in Tasjkent Rage lijkt alleen nog door zware straffen te stuiten Ontslag en reorganisatie in Rotterdams entrepot Studentenrel in Barcelona 25 Meubeloorlog tussen „witten" en „grijzen" fl.50 Scheepsdagboek werd niet bijgehouden Sportieve sportjasjes, boeiende blazers Landbouwverlof voor militairen Grensincident tussen Guinea en Ivoorkust Douaniers namen steekpenningen aan Kortingen inzet van geschil 11 STUKS DONDERDAG 28 APRIL I960 Voor de man in actie! Kort nieuws Illegale markt Maatregelen (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het O.M. bij de Rot terdamse rechtbank heeft tegen een 34- jarige kapitein uit Haarlem acht maan den gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Van februari 1965 tot half juli 1965 was verdachte gezagvoerder van een Nederlands zeeschip, eigendom van een te Rotterdam gevestigde zeerederij. Ter wijl het schip een grote kustvaarder in time-charter voer, zou de kapitein zich onledig hebben gehouden met smok kelhandel voor de kust van Ecuador aan de Stille Zuidzee. Het O.M. verweet ver dachte, dat hij niet de vereiste scheeps- dagboeken had bijgehouden en evenmin het machine-dagboek. De kapitein had zulks nagelaten om zijn smokkelhandel in sterkedrank, tabak en sigaretten te bemantelen, want het vaartuig moest herhaaldelijk manoeuvre ren om de smokkelwaar over te geven aan smokkelschepen, die van de kust uit langszij het schip waren gevaren. Verdachte had negen reizen achter de rug tussen de Gulf-havens en Ecuador. Toen hij half juli 1965 van zijn bevel werd ontheven werd voor een waarde van 15.600 aan smokkelwaar door de douane in beslag genomen, toen het schip in de haven van Puerto Moiivar was binnengekomen. Volgens de president van de strafkamer zou er slechts één opvarende zijn geweest, Advertentie Voorjaar 1966 komt met stoe re, manlijke sportjasjes. Met (vaak) grote, opgestikte zak ken. Licht gewicht Is aan de winnende handl De kleuren zijn geweldig. En de blazers blijven bloeien. In zwart, In camel, in groen, In blauw... zoek maar uit Er Is altijd een kleur bij die u voortreffelijk staatl Zien wij u gauw? Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel. 20420 die niet in het smokkelcomplot was be trokken. „U was koud een maand aan boord, toen u zich in een smokkelkomplot met uw ondergeschikten begaf", zei mr. Brun- ner. „U was toen onmiddellijk al uw ge zag kwijt". Verdachte zei dat hij wat wilde bijver dienen om zijn echtgenote naar de Ver enigde Staten te laten overkomen. Hij kwam in contact met een man te Puerto Moiivar, die hem bewoog smokkelwaar af te leveren ter hoogte van een eiland in de Golf van Jambeli. Verdachte gaf toe dat hij géén behoor lijk journaal had gehouden, evenmin had hij het machine-dagboek bijgehouden. „Dat laatste is vooral funest geweest voor uw jonge machinisten", merkte mr. Brunner op. „U had er drie aan boord." Verdachte gaf verder toe steeds bij het overgeven van de smokkelwaar met ge doofde boordlichten te hebben gevaren. „U was toch geen kaper-kapitein", zei mr. Brunner. „U heeft ook alle inlich tingen aan uw directie over de smokkel- affaire geweigerd". De zaak kwam aan het rollen door de Amerikaanse huurders van het schip die vreesden dat schip en lading in beslag zouden worden genomen, wegens het smokkelen. Die kapitein moet eraf, zo hadden zij aan de Rotterdamse rederij bericht, aldus mr. Brunner. Het O.M. deelde in zijn requisitoir mee, dat de valsheid in het scheepsjour naal persoonlijk voordeel voor verdacht® betekende, een uitermate ernstig feit, ook voor de naam van Nederland in Zuid-Amerika. Er zijn douane en militai ren aan boord geweest. De raadsman, mr. A. F. W. Rapati voerde aan dat aan boord van vrijwel elk schip in Zuid-Amerika wordt gesmok keld. Hij wees op de te lage gage, die aan verdachte werd uitbetaald en zei, dat deze al zwaar gestraft was door het ver lies van zijn