President De Gaulle en de NAVO (slot) Duizenden Fransen zonder werk als de Amerikanen vertrekken Yankees maakten zich niet geliefd bij de bevolking BRITTEN IN DE E.E.G, NIET WELKOM Veco modes kort Suède jasje f89.- Van dag tot dag lJ Matiging '■h - 3 ee DrA. L. Constandse amm VRIJDAG 29 APRIL 1966 Ij»- Roxy is zó! Bij mij neemt Roxy 'n speciale plaats in om z'n vertrouwde kwaliteit, 't Is de enige sigaret waar ik „ja graag"tegen zeg.Voor geen prijs ruil ik Roxy voor'n andere. Ofschoon er nog een uiterste vaagheid in de plannen van Amsterdam tot aanleg van een metro te bespeuren valt, staat het wel vast dat de hoofdstad binnen afzien bare tijd een besluit in deze richting zal nemen. Dat besluit zal enerzijds worden afgedwongen door de groeiende chaos in het stadsverkeer, die economisch belem merend werkt en sneller toeneemt dan zelfs de grootste pessimist tien jaar gele den mogelijk achtte. Anderzijds zal het vraagstuk van de financiering vertragend werken, doordat Amsterdam door zijn bijzondere ondergrond nog duurder zal uitkomen dan Rotterdam. Voor een een voudig begin van een ondergronds trein- net, dat zes punten van een ster zal ver binden met het hart van Amsterdam, zouden al bijna 800 miljoen gulden moe ten worden klaargelegd. Intussen is in Amsterdam nog een se cundaire discussie bezig over de vraag, of andere, moderner manieren van massaal vervoer voor de hoofdstad te prefereren zouden zijn, die bovendien minder zouden kosten: bijvoorbeeld de „monorail", waarmee in het buitenland interessante proeven en zelfs praktijken zijn bedreven. Ook een stadsspoorweg zoals Berlijn die kent bovengronds over viadukten en verhoogde tracés zou misschien nog in aanmerking komen. De monorail is trouwens ook als aan vulling op een eventuele metro voor be paalde stadsdelen misschien nog te ver kiezen. Het is een interessant probleem, dat wellicht een snelle ontwikkeling tege moet gaat indien de financiële aspecten van stad en land tenminste niet al te on gunstig worden. Het is natuurlijk niet al leen een Antsterdamse aangelegenheid, noch financieel, noch uit nutsoverwegin- gen. De gehele randstad Holland heeft be hoefte aan dergelijke gedurfde en afdoen de initiatieven op het gebied van de ver voersmogelijkheden voor een snel toene mend aantal mensen, bij een snel afne mende ruimte. Een snelle, directe verbinding van Am sterdam met de kust bijvoorbeeld zou de bestaande verkeersindigestie kunnen sane ren, indien deze buiten de bestaande we gen en treintrajecten om massaal vervoer zou verwezenlijken. Voor dit doel lijkt de monorail een ideaal middel, dat rendabel zou kunnen zijn. Een dergelijke monorailbaan zou trou wens ook in een paralleltraject langs de Noordzeekust uitstekende spreidingsdien sten kunnen bewijzen, waarbij de ingreep in het duingebied belangrijk onschuldiger zou zijn dan bijvoorbeeld bij de aanleg van brede autoboulevards het geval zou zijn. Bovendien ontstaat er bij dergelijke oplossingen niet een verheviging van het parkeerprobleem in het betrekkelijk smalle gebied tussen zee en duin. Deze overpeinzingen ten aanzien van toekomstige mogelijkheden hebben altijd nog de bijsmaak van „science fiction", maar daarbij moet men dan toch beden ken dat alle ontwikkelingen van onze tijd inderdaad een fantastisch lijkend aspect hebben, dat echter in zijn problematiek helaas tastbaar en reëel genoeg is. Tijdens de jaarlijkse contactdag van het Nationaal Protestants Centrum voor Gees telijke Volksgezondheid in Utrecht zijn diverse interessante aspecten van geeste lijk welzijn