Grote meerderheid in gemeenteraad van Velsen voor nieuwe stad IJmuiden Burgemeester mr. J. C. Bührmann is ervan overtuigd, dat voorstel tot samenvoeging nog dit jaar in behandeling wordt genomen 'Gans NEDERLAND Maaltijden voor bejaarden positief beoordeeld WilmS floet Zoekt U een diaprojector? Drie leden van de KVP meldden zich als tegenstanders dan heeft Foto Gans nieuws voor U Kom kijken, dan weet U meer film foto Avondzitting L0ENDERSL00T, De nieuwe kollektie AaBe gordijn- ruiten is uit r€EE9i Driemaal „Pinky" bij „Reveille" DONDERDAG 28 APRIL 1966 (waar ze de tijd voor U nemen) ^Kememeriaan 5 (bij debrug)^/ Velbekerk" Puzzelprljswinnaars F - O mme zwaai Nieuwe tunnel roestvrij stalen pannen ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Speciaal geschikt voor aardgas èn elektrisch koken. Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Nog dit jaar WONINGINRICHTING EUROPA MEIJBEI! TOONZALEN: MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN filiaal Wijkerbaan 1 Beverwijk Plantage 152 Beverwijk BEDDENSPECIAALZAAK MARKTPLEIN 21 - (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto) IJMUIDEN Dagelijkse voorzieningenf VOOR HET NEGERMEISJE „Pin- ky" zijn de tegenstellingen tussen blank en zwart scherper afgetekend dan voor wie ook. Omdat zij geboren is met een blanke huid, wordt zij door de negers min of meer ook als een blanke beschouwd; terwijl de „blanke maatschappij" in haar toch allereerst de negerin wil zien. Dit nog altijd ac tuele rassenprobleem is ook voor de toneelgroep „Reveille" uit Santpoort aanleiding geweest tot het spelen van Cid Rickett Summer's toneelspel „Pinky", zodat het stuk door dit en semble zelfs driemaal in gebouw „De Haven" is opgevoerd, waarbij woens dagavond voor het laatst. Kampeerders opgelet CAMPING N.V. Het Velsense college van B. en W. had blijkbaar een langdurige behande ling van het voorstel over de eventuele samenvoeging van de drie IJmond- gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk voorzien, zodat bij hoge uit zondering voor woensdag zowel een middag- als een avondvergadering voor de gemeenteraad was uitgeschreven. Dit bleek een verstandig besluit te zijn geweest, want berekend naar het aantal uren dat werd vergaderd, heb ben de leden bijna een gehele werkdag nodig gehad om dit onderwerp uit puttend te behandelen. Hun betogen waren niet altijd even boeiend en vlot geformuleerd, maar in ieder geval stonden er voldoende belangen op bet spel om hier de nodige aandacht aan te besteden. Tijdens de middagver gadering kon de uitslag van de stemming reeds met vrije grote zekerheid worden voorzien, omdat zich toen nog geen positieve tegenstanders van één grote gemeente hadden gemeld, ofschoon toch al vijf fractieleiders aan het woord waren geweest. De eerste opponenten kwamen des avonds voort uit de rijen van de K.V.P. en zij bleken te bestaan uit wethouder J. van Leeuwen die tevens het minderheidsstandpunt van het college moest verdedigen en de heren W. N. Koopman en A. P. Derriks van dezelfde fractie. Toen men dan ook des avonds laat eindelijk tot stemming kon over gaan, lieten alleen deze heren een krachtig „tegen" horen, zodat kan wor den vermeld dat zesentwintig leden van de Velsense gemeenteraad zich voor de creatie van de nieuwe stad IJmuiden hebben uitgesproken. Deze debatten werden ingeleid door de heer Lips (Prot.