SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ OOTEMAN Gemeenschapsraad Heemskerk Sprekende computer Man, die huwelijkszegel maakte, voor kantonrechter IEïVORST - MACHINEFABRIEK N.V. - IJMUIDEN THUIS Topwarmte is voorbij Oe Thant waarschuwt voor nieuwe oorlog .Nelissen hulp in de huishouding WOENSDAG - GEHAKTDAG!! BIJ GROENENDAAL GROENEN DAAL's SLAGERIJ VEENBOER ADMINISTRATIEF ASSISTENTE 8 grote Spaanse sinaasappelen 1.10 Zeer mooie WINSTONS puikbeste aardappelen Evertsenstraat 16 - Tel. 5825 ADMINISTRATIEVE KRACHT DINSDAG 3 MEI 1966 Groenten uit Beverwijk BRONSSTRAAT 4 TELELEFOON 02550-2248 vt,v', v „Nu maait iedereen net zo lang tot het hele veld is ge maaid. Dan hebben jullie vandaag allemaal jullie goede daad gedaan". Kerkelijk nieuws Het beste recept Spelevaren Hulde aan de politie Snelvaarders in Spaarne Kindermishandeling BETER GOEDKOPER woensdag- en donderdagreklame J. P. A. NELISSEN AANNEMINGSBEDRIJF N.V. Kinderhuis ,,'T VINKENNEST VELSEN" Dan kost ons KWALITEITS GEHAKT Rund en Varkens, apart gemalen, van 2.28 per 500 gram Ons RECLAME-GEHAKT s half om half, van 1.85 «j- kost dan per 500 gram 1 '03 150 gr. BOTERHAMMEN WORST 59 Cl 150 gr. JACHTWORST 59 Ct BIEFSTUK TARTAAR, 3 stuks 1.48 SUPERSLAGERIJEN ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 31 TROMPSTRAAT 187 - IJMUIDEN Voor SANTPOORT gelden deze aanbie dingen bij HOOFDSTRAAT 178 - SANTPOORT Sinds de oprichting van de Gemeen schapsraad Heemskerk in 1962 werd gis teravond in café-restaurant de Jansheeren de eerste algemene deelnemersvergade ring belegd, op welke bijeenkomst de voor zitter, de heer J. Jongsma, onder andere de taak van de Gemeenschapsraad be lichtte. De heer Jongsma vergeleek de Ge meenschapsraad met de kogels in een fietswiel. Het draait om de kern: het ge zamenlijk en persoonlijk welzijn van de Heemskerkse bevolking. De Gemeenschapsraad staat ten dienste van de gemeenschap in zijn geheel en van elke burger, vereniging en organisatie af zonderlijk. „Hierdoor kan een samenle ving worden opgebouwd, waarin het voor iedereen prettig is te leven", aldus de heer Jongsma. Voorts was spreker van mening, dat de Gemeenschapsraad zich in de toekomst zal moeten bezinnen op de gehele proble matiek van samenwerking, overleg en begeleiding: „de contacten met de ge meentelijke overheid, de geestelijkheid en diverse groeperingen". Na de inleiding van de voorzitter gaven enige sectieleiders een overzicht van de in 1965 gevoerde activiteiten. Van de na de pauze gegeven gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dank baar gebruik gemaakt. BOSTON (AP) De Radio Corpora tion of America heeft meegedeeld een sprekende computor ontwikkeld te heb ben, die telefonisch gestelde vragen kan beantwoorden. Iemand die iets te vragen heeft, draait het nummer van de com putor en geeft nadat hij een bepaald signaal heeft ontvangen de vraag door door telefoontoetsen in te drukken. De computor zoekt de gegevens op en brengt het antwoord over op een stem, die de tele foon beantwoordt. De hele operatie duurt enkele seconden. Al staat niet vast of het de grootste ter wereld is, de sleepboot „Alice L. Moran" die voor een Amerikaanse opdrachtgever in Japan werd ge bouwd, is een hele knaap. De sleper is op het ogenblik onderweg over de Atlantische Oceaan met het grootste drijvende dok ter wereld op sleep touw. Het tweetal wordt na deze reis van 4.500 kilometer in juni in Balti more verwacht. De 33-jarige Haagse graficus, die ter gelegenheid van het huwelijk tussen prin ses Beatrix en prins Claus op eigen ini tiatief een speciale postzegel heeft ver vaardigd, zal waarschijnlijk binnenkort voor de kantonrechter moeten verschij nen. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft niet de indruk, dat de graficus de PTT met zijn gelegenheidszegel wilde be nadelen. Omdat er echter wel sprake is van een overtreding, wil het openbaar ministerie er toch werk van maken. De graficus heeft begin februari zijn ze gel ontworpen, omdat hij wilde laten zien, dat het geen vier maanden, maar vier uur duurde voor een ontwerp. Zestien ze gels van achttien cent (met 12 ct. toeslag voor het geschenk") drukte hij af. Toen hij een brief uitsluitend met zijn eigen gelegenheidszegel frankeerde kreeg hij de postale recherche op zijn dak. Alle postzegels werden in beslag genomen. Volgens de graficus was het allemaal maar „een aardigheidje". De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren als volgt: spinazie 9-61, ra barber 22-52, radijs 15-40, sla 28-50, pos telein 132-184, tomaten 240-285, raapstelen 25-29, waspeen 22-41, prei 18-39, snijbonen 385-410. Daar wij u tot onze spijt en haar genoegen het huwelijk kunnen aankondigen van onze huidige medewerkster, vragen wij per 1 augustus a.s. een nieuwe voor het verrichten van uiteenlopende administratieve werk zaamheden. Leeftijd 18—25 jaar. VEYREIST WORDT Enige praktische kennis van de moderne talen en een behoorlijke type-ervaring. GEBODEN WORDT: Een goede honorering, tegemoetkoming in eventuele studiekosten, prettige werksfeer. Met gemaakte va kantie-afspraken zal rekening worden gehouden. Als u aan het eerste voldoet, het tweede u aantrek kelijk lijkt en u wel van betrekking wilt veranderen, waag dan een kans en richt uw sollicitatie schriftelijk aan bovenvermeld adres. iVM. ,1 ii' COPENHAGEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook deze derde meidag is nog zonnig en zomers, maar de topwarmte is voor bij. Ongewoon hoge maxima van 27 gra den Celcius werden gisteren op de vlieg velden Soesterberg en Twente gemeten. Voor de tweede mei waren het de hoogste temperaturen, in de laatste eeuw op die dag in Nederland waargenomen. Een zuidwestelijke wind doet nu fris sere zeelucht binnendringen. De depres sieactiviteit is nog vrij gering, zodat er geen belangrijke verslechtering is te ver wachten, maar wel geleidelijk iets meer bewolking en maxima die beneden de 20 en in de kustgebieden beneden de 18 gra den komen. In het binnenland bestaat een kleine onweerkans. STRAATSBURG (AP) Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vanochtend gewaarschuwd dat poli tieke, economische en raciale spanningen de mensheid naar een derde wereldoorlog dreigen te drijven. Thant zei dit in een toespraak tot de Europese Consultatieve Ra ad.'-Hij riep de volken van '"Europa op zich in te spannen om een dergelijke strijd te voorkomen. Hij stelde voor de Verenigde Naties een grondige studie te laten maken van de eventuele gevolgen van een kernoorlog voor de bevolking van de wereld. Een dergelijk rapport zou zo ruim mogelijk verspreid moeten worden. Als oorzaken van spanningen noemde Thant de politie ke strijd tussen Oost en West, de toene mende kloof tussen de rijke en arme landen, de beëindiging van het koloniale systeem en rassendiscriminatie in diver se vormen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten J. den Besten te Huizen. Bedankt voor Wierden R. J. v. d. Hoef te Hierden. Geref. Kerken Beroepen te Suameer T. Ausma, kand. te Maarn. