Massale optocht van verklede kinderen in IJmuiden-West MAANDAG 2 MEI 1966 5 Driehuis Velsen-Noord Heemskerk Santpoort Umuiden-Oost Beat in Oud-V eisen KONINGINNEFEEST IN DE IJMOND op de fiets, op het ideaal gelegen eigen- Te Velsen-Noord werd zaterdagavond een lampion- en fakkeloptocht gehouden. spraak. Aan het slot daarvan werd een driewerf hoera uitgebracht op de jarige vorstin. dag van koningin Juliana zijn onze ge dachten ook bij haar overleden moeder, de Moeder des Vaderlands, zoals Willem de Zwijger de Vader des Vaderlands was. Wethouder Kolkman besloot: „Wij kennen veel verschillen, maar wij zijn kinderen van het volk van Nederland, dat op een dag als deze zijn eenheid in- verscheidenheid manifesteert onder konin gin Juliana, telg van een vorstenhuis dat meer is dan een symbool en dat ons het vertrouwen geeft dat zolang er een Oran je in Nederland de kroon draagt, vrij heid, recht en verdraagzaamheid zullen zijn bestendigd". Daarop werden geza menlijk twee coupletten van het Wilhel mus gezongen, door „Leve de koningin!" Ofschoon het programma van de Oran jevereniging Velsen-Noord maar mager van opzet was, omdat de organisatoren nu eenmaal niet de beschikking hadden over voldoende actieve medewerkers (sters) is toch het aanvankelijke pessi misme voor een belangrijk deel gelogen straft door de spontane medewerking van een aantal weiwillenden. In de zon overgoten tuin van de Meerweiden ge noot 's morgens een grote schare kinde ren van een fijn tuinfeest. De heren A. J. Marcus en S. Paap, bijgestaan door actieve secondanten hielden de kinderen bezig met spelletjes. In „De Meerpaal" werden voorstellin gen gegeven door de toneelgroep „Toi Toi". De lampion- en fakkeloptocht startte wegens het prachtige zomerweer een half uur later, voorop ging de altijd actieve eigen drumband Schulpen-Meer- weiden van Velsen-noord. In „De Meerpaal" was het een oranje bal voor de tieners met muziek van „The Incrowds". Het zag er somber uit voor de Oranje vereniging Velsen-noord, maar dank zij de heer A. H. Rauh is het toch een ge slaagd oranjefeest geworden en er is nu goede hoop, dat ,de vereniging spoedig zal herstellen van de inzinking, die zij heeft moeten meemaken, door gebrek aan medewerking. 's Morgens vroeg trok de Beverwij kse Harmonikapel, gestoken in de nieuwe uniformen, door Beverwijk. Om tien uur was op het Kennedyplein een aubade door de scholieren, waarna de Bever- wijkse zangkoren, onder leiding van Lou Tervoort, zich lieten horen. In de middag was er op verscheidene plaatsen iets te doen: in de Plantage straattekenen, in Oosterwijk en Meerestein kinderspelen, voor schooljeugd waren er cabaretvoor stellingen. In het rosarium van Scheybeek liep 's middags een non stop cabaretprogram ma, onder leiding van André Carell. De grote tribune en het grote grasveld waren geheel bezet. Op het „Beverwijk" ter rein werd een jeugdvoetbal wedstrijd ge speeld tussen een Beverwij ks jeugdelftal en een combinatie van jeugdspelers uit IJmuiden; Beverwijk won met 2-1. In Lommerlust trad 's avonds de Rede rijkerskamer „Kennemerland" op met het toneelspel „Een "man van adel". Tot besluit was er een groot vuurwerk achter het stadskantoor, waar vele dui zenden genoten van het Bengaals vuur en uitspattende sterren. In het stadskantoor werd een tekenwed strijd voor de schooljeugd gehouden. Over het algemeen is koninginnedag in Beverwijk rustig gevierd: velen gaven de voorkeur aan een autotochtje of gingen strandwaarts. In het voor deze dag samengestelde programma was een plaatsje ingeruimd voor jong en oud. De bejaarden zullen echter eerst dinsdagmiddag om 2 uur aan de beurt komen, en wel in het hervorm de jeugdgebouw de Magneet aan de ten Katestraat. De dag begon met een muzikale rond gang door het fanfare-korps St. Cecilia en de