Woomera, Europese raketbasis in de woestijn van Australië Internationaal project nu in vergevorderd stadium r HOE IS HET ONTSTAAN? Kaar journaal V Pleidooi voor klinische psychologie bij delinquenten Monteur stal 33.000 Stoottand opgegraven van mammoet Studentenstop brengt geen oplossing Minister verdedigt W. Thomassen J li 'n Step parfum-verstuiver verfrist vrouwenharten (en mannenharten óók) Automatisering in het Amerikaanse huishouden Recept en Superpil DONDERDAG 5 MEI 1966 Speerwerper „Europa-V a Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar.. 2. Wacht drie minuten... Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 Nieuwe basis Een parfum verstuiving fijn als ochtendnevel. Dat krijgt u met de modieuze Step. Want alleen Step geeft die ragfijne en uiterst zuinige verstuiving. En ook die haast onbeperkte garantie is exclusief Step. Let op de blauwe Step verpakking. Dr. C. Trimbos: WEEKABONNEMENTEN OOOOCOOOOOCa0°^^ Dit woord: STEMVEE Dit woord: VEGETARIëR Dit woord: JUDO Dit woord: DREUMES 4 (Van onze correspondent) SYDNEY. Het zal niet lang meer duren of Europa gaat in Australië de lucht in. De raket „Europa-1" wordt thans op de lanceerbasis Woomera in Centraal-Australië opgesteld en zal, volgens de laatste berichten, 19 mei worden gelanceerd. Het is een project van ELDO, de Europese organisatie Nederland, België, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië voor de ontwikkeling van de afschieting van raketten en kunstmanen voor vredelievende doeleinden. Het project vormt een onderdeel van een serie proeven die tot doel heeft een kunstmaan in de ruimte te schieten en later ruimteschepen voor, onder andere, televisietransmissie en weervoorspel lingen. Ook Australië is lid van de ELDO, omdat het Woomera voor de proefnemingen ter beschikking heeft gesteld. De eerste fase in de ontwikkeling van „Europa-1" dateert van twee jaar gele den toen de honderd ton zware Blue Streak raket, gemaakt in Engeland, werd gelanceerd. De bouw ervan had elf jaar geduurd en een miljard -gulden gekost, toen Engeland de verdere ontwikkeling ervan als wapen opgaf om defensief- technische redenen. Daarna is, in 1961, de ELDO opgericht, die met zijn plannen voor de gemeenschappelijke ontwikkeling van de ruimtevaart gebruik zou maken van de ervaring die Engeland met de Blue Streak en andere raketten in Woomera had opgedaan. Woomera een inlands woord, dat „speerwerper" betekent ligt midden in de hete woestijn van Zuid-Australië. Het is een „openluchf'-laboratorium in een eenzame vlakte. In de oneindige ruimte van de woestijn liggen de lanceerplaatsen en worden miljoenen besteed aan de voor bereiding tot afschieten van „Europa-1". De Gibson-woestijn en de grote Victoria- Woestijn, die samen tweederde deel van Australië omvatten, maken dit gebied bij zonder geschikt voor zulke proeven. Hier in deze woestijn van rode aarde en gibber (steenwoestijn) werkt men in afgesloten heid van de rest van de wereld. Meer dan vijfduizend vierkante kilometer omvat Woomera, dat ook een waarneemstation heeft en als zodanig tot de drie belang rijkste waarneemstations voor kunstma nen en ruimteschepen behoort in de Wes terse wereld. Er zijn twee vliegvelden in Woomera en een aantal landingsplaatsen voor helikop ters. Er zijn 500 huizen, drie kerken en 12000 bomen (dank zij het water dat over een afstand van 500 kilometer door pijp leidingen uit de Murray wordt aangevoerd) en behalve openbare gebouwen ook een dierentuin, tennisvelden, enz. Er is zelfs een krant, de „Gibber Gabber", de „Steen kletskous". en natuurlijk zijn er gebouwen voor behuizing van „computers", elektri sche ogen, radar, kine-theodolieten, instal laties voor vloeibare zuurstof