Honkbalcompetitie 1966 begint in het komende weekeinde HAARLEMSE HONKBALWEEK HOOGTEPUNT VAN SEIZOEN Van voorbereiding was nauwelijks sprake 1 Dé week in augustus JONGE WERPERS Bij Sportclub: Lablans Bij HHC: Hofkamp Aantrekkelijke promotieregeling voor tweede- en derdeklassers SLAG WÜD u" BEZOEKERS THUISCLUB START MET HCK-AJAX I 2345678910 totaal Nicols en Sparta kanshebbers voor nationale titel Druk seizoen voor Haarlem Nicols INNING V RIJDAG 2 9 APRIL 1966 33 Zal het zo worden? HOHKSUe FOUT PB De Zwart: coachen Weer Oner varen SPANNING IN 2A (Van onze honkbalmedewerker Henk Knol) Het honkbalseizoen dat zaterdag van start gaat, bevat geen Europese titelstrijd. De volgende Europese kampioenschappen worden in 1967 in Ant werpen gehouden en dus vindt er dit jaar een Haarlemse honkbalweek plaats. Evenals dit in 1961 en 1963 het geval was, wordt dit gebeuren on getwijfeld het hoogtepunt van het seizoen. Het Nederlands team zal onder leiding van Howard Fetz en Charles Urbanus in het begin van augustus tegen drie sterke tegenstanders zijn vooruitgang moeten tonen en vele dui zenden zullen daarvan getuige zijn in het mooie honkbalstadion in het Pim Muliersportpark. Er wacht dus een aantrekkelijk seizoen, ook al omdat de strijd om het kampioenschap van Nederland weer uiterst spannend zal worden: titelhouder Haarlem Nicols zal een felle aanval van oud-kampioen Sparta moeten weerstaan. Ook gaat Haarlem Nicols een poging doen om de Europa-Cup voor de eerste maal naar Nederland te halen. De loting was de Haarlemmers niet ongunstig. Ook dr. William B. Arce komt deze zomer weer naar Nederland: op 1 juli arriveert hij met een twintigtal stu denten op Schiphol om gedurende vijf weken de Nederlandse clubs, groot of klein, bij te staan. Evenals het vorig seizoen spelen de hoofdklassers 21 wedstrijden: zeven enkele en zeven dubbele ontmoe tingen. De strijd om het kampioenschap zal uitsluitend gaan tussen de grote concurrenten Haarlem Nicols kampioen 1965 en Sparta titelhouder in 1963 en 1964 die het vorig seizoen weinig voor elkaar onder deden Voor de lagere afdelingen wordt het dit Jaar een dankbaar seizoen, omdat vrijwel overal behalve in de eerste klasse sprake zal zijn van versterkte promotie doordat het aantal eersteklassers wordt uitgebreid tot 16. De twaalf eersteklassers spelen dit seizoen weer in twee afdelin gen van zes, waarin de ploegen elkaar driemaal ontmoeten. Voor hen is slechts één dubbele ontmoeting vastgesteld. De drie Haarlemse eersteklassers HHC, SC Haarlem en debutant Onze Gezellen spe len in dezelfde afdeling. Een Amerikaan die zijn hart aan honk ballend Nederland heeft verloren, is dr. William B. Arce. KNHB-coach tijdens de strenge winter '62-'63 en de man onder wiens leiding het Nederlands team tijdens de Haarlemse honkbalweek '63 zulke prachtige tegenstand bood aan de Grand Rapids Sullivans. Al in 1964 keerde Arce in zijn vakantie terug met een aantal stu denten van de universiteit, waaraan hij verbonden is. Deze studenten werden on dergebracht bij Nederlandse families en assisteerden allerlei clubs bij de training. Dit jaar herhaalt Arce zijn trip en op juli komt hij in Nederland aan met een twintigtal studenten. Al met al belooft het komende seizoen weer bijzonder interessant te worden, vooral nu behalve Haarlem Nicols en Scho ten ook HCK in de hoofdklasse gaat mee draaien. Het honkbalstadion in het Pim Muliersportpark zal weer vele avonden en middagen druk bezet zijn als er ge honkbald wordt, of het nu voor de com petitie is of voor de Haarlemse honkbal week. En al zal het aanvankelijk vreemd aandoen dat Schoten zonder Henk Keu- lemans en het Nederlands team zonder Hannie Urbanus speelt, tienduizenden zullen van mei tot oktober hun hart weer kunnen ophalen via het kijken naar of het beoefenen van honkbal. Zaterdagmiddag begint het honkbalsei- ;oen officieel in