Italiaanse studenten protesteren tegen terreur van fascisten Moord op Romeins student de directe aanleiding HET WEER Winstmarge van Hoogovens verder gedaald NAVO-hoofdkwartier komt vermoedelijk naar Londen Moederdag Politieke situatie onzeker door brief van P. v. d. A. Op Java werkt de Kloet weer 'n ster matras „Beleid van de regering is ondoorzichtig" Spaanse priester in Rome ontvoerd i n r <r Zeldzaam veulen Jongens ontdekten 46 mijnen Primeur op voorpagina van Times Coalitiepartners zijn ontstemdr il3 „'I BINNENHUIS" Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 151 DINSDAG 3 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Gezond Rookbommengooiers veroordeeld pagina 2 Gesprek met nieuwe Unilever-topman pagina 13 W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Topsy4 Schrijvende lezers4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Kunst9 Radio en tv 9 Ferdinand10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minder warm Prot. Werkgevers: Roerig m t f f rnmm lIÉliÉÉglë Het woord is aan In eerste kwartaal Ideeën om Moeder blij mee te maken Oecumenische raad IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent) ROME. In zijn antwoord aan het parlement heeft de Ita liaanse minister van Binnenlandse Zaken, Taviani, met grote nadruk gezegd, dat de onlangs na een studentenrol gestorven negentienjarige Romeinse student Paolo Rossi het slachtoffer is geworden van de terreur uitgeoefend door extremistische rechtse elementen in de universitaire gemeenschap van Rome. Maar de vertegenwoordigers van de democratische partijen in Kamer en Senaat zijn door deze verklaring niet tevreden ge steld. Zij hebben genoeg van woorden en eisen van de re gering dat zij metterdaad een einde maakt aan het steeds driester optreden van de fascisten. In Rome heerst, vooral in de universiteitswijk, grote opwinding. Van acht faculteiten worden de gebouwen thans dag en nacht bewaakt door anti fascistische studenten. Er zijn er steeds 1500 in de gebouwen aanwezig, die elkaar aflossen. De arbeiders van de algemene markthallen zorgen voor hun voedselvoorziening. Na de eerste moeilijke dagen is het gelukt ook enigszins redelijke slaap zalen in te richten. Niemand die geen studentenkaart heeft, wordt op de universiteit toegelaten. Tweeduizend politieman nen hebben de hele wijk rond het universiteitsgebouw afgezet. De universiteitsstad is omgeven door zware hekken en heeft maar zes toegangspoorten. Aan de begrafenis van Paolo Rossi hebben ruim 70.000 mensen, meest stu denten, deelgenomen. De baar werd ge dragen door katholieke padvinders en stu denten van de faculteit der architectuur. Onmiddellijk achter de baar van hun enige zoon liepen de ouders van Paolo. Ach ter hen kwamen alle socialistische minis ters, met in het midden Pietro Nenni, alle sociaal-democratische ministers, de republikeinse minister van Justitie, de christen-democratische minister van Bui tenlandse Zaken en die van Onderwijs, de secretarissen van alle democratische par tijen, de burgemeester van Rome en alle wethouders. Ruim 150 kransen, en graf kransen zijn in Italië gevaarten van meer dan een man hoog, werden door ruim 600 studenten getorst. Alle verkeer in de hoofdstad werd gedurende tien minuten stil gelegd en ook in de fabrieken werd het werk tien minuten onderbroken. In de kerk San Lorenzo buiten de Mu ren, vond de religieuze plechtigheid plaats. De hulp-bisschop van Rome, die de dienst leidde, las een speciale boodschap van de paus voor, welke hij daarna aan de moe der van het slachtoffer ter hand stelde. De paus, die in zijn jeugd aalmoezenier is geweest van de Romeinse padvinderij en bij die gelegenheid een groep fascis ten, die de katholieke jongens had aange vallen, met een vlaggestok te lijf is ge gaan, betreurt het diep dat dezelfde geest van onverdraagzaamheid opnieuw uit de rechtse hoek komt. Na de kerkelijke plechtigheid begaf de stoet zich naar het zeer grote Minerva- plein, in de universiteitsstad, waar pro fessor Bini, van de faculteit der letteren, een man die Paolo Rossi van klein kind af heeft gekend, de lijkrede uitsprak. Hij wees er met grote nadruk op, dat Rossi een slachtoffer van de fascistische ter reur was en dat het een laffe uitvlucht is om het zo te willen voorstellen alsof de jongen zonder enige oorzaak van de balustrade zou zijn gevallen, of dat hij wel vaker aan duizelingen zou hebben ge leden. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking en enkele plaatselijke regen- of onweers buien. Overwegend matige zuid westelijke wind en lagere tempe raturen dan vandaag, vooral in het binnenland. Volledige weerrapporten op pagina twee. De heer Ugo Papi heeft gisteren ontslag genomen als rector magnifi cus van de universiteit van Rome. Hij heeft blootgestaan aan scherpe critiek. Men verwijt hem dat hij on voldoende krachtig is opgetreden tegen de terreur die neo-fascisten in de universiteit uitoefenen. (Tele- foto). Paolo, zo zei hij, was volkomen gezond en sinds vele jaren beoefenaar van de ski- sport. Hij was een van de beste jonge bergbeklimmers van Italië. ,,Als Paolo Rossi zo jong gestorven is, dan is de reden daarvan dat hij een democraat en een anti-fascist was", zei de hoogleraar. De professor sprak de verwachting uit, dat de man die de grootste verantwoor delijkheid draagt en die zelf nu nog niet zijn plicht beseft de rector-magnificus van de universiteit gedwongen zal worden zijn ambt neer te leggen. Deze laatste had wel een grafkrans gestuurd. Studenten hebben die aan stukken gerukt en niet toegelaten dat hij bij de andere bloemstukken werd opgesteld. Hij, Ugo Papi, heeft inmiddels ontslag gevraagd. De meeste universiteiten in Italië zijn ge sloten. In Rome zijn vijftien studenten gearresteerd. De voorzitter van het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, heeft vanochtend tij dens de jaarvergadering in het Kurhaus in Scheveningen kritiek geoefend op wat hij noemde „het ondoorzichtige beleid van de regering". De heer Wemmers uitte zijn bezorgdheid over de ontwikkelingen in de verhouding tussen overheid en be drijfsleven, waarbij hij twee vraagstuk ken centraal stelde: de staatsdeelneming in het particuliere bedrijfsleven en de sterke uitbreiding van de collectieve voor zieningen en de gevolgen daarvan voor het economische en fiscale beleid. Ten aanzien van deze twee punten is hij van mening, dat een kritische instel ling en waakzaamheid geboden zijn. Ook op andere terreinen, aldus de heer Wem mers ontbreekt de duidelijkheid. „Wie denkt niet terstond aan het loonbeleid, waar vier maanden na invoering van het overgangssysteem nog geen beslissingen over opgeschorte loonvoorstellen zijn ge nomen en zowel de vakbeweging als de werkgevers niet weten wat kan of niet kan. De kern van de taak van de overheid is het bevorderen van rechtvaardige ver houdingen tussen haar onderdanen. Af wijking van deze gedragslijn betekent een bedreiging van de individuele vrij heid en verantwoordelijkheid, en dus van de fundamenten van onze democratie. De overheid zal zich altijd moeten afvragen, niet: tot hoever kan ik gaan, maar mag ik gaan", aldus de heer Wemmers. (Van onze correspondent) ROME De vorige week uit Rome verdwenen monseigneur Ussia, Spaans ambassaderaad voor kerkelijke aangele genheden bij de Heilige Stoel, heeft in een brief bekend gemaakt dat hij de ge vangene is van een groep Spaanse anar chisten. Het schijnt de bedoeling te zijn om mgr. Ussia uit te wisselen tegen poli tieke gevangenen die in Spaanse gevan genissen zitten. Ondertussen hebben de fascisten eg- tracht een overval te plegen op het bu reau van de directie van radio en televi sie, die naar hun mening valse voorstel ling van zaken had gegeven. Ze werden door voorbijgangers op de vlucht gedre ven. Ze hebben wel vensters van het ge bouw vernield. Ook in andere steden van Italië, met name in Milaan, is het bij zonder roerig. In Milaan zijn vijftien stu denten in het ziekenhuis opgenomen na een fascistische overval. y*; s<m H9R Jan Greshoff: De ouderdom begint op het moment, dat men vrede sluit met de wereld. Geheel overeenkomstig de verwachtin gen zijn de resultaten van Hoogovens IJmuiden in het eerste kwartaal van dit jaar lager geweest dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De netto-winst komt blijkens een vandaag verschenen geconsolideerd resultatenover- zicht uit op 17 miljoen tegen 22.3 mil joen in het eerste kwartaal van '65. Do omzet steeg met ruim 30 miljoen tot 299.4 miljoen. Na kosten ad 226.9 (v.j. 190.6) miljoen en afschrijvingen van 31.8 30.7) miljoen resteert een be drijfsresultaat van 40.7 47.7) miljoen. De winstmarge daalde verder tot 13.6 (17.7) percent. Voor vennootschapsbelas ting wordt deze keer gereserveerd 16.9 19.3) miljoen. De produktie in IJmuiden van ruwijzer daalde met 72.000 ton tot 510.000 ton, die van ruwstaal steeg met 38.000 ton tot 721.000 ton. In de Londense dierentuin heeft een wild paard uit Mongolië het leven geschonken aan een veulen. Dat is een zeldzame gebeurtenis, waarover men zich in de Zoo bijzonder ver heugt. Het is de eerste keer in veer tig jaar dat zo iets namelijk gebeurt. Het veulen kreeg de naam Alpha. Het maakt het uitstekend, evenals de trotse moeder Luna. (Telefoto). In de duinen achter de rijwielstalling van Schoorl aan Zee zijn gisteren 46 land mijnen door de mijnopruimingsdienst uit Den Helder onschadelijk gemaakt. De mijnen waren zondag opgegraven door drie circa tien jaar oude jongens, die op dit voor het publiek verboden duinterrein ontdekt werden door de pachter van een rijwielstalling, de heer R. Sporre. Deze joeg de knapen weg en waarschuwde de politie, die op haar beurt de mijnoprui mingsdienst te Den Helder alarmeerde. De jongens hadden de mijnen zoge noemde anti-personeelsmijnen gevonden op een oppervlakte van nog geen vierkan te meter, enkele decimeters onder het zand. De conservenblikachtige cilinders hadden drie contactsprieten die, als de mijnen gelegd worden, even boven de grond uitsteken. Een gewicht van zes pond is dan voldoende om ze tot op een hoogte van ongeveer een meter de lucht in te slingeren, waar ze op buikhoogte exploderen en kogeltjes verspreiden. Het feit, dat de mijnen enkele decime ters onder het zand lagen en de appara tuur wellicht geoxydeerd was, heeft de Jongens voor onheil behoed. (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens de Times wordt het hoofdkwartier van de NAVO in Londen gevestigd. De krant brengt dit nieuws op haar voorpagina! NAVO-deskundigen zouden het daar over nu eens zijn, hoewel zij er de na- Advertentie VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62, Haarlem - Tel. 58391 Advertentie Handige bijzetkastjes 60 cm hoog 78 cm breed in teakhout v.a. 80.— Klass. buikcommodes 60 cm hoog 60 cm breed eikenv.a. 107.50 Kapstokken keuze uit 70 modellen en kleuren v.a. 12.50 Mooie geschenken waar Moeder blij mee is. eubelen BOOT TIL. 1204* Gierstraat druk op leggen dat het niet waar schijnlijk is dat er voor de voorjaars bijeenkomst van de organisatie, die 6 juni in Brussel begint, een defini tieve beslissing zal worden genomen. Vandaag zou George Thomson, Brits minister voor Europa en de NAVO, de zaak in Brussel bespreken met de nieuwe Belgische minister voor Buitenlandse Za ken, Pierre Harmei. Noch Nederland noch Luxemburg hebben volgens de Times geschikte ruimte aan te bieden. Het gaat om Londen, Brussel of eventueel Antwerpen, dat het voordeel bezit dat het aan de Amerikaanse bevoorradingslijn naar Duitsland ligt. De voorkeur zou aan Londen worden gegeven, omdat het betere luchtverbindin- gen met andere NAVO-landen bezit. Ook in ander opzicht zou Londen het meest in aanmerking komen. Het huisvest reeds lang een Amerikaans hoofdkwartier en het heeft een verbindingssysteem met het geallieerde opperbevel voor de Noord atlantische Oceaan in de Verenigde Staten. Ook de Belgen zijn bereid een terrein aan te bieden. Ze zouden echter niet aan dringen op een NAVO-hoofdkwartier in hun land. De verplaatsing van de NAVO' raad zal vrijdag'en zaterdag worden be sproken, wanneer de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, Londen bezoekt. Waterleidingen gesprongen. In Rotter dam-zuid zijn gisteravond op tenmin ste vijf plaatsen waterleidingbuizen, voor een deel hoofdleidingen gespron gen. Verschillende straten kwamen on