Rechter Amedick uit Paderborn moet spoedig terechtstaan GOLDEN FICTION Gesprek Engeland - Rhodesië is poging om compromis te vinden Kaoemda van Zambia dreigt met een drastischer actie Dr. Soumokil doodgeschoten Van dag tot dag ee Te plotseling Opvallende lijst van lr. Wiesenthal Aanslag verijdeld op Duits bureau van nazispeurders Met of zonder... Met of zonder citroen... uiteindelijk maakt de verfijnde melange uw „kopje thee" tot iets bijzonders! Zo ook maakt de melange van koste lijke USA tabakken van Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Droeve plechtigheid in zwaar getroffen Asse w ramm MAANDAG 2 MEI 1966 3 Frederik van Pruisen is verdronken Voor rokers met een eigen stijl Zambiaanse critiek Relletjes in Amsterdam, relletjes in Maastricht, relletjes in Haarlem ver nielzuchtige en brooddronken jeugd, die de feeststemming vergalt en de politie handenvol werk geeft. Politiemannen die buitensporig veel moeten worden ingezet en nauwelijks aan hun normale rust toekomen. Overdag in touw bij verkeersopstoppingen en de daarbij behorende ongelukken, 's avonds paraat om ieder moment de straat op te kunnen worden gestuurd. Dat is zo onge veer het beeld van de narigheid, die de verhouding tussen politie en jongeren op het ogenblik dreigt te vergallen. Wij laten de echte, vooropgezette provo-activiteit even buiten beschouwing, omdat daar waar van „verhouding" geen sprake is alleen maar de sterke arm kan gelden. Maar rel letjes die incidenteel op avonden als die van Koniginnedag uitbreken, kunnen worden gerangschikt onder het hoofdstuk „verveling en recalcitrantie" en men moet er niet te spoedig een vooropgezette actie achter zoeken. De politie kan moeilijk iedere jongen of ieder meisje ondervragen voordat zij gaat chargeren, maar aan de andere kant moet. zij moeilijk en onaangenaam werk doen dat eigenlijk geen enkele positieve kant heeft. Veel liever zou zij, naar moet wor den aangenomen, rustig assisteren bij een echt feest en de gummiknuppel thuishou den. Is er langzamerhand niet eens reden om te onderzoeken, of de soort feestelijk heden die onze jeugd wordt geboden, de verveling eerder in de hand werkt dan te gen gaat? Het gaat allemaal nog precies als dertig jaar geleden: kermis, open luchtconcert, klaroengeschal en parades, zaklopen, mastklimmen, wielrennen, ring steken, zeepkistenrijden, optochtje hier en cabaretje daar, en verder op toetertjes blazen en met vlaggetjes zwaaien dat het een lieve lust is. Maar dat alles moet toch aan modernisering toe zijn. De nieuwe jeugd en de nieuwe mentaliteit zijn nog maar sporadisch terug te vinden in datgene wat haar bij nationale feesten ge boden wordt. Als de oranjecomité's eens wat meer de belangstelling en smaak van onze jongeren zouden proberen te leren kennen en hun goede bedoelingen zouden omschakelen op nog betere, zouden zij misschien met evenementen uit de bus komen die de zucht tot straatschenderij zouden kunnen verminderen. Het wordt tijd dat de zwaarbelaste politie eens wordt geassisteerd door feestorganisatoren, die „voorkomen" beter vinden dan „genezen" Dat genezen door middel van slaan zal de politie zelf ook maar een weinig belo vend recept vinden, want zij weet beter dan wie ook dat het op den duur de zaak alleen maar erger maakt. Het zal niet eenvoudig zijn er iets op te vinden, dat preventief heilzaam werkt. Maar als pedagogen, psychologen en allen die met de jeugd te doen hebben, de kop pen bij elkaar steken als het om „feest, vieren" gaat, raken we misschien einde lijk eens bevrijd van het ouderwetse, on veranderlijke patroon der nationale feest dagen, dat jaren geleden al zo meester lijk is gehekeld door de