Keizerin Farah krijgt een zoon Minister Gromyko stelt Europa-conferentie voor Amerika houdt vast aan multilaterale kernmacht Recht V: de gouden tijd van gelukkig zijn... Van dag tot dag Stilzwijgen over bezoek aan paus Vietcong schakelt dorpsnotabelen uit President Johnson maakt een praatje Derde kernexplosie in China op komst goud maakt zo blij De Gaulle tevreden over werkbezoek 3 J rem voor r amm DONDERDAG 28 APRIL 1966 Veertig minuten Veiligheid Amnestie voor Parijse verkeerszondaars Artikel in New York Times wekt beroering (Van onze correspondent) WASHINGTON. Diplomatieke kringen in Washington waren gisteren in beroering door een artikel in de New York Times, dat de Amerikaanse regering besloten zou hebben de Westduitsers te vragen niet langer aan te dringen op een multilaterale kernstrijdmacht en zich uitsluitend tevreden te stellen met grotere consultatie in de atomaire strategie. Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, nam de moeite het artikel tegen te spre ken. Hij zei dat de New York Times de feiten onjuist had weergegeven en dat de kwestie van de multilaterale samenwerking in een kernstrijdmacht nog altijd ernstig in discussie is. Is er een meer symbolisch geschenk denkbaar dan een gouden horloge voor de allerdierbaarste? Een uurwerk wijst de tijd aan die u samen zo gelukkig doorbrengt. En edel goud wijst liefde en waardering aan. Geven of ontvangen, goud is een bezit van beiden. 00 Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke ge schenken, die blijvend blij en gelukkig maken. Gerucht in België over oud-premier Tsjombe Spaarzaamheid is altijd als een per soonlijke en nationale deugd beschouwd. Er is een tijd geweest dat zuinige men sen door sparen welgesteld konden wor den. Die tijd is voorbij en het is een utopisch idee, dat hij nog ooit terug zal keren. De bestedingslust is gegroeid in verhouding met de schepping van behoef ten. De „stille verleiding" van de han delsreclame suggereert dag in dag uit het tegenovergestelde van sparen, namelijk het uitgeven van de inkomsten tot de laatste cent. De nationale economie leeft bij de gratie van de verkwisters. De na tionale industrie floreert bij de gratie van de besteding. De minister van Sociale Zaken, mr. Veldkamp, heeft nu ook gegrepen naar het middel dat de producent van ver- bruiksgoederen al sinds jaar en dag ge bruikt: de reclame. Hij gaat een groot scheepse campagne voeren om het spa ren aan te moedigen en hij plaatst zich daardoor dus eigenlijk tegenover de com merciële reclame. Het doelwit van deze twee tegenovergestelde aanmoedigingen, de consument, raakt er misschien door in de war. Moet hij meedoen aan de koop lust of aan de zuinigheid? De middenweg, een gebreidelde besteding van het inko men en een geregelde reservering tot vorming van een „appeltje voor de dorst" is een levenshouding die de verstandige burger ook voor zich zelf zou kunnen uit dokteren zonder die campagnes. Noch tans, het valt te verwachten dat een gro te groep mensen door de actie van de re gering aantrekkelijk door de premie regeling zal worden aangespoord iets zuiniger te gaan leven. Het is echter niet zozeer de zuinigheid, dan wel het oppotten van geld om straks grotere bestedingen te kunnen doen, die erdoor zal worden bevorderd. En dat uitgangspunt, het vor men van een reserve die grotere uitga ven zal permitteren, kan slechts tot vol doening leiden als de spaarder inderdaad „rijker" blijkt te worden. Dat de staats- premie belastingvrij wordt verstrekt, is een vooruitgang vergeleken bij vroegere premieverstrekkingen. Maar de gewone rente-opbrengst van het spaartegoed blijft onderworpen aan een belastingheffing en dan nog wel aan een heffing die de to tale inkomsten betreft, aangezien rente als inkomen wordt beschouwd en wordt opgeteld bij loon of salaris. De premieregeling geldt ook voor effec tenaankopen, maar ook daar is de fiscus niet mals met zijn aandeel in de winst. De dividendbelasting en de belasting op andere inkomsten afkomstig van effec tentransacties romen de voordelen ervan zo drastisch af, dat de kleine spaarder ook bij deze manier van reservering be drogen uitkomt. De geldontwaarding is een van de grootste vijanden van de spaarzin, maar de belasting op renten eveneens. Wil men, zoals de minister propageert, bezitsvor ming door sparen bereiken, dan zal de fiscus grotere concessies moeten doen dan ook in deze nieuwe campagne wordt voorzien. (Van onze correspondent) ROME. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, heeft op een persconferentie in Rome gepleit voor het houden van een „pan-Europese conferentie". Daarop zou van gedachten kunnen worden gewisseld over de wijze waarop in Europa een duurzame vrede kan worden bereikt. Op zo'n conferentie zou men verschil lende voorstellen op hun waarde kunnen bestuderen. De Russische regering is van mening dat de toestand in Europa sterk zo verbeteren als de beide blokken waar in het werelddeel nu is verdeeld, zouden kunnen verdwijnen. „Een objectieve ana lyse van de toestand zou uitwijzen, dat die blokken in de gehele wereld, dus ook in Europa, de bewapeningswedloop in de hand werken", aldus de Russische minister. Wat zijn overleg met de Italiaanse re gering betreft merkte hij onder meer op, dat het Duitse vraagstuk ook aan de orde is geweest. Gromyko heeft woensdag een bezoek gebracht aan paus Paulus. Het onder houd in de bibliotheek van de paus duur de veertig minuten. Daarna hebben de heer en mevrouw Gromyko een bezoek gebracht aan de Sixtijnse kapel. Enkele minuten over elf arriveerde Gro myko in het prachtige park van de villa Abamelek, de ambtswoning van de Rus sische ambassadeur, voor een persconfe rentie. De Rus was in het zwart gekleed, in verband met zijn bezoek aan de paus. Bij het persgesprek toonde hij zich van zijn sympathiekste zijde en hij werd dan ook aan het einde met een hartelijk applaus door de journalisten bedankt. De Russische regering hecht grote waar de aan goede betrekkingen met Italië, in het bijzonder op het gebied van handels- SAIGON (AP) Leden van de Vietcong hebben in twee jaar meer dan vierduizend Zuid Vietnamese regeringsfunctionarissen vermoord of ontvoerd. Dit is in Saigon ont huld in een officieel rapport. Het constateert dat vele dorpen vrijwel geheel beroofd zijn van de leiders, een on schatbaar verlies voor het land. Het zal een generatie duren om ongedaan te wor den gemaakt. In maart zijn 32 dorpsautoriteiten ge dood en twintig ontvoerd, waarvan een aantal dood werd teruggevonden. Veertien werden gewond door terreurdaden van de Vietcong. Onder de doden waren drie dis trictshoofden, een dorpshoofd en negen hoofden van gehuchten. Sedert begin 1964 is het aantal gedode en ontvoerde functio narissen 4.338, een enorm aantal op een bevolking van vijftien miljoen zielen. Onvolledige cijfers van andere slacht offers van de Vietcong geven een totaal van 11.086 doden, ontvoerden en gewonden in 1965. In richtlijnen voor de Vietcong staat de instructie dat ze de functiona rissen moeten uitschakelen om het platte landsbestuur onmogelijk te maken. TEHERAN (Reuter, AFP) Keizerin Farah van Perzië heeft het leven geschon ken aan haar derde kind, een jongetje, Over Teheran weerklonken 21 saluutscho ten ter gelegenheid van de geboorte van de prins. Moeder en kind maken het goed. Het keizerlijk paar had een zoon, de vijfjarige kroonprins Reza, en een doch ter, de driejarige Farahnaz. De sjah heeft een dochter uit zijn eerste huwelijk met prinses Fawzia, zuster van wijlen koning Faroek van Egypte. Zij is de 25-jarige prinses Sjahnaz. OSLO (Reuter) Een 57-jarige zaken man uit Oslo heeft woensdag bekend op zettelijk brand te hebben gesticht in het „City of London"-paviljoen. Dat ging vo rige week in vlammen op. De Deense premier, Jens Otto Krag, en zijn vrouw brengen een bezoek aan Washington. President Johnson ontving het echtpaar op het Witte Huis. Hij had een opgewekt gesprek met mevrouw Krag, toen het gala diner was afgelopen. (Tëlefoto). betrekkingen, cultuur en de wetenschap, waarbij dan vooral de technisch-weten- schappelijke samenwerking op de voor grond staat, aldus Gromyko. Wat de internationale aangelegenheden betreft, zei Gromyko, „zou ik er de aan dacht op willen vestigen hoe