-Chr.), die na een lang durig en bijna historisch overzicht op de tot dusver gevolgde procedures te ken nen gaf, dat deze kwestie niet emotioneel of uit een plaatselijk chauvinistisch «tandpunt mocht worden benaderd. Even min was het gewenst louter aan econo mische belangen te denken, omdat ook het menselijk welzijn de nodige aandacht verdient. Daarbij was spreker van me ning dat de onzekerheid over de toe komstige bestuursindeling van dit gebied tot dusver op alle betrokkenen een rem mende uitwerking heeft gehad en hij vreesde dat de IJmondproblemen zullen blijven bestaan, wanneer ook dit wetsont werp weer zou worden afgewezen. Om al deze redenen kon de heer Lips namens zijn fractie verklaren met het voorstel te zullen meegaan. De heer Kruisman (C.P.N.) nam het standpunt in dat de belangen van de bevolking met een samenvoeging zullen zijn gediend en deze mening was voor hem primair. Want volgens spreker gaat het niet alleen om structuur- en bestem mingsplannen, maar ook om de machts- en onderhandelingspositie, welke een gro te gemeente straks in het belangrijke IJmondgebied zal kunnen innemen. De vrijwillige samenwerking heeft hier im mers haar kans gehad en deze is helaas op een grandioze mislukking uitgelopen. En daarom noemde de heer Kruisman het dwaasheid nog langer te pleiten voor handhaving van drie gemeenten, vooral Advertentie VoigtlSnder Perkeo ML Een totaal nieuw geluid op diaprojector- gebied: halfautomatisch zonder maga zijn. Dat is handig! U zet een stapeltje dia'a in de projector en U gaat projec teren. De dia's komen aan de andere kant. keurig in dezelfde volgorde, weer terug. Het opbergen geschiedt in han dige kleine diadoosjes Verder zijn alle kenmerken van een mo derne projector aanwezig: laagspanning, halogeenlamp, ventilatorkoeling, spaar- schakeling. Prijs ƒ219,Foto Gans heeft overigens nog veel meer diapro jectoren Vanaf ƒ155,heeft U bij voorbeeld al een halfautomaat met laag- spannmg8lamp. Maar omdat het de bevolking volkomen koud laat of er één of drie burgemeesters en elf of vijf wethouders zullen zijn. Wel was spreker van oordeel dat straks een aan tal wijkraden in het leven moet worden geroepen, om het contact tussen burgerij en gemeentebestuur niet nog meer te ver minderen. Ook achtte de heer Kruisman de naam IJmuiden voor de nieuwe stad verstan dig gekozen, in ieder geval beter dan eventueel „Velbekerk", met welke combi natie wellicht enkele treurenden zouden zijn getroost. De naam IJmuiden is nu eenmaal overal in binnen- en buitenland bekend. Vandaar sprekers instemming met het voornemen van de staatssecreta ris. Mevrouw H o e k-F e e n s t r a (P.S.P.) toonde zich vooral geïteresseerd in de toe komst van de IJmond en omdat zij het positieve standpunt van haar partij met betrekking tot de samenvoeging als vol doende bekend meende te mogen veron derstellen, wenste zij haar betoog ditmaal beperkt te houden. Dit verhinderde mevrouw Hoek echter niet er haar bevreemding over uit te spreken dat de slagader van de gemeen te: het Noordzeekanaal, nog altijd onaf hankelijk door Rijkswaterstaat wordt be heerd. Zij waagde het dan ook deze in stantie een „vreemd instituut" te noemen, omdat allerlei plannen de gemeenteraad passeren, behalve die van Rijkswater staat. Hiervan mogen slechts de gevolgen worden ervaren en opgevangen. Mevrouw Hoek was zich er terdege van bewust een onderwerp ter sprake te hebben ge bracht dat eigenlijk thuis hoort in het parlement, maar aan de andere kant was zij ervan overtuigd dat in deze situatie pas verandering kan worden aange bracht, wanneer de verwondering hier over van onderen af wordt kenbaar ge maakt. 7,50: L. Spijkerman, Jupiterstraat 8, IJmuiden. 