Hervormde Jeugddrumband. Verschil lende wandelsportverenigingen en pad- vindersgroepen liepen mee. Voor de leerlingen van de kleuterscho len en de eerste en tweede klassen van de lagere scholen verzorgde Franklin's Wonderland een drietal voorstellingen in de aula van de J.S. Bachschool. Voorts waren er filmvoorstellingen voor de jeugd, zaklopen en ringsteken. Om acht uur 's avonds startte vanaf het Bachplein een fakkel-'en lampionnen- optocht. Aan het eindpunt van de route, het parkeerplein tegenover de dr. Prin senhal, werd met de fakkels een feëriek vreugdevuur ontstoken, begeleid door een taptoe van het fanfare-korps St. Cecilia. Na deze spectaculaire show op de parkeerplaats konden de tieners zich tij dens een openluchtbal uitleven op muziek van „The Rowdy's". De meer bezadigden hebben zich bij een minder opwindend ritme vermaakt in café-restaurant De Jansheeren. De organisatoren van de zaterdag alom gehouden festiviteiten hadden zich wat de weersomstandigheden betreft geen betere kunnen wensen. Koninginnedag 1966 is begunstigd door waarlijk stralend lenteweer, zoals we sinds jaren op de laatste dag van april maar nauwelijks meer hebben gekend. De zon scheen volop en lokte ook in de IJmond duizenden naar buiten. Zij genoten met volle teugen van de koesterende warmte en namen daarbij meteen ook de gelegenheid te baat diverse festiviteiten bij te wonen. En dat waren er nogal wat op deze dag: openluchtsamenkomsten, optochten, alle mogelijke spelen voor kinderen en ouderen en ook 's avonds kon men nog royaal aan zijn trekken komen op het gebied van ontspanning en amusement. te IJmuiden de show ,,'t Zit weer snor". Deze voorstelling werd" nog gevolgd door een oranjebal met muzikale medewer king van het „Bonelly Quartet". De viering van koninginnedag in IJmui- den-West bracht al vroeg vele honderden kinderen op de been. Om zeven uur start ten leerlingen van de twee hoogste klas sen der lagere scholen voor een fietsrally die de bekendheid van de deelnemers met hun stadsdeel flink op de proef stelde. Het hoogtepunt van de dag was ongetwij feld de massale gekostumeerde optocht. In een bonte stoet waaraan maar geen eind leek te komen trokken de narren, verpleegsters, cowboys, indianen, bruid jes, boertjes, heksen, kabouters en nog tal van andere figuren voorbij. De jury moet dan ook voor een schier onmogelij ke opgave hebben gestaan om uit die carnavalslawine de prijswinnaars aan te wijzen. Het komst ons voor dat de deel neming aan dit voor koninginnedag klas sieke onderdeel van de feestvreugde nog nooit te voren zo groot is geweest. Ook voor de kinderspelen, 's middags op de rólschaatsbaan aan het Gijzenvelt- plantsoen, bestond veel animo. De jongens en meisjes vochten daar menige spannen de strijd op de rolschaatsen, de trapskel- ter of bij het tonnetje rollen uit. De leden van de oranjevereniging kwamen 's avonds in het City Theater bijeen voor een programma van voordracht en film. Aafje Top droeg „Bloemen voor Ada Har- ris" voor en na de pauze werd de kleuren film over het koninkrijk bezoek aan Mexi co vertoond met als toegi'ft de tekenfilm „De nacht van de koude neuzen" van Walt Disney. De danslustigen lieten zich onderwijl niet onbetuigd op het openlucht bal dat hen op het schoolplein van de Moer- bergschool in beweging hield. Het Jan Fijenkwartet zorgde hier voor de muzika le brandstof. lijke feestterrein waren schietwedstrijden voor jongens van 12 tot 16 jaar en kon later de rijpere jeugd zich uitleven bij een dansfestijn onder leiding van „The Shindies". Coos van de Velde uit Amersfoort en zijn cabaretgezelschap brachten 's avonds in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg In Santpoort hadden de Oranjevereni ging Santpoort-noord en de Oranjever eniging Santpoort-zuid hun programma hoofdzakelijk afgestemd op de jeugd. De gekostumeerde optochten, voorafgegaan door tamboer- en muziekkorpsen en de fietspuzzelritten trokken grote belangstel ling. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann was -bij de vlaggenpa- rade. Wethouder J. G. Kcikman hield in Santpoort-zuid en in Santpoort-noord een korte toespraak. Hij wees er op, dat in deze delen van de gemeente Velsen tal van straatnamen zijn die aan het Huis van Oranje herinneren; aan de Wüste- laan is zelfs een in de vorige eeuw ge plante Wilhelminaboom. Op de verjaar- De festiviteiten te IJmuiden-oost wer den zaterdagochtend ingezet met een con cert op het stadhuiscarillon. Ditmaal zat de heer Arie Abbenes uit Hilversum ach ter het stokkenklavier hoog in de toren. De volkssamenzang, halverwege het ca rillonconcert, trok een wat teleurstellend publieke belangstelling. Naast de deelne mende Velsense koren, het jongerenkoor enkele koperblazers van de IJmuider Har monie, het gemeentebestuur en een aantal genodigden, waren slechts een paar hon derd mensen naar Plein 1945 gekomen. De samenzang onder leiding van de heer J. Schotvanger kreeg daardoor geen mas saal karakter. Misschien kan men dit een volgend jaar grootser van opzet doen zijn door b.v. voor deze samenzang op dit centrale punt een beroep te doen op de medewerking van scholen uit de gehele gemeente. IJmuiden-oost beleefde later op de och tend het voorbijtrekken van een flinke op- tpcht, waarvoor heel wat werk was ver richt om er kleur en fleur aan te geven. De middagfestiviteiten aan de Heeren duinweg kregen net toen alles klaar was voor de start een sensationeel extraatje door het in brand geraken van een pas serende auto. De microfonist bleek vol doende gezag te hebben om verreweg de meeste kinderen op het feestterrein te houden, toegeschoten volwassenen hiel pen de onfortuinlijke automobilist met handen vol zand en een schuimblusser de schade aan zijn wagen nog binnen redelijk perken te houden. Het feest aan de Heerenduinweg bracht Ringsteken op de fiets in „Velserbeek". Het was niet zo eenvoudig om de ringen voor de jeugd van alles wat aan spel- te bemachtigen. letjes en verder het optreden van de beatgroep „The Lations", een kinder goochelaar en een show van de „Kla vierschippers". Uitstekende belangstel ling bleek er zaterdagavond te bestaan voor het onder auspiciën van de jonge- rensociëteiten „Pagoen" en „De Ark" in de grote, feestelijk versierde hal van van Hin georganiseerde beatfestijn. Me dewerking verleenden „The Shindies" en „The Invaders". Te IJmuiden-West stonden onder andere skelterwedstrijden voor jongens op het programma. Aan de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort-Zuid waren kruiwagenwedstrijden georganiseerd voor jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar. Hier ziet u twee deelneemsters in actie. Te Santpoort-Noord werd 's ochtends ook een vlaggenparade gehouden. Een gekostumeerde kinderoptocht, aan zienlijk korter dan die in IJmuiden-West maar daarom niet minder vrolijk van aanblik, was het begin van de koninginne dagviering in Oud-Velsen. In de middag uren kwam de jeugd van 15 tot 17 jaar in Velserbeek aan bod bij het ringsteken op de fiets terwijl de jongeren in het ge meentelijk gymnasium zich kostelijk ver maakten met een voorstelling van het be- Enkele jeugdige deelnemers aan de alleraardigste kindétoptocht, die kende poppentheater „Merlijn" uit Haar- door een deel van Driehuis trok. lem. De volwassen ringrijders lieten in Velserbeek zien dat ze het kunstje met meer of minder succes onder de knie of beter gezegd in de hand hadden, 's Avonds was het dansen geblazen in de Torenstraat waar „The Shindies" uit IJ muiden de „beat" tussen de oude gevel tjes lieten daveren. 's midaags

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5