belicht en in het kader daar van is ook de „anti-rookcampagne" ter sprake gebracht, die enige tijd geleden is gevoerd. De leider van die campagne, dr. Meins- ma, is indertijd aangevallen onder het argument dat hij door zijn suggestieve „angstverwekking" meer na- dan voor deel aan de volksgezondheid toebracht, ter wijl het roken er niet feitelijk minder door werd. De vraag of dat argument eigenlijk wel steek hield, werd in Utrecht niet volmon dig beaamd of ontkend. Toch bleek uit de discussie dat niet duidelijk enig nut van die campagne en een eventueel volgende mocht worden verwacht. De goede be doelingen van de campagne ten spijt moet daaruit worden geconcludeerd dat een herhaling maar liever achterwege moet blijven. Het merkwaardige bij deze aangelegen heid is, dat er weinig twijfel kan be staan aan de ongezonde werking van de rookverslaving, al is het directe verband tussen roken en longkanker altijd nog een onderwerp van tegenstrijdige meningen in medische kring, althans voor zover het gaat om de vraag of wellicht ook niet andere oorzaken, tegelijkertijd optredend, schuldig moeten worden geacht. Maar ondanks die afwezigheid van twij fel over de ongezonde werking van siga rettenroken slaat zo'n campagne niet aan. Zelfs kan worden aangenomen dat zij averechts werkt door het teweegbrengen van een afstomping. Het lijkt een modern axioma dat door middel van campagnes alles te berei ken is. Soms werken zij ook inderdaad verrassend fel, bijvoorbeeld bij inzamelin gen voor „mooie" doeleinden. Maar op de langere duur valt het effect weg en komt er onverschilligheid voor in de plaats. Dit betekent dus eigenlijk dat „gewoon ten" nooit door „campagnes" zijn uit te roeien. Men moet natuurlijk in de eerste plaats bij het uitdenken en uitvoeren van cam pagnes zichzelf hoeden voor maniakale overdrijving. Ten aanzien van de rookge woonte en haar bestrijding is van sommi ge kant inderdaad een soort manie merk baar geweest, althans iets dat men, zacht gezegd, een taai stokpaardje zou mogen noemen. Te pas en te onpas met het zelfde hamertje op hetzelfde aambeeldje horen of zien timmeren is voor de „te bewerken" toehoorder of toeschouwer uiterst vervelend. In dat opzicht is de televisie bij uitstek gevaarlijk voor „cam pagnes op lange termijn". Op de televi- s'e hangt iets veel eerder de keel uit dan in enig ander propagandamedium. Maar ook in kranten kan het irritant werken, als telkens weer de sigaret en de kanker- dood hand in hand in de kolommen ver- •chijnen. Matiging in roken en matiging in cam pagnes dus! (Van onze correspondent) PARIJS. Voor vee) Franse burgers is het vertrek van de NAVO uit hun land een gevoelige slag. Zet De Gaulle zijn plannen door dan dwingt hij 19.000 mannen en vrouwen tot een offer op het altaar van de nationale glorie, het offer van niets minder dan hun broodwinning. Duizenden anderen, hos pita's, caféhouders, middenstanders, garage-exploitanten en verzekeringsagenten boeten een flink deel van hun inkomen in en nog eens duizenden zien door het vertrek van de buiten landers wel niet hun hele bestaan bedreigd, maar laten toch een flinke veer. Geschat wordt, dat alleen al de Amerikanen Wat het betekent voor een stadje als Fontainebleau, zestig kilometer ten zuiden van Parijs, om van deze stroom te wor den afgesneden, wordt het beste duide lijk als we de getallen even naast elkaar zetten. Op 20.000 autochtone inwoners im porteren de drie daar gevestigde opper commando's 10.000 militairen. Van de 6000 plaatselijke kostwinners werken er 1400 direct of indirect voor