Bezorgdheid in verkiezingen in de V.S. over Zuid-Vietnam Amerikaans bombardement overtreft driemaal Korea vemil Moedm kmm!(M President De Gaulle mikt op jonge Franse kiezers dom De Doelen uit de lucht gezien Italiaanse jeugd wil van dubbele moraal af sar, mmmm Nieuwe regering in Kenia Ghanezen worden in DDR vastgehouden Heerlijke Hero Extra jam in handige één-persoons-verpakking voor dagelijkse variatie Baggermolen gezonken Blik achter het „Mug"-proces (2 mrsrr C&L r> bIi-, firn <faplyrinrL^> DONDERDAG 5 MEI 1966 13 Boeddhisten Militair optisme Grote rode draak" Beperking TT NAVO-partners moeten de tijd laten werken Jonge Fransen Radicaler Ieder zijn favoriete smaak. Kies uit: aardbeien, abrikozen, oranje marmelade, zwarte kersen. «Rif* rjd 5, - (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse regering neemt officieel het stand punt in dat de verkiezingen in Zuid-Vietnam, waartoe de regering-Cao Ky zich heeft moeten verplichten onder druk van de boeddhisten, een zegen zijn. Maar in de binnenkamers van het Witte Huis, Pentagon en ministerie van Buitenlandse Zaken houden Amerika's bewindslieden met klamme hand hun hart vast voor de afloop van de tocht naar de stembus. Hopen doen zij op een verkiezingsresultaat, waarbij alle elementen in Zuid-Viet nam die voor pacifistisch neutralisme zijn het loodje zullen leggen en lieden gekozen zullen worden die de oorlog willen voortzetten, zij aan zij met de Amerikaanse vrienden. Maar of die hoop gefundeerd is lijken zelfs de hoop- vollen te betwijfelen. In de eerste plaats lijkt men bezorgd over het pers pectief dat de Zuidvietnamese communisten, de Vietcong, bij de verkie zingen hun geweer in de kast zullen zetten, hun pyjama's aan zullen trekken (aldus de terminologie van senator Gore uit Tennessee) en vreedzaam naar de stemlokalen zullen wandelen om rode afgevaardigden te kiezen. Gebeurt dit, dan zou de Vietcong zon der een schot te lossen een rol in Zuid vietnams staatsbestel kunnen verwerven, precies dat, wat de Amerikanen met hun militaire inspanning proberen te voorko men. Om deze mogelijkheid te bezweren volgt men in Washington de tactiek van het steeds nadrukkelijk zeggen dat de Vietcong wel niet aan de verkiezingen zal willen meedoen, kennelijk in de hoop dat de communisten zich laten verleiden de stembusgang te saboteren (zoals de Viet' cong ook deed bij de lokale verkiezingen van vorig jaar). Maar ook als de communisten niet mee doen lijken er redenen te over voor de Amerikanen om 's nachts onrustig in bed te liggen woelen. In dat geval blijft het namelijk hoogst waarschijnlijk dat de boeddhisten met een substantieel stuk van Zuid-Vietnams politieke koek uit de stemmenslag tevoorschijn zullen komen en daarop lijkt Washington nu helemaal niet happig. De boeddhisten zeggen namelijk nu wel dat zij niet alleen gekant zijn tegen een te dominerende positie van de Amerika nen, maar dat zij ook ferm anti-commu nistisch zijn en nooit met de Vietcong een coalitie zullen aangaan, maar in hoeverre zij dat menen weet niemand. Men hoeft ten slotte geen genie te zijn om te besef fen dat de boeddhisten er belang bij heb ben de yankees nu niet de stuipen op het lijf te jagen. Als zij nu openlijk zouden zeggen dat zij het na een verkiezingsoverwinning met de communisten op een akkoordje willen gooien en de Amerikaanse helpers het land uit willen jagen, dan zouden zij er immers op kunnen rekenen de hele Ame rikaanse macht (bovengronds en onder gronds) tegenover zich te vinden tijdens de komende maanden van verkiezingsgema- noeuvreer. (Afgezien nog van de kans dat de Amerikanen in dat geval een tegen de boeddhisten gerichte militaire coup zou den kunnen ondersteunen, die de verkie zingsbelofte ongedaan zou kunnen ma ken). Het is daarom begrijpelijk dat Zuid- Vietnams doorgewinterde superpoliticus, de boeddhistische monnik Tri Koeang, nu net doet of hij alleen maar een gekozen parlement en een grondwettige regering nastreeft opdat de strijd tegen de commu nisten beter gefundeerd zou kunnen wor den uitgevochten, zoals bij voorbeeld uit interviews met weekbladen als „Time" en „Newsweek" is op te maken. In feite is echter bekend dat Tri Koeang nog altijd contacten onderhoudt met Ha noi, de Vietcong en de Noordvietnamese boeddhisten, die het weliswaar onder het communisme moeilijk hebben, maar toch kans hebben gezien een zekere positie te handhaven. Aan het oorlogsfront is men in Washing ton optimistischer. De militaire strijd kan gewonnen worden, lijkt men te denken, en de Amerikaanse oorlogsmachine verricht wonderen. Minister van Defensie, McNa- mara, vertelde vorige week nog aan de senaatscommissie van buitenlandse zaken, dat men op het kleine Vietnam nu per maand meer tonnen bommen gooit dan in de tweede wereldoorlog op heel West-Euro pa en Noord-Afrika en bijna drie maal zo veel als tijdens de Koreaanse oorlog per maand op Korea werden losgelaten. In 