Nederland heeft plan klaar voor tunnel door de Brenner „Flessehals in internationale verkeer moet verdwijnen zegt dr. R. In 6'/ï jaar 50% rente Rentespaarbrieven B.N.G. Geheimzinnige verdwij ning van Spaanse priester uit Rome Grotonderzoek eist twee doden Dr. Adenauer naar Israel Italiaans recht berust op fascistische codex Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Revolte in Griekenland zal om huurbeleid voor winkels gaan m -- Verkoop Rentespaarbrieven 1966 begonnen Nieuw vliegtuigtype voor luchtmacht B. P. maakt bezwaar tegen de naam B.M.P. Tentoonstelling over „Gevaren van nu" Spoorwegongeluk in Denemarken Blik achter het „Mug"-proces (1) Eigenaars van de bedrijfspanden halen neringdoenden het vel over de oren Proef in Woomera met de „Blue Streak" Bezoeker van nachtclub dreigde met pistool MAANDAG 2 MEI 1966 7 99 EEG-zaak Voor elke 100,- daarin belegd, ontvangt U na 6Yi jaar 150,- (honderdvijftig gulden) terug. Verkrijgbaar bij alle bankiers en commissionairs in effecten in Nederland. KV. Bank voor Nederlandsehe Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag Drie tunnels Britse dierenvrienden tegen BBC-reportage SPECIAL HALF ZWARE SHAG Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Willekeur Strijdbaar (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Over de Brenner of door de Brenner, dat is geen alter natief meer. We moeten er zowel over als door. De autoweg over de pas en de tunnel door de berg moeten er allebei komen. De ontwikkeling van het verkeer eist dat. Nu al verdub belt het verkeer over de Brenner ieder jaar. Aan de weg zijn ze al bezig, de tunnelbouw moet zo spoedig mogelijk beginnen. Vier jaar na het begin kan hij bedrijfsklaar zijn". Dat zegt de Nederlander dr. Robert Weynschenk, de man die de Brenner-tun- nel heeft ontworpen en thans bezig is de financiering van de aanleg (350 tot 380 miljoen gulden is nodig) vooor elkaar te brengen. Hij was in Nederland voor het voeren van besprekingen over de op richting van een tunnelbouwmaatschap pij- Dr. Weynschenk, die in Innsbruck woont, is optimistisch over de kansen van zijn plannen. „Er zijn geen bezwaren meer", zegt hij. „Zowel Oostenrijk als Italië heb ben ingezien dat de tunnel er moet ko men". Vijf argumenten voert hij aan, die zijns inziens deze verbinding onontbeer lijk maken. Ten eerste: het Rijn-Main- berg, welke stad dan het centrum van het Europese verkeer gaat worden, daar zowel de hoofdwegen noord-zuid als oost west via deze stad lopen. Ten tweede buigt ook de handelsroute van Oost-Euro pa uit via de Brenner naar het zuiden af. Ten derde gaat de industrialisatie van Beieren gestaag door en doet het ver keer groeien. Ten vierde heeft het in dustriegebied van Noord- en West-Itajië behoefte aan een directe verbinding met het noorden en oosten. Ten vijfde is er de verdubbeling van het verkeer via de Brenner in één jaar tijds. „De plannen zijn al veel te lang op gehouden", zegt dr. Weynschenk. „Ieder jaar vallen er op de Brenner doden en gewonden bij verkeersongelukken. De scha de loopt in de miljoenen. „Fernlaster ster ben auf der Brennerstrecke" schreef een krant in Tirol vorig jaaar. De ogen zijn nu wel opengegaan". Allerlei autoriteiten in de betrokken landen hebben dr. Weyn schenk te kennen gegeven, dat zij posi tief tegen over het tunnelplan staan. „Maar het is een E.E.G.-zaak, zegt de ontwerper. Als bijvoorbeeld Oostenrijk en Italië samen bij de E.E.G.-verkeerscom- missie zouden komen met het plan, dan zou deze zeggen: „Als je die tunnel wilt moet je hem zelf ook betalen". Het moet echter zo gespeeld worden, dat het par- Donaukanaal wordt verlegd tot Neuren-ticuliere initiatief met plannen komt, die Advertentie vervolgens door de E.E.G. worden over genomen en door geïnteresseerde landen financieel gesteund. Want de tolgelden, die de tunnel gaat opbrengen, zullen nooit voldoende zijn om de bouwkosten goed te maken. Er moet geld a fonds perdu ingestoken worden. Het particuliere initiatief gaat over een maand of twee gestalte krijgen in de maatschappij die dr. Weynschenk zal op richten. Hier te lande bestaat er grote belangstelling voor. Want van het drukke verkeer