de geallieerden. Wordt het eigen maandelijkse inkomen van de inwoners op vijf miljoen gulden geschat dan injecteren de NAVO-militai- ren op de plaatselijke economie nog eens tweevijfde van dat bedrag. Zij geven per maand rond twee miljoen gulden uit. Geen wonder derhalve dat de burgemees ter van Fontainebleau één van de eersten was, die telegrafisch protesteerde bij monsieur le président, toen hij hoorde van diens voornemen om de profijtelijke kip een schop onder de gouden eieren te geven. Op één postbestelling afstand werd zijn missive in het Elysée gevolgd door de brandbrief van een andere burgemeester die de welvaart van zijn pappenheimers al evenzeer bedreigd zag. Chateauroux, plaats van vestiging van één van Frank- rijks grootste Amerikaanse luchtmachtba ses, is de draaischijf waarover een om vangrijk deel van het voor de US Air Force in Europa benodigde materieel wordt aangevoerd en doorgezonden. De hier gedomicilieerde 322ste USAF-di- visie kan worden vergeleken met een flin ke luchtvaartmaatschappij. Zij spreidt haar vleugels over een stuk aardbol dat reikt van de Azoren tot Ankara en van Groenland tot Noord-Afrika. Per werkdag maakt zij zestig vluchten. Binnen één mi nuut heeft de commandant zijn thuisba sis in de States ,Scott Air Base, Illipois, aan de lijn. In Orleans bevindt zich het ravitaille- rings- en communicatiecentrum voor het Amerikaanse leger in Europa. Hier geven de Amerikanen 2500 Franse burgers en burgeressen werk en bewonen zij in de stad en omringende dorpen 2500 huizen en pensions. In Chateauroux werken 2000 Amerikanen en wonen er 5500. In Evreux: 2500 militairen, 6.000 personen, vrouwen en kinderen meegeteld. Verder zijn er nog Toul-Rosières-en-Haye, Nancy, Vitry-le Frangois, Verdun, Saint-Narare, Ingran- des, Phalsbourg, St. Germain-en-Laye, Rochelle, Bordeaux en Villefranche-sur Mer.negen luchtmachtbases, 27 leger- inrichtingen, vier marinehavens. Totale bezetting 24.000 militairen, 2000 Amerikaanse burgerambtenaren. Met de gezinsleden mee drukt de wijnminnende Marianne niet minder dan 64.000 cola en koudwater drinkende „barbaren" aan haar boezem. De Gaulle had het dus niet over een bagatelle, toen hij riep dat dit geflirt nu maar eens uit moest zijn en Frankrijk weer helemaal voor de Fransen dient te zijn. Toornig klapt hij in de omvangrijke handen om de Yanks als kippen de grens over te jagen. Vervolgens wrijft hij zich vergenoegd diezelfde knuisten teneinde ze te prepareren op de ferme handdrukken die hij straks in Moskou hoopt te gaan uitdelen. Politiek weet hij zich gerugge- steund door veel van zijn landgenoten, zelfs wel door sommigen in die streken, waar de aanwezigheid van de militairen vrijwel de enige bron van inkomsten vormt. Als de stilte van de verlatenheid terug keert zal zij in veel dorpen werkloosheid met zich meebrengen. Maar de president weet ook, dat hier en daar het patriotti sche hart van zijn landskinderen gevoe lig geraakt is. De Amerikanen hebben er nu eenmaal een handje van om overal waar zij verschijnen een „klein Amerika" te stichten. Zij brengen hun eigen leefgewoonten mee, hun eigen artsen en verpleegsters, hun wasserijen, bioscopen, kerken en zwembaden en alles moet liefst net zo zijn als „back in de states" het „bei uns zu Hause" wat wij ook eens hebben le ren haten. Nimmer assimileren zij zich met het land waarin zij wonen. Zo is het vele Fransen een doorn in het oog, dat de buitenlanders hun wegen be volken met belastingvrij geïmporteerde li mousines, terwijl Renault en Citroen toch ook aardige wagens