Haarlem. Om 15 uur be gint in het Pim Muliersportpark de hoofd klassewedstrijd HCK-Ajax, waarin de Kin- heimers een kleine kans op de zege heb ben, als zij de wankele Amsterdamse ver dediging onder druk weten te zetten. Te gelijk met deze ontmoeting begint op het honkbalveld aan het Badmintonpad de eersteklasse-derby HHC-Onze Gezellen waarin de oud-hoofdklassers de beste kansen heeft. Zondagmiddag wordt de derby Haarlem Nicols-Schoten gespeeld, waarin landskampioen Haarlem Nicols als duidelijke favoriet start. Eersteklas ser SC Haarlem speelt zondagmiddag de moeilijke uitwedstrijd tegen Storks. Reeds bij de eerste dubbele ontmoeting die dit jaar op 21 en 22 mei wordt gespeeld, treffen de rivalen elkaar. Verdere kandidaten voor het kampioenschap zijn er met, degradatiekandidaten zijn er genoeg. Debutant HCK is er een van, maar de Kinheimers kunnen zich troosten: ook Schoten, HVA en Ajax zijn lang niet genist op de afloop. 1. Sparta 5. Schoten 2. Haarlem Nicols 6. Ajax 3. OVVO 7. HVA 4. ABC 8. HCK v •-> s V2V ,v .f - a.*** v AA - <i.» V NK.v A v*A .V-A.--X W -* A v A-v »-> •VaS'.* x t A y ;A - v» I ■x y I Een voorbeschouwing geven van het komende honkbalseizoen is dit jaar eigen lijk een onmogelijke zaak. Is het voorsei zoen van de honkballers altijd al kort, dit voorjaar was er van uitgebreid trainen en oefenwedstrijden spelen bijna hele maal geen sprake. Voor de meeste clubs bleef het bij één veldtraining onder gun stige weersomstandigheden en één dito wedstrijd. Wel wat erg weinig om goed voorbereid op het veld te komen. De meeste clubs hebben echter in de zaal ge traind, zodat men niet helemaal onvoor bereid de competitie ingaat. Toch blijven wij de eerste vier enkele wedstrijden zien als een aanloopje voor de echte kracht metingen. Jammer, maar in Nederland met zijn voetballers en gure lentes on vermijdelijk! In het team van Haarlem Nicols zal Dolf de Zwart zich voornamelijk gaan toeleggen op het coachen Slechts als achtervanger Kersout geblesseerd is zal De Zwart achter de plaat gaan. Mogelijk treedt hij ook op als pinch-hitter. Het werpersduo Ter Neuzen-Beidschat zal wei nig assistentie behoeven, mocht dit echter gewenst zijn dan zijn de jonge Jan Dik Leurs of veteraan Schuitemaker van de partij. In het binneveld spelen de gebroe- Maat, De Nieuwe, Ferwerda, Kops limon Heemskerk. Als buitenvelder •n behalve Placidus en Vissers ook schat en Heemskerk fungeren. Jan eman heeft zich teruggetrokken vi het eerste team, maar zal waarschijnlijk bij de wedstrijden om de Europa Cup wel van de partij zijn. De nieuwe aanwinst Spoelstra is voorlopig uitgeschakeld door een armblessure. Schoten speelt dit jaar voor het eerst onder leiding van Hil van Maren, nu Henk Keulemans de handschoen heeft op geborgen. Een moeilijke opgave voor Van Maren die echter kan steunen op een grote ervaring als actief speler in het eer ste van Schoten. Behalve Hans van Lies houtmomenteel in militaire dienst zullen Erik Hendriksen en Ron Camphuy- sen als werpers optreden, daarbij geas sisteerd door de achtervangers Van Dus- schoten ook al militair en Kuyer, Tendrikse zal de tweede man achter de linkshandige Van Lieshout worden en men heeft bij Schoten goede hoop dat de ,-SVW „Twijfelen over het slagen van de honkbalweek", de heer G. Voogd (links) lijkt het zijn mede-organisa toren van de honkbalweek Haarlem te vragen. De heer K. de Graaf rechtsgeeft al het lachende ant woord „wel nee". Verder nog: W. Posthuma, P. Oostenhof, P. v. Dee rt en jr. en mevrouw H. Bussche- Kooij. innjtnjinju imnnnnnnnnnnnnnnnmui De drie Haarlemse eersteklassers de oude bekenden SC Haarlem en HIIC en debutant Onze Gezellen spelen dit jaar in dezelfde afdeling. Samen met Schie dam, CTC en Storks vormen zij de eerste klasse B. Van de drie Haarlemse clubs moet H11C de sterkste worden geacht en HHC zal dan ook moeten trachten het