Wanklanken op koninginnedag Tal van relletjes in Haarlem, Amsterdam en Maastricht Vierentwintig doden in het verkeer in één weekeinde Regenkleding HET WEER Soekarno onder zware druk Briefport nu 20 cent Massale uittocht naar de kust MORRIS Brandalarm voor muggenzwerm NS kunnen geen risico nemen'1 Bezwaren van Dagbladpers tegen plan van Stichting voor reclame-TV Gasflessen ontploften na aanrijding, bestuurder dood Scheveningse 1 mei Stop bombardement in Vietnam Spoorwegen en de politie hadden de handen vol Warmste 2 mei sinds 1898 «r JH 51e JAARGANG NUMMER 150 MAANDAG 2 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Opzienbarende zwarte lijst van ir. Wiesenthal pagina 3 IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 8, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4. 5. 6. 10, 23 Langs de losplank 6 In de Vishal en op zee6 Radio en tv11 Kunst11 Ferdinand 12 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport16-23 Topsy20 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Zonnig en warm Spooradvocaat in kortgeding A W 'f^T -mA&P Het woord is aan Omar Dhatii in arrest Ook briefkaarten en drukwerk duurder P.v.d.A. vraagt F .5.: Oudenrijn Veluwe IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN In Haarlem, Amsterdam en Maas tricht hebben op de avond van ko ninginnedag relletjes plaatsgehad. In Haarlem werden jongelui op de Grote Markt rumoerig toen een muzi kale show in plaats van om tien uur een kwartier later was afgelopen. Om tien uur zou volgens het programma een bal champêtre beginnen. Toen bleek dat de aangekondigde band The Blue Strings niet zou spelen maar dat er grammofoonplaten werden ge draaid, sleepten de teleurgestelde jonge ren schragen op de rijbaan. Zij gingen ook op de oversteekplaats bij de Bartel- jorisstraat zitten, zodat het verkeer werd belemmerd. De politie maakte de rijbaan weer vrij, maar het publiek toonde zich zeer agres sief en trachtte de politieagenten onder passerende auto's te duwen. Daarop maakte de politie van de wapenstok ge bruik. Aanmaningen per luidsprekerwagen tot het publiek om zich te verwijderen had den geen resultaat. Er werden afsluit hekken op de weg geplaatst en met de beplanting uit de bloembakken naar de politie gegooid. Om half één vroeg men uit het Con certgebouw in Haarlem om assistentie. Jongelui hadden geprobeerd daar binnen In het afgelopen weekeinde zijn 24 mensen door verkeersongelukken om het leven gekomen. Vooral zon dag was een zwarte dag. Een zeer ernstig verkeersongeluk deed zich voor op rijksweg 4 A, bij Alkemade, waar drie personen om het leven zyn gekomen en zes personen ernstig zijn gewond. Onder de verkeersslachtof fers in het weekeinde waren opmer kelijk veel kinderen. Het ongeluk op rijksweg 4A van Am sterdam naar Den Haag gebeurde, toen twee personenauto's tegen elkaar reden, nadat één van de wagens door de midden berm was geschoten. De bestuurders van de auto's, de 42-jarige A. Harmsen uit Rijswijk en de vijftigjarige J. Veeninga uit Amsterdam kwamen om het leven evenals de achttienjarige Duco Veeninga. Zes inzittenden werden ernstig gewond. In de Brabantse gemeente Huij bergen werd het vijfjarig meisje G. A. F. Vos door een vrachtauto overreden, in Uden verongelukte de zesjarige Bastiaan Coe- nen, in Den Haag de negenjarige jongen Advertentie Berteljorisstr, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, behoudens een kleine kans op een plaatselijke onweersbui. Overwegend zwakke wind. Warm weer, maar aan de kust in de middag enige afkoeling bij wind van zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. J. L. Muller. Op de Terheylerweg in Ro den werd de zesjarige Wilhelmina Stuut door een auto overreden, in St Annaland (Zeeland) vond de elfjarige Kathleen Elenbaas bij een aanrijding de dood. De zevenjarige Mieke Meens uit Hulsberg verongelukte in haar woonplaats. Op de weg Gemert-Boekel kostte een botsing van twee auto's het leven aan de bestuur ders, de 23-jarige M. van Berloo uit Han del en de 2-jarige B. Bevers uit Boekei. In Zevenbergen reed een auto tegen een huis. Het 20-jarige meisje W. Melisse uit Zevenbergen vond de dood. Een botsing in Joure kostte de 39-jarige J. de Ree uit Sneek het leven, de 26-jarige K. Huy- gen uit Amsterdam verongelukte bij een aanrijding in de hoofdstad. In Uithoorn kwam de 77-jarige K. Kniep bij een aan rijding om het leven, in Someren veron gelukte de 