milde satire van Wim Kan en Corrie Vonk: „Met me vlag getje, me hoedje en me toeoeter..." De Nederlandse Dagbladpers is ander maal in het geweer gekomen tegen de re clame in de ether, ditmaal tegen de aan gekondigde procedure die volgens haar wijst op een te plotselinge invoering. Men moet zich realiseren dat de gedrukte pers een groot economisch en sociaal belang vertegenwoordigt, dat aan de ene kant duizenden brood en werk verschaft en aan de andere kant de geestelijke volksgezond heid dient door de instandhouding van een bonte verscheidenheid van mogelijkheden tot uiting van opinies. Het gevaar dat de economische gezond heid van de pers bedreigt, tast ook haar sociale belang aan. Een in algemene zin cultureel van inslag te noemen dienstver lening aan de Nederlandse samenleving heeft recht op een zo nauwkeurig en voor zichtig mogelijk beleid van de minister, als nieuwe en zeer ingrijpende gebeurte nissen moeten worden begeleid. Een in grijpende zaak als reclame in de ether acht de Nederlandse Dagbladpers tenmin ste een verschijnsel, waarbij zijzelf betrok ken moet blijven. Het feit dat geen over leg is gepleegd met haar vertegenwoordi gers over de aangekondigde invoering, is haar voornaamste bezwaar. Zij vindt bo vendien dat de geleidelijkheid, die door de minister is toegezegd, niet merkbaar is in datgene wat de Stichting als haar voor nemen heeft gepubliceerd. HINGEN (DPA) Het stoffelijk over ■chot van de sinds negentien april ver miste prins Frederik van Pruisen is ■ondagmiddag in de Rijn bij Hingen ge vonden. Prins Frederik, een kleinzoon van de laatste Duitse keizer, was gehuwd met de dochter van de Engelse brouwer Guin ness. Hij kwam enige tijd geleden naar de Bondsrepubliek om het voormalig kei zerlijk landgoed bij Rheinhardthausen, dat xijn eigendom is, te inspecteren. DüSSELDORF (AFP). Arthir Strater, de minister van Justitie van de West- duitse deelstaat Rijnland-Westfalen, heeft gelast, dat dr. Amedick, president van de rechtbank in Paderborn, zo spoedig mogelijk terecht moet staan op grond van tegen hem ingebrachte beschuldigingen vervat in een artikel van de hand van Nico Rost in de Groene Amsterdammer. In dit artikel wordt onthuld, dat in 1944 door een Duitse rechtbank in het bezette Nederland zes jongemannen ter dood veroordeeld werden, omdat zij actief betrokken waren bij de verspreiding of vervaardiging van het verzetsblad De Waarheid. De zes ter dood veroordeelden werden later terecht gesteld. Een van de drie ondertekenaars van liet vonnis was, aldus het artikel van Nico Rost, dr. Amedick, thans president van de rechtbank in de Westduitse stad Paderborn. De rechtbank in Paderborn heeft meegedeeld, dat zij niets van de zaak afweet en dat rechter Amedick met ziekteverlof is. Dr. Erich Amedick is volgens documen ten van ir. Simon Wiesenthal niet de eni ge rechtsgeleerde, die na het meewerken aan doodvonnissen in de oorlog, nadien een uitstekende carrière in het gedemo cratiseerde West-Duitsland kon opbouwen. Volgens ir. Wiesenthal zijn nog zeker veer tien andere door hun oorlogsmisdaden zodanig geïncrimineerd, dat dit hun na oorlogse loopbaan in de weg had moeten staan. Dr. Heinrich Becker (61). Rechter in de buitengewone rechtbank van Keulen en vervolgens in de Duitse rechtbank te Den- Haag. In 1943 sprak deze man mede een doodvonnis uit tegen J. Weerheit. Na de oorlog voorzitter van de rechtbank in Bonn (in 1958 benoemd). Voordien had hij een hoge positie op het ministerie van Justitie van Noordrijnland-Westfalen in Düsseldorf. In 1963 zijn tegen hem disci plinaire maatregelen genomen. Dr. Dinkelacker (60). Maakte deel uit van 't Sondergericht in Stuttgart en