positie. Hij heeft een be trekking aan wal moeten aanvaarden welke weinig toekomst biedt. Pleiter vroeg de uiterste clementie. Op verzoek van het Landbouwschap heeft de minister van Defensie besloten bijzonder verlof te verlenen voor boeren zoons, landarbeiders en medewerkers van lonbedrijven voor het verrichten van zaai- en pootwerkzaamheden. Het Landbouwschap heeft hierom ver zocht als gevolg van de bijzondere weers omstandigheden, waardoor een belangrij ke achterstand is ontstaan in de voorjaars werkzaamheden in de landbouw. Het bij zondere verlof wordt voor ten hoogste zes dagen verleend. Advertentie alleen staat De Russische partijleider Brezjnev en premier Kosygin zijn van de week naar Tasjkent in Centraal- Azië gevlogen, toen alarmerende berichten over een aardbeving Mos kou bereikten. Het bleek echter alle maal nogal mee te vallen. Slechts wat oude gebouwen waren ver woest. Er zouden vier doden zijn. De Russische leiders bezochten toen maar enkele ontwikkelingsgebieden in de Golodnayasteppen. Zij praat, ten er met arbeiders die voor de nieuwe nederzettingen huizen bon wen. (Telefoto). Advertentie (Van onze correspondent) ROTTERDAM Voor de Rotterdamse rechtbank heeft zich een groot aantal personen moeten verantwoorden, die er van worden beschuldigd vele honderd duizenden sigaretten en flessen gedistil leerd zonder accijns uit een entrepot te hebben verhandeld. Twee douaneambte naren zouden in deze zaak voor de ver leiding van steekpenningen zijn bezweken. Zij hebben menigmaal een oogje dicht gedaan als ongebanderolleerde sigaretten uit het entrepot werden vervoerd. Na aanvankelijk te zijn geschorst, ?ijn beiden na een jarenlange diensttijd ont slagen. Waarschijnlijk heeft men de zwaarte van deze straf voor ogen gehad toen moest worden beslist of de douaniers ook strafrechtelijk wegens omkoping zou den moeten worden vervolgd. Men is er althans niet toe overgegaan. Het ontslag van het tweetal is niet de enige maatregel die is getroffen om het entrepot te zuiveren. Men heeft alle vijf tien ambtenaren van belastingen die er werkzaam waren overgeplaatst. Meisje aangerand. Een 22-jarige vracht chauffeur uit Wessem heeft de 16-jari- ge dochter van een opperwachtmeester van de rijkspolitie uit Wessem aange rand. De man heeft zich later zelf ge meld by de rijkspolitie. DAKAR (AFP) Radio Conakry heeft woensdag melding gemaakt van inciden ten aan de grens tussen Ivoorkust en Gui nea. Enkele dagen geleden hebben, vol gens radio-Conakry, twee gewapende mi litairen van Ivoorkust de Guinese grena bij Beila overschreden. Zij werden ont wapend en teruggezonden. Korte tijd later werd het Guinese dorp Doubreila door on geveer vijfhonderd militairen van Ivoor kust omsingeld. De militairen van Ivoor kust moesten zich echter terugtrekken. Zij verwondden een Guinese politieman ern stig en ontvoerden vier Guinese grensbe wakers. BARCELONA (AFP) In Barcelona zijn woensdag honderden studenten slaags geweest met de politie tijdens demonstra ties tegen de nieuwe studentvakorganisa tie die volgens de demonstranten niet re presentatief is. Verscheidene studenten werden gearresteerd. De demonstranten riepen leuzen als „vrije verenigingen" en gooiden met stenen. ASCOT (Van onze correspondent) WASHINGTON In de Verenigde Staten heeft men de menselijke neiging, de realiteit te verdoezelen met formu les, zover doorgevoerd dat het Amerikaan se taalgebruik doorregen is met afkor tingen en combinaties van initialen. De president heet LBJ, een pyjama PJ, oran ge juice OJ, en zo maar voort. Een veel gehoorde formule dezer dagen luidt: LSD, dat staat voor D-lysergic acid die- thylamid. Het is een hallucinaties ver wekkend preparaat en het is in het nieuws omdat het steeds meer illegaal gebruikt wordt door studenten, kunstenaars, beat niks, intellectuelen, enz. LSD werd voor het eerst gemaakt door een laborant van de firma Sandoz Phar maceuticals inc. en wel in Zwitserland, meer dan twintig jaar geleden. Een mi nuscule hoeveelheid van de stof veroor zaakt om nog niet helemaal verklaarde redenen hallucinaties bij mensen die een patroon volgen dat in de psychiatrie bij schizofrene patiënten is vastgesteld. Sandoz produceerde LSD dan ook voor medisch onderzoek en sinds de ontdek king van de stof werden misschien enige ponden LSD afgezet aan medische instel lingen. Groot was de produktie van LSD boekenboekenboekenboeken! boeken boeken boekenboeken! lxiek<TibO''kenb«-k.