Binnenkort wordt met meten van luchtvervuiling begonnen Informeel gesprek tussen Engeland en Rhodesië Mm e ruyter HOFNAR MORRIS Saède en Nappa kleding Woonkunst HET WEER Bloemen voor Linnaeus 'n ster matras Heren- en Jongenskleding Industrievestigingen rondom Noordzeekanaal Woendag 11 mei laatste besprekingen Denen schoten op Nederlandse garnalenvisser NVV wil herziening belastingtarief op vakantiegeld NS-directie daagt Spoorbond voor de rechter Sepp Dietrich kreeg een SS begrafenis 0 Voor modieuze dames- en teenerkleding lintermeubel senoritas special 51e JAARGANG NUMMER 148 DONDERDAG 28 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE W eer rapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 911, 15 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 9, 11, 15 Films 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Ferdinand13 Haar Journaal15 Radio en tv 17 Kunst17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Topsy24 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Warmer De Gaulle en de NAVO I pagina 9 Invloed van Marx op Philips-concern pagina 21 Het woord is aan .w Het buitengewone van Intermeubel laat zich niet met woorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles. marktplein ijmuiden UITSLUITEND TABAK IJmuider Courant In de drie agglomeraties rondom het Noordzeekanaal, Kenneinerland, Amsterdam en Zaanstreek zullen 27 punten worden aangewezen waar de luchtvervuiling zal worden ge meten. Op deze plaatsen zal men luchtmonsters gaan nemen aan de hand waarvan men de vervuiling hoopt vast te stellen. Op woensdag 11 mei zullen hierover de laatste be sprekingen worden gehouden en zal een begroting van de kosten worden opgesteld. Deze zullen dan door de gemeenten in dit gebied gedragen moeten worden. Dit heeft de Haarlemse wethouder van volksgezondheid, de heer A. van der Veldt woensdagmiddag in de Haarlemse raad meegedeeld. Hij memoreerde dat er ge ruime tijd geleden twee commissies zijn ingesteld "om de problematiek van de luchtvervuiling rondom het Noordzeeka- naalgebied te bestuderen. Allereerst is er sprake van een bestuurlijke commissie, die haar werkzaamheden nagenoeg gereed heeft, en in de tweede plaats van een technische commissie die het geheel ver der zal moeten uitwerken en aanpakken. Advertentie Baftetjorisstr., Haarlem, lel. 1*5332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 3596 - Amsterdam 8 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Droog weer en in het algemeen weinig bewolking. Vannacht in het binnenland hier en daar nachtvorst en op enkele plaatsen mist. Zwak ke tot matige wind tussen west en noord. Iets hogere middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zorg om de luchtverontreiniging in dit gebied is sterk naar voren gekomen toen de plannen bekend werden om ten zuiden van het Noordzeekanaal een pe trochemische industrie te vestigen. Naar aanleiding van deze berichten hebben ver schillende gemeenteraden in Kennemer- land protesten laten horen en waarschu wend de vinger opgestoken. Men heeft tevens naar voren gebracht dat de Hoogovens al voor een behoorlij ke luchtverontreiniging zorgen, die door de petrochemische industrie nog ver scherpt zou worden. In oktober vorig jaar hebben twaalf Kennemer gemeenten een adres aan de beide Kamers van de Sta ten Generaal gestuurd. In dat adres, dat werd opgesteld tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van deze twaalf gemeenten in Haarlem, werd de veront rusting uitgesproken over de toenemende luchtverontreiniging. Inmiddels waren ook al vragen in de Kamer over de te verwachten luchtver ontreiniging gesteld. In antwoord hierop werd de verzekering gegeven dat Mobil Oil, die in eerste aanleg met een petro chemische industrie zou beginnen, vol doende waarborgen zou geven tegen deze verontreiniging. De gemeenten waren echter nog niet geheel gerust. Er werd druk overleg ge pleegd en men besloot in klein verband tot het gaan doen van metingen. Deze plannen zijn vervolgens door Gedeputeer de Staten gecoördineerd en in december zijn de twee commissies benoemd. De heer Van der Veldt deed deze me dedelingen op verzoek van mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V.D.) tijdens het