Hulpactie voor Vietnam wordt door versnippering bedreigd Godsdienstvrijheid in Spanje ligt in de politieke ijskast mans ©tyle haar journaal Bevolkingsaanwas stagneert, immigrantenstroom neemt af LV Veel critiek op „Terre des Hommes Hoedje op voor de Nederlandse hoed Contraceptieve jam Vliegende schotel voor de diepzee ANEGANG 25A HAARLEM 'n Step parfum-verstuiver verfrist vrouwenharten (en mannenharten óók) DONDERDAG 28 APRIL 1966 Complex Spijtig Niet gezond Hospital Units Gemengde gevoelens Stilte Voor goede Herenkleding TELEFOON 1 63 76 Zomer zegelactie begint op 3 mei in Bolsward Een parfum verstuiving fijn als ochtendnevel. Dat krijgt u met de modieuze Step. Want alleen Step geeft die ragfijne en uiterst zuinige verstuiving. En ook die haast onbeperkte garantie is exclusief Step. Let op de blauwe Step verpakking. Henny Schoute Australië staat voor een probleem --w ■111 Geen massale aftocht Streefgetal yy (Van onze correspondent) Kinderen uit Vietnam al of niet naar Nederland halen? Vooral deze vraag Is de inzet van het meningsverschil tussen „Terre des Hommes" Nederland enerzijds en de stichtingen „Mensen in Nood" en Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen anderzijds. Het gevolg van dit meningsverschil is een versnippering van de actie voor Vietnam, waardoor de hulpverlening door Nederlandse organisaties aan dit land dreigt te stranden. Een poging tot coördinatie is in februari volledig mislukt. Een groot scheepse, gezamenlijke actie, die op tweede paasdag voor KRO-televisie en VARA-radio zou starten, is daardoor niet doorgegaan: de stichtingen Men sen in Nood en Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen wilden niet met „Terre des Hommes" in zee gaan. Het meningsverschil heeft ertoe geleid, dat er thans drie langzaam verlopende Vietnam-acties aan de gang zijn: De resultaten zijn nogal pover. De gezamenlijke actie van de rooms- katholieke Stichting „Mensen in Nood" en de protestante Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft vanaf begin 1966 respectievelijk honderd duizend en zestigduizend gulden opgele verd. Het geld gaat waarschijnlijk in de grote pot van de moederorganisaties Cari tas Internationalis en de Wereldraad van Kerken, omdat de bedragen voor eigen initiatieven te klein zijn. De actie van „Terre des Hommes" is ge richt op kinderen. Hoewel deze organisatie een bedrag van 250.000 gulden heeft opge haald, heeft zij nog lang niet bereikt wat zij wilde: Vietnamese kinderen NAAR Ne derland halen. De Nederlandse regering heeft toestemming gegeven voor tien kin deren; zeer waarschijnlijk zal het bij dit aantal blijven. Een klein gedeelte van het geld is besteed aan een proefzending me dicamenten voor de Nederlandse chirurge in Vietnamees Quinhon. dokter Elise Wij nen. Een tweede zending wordt thans klaargemaakt. Tenslotte de actie van het Nederlandsche Roode Kruis, die half februari is gestart, toen alle pogingen voor coördinatie waren mislukt. Het resultaat is 180.000 gulden; te weinig voor effectieve en juiste hulp verlening. Volgens de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, heeft hij in zijn twintigjarige loop baan nog geen Rode-Kruis-actie meege maakt „met zo'n teleurstellende uitslag". De oorzaken noemt hij „complex en niet duidelijk". Natuurlijk heeft de actie „Eten voor India" invloed gehad op de uitslag maar: „Ik kan nog wel een aantal oorza ken noemen, maar dan moet ik over ande ren praten. En dat doe ik niet graag". De heer Van Emden gelooft, dat een ge zamenlijke actie veel meer resultaat zou hebben gehad. Het Rode Kruis kan echter nooit aan zo'n actie deelnemen; het kan een actie wel steunen, zoals het deed bij „Eten voor India", of nauwe contacten on derhouden met andere instellingen. „Maar het Rode Kruis moet zijn eigen politiek kunnen volgen, geïnspireerd door Genève, waar ons hoofdkwartier is". Hjj vindt het