belangrijk voor beide landen de vraagstukken van de Europese veiligheid zijn. Ik geloof dat de uitwisseling van meningen op dat punt bij zonder nuttig is geweest. Ik heb de indruk dat de Italiaanse regering bereid is de mogelijkheden tot verder samengaan met ons te bestuderen in het belang van de vrede en de veiligheid in Europa. Als dat zo is dan kunnen wij er wel bijvoegen dat van onze zijde een dergelijke ziens wijze ten zeerste wordt gewaardeerd." Gromyko sprak ook zijn grote waarde ring uit over het feit dat hij een gesprek had gehad met de paus. „Wij gaan uit van de overtuiging dat in het belang van de vrede en de vooruitgang van de mens heid samenwerking met goede mensen steeds wenselijk is, onverschillig wat hun ideologie is." De Russische minister, ging verder niet in op de bijzonderheden van het gesprek met de paus, omdat dit een privé karakter had. (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse parlement heeft woensdag, op voorstel van de minister van Justitie, een streep gehaald door alle boetes voor verkeersovertredingen van vo rig jaar en die nog niet zijn betaald. Die boetes betreffen vooral overtredingen van parkeerverboden in Parijs, waarvan iedere automobilist er per maand gemid deld zo'n drie tot vier pleegt op te lopen. Ze zijn bijna acht gulden per stuk. Wanneer men verzuimt de parkeerschijf af te stellen, riskeert men een blauw bon netje, ook wel een „vlinder" genoemd, achter zijn ruitenwisser aan te treffen. Pas enkele maanden daarna krijgt men de rekening thuis gestuurd, of wordt men uitgenodigd voor de politierechter te ver schijnen. In de loop der jaren lapten echter steeds meer automobilisten die aanmaningen aan hun laars, zodat de onbetaalde rekeningen in de honderdduizenden zijn gaan lopen. Omdat zelfs de minister van Justitie er tenslotte geen gat meer in zag, heeft hij nu al die schulden kwijtgescholden. Een verzoek van een kamerlid, de boetes die de goed-willende burgers over het vorige jaar wél hadden betaald, maar weer te restitueren, heeft de minister van de hand gewezen. Een weigering waarmee, vol gens dat kamerlid, de burgerzin slecht wordt beloond. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, die ondanks zijn 73 jaren thans weer actief is als NAVO-adviseur van president Johnson en van het State Department en die door de New York Times was genoemd als bron van de nieuwe anti-MLF-politiek, deed een duit in het zakje op een openbare zitting over de NAVO van de subcommissie uit de Senaat. Hij zei, dat het bewuste artikel volkomen onjuist was en dat hij nog al tijd een sterk voorstander is van een multilateraal kernmachtproject. Ondanks deze ontkenningen en de aan wijzingen tijdens recente bezoeken van prominente Westduitse politici aan Wash ington dat Bonn nog steeds streeft naar de oprichting van een multilaterale kern macht lijkt het artikel in de New York Times juist. Een aantal figuren in de hoogste regionen van de Amerikaanse re gering gelooft, dat de kwestie van de multilaterale kernstrijdmacht, nu het NAVO-bondgenootschap toch al met zo veel problemen te kampen heeft door de houding van Frankrijk, te controversieel is om te verwezenlijken. Weliswaar bestaat ook een school van atlantici, waartoe juist Acheson behoort, die gelooft dat een multilaterale kern macht precies de lijm zou kunnen zijn die de alliantie weer aaneen zou kunnen sme den. Voorzichtiger politici brengen daar tegen in, dat over zo'n kernmacht nog niet eens overeenstemming is bereikt tus sen de drie grote, meest essentiële NAVO- landen, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland. Een aantal kleinere bondgenoten staat te boek als tegenstanders van het plan. Dat de multilaterale kernmacht van de baan zou zijn, is onjuist. Maar dat Wash ington voorzichtig en terughoudend is ten aanzien van de verwezenlijking ervan, is onloochenbaar, zodat dramatische Ameri kaanse initiatieven voorlopig niet te ver. wachten zijn. WASHINGTON (AP) Binnenkort zal in communistisch-China een derde kern wapen tot ontploffing gebracht worden. Dit is in Washington bekend gemaakt. Het eerste kernwapen van