en vloeibare stikstof, enz. In Woomera is de lucht vrij van elektro magnetische factoren voor een raketten- lanceerbasis. In april van het vorige jaar besloten de zes Europese landen, die de Eldo vormen, om in 1967 of begin 1968 tot uitvoering te komen van het programma. Tegen die tijd zal „Europa-1" gereed kunnen zijn voor de lancering van kunstmanen met een maximum gewicht van een halve ton tot op een hoogte van ongeveer 500 kilo meter, of lichtere kunstmanen tot gro tere hoogte. ELDO's raket zou bijvoorbeeld de grote, 3V2 meter metende astronomi sche kunstmaan, die ontwikkeld wordt door de Europese organisatie voor weten schappelijk onderzoek van de ruimte, de ESRO, de ruimte kunnen inschieten. Sinds Australië dertien juli 1965 in Pa rijs het verdrag met de ELDO sloot, waar bij het de diensten van zijn instituut tot wetenschappelijk onderzoek van wapens Advertentie Spuit nu in3minu1en uwoven schoon s§gsg Spuit nu uw oven schoon IMPORTEUR: BERGERAC N.V., DEN HAAG. TEL070-6079.U Een uitgebreid onderzoek in het selectie •n oriëntatiecentrum van het gevangenis wezen heeft aangetoond dat bij recidivis ten en bij personen die voor de eerste maal een ernstig strafbaar feit hebben ge pleegd, overwegend van een neurotische •tructuur kan worden gesproken. De hulpverlening zal dan ook primair moeten bestaan in een behandeling van de neurose. De sociaal-psychologische hulp blijft weliswaar belangrijk, maar is van «secundair belang. Dit heeft drs. J. A. M. Dorpmans, dirigerend psycholoog van het •electie- en oriëntatiecentrum van het ge vangeniswezen verklaard in een inleiding in het kader van de meireeks, een lezin genserie die elk jaar door het criminolo gisch instituut van de rijksuniversiteit ge organiseerd wordt Een 24-jarige verwarmingsmonteur uit Utrecht heeft zich voor de Utrechtse rechtbank moeten verantwoorden voor het benadelen van een bevriend echtpaar voor ruim 33.000 gulden. Dit echtpaar exploiteerde een café in Utrecht. De verdachte was er kind aan huis. Hij wist, dat de caféhouder in een nachtkastje zijn geld bewaarde, en deed zo nu en dan een greep in het kastje, waar in totaal 140.000,- werd bewaard in veertien keurige stapeltjes van elk tienduizend gulden. De officier van justi tie eiste twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. In het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling 1967 te Montreal (Canada) komt ook een afdeling over het kerkelijk leven in ons land. Dit is het enige nationale paviljoen op deze tentoon stelling, dat speciale aandacht vraagt voor de kerken. in Salisbury en tevens Woomera voor proefnemingen ter beschikking van ELDO stelde, heeft Engeland laten uitkomen, dat het zich wel eens uit ELDO zou kunnen terugtrekken. Grote ervaring was echter al opgedaan met het raketwapen Blue Streak en deze ervaring werd ten nutte gemaakt voor de ontwikkeling van „Euro pa 1". De Blue Streak werd, zou men kunnen zeggen, in zijn nieuwe jasje afge vuurd op Woomera als onderdeel van het Europese programma en vormde het eerste bewijs, dat ook buiten de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten een raket kon worden afgeschoten, waarmee een kunstmaan zou kunnen worden gelan ceerd. De maand mei zal de tweede fase in de ontwikkeling van „Europa 1" te zien geven. Met de onderdelen van de eerste sectie, gebouwd door Engeland (Blue Streak), de tweede sectie door de Fransen (reeds op de lanceerbasis van de Blue Streak aangebracht) en de derde sectie door West-Duitsland met een door Italië vervaardigde 300 kilo nagebootste kunst maan zal hij straks de lucht ingaan om de instrumenten te beproeven. In september zal weer een lancering plaats hebben om de losmaking-techniek te