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Uithuizen O. J. Douma te Overschie. Geref. Gemeenten. Tweetal te Slikkerveer G. Schipaan- boord te Apeldoorn en C. Wisse te Els- peet. Uw redactioneel artikel van 19 april 1966 getiteld „Sociaal beleid" geeft mij aanlei ding tqt het volgende commentaar. Uw constatering dat de prijsstijgingen (kosten- respectievelijk looninflatie) zeer zwaar drukken op de kleine beurs omdat juist de eerste levensbehoeften de onmid dellijke invloed ondergaan van de loonin flatie is volkomen juist. Het is nu eenmaal zo dat onze eerste levensbehoeften, brood, vlees, groente, aardappelen, melk, thee, koffie enzovoort produkten zijn welke door de industrie niet of weinig worden geraakt en dat dus in de kostprijs van deze artikelen de fac tor loon een zeer groot percentage uit maakt. Met een verhoging van efficiency in de produktie valt nauwelijks winst te boeken tegenover de jaarlijkse enorme stijging van loon en sociale lasten. Dit in sterke tegenstelling met hoogwaardige industrië le fabrikaten waarbij wel door verbete ring van produktieapparatuur, wetenschap pelijk onderzoek en verbetering van dis tributiemethoden „veelal" een besparing kan worden verkregen, tegenover de enorm gestegen lonen en sociale lasten. (Totaal is loonsom). Er zijn ongetwijfeld lezers die menen dat met regeringssubsidies op de hiervoor genoemde levensmiddelen het door u aan gesneden probleem zou kunnen worden op gelost. Het zijn dezelfde lezers die menen dat men het woningprobleem kan oplos sen met huursubsidies. Zij zijn na ruim twintig jaar woningbeleid (dus woning nood) ook niet wijzer geworden. Wil men per se hogere lonen afdwin gen (en ik ben er echt niet tegen) dan moet men zich realiseren dat alle artike len en diensten waarin de loonfactor een overwegende rol speelt, in ieder geval recht evenredig met de loonstijging om hooggaan. Ik zeg „recht evenredig,1 maar in de praktijk zal blijken dat door de extra belasting op de lonen de stij ging groter moet zijn dan die van de lo nen. Met u ben ik van mening dat we daar over „ach en wee" kunnen roepen maar er zijn natuurwetten die wij mensen wel denken te kunnen verzetten maar die uiteraard blijven werken. Wanneer bijvoorbeeld de vrije zater dag geen gevolgen zou hebben gehad, (ge volgen die velen van ons wel herkennen of voelen) dan zou ik direct voorstander zijn van een vrije vrijdag. Wanneer dan op nieuw zou blijken dat dit geen gevolgen zou hebben, dan ben ik een voorstander van de vrije donderdag. En zo gaan we dan maar door. Nu geloof ik met vele vooraanstaande mensen van wetenschap dat inderdaad in de toekomst een verdere verlaging van di rect produktieve arbeidstijd beslist mo- jgëlijk is. Maar wanneer we op het tempo teveel vooruitlopen dan zijn er lijdende groepen. Deze groepen zijn nooit de sterken maar de zwakken. Een sociaal beleid moet dus deze groepen ontzien. Dit betekent in onze technisch revolutionaire tijd hier en daar de rem gebruiken. Deze rem mag naar het mij voorkomt slechts gebruikt worden in overeenstemming met de mo derne uitkomsten van modern wetenschap pelijk (dus apolitiek) onderzoek. Als dan zal blijken dat nooit dirigisme maar wel de ondernemer welvaart schept. Wat minder ambtenaren die ons verhin deren een produkt goedkoop te brengen en wat meer vrijheid aan de ondernemer om wat te verdienen, zal blijken het beste recept te zijn om de welvaart te bevorde ren. Een bewijs van deze stelling geloof ik te zien in de Verenigde Staten, waar het minimum loon zo ongeveer drie maal zo hoog ligt als in Nederland. Dit, voor de goede orde, niet alleen voor de wit-man maar ook voor de zwart-man. J. H. SEIJLHOUWER, Bloemendaal. Naschrift: De V.S. zijn niet zo'n gelukkig voorbeeld, omdat de miljoenen werklozen (een steeds stijgend aantal) de regering voortdurend sterker zorgen ba ren. En dat terwijl ook daar „dirigisme" bijvoorbeeld op het gebied van de land bouw) niet minder principieel wordt be dreven dan elders. Redactie. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brie! met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen), De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Onlangs heeft in uw rubriek „Schrij vende lezers" iets verscholen en onver wacht een schrobbering gestaan aan het adres van de Minister van Defensie die om commentaar schreeuwt. Er werd in bedoelde reactie een wel erg bekrompen indruk en een misleidend inzicht gege ven van het leven aan boord van een on derzeeboot. Het gaat mijn begrip te bo ven hoe een weldenkend mens in verband met een onderzeeboot het wdord „spele varen" kan laten vallen, zelfs al is dat ook spottend bedoeld. U hoeft niet naar de marine-autoriteiten te gaan om inlichtingen. Burgers als ir. Vening Mei nesz, de zwaartekrachtmetingdeskundige en ds. Sillevis Smit, vlootpredikant en boeken over de oorlog ter zee kunnen iemand de spotlust doen vergaan. J. VERDUIJN, Luitenant ter zee eerste klasse b.d. O.C.T.D. Na alle ingezonden stukken betreffende het al of niet goede optreden van de politie, waarbij meestal alleen de negatieve dingen werden vermeld, wil ik nu eens niet na laten iets positiefs te vermelden door een woord van hulde te brengen aan de amb tenaren van onze Haarlemse verkeerspoli tie, welke dienst hadden op zondagmorgen 24 april j.l. Iemand had namelijk mijn geparkeerde wagen van achteren geramd, was doorge reden, zodat ik mijn lelijke eend, na mijn bezoek aan de kerk, met een totaal ver nield achterspatbord terugvond. Het spat bord was zodanig gedeukt dat rijden on mogelijk was, zodat ik mij naar de ver keerspolitie begaf, die mij op de meest cor recte wijze te woord stond, proces-verbaal opmaakte en mij een stuk gereedschap ter hand stelde óm hê't spatbord weg te buigen. Tévens" tverd mij verzocht naar Hun bureau te komen om de schade te laten opnemen. Bij aankomst in de Lange Wijngaardstraat vond men het onverantwoord dat ik zo verder reed en daar ik in tijdnood zat be sloot men mij te helpen door het spatbord te verwijderen en ik kan u vertellen op de meest vakkundige wijze. Voor mij een staaltje service, die mij in staat stelde mijn afspraak na te komen. H. W. DE VOS, Haarlem. Wij woonarkbewoners van het Zuider Buiten Spaarne en de Schalkwijkerstraat houden vaak ons hart vast wanneer er schepen voorbij komen die harder varen dan de toegestane snelheid van 6 kilo meter per uur. Zo is het deze week weer gebeurd dat de aanmeerpalen die geheid in de grond zitten, eruit worden gerukt en de loopplanken vernield. De oorzaak hier van is dat, wanneer enige schepen achter elkaar varen, het laatste zo snel mogelijk vaart om de Melkbrug te halen. Als men even later arriveert, is de brug weer ge sloten, daar de brugwachters twee brug gen moet bedienen (ook de Gravestenen- brug) en het meestal wat lang duurt eer men weer aan de beurt komt. Wij hebben een gesprek gehad met de Met grote belangstelling las ik in uw blad van 19 april het artikel over kinder mishandeling in Nederland. Het is een probleem dat mij na aan het hart ligt en ik ben blij dat ik niet de enige ben. In derdaad lijkt het mij moeilijk om deze treurige toestanden te voorkomen maar toch zou ik een paar suggesties willen doen. Ten eerste betreffende de zwijg plicht van de arts. Misschien wordt het tijd dat men eens danig aan dit heilige huisje gaat rammelen, want maar al te dikwijls is deze zwijgplicht de dekman tel voor gemakzucht. „Men heeft geen zin in die soesah" verklaarde een arts mij eens hierover. En dat blijkt ook wel in de gevallen dat het tot een rechtzaak komt, omdat het slchtoffertje is bezweken. Enige jaren ge leden deed zich dit nog voor. Een chi rurg verbaasde er zich over dat hij een kindje van nog geen negen maanden enige malen voor been- en armbreuk te behandelen kreeg. Hij had toen een röntgenfoto laten maken van het skelet je, maar dat