produceren. Zij gru wen van de „Deense camenbert", die de Amerikanen verkiezen boven de enig ech te Franse. Zij voelen zich gekrenkt, om dat de Nederlandse melk beter werd be vonden dan de Franse en kijken met een scheef oog naar de „alleen voor militai ren-supermarkten" in de kampementen waar alles, maar dan ook alles te koop is, tegen lagere prijzen dan de Fransen in Frankrijk jaarlijks voor het door Franse firma's uitgevoerde onderhoud van hun installaties 570 miljoen gulden betalen. Als werkgevers komen zij op de vijfde plaats na de spoorwegen, de automobiel- en de vliegtuigindustrie en de scheepvaart. Amerikaanse officieren en manschappen en hun gezinnen geven naar schatting per jaar tweehonderd miljoen gulden in Frankrijk uit. De bij de staven geaccrediteerde militairen van dertien andere landen nog eens dertig miljoen. Voeg daar bij de salarissen van de voor de NAVO werkende Fransen zelf dan komt men op een jaarlijkse deviezentoevloed voor de Franse economie van rond één miljard gulden nagenoeg geheel in dollars! zelf voor hun marchandises moeten neer tellen. In wijder verband weten voorts alle Fransen dat het Breguet „Atlantic"-vlieg- tuig, dat nota bene voor de gehele NAVO ontwikkeld heet te zijn en waarop de Franse luchtvaartindustrie zo hard had gewerkt, uiteindelijk alleen is aangeschaft door de Duitsers en de Fransen zelf. Hun Mirage moest het in de concurrentiestrijd nog veel smadelijker afleggen tegen de, jawel, Amerikaanse, Starfighter F-104. Op die wrevel vertrouwt de president om straks alles weer goed te kunnen ma ken. Maar hij zal geen emplooi kunnen verschaffen aan de eigenaar van het „pet hotel" in Chateauroux, waar op verlof gaande Amerikanen hun huisdieren stal len. Hij zal moeilijk een even goed be taalde werkkring kunnen verschaffen aan de Franse huisvader, die nu al vijftien jaar een Amerikaanse schoolkinderenbus bestuurt. Hij zal met de burgemeester van Fontainebleau moeten laten bespre ken hoe deze de honderden riante flats moet verhuren die door het vertrek van de geallieerden leeg komen en voor de Fransen veel te duur zijn. Maar bovenal moet worden bekeken hoe Fontainebleau en soortgelijke stadjes en dorpen compensatie kan vinden voor de terugval tot een stil provincie plaatsje. Na het vertrek van de militai ren heeft het als trekpleister voor buiten landers niet veel meer te bieden dan een vriendelijk voorkomen en een leeg kas teel. Hetzelfde kasteel waarin eens ook Napoleon afscheid nam van Europa. Advertentie firn. li TOSA(X Een van de staven die door de aan staande reorganisatie van de NAVO waarschijnlijk zal verdwijnen uit Frankrijk is die van de Franse generaal Jean Crepin (midden), commandant van alle geallieerde strijdkrachten in Midden.Europa. Links van hem zit (met pijp) zijn ondercommandant voor de lucht strijdkrachten, luchtmaarschalk Sir Edmund C. Huddleston van de RAF en rechts de ondercommandant voor de landstrijdkrachten, de Duitse generaal Johann Adolf Graf von Kielmansegg. Er wordt weer veel gesproken over een mogelijk toetreden van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap (EEG). In maart, toen de Britten hun al gemene verkiezingen voorbereidden, maakten de conservatieven een program- ma-punt van deelneming aan de EEG. De Labourpartij kon daarop niet achter blijven. Zij liet zich voorzichtig uit over „bereidheid tot toetreding", mits een aantal voorwaarden kon worden vervuld. Nadat Labour hed gewonnen sprak de minister van Buitenlandse Zaken Stewart, op 26 april in het Lagerhuis over „ver kenningen en onderzoek" betreffende