spijtig, dat „Terre des Hommes" de medicamenten niet via het Rode Kruis naar Vietnam heeft verzonden. „Maar ik ben daar niet boos om", zegt hy voorzichtig. Intussen gaat het Rode Kruis „rustig" door met zijn actie. Het opge haalde geld is besteed aan medicamenten, babyvoeding, dekens en bloedplasma, die hun weg al hebben gevonden naar Noord en Zuid-Vietnam en naar de Vietkong. Minder „voorzichtig" laten de directeu ren van de bureaus van de Stichting „Men sen in Nood" en van de Stichting „Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen" zich uit over „Terre des Hommes". Zij hebben vooral kritiek op de emotio nele wijze waarop „Terre des Hommes" haar actie voert; op het overbrengen van Vietnamese kinderen, en op het feit, dat de in opzet Zwitserse organisatie door „amateurs" wordt gerund. Ook de instellingen zoals het Nationaal Bureau voor Kinderbescherming, het In temational Social Service en het Centraal Archief- en Inlichtingenbureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon in Amsterdam staan nogal kritisch ten opzichte van „Ter re des Hommes". Hun argumenten zijn soms even emotioneel als de kreet van „Terre des Hommes": „De keus is kinderen naar Nederland te halen of ze laten kre- peren". Mej. mr. P. G. Prins, adjunct-directrice van het Nationaal Bureau zegt, dat het waanzin is om kinderen uit het chaotische Vietnam naar Nederland over te brengen. „We begrijpen werkelijk niet, dat er aan zo'n idioot plan zoveel publiciteit wordt ge geven". Zij vindt „Terre des Hommes" „charitatief gedoe". mes". Dit weer op advies van onder meer ISS, het Nationaal Bureau voor Kinderbe scherming en het Rode Kruis. Niet elk gemeentebestuur heeft zich hiervan iets aangetrokken, want in onder meer Gorkum is met veel succes ge collecteerd. Ook in andere gemeenten zijn acties voor „Terre des Hommes" gevoerd. Een dilettantistische organisatie" noemt de Utrechtse plastische chirurg B. D. de Jong „Terre des Hommes". Hij en de Rot terdamse internist M. J. van den Velden zijn vorig jaar in opdracht van de Neder landse regering naar Vietnam gereisd. Na hun terugkomst onderhielden zij aanvan kelijk nauwe contacten met „Terre des Hommes", half februari verbroken zij vrij plotseling deze contacten. „Ik ben in principe voor hulp ter plaatse of in naburige landen. Bovendien zie ik meer in het zenden van „hospital units". Voor revalidatie kunnen eventueel kinde ren naar Europa worden gehaald", zegt dokter De Jong. Dokter Van den Velde doet er liever het zwijgen toe En „Terre des Hommes"? Wij zijn inder daad onervaren amateurs met een enorme dosis pep", zegt vice-voorzitter H. J. de Weduwe. Bestuurslid en publiciteitsman Rob Dessauvagie: „Ik vind het nare, dat alles in het politieke of religieuze vlak belandt, als je een doel nastreeft. Je pro beert een kind te redden of niet. Het is doodzonde, dat wat zo leeft in Nederland, door allerlei kritieken wordt kapotge maakt". Volgens hem is adoptie van de baan. „De keuze is: kreperen of hierheen komen, op knappen én dan teruggaan". Hij voegt hieraan toe: „Wjj willen graag met rust gelaten worden en ons werk doen". „Veel mensen, die zich als pleegouders aanbieden, doen dat op emotionele gron den. Dat is niet gezond. Natuurlijk is er wel een aantal, dat echt bewogen is. Maar volgens mij is de selectie van de pleeg ouders erg moeilijk", zegt ze over de op roep van „Terre des Hommes" in het bul letin van de organisatie. De directeur van het Nationaal Bureau, de heer W. M. Bijleveld, zegt: „Wij zouden er de voorkeur aan geven de kinderen ter plaatse te helpen en de hulp daar te acti veren". Hij vindt een medestandster in mej. M. B. van Hessen, directrice van het bureau van de Stichting International So cial Service. „Ik zou graag zien, dat het geld voor hulp in grotere kring zou worden aange wend. De Vietnamese kinderen zullen zich hier doodongelukkig voelen. Wij zijn niet