beproeven. Daarna, in 1967, zullen twee lanceringen plaatshebben, waarvan de laatste, aange duid met F-6-2, de kunstmaan buiten de atmosfeer der aarde moet brengen. Financiële en technische redenen heb ben intussen de gedachte doen postvatten, dat de afschieting van kunstmanen beter dicht bij de evenaar kan geschieden. Het Australische departement van bevoorra ding heeft de ELDO al een voorstel ge daan om een lanceerbasis bij Darwin te bouwen, in het hoge noorden van Austra lië. De Australische regering bestudeert thans de consequenties, die zo'n nieuwe basis voor Woomera zou hebben. Darwin is gunstiger gelegen voor lancering van communicatie-kunstmanen voor tele visietransmissie en meteorologische doel einden omdat men daar gebruik kan maken van de beweging der aarde om, bijvoorbeeld een ruimteschip een equato riale positie voor een omwenteling om de aarde te geven. Voor de lancering zou dan minder energie nodig zijn dan in Woo mera. De Australische minister van Bevoor rading heeft mij meegedeeld, dat een nieuwe lanceerbasis in Darwin allerminst opheffing van Woomera zou betekenen. Australië, de Verenigde Staten en Enge land zijn al, zo zei hij, overeengekomen om proeven te nemen in Woomera met Amerikaanse Redstone-raketten tegen het midden van dit jaar, met de bedoeling studie te maken van de verschijnselen, die gepaard gaan met de terugkeer van een raket uit de ruimte. Er zullen tien lanceringen plaats hebben in een periode van tien maanden. Ook Japanse technici bestuderen thans de mogelijkheden om voor hun „ruimte"-ontwikkelingspro- gramma gebruik te maken van Woomera. Beslissingen over een eventuele nieuwe lanceerbasis in Darwin zullen niet worden genomen vóór de ELDO het onderwerp heeft bestudeerd. Bij graafwerkzaamheden aan de nieu we rondweg in Brummen is een onge veer twee meter lange stoottand opgegra ven van een mammoet. Een deskundige van het rijksmuseum van geologie en mi neralogie in Leiden deelde desgevraagd mede, dat de stoottand afkomstig moet zijn van een mammoetstier en moet da teren uit de eindperiode van de laatste ijstijd. De vondst is dan dertig tot veer tigduizend jaar oud. Volgens de deskundi ge is de nu gevonden stootstand de groot ste in zijn soort, die ooit in land is op gegraven. De tand is voorlopig in Brummen in een vijver onder water gezet en zal over enige tijd naar het rijksmuzeum van geo logie en mineralogie in Leiden worden overgebracht. Advertentie PARIS Voor Nederland: Galvanistraat Den Haag. „Het is niet de schuld van minister Diepenhorst dat er geen ruimte, geld en mankracht zijn om alle aankomende medische studenten een verantwoorde opleiding te geven. De niet geringe emo tionaliteit waarmee deze excellentie zijn argumenten kleurt, lijkt dan ook omge keerd evenredig met de innerlijke over tuiging waarmee hij zijn noodwet ver dedigt". Dit shrijft dr. C. J. B. J. Trim bos in het blad van de Katholieke Artsen vereniging naar aanleiding van de stu dentenstop voor de medische faculteiten. Dr. Trimbos vraagt zich af hoe de mi nister een wettelijke oplossing voor de toekomst ziet. Het gaat om een nood wet en de minister heeft op het tijdelijke karakter de nadruk gelegd. Maar, aldus dr. Trimbo§, dat kan alleen als ten aan zien van het voortbestaan van de nood zelf een duidelijke limiet wordt gesteld. Daarom acht hij een programma op lan ge termijn veel belangrijker dan een nood wet. De verouderde, op allerlei punten in het slop zittende artsenopleiding dient volgend hem op korte termijn gesaneerd te worden. De faculteiten zijn hierover al jarenlang aan het praten, maar zo zegt dr. Trimbos vooruitstrevende plannen, bijvoorbeeld van de huisartsen, worden bij voorbaat al weggepraat en de den honend