toe treding tot de EEG, maar hij voorzag „moeilijke onderhandelingen", als men daartoe zou komen. Bovendien behoeft men zulke onderhandelingen niet te ver wachten vóór 1968. Speculaties erover zijn dus nog al voorbarig. Dit neemt niet weg, dat er in de be schouwingen waarin een Brits initiatief wordt verwelkomd, een flink portie onop rechtheid schuilt. In werkelijkheid zou een Brits lidmaatschap voor de EEG-lan- den slechts aanvaardbaar zijn op voor waarden, waarvan men bij voorbaat weet, dat Engeland ze niet kan inwilligen. Er is immers reeds uitvoerig geconfereerd over deze kwestie, voordat in januari 1963 president De Gaulle de deur voor de Britten dicht wierp. De andere EEG-le- den konden toen alle schuld voor de mislukking werpen op de Fransen. Die zijn nu slimmer geworden: zij hebben 15 maart verklaard dat zij hun veto („ik verbied het") hebben ingetrokken, en dat wat hun betreft de Engelsen wel mogen deelnemen aan de Euromarkt. Zij kunnen dan een eventuele tweede mislukking, waar veel kans op is, voor de verant woordelijkheid van de vijf andere EEG- landen laten. Reeds in 1962 immers was het duide lijk, dat de bezwaren tegen de Britten geenszins alleen kwamen van De Gaulle. Ook diens partners stonden op het stand punt, dat Engeland integraal het EEG- verdrag (van Rome) moest aanvaarden. De Engelsen toenmaals geleid door Heath zeiden dat in principe te willen doen, maar zij vroegen inzake de uitvoe ring van het verdrag een groot aantal wijzigingen en vele uitzonderingen voor oen km bh overgangsperiode. Ook nu heeft hun minister Stewart gezegd, dat hij het verdrag aanvaardbaar acht, mits de „working rules", dus de regelen voor de praktijk, worden veranderd. Allereerst betreffen de Engelse eisen het landbouw beleid. Dienaangaande was men ook in 1963 in een doodlopend slop geraakt. De Europese Commissie (met name Hall- stein en Mansholt) hield het been stijf, gesteund door alle zes leden der gemeen schap. Engeland moest zo spoedig moge lijk het EEG-systeem overnemen van hoge prijzen, en bij zijn import de voor keur geven aan produkten van het vaste land, voornamelijk uit Frankrijk en Ne derland, die de meeste export-overschot ten hebben. De Engelsen dachten daar niet aan. Ook nu wil de Britse regering daarvan niets weten. Zij voert levensmiddelen in uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, Gemenebest-landen die veel goedkoper leveren dan de EEG-boeren. (Terloops gezegd: ook goedkope textiel uit India en Hongkong wordt op ruime wijze geïm porteerd.) De Engelse consumenten pro fiteren daarvan. Als zij de EEG-prijzen moeten gaan betalen kost hun levensmid- delenpaket ongeveer tien percent meer, en de totale levenskosten stijgen met ze ven percent. Dat kan geen Labourkabinet aanvaarden. De Engelse boeren, een be trekkelijk kleine bevolkingsgroep, worden door de staat met subsidies gesteund, maar de verbruikers en de importe rende Gemenebestlanden worden ont zien. Daarbij komen nog andere Engelse verlangens: het raadplegen van de leden van de Europese Vrijhandels-Associatie (EVA) waartoe nu Engeland behoort, en het respecteren van hun belangen; de Afrikaanse Gemenebestlanden zouden op de Euromarkt niet achtergesteld mogen worden bij de Afrikaanse staten, overwe gend gewezen Franse koloniën, die nu met de EEG zijn geassocieerd; ook lan den van het Gemenebest, die voorkeurs rechten genieten bij invoer van industrie- produkten in Engeland, zouden hun be langen beschermd moeten zien. Kortom: Engeland zou niet alleen zichzelf, maar in zekere zin ook het