over de Brenner neemt het Ne derlandse wegvervoer twintig percent voor zijn rekening. De transportondernemingen zullen veel liever comfortabel door een tunnel rijden dan over een smalle, dik wijls beijzelde bergweg. „De tunnel komt er beslist, zegt dr. Weynschenk voor de zoveelste maal. „De" is eigenlijk niet juist: het worden er drie. Twee tunnels met éénrichtingverkeer, een derde kleinere voor de ventilatie. Zo dra een stuk tunnel uitgeboord is worde^i wanden en plafond bespoten met een laag beton, die binnen een halfuur keihard is. Daardoor krijgt het gesteente geen tijd om te gaan „werken" en hoeft men geen gebruik te maken van stutten en balken. Dat betekent een kostenvermindering van 40 tot 50 percent. Dr. Weynschenk is meer technicus dan zakenman, maar dit is hem in de jaren dat hij met zijn project bezig is, wel dui delijk geworden: iets kan technisch nóg zo mooi en praktisch zijn, het geld speelt de beslissende rol. Vandaar ook dat hij zijn project „verkoopt" met duidelijke argumenten. „De Brennertunnel, van be lang vooor heel Europa, kost evenveel als de aanleg van de metro in Frankfort. Die wordt door één stad betaald en is voor één stad van belang. Conclusie: een tun nel die voor heel Europa van belang is, zou door alle Europese landen betaald moeten worden. LONDEN In Groot-Brittannië zijn de dierenvrienden in het geweer gekomen te gen het plan van de BBC om een film over de bekende Spaanse stierenvechter „el Cordobes" op de beeldbuis te brengen. De mening van vele Britten dat stieren gevechten een sadistisch en onzindelijk vermaak is, wordt vertolkt door een La- bourafgevaardigde die in 't Lagerhuis zal vragen de uitzending te verbieden. „Het publiek neigt al genoeg tot sadisme. Daar aan hoeft de BBC niet nog wat bij te dragen," aldus de afgevaardigde. Het onderzoek door Nederlandse militai re deskundigen naar een vliegtuig dat de bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijnde Republic f-84f „Thunderstreak"- j achtbommenwerpers kan vervangen heeft naar wij vernemen, voorshands het resul taat gehad, dat twee der vijf in het onder zoek betrokken typen zijn afgevallen. De „Corsiar" van de Amerikaanse Ling- Temco-Vought vliegtuigfabriek is, met het oog op het Nederlandse budget, te duur en de Lockheed CL-984 voldoet niet aan die operationele eisen die de deskundigen van de Koninklijke Luchtmacht stellen voor de aanschaffing van de nieuwe Ne derlandse jachtbommenwerper. De keuze is thans nog beperkt tot de Franse Dassault „Mirage 5", de Ameri kaanse Northrop f5 en Douglas a4 „Sky- hawk". Het onderzoek duurt voort. De heren Koekoek en Harmsen, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de Boerenpartij, hebben bij de Kroon beroep ingesteld tegen de beslissing van de Kies raad van 7 april, waarbij de Kiesraad in zijn register de.,.Boeren- en Middenstands partij" met de aanduiding B.M.P. heeft ingeschreven. De heren Koekoek en Harm sen zijn van oordeel, dat deze naam en aanduiding in hoofdzaak overeenstemmen met de naam en aanduiding van hun par tij, waardoor verwarring te duchten is. (Van onze correspondent) ROME Op onbegrijpelijke wijze is in de binnenstad van Rome een hoge ka tholieke geestelijke spoorloos verdwenen. Het is de ambassade- raad voor kerke lijke aangelegenheden, verbonden aan de Spaanse ambassade bij de Heilige Stoel, de veertigjarige monseigneur Marcos Uzzsia. Hij had vrijdagavond de ambassade verlaten en begaf zich in zijn auto naar het Spaanse priestercollege, waar hij woont. Hoewel de afstand slechts gering is, is hij niet in het college aangekomen. Later op de avond werd zijn auto gevon den op 200 meter afstand van dit ge bouw. De motor stond nog aan. Het por- Woensdag 4 mei om één uur zal in het joods lyceum Maimonides, aan de voor malige stadstimmertuin in Amsterdam, een door leerlingen georganiseerde ten- toonsteling, gewijd aan de „gevaren van nu" worden geopend. Een der overwegin gen voor het organiseren van de tentoon stelling, die als motto „Waakzaam" heeft, is onder meer, dat naar het oordeel van de organisatoren de hedendaagse jeugd voor de vierde mei geen interesse heeft als een stilstaan bij het verleden, doch