Peking werd zestien oktober 1964 tot ontploffing ge bracht. Het had de kracht van de eerste Amerikaanse kernbom, die in de tweede wereldoorlog Hirosjima verwoestte, een kracht gelijk aan 20.000 ton tnt. Veertien mei 1965 brachten de Chinezen een twee de, krachtiger kernwapen tot ontploffing, Hoe sterk de derde Chinese kernexplo sie zal zijn weten de Amerikanen niet. Wel wordt verwacht, dat China verder zal gaan met de ontwikkeling van een arsenaal kernwapens. Advertentie PARIJS President De Gaulle heeft zijn ministers woensdag meegedeeld, niets dan de gelukkigste herinneringen te bewaren aan de reis die hij de afgelopen dagen door Noord-Frankrijk heeft ge maakt. De wanklanken van protesterende en stakende dokwerkers in Duinkerken en socialistische en communistische gemeen teraadsleden en burgemeesters, die wei gerden het staatshoofd persoonlijk te ont moeten, hebben althans voor het oog niet de minste vat op de president gehad. De president is met een blocnote vol aantekeningen over critiek die hem ter ore is gekomen, teruggekeerd in het Elysée: Die presidentiële notities zullen, in de stijl en volgens de methode van de directe democratie en dus over het hoofd van het parlement heen aan de ministers en vooral aan de leden van zijn persoonlijke staf worden doorgegeven, die er dan hun eigen conclusies uit kunnen trekken. BRUSSEL De Kongolese ambassa deur in Brussel, ex-premier Cyrille Adou- la, heeft woensdag ontkend dat hij de uit wijzing uit België zou hebben gevraagd van M. Tsjombe, eveneens voormalig minister-president van de Kongo. „Er is evenmin sprake van een dreiging tot sluiting van de Kongolese ambassade in Brussel, indien aan het verzoek tot uitwij zing geen gevolg zou worden gegeven", al dus is in een communiqué van de ambassa de gezegd. Tsjombe, die na de val van zijn rege ring naar Europa is gegaan en al enige tijd in België vertoeft, is de afgelopen week in de Kongolese hoofdstad Leopold- stad een „verrader" genoemd, die in Bel gië politiek asiel geniet. Staking. 160.000 man personeel van de Italiaanse PTT zal twee mei gaan sta ken. Dit is door het vakverbond bekend gemaakt. De staking moet kracht bij zetten aan eisen tot salarisverhoging en reorganisatie van het bedrijf. Het is jammer dat er geen politieke partij voor kleuters bestaat, die in het gevarieerde koor van wensen en eisen het hare kan bijdragen. De kleu ter is het meest ontrechte in dividu in onze samenleving. Ofschoon hij in vele opzichten geestelijk de meerdere van menig volwassene is, moet hij altijd zijn mond houden. Hij wordt pas au sérieux genomen als de huisgenoten om hem kunnen lachen. Als hij iets ernstigs en waars op krachtige toon in het midden brengt, wordt hij zonder eten naar bed gestuurd. Op de meest ingrijpende manier wordt over hem be schikt, zonder dat hij wordt geraadpleegd of zelfs maar ontzien. Hij wordt nooit ge hoord bij het kiezen van spij zen, kleren of amusement. Krant en tijdschrift worden verre van hem gehouden en de enige lectuur die hem is toege staan bestaat uit ontzettend vervelende versjes over meis jes en jongetjes die bijtjes van bloem tot bloem zien vliegen of popjes in het bad doen. Lec tuur? Hij mag zelfs niet leren lezen voordat hij zes is, ter wijl zijn intelligentie en leer gierigheid al jaren eerder vol komen geschikt zijn om hem die kunst machtig te doen woden. Zo blijft hij tot zijn zevende verjaardag veroor deeld tot plaatjeskijken of het gezeur van volwassenen aan horen over Sneeuwwitje en in fantiele dwergen. Als er met vakantie ge gaan moet worden, sleurt men hem mee naar oorden waar voor een gezonde kleuter niets te halen valt. Zonder voorafgaande waarschuwing of inlichting zet men hem in een bloedhete auto, vervoert hem zonder enig comfort naar verre streken en laat men hem vervolgens veertien dagen naar blote, bruine volwassenen kijken, terwijl hij vastgeriemd zit in een buitenlandse kinder stoel. Hij weet niet eens dat de marteling maar veertien dagen duren zal. Verbijsterd vraagt hij zich af, waaraan hij die overplanting verdiend heeft en of hij nog ooit zijn kamertje, zijn speelgoed en zijn