5,00: D. Wardenier, Orionweg 279, IJ muiden. ƒ2,50: Mevr. A. Jansen-Zijlema, Lange Nieuwstraat 426, IJmuiden. Vervolgens was voor de heer V a n O s van den Abeelen (Pv.d.A.) de vrij onaangename taak weggelegd een ver klaring te geven van de reden, waarom een groot deel van zijn fractie waar onder spreker zelf met betrekking tot de samenvoeging inmiddels tot andere ge dachten is gekomen. Vroeger had men immers steeds het voortbestaan van de drie gemeenten verdedigd, waarbij men nimmer verder wilde gaan dan de combi natie Beverwijk-Heemskerk. Een van de redenen voor dit gewijzig de standpunt bestaat uit de steeds duide lijker wordende groei van Hoogovens, terwijl spreker voorts had vastgesteld, dat Amsterdam inmiddels uit zijn lethar gie is ontwaakt. Men mag daarom niet blind zijn voor het feit, dat de hoofdstad thans bezig is met haar havens en in strie het IJmondgebied steeds dichter te naderen. Eigenlijk is dit probleem nog groter dan de betrekkelijk geleidelijke groei van Hoogovens. De zorgen liggen aldus vooral bij Amsterdam, daar be vindt zich de beslissing voor de toekomst welke uit deze werkelijkheid moet wor den opgebouwd. Op grond van deze gedachte is men uiteindelijk in de P.v.d.A.-fractie tot de overtuiging gekomen, dat afwijzen van het voorstel tot samenvoeging niet langer is gewenst. Wanneer men op dezelfde voet zou blijven voortgaan, neemt straks niemand de IJmond nog enigszins se rieus. Daarom meende de heer Van Os tenslotte dat er geen bezwaar meer zal mogen bestaan tegen een bord als: „Stadskantoor Beverwijk- gemeente IJ muiden". De middagzitting werd daarop afgerond door de heer Schotman (V.V.D.), die zich enigszins opgelucht toonde, omdat deze kwestie thans wellicht voor het laatst moet worden behandeld. Hij gaf daarbij te kennen dat het zijn fractie weinig moeite heeft gekost de conclusie van het voorstel geheel te onderschrijven. Alleen was de heer Schotman van mening dat de burgerij door het college niet voldoen de is ingelicht over de voordelen, die van de samenvoeging bijvoorbeeld voor d openbare diensten en de recreatie het ge- Wethouder J. van Leeuwen: woord voerder van de minderiieid. volg kunnen zijn. Hij achtte het daarom gewenst de inwoners van meer reële ge gevens en van minder cijfermateriaal te voorzien. Na dit betoog van de heer Schotman, achtte burgemeester mr. J. J. Bührmann als voorzitter de tijd gekomen een onder breking van de vergadering aan te kon digen, welke des avonds dan om half acht zou worden voortgezet. De avondvergadering werd daarop in geleid door mr. Van Roozendal (K.V.P.die niet meende te mogen na laten er de aandacht op te vestigen, dat er in zijn fractie van een verdeeldheid sprake was. Zij het dan ook dat deze te genstanders zich in de minderheid be vonden. Tot hun argumenten behoort de onvol doende verbinding tussen de beide oevers van het Noordzeekanaal, terwijl zij voorts de overtuiging zijn toegedaan dat de nieu we gemeente nimmer over een hart zal beschikken, zoals dit bij andere steden uit het centrum is gegroeid. Ook zijn zij ervoor beducht, dat de afstand tussen be stuurder en bestuurde op deze wijze weer groter zal worden. Daartegenover stelde spreker de argu menten van de voorstanders, die tot de conclusie zijn gekomen dat het bestuur van een grote gemeente de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied van één visie uit zal kunnen beoordelen, terwijl het voorts slagvaardiger kan optreden, afgezien van het feit dat men in dit ge val ook met beduidend meer gezag aan de onderhandelingstafel zal kunnen plaatsnemen. Door dit alles achten de voorstanders het niet verantwoord nog langer een ver traging van de bestuurlijke indeling voor hun rekening te nemen. Niet omdat men deze toejuicht, maar eenvoudig uit besef voor de