-ii;,oek«-al boekenboekenboekenboekeni boekenboeken boekenboeken lif I I fill TV III CCII boekenboeken ff f|J U11 I VIII tl kil boekenboeken boekenboekenboekenboekeni boekenboeken boekenboeken! boekenboeken boek enooe K 'tij boekenboekenboekenboekeni In de uitgave uit de LUTINE-reeks van de n.v. Uitgeverij KLAROEN in 's-Hertogenbosch „Schot en whisky" kan de lezer opnieuw kennis maken met een zeemansverhaal van Guy Gilpatric en met de hoofdpersoon uit de vorige bundels „Schots en scheef" en „Glencannon, de scheve Schots". „De vesting die niet bestond" van Rod ney G. Minott (vertaling Michel Povel) is een oorlogsboek met de ineenstorting van nazi-Duitsland op de achtergrond. Een reeks avonturen worden beschreven in „Modesty Blaise, de vrouw zonder gena de" van Peter O'Donnell, vertaling Dolf Koning. De uitgaven zijn van SCHELTENS GILTAY in Amsterdam. Bij de n.v. Gebr. ZOMER KEU- NINGS in Wageningen zijn vijf kookboek jes verschenen onder de titel „Het neus je van de zalm". De samensteller is Ben J. Kuyper, die aandacht vraagt voor „Pannekoekgerechten", „Aardappelge rechten" en „Heerlijke soepen". In elk boekje zijn 50 gerechten opgenomen. De uitgeverij AE. E. KLUWER uit De venter heeft een pocketeditie van het Bur gerlijk Wetboek uitgegeven, bestemd voor de zeer vele niet-beroepsjuristen. Vooraf gaat een korte inleiding van professor mr. H. L. Bakels, hoogleraar in het bur gerlijk recht en handelsrecht in Groningen Een soortgelijke uitgave is verschenen van het Wetboek van Koophandel en hier voor schreef professor mr. J. M. M. Maeijer, hoogleraar in het handelsrecht en burgerlijk recht aan de Katholieke universiteit in Nijmegen een inleiding. Beide uitgaven bevatten artikelen met op schriften en trefwoorden-registers. In de reeks AMBO-boeken zagen bij de Uitgeverij Ambo n.v. in Utrecht (in sa menwerking met Uitgeverij Bosch en Keuning n.v. in Baarn) het licht „Een weerbarstig katholiek" van Matthieu Smedts en „Siberisch dagboek" van Ka- rel van het Reve. De Uitgeverij LEMNISCAAT in Rotter dam verzorgde de Nederlandse uitgave (vertaling Rosey E. Pool) van „Mijn Harlem" van Claude Brown. Dr. J. W. Schulte Nordholt schreef een inleiding. „Vijf eeuwen binnenscheepvaart" (geïl lustreerde geschiedenis) van dr. J. M. Fuchs is een uitgave van de Uitgevers compagnie „DE BRANDING" in Amster dam. Het boek geeft de geschiedenis van een vervoerstak die de tweede plaats in neemt in het binnenlandse goederenver voer na het wegvervoer en vóór het rail- vervoer. „Hanna en Jörg" van G. R. Richter is een uitgave van de uitgeverij-boekhandel PEGASUS in Amsterdam uit het Duits vertaald door G. v. Reemst-De Vries. Het boek bevat de geschiedenis van een jon ge liefde. De oorspronkelijke uitgave ver scheen in Leipzig. Een bundel gedichten van Elisabeth Bol-Smit is onder de titel „Helder verlicht" verschenen bij SERVI- RE in Den Haag. Als nieuwe MARKA-boeken (pocketboe ken voor organisatie en bedrijf) zijn ver schenen „Psychologie in de bedrijfslei ding" van Harold J. Leavitt, „Speltheo rie" van J. D. Williams, „Individualisme en grootbedrijf" van Leonard R. Sayles de „Industrialisatie of de mens" van Clark Kerr, John T. Dunlop, Frederick Harbison en Charles A. Myers. POLAK EN VAN GENNEP uitgevers maatschappij n.v. in Amsterdam geeft uit „Nieuwe perspectieven in