gewend dat op deze wijze de toekomst van kinderen ter hand wordt genomen". Bjj hulpverlening ziet zy meer in het zenden van „hospital units", een dokter met een paar verpleegsters, die zorgen voor de medische opvang. Zij voegt hier aan toe: „Maar ja, als we nu kijken, hoe al die acties zjjn verlopen, dan zijn de resultaten wel pover". Mr. F. J. Domela Nieuwenhuis, directeur van het Centraal Archief, gelooft, dat „Terre des Hommes" bestaat uit „zeer goedwillende figuren, die niet deskundig kunnen worden genoemd". Het Centraal Archief heeft dan ook aan gemeente- en provinciale besturen voor het organiseren van een eventuele collecte geen gunstig advies uitgebracht over „Terre des Hom- (Van onze correspondent) BARCELONA Ingelichte kringen in de Spaanse hoofdstad menen dat het wets ontwerp voor de godsdienstvrijheid, dat anderhalf jaar geleden na eindeloze be sprekingen tussen de kerkelijke en we reldlijke overheid was opgesteld, maar hangende de ontwikkelingen in het Vati caans concilie in de politieke ijskast ver dween, thans definitief door de Spaanse regering is ingetrokken. Naar verluidt be reidt het ministerie van Justitie een nieu we tekst voor, die echter zoveel studie no dig heeft, dat hij niet vóór volgend jaar zomer kan worden aangeboden. Dat bete kent dat de niet-katholieke kerkgenoot schappen in Spanje nog tenminste één jaar langer op hun officiële erkenning zullen moeten wachten. Het wetsontwerp dat thans is ingetrok ken, is de vrucht van een jarenlange strijd van de vooruitstrevende minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Cas- tiella, tegen de behoudzucht van de meer derheid van zijn regeringspartners. Cas- tiella, die voordat hij de leiding van Bui tenlandse Zaken op zich nam ambassa deur was in het Vaticaan, behaalde ten slotte de overwinning, dankzij de open lijke steun van paus Joannes XXIII en de huidige paus. In dit wetsontwerp, dat tenslotte ook de goedkeuring van de Spaanse bisschoppen ontving, werden de niet-katholieke kerk genootschappen in Spanje officieel erkend en werd hun rechtspersoonlijkheid gege ven. Dit wetsontwerp is indertijd door de niet-katholieke minderheid in het land met gemengde gevoelens, maar overwe gend enthousiast, ontvangen. Vooral het protestantse deel van de be volking volgens offioiëla cijfers 30.000, maar in werkelijkheid zeker 100.000 zielen tellend zag hierin een grote vooruit gang, omdat de weg naar overheidsfunc ties ook voor niet-katholieken werd ge opend, omdat het niet-katholieke huwelijk werd erkend, omdat de protestantse schuilkerken officieel zouden worden, kortom omdat aan de periode van discri minatie van de niet-katholieken in Spanje een einde zou komen. Nadat echter in september van 1964 te gen elke verwachting in ook in het Vati caans concilie geen overeenstemming over het schema over de geloofsvrijheid te be reiken viel, werd de verdere behandeling van het wetsontwerp in Spanje opgeschort, Tot nu toe is weinig meer over dit sta tuut voor de niet-katholieken gehoord, Thans blijkt echter dat het door de rege ring is ingetrokken, omdat het niet in overeenstemming zo zijn met de beslui ten van het concilie. In Madrid wijst men er op dat ook van de zijde van het Vati caan bepaalde bezwaren tegen het Spaan se wetsontwerp zouden zijn gemaakt Vooral de bepaling dat aan niet-katholie ken in Spanje elke vorm van proselitisme werd verboden. Men meent dat het niewe ontwerp dat thans door het ministerie van Justitie wordt voorbereid, nog positiever zal zijn dan het vorige. In het kader van de on langs in werking getreden wet op de pers vrijheid zal onder meer de openlijke pro paganda voor niet-katholieke godsdiensten een ruimere basis krijgen dan in het oude ontwerp. In protestantse kringen wacht men ge spannen deze nieuwe ontwikkeling af. In tussen is vooral in Madrid en Barcelona het contact tussen katholieke en prote stantse