Gemenebest inbren gen. Een verwijding van de Euromarkt zou stellig voordelen opleveren voor de nijverheid van het vasteland en het zou de moeite waard zijn, dit doel na te stre ven. Maar het EEG-verdrag is niet voor zulk een situatie gemaakt en zou grondig veranderd moeten worden, evenals de uit- voerings-reglementen. In Brussel, waar de Europese Commis sie en de Raad van ministers der EEG zetelen, heeft nog niemand zich bereid verklaard, het verdrag van Rome en de „werkijzen" grondig te veranderen. Met de mond kan men dus wel belijden, dat de Britten welkom zijn, maar de voorwaarden, die zij stellen, kunnen niet op de huidige basis worden ingewilligd. Daar komt nog iets bij. Toen de Fran sen zeiden, dat zij geen bezwaar meer hadden tegen Britse toetreding is er een diep wantrouwen ontstaan. Op 17 maart verklaarde minister Luns dat „hij de op rechtheid betwijfelde van de Franse ver klaring", wat nog al kras gezegd is. Hij zei: „Men mag ook niet verwachten, dat Engeland nu maar een aanvraag zal in dienen". En verder dit: „Niemand kan zeggen of deze verklaring niet alleen is afgelegd om de schok wat te verzwakken van de Franse anti-NAVO-politek, of zelfs om tweedracht te zaaien onder de andere EEG-partners" De Duitse minis ter Schroder was al even gereserveerd. Wie zou hebben gedacht, dat er vreugde heerste over de Franse „bekering" kwam bedrogen uit. De Britten werden hele maal niet aangemoedigd, die uitgestoken hand te aanvaarden. Wat kan daar achter zitten? In het mid den van maart vergaderden in Londen de ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Unie (WEU) die bestaat uit de zes EEG-landen en Engeland. Deze unie is opgericht in 1955, op grond van besluiten van 1954 inzake de herbe wapening van West-Duitsland. Deze Unie moet er onder andere voor zorg dragen, dat West-Duitsland geen ABC-wapens vervaardigt: geen atomische, bacteriolo gische of chemische strijdmiddelen. De Fransen hebben de Duitse herbewapening in 1954 slechts aanvaard op voorwaarde, dat Engeland naast Frankrijk zou staan om te voorkomen, dat de Duitsers weer een echt moderne bewapening zouden op bouwen. Generaal De Gaulle nu heeft die WEU verwaarloosd, omdat volgens hem Engeland militair veel te nauw gebon den was aan Amerika. Toen die Brits- Amerikaanse banden in de winter van 1962-'63 nog inniger waren geworden, ver klaarde De Gaulle op 14 januari 1963 „dat Engeland niet tot Europa behoorde" en sloot hij het uit van deelneming aan de EEG. De generaal hoopte met Aden auer zaken te Kunnen doen zonder de Anglo-Amerikanen, en de West-Europese Unie werd in de ijskast gezet. Dat standpunt is nu kennelijk veran derd. Want juist op die -vergadering van de WEU in Londen verklaarde op 15 maart de Franse onder-minister De Brog- lie, dat Engeland welkom was als lid van de Euromarkt. Het was duidelijk dat De Gaulle de WEU weer tot leven wilde wekken. Maar waarom? Het ligt voor de hand te vermoeden, dat hij Engeland wil bewegen, met de Fransen ervoor te zor gen, dat de Westduitsers geen medezeg- geschap krijgen over kernwapens. Aan die medezeggenschap denken nog altijd de Amerikanen. Engeland moet dus los ser worden gemaakt van de Verenigde Staten. En wat is de reden, dat aan de Duitsers de ABC-wapens onthouden moe ten worden? Omdat alleen op deze basis een akkoord mogelijk is met de Russen. Het is duidelijk, dat De Gaulle streeft naar vorming van een Westeuropese com binatie, die zonder de Amerikanen tot een vergelijk kan komen met Oost-Europa en tot een intern-Europees machtsevenwicht. Voor dat doel wil hij