Rome en New Delhi' van dr. H. Faber en „De predikant" van ds. R. Kaptein. Eerstge noemde uitgave vermeldt als ondertitel „Een poging tot zuivering en vernieuwing binnen het kader van de oecumenische beweging" en de andere „Zijn plaats en zijn taak in een nieuwe wereld". nooit bij Sandoz, wat begrijpelijk is als men weet dat het equivalent van een zoutkorrel van LSD genoeg is om een proefpersoon aan het hallucineren te brengen. De stof wordt overigens meestal ingenomen door het eten van een suiker klontje, gedrenkt in een oplossing met LSD. Sinds een paar jaren is het in de V.S. „in" om met LSD de eigen geest kunst matig op hol te laten slaan en de top punten van gelukzaligheid en de afgron den van ellende te ervaren, die het ge bruik van LSD met zich meebrengt. Aan vele universiteiten is het de gewoonste zaak van de wereld voor studenten om bijeenkomsten te hebben, waarop één of meer van de aanwezigen LSD innemen. De stof wordt meestal niet legaal gekocht, omdat dit onmogelijk is voor iemand, die niet betrokken is bij een serieus medisch onderzoekprogramma. Maar voor wie belangstelling heeft is er een uitgebreide illegale markt, waar op men LSD makkelijk kan krijgen, voor een prijs van niet meer dan rond twintig gulden per dosis. De illegale LSD komt over het algemeen niet uit de la boratoria van Sandoz, maar heeft zijn oorsprong in kelderruimten waar chemi ci weinig moeite lijken te hebben met het samenstellen van de stof. Tot voor kort maakte niemand zich erg dik over de hallucinatiemedicijn. Voor zo ver bekend raakte men er niet aan ver slaafd en in de staat New York, waar LSD het populairst was, bestrafte de wet iemand die LSD in zijn bezit had of ter verkoop aanbood met hoogstens een jaar gevangenisstraf, onvergelijkelijk milder dan de straffen die staan op het bezitten of verhandelen van marihuana of heroine. Twee opzienbarende feiten brachten verandering in deze situatie. Eerst snoepte een vierjarig kind een suiker klontje met LSD uit de ijskast van haar oom en alle Amerikaanse couranten be richtten uitvoerig hoe het kind onmiddel lijk naar het ziekenhuis moest worden ge bracht en hoe het was vervallen tot vla gen van opgetogenheid en gejuich in huil buien en angstaanvallen. Het kind bleef in leven, maar nog steeds weet geen arts met zekerheid te zeggen of het psychisch ooit weer normaal zal worden. Het tweede geval dat nationale aan dacht trok betrof een dertigjarige voor malige medische student, die in een LSD- trance zijn schoonmoeder vermoordde, De jongeman was drie dagen „aan het vliegen geweest" op LSD, vertelde hij de politie. Hij vroeg zich na afloop af „of hij in die dagen misschien zijn vrouw vermoord had, iemand verkracht had of iets anders had uitgespookt". In het Newyorkse parlement staat nu een wetgeving op stapel om het bezit of het verhandelen van LSD tot een ernstig misdrijf te maken, dat met gevangenis straf van zeven tot twintig jaar gestraft kan worden. Ook in andere staten, waar de LSD-rage een probleem is, zal wel soortgelijke wetgeving volgen. Sandoz heeft intussen al besloten de levering van LSD helemaal stop te zetten, ook aan de meest bonafide onderzoekers. Alle nog ongebruikte voorraden van de stof wil de pharmaceutische firma onmiddellijk terug hebben Iedereen behaagt dit alles niet. Dr. Ti mothy F. Leary, bijvoorbeeld, zeker niet. Hij staat officieel bekend als een voor stander van experimenten met LSD en zijn experimenten met het omstreden pre paraat leidden er drie jaar geleden ook toe dat de Harvarduniversiteit, waaraan hij psychologie doceerde, hem ontsloeg. Sindsdien maakte Leary naam met een door hem geleide instelling in Mexico, waar men allerlei psychologische experi menten deed, onder andere met marihua na. Voor een poging marihuana over een Texaans-Mexicaanse grens te smokkelen werd de psycholoog in maart tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, een