22-jarige W. van Hoek. De zestienjarige J. Pieters uit Sittard kwam in zijn woonplaats om, de 71-jarige me vrouw H. Holterman uit IJhorst (ge meente Staphorst) verongelukte in De Wijk, de 23-jarige W. Pit uit Steenwijk in Wolvega. In Boerakker (Groningen) vond de 74- jarige heer E. Hoving uit die plaats bij een aanrijding de dood, in Groningen overleed de 43-jarige H. Hut uit Roden nadat hij in Leek door een auto was aan gereden. Een aanrijding in 't Bildt eiste het leven van de 73-jarige heer P. Was senaar uit St Annaparochie, in Monster verongelukte de 76-jarige heer D. van Leeuwen. In een Tilburgs ziekenhuis overleed de 58-jarige fabrieksarbeider R. van Laar uit Diest in België, die op 25 april bij een botsing in Tilburg ernstig was gewond. De brandweer van het Gelderse dorp je Rheden werd gisteravond gealar meerd voor een brand in de toren van de Nederlandse hervormde kerk. Toen de brandweermannen met groot mate rieel bjj de kerk waren aangekomen ontdekten zjj tot hun niet geringe ver bazing dat het geen rookwolken waren die rond het topje van de 35 meter hoge toren trokken, maar een enorme zwerm muggen. Per dag rijden er 2.670 reizigerstrei nen met 550.000 passagiers en 4.000 goederentreinen met 107.000 ton la ding. Iedere stopzetting of zelfs maar belemmering van dit vervoer richt zich niet in de eerste plaats tegen het bedrijf van de NS, maar vooral tegen de vitale belangen van duizendeu die daarbuiten staan. Het is duidelijk dat de NS geen risico kunnen nemen. Aldus motiveerde vanmorgen in kort geding voor de president van de Utrecht se rechtbank mr. J. Plugge, de advo caat air. Wijkerheldt-Bisdom de eis van de NS-directie dat de (categorale) federa tieve spoorwegvakvereniging zich op straffe van verbeurd verklaring van honderdduizend gulden onthoudt van haar aangekondigde modelactie, of iedere an dere actie die het bedrijf schaadt. De FSV had voor vandaag een model actie aangekondigd, en die in afwachting van de uitspraak van mr. Plugge van daag over een week opgeschort. Zij maakte in twee brieven aan de NS-direc tie bezwaar tegen de totstandkoming en inhoud van de CAO-spoorwegpersoneel. De FSV stelde een drietal looneisen (on der meer wegwerking ineens van de loon achterstand) en vroeg „heropening van het overleg". te dringen en enkele ruiten boven de deur vernield. Omstreeks één uur werd er op de par keerplaats van de Grote Markt papieraf- val in brandgestoken en met lege flessen gegooid. De brandweer heeft het brand je geblust. Inmiddels hadden jongelui in de Grote Houtstraat bij het Verwulft automobilis ten gehinderd door met een drie meter lange plank de rijbaan te versperren. Twee auto's kregen tengevolge van deze hindernissen een aanrijding en werden beschadigd. De bestuurders zetten een achtervolging van de jongelui in en kre gen een zeventienjarige leerling-loodgie ter uit Haarlem te pakken. De jongeman is naar het politiebureau gebracht. Om streeks kwart over één was de politie de situatie geheel meester. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij onge regeldheden rond het „Lieverdje" op het Spui veertien arrestaties verricht wegens verschillende overtredingen van de alge mene politieverordening. Allen zijn zon dagmiddag na voor de rechter-commissa- ris te zijn geleid weer vrijgelaten. Voor waarde was dat zij zich gedurende een soort proeftijd, die varieert van drie tot zes maanden, zullen onthouden van gedra gingen of handelingen die strafbare feiten opleveren. Van de veertien arrestanten moesten er twaalf een borgsom van vijf tig gulden betalen. De Maastrichtse politie heeft zaterdag avond een paar maal een uitval met gum miknuppels moeten uitvoeren om een troep van ongeveer vijfhonderd jongens en meisjes tussen 15 en 21 jaar van een van de hoofdwegen in de stad te verdrij ven. 24 jongens en vier meisjes werden aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Daar werd tegen hen pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het deelne men aan samenscholingen. De jongelui, meestal scholieren, drom den van acht uur af samen rond het beeld van de Maastrichter „Geist" aan het Bat. Zij trokken het standbeeldje een crea tie van Mari Andriessen heen en weer, gingen op de weg zitten, molesteerden het verkeer en trachtten herhaaldelijk brand te stichten op de weg. Het bestuur van de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers (NDP) heeft ern stige bezwaren