terzijde gesteld. Dr. Trimbos vraagt zich af, of het nog steeds alleen de medische faculteiten zijn die tot nu toe vrij onmachtig te beslissen hebben over de artsenopleiding en zo doende de basis van de volksgezondheids zorg monopoliseren. Erg bedroevend noemt dr. Trimbos het, dat van alle voor de medische opleiding zo noodzakelijke saneringsplannen de hoogste prioriteit wordt gegeven aan de numerus fixus. Tenslotte zegt dr. Trimbos dat de nood wet wel aangenomen zal worden en dat het geen wet van korte duur zal zijn. Hij vreest, dat de hervorming van het medisch onderwijs er niet de versnelling door zal krijgen die thans meer dan ooit nodig is. Hoogleraar. Dr. A. J. Bronkhorst is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij gaat les geven in de kerkgeschiedenis der twin tigste eeuw. (Van onze parlementaire redactie) De heer Thomassen, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Rotterdam, heeft slechts gewezen op de onmogelijk heid voor kleine fracties om opbouwend te zijn. Dat voert minister Smallenbroek aan ter verdediging van Rotterdams burge meester, die naar aanleiding van de ver kiezingen van 23 maart in een televisie uitzending („Achter het nieuws" van 25 maart) zou hebben gezegd, dat de kleine partijen, zoals de Boerenpartij en de P.S.P., er de oorzaak van zijn dat in de Rotterdamse raad straks het werk ge daan zal moeten worden door 35 in plaats van 45 leden. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PSP) heeft daarover vinnig gevraagd of het niet „in hoge mate ongepast" is, dat een burgemeester die boven de partijen hoort te staan, een denigrerend oordeel uit spreekt over een aantal toekomstige raadsleden. Voorts vroeg hij of minister Smallenbroek de burgemeester daarvoor op de vingers zou willen tikken. De minister voegt aan zijn sussende antwoord toe, dat de heer Thomassen niet heeft gesproken als burgemeester. Had hij dat wél gedaan, dan zouden de gewraakte uitlatingen misplaatst zijn ge weest. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het woord stemvee wordt gebruikt als minachtende benaming voor kie zers die niet zelfstandig hun keuze be palen, maar zich als vee naar de stem bus laten drijven. In 1893 sprak een lid der Tweede Kamer over „het zooge naamd algemeen kiesrecht, alleen bruikbaar voor stemvee". Maar hij was niet de man die het woord be dacht heeft, want reeds een jaar eer der werd in Duitsland de term Stimm- vieh gebezigd. En dit is weer over genomen uit Amerika. Daar sprak men in de tweede helft der 19e eeuw van voting cattle en bedoelde daarmee op in die tijd Amerika binnenstromende Ierse en Duitse immigranten wier ont wikkeling en kennis van Amerikaanse zaken zeer gering was. Een vegetariër is iemand die zich voedt met plantaardige stoffen. In het Engels heet zo iemand een vegeta rian en aanvankelijk sprak men in Ne derland in navolging daarvan ook van een vegetariaan en van vegetarianis- me. Dit waren omstreeks 1850 de ge wone termen. Later zijn ze verdrongen door de aan het Duits ontleende woor den vegetariër en vegetarisme. De oor sprong van het woord, dat een typische geleerde vorming is, ligt in het Latijn- je vegetus: levendig, veerkrachtig, flink naar lichaam en geest. Vegetatie betekent: plantengroei, plantenleven, vegeteren is: een plantebestaan lei den, werkeloos leven. Het Engelse ve getables betekent: groenten. Het Japanse woord judo is pas in de 20e eeuw in de Europese talen overge nomen. Het woord duidt de sportieve vorm aan van de in Japan beoefende kunst der ongewapende zelfverdedi ging waarvoor de Japanners de term ju jutsu gebruiken, een woord dat overgenomen is in de vorm jiu-jitsu, in het Duits Dschiu-Dschitsu geschre ven. Het woorddeel