wel als een waarschuwing voor heden en toekomst. De tentoonstelling, waarvan het materiaal niet tot Nederland beperkt blijft, zal geopend zijn tot 18 mei. BERGAMO (Reuter) De laatste van •en groep van zes grotonderzoekers die enkele dagen 280 meter onder de grond in een grot bij de Noorditaliaanse stad Ber gamo opgesloten heeft gezeten, overleed zaterdag, toen hij naar boven werd ge bracht. Een van de anderen was al eer der gestorven. De overige vier kwamen vrijdag veilig boven. De twee omgeko men mannen hadden hun kameraden, die sinds zondag door het stijgende water in de grot waren opgesloten, willen helpen, maar maakten beiden een zware val. BONN (DPA) De voormalige West- duitse bondskanselier dr. Konrad Aden auer is vandaag vertrokken voor een be zoek van negen dagen naar Israel. Hij zal daar onder anderen spreken met president Salman Sjasar, met- minister-president Levi Esjkol, met minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban en met oud- premier David Ben Goerion. HERNING (Denemarken) (Reuter) Bij Heming in Jutland is zondag op een spoorwegovergang een bus in botsing ge komen met een passagierstrein, waar door tien mensen om het leven kwamen en zes ernstig werden gewond. Ongeveer vijftig mensen moesten voor shock wor den behandeld. De wagenvoerder van de trein zei dat de trein met grote snelheid de automa tisch beveiligde overweg naderde, toen hij zag dat de spoorbomen niet gestolen waren. (Van onze correspondent) ROME Velen in Nederland zullen on langs met verbazing het proces in Mi laan tegen de drie jeugdige gymnasias ten hebben gevolgd, die het „misdrijf" hadden begaan als redactieleden van het schoolblad „De Mug" een enquête over de sexualiteit te publiceren. Men zal nog vreemder opkijken, wanneer straks in ho ger beroep de zaak niet alleen geheel op nieuw in behandeling wordt genomen, maar de beschuldigingen en vooral de eisen van het openbaar ministerie nog heel andere afmetingen zullen aannemen. Voor ons, Nederlanders, is dit alles on begrijpelijk, niet alleen omdat onze wetge ving anders is, maar ook omdat onze ge hele achtergrond sterk verschilt van de Italiaanse. Als we de advocaten mogen geloven en zij behoren het te weten is de Ita liaanse wetgeving dermate verward door een overgroot aantal wetten, circulaires, uitspraken van hoven van cassatie, wijzi gingen der wetten, uiteenlopendheid van strekking tussen de grondwet en be paalde wetten, dat de volledige toepas sing van alles wat voorgeschreven is, vrij wel in geen enkele rechtszaak mogelijk blijkt. Hoewel er ruim twintig jaar zijn ver streken sedert het einde van de oorlog en achttien sinds de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet, is de „codex-Rocco", dat is het fascistische wetboek van straf recht, nog steeds van kracht. De hoop en de verwachting, dat die fascistische straf wet eindèlijk eens door een meer moderne codex zal worden vervangen, bestaat na tuurlijk wel. Maar op het ogenblik is men bezig met de voorbereiding van het her denkingsfeest voor de afkondiging van de codex-Rocco in 1937... en de man, die bij deze gelegenheid de feestredenaar zal zijn is een oud-fascist en voorstander van dat wetboek. Maar de basis, zowel van de wetten als van de wijze, waarop velen in dit ge val de procureur-generaal van Milaan en zijn beide substituten die wetten uitleg gen, is de bijna oosterse opvatting, die ve le Italianen hebben over het familieleven. De wetgevers, de rechters en de politie zijn in de meeste gevallen Zuiditalianen, of personen afkomstig van het schier eiland en niet zozeer van het meer Euro pees georiënteerde noorden. We hebben dus te doen met een typisch Mediterraan volk, in sommige opzichten niet veel verschil lend van Berbers en Arabieren. Dat geldt vooral voor het geslachtsle ven. In Italië is het familiegevoel bijzon der sterk. Het gezin wordt beschouwd als een heilige instelling. Binnen dat gezin duldt de man, die nog ten volle heer en meester is, geen ongerechtigheden, noch van zijn vrouw noch van zijn kroost. Daar naast echter heerst de dubbele moraal en diezelfde man die in zijn huis een toonbeeld van correctheid is, heeft buitenshuis