tegen de wijze waarop de Stichting tot uitzending van reclame in radio en TV haar plannen gerealiseerd wenst te zien. In een vandaag verstuurde brief aan minister Vrolijk zegt de NDP dat de Stichting met haar recente voor stellen nagenoeg geen rekening heeft ge houden met het besluit van minister en Tweede Kamer om de maximum recla mezendtijd via de TV ter vermijding van een schokeffect geleidelijk in te voeren, De verklaring van de Stichting dat in het begin iets meer dan 60 percent van de to tale reclamezendtijd wordt ingevoerd noemt de NDP niet realistisch, want in wezen wordt voorgesteld, dat op het eer ste net 90 percent en op het tweede 100 percent van de mogelijke reclamezendtijd direct bij het begin wordt ingevoerd. Meer over de brief van de Nederlandse Dagbladpers op de pagina economie. II: Pin *jtsKr H. L. Mencken: Zowel de liefde als de oorlog is ge makkelijk te beginnen en moeilijk te eindigen. Een groot gedeelte van de lading van vijfhonderd gasflessen, die werden ver voerd in een truck met oplegger, is van morgen in de Blesse, gemeente Weststel lingwerf, ontploft, toen de combinatie na een aanrijding met een personenauto te gen een boom was gebotst. De bestuurder van de personenauto, de 57-jarige aannemer S. Buwalda uit Hee renveen, vond bij de botsing, die ont stond bij een inhaalmanoevre van de aan nemer, de dood. Dood onder heipaal. De 46-jarige sloper W. L. van der Aar uit Haarlemmermeer is om het leven gekomen, nadat hij was getroffen door de 800 kg wegende kop van eenheipaal. DJAKARTA (AFP, AP en Reutel). De positie van president Soekarno wordt steeds moeilijker. Dit weekein de hebben duizenden studenten en scholieren in Djakarta tegen hem be toogd. Zij eisten dat hij in het parle ment verantwoording aflegt voor zijn beleid in de afgelopen jaren. Voorts willen zij dat er binnen een jaar al gemene verkiezingen worden ge houden. Het Pantjasila-front, een organisatie van zeven belangrijke politieke partijen, heeft zijn leden verboden zitting te ne men in de pas-opgerichte Opperste Ad viesraad. Het front stelt dat de instelling van die raad in strijd is met de Grondwet van 1945. Soekarno heeft de eerste bijeen komst van de raad moeten afgelasten, omdat de critiek ertegen steeds sterker wordt. De voormalige chef van de luchtmacht, vice-maarschalk Omar Dhani zou zijn ge arresteerd. Hij is onlangs in het geheim uit het buitenland in de Indonesische hoofdstad teruggekeerd. Hij steunde de mislukte opstand van vorig jaar. Ook de tweede man van de Indoneische Commu nistische Partij, M. H. Loekman, zou zijn gepakt. In de Tailandse hoofdstad Bangkok voeren de ministers van Buitenlandse Za ken van Indonesië en de Philippijnen, Mailik en Ramos, besprekingen over eer mogelijke vreedzame oplossing van de kwestie-Maleisië. Omar Dhani De Britse regering heeft Indonesië eco nomische hulp aangeboden voor een be drag van tien miljoen gulden. De Ver enigde Staten en Australië hebben toege zegd rijst te zullen leveren. Het parlement heeft geëist dat het een nieuwe voorzitter krijgt in plaats van de door Soekarno benoemde Soebamia. Tij dens de vergadering werd het gebouw be waakt door troepen. Duizenden jongeren lemonstreerden, toen de afgevaardigden hun besprekingen hielden. Een beeld van het Scheveningse strand op de stralende 1-meidag. Met ingang van 1 mei zijn verschillen de posttarieven verhoogd. Deze verhoging was reeds in januari van dit jaar bekend gemaakt. Brieven tot 20 gram moeten nu met 20 cent gefrankeerd worden, in plaats van met 18 cent. Ook het porto voor briefkaarten is met 2 cent omhoogge- gaan: van 10 tot 12 cent. Drukwerk tot 20 gram moet nu met 10 cent in plaats van 8 cent gefrankeerd worden, van 20 tot 50 gram met 12 cent en verder per 100 gram met 10 cent meer. Het aantekenrecht is nu 50 cent. Ook zijn onder andere de tarieven voor postpakketten en die voor verzending van brieven, briefkaarten en drukwerk naar het buitenland gewijzigd. (Van onze parlementaire redactie) Namens de Partij van de Arbeid ia een brief aangeboden aan de Amerikaan se ambassadeur in Den Haag. In de brief wordt stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen gevraagd. Voorts wordt erop aangedrongen, dat de huidi ge militaire regering in Zuid-Vietnam de weg vrijmaakt voor een representatieve burgerregering, waarin alle groepen van de bevolking moeten zijn vertegenwoor digd, ook die van het nationale bevrij