geestelijken zeer intensief. Dat is kortgeleden gebleken tijdens een serie sa menkomsten in het kader van de week voor de eenheid van alle christenen. Ka tholieken en protestanten hebben een aan tal oecumenische diensten gehoden, zo als in het verleden in Spanje nooit moge lijk is geweest, Advertentie De Zomerpostzegelactie 1966 zal op 3 mei worden ingeleid met een officiële eerste verkoop in het stadhuis van Bols ward. De zomerzegelserie, waarvan de toeslag is bestemd voor volksgezondheid, cultuurbevordering en maatschappelijk werk, is dit jaar gewijd aan het 200-jarig bestaan van de Maatschappij der Neder landse letterkunde en de herdenking van het feit, dat de Friese dichter Gysbert Japicx 300 jaar geleden te Bolsward over leed. In het historische stadhuis van Bols ward zal de hoofddirecteur der posterijen, de heer A. G. de Vries de eerste zegels officieel verkopen aan professor K. Hee roma, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de heer A. Holkema, voorzitter van het Gysbert Japicx comité. Advertentie PARIS Voor Nederland: Galvanistraat Oen Haag. Waarom gaat de Engelsman naar Ascot? Om naar de paardenraces te kijken, zou men denken. De (Engel se) dames niet. Zij gaan voor de hoe den. Ascot is dé hoeden-parade van het jaar. Ascot is tevens een show van hoe het wel en hoe het niet moet. Maar goed, voor die ene gelegenheid in het jaar mag men er met uitbundi ge tuilen op het hoofd verschijnen en elkaar de loef afsteken. Een beetje As cot was het gistermorgen in het Am sterdamse I.C.C. in het Vondelpark. Het Hoeden Informatie Centrum liet daar zo ongeveer honderd hoeden zien die in Nederlandse winkels verkrijg baar zijn. De Nederlandse dameshoe denfabrikanten maken hoeden die kun nen concurreren met het buitenland, zo werd ons verteld. Ze zijn aardig bij en durven ook wel wat. Nu moet gezegd worden: de show bood zowel het toppunt van burgerlijkheid als het summum van excentriciteit. De sto rende wansmaak kwam naar boven als men zag hoe dan nog hoed en toi let waren gecombineerd. Kan en mag alles wérkelijk? Nee, er zijn grenzen Dus de tussenvorm. De pill boxes waren weer uit de (oude) doos gehaald, de astronauten- caps, de sportieve petjes, de jeugdige lak-hoofddeksels en als nieuw werden onder meer de strandhoeden met in gebouwde plastic zonneschermen gelan ceerd. Het gezicht wordt door de voor klep bedekt, men kan toch kijken door het zonneschermpje dat de zon nestralen tegenhoudt. De zonnebril wordt hiermee overbodig. Op ieder hoofd pas weer een andere hoed. Het ene type zal vallen voor een bloemetjeshoed, het andere voor een klassieke breton of rélevé. Dan moet men rekening houden met de functie van de hoed. Wordt deze gedragen in de stad of auto of op een bruiloft? Er is altijd wel wat te vinden, alhoewel er bij de getoonde hoedjes voor fees telijke gebeurtenissen als recepties en bruiloften vrij weinig inspirerends was. Het bleef nagenoeg bij bloemen en een veer. En dat wil lang niet iedereen. De materialen voor het ogenblik zijn uni en bedrukte stoffen, stro, organza, vilt en dus genoemde bloemen, veren en lak. Speciaal voor deze show had den hoedenontwerper Harry Scheltens en couturier Max Heij mans enkele hoeden ontworpen. Natuurlijk in een andere prijsklasse dan wat we zagen. Maar het was dan ook klasse. Mis schien door de eenvoud van deze (o.m.) toques en baretten. Tambourin van gevlochten satijn met aan de achterzijde geappre teerde tule die gegarneerd is met vergeet-mij-nietjes. Het Medische Genootschap van Beie ren heeft vandaag verklaard dat een Duitse dokter een verkeerde voorstel ling van zaken heeft gegeven toen hij op een medisch congres beweerde een nieuw voorbehoedmiddel te hebben uit gevonden dat „anti-baby-marmelade" heet. (Haar journaal van donderdag j.l.). Dokter Helmut Nitz heeft al ruim sen jaar geleden een verzoek ingediend om toestemming het middel