maar al te vaak een tweede leven, waarnaar men maar beter niet al te naarstig moet vorsen en waar dan ook nooit over gespro ken wordt. De vrouw zal in sommige gevallen maar Italiaanse vrouwen zijn vaak onge looflijk naïef daarvan wel iets vermoe den, maar verheimelijkt haar gedachten. En daarmee komen wij aan datgene, wat de jongere generatie aan de ouderen ver wijt: dat voorbeeldige Italiaanse familie leven is voor een heel groot deel gegrond op huichelarij en op het feit, dat naast het gezin, prostitutie in alle vormen steeds welig tierde. tier van de auto was open. De hoed van de priester werd in de wagen gevonden. De politie begon nasporingen waarbij po litiehonden werden gebruikt. Zondag avond had dit nog geen enkel resultaat opgeleverd. De Spaanse ambassadeur die de rege ring in Madrid op de hoogte heeft ge steld, veronderstelt, dat monseigneur Uzz sia is geschaakt. De politie neigt er toe aan een politieke zaak te denken, of aan een geval van plotselinge geheugenstoor- Advertentie N.V.J.GRUNO (Van onze'correspondent) ATHENE. Terwijl Griekenland stakingen van acteurs, musici, schouwburg- personeel, douaniers en gemeenteambtenaren verwerkt en de regering een staking van ziekenhuispersoneel maar net heeft kunnen voorkomen, wordt nog gewacht op een herhaling van een belevenis van eind maart. De radio had toen een avond lang voortdurend omgeroepen dat de winkels de volgende dag open zouden zijn. Die volgende dag waren de winkels dus in grote meerderheid gesloten, of half-open, zoals Griekse winkels kunnen zijn. Alleen bakkerijen en apothekers bleven ge opend. In de loop van de dag gingen steeds meer open en half-open winkels dicht. De kiosken deden goede zaken: die verkopen altijd meer dingen dan je denkt! Het betrof een waarschuwingsstaking van de winkeliers, restauranthouders enz. Deze bracht een merkwaardige tegenstelling aan het licht, die al tientallen jaren door het Griekse (stads)volk loopt zonder zeer op te vallen. Want zij loopt verre van parallel met politieke tegenstellingen. Een gezelschap kan zich na een verhitte politieke discussie soms plotseling langs heel andere breuklijnen opstellen, wanneer de penibele kwestie van het „bezitten" en „huren" ter sprake komt. Een man van rechts blijkt dan plotseling een huurder, en zeer gebeten op zijn verhuurder die Papandreoe-aanhanger blijkt te zijn. Het was een, voorheen stille, strijd tus sen bezitters en huurders van onroerende goederen. Maar de laatste zijn nu roerig geworden. Zij hebben de zaak in het licht van de openbaarheid gebracht en eisen van de regering een regeling waarbij hun rechten als huurders-van-winkelruimte beter worden omschreven. Zij eisen, als beroepbeoefenaars een „beroepsdak". Hun vereniging heet niet vereniging van win keliers of middenstanders of zoiets, maar „federatie van beroeps-uitoefenaars en voortbrengers". Zoals het nu is, kan de verhuurder van het pand als de daarin gevestigde nering goed blijkt te lopen, zijn huurder van de ene dag op de andere grote huurverho gingen opleggen. De winkelier of restau rateur, voor de keus gesteld het drie dubbele te betalen of elders een nieuwe zaak op te bouwen, kan niet anders doen dan (knarsetandend) betalen. De eis is nu dat huurpanden in het win kelbedrijf, net als andere zaken, worden onderworpen aan een soort keurings- dienst-van-waren die een beslissing neemt over de huurprijs met als basis de kost prijs van het dagelijks leven. Zodat de huuurder dus de vruchten van even tueel succes zelf binnen kan halen en niet het gevoel heeft te zwoegen voor de eigenaar van het pand. De eigenaars, verenigd in de „eigen- doms-unie" hebben van hun kant ook een ideologie. Zij zeggen: als de huurder be zitsrechten laat gelden op een pand alleen omdat hij daar zijn bedrijf heeft, als hij dit pand als zijn eigen „dak" gaat be schouwen, dan is het hek van de dam. Dan wordt de elementaire idee van onze bur gerlijke rechtsstaat: het recht op eigen dom, aangetast en is een eerste en beslis sende schrede op het pad van het com munisme gezet. Wij eigenaars zijn geen op- potters, geen kapitalisten. Wat wij willen is een veilige belegging, een betrouwbare bruidsschat voor onze dochter, een vaste nalatenschap voor onze kinderen en klein kinderen. En wat in wezen in deze situatie moet gebeuren, is horizontaalmaking van tal loze kleine vertikale verhoudingen huur der-verhuurder. In de taveerne waar ik 's middags eet, is de eigenaar een enigs zins geheimzinnige figuur die boven woont. Soms verschijnt hij even als een soort indringer om wat wijn te halen, of brood. Maar hij eet nooit met ons mee. Wel gaat hij bij ons over de tong. 