realiteit. Aan het slot van zijn betoog gaf mr. Van Roozendaal nog te kennen dat deze laatsten het voorstel tot samenvoeging zullen volgen, echter onder de restrictie, dat voor beide oevers naar een betere verbinding wordt gestreefd. Bijvoorbeeld door de bouw van een tweede tunnel on der het Noordzeekanaal, zodat er één voor het plaatselijk en één voor het in terlokaal verkeer kan worden bestemd. De heer D e r r i k s (K.V.P.) kwam hierna aan het woord als vertegenwoor diger van de (kleine) minderheid, waar bij hij onder meer vaststelde dat het voorstel te weinig steekhoudende argu menten bevatte, om hem van zijn even tueel ongelijk te overtuigen. Hij bleef dus het standpunt innemen, dat er op deze wijze van een evenwichtige ontwikkeling geen sprake kan zijn, evenmin als de brandweer of een ongevallendienst de ba sis mogen zijn van een pleidooi voor een grote gemeente. Aldus was de heer Der riks er nog altijd stellig van overtuigd, dat in een betrekkelijk klein gebied als de IJmond samenwerking altijd mogelijk moet zijn. Hierna is ook wethouder Van L e e u w en lange tijd aan het woord ge weest, teneinde het standpunt van de Advertentie Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 minderheid in het college te kunnen ver dedigen. Hoewel hij reeds bij voorbaat vaststelde dat het een tot mislukken ge doemde poging zou zijn, te trachten de opponenten van hun ongelijk te overtui gen. De wethouder bleef dus de voorkeur geven aan een bovengemeentelijk be stuursorgaan, omdat de problemen nu eenmaal nimmer bij de gemeentegrenzen zullen ophouden. Deze oplossing is niet ideaal, spreker was hiervan overtuigd, maar dit is bij een samenvoeging even min het geval. Daarom wenste de heer Van Leeuwen niet af te wijken van het standpunt, dat door de gemeenteraad van Velsen in 1964 bij grote meerderheid is ingenomen en waar hij met talrijke cita ten uit dit gemeenteblad nog eens aan herinnerde. Resumerende stelde de wethouder ten slotte vast, dat er voor een goede gang van zaken ook bij een samenvoeging twee brandweren en twee ongevallendiensten in stand moeten worden gehouden en hij achtte het dan ook uitgesloten dat er bij een groot IJmuiden ooit sprake zal en kan zijn van een stedelijk geheel. Bovendien moet een dergelijke stad voor een gemeen teraad uitzonderlijk moeilijk te besturen zijn. Burgemeester mr. J. C. Bührmann vertegenwoordigde op zijn beurt de meer derheid in het college, waarbij hij stelde dat een gemeente per definitie niet altijd een gemeenschap behoeft te zijn. Als een gemeente maar goed is gedecentraliseerd zal zij uitstekend kunnen functioneren. En dit zal straks ook eventueel bij IJmuiden het geval kunnen zijn, indien in de raad eveneens vertegenwoordigers van Wijk aan Zee. Velsen-Noord en Santpoort wor den opgenomen. In het vervolg van zijn betoog achtte de burgemeester het nuttig en gewenst er nog even de aandacht op te vestigen, dat de beslissing over deze kwestie niet bij de gemeenteraad, doch bij het parle ment berust. En wanneer spreker de be doelingen van staatssecretaris Wester hout goed heeft gepeild, dan ligt het in zijn voornemen deze samenvoeging nog dit jaar door het parlement te laten behan delen. Overigens is er gedurende de laatste anderhalf jaar zoveel in de IJmond ver anderd, dat het gewijzigde standpunt vol ledig kan worden verklaard. „U schrikt immers als je ziet, wat er allemaal uit Amsterdam op ons af komt," betoogde de burgemeester, die hieruit concludeerde, dat de zorg over de eenheid van bestuur in dit gebied van het grootste belang is geworden. Hij hoopte daarom dat de Ka mer het voorstel