in orde bevonden. Daarmee was voor hem de zaak afgelopen. Als je zo iets verneemt wordt je toch wel wat huiverig gestemd ten aanzien van 's mans intelligentie of geweten. Hetzelfde geldt voor de gruwelijke ge schiedenis, die zich in Voorthuizen af speelde, waar een sadistisch ouderpaar een van de kinderen na jarenlange mis handeling tenslotte dood kreeg, want zo kun je dat wel uitdrukken. De verkla ring van de huisarts wekte een algemeen pijnlijk stilzwijgen in de rechtzaal. Zou het geen oplossing zijn, wanneer een jon ge arts bij het afleggen van de belofte tot geheimhouding er aan toe mocht voe gen: „Mits ik het met mijn geweten kan overeenbrengen"? Dan zou hij de kans krijgen zijn waarde als mens te tonen. Een ander punt zou zijn: de gemeen schap op haar verantwoordelijkheid wij zen om naar de bevoegde instanties te gaan wanneer zij mishandeling of ver waarlozing kent of bevroedt. Als het tot een rechtzaak komt zijn er altijd getuigen a charge genoeg te vinden. Maar waar om zwegen die, toen het nog niet te laat was? Door dit zwijgen zijn ze nu mede plichtig geworden en hebben ze eigenlijk het recht verloren om als getuigen op te treden. Een andere preventieve maatregel zou zijn: de verzwaring van de strafmaat. Eén ding staat namelijk vast, dat moord op een eigen kind voor de wetgever min der erg is dan op een willekeurig mede mens. Blijkbaar gaat hij van het stand punt uit dat een kind bezit is, waarmee men dus kan doen en laten wat men wil, behalve dat men het niet helemaal dood mag maken, dan moet men wel even de gevangenis in. J. H. DE BOCK-BOSCHMA, Overveen. Naschrift: De zwijgplicht van de arts heeft een andere kant, die door de schrijfster niet wordt aangeroerd. Er zijn artsen, die bang zijn dat de ouders helemaal niet meer naar de dokter gaan na een mishandeling van hun kind als ze weten de kans te lopen dat de arts de justitie inlicht. De opmerking dat even tuele getuigen niet moeten zwijgen krijgt daardoor des te meer nadruk. Dat een wetgever er van uit gaat dat een kind bezit is waarmee men alles kan doen is natuurlijk een te boude bewering. Tal van ouders worden uit hun macht ont zet wanneer zij hun kinderen niet goed verzorgen. Een moord voorkomen is nutti ger dan de straf achteraf, hoe noodzake lijk dit laatste ook is. Redactie. Havendienst. Die heeft begrip voor de situatie. Vijftien jaar geleden, zo zei men ons, is al op borden bij de bruggen ge vraagd met erop „Denk om de woonar ken", maar de gemeente vond de bor den van 6 km per uur voldoende. Op vele andere plaatsen zijn echter wél de borden geplaatst, zoals wij graag wensen. Ons liggeld is gemiddeld 200 per jaar; daar voor moet de gemeente ook iets over heb ben. J. J. VAN DIEMEN, woonark „Elisabeth", Haarlem, woonark „Elisabeth", Haarl. (Con. smaak) per kilo Uw Cl BIJ ONS geen 45 of 50 maar per kg wö Cl bij afname van minstens 5 kg (aardappelen kunt u gekookt op de toonbank zien), GLIMLACHEN kunt u over de vele aan biedingen die u naar aan leiding van uw kleine ad vertentie - een LUIDSPREKER - in de IJmuider Courant antvangt. Ook bij speciale vra gen bereikt u, door de grote lezerskring en de grote belangstelling voor de pagina met kleine advertenties, uw doel. HAARLEM - VENRAY zoekt voor haar kantoor te Haarlem een (mnl. of vrl.) 5-daagse werkweek. Met vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Sollicitaties aan de afd. Personeelszaken, Bake- nessergracht 108, Haarlem. vraagt voor spoedige indiensttreding een Voorkeur wordt gegeven aan degene, die zelfstandig de haar gegeven opdrachten kan uitvoeren. Gunstige salarisregeling. Sollicitaties aan de directrice, Rijksweg 110-112, Velsen-Zuid.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4