debat over de vraag of de Haarlemse raad zijn adhesie moet betuigen aan een verzoek van het Comité Leefbaarheid Zaanstreek aan de raad van Amsterdam om de lucht vervuiling door de 'Hoogovens tegen te gaan. Na enig heen en weer discussiëren be sloot de" Haarlemse raad evenals pro vinciale staten van Noord-Holland eerder op de dag dit niet te doen, omdat men dan wellicht geacht kon worden in te stemmen met de strekking van de brief dat er niet voldoende maatregelen genomen worden. De Haarlemse raad bleek in meerderheid vertrouwen te heb ben in het werk van de commissies. B. en W. van Amsterdam hebben woensdagmiddag aan het slot van de raadsdiscussie over de water- en lucht verontreiniging een motie van vier PvdA- fractieleden overgenomen. Hierin wordt aangedrongen op inventarisatie en vervol gens publikatie van de thans bij de ge meente bekende gegevens over lucht- en waterverontreiniging en dit in de toekomst periodiek te doen met de dan bekende ge gevens. Voorts wordt voorgesteld te laten onderzoeken welke bronnen van vervui ling er zijn, welke normen van reinheid ten aanzien van de verschillende catego rieën van openbaar water moeten worden gesteld en welke maatregelen moeten worden getroffen bij overschrijding van de normen, waarbinnen de lucht- en wa terverontreiniging moet blijven. LONDEN (AP en AFP). Groot- Brittannië en Rhodesië gaan infor meel met elkaar overleggen, of er een oplossing kan worden gevonden voor het conflict tussen beide landen. Dat heeft de Britse eerste-minister, Wil son, woensdag in het Lagerhuis mee gedeeld. Doel van het gesprek is na te gaan, of er mogelijk een basis voor onderhandelingen kan worden gevon den. Wilson sprak van „verkennend*! besprekingen". Tot het overleg is besloten tijdens de gesprekken die Wilsons particuliere secre taris, Oliver Wright, in Salisbury heeft gevoerd met Smith en de vertegenwoor diger van de Britse regering in Salisbury, Henning. Het zal worden georganiseerd door de Britse gouverneur. De verklaring van Wilson werd door het Lagerhuis, vooral door de Conservatieven, met luid gejuich ontvangen. Wilson verklaarde dat het olie-embargo en het Britse optreden bij Beira met toe stemming van de Verenigde Naties beslis send zijn geweest. Wilson legde er de nadruk op, dat een definitieve regeling van het conflict zal moeten voldoen aan de principes, door zijn regering en het afgetreden conserva tieve bewind vastgelegd. Er moet in Rho desië een meerderheidsbewind komen, dat ook de vier miljoen negers in het land vertegenwoordigt en de vorderingen op de weg daarheen moeten met waarborgen omgeven en niet belemmerd worden. Ook mag de Rhodesische grondwet, na dat men tot een akkoord is gekomen over de onafhankelijkheid, niet geamendeerd worden om haar minder democratisch te maken. Voorts moet er direct verbetering komen in de politieke status van de ne gers en dient de rassendiscriminatie te verdwijnen. Ten slotte moeten de voor' waarden voor de onafhankelijkheid aan vaardbaar zijn voor het hele Rhodesische volk. De ambassadeur van Zweden, het land waar Linnaeus het levenslicht zag, de heer Jens Malling heeft woensdagmiddag de Linnaeushof geopend in een toespraak, welke hij voor het eerst in de Nederlandse taal hield. Deze elfde opening van het prachtige recreatiepark in de gemeente Bennebroek werd bijgewoond door een groot aantal genodigden waaronder Ben- nebroek's burgemeester de heer D. van der Hoop van Slochteren, alsmede de burgemeester van Haarlemmermeer mr. F. Th. Dijckmeester. Aan het einde van de openingstoespraak werd door de Zweedse ambassadeur sa men met de heer Henry W. Roozen, di recteur van de Linnaeushof-n.v. een fraai bloemstuk geplaatst bij het Linnaeusmo- nument in het park. Op de foto links de heer Jens Malling. v'&-_ Walter Savage Landor: De tirannie zit nergens veiliger dan onder het beeld en de vlag der Vrij heid. ESJBERG (AP en REUTER) Een Nederlands vaartuig, een garna- lenvisser, is woensdag voor de Deense kust beschoten. Het Deense visserij - inspectievaartuig Nymfen loste enige schoten voor de boeg van het vaar tuig, toen de schipper weigerde te vol doen aan de sommatie bij te draaien. Dat is door de politie van Esjberg meegedeeld. Twee Nederlandse