tot samenvoeging niet zal verwerpen, want, in dit geval zullen het weer drie gemeenten worden, omdat Toxopeus' plan voor Heemskerk-Bever wijk dan geen enkele rol meer speelt. Daarom herinnerde de burgemeester ten slotte aan Cicero's woord: „Eens komt de tijd. dat ge het U glimlachend zult her inneren." Nadat wethouder Kolkman volstond met het verstrekken van enig vergelij kend cijfermateriaal, stelde wethouder Ockeloen nog vast, dat hier sprake was van het kleinste kwaad en niet van het grootste goed. Ook hij meende het als een ramp te moeten beschouwen, wan- Advertentie Kijk hoe behagelijk warm van kleur en dessin AaBe uw nieuwe gordijnen geweven heeft: in rijke, royale ruiten en strepen en multicolour uni's, de buiten-zijde even mooi als de binnen-kant! Altijd krimpvrij, maximaal lichtecht en blijvend anti-statisch dus min der gauw vuil, isolerend en ondoorzichtig-dicht. 120 cm breed, 13,75 per meter., in draion 14,90 en 16.75 per meter. Enzoveel keuze bij neer het wetsvoorstel zou worden verwor pen, omdat er dan ongetwijfeld weer ja ren langs niets zal gebeuren. En toch is het onontkoombaar dat aan deze streek een zo groot mogelijke bestuurskracht wordt verleend. Bij het ingaan van de tweede sprekers ronde meende de heer Van Os van den Abeelen te mogen stellen, dat uit de voorgaande discussies reeds duide lijk is gebleken hoe de kaarten zijn ge schud en de hoofden geteld. Hij verwacht te dan ook niet dat de replieken nieuwe gezichtspunten bij de raad zouden opleve ren, welke veronderstelling verder juist is gebleken. Toen de voorzitter dan ook uit- eindeljk tot een hoofdelijke stemming over ging, werd het voorstel met 26 tegen 3 stemmen aangenomen. Alvorens een begin te maken met hun dikwijls langdurige en soms uiter mate taaie betogen over de bestuurlijke voorziening van het IJmondgebied, hebben de leden van de Velsense gemeenteraad woensdagmiddag ook de nodige aandacht besteed aan het voorstel van B. en W. over de voorziening van warme maaltijden aan de bejaarde inwoners van deze gemeente. Met uitzondering van de heer Schotman (V.V.D.) die later ondanks zijn be denkingen toch met het voorstel is meegegaan hebben de overige fracties zich alle vrijwel onmiddellijk met deze plannen akkoord verklaard, zodat wethouder J. van Leeuwen, die als beheerder van de portefeuille van so ciale zaken dit voorstel zo nodig moest verdedigen, hierbij een niet al te moeilijke taak heeft gehad. Het voornaamste bezwaar dat de heer Schotman (V.V.D.) tegen dit voorstel kenbaar maakte, bestond uit de vastge stelde prijs van 1,50 per maaltijd, uit welke uniformiteit hij een zekere onbil- likbeid meende te moeten afleiden ten opzichte van de bejaarden, die op grond van een hoger inkomen in staat kunnen worden geacht een hoger bedrag te beta len. Bijvoorbeeld één gulden per maaltijd meer. Op deze wijze zou door de overheid minder subsidie kunnen worden verleend, welk bespaard bedrag dan weer een an dere bestemming ten algemenen nutte kan vinden. „Geen sprake van", meende de heer Meijer (P.v.d.A.), „dit is een prachtig voorbeeld van soeiaal werk, waar de fi nanciën geen invloed op mogen uitoefe nen" en ook mevrouw Hoek-Feen- stra (P.S.P.) was zo ingenomen met deze „nieuwe en rijpe vrucht" van de actieve federatie „Bejaardenzorg", dat zij nog verder wilde gaan door bejaarde echtparen, die van de voorziening gebruik willen maken, een lager tarief in rekening te brengen. Geen wonder dat ook de heer Kruisman (C.P.N.) het te behande len voorstel een bijzonder sympathiek ge meenteblad noemde. Alleen vreesde hij, dat zelfs een bedrag van 1,50 voor vele bejaarden nog bezwaarlijk zal zijn. Namens de K.V.P.