's Zo mers wil hij in de middag slapen, en dan moet het erg stil zijn in de zaak en buiten op straat. Dan moeten zelfs de toeristen fluisteren. Dit wordt sterk bëkritiseerd. „Wel de huur opstrijken, maar intussen de zaak in de wielen rijden." Toch heeft onze taveerne-houder als huurder met hem een min of meer vriend schappelijke verhouding, want als je die in Griekenland niet hebt, blijf je nergens. De staking moet nu een ont-persoonlij- king, een felle horizontale streep halen door al die vertikale lijntjes, en dat is voor heel veel winkeliers een enorme be slissing. Op de bijeenkomst, die op de dag van de staking in een afgehuurd theater plaats had, zag ik alle taveerne-mensen in dat horizontale verband terug, en ik zag ook mijn kapper, mijn horlogemaker, allen in dezelfde strijdbare sfeer. Daar bleek pas goed hoeveel irritatie hier in de loop van tientallen jaren is opgehoopt. Hier en daar in de rede van de federatie-voor zitter was de toon ronduit revolutionair. ADELAIDE (Reuter) Vandaag is op het lanceerterrein van Woomera in Australië een grondproef verricht met de Britse „Blue Streak"-raket, de eerste trap voor de uit Franse, Westduitse, Ita liaans en Britse bijdragen samengestelde Europese raket. De proef zou volledig zijn geslaagd. Negentien mei zal de „Blue Streak" een proeflancering onder gaan, waarbij voor de nog niet gereed zijnde Franse en Westduitse rakettrap- pen loze hulzen zullen worden gebruikt. De Utrechtse politie is op zoek naar een ongeveer 35-jarige man die in de nacht van zaterdag op zondag de portier van een nachtcafé, de 29-jarige A. Nagte- gaal, met een pistool heeft bedreigd. De man kreeg om twee uur ruzie met de por tier, omdat deze niet wilde toestaan dat hij zijn hond mee naar binnen nam. De late gast, die kennelijk een stevige borrel had gedronken, trok plotseling een pistool en loste een schot in de lucht, waarna hij de loop van het wapen tegen het li chaam van de heer Nagtegaal drukte en dreigde hem „de darmen uit het lijf te schieten". Drie toevallige voorbijgangers grepen de man van achteren beet en hielden hem in bedwang. De portier liet het ijzeren hek van de nachtclubdeur vallen en ging binnen de politie bellen. Man en hond na men de benen en zijn tot nu toe niet op gespoord. „Zij hebben ons jarenlang het bloed on der de nagels gehaald. Ons zweet werd veranderd in hun opgepotte goudponden. Als er niet vandaag nog een regeling komt. gaan wij permanent dicht. Dan wordt het Kileler van de winkeliers!" (Kileler is het dorp in de Thessalische vlakte waar in 1910 een grootscheepse actie van pachters tegen het grootgrondbezit begon, die met volledig succes werd bekroond). Overwel digend enthousiasme heerste in de stamp volle zaal, toen de voorzitter uitriep: „in Piraeus heeft de staking honderd percent succes!. In Thessaloniki 110 percent! Luis tert niet naar de radio! Maar de radio, dat steeds surrealisti scher lichaam waarin we sinds kort ook verstoken blijven van de muziek van de drie bekendste liedjes-componisten, zweeg verder als het graf over de staking. Zij lijkt alle contact met de Griekse werke lijkheid te hebben verloren. Die avond lag de Plaka er verlaten bij: eigenlijk wel mooi, zo zonder lawaai en met gebluste neonlichten. Wat men zich toch afvroeg was: komt er een staking van langere duur? De radio gaf in één achteloos zinnetje te kennen dat onder handelingen waren heropend en dat de staking tien dagen was opgeschort. Maar de strijd tussen „bezitters" en „huurders" in Griekenland is nog niet gestreden. Eén ding is wel gebleken: als er hier ooit re volutie uitbreekt, dan zal het gaan om de winkels.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7