der water te staan. Het springen van deze buizen was het gevolg van een hogere druk op de waterleidingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De brief van de P.v.d.A. over de Vietnamese oorlog heeft een onzekere situatie in de binnenlandse politiek geschapen. De beide coa litiepartners van de P.v.d.A. in het kabinet-Cals, de K.V.P. en de A.R.P., vragen zich af welke gevolgen de brief zal hebben op de houding van de socialistische Kamerfracties. Als de fracties het standpunt van het partij bestuur onverkort overnemen (stopzetting van de bombardementen in Vietnam, vorming van een burgerlijke regering over het hele gebied, samenwerking met het bevrijdingsfront en uitschrijven van nieuwe ver kiezingen) kunnen moeilijkheden met de coalitiepartners niet uitblijven. Ook de socialistische ministers in het kabinet zullen dan in een moeilijke situatie komen. De eerste gelegenheid waarbij een botsing tussen de socia listische houding ten opzichte van de Vietnamese oorlog en de houding van het kabinet zou kunnen ontstaan, is de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer op 24 mei. Politieke woordvoerders in Den Haag hebben gisteren snel en vrij scherp ge reageerd op de brief van het P.v.d.A.-par- tijbestuur. Politiek het belangrijkst waren de uitspraken van de fractieleiders van de K.V.P. en de A.R.P., de heren Schmelzer en Roolvink. Drs. Schmelzer noemde de brief een ongebruikelijke stap en vond dat deze op geen enkel punt een bijdra ge levert voor de oplossing van het zo ernstige en ingewikkelde probleem-Viet- nam. De katholieke fractievoorzitter noemde het verkeerd dat het bestuur van de P.v.d.A. de brief heeft geschreven met voorbijgaan van de fracties in het parle ment en de regering. Volgens de heer Schmelzer roept de brief de eenzijdige voorstelling op als zouden het allereerst en hoofdzakelijk de Verenigde Staten zijn die een aanvaardbare oplossing in de hand hebben. De fractieleider van de Anti-Revolutio nairen in de Tweede Kamer, de heer Roolvink, toonde zich uiterst bezorgd over de brief en voorspelde „een gewijzigde situatie" als de P.v.d.A.-Kamer-fracties de inhoud van de brief zouden blijken te delen. „Een dergelijke brief is van ons niet spoedig te verwachten", aldus de heer Roolvink. „Onze fractie zal geen \roet ge ven aan pogingen om wantrouwen te zaaien tegen de Amerikaanse politiek. De P.v.d.A. is bezig na de uitslag van de Statenverkiezingen zich op bepaalde pun ten gewijzigd op te stellen", aldus de heer Roolvink. Het kabinet was vrijdag reeds op de hoogte van de inhoud van de brief en heeft er in de wekelijkse ministerraad over gesproken. Een regeringswoordvoer der verklaarde gisteravond dat de rege ring vasthoudt aan het standpunt, dat vorig jaar werd vastgelegd in de motie van het Tweede Kamerlid Ruygers (P.v.d.A.), die indertijd met ruime meer derheid werd aanvaard. In deze motie werd de regering uitgenodigd om het tot standkomen van een wapenstilstand te bevorderen, alsmede een eind te maken aan de agressie van communistisch Chi na en daarna deel te nemen aan het door president Johnson aangekondigde grootscheepse hulpprogramma voor Zuid- oost-Azië. In een verklaring over de oorlog in Viet nam zegt de oecumenische raad van kerk- ,ken in Nederland van mening te zijn, dat het Nederlandse buitenlandse beleid veel meer dan tot nu toe gericht moet zijn op het daadwerkelijk bereiken van vrede. De raad tekent bij deze meningsuiting aan, dat hij zich niet vereenzelvigt met „eni ge partijpolitiek". „Als christenen in Nederland", aldus de verklaring van de oecumenische raad van kerken, doen wij een beroep op ons volk en op onze regering al het „mogelijke te doen om de partijen er toe te bewegen hun strijd in Vietnam te beëindigen". Op Java werkt de vulkaan Kloet weer. Stromen lava hebben tiental len mensen het leven gekost en veel verwoestingen aangericht. Bruggen zijn door de lava weggeslagen. Dat bemoeilijkt het verkeer aanzienlijk. De Javanen die de rivier moeten passeren, steken nu over door de modderbrij die is achtergebleven. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1