-fractie verklaarde de heer Andriesma vervolgens eveneens met het voorstel te zullen mee gaan, alleen achtte hij het niet uitgeslo ten dat zijn partijgenoten, bijvoorbeeld over een jaar, op grond van de inmiddels opgedane ervaringen deze zaak nog eens opnieuw te zullen bekijken. De heer T a - n i s (Prot.-Chr.) beperkte zich tenslotte in zijn spreekbeurt tot een bijna uitbun dig woord van lof aan het adres van de leiding van het Antoniusziekenhuis en de damesleden van de SAMVRO, zonder wier spontane en enthousiaste medewer king een goed functioneren van deze maal tijdenvoorziening vrijwel uitgesloten kan worden geacht. Op deze wijze kon wethouder Van Leeuwen zich voor zijn antwoord voor namelijk richten tot de heer Schotman, die hij onder het oog bracht dat zijn prin cipe onmogelijk konsekwent kan worden doorgevoerd. Op deze wijze zou men im mers ook uitzonderingen moeten maken bij het bepalen van donatie en toegangs prijzen voor respectievelijk de Velsense kunstkring en Telstar. Overigens achtte spreker de te berekenen kostprijs van de maaltijden alleszins redelijk, waarbij de overheid de tekorten met vreugde voor haar rekening neemt. Voorts wilde de wet houder mevrouw Hoek gaarne toezeggen haar suggestie over verlaagde tarieven voor echtparen nog eens in overweging te nemen. Inmiddels had ook drs. Roessingh (P.v.d.A.) de wethouder de vraag nog ge steld. of misschien reeds is overwogen deze maaltijdenvoorziening dagelijks te la ten functioneren, omdat hij meende dat hiervoor bij de bejaarden wel degelijk be hoefte bestaat. Hem antwoordde de heer Van Leeuwen, dat hij inderdaad met deze gedachte heeft gespeeld, zodat het aller minst is uitgesloten dat hier in de toe komst nog eens sprake van zal zijn. Al leen zal het realiseren van deze gedachte voorlopig nog niet mogelijk zijn. Na deze uiteenzetting van de wethouder bestond er geen behoefte meer aan du pliek, zodat het voorstel in stemming kon worden gebracht met het reeds vermelde positieve resultaat. OVER DE INHOUD van dit stuk be hoeven wij hier niet verder uit te weiden; reeds vele malen eerder is hier in deze kolommen ten volle aandacht aanbesteed. DE TONEELGROEP „Reveille" bestaat uit een aantal enthousiaste jongeren, dat nog maar enkele jaren geleden met spe len begon, hun geestdrift echter trad bij de opvoering van „Pinky" wel zeer dui delijk naar voren. Vooral Jane van Diest wist als Pinky het talrijke publiek zeker te boeien, daarbij aangevuld door Anne- marie Brijder als haar grootmoeder Di cey. Fred Kosters en Rieneke Homburg gaven een vlotte typering van het neger paartje Jake en Rozelia. Betty Bijl, die de rol van miss Em voor haar rekening nam, voelde zich als gaste kennelijk thuis bij de groep; terwijl Hans Jansen zich vaardig ontfermde over de rol van Tom, Pinky's verloofde. Verder werkten mee Tineke Bakhuis, Peter Hoogstrate, Gerrit van de Berg en Ton Roest. De muziek tussen de bedrijven, verzorgd door eigen spelers, werd uitgevoerd door Kees Ver schoor, Frans Heidoorn. HET DOOR DE SPELERS zelf ver vaardigde décor deed het bijzonder goed. Vooral de negerhut van Pinky's grootmoe der oogstte veel bewondering bij het pu bliek, dat aan het slot van de voorstelling enthousiast applaudisseerde. Deze nog jon ge toneelgroep kan terugzien op enkele geslaagde avonden. K. v. L. Advertentie Vrijdag 29 april 's middags om 4 uur vindt de opening plaats van onze nieuwe zaak voor de afdeling In deze winkel tonen wij U ALLES VOOR EEN GOED KAMP Sporthuis BREESTRAAT 1X5-117 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7