Ulbricht wil gesprek met Westduitsers uitstellen Ait Ahmed zou zijn ontsnapt Senator Ted Kennedy vraagt om nieuwe China-politiek van V.S. Commissie van nationale figuren moet studie maken ASPIRIN® 4 BAYER Volkscongres in Djakarta moet positie staatshoofd regelen köhler r Van dag tot dag Symptoom Brandt bereid zijn burgemeestersambt neer te leggen Groot-Brittannië denkt over EEG-lidmaatschap Luns en Haekkerup vrezen Europees nationalisme Tien scholieren dood in Tsjechoslowakije Adenauer ontmoet David Ben Goerion Brit voorzitter van Europees orgaan Vlaamse studenten in Leuven staken Studentenprotest in Madrid DINSDAG 3 MEI 1966 3 (Van onze correspondent) BONN. Van een ontmoeting tus sen Oostduitse communisten en West- duitse socialisten zal waarschijnlijk niets komen, als de Oostduitsers op hun standpunt blijven staan. Uit de met vertraging bekendgemaakte rede van Ulbricht, blijkt dat de SED de beide ontmoetingen in Chemnitz en Hannover wil uitstellen tot juni. Vol gens Ulbricht zouden eerst de West- duitse sociaal-democraten hun partij dagen in Dortmund achter de rug moeten hebben - van 1 tot 5 juni - en zouden de verkiezingen in Noordrijn land-Westf alen achter de rug moeten zijn, tien juni. Er zou, aldus Ulbricht, nu in de Bondsrepubliek een ver krampte verkiezingssfeer heersen, die de toenadering tussen SED en SPD zou „hinderen". Parijse politie zoekt lijk van Ben Barka VOLOP KEUS,REDELIJKE PRIJZEN! Vrachtauto onder trein Verkoudheid? ASPIRIN* helpt snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. DAAR STAAT ACHTER Samenstelling Leger-eisen JAN GEYLVOET Jr. telegrammen Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft lang moeten beraadslagen over een duidelijke afkeuring van de oorlog in Vietnam, maar het is er dan nu van ge komen. Zoals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen is een brief aan de Amerikaanse ambassadeur gezonden, waarin de P.v.d.A. letterlijk de stopzet ting van de bombardementen op Viet nam eist en wel onder twee niet mis te verstane argumenten: de bombardemen ten schokken het vertrouwen in de doel einden van de Amerikaanse politiek en doen twijfel ontstaan aan de Amerikaan se vredeswil, en verhinderen een gelegen heid om tot een oplossing voor de drei gende politieke chaos in Vietnam te ko men. Wat de opvattingen ten aanzien van deze slepende oorlog en zijn gevolgen be treft heeft de P.v.d.A. nu ongeveer het zelfde standpunt kenbaar gemaakt als de P.S.P. Het is jammer dat de Nederland se socialisten elkander op dit punt niet eerder hebben gevonden, want dat zou het beleid van de regering hebben kunnen beïnvloeden vóór de verkiezingen, waar door een deel van het gebleken onbehagen zou zijn ondervangen. Een aangelegen heid als deze Vietnamese oorlog houdt de „man in the street" méér bezig dan poli tici misschien denken. Het zou ook voor de andere partijen geen overbodige weel de zijn, zich dat eens te realiseren en ernaar te handelen. De vrees om te veel naar „links" te neigen, verhindert vaak ook initiatieven die niets met links of rechts, maar al leen met humaniteit te maken hebben. Het is immers een kwestie van humani teit en beschaving, begaan te zijn met het lot van een volk als het Vietnamese, dat onder zulke eenvoudig klinkende leu zen een ontzaglijk oorlogsleed te dragen krijgt. Ook rechtse partijen zou het niet mis staan, eens krachtig te protesteren tegen de onhoudbaarheid van de politieke argu menten, waaronder in Vietnam een moor dende oorlog wordt gevoerd. De ver dachtmaking van het „pacifisme" als handlanger van het communisme heeft maar al te vaak tot gevolg dat men een oprecht gevoel voor vredelievende en ge weldloze oplossingen niet openhartig meer durft te belijden. Als deze „vrees voor vrede" zich van politieke partijen mees ter maakt, kunnen de aanhangers van zo'n partij op den duur toch geen bewon dering voor deze „tact" blijven opbren gen. Nu de P.v.d.A. zich dat blijkbaar heeft gerealiseerd, is het wachten nog op de confessionele partijen, die het ten aan zien van het vraagstuk van de vreed zaamheid toch niet moeilijker hebben dan de humanistisch georiënteerde socialisten. In de pers circuleert op het ogenblik een weergave van geruchten over een privé-drama van het Amsterdamse zan geresje Willeke Alberti. Al naargelang de instelling van de betrokken persorganen ls die weergave summier of uitgesponnen huilerig. Het komt erop neer dat het nog tamelijk verse huwelijk van Willeke Al berti en Joop Oonk door „tussenkomst van een derde" zou zijn vergald en daar omheen worden allerlei nare bijzonder heden geweven, die resulteren in tele foontjes en brieven aan de jonge me vrouw Oonk. Het is eigenlijk allemaal te naar om er lang bij stil te staan, maar als symptoom van de toestand in de Nederlandse klein- kunstwereld is het geval misschien leer zaam genoeg om er even de aandacht op te vestigen. Langzamerhand wordt het kleinartistie- ke Nederland opgestuwd naar een eerste plaats in de „grote wereld", maar dan enkel wat betreft de verrotting van maat staven en normen. De belangstelling van het publiek voor „sterren" en wat voor sterren doorgaat neemt steeds ongezon der vormen aan, naar het voorbeeld van wat in het grote buitenland al jaar en dag de gewoonte is. Dat een huwelijk mislukt, is voor de betrokkenen meestal droevig genoeg, maar het is een louter persoonlij ke en intieme aangelegenheid. Maar vol gens opvattingen van deze tijd moeten de „fans" zich daarmee bemoeien en het privédrama tot een publieke vermake lijkheid maken. Naast talrijke tiener-, beat- en hopsasa- blaadjes, reclame-uitgaven van grammo foonplatenmaatschappijen en populaire ma gazines zijn ook sommige dagbladen op jacht naar schandalen, omdat zij even eens dagelijks op jacht zijn naar op- schroeverijen over sterren en idolen. Dan komen huilerige klachten van geprangde vrouwtjes „die geen leven meer hebben" aan het daglicht als aanklachten tegen „het publiek", dat „zich overal mee be moeit". Als die sterren en zogenaamde sterren, met of zonder capaciteiten, eens wat vroeger begonnen met zich aan dat ge hijg om publiciteit te onttrekken en zich niet te laten prostitueren door de jagers op „navrante bijzonderheden over het privé-leven", zouden zij ook bij misluk king van hun huwelijk meer recht op eerbied voor de intimiteit kunnen doen gelden. Het een is het gevolg van het an der. Wie zich als een ballon laat opbla zen, moet de prik van de speld ver wachten. De plotselinge koersverandering van Ul bricht wordt in Bonn en West-Berlijn ver schillend geïnterpreteerd. Uit de berich ten over een plotselinge ontmoeting tus sen Ulbricht en zijn adviseurs aan de ene en de Russische ambassadeur „Abrassi- now" de opperbevelhebber van de Rus sische troepen en diens politiechef voor Oost-Duitsland aan de andere kant, wordt afgeleid dat de Russen de ontwikkeling wat angstig beginnen te vinden. Zij zou den er bij de SED-funetionarissen op heb ben aangedrongen de besprekingen te staken. Een andere lezing is dat Ulbricht pro beert door een verschuiving van de dis- (Van onze correspondent) LONDEN In Britse regeringskrin gen wordt thans dagelijks gehamerd op de wil van Groot-Brittannië om zich bij d EEG aan te sluiten. Hoewel nog altijd met zekere slagen om de arm. Minister Thomson, Europese Zaken, zal deze kwes tie ook in Brussel aansnijden. De Europe se correspondent van de Times meldt uit Brussel dat Europese financiële kringen geloven dat Engeland zich tegen