ju betekent: zacht, buigzaam, het woorddeel jutsu is: kunst en vandaar ook: kunstgreep. Het woord judo wordt vertaald door: zachte weg tot ontwikkeling van de geest. Een dreum, droem of droom is de draad die overblijft nadat een stuk is afgeweven, een eindje draad dus, een zoom, rand of afgesneden stuk. Het En gels heeft thrum, het Duits Trumm, bijna steeds in het meervoud Trüm- tner: puinhoop. Achter het woord dreum zijn twee verschillende achtervoegsels geplaatst. Zo ontstonden dreumel en dreumes. Een dreumel is een eind touw waar mee men een zak dichtbindt. Maar Potgieter gebruikte het woord ook in de betekenis dreumes: klein kind dat al kan lopen. Het achtervoegsel -es is van Hebreeuwse afkomst en vormt woorden met een beschermende of met een verachtelijke betekenis: dreumes, lobbes, loeres, smeris. Misschien hoort hommeles hier ook bij. innnnnfifififinnniuinnnfiniu De gemiddelde Europeaan ideali seert wel eens de situatie in het Ame rikaanse gezin, dat over zoveel moder ne snufjes in de keuken en daarbuiten zou beschikken en dat de huisvrouw ruim tijd zou hebben voor andere dan voor huishoudelijke bezigheden. Dat dit wel wat overdreven is, blijkt uit het resultaat van de jongste enquête over het gebruik van allerlei heel of half automatische artikelen. Inderdaad beschikt 91 percent van alle gezinnen in de Verenigde Staten over een radio, 87 percent over stro mend warm en koud water, 96.4 per cent over een elektrische en 2.4 per cent over een olie- of gaskoelkast. De populariteit van de koelkast ligt voor de hand in verband met' de klimatolo gische omstandigheden in een groot deel van de Verenigde Staten en de passie voor icecreams en frisdranken. Het bleek voorts dat 72.4 percent van de Amerikaanse gezinnen een wasma chine bezit, 72.3 percent een stofzui ger, 65 percent een stoom- of elek trisch strijkijzer, 46.2 percent een elek trische blikopener. De binnenlandse markt is dus ten aanzien van vele ar tikelen nog niet bepaald verzadigd. In vaders voetstappen volgen twee jonge Chaplins: de 16-jarige Jose phine (midden) en de 14-jarige Victoria. Vader Charles Chaplin geeft zelf aanwijzingen: Zijn doch ters spelen namelijk mee in de film „A countess from Hong Kong" waarin Sophia Loren en Marlon Brando de hoofdrollen vertolken. De film wordt opgenomen in de Pinewood Studio's bij Londen. Kaasbouillon met ei: Per persoon: 1 ei, 1/3 kopje koffie room, 1 lepel geraspte kaas, gehakte peterselie, 2 dl bouillon. Klop in een soepterrine de eieren met de room ,de kaas en de gehakte peterselie tot een losse massa en giet hierop onder voortdurend roeren de kokende bouillon. Heet opdienen. In Chicago is meegedeeld dat een nieuw soort „pil" is ontwikkeld die tot zes dagen na de gemeenschap ingenomen kan worden. Proeven met deze pil zijn geslaagd. De artsen John M. Morris en Gertrude van Wagenen van de Yale Universiteit hebben meegedeeld dat hun proeven met de nieuwe soort pil geslaagd zijn. Bij o.a. konijnen. Op beperkte schaal slaagden zij erin met deze pil zwangerschap bij vrouwen te voorkomen. Met het nieuwe soort pil wordt voor komen dat het bevruchte eitje in de baarmoeder geplant wordt. Onder normale omstandigheden gebeurt dat de zesde of zevende dag na de ge meenschap. Dr. Morris zei dat dit soort pil onder vele omstandigheden zijn nut kan be wijzen. Hij noemde de slachtoffers van verkrachting en het bevolkings probleem in het algemeen. Dr. Morris verklaarde dat er geduren de zes jaar proeven met de pil zijn genomen om te komen tot een pro- dukt dat niet schadelijk is voor de vrouw die het inneemt en dat het foetus niet nadelig beïnvloedt als het te laat wordt ingenomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11