favoriete Storks naar de kroon te steken. SC Haarlem zal zich wel kunnen hand haven, terwijl debutant Onze Gezellen een moeiljjk seizoen tegemoet gaat. Henk Talens zal HHC coachen. Jan Smidt zal dit jaar niet meer als beginnen de werper optreden en Ben Vreenegoor is na 22 actieve honkbalseizoenen gestopt met honkbal. Radicale veranderingen dus Krooder één van de van O.G. steunpilaren bij de Reds die desondanks de sterkste Haarlemse eersteklasser blijven vormen. Werper Hofkamp (ex-Rooswijk) betekende een welkome versterking en door zijn komst kan de geroutineerde Jan Smidt een plaats in het binnenveld bezetten om eventueel in noodgevallen zijn jonge wer per bij te springen. De jeugdige Ed Baas heeft de catchers-taak van Ben Vreene goor overgenomen. Eddy zet hiermee een familietraditie voort: zijn vader oogstte in het verleden veel roem als achtervan ger bij HHC. Ook Sportclub Haarlem kreeg een nieuwe coach en een nieuwe werper. Peter Ottolander werd als coach opgevolgd door zijn broer Jan die het werpen aan Dick Lablans liet. Alleen in bijzondere situaties zal Jan Ottolander bij SC Haarlem op de werpersheuvel ver schijnen. Albert Peters geeft het SC Haarlem-binnenveld op het derde honk ervaring, terwijl routinier-achtervanger Abspoel de Sportclub-defensie zal leiden. Dit seizoen zal de naam Peter Tel in de verslagen van de Sportclub-wedstrijden ontbreken: deze verdienstelijke eerste- honkman en verrevelder zal om gezond heidsredenen een jaartje moeten over slaan. Debutant Onze Gezellen gaat een moei lijk seizoen tegemoet, hoewel de promo tie-degradatie regeling in het voordeel is van de benjamins. De „Gezellen" bezitten troeven in werper Bouma bin nenvelder Krooder en buitenvelder Bour- gonje, maar deze laatste speler zullen de Haarlemmers enkele wedstrijden moeten missen, omdat hij voetbalt in het in de gradatiegevaar verkerende eerste elftal van deze ijverige vereniging. Een sportweek deed het niet meer. De inonstraties van allerlei sporten op aller lei velden en pleinen gedurende een week raakten uit de mode, grepen de massa niet meer aan. Dat werd de Stichting Sportweek Haarlem duidelijk en er werd naar iets anders gezocht. De keus viel op het organiseren van een groot sportge beuren, eens in de zoveel jaar, als het kon met een gemeentelijke garantie. De eersteling van de Stichting werd een honkbalweek. In 1961 gehouden op het honkbalveld aan het Badmintonpad. Daar verhieven zich vrijdagavond 27 juli ruim 3000 toeschouwers van hun ze tel en brachten zij zeker vijf minuten lang staande een ovatie aan de Ameri kaanse spelers Hunt, Farabee en Ba- lint van de Alconbury Spartans die even tevoren een dubbelspel hadden gemaakt op zo'n fabelachtige wijze dat een ver grijsde Amerikaanse honkbal journalist ervan zei: „Dit zie je maar een keer in je leven." Daar werden op zondag middag 29 juli 3000 mensen naar huis gestuurd omdat er al 7000 op het ter rein waren. Die 7000 toeschouwers maakten de 30 000 vol voor die eerste honkbalweek. De gemeentelijke garantie bleef onaangeroerd. De opzet was gelukt en dat de Stichting Sportweek Haarlem de honkbalweek in 1963 herhaalde en daarvoor zelfs een be roemde amateurploeg uit de VS haalde, was niet verwonderlijk. Het genoeglijke veldje aan het Badmintonpad, was te klein geworden en een uiterst modern honkbalstadion was er voor in de plaats gekomen. De honkbalweek was verhuisd naar het Pim Muliersportpark. Meer dan 50.000 mensen kwa men kijken, wederom was de Haarlemse honkbalweek een schot in de roos geble ken en weer sprong men er financieel ruim uit. In 1964 waren er Europese kampioen schappen in Milaan, in 1965 was er een Europese titel in Madrid te verdienen. Voor twee grote toernooien in een seizoen is in het korte Hollandse honkbalseizoen geen ruimte, dus moest de Haarlemse honkbalweek blijven rusten. Nu is het weer zo ver: van 6 tot