vrindjes terug zal zien. En als hij er in geslaagd is te berusten en zijn verdriet in nieuwe belangstelling om te zetten, zit hij weer vastge plakt in de auto en begint de onzekerheid opnieuw. Tot hij plotseling en onverhoeds weer thuis zit. Maar thuis is het ook niet alles. Soms duikt er een vreemde kerel op met een scherp voor werp, dat onder begeleiding van een vals glimlachje in zijn arm gestoken wordt. Dat heer schap heet „dokter" en dat zegt natuurlijk niets, want niemand kan de kleuter dui delijk maken dat deze vent met zijn priem een zeer nut tig lid van de samenleving is, die er zijn dagelijks werk van maakt kleine kinderen voor nare ziekten te behoeden. Er zijn nog veel meer dingen die hem niet duidelijk te maken zijn. Ik maak me sterk dat veel kleuters de kleuterschool beschouwen als een instituut waarvan het enige nut bestaat in het feit dat men er twee maal per dag uit mag. Net als het bed, maar daar mag men maar éénmaal per dag uit. Er zijn echter van die situ aties, waarin zelfs de kleuter zijn bed als een heerlijk oord beschouwt. De mooiste her innering van mijn prilste jeugd bestaat uit de nasmaak van die onbestemde, vervaag de dagen waarin ik Mazelen had. Mazelen heeft voor mij nu nog steeds een feestelijke, wel dadige klank. Ik vermoed dat daar een eenvoudige verkla ring voor is: Mazelen hebben betekent het bezit van iets volstrekts eigendommelijks, iets wat niemand anders heeft en daardoor persoonlijkheid geeft. Jarenlang groeit men ongezien en in volslagen on belangrijkheid op tussen to renhoge grote mensen, die zich slechts bekommeren om hun eigen gewichtigheden. Men wordt geleid aan de hand zonder dat men weet waar heen men gaat en waarom men erheen gaat. Men raakt aan de hand van een volwas sene in de afgrijselijkste situ aties, op plaatsen waar men uit eigen beweging nooit ge komen zou zijn. Bij verrim- pelde oude tantes die taaie koekjes presenteren, in druk ke volksmenigten, in benauw de liften en bjj vijvers met afschuwelijk vervelende een den. Maar plotseling zijn de ogen van de groten op je gericht. Het is alsof je iets heel ver standigs en belangrijks hebt gezegd of gedaan. Maar je bent je daar niet bewust van. Het enige wat je weet is, dat je gloeiende wangen en oren hebt, dat je duizelig bent en dat je hoofd pijn doet. En er is nog iets heel opmerkelijks en ongerijmds: je wilt liefst naar je bed. Eén dag lig je rillend en miserabel onder de dekens en je tong is van leer. Als je slaapt zie je duivels en dwa ze, draaiende dingen, cirkels die tegelijk heel groot en heel klein zijn, deuren waar je niet doorheen kunt omdat ze krimpen tot niets. En je drinkt sinaasappelsap, tot je zelf bij na een sinaasappel bent ge worden. Maar dan bij het gloren van het morgenlicht lig je moe en slap naar het behang te kijken, tot de audiëntie be gint. De groten komen op hun tenen binnen, de dierbaarste het eerst, de minder dierbare later op de dag. En ze slepen met druiven, vruchten op sap en suikerwater. En zeggen met iets van ontzag: „Je hebt de Mazelen". De komende dagen ken merken zich door stijgend ge not. De koorts verdwijnt, je hoofd blijft licht en leeg, je le dematen liggen als afzonderlij ke luiaards om je heen. Buiten klinken de geluiden die je zolang hebt moeten missen, omdat de kleuterschool je da gelijks verblijf was. Dat is nu afgelopen. Er bestaat geen kleuterschool meer, er is al leen nog de Mazelen, je bed in je eigen kamertje in je eigen huis, waar je gevierd en geëerd wordt als een koning. Beneden lopen je broertjes en zusjes hun plichtmatige gangetjes naar binnen en naar buiten, als onbelangrijke ma rionetten. Zij hebben geen Ma zelen. Zij zijn niet in tel en blijven nuchter van de vruch ten-op-sap. Zij mogen zelfs niet boven komen, zo groot is de klasse-afstand al uitge groeid. Buiten schijnt de zon en soms krijg je een heimelijk verlangen naar de gazons en de straat. Maar de Mazelen zijn toch stukken beter en prettiger. Je hoort de melk boer bellen, de voddenkoop man schreeuwt zijn roep door de straat, de schoolbel klinkt in de verte. Maar je troont op de troon van zijne Mazelheid en je