het einde van 1967 bij de EEG zou willen aansluiten. Op dat tijdstip moet het aanzienlijk be dragen aan het Internationale Monetaire Fonds terugbetalen. Dit zou betekenen dat de Britse regering zich aan het eind van dit jaar voor het lidmaatschap van de EEG zou moeten melden. STRAATSBURG. Minister Luns en zijn Deense collega Haekkerup hebben maandag in het comité van ministers van de Raad van Europa met nadruk het her levend nationalisme in Europa veroor deeld als een reactionair gevaar. Zij deden dit, nadat de secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, die een be zoek aan de Raad van Europa brengt, in een verklaring voor het minister-comité het nationalisme had geprezen als een belangrijke kracht voor de vooruitgang in de wereld. De ministers Luns en Haekkerup rea geerden hierop met de verklaring, dat dit misschien het geval kan zijn voor jonge landen in andere werelddelen, doch zeker niet voor het oude Europa dat in een ge heel ander stadium van ontwikkeling ver keert. PARIJS (AFP en Reuter) De Fran se politie is maandag met kikvorsman nen een onderzoek begonnen in een moe rasachtig gebied in de buurt van Parijs. Dit onderzoek maakt deel uit van de na sporingen naar het stoffelijk overschot van de ontvoerde Marokkaanse oppositie leider Ben Barka die 29 oktober 1965 in Parijs verdween. Het gebied dat wordt onderzocht, ligt op enkele kilometers ten noorden van de twee vijvers waar vrij dag en zaterdag werd gezocht. Op korte afstand ligt het landhuis van de gangster Georges Boucheseiche, waar Ben Barka na zijn ontvoering werd heengebracht. Het gerechtelijk vooronderzoek in de ontvoeringszaak is heropend. De justitie wil nagaan, hoe de verhouding was tus sen de politiefunctionarissen en de onder wereldfiguren die bij de ontvoering be trokken zouden zijn geweest. Met name wil men weten in hoeverre bepaalde hoge politie-ambtenaren van de ontvoering op de hoogte waren en van wie zij deze ge gevens hadden gekregen. cussies tot juni of om met uitstel tot afstel te komen de meningsverschillen tussen de partijen in de Bondsrepubliek nog uit te diepen, om daaruit politieke munt te slaan. Vooral tijdens de recente commissievergaderingen van de Bonds dag in West-Berlijn werden verschillen van opvatting over de ontmoetingen in Chemnitz en Hannover, vooral in de boe zem van de CDU, weer duidelijk naar voren gebracht. Zelfs over de houding te gen Walter Ulbricht die voor staats vijand no. 1 in West-Duitsland doorgaat konden de Christen Democraten het niet eens worden. Aan de andere kant komt het Ulbricht gelegen de aandacht op de bekrompen houding van de CDU te vestigen, omdat hij daarmee kan proberen de moeilijkhe den in eigen partij te verdoezelen. De in de laatste weken losgekomen discussies zouden Oostduitslands sterke man wei eens uit de hand kunnen lopen, hoewel niemand zich ondertussen kan voorstellen hoe het met Russische wapens in stand gehouden regime in gevaar zou kunnen worden gebracht. Dat men in Oost-Berlijn voorzichtiger geworden is blijkt hieruit, dat de tweede open brief van de SPD niet volledig in Neues Deutschland, het partijorgaan van de SED, is opgenomen. Niet meer dan de helft van de brief werd gepubliceerd, terwijl vragen werden weggelaten als „hoe openlijk kan worden gediscussieerd als op mensen aan de demarcatielijn ge schoten wordt". .Ook de vraag over een vrij verkeer tussen beide delen van Duits land werd niet in Neues Deutschland op genoemd. De voorzitter van de SPD, de Westber- lijnse burgemeester Willy Brandt, heeft in een interview met Welt am Sonntag ont huld dat hij tijdens de besprekingen tus sen de coalitiepartijen en de oppositie, on der leiding van kanselier Erhard, die vo rige week plaatsvonden, heeft