schepen, de Ur- ker UK 28 en de Vlaardinger VL 23, die deel uitmaakten van een vloot van zestien schepen, die bij de zuid kust van Jutland visten op garnalen, werden door de Nymfen opgebracht, omdat ze binnen de Deense territo riale wateren zouden hebben gevist. Deense matrozen klommen aan boord van de Nederlandse schepen. De schip pers kregen opdracht koers te zetten naar Esbjerg. Een van hen probeer de weg te komen met de Deense ma trozen aan boord. Dit werd belet door een aantal salvo's machinegeweervuur. De Deense autoriteiten zouden van de schippers een boete van negen dui zend gulden eisen. In Esjberg trok de aankomst van de kotters met hun vis sers in schilderachtige Urker kleder dracht grote belangstelling. De voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, de heer K. Hoekstra, heeft telefonisch contact met de schip per van de UK 28 gehad. De schip per deelde mee dat er van de zijde van de Visserbond geen stappen on dernomen hoeven te worden en dat de boete ter plaatse kon worden betaald. Volgens de heer Hoekstra zou de kot ter vanmorgen weer uitgevaren zijn. Het N.V.V. wil een herziening van het belastingtarief op bijzondere beloningen dat sinds 1 januari het vakantiegeld en de inkomsten uit overwerk voor grote groepen veel zwaarder belast. Voor de in komensgroep van 6000 tot 9000 bete kent het nieuwe tarief zelfs een verdub beling. „Vele mensen zullen de komende maanden ernstig teleurgesteld worden wanneer blijkt dat zij ten onrechte gere kend hebben op een hogere vakantietoe slag", aldus schrijft het Vakverbond in zijn kaderblad. „Een onverwachte strop van honderd gulden of meer komt in vele gezinnen nog steeds heel hard aan", aldus het N.VV. „Dat nog een redelijk bedrag voor de va kantie beschikbaar blijft is alleen te dan ken aan het feit dat de vakbeweging er in geslaagd is dit jaar 2 percent meer vakantietoeslag te verkrijgen. Maar de be doeling van deze actie is natuurlijk niet geweest om de helft van de verhoging naar de belasting te laten vloeien". Het N.V.V. ziet hier een taak liggen voor dr. Vondeling, die zich als kamerlid steeds kritisch tegenover deze belasting heeft opgesteld. „De inkomsten die uit deze hef fing voortvloeien, staan in geen enkele verhouding tot de ergernis die zij bij hon derdduizenden opwekt", aldus het vakver bond. „Datzelfde geldt ten aanzien van het overwerk". Velen weigeren dat vanwege de hoge belasting. Het N.V.V. ziet het ta rief als een bijzondere belastingverhoging voor de minst draagkraehtigen, omdat al leen boven de 12.000 afrekening plaats vindt via de inkomstenbelasting. Advertentie x dwoninginrichting - De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft de (niet erkende) Federatie ve Spoorweg Vakvereniging gedagvaard in een kort geding, dat maandagochtend voor de president van de rechtbank in Utrecht zal dienen. Gelet op de algemene belangen, alsmede op die van het perso neel en het spoorwegbedrijf, welke zou den worden geschaad als de F.S.V. tot een model-actie bij de spoorwegen over gaat, eist de spoorwegdirectie van de rechtbankpresident de categorale bond te verbieden maatregelen te treffen welke ernstige gevolgen kunnen hebben voor de N.S. Er wordt een dwangsom geëist van 100.000 voor iedere overtreding van het verbod. De spoorwegdirectie heeft het N.S.-perso- neel vandaag per circulaire op de hoog te gesteld van de actie tegen de F.S.V. -(1- grootste sortering deskundige voorlichting de beste kwaliteiten -j$- veranderingen gratis op eigen atelier KLOOSTERSTRAAT 33-35 BEVERWIJK LUDWIGSBURG (AP) In Ludwigs- burg is Sepp Dietrich begraven, eens com mandant van de lijfwacht van Hitier. Hij werd 73 jaar. Hij was kolonel-generaal van de SS. De begrafenis werd bijgewoond door een drieduizend oud-SS'ers, waaronder een aantal uit Nederland, Denemarken, Oostenrijk en Zuid-Tirol in Italië. Er waren, onder andere, kransen van de families van de opgehangen nazi-minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Ribben- trop en de tot levenslang veroordeelde Hess. De lijkkist werd geflankeerd door zes oud-SS'ers die het ridderkruis droegen, op de kist lag een helm waarvan het haken kruis verwijderd was.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1