werk te mee aan doodvonnissen tegen Neder landers, Polen en Duitsers. Na de oorlog een hoge post bij het ministerie van Jus titie van Baden-Württemberg in Stuttgart. Bevordering in 1961. Dr. Hinz. Lid van het Sondergericht in Berlijn, doodvonnissen tegen burgers uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Tsjechoslovakije. Na de oorlog werd dr. Hinz lid van de rechtbank in Ratingen en plaatsvervangend-president. Tegen hem loopt een onderzoek. Dr. Holleit. Lid van het Sondergericht in Berlijn, doodvonnissen tegen Nederlan ders, Duitsers en Fransen. Na de oorlog aanvankelijk lid van de rechtbank in Min den. In 1961 vervroegd met pensioen. Dr. iLebau (61). Rechter van het Sonder gericht in Posen. In het bijzonder belast met de behandeling van gratieverzoeken bij het rijksministerie van Justitie. Mede verantwoordelijk voor doodvonnissen tegen Nederlanders, Engelsen, Fransen, Tsjechen, Oostenrijkers, Polen, Russen, Duitsers, Ita lianen, Belgen en Zwitsers. Hoofd van de rechtbank in Seesen, daarvoor aanklager bij de rechtbank in Lüneburg bij de poli tieke strafkamer en op grond van protes ten overgeplaatst naar Seesen. Dr. Nürnberger. Lid van de rechtbank, later aanklager bij 't Sondergericht Maag denburg. In 1944 doodvonnissen tegen Ne derlanders, Polen en Fransen. Na de oorlog rechter in Amsberg. Dr. J. Rehbock (68). Rechter bij een Sondergericht in Berlijn. Doodvonnissen tegen Nederlanders, Belgen en Duitsers. Na de oorog bij de rechtbank in Kiel. Dr. R. Rimelin. Aanklager bij het Son dergericht in Stuttgart. Eiste doodstraf te gen Nederlanders en was verantwoorde lijk voor de tenuitvoerlegging van de von nissen. Na de oorlog rechter in Stuttgart. Dr. Paul Rommel. Bij het rijksministe rie van Justitie belast met de behandeling van doodstrafzaken, gratieverzoeken en medeverantwoordelijk voor talrijke dood vonnissen tegen in het bijzonder Ne derlanders en Belgen. Na de oorlog rechter in West-Berlijn, vermoedelijk vervroegd gepensioneerd. Dr. Otto Schabronath. Lid van het Son dergericht in Berlijn. Doodvonnissen tegen Nederlanders, Fransen en Duitsers, Na de oorlog Amtsgerichtsrat in Berlijn. Schöne- berg. In 1962 vervroegd met pensioen. Dr. Fransz Schumacher. Rechter bij de krijgsraad te velde in Nederland. In functie bij de militaire rechtbank in Utrecht. Doodvonnissen tegen Nederlandse burgers. Na de oorlog openbaar aanklager bij het gerechtshof in Wiesbaden en plaats- vervangend-hoofd van het parket. Dr. Karl Spahr. Aanklager bij de volks rechtbank in Berlijn. Doodvonnissen te gen elf Nederlanders en Belgen. Na de oorlog rechter in Stuttgart. Een onderzoek tegen hem werd gestaakt. Misschien is hij vervroegd gepensioneerd. Dr. Hans A. Straube. Aanklager bij het Sndergericht Dresden en bij de Duitse rechtbank in Den Haag. In 1944 eiste hij doodstraffen tegen zes Nederlanders. Na de oorlog was hij eerste aanklager bij het gerechtshof in Marburg. Dr. Karl F. J. A. Werber. Aanklager bij het Sondergericht in Maagdenburg. Dodvonnissen tegen zes Duitsers. In 1941 naar Nederland overgeplaatst voor een Sondereinsatz. Veroordelingen schetsen hem als een echte nazi. Na de oorog eerst aanklager in Osnabrück, nadien rechter in Gofhorn. BONN (AP en AFP) Rechts-radicale figuren in West-Duitsland hebben een aanslag willen plegen op het centrale bureau voor de opsporing van nazi-mis dadigers in Ludwigsberg. Uitvoering van het plan werd door de Westduitse politie verijdeld. Een aantal personen is gearres teerd. Een grote hoeveelheid wapens en springstoffen werd in beslag genomen. Er is opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar uitlatingen die zijn gedaan op vergaderingen van de Westduitse Na- tionaal-Democratische Partij, de NPD, een uiterste groep die in de jongste ver kiezingen in Beieren grote winst boekte. Radicaal. Een jongeman, die zondag in de Westduitse plaats Landsberg met zijn auto een verkeersongeluk veroor zaakte waarbij twee mensen werden ge wond, trok een stiletto en stak zichzelf dood. Hij had geen rijbewijs! Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN. Voor veel optimisme over het resultaat van de komende besprekin gen tussen het Rhodesische regime van Ian Smith en de Britse regering bestaat geen aanleiding. Het probleem om een voor beide partijen aanvaardbaar com promis te vinden is groot. Er heerst een gevoel van opluchting dat de zaak in be weging is gekomen en vooral ook dat tijleiding tot het uiterste wil gaan. Wilson evenmin als de conservatieve par- Voor Engeland staat er meer op het spel dan alleen Rhodesië. Het wil name lijk voor alles een botsing met Zuid-Afri ka vermijden, dat op zijn beurt er alle belang bij heeft Rhodesië als buffer tegen het militante Afrikaanse nationalisme te handhaven. De Britse economische be langen in Zuid-Arika mogen, gezien ook Engelands kwetsbare betalingsbalans, niet in gevaar worden gebracht. Vandaar dat Wilson en Verwoerd elkaar over Rho desië ondershands schijnen te hebben ge vonden. In Londen gelooft men dat de sancties \'w. - v. Hartverscheurende tonelen speelden zich zaterdag af op de begraafplaats van het Belgische stadje Asse, toen de tien slachtoffertjes van het on geluk met een bakkersauto ter aarde werden besteld. Diep bewogen sprak kardinaal Joseph Suenens, de rooms- katholieke primaat van België, in de kerk woorden van troost tot de ouders van de kinderen. Klasgenoot jes droegen de kisten van de slacht offers naar de graven. genoeg bijten om Smith tot consessies te dwingen, al beseft men dat hij onder zware druk van de rechtervleugel van zijn partij staat. Smith's rede in Bula- wayo heeft in Londen niemand veront rust. Men begrijpt dat hij in het openbaar star moet blijven en zich zijn positie dient voor te behouden. Omgekeerd staat ook premier Wilson onder grote druk van de linkervleugel van Labour en voorts voor al van de Afrikanse leden van het Ge menebest. In dit verband was de uitspraak van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, opmerkelijk. Bij zijn vertrek uit Londen kennelijk met het oog op de Afro-Aziatische groep, van wie binnen kort een nieuw initiatief is te verwach ten verklaarde hij dat de situatie in Rhodesië „explosief" is en dat Engeland ondanks het nieuwe plan voor besprekin gen toch tot „sterkere maatregelen" be hoort over te gaan. Een nieuwe complicatie is de houding van president Kaoenda van Zambia, die bitter protesteerde tegen Wilsons besluit met Smith's regering te praten. Kaoenda wil Engeland nog een week de tijd geven om op andere wijze tegen Rhodesië op te treden, voordat hij zijn eigen actie zal onthullen. Ook dit behoort bij het spel van druk en tegendruk. Maar premier Wilson is teleurgesteld over Kaoenda's reactie, omdat de Britse premier geduren de de gehele Rhodesische crisis juist heeft getracht zijn politiek met de Zam biaanse te coördineren. Kaoenda's nieuwe initiatief zal waar schijnlijk zijn, dat hij zich zal wenden tot de Organisatie voor de Afrikaanse Een heid als voorbereidende stap om de Ver enigde Naties tot verplichte sancties en het mogelijke gebruik van geweld te be wegen. Zambia zou Wilsons positie kun nen versterken door te verhinderen dat de in China opgeleide extreme Rhodesische nationalisten, die zoals uit de berichten van vorige week bleek, nu tot directe ac ties zijn overgegaan, van Zambia uit oper