voorgesteld zijn burgemeestersambt neer te leggen als hij naar Chemnitz gaat. Van de zijde van de CDU/SCU, met name door kanse lier Erhard, was de vrees uitgesproken dat Brandt als discussiepartner met de Oostduitse SED, in zijn kwaliteit als bur gemeester (dus als minister-president van het land Berlijn) de officiële Duitsland- politiek van de bondsregering zou door kruisen. Die gaat ervan uit dat de DDR als staat niet bestaat, en dat men als minister president van een van de Westduitse deel staten dus slechts privé kan reizen en met Oostduitse functionarissen kan spre ken. Nadat Brandt zijn bereidheid tot het doen van afstand van zijn functie in Ber lijn had uitgesproken hadden de coalitie partijen geen bezwaar meer tegen de reis van de SDP-voorzitter naar Chemnitz, zo verklaarde hij aan Welt am Sonntag. Advertentie NEEM NI ZOMER GRO IN BUK ALGIERS (AFP) Ait Ahmed, de voormalige leider van het „front van so cialistische krachten" in Algiers is uit de gevangenschap ontsnapt. Ahmed zou met een kleine vrachtauto van de politie zijn verdwenen uit een gevangenis enkele kilo meters van de Algerijnse hoofdstad. Enige journalisten die maandag een ge sprek zouden hebben met president Bou- medienne, kregen op het laatste ogenblik te horen dat de audiëntie niet doorging. PRAAG (Reuter) Tien leerlingen van een technische school zijn in Praag maan dagavond om het leven gekomen, toen een vrachtauto op een bewaakte overweg door een trein werd gegrepen. Ongeveer der tig leerlingen liepen ernstige verwondin gen op. De spoorbomen waren niet gesloten, toen de vrachtauto die de leerlingen ver voerde, de overweg wilde passeren. WASHINGTON (AP). Senator Edward Kennedy vindt dat de Ameri kaanse politiek tegenover communis tisch China op de helling moet. Hij heeft president Johnson gevraagd een commissie van hooggeplaatste deskundigen in te stellen om een nieuwe China-politiek aan te bevelen. Hij deed dit in een rede in de Senaat. Kennedy zegt dat de commissie geleid zou kunnen worden door een nationale fi guur van het kaliber en de kundigheden als de gepensioneerde generaal Matthew Ridgway, de gepensioneerde generaal Al fred Gruenther, of dr. Milton Eisenho wer. De voormalige kanselier van West- Duitsland, dr. Konrad Adenauer, be zoekt op het ogenblik Israel. Van daag verleent de universiteit van Jeruzalem hem een eredoctoraat. Een van de hoogtepunten van het bezoek was ongetwijfeld de ontmoe ting die hij maandag had met de voormalige Israëlische premier, Da vid Ben Goerion. Generaal Ridgway heeft, onder meer, de geallieerde troepen in Korea gecom mandeerd, Gruenther is nu voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis. Dr. Eisen hower is hoofd van de universiteit John. Hopkins en een broer van de oud-presi dent. De commissie zou verschillende aanbe velingen kunnen doen, zoals: het opvoeren van informele contac ten op regeringsniveau met Peking en ook op het gebied van wetenschap, onder wijs, cultuur, sport en toerisme; het bestuderen van de mogelijkheid Peking vertegenwoordigd te krijgen in de Verenigde Naties zonder afbreuk te doen aan de rechten van nationalistisch China; na te gaan of het Amerikaanse em bargo op alle handel met China kan wor den gewijzigd in een beperkte handel in goederen die niet gebruikt zouden kunnen worden voor Chinese oorlogsindustrieën; vergroting van de mogelijkheden voor Chinese deelneming in onderhandelingen over internationaal bewapeningsovereen komsten. Voor China moet op elke ontwapenings conferentie van de Verenigde Staten de deur worden opengehouden opdat het tenslotte zal deelnemen aan dit overleg. Kennedy zei dat Amerikaanse toenade ringspogingen waarschijnlijk door Peking zullen worden afgewezen. Als ze met vol