Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en Umuider Courant Koud avontuur van honderd Amerikaanse militairen ten gerieve van de meteorologie RUIM HONDERD Amerikaan se militairen leven in een onderaardse stad, onder de ijsmassa's van het Noordpoolge bied. Het zijn wetenschapsmensen en technici die onder ijzige om standigheden de weerstoestand van het barre klimaat in Groenland bestuderen*). Kamp Century, zoals de ondergrondse nederzetting heet, is een van de merkwaardigste „ste den" ter wereld. De straten worden gevormd door een twintigtal tun nels die in elkaar uitlopen. In deze tunnels zijn woonoorden en werk ruimten ingericht. Er zijn ruime laboratoria, complete waterleiding systemen en er is zelfs een kern reactor opgesteld. Om de stad binnen te komen moet men eerst een van de twee reusachtige sluisdeuren passeren. In geval van nood, bijvoorbeeld bij instortingen, zijn er bovendien In de commandokamer van de ondergrondse kernreactor die voldoende energie produceert om Kamp Century van licht en warmte te voorzien. men alleen korte tijd bovengronds om metingen te verrichten. Zo heb ben zij bijvoorbeeld geconstateerd dat er elke winter een één-meter dikke sneeuwlaag aan de Groen- landse ijskorst (die anderhalve kilometer dik is) wordt toege voegd. Tot dusver was het grootste pro bleem bij dergelijke experimenten te zorgen voor voldoende verwar ming. In Century werd dit bijzon der belangrijke probleem opgelost door de installatie van een kern reactor. De reactor, die op eenvou dige wijze met verrijkt uranium kan worden gevoed, heeft een ver mogen van tweeduizend kilowatt. Vroeger moesten voor de verwar ming van de tunnels en vertrekken grote hoeveelheden olie naar de stad onder de Groenlandse ijskorst worden aangevoerd. Er was uiter aard heel wat energie nodig om Century leefbaar te maken voor zijn bewoners. Een belangrijk nevenexperiment betreft de waarnemingen hoe de mens zich gedraagt in deze vol komen „on-menselijke" levensom standigheden, diep onder het glet- scheroppervlak van Groenland, dicht bij de Noordpool. „We kaar ten, lezen en slapen veel", zeggen de dappere mannen in Century, „maar dat neemt niet weg dat zo'rr mollenbestaan 's winters wel erg saai is, dat we steeds luier worden en dat er nu en dan spanningen en ruzies zijn wat had u anders ge dacht?" Bulldozers en „mechanische mollen" diepen de schachten verder uit. Een van de onderaardse huizen. Om te voorkomen dat de „leef- warmte" via de muren de ijs- wanden zal doen smelten, wordt koude lucht langs de gletscher- muur gevoerd. verticale ontsnappingstunnels, die bestaan uit diepe schachten, voor zien van een stalen koker. Century ligt ongeveer duizend kilometer van de Noordpool. De ondergrondse ijsstad werd ge bouwd door ingenieurs van het Amerikaanse leger volgens een overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten en Dene marken. Haar inwoners analyseren het klimaat en dé wisselende weersomstandigheden, die in dit gebied bar en boos zijn. De Amerikaanse militaire me teorologen nemen monsters van een eeuwige ijslaag, die honderden, soms duizenden jaren geleden werd gevormd. Deze monsters worden nader onderzocht en na grondige weten schappelijke analyse kan men er de neerslag en de klimatologische omstandigheden van het verleden uit aflezen. Aangezien de weers omstandigheden in Groenland voor Een van de ontsnappings- en ventilatiekokers. een belangrijk deel bepalend zijn voor. het weer van het noordelijk halfrond, hoopt men op deze wijze in de toekomst tot betere weers voorspellingen te kunnen komen. „Wij zullen onze prognoses die van groöt belang zijn voor het verkeer, de landbouw enzovoort, aanmerke lijk kunnen verbeteren", meent dr. Henry Bader, de leider van de sneeuw- en ijsonderzoekers in de ondergrondse stad Century. Gedurende de eindeloos lijkende poolwinter blijven de dappere be woners van Century zes maanden lang onder de grond wonen. Ze ko- Zo begon het. Zware „sneeuwkanonnen" maken de eerste metersdiepe voren voor de stad-onder-het-ijs. Als de sneeuwlaag die „Century" bedekt in ijs is overgegaan worden de stalen dak platen verwijderd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll In de Verenigde Staten hebben de strijd krachten hun eigen wetenschappelijke sta ven, zowel in algemene dienst als voor be paalde specifieke projecten. Leider van het hier beschreven project-Century is dr. Henry Bader, „chef-geleerde van het Snow- Ice- and Permafrost-Establishment" („SIPE") van het Amerikaanse leger. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiua STAD ONDER HET POOL IJS

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19