tot stand is gekomen, zijn hierbij van min- reren. De verboden Afrikaanse Nationlae Unie „Zimbabwe" heeft meegedeeld dat vrijdag bij gevechten in de buurt van Salisbury 25 blanke agenten en soldaten zijn gedood en dertig gewond. Zeven Afrikanen verloren het leven. In Londen gelooft men dat de werkelijk belangrijke concessie van Smith zal moe ten komen. De onwettigheid van de Rho desische onafhankelijkheid en hoe deze tot stand is gekomen, is hierbij van min der belang. Wilson heeft al duidelijk ge maakt dat er veel vergeten en vergeven moet worden. Waar alles om draait is, of het regime-Smith bereid is te voldoen aan Wilsons minimumeis geleidelijk nieuwe kansen te scheppen voor de Afri kaners, waaraan onmiddellijk de vraag gekoppeld dient te worden, of zij kunnen worden toevertrouwd aan een werkelijk onafhankelijk Rhodesië waar Smith nog steeds de baas is. Vliegtuigongeluk. Bij een botsing tussen twee kleine lesvliegtuigen boven het centrum van Rzeszow in Zuidoost-Polen zijn drie mensen omgekomen. Dronken. In het Duitse Flensburg is de 56-jarige rechter Walter Berg veroor deeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf voor autorijden onder invloed. Hij was zo dronken dat hij bij een politie-controle de politiemannen door zijn rijden in levensgevaar bracht. Aardgas. Spanje heeft een contract ter waarde van één miljard dollar geslo ten voor de aankoop van Algerijns aard gas. In totaal zal Spanje, te beginnen in 1970, zestig miljard kubieke meter aardgas uit de Sahara kopen. De leve ring wordt gespreid over een periode van vijftien jaar. Operatie. Prinses Anne, de vijftienjarige dochter van koningin Elizabeth II van Groot Brittannië heeft een operatie on dergaan, waarbij haar neus is rechtge zet.. Deze brak ze dinsdag bij het paardrijden. Na afloop van de operatie werd haar toestand „zeer bevredigend" genoemd. Vukaan. Bij de uitbarsting van de vulkaan Kloet op Oost-Java zijn zeker vijftig mensen om het leven gekomen. Er wor den honderd mensen vermist. De lava die sedert drie dagen uit de krater stroomt heeft de stad Blitar bereikt. In 1919 werd deze stad bij een uitbarsting van de Kloet verwoest. Grensdrama. Oostduitse grenswachten heb ben een Westduitse arbeider doodge schoten die in Berlijn in een grenska- naal tussen Oost- en West-Berlijn was gesprongen. De man, de 31-jarige Paul Stretz, zou dronken zijn geweest, toen hij over de kademuur in het kanaal sprong. Zijn collega's riepen hem terug maar hij luisterde niet. Vanuit een Oost- berlijnse wachttoren werden ongeveer honderd schoten op hem gelost. Jaloezie. Verteerd door jaloezie heeft een boer in Lucknow, in het noorden van India, op drastische wijze wraak geno men. Dezer dagen is hij naar een poli tiebureau gegaan en heeft daar de hoof den gedeponeerd van zijn vrouw, moe der van acht kinderen, en haar min naar. De onbewogen boer zei tegen de ontstelde politieman op wiens bureau hij de hoofden had gelegd, dat hij ze op heterdaad had betrapt. Hij voegde er aan toe: „ik had ze gewaarschuwd." (Van onze correspondent) DJAKARTA. De beschuldiging van Ambonese zijde in Nederland dat mr. dr. Chris Soumokil is doodgeschoten, is van officiële Indonesische zijde ontkend. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij echter dat de gevangengenomen leider van de „Republiek der Zuid-Molukken" in de vroege ochtend van twaalf april, „ergens" in de omgeving van Djakarta, door een vuurpeloton is geëxecuteerd. Het doodvonnis zou eerste paasdag wor den voltrokken, maar werd tot na de paasdagen uitgesteld. Het gratieverzoek van dr. Soumokil was vorig jaar septem ber afgewezen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3