doende fantasie en vasthoudendheid wor den aangeboden, zullen ze misschien wor den aanvaard „niet alle tegelijk en wel- STRAATSBURG De Britse labour- afgevaardigde, sir Geoffrey de Freitas, is in Straatsburg gekozen tot voorzitter van de Raadgevende Vergadering, de parle mentaire assemblee waarin afgevaardig den uit achttien Europese landen zitting hebben. BRUSSEL, De Vlaamse studenten van de katholieke universiteit in Leuven zijn vandaag een tweedaagse staking be gonnen. De actie is bedoeld ter onder steuning van hun eis, dat de franstalige afdeling van de universiteit naar Wallo nië wordt overgebracht. Volgens mededelingen van de studenten organisaties wordt aan de staking door ongeveer 95 percent van de Vlaamse stu denten deelgenomen. Er zijn stakingspos- ten uitgezet. Slechts een klein aantal studenten volgde dinsdagochtend de colle ges. Advertentie Wij allen welen: Aspirin helpt. (Van onze correspondent) DJAKARTA. Politiek is Indonesië volop in beweging. Dat bewijst ook de laatste verklaring uit parlementaire kring dat Soekarno geen decreten en orders meer mag uitvaardigen en het verbod van het grote Pantjasila-front aan zijn leden om deel te nemen aan de Opper ste Adviesraad. Op de voorgrond bij alle politieke gebeurtenissen staat in Djakar ta echter de vraag: wat komt er uit de bus bij de komende vergadering van het voorlopige Volkscongres, de MPRS. De bijeenkomst zal twaalf mei plaatshebben in het Djakartaanse sportpaleis en on danks de protesten der studenten niet in het MPRS-gebouw van Bandoeng. Nadat een speciale commissie van het Pantjasila-front een ontwerp-programma voor het congres had samengesteld, heeft een legercommissie, onder leiding van brigade-generaal Alamsjah, een van de naaste medewerkers van Soeharto, het zelfde gedaan. Beide programma's zijn vrijwel identiek. Het eerste punt waarover men zich nu beraadt is de samenstelling van de MPRS. Het wordt niet noodzakelijk ge vonden om de 57 door het ontslag van communistische afgevaardigden openge vallen plaatsen weer te bezetten. Omdat echter het Volkscongres in zijn samenstel ling een overeenkomst zal moeten verto nen met de verhoudingen in het volk, zul len nieuwe groeperingen, die sinds de vorming der MPRS in 1960 naar voren zijn gekomen, zoals de studentenorganisa ties KAMI en KAPPI, in het congres vertegenwoordigd moeten zijn, evenals bij voorbeeld de Mohammadijah, inder tijd nog een sociale groepering, die zich nu echter ook met de politiek bemoeit. Een probleem is, wie de nieuwe leden zal moeten aanwijzen. Pas als verkiezin gen zijn gehouden, kan langs de normale weg een Volkscongres worden gevormd. De leden van dit „voorlopige" congres zijn tot dusver door de president aange wezen. Het is echter duidelijk dat er in de commissies niet veel voor wordt gevoeld president Soekarno nu nog met deze taak te belasten. Voorts is er het veelbesproken onder werp van de macht van de ministers. Zij zijn tot dusver als assistenten van de pre sident slechts uitvoerders van diens beve len geweest. Het Volkscongres zal hun bevoegdheden moeten uitbreiden en ver sterken, zodat zij in de toekomst werke lijk deelhebben aan de uitvoerende macht. Wat de staatsinrichting betreft, heeft het leger een reeks concrete eisen gesteld. Duidelijk moet worden vastgesteld dat Indonesië een rechts- en geen machtS' staat is. Er is derhalve geen plaats voor absolutisme of het concentreren van te veel macht in de handen van één man. Het hoogste gezag berust, overeenkom stig de grondwet, bij de MPRS, het voor lopige Volkscongres. De MPRS bepaalt de landspolitiek en benoemt de president en de vice-president. Het staatshoofd is ondergeschikt aan de MPRS. MADRID (Reuter) Ongeveer vijftig Madrileense