en met 14 augustus speelt het Nederlands team met het Antilliaans team en een sterke Amerikaanse studentenploeg onder lei ding van Bill Arce en een All Stars-team van de Amerikaanse luchtmacht in West- Europa een hele competitie. Twaalf goede wedstrijden liggen weer in het verschiet. Wat zal het op gaan leveren? Weer zo'n prachtig dubbelspel? Of weer zulk schit terend spel van het Nederlands team dat slechts in een Haarlemse honkbalweek geïnspireerd kan spelen, omdat daar en alleen daar waardige tegenstand is. wwMwwwwmiwiwiiwwiinwiwiiwwwwimMiimmmiMmftniy ongetwijfeld talentvolle Hendrikse dit jaar ook als werper een goed 'figuur gaat slaan. Jan Kops, Ton Pols, Ferry Beringen en Croes zullen het binnenveld gaan beman nen, terwijl De Groot, Kollaard, Budding en Rasmijn in het buitenveld spelen. Vooral Rasmijn is een geduchte aanwinst gebleken: zowel defensief, maar vooral offensief betekent hij een geduchte ver sterking. Die zal overigens nodig zijn, want ook dit seizoen krijgt Schoten het niet gemakkelijk. Het team in zijn ge heel is nog te jong voor een vooraan staande rol en men is bij Schoten dan ook tevreden als zijn eerste team zich moei teloos kan handhaven. Dat geldt ook voor HCK. Toch zijn de kansen van de Kinheimers heel wat ge ringer. De debutanten hebben een jong, onervaren team dat in het verleden voor namelijk steunde op het voortreffelijke werpen van Bert Paalman. Dat is nu met de dubbele wedstrijden niet meer voldoende. Een tweede werper van de klasse Paalman ontbreekt en nu zullen Jan van Markus en een jongere broer van Paalman hun debuut in de hoofdklas se maken Een ander teer punt in de Kinlieim-ploeg is de zwakke aanval. Bo vendien heeft men voor de plaats van achtervanger alleen in Matty Mölimann een speler op hoofdklasse-niveau. Rasmijn van Schoten Geheel kansloos zijn de HCK-ers zekei niet. Als zij de duidelijke nederlagen die ongetwijfeld zullen komen tegen clubs als Sparta en Haarlem Nicols mentaa kunnen verwerken, kunnen zij door hur enthousiasme en hun snelheid op de hon ken onder leiding van coach Arie van Driel Krol voor menige verrassing zor gen. Als binnenvelders spelen Kramer, Van Driel Krol, Overmeer en Dekker; voor het buitenveld komen Paul, Heems kerk, de Antilliaan Bailey en Van Ton geren in aanmerking. Het meespelen van kortestop Dekker is de eerste weken nog niet zeker wegens een tijdens het toer nooi om de Verbeek-bokaal opgelopen blessure. O VVO mikt weer op de derde plaats en als het kan hoger. Wij zien voor OVVO een duidelijke derde plaats op flinke af stand van de twee kampioenspretenden ten. Onder leiding van Kruis en Rietber gen speelt OVVO met de volgende spe lers: werpers: Van de Bovenkamp, Le Cuivre en Sodekamp; achtervangers: Wim en Karei Crouwel; binnenvelders: Postma, Stroker, Demie, Urbanus en Martez: buitenvelders: Jan en Wim Schreuders, Onverwagt en Montagne. ABC's betaalde coach Houtkamp wil zijn spelers zoveel mogelijk evenveel wed strijden laten spelen. Een moeilijke op gave, maar daar Houtkamp de beschik king heeft over een aantal all-rounders is het niet onmogelijk. ABC komt uit met de werpers Peters, Zijlstra en Bak; de achtervangers Eist en Aysma; de binnen velders Walker, Kramer, Wil Meyer, Slaap en Dick Ausma de buitenvelders: Jan Meyer, Oosterbaan en Bouman. Ajax en HVA zullen geen hoge ogen gaang ooien, maar blijven vooral voor de minder sterke broeders gevaarlijke te genstanders. HVA door zijn goede werper Geestman en het grote enthousiasme waarmee de ploeg dient te spelen, Ajax door zijn gevaarlijke slagploeg die voor namelijk uit Antillianen zal bestaan. Haarlem Nicols krijgt een druk seizoen. Behalve de 21 competitiewedstrij den die de mannen van Hoogenbos moeten spelen, staan een aantal wedstrijden om de Europa Cup op het programma. De eerste wedstrijd gaat tegen Mannheim en moet volgens de FEB in Duitsland