vonnis waartegen hij in beroep is gegaan. LSD en marihuana, allebei stoffen die de geest een kunstmatige vlucht doen ne men zonder dat zij verslaving tot gevolg hebben, zouden volgens Leary en vele an deren, zoals de dichter Allen Ginsberg en zijn beatnikaanhangers, legaal moe ten zijn, precies zoals tabak en alcohol vrijwel overal in de Verenigde Staten le gaal zijn. Volgens hen heeft de staat zich niet te bemoeien met de vraag of vrije burgers psychologische experimenten willen on dergaan. Dat sommige mensen onder in vloed van marihuana of LSD geneigd kun nen zijn misdadig te worden achten zij niet relevant. Hetzelfde geldt immers voor alcohol, betogen zij. De discussie lijkt in eerste instantie door de wetgevende macht beslecht te zullen worden. Maar daardoor lijkt gebruik van LSD enz., noch de argumentatie ten gun ste van de wettigheid daarvan, voorgoed van de baan te zullen zijn. Er is in de wereld van de Neder landse meubelbranche en van de wo ningtextiel een strijd ontbrand tussen de „witten" en de „grijzen". De witten zijn de mensen, die ge kant zijn tegen het geven van kor tingen aan het publiek. De grijzen, voor een deel inkoopcentrales, willen doorgaan op hun oude wijze. Een reeks grote meubelfabrikanten is reeds tot de witten overgegaan en ook in de woningtextiel is een wit front gevormd. Initiatiefnemer van de strijd tegen de kortinggevers is de heer Hoofdman, di recteur van een grote meubelzaak in Rot terdam. Op zijn initiatief is een commis sie bescherming handelsbelangen woning inrichting gevormd, die industrie en groot handel vraagt mee te helpen aan het slui ten van de „kortingkanalen". Doen zij dit niet dan zullen de aanhangers van de commissie niet meer bij hen kopen. Zij zullen dan grijs fwor(len verklaard. De actie van de witten is vooral ge richt tegen de personeelsinkoopverenigin- gen, die voor hun leden aanzienlijke kor tingen krijgen en gebruik maken van de toonkamers van de grossiers. Via de toonkamers van meubelfabrikanten en groothandel loopt 52 percent van de totale produktie van de Nederlandse meubelin dustrie. Het grootste deel hiervan wordt door de kortinggevers in de handel ge bracht. In Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Dordrecht zijn witte comité's ge vormd, die fabrikanten en grossiers be naderen en voor de keuze stellen: me dewerking aan „de sanering van de han- de kortingkanalen, of uitgesloten worden van leveranties aan de „bonafide detail handel". De grijzen hebben vandaag een onof ficiële woordvoerder gekregen in de per soon van de heer W. B. Knoops, direc teur van Kipo nv, een commerciële in koopcentrale voor ambtenaren. Hij heeft op een persconferentie onthullingen ge daan over de strijd tussen witten en grij zen en ondermeer kopieën uitgegeven over notulen en circulaires van de witten. Kipo nv heeft van een aantal belangrijke leveranciers bericht gekregen dat zij ver der geen zaken meer willen doen als Kipo doorgaat met het geven van kortingen aan zijn leden. Mocht de witte actie gelukken dan zou de heer Knoops een jaar-verlies lijden van ongeveer één miljoen. De heer Knoops zei dat er reeds tweehonderd de tailzaken op de grijze lijst staan, hoofd zakelijk nog bedrijven in Rotterdam. De kortingkanalen in Rotterdam riskeren dit jaar een verlies van omzet van zestig mil joen door het teruglopen van de omzet aan meubelen en woningtextiel. De heer Knoops heeft zijn nv inmiddels laten registreren als groothandel en over weegt inkoop op grote schaal uit Duits land, waar men, zoals hij zegt, tuk is om verder in Nederland te penetreren. Ver der hoopt hij op een gunstig resultaat van een kort geding op 12 mei voor de president van de Rotterdamse rechtbank. De heer Knoops wil zijn witte leveran ciers in rechten aansprakelijk stellen voor de schade.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11