politiemannen hebben maan dag met gummiknuppels op honderden studenten ingeslagen die een protestmars hielden. Eerder had de politie gebruik ge maakt van een waterkanon om de studen ten die met stenen gooiden, uiteen te ja gen. De demonstraties werden gehouden om sympathie te betuigen met studenten in Barcelona die zijn geschorst, omdat zij hadden betoogd voor de democratische hervorming van de studentenvereniging. licht geen ervan onmiddellijk maar uiteindelijk wel door het gestage effect van het afbreken van het isolement dat China zich zelf heeft opgelegd". Kennedy gaf toe dat er twee nodig zijn om tot een blijvende vrede te komen, zo zei hij, er is er maar één nodig om de eerste stap te doen. Het enige bestaande contact tussen China en de VS, van de ambassadeurs van beide landen in War schau noemde hij onvoldoende. „Er moe ten meer diplomatieke contacten komen, ook in Parijs, Londen en andere hoofd steden. Ook moet aan andere landen niet afgeraden worden met hun eigen diplo matieke contacten met China te gaan zo ver ze zelf wensen". Hij wees op het voortdurend groeiende aantal stemmen in de Verenigde Naties voor toelating van China. Het Amerikaanse handelsembargo heeft alleen symbolische waarde, aldus de se nator. Wat door de Verenigde Staten wordt geweigerd, kan China kopen van Engeland, Frankrijk, Duitsland en Japan. Advertentie Doelstr. 35, Haarlem. Tel. 02500 - 13538 Opgericht 1900. Koppetje. Een firma in Untergrombach bij Karlsruhe, die sigaren in de han del brengt met beeltenissen van „grote mannen en tirannen" heeft op advies van de politie besloten het bandje met de beeltenis van Adolf Hitler niet meer te gebruiken. Vis. Een heel merkwaardig ongeluk heeft zich in Bombay voorgedaan. Een vis sprong uit een mand en kwam te recht in de keel van een kind van vijf maanden. Het kind stikte. Warm. Maandag is het in Parijs met tachtig graden de warmste tweede mei geweest sinds 1873, toen men begon waarnemingen te doen. Explosie. In de omgeving van Vitoria in Brazilië zijn bij een ontploffing in een fabriek waarin illegaal explosieven wer den vervaardigd twaalf mensen gedood en ongeveer vijftig gewond. Drie in de omgeving van de fabriek gelegen wonin gen werden verwoest. Doodvonnis. In Johannesburg is maan dag een Britse immigrant, de 32-jarige Johnny Bradbury, ter dood veroordeeld voor moord op een mijnbouwonderzoe- ker. Mais. Meer dan duizend Britse studenten gaan zondag een mars naar de Rus sische ambassade in Londen maken „als protest tegen het antisemitisme in de Voetjet-Unie". Zij willen een petitie overhandigen, waarin de Russische re gering wordt verzocht de drie miljoen joden in de Sovjet-Unie dezelfde rech ten te geven als andere minderheden. Postzegel. De postdienst van Vaticaan stad begint vandaag met de verkoop van een serie van zes zegels ter her innering aan het duizendjarige chris tendom in Polen. De hoogste waarde, een zegel van 500 lire, toont de paus, die met uitgespreide armen door Pool se moeders en kinderen wordt toege juicht. Starfighter. Maandag is bij Dörpstedt in Sleeswijk-Holstein een starfighter /an de Westduitse marineluchtmacht ueer- gestort. De piloot kwam om het leven. Sedert begin 1961 zijn tweeënvijftig Westduitse starfighters verongelukt. Achtentwintig piloten vonden daarbij de dood. Parachutiste. Bij Gyoer in West-Hongarije is een parachutiste door een trein ge dood. De achttienjarige Aranka Sar- koezi, die bij het valschermspringen als sport beoefende, was namelijk bij een sprong vlak bij de spoorlijn neerge komen. Haar vlascherm raakte vast aan een passerende goederentrein. Het meisje werd door de trein een eind mee gesleurd. Zij overleed ter plaatse.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3