wor den gespeeld. Er bestaat echter een kans dat ook deze wedstrijd in Nederland wordt gespeeld. Onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Winnen de Nicols van Mann heim, is de winnaar van de wedstrijd Luchtbal (België)-Hull Aces (Engeland) de volgende tegenstander. Daarna volgt de finale die waarschijnlijk in Nederland zal worden gespeeld. Aan het eind van dit jaar gaan de landskampioenen een verre trip maken: half december vertrekt de ploeg naar Curagao. waar een aantal wedstrijden te gen Antilliaanse teams zullen worden ge speeld. (Van een medewerker) Het komende weekeinde gaan ook de tweede- en derdeklassers aan het nieuwe honkbalseizoen beginnen. Juist dit jaar is voor de tweede- en derdeklassers uitermate belangrijk, want door de uitbreiding van de eer ste klasse promoveren niet alleen de kampioen automatisch, maar krijgen ook de nummers twee aanzienlijke promotiekansen. Bij de tweede klassers is de afdeling A wel het meest „Haarlems" getint. Wij vinden hier HFC Haarlem, Kennemer- land, RCH, Rooswijk, Terrasvogels en TYBB bij elkaar. Het Velsense Rooswijk dat vorig jaar uit de eerste klasse degra deerde zal ongetwijfeld alles doen om het verloren terrein te herwinnen. Het gemis van werper Hofkamp die naar HHC ging, zal daarbij echter een handicap zijn, good-old Ed Sauer is belast met de lei ding van de Rooswijk verdediging. Bij de directe concurrenten voor Rooswijk is naast het Uithoornse Thamen ongetwij feld ook Terrasvogels, dat vorig jaar op het nippertje de promotie miste. De Sant poorters die zich zo goed mogelijk voor bereidden, hebben een wat ruimere pit chers-staf en zullen het ver kunnen bren gen. Ook RCH, dat Jonkers aan de Ni cols moest afstaan, heeft kansen, vooral nu de veelbelovende jeugd vorig jaar is geacclimatiseerd. HFC Haarlem en Ken- nemerland zullen de vorig jaar begonnen verjonging ongetwijfeld doorzetten en daarmee kunnen zorgen voor een plaats in de middelmoot, waarbij verrassingen van beide teams echter niet uitgesloten zullen zijn. TIJBB dat het vorig jaar al niet ge makkelijk had, krijgt ongetwijfeld weer een moeilijk seizoen, maar geïnspireerd door de altijd enthousiaste Joop Bakker moeten de yellows toch in staat geacht worden zich te handhaven, hetgeen dan zou betekenen dat het Amsterdamse Geu zen tussen dit Haarlemse geweld het lood je gaat leggen. Het eveneens vorig jaar uit de eerste klasse gedegradeerde DIO is in 2B inge deeld in een afdeling met enkele sterke ploegen, waarbij HMS uit Utrecht heel gevaarlijk kan zijn. Toch zullen de Haar. lemse „reds" als zij profiteren van de er varing die zij in een jaar eerste klasser- schap opdeden en de rust in de ploeg kunnen bewaren, weer tot het gooien van hoge ogen in staat zijn. In de derde klasse A zijn Bloemendaal en THB ingedeeld in een Zuid-Hollandse afdeling. Bloemendaal dat vorig jaar zo tragisch in de slotfase de promotie miste, moet nu in staat geacht worden om één van de twee ereplaatsen te bemachtigen. Met Wim Nugteren weer op de heuvel starten de Bloemendalers met opitmisme. THB dat in 1965 lang met een werpers- probleem sukkelde, lijkt dit met de jonge Borst te hebben opgelost. Een reden voor coach Geerlings om de zaken wat minder donker in te zien. In 3C vinden wij Rip- perda en DSS in een merendeels Amster dams gezelschap. Ripperda heeft voor zo ver doenlijk een flink oefenprogramma af gewerkt en kreeg bovendien versterking door Dautzenberg van DIO. Nu de plan kenkoorts in landelijk competitieverband over is, hopen de Schalkwijkers, die ook dit jaar weer door Dick Groot geleid wor den hoge ogen te gooien. DSS ontpopte zich enkele malen als kampioenendoder waarbij speciaal werper Nieuwenhuizen zich onderscheidde. Met wat meer regel maat in de prestaties hoeven de groen- roden beslist niet pessimistisch te zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 33