misschien ook het EEG-verdrag wel veranderen ten gunste van Engeland, mede omdat Frankrijk zelf het ook wil wijzigen. En daarom wil de meerderheid der EEG-landen de Engelsen helemaal niet aanmoedigen, zich aan te dienen bij de EEG. Deze zou blijvend verwateren tot een blote douane-unie of vrijhandelszone, zonder enig supranationaal doel, want dienaangaande zijn Fransen en Engelsen het eens. West-Duitsland zou zijn hoop op zeggenschap over kernwapens in rook zien vervliegen. Een Frans-Brits-Russisch samengaan als in 1914 en 1944 zou tot de (nog verre) mogelijkheden behoren. En de pro-Amerikaanse leden der EEG vre zen blijkbaar, dat de Britten wel eens concessies zouden doen aan de Franse politiek. Dit schijnt rijkelijk overdreven. Maar hoe het zij: De Gaulle moet de Engelsen niet in de EEG halen. Dat wordt door zijn pro-Amerikaanse partners te riskant geacht. Zo alleen kan men ver klaren, dat het initiatief van de generaal met ijzige koelheid is ontvangen. Advertentie één uit de vele nieuwe mogelijkheden Vlot en leuk prima dessins en de prijs Kom even passen ANEGANG 34 hoek Schagchelstraat Elektrokutie. Negentien suikerrietsnijderg op een suikerplantage in de buurt van het Braziliaanse Sao Paulo zijn om het leven gekomen toen een vrachtauto met zestig arbeiders in aanraking kwam met hoogspanningskabels. Toestel. Ongeveer 10.000 Amerikanen zijn toegerust met een in hun lichaam inge bracht toestel, dat op een batterij werkt ter regeling van hun hartslag. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaan se genootschap voor hartpatiënten mee gedeeld. Straffen. Het Amerikaanse Hof van Appel heeft de straffen bevestigd van vijf jaar, drie jaar en achttien maanden gevange nis, die waren opgelegd door een New- yorkse rechtbank tegen drie negers, dia van plan waren het Amerikaanse vrij heidsbeeld en andere openbare monu menten in de lucht te laten vliegen. Grot. Zes Italiaanse speleologen, die reeds drie dagen opgesloten zitten in de grot van Roncobello, ten noorden van Berga mo, zijn van levensmiddelen en andere zaken voorzien. Drie grotonderzoekers zijn licht gewond. Verbrand. Zeven kinderen uit één gezin, in leeftijd variërend van één tot tien jaar, en een buurmeisje van twee zijn bij een brand in Hull, in de buurt van Ottawa in Canada om het leven geko men. Hun vader, een taxi-chauffeur was op zijn werk en de moeder afwezig. Wereldcommunicatie. Een firma in Cali- fornië heeft opdracht gekregen zes kunstmanen te vervaardigen voor een wereldomvattend communicatienet. De satellieten zullen binnen twee jaar wor den geleverd en, naar men hoopt, in 1968 in dienst worden gesteld. Overstroming. Zeker vier mensen zijn in Dallas verdronken. Zes mensen worden vermist. Honderden mensen moesten hun door hevige regenval ondergelopen huizen verlaten. Bezoek. De Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, is donderdag uit Moskou in Londen aange komen. Zijn uiteindelijke bestemming is een mysterie. Malik weigerde bijzon derheden over zijn reis te geven en reed rechtstreeks naar de Russische ambas sade in de Britse hoofdstad. Lek. Een geringe hoeveelheid radio-activi teit is bij een ondergrondse kernproef die maandag in Nevada is gehouden weg gelekt door een scheur in de grond. De meeste radio-activiteit is in 't betrokken gebied neergevallen. Een geringe hoe veelheid is gemeten tot op ongeveer 120 kilometer van de grenzen van het proef- terrein. De wolk trok van Nevada over Utah en Colorado naar Kansas en oos telijk Nebraska.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3