kostje is gekocht. Ik beschouw het recht op Mazelen als een grondwette lijke vrijheid voor de kleuter, waaraan niet getornd mag worden. Er wordt aan ge tornd, vandaar deze procla matie. Want er zijn van die lieden die nooit een zonnetje in het water kunnen zien schijnen. Volwassenen na tuurlijk, alle narigheid komt van hen zijn bezig een in enting voor te bereiden die de kleuter moet vrijwaren van deze heerlijke ziekte. Men zegt dat er wel eens kinderen van de Mazelen gestorven zijn. Er zijn ook wel eens kin deren van inentingen gestor ven, of van naar school gaan, en zeker van vakantiereizen waar ze niet om gevraagd hadden. Laat die medische slimmerds inentingen uitvin den tegen verkeersonveilig heid, vakantie-naar-het-bui- tenland en scholen. Maar niet tegen de Mazelen, die als ont spanning, amusement en per soonlij kheidsontwikkeling voor de kleuter van onbe schrijflijke waarde is. Die politieke partij voor kleuters zie ik er niet komen. Er zal wel een ambtelijke handigheid zijn, die dat voor komen kan. Er zijn tenslotte zoveel grote mensen op de wereld die nooit mazelen hebben gehad en in hun be perktheid dientengevolge hun onverstand willen opleggen aan de hele samenleving. Zo gaat het immers ook met andere dingen dan de Maze len. Er is voor de goedwil lende, wijze kleuter langza merhand geen lol meer aan. Ze doen maar. We zullen er maar geduldig en lankmoedig over zwijgen, want voor je het weet ben je nét groot ge noeg om op borgstelling te worden vrijgelaten. Tien miljoen. België nadert de tien mil joen inwoners. Dat blijkt uit woensdag in Brussel gepubliceerde cijfers van het Nationale Bureau voor de Statis tiek. 31 december van het vorige jaar bedroeg het aantal inwoners 9.499.234, ruim 71.000 meer dan het jaar daar voor. Ontploffing. Bij een zware ontploffing in een kruitfabriek in Charleston in de Amerikaanse staat Indiana hebben woensdag veertig mensen verwondin gen opgelopen. Slechts een van hen moest in een ziekenhuis blijven. Tot op twintig kilometer afstand sneuvelden er ruiten. Busongeluk. Een bus met schoolkinderen is bij Ronda in Spanje zestig meter van de heuvel afgevallen. Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Dertig zijn ernstig gewond. Vliegtuigongeluk. Twee Franse militaire straaljagers zijn boven een sanatorium in botsing gekomen. Een van de toestel len stortte op 25 meter afstand van het sanatorium, waar zeshonderd patiënten verpleegd worden, neer. Nieuw vaccin. Twee artsen van de Australische nationale universiteit van Canberra hebben een nieuw anti-groep- vaccin ontwikkeld dat in grote hoeveel heden kan worden toegediend zonder dat het giftige bijverschijnselen tot ge volg heeft. In het universiteitsblad, waarin dit wordt meegedeeld, wordt ge zegd dat ook baby's ermee kunnen worden ingeënt. Complot. In Bolivia is een samenzwering tegen de regering ontdekt. Op één mei zou een staatsgreep worden gepleegd. Verscheidene aanhangers van de vroe gere president, Paz Estenssoro, zijn ge arresteerd. Er zijn wapens en docu menten in beslag genomen. Steekpartij. Een jonge vrouw en haar vijf kinderen van wie de oudste vijf jaar was, zijn woensdag in een huur kazerne in New York dood aangetrof fen. Ze waren alle zes door messteken om het leven gebracht. Er wordt ge zocht naar de vader, de 25-jarige Jose Torres. Vulkaan. De 1730 meter hoge vulkaan Keloet op Java is uitgebarsten. Het dorp Bamboenan is volkomen ver woest. Een hete lavastroom heeft de rand bereikt van de stad Blitar, waar vele familieleden van president Soekar- no wonen. Volgens berichten uit Djakar ta zijn negen mensen om het leven ge komen. Verwacht wordt, dat het doden cijfer aanzienlijk zal stijgen. Onderscheiding. De ontwerper van de Lockheed F-104 Starfighter, de heer Clarence Kelly Johnson, vice-president „nieuwe vliegtuigprojecten" van de Lockheed-fabriek, zal door de Ameri kaanse luchtmacht worden onderschei den met de „1966 Thomas D. White National Defence Award" voor zijn buitengewoon belangrijke bijdrage tot de verdediging en de veiligheid van de Verenigde Staten".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3