dingsfront (Vietcong). Deze regering zou als overgangsrege ring vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties moeten voorbe reiden. Zij zou voorts in volle vrijheid antwoord moeten geven op de vraag of de militaire aanwezigheid van de V.S. in Vietnam nog langer gewenst is. Van de V.S. mag worden verwacht, dat bij voor baat de garantie wordt gegeven, dat de verlangens terzake van de burgerregering van Zuid-Vietnam zullen worden geerbie- digd. De brief van de P.v.d.A. dringt aan op overleg over de internationale aspec ten van het vraagstuk, waaraan alle strij dende partijen op voet van gelijkheid deelnemen. In de brief wordt gesteld dat de pu blieke opinie in ons land „in toenemen de mate wordt verontrust door het voort duren van de oorlog in Vietnam." Hier aan wordt toegevoegd, dat de Partij van de Arbeid die verontrusting deelt. Honderdduizenden Nederlanders hebben de warme dagen van het afgelopen week einde benut om de strande ntebezoeken in de hoop er enige verkoeling te vinden. Voor de meesten is het echter een lij densweg geworden, allereerst door de lange files voortkruipende auto's langs de wegen, maar ook door het gedrang in en het wachten op trein en bus. En wie dan tenslotte het strand wist te bereiken, moest zich door een wriemelende men senmenigte een weg banen op zoek naar een rustig plekje, dat overigens nagenoeg niet te vinden was. Tot twee uur zondagmiddag hebben de Nederlandse spoorwegen 23.000 badgasten naar Zandvoort gebracht. Een kaartjes automaat in de hal van het Centraal Sta tion in Amsterdam kon de drukte niet meer aan en begaf het. De reizigers puil den als het ware uit het Muiderpoortsta- tion. Bij station Sloterdijk stonden de rei zigers om twaalf uur nog buiten in de rij. De spoorwegen moesten twaalf extra- treinen van ieder twaalf rijtuigen inleg gen. Het aantal reizigers voor Zandvoort was dan ook tweemaal zo groot als op de drukste dag vorig jaar. Hoek van Holland kreeg zondag 4000 badgasten te verwer ken. Daarnaast concentreerde zich de druk te tevens in de bollenstreek, waar de kleurrijke velden met bolbloemen ook zeer velen trokken. De Linnaeushof kreeg zondag ruim 11.000 bezoekers. Een ware volksverhuizing, aldus de Utrechtse verkeerspolitie over de drukte op het verkeersplein Oudenrijn op de eer ste mooie lentezondag in dit jaar. Al di- recht om negen uur 's morgens moest veertien man worden ingeschakeld om de stroom uit alle windstreken op te vangen, 's Avonds ebde de verkeersstroom terug naar het oosten en in de richting van de Randstad Holland. Het leek wel of iedere autobezitter deze dag aangreep om erop uit te gaan. Gelukkig bleef het aantal aanrijdingen zeer beperkt. De commandant van de brandweer in Apeldoorn, die tevens de bewaking van de Veluwe voor zijn rekening neemt, meldde zondagavond dat ondanks het stralende weer, de grote brandbaarheid door de droogte en de vele bezoekers, de Veluwe het er, wat bosbranden betreft, dit weekeinde goed heeft afgebracht. Eigenlijk waren er maar twee branden, die noemenswaardige schade hebben ver oorzaakt, een brand in de omgeving van Beekbergen, waarbij ongeveer anderhalve hectare jong bos verloren ging, en een brand ten noordoosten van Elspeet, waar ongeveer twaalf hectare heide met vlieg dennen, een bijzonder mooi stukje recrea tiegebied, aan het vuur ten offer viel. De situatie op de Veluwe is momenteel gevaarlijk, omdat het erg droog is. Alle wachtposten zijn bezet en alle brandploe- gen zijn paraat. Wie rookt of een vuurtje stookt zonder goed op te letten loopt een ernstig risico ongewild brandstichter te worden. (Van onze weerkundige medewerker) Het is vandaag de warmste 2 mei sind» 1898. Op die dag in dat jaar werd in De Bilt een temperatuur van 25.6 graden ge meten. Het is mogelijk dat vandaag in enkele provincies dit record nog zal wor den overtroffen. In ieder geval zijn de eerste twee Meidagen samen reeds de warmste van de laatste 68 jaar. De Bilt haalde gisteren 24 graden, een hoogte die sinds Koninginnedag 1952, toen het 26 graden werd, niet meer werd bereikt. Howel het hogedrukgebied, waardoor boven heel Europa de hemel vrijwel vol kenloos is, iets in betekenis begint af te nemen, zal de eerste helft van deze week toch nog zomers blijven, met later uit het zuiden een kleine onweerkans. In de kustgebieden is het door wind uit zee wat koeler.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1