in de han del te gaan brengen, maar nog steeds geen voldoende gegevens verstrekt om de jam wetenschappelijk te kunnen be oordelen. Het laboratorium van dr. Nitz is door de autoriteiten gesloten omdat het niet aan alle eisen voldeed. Volgens de dok ter heeft hij het laboratorium vrijwillig gesloten omdat het niet geschikt was voor zijn doel. Volgens het medisch ge nootschap bestaat de jam onder meer uit een olie die uit erwten gewonnen wordt en die een steriliserende uitwer king heeft. Nitz heeft zijn preparaat volgens eigen zeggen op honderd pa- iënten geprobeerd, bij wie het volle- lig aan de verwachtingen beantwoord de. Gelegenheidshoed van tule Ma lines. De rand is gedeeltelijk in figuren gestikt en de bol gedra peerd met fantasie tule. m mm. S a SYDNEY. In Australië is het aantal geboorten sterk verminderd. Dit heeft tot gevolg dat het land meer dan ooit be hoefte heeft aan immigranten. De bevol kingsgroei van twee percent per jaar wordt onvoldoende geacht. Deze situatie bestaat terwijl het moeilijker is gewor den immigranten van het Europese vas teland te krijgen, nu de economische toe stand en vooral de algemene welvaart daar sterk zijn verbeterd. Bovendien speelt een rol dat Europese werkkrach ten, voor wie in eigen land onvoldoende mogelijkheden bestaan, tegenwoordig ge makkelijk in een ander Europees land aan de slag kunnen. De Australische minister voor Immi gratie, Hubert Opperman, heeft nu vooral het oog gericht op Engeland. Hij schat het aantal Britse emigranten dat in het seizoen 1965-'66 Australië is binnengeko men op 86.000 tegen 59.000 uit de rest van Europa. Intussen neemt het aantal Ame rikanen dat zich in Australië vestigt vorig jaar drieduizend, nu vierduizend toe. Dat door de Australische Raad voor de Immigratie een adviescollege van de regering een onderzoek wordt inge steld naar een andere teleurstellende ont wikkeling, namelijk de terugkeer van veel immigranten naar hun vroegere va derland, ontkent het ministerie van Immi gratie. De bewering is onlangs geuit in het Westduitse dagblad Die Welt en trok nogal de aandacht. Het aantal emigran ten dat na kort of langer verblijf terug keert bedraagt zeker niet meer dan tien Deze vliegende schotel is niet be stemd voor het hemelruim maar voor diepzee-onderzoek. Het toestel is ontworpen in de Verenigde Staten en kan een diepte bereiken van zeker 1200 meter. De „Deepstar-II" wordt op het ogenblik beproefd. Het toestel kan op grote diepte vele werkzaamheden uitvoeren. percent van het geheel en dit achten im migratiedeskundigen niet hoog. Boven dien komt een aantal van deze repatrian ten na verloop van tijd weer terug naar Australië. De gehele situatie is intussen voor de Australische regering voldoende reden om de immigratie nog steviger aan te pakken dan in het verleden al gebeurde. Er is bij voorbeeld een ruimere voorlich ting door middel van brochures voor Europa in elf verschillende talen. Drie jaar achtereen is het geboortecij fer gedaald en die daling zal in de on middellijke toekomst voortduren", aldus minister Opperman. „Om de noodzakelij ke bevolkingsgroei in stand te kunnen houden, is immigratie dan ook belangrij ker dan ooit". Het bericht van enkele da gen geleden, waarin melding werd ge maakt van een propaganda-actie onder jonge Europese vrouwen om naar Austra lië te komen, staat ongetwijfeld hiermee in verband. In het seizoen 1964-1965 hebben zich 140.172 immigranten in Australië geves tigd. Het jaar daarop is het streefgetal vijfduizend hoger gesteld. De president van de Australische Verenigde Kamers van Industrieën heeft nu aangedrongen op verhoging van het cijfer voor dit jaar tot 165.000. In de pers wordt gepleit voor verbetering van de sociale voorzie ningen, de arbeidsvoorwaarden, de wo ningvoorziening en voor erkenning van meer buitenlandse vakdiploma's.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15