1966 mogen wij 638.000 ton bommen op Vietnam gooien, berichtte de minister, gelijk aan 91 pet. van alle bommen, die tijdens de 37 maanden durende Koreaanse oorlog werden afgeworpen, en gelijk aan 37 percent van de explosieven die tussen juni 1942 en mei 1945 op Afrika en Europa werden gegooid (ondanks deze cijfers over Amerika's vemietigingsmacht heeft het Amerikaanse oppercommando in Vietnam slechts weet van 137 slachtoffers onder de burgerbevolking tot nu toe). Op het slagveld worden ook steeds over winningen behaald op de communisten, aldus de militaire stemmen in Washing ton. In 1965 verloren de Vietcong en de Noordvietnamezen 35.000 man en in de periode van 1 januari 1966 tot 16 april rond 13.000. Daartegenover staan maar beperkte verliezen van de Amerikanen, al hoewel men in het Pentagon toegeeft dat het aantal yankee-slachtoffers sinds 1965 enorm gestegen is. Terwijl in het hele vo rige jaar niet meer dan 1365 Amerikanen omkwamen in Vietnam is het aantal voor 1966 tot 16 april al 1427. Bovendien ver liezen ook de Zuidvietnamese regerings strijdkrachten geregeld belangrijke aantal len manschappen. Op het politieke front inzake Vietnam houdt president Johnson vast aan zijn middenpositie tussen de linkse critici, die het hele Vietnamese avontuur laken, aan de ene kant en de stoere nationalis ten, die de oorlog volmondig steunen, maar vinden dat veel harder moet worden toegeslagen, aan de andere. Vooral de laatste groep oefent meer druk uit dan men vaak beseft. Persberichten over bom- President Johnson bardementen steeds dichter bij Hanoi en Haiphong mogen de indruk wekken dat Johnson en McNamara er hard op los slaan, in feite doen zij heel wat minder dan de militairen en een aantal rechtse politici zouden willen. Trouwens zelfs oud-generaal Maxwell Taylor heeft al weken geleden geadvi seerd de haven van Haiphong in Noord- Vietnam af te grendelen met mijnen en Taylor behoort bepaald niet bij de stoer ste militaire groep, die er geen been in ziet de oorlog steeds meer naar het noor den te verplaatsen, eventueel zelfs tot binnen de,grenzen van China, volgens een geijkte lezing de grote rode draak op de achtergrond. Tegen influisteringen uit de drastische hoek heeft president Johnson zich tot nu toe effectief geweerd, daarbij geholpen door de luidruchtige critiek op het hele Vietnam-beleid van de linkse critici, die hem het argument in de handen speelde dat hij niet te ver kon gaan in Vietnam zonder de steun van het volk te verliezen. IN DE OGEN van Vietnamezen, op wier hoofden voortdurend 750 ponds bommen regenen als hagelstenen, mag de terughou dendheid van Johnson academisch en on geloofwaardig lijken, het feit bestaat dat de president weigert Amerika's vernieti gingsmacht op onbeperkte schaal in te zetten, zoals de voorstanders van de harde lijn graag zouden zien. Vorig jaar zagen zij kans Johnson zo ver te krijgen dat hij een staat (Noord- Vietnam) begon te bombarderen waarmee de Verenigde Staten officieel niet eens in oorlog zijn. Nu zijn zij er op uit hem over te halen tot het vernielen van Hanoi, Advertentie Wat zal ze blij zijn met het handige kookplateau (kan op koelkast geplaatst worden). ->i©A©A©i©A©, Is er meer ruimte Dan maakt U haar keuken met het prachtige Pelgrim gas fornuis tot een koninkrijk. PELGRIM N.V. GAANDEREN. Haiphong en de economische doelen in Noord-Vietnam. Machtige stemmen steunen deze sug gesties, zoals die van senator Richard Russell uit Georgia en senator Stennis uit Mississippi, beide sleutelfiguren in de Se naat wat militaire zaken betreft. Een be langrijk deel van de Amerikaanse bevol king lijkt eveneens in die richting te den ken, en er is geen twijfel aan dat John son vaak de grootste moeite heeft zijn po litiek van relatieve matiging overeind te houden. Of hij niet toch binnenkort een stukje zal wijken en de oorlog weer een stapje uit zal breiden (indien dat gebeurt dan zal het wel weer gepaard gaan met een nieuw initiatief op het vredesfront, vol gens het befaamde recept uit de Johnson- keuken voor elck wat wils) kan niemand zeggen. De Vietnamese verkiezingen, die op stapel staan voor augustus, zullen hier bij ook een rol spelen, evenals de militai re situatie. De vraagtekens blijven voorlopig de overhand houden in de tragedie van Viet nam. NAIROBI (Reuter) In Nairobi is dinsdag de samenstelling van de nieuwe regering van Kenia bekendgemaakt. Vi ce-president is Joseph Moeroembi, die mi nister van Buitenlandse Zaken is geweest. Hij volgt de linkse Oginga Odinga op. Mi nister van Voorlichting is J. N. C. Oso- go, die tot nu toe onderminister van Land bouw was. Hij komt in de plaats van Ra- mogi Atsjieng Oneko, die uit de regeren de KANU trad om met Oginga Odinga in verzet tegen president Jomo Kenyatta te gaan. Odinga trad als vice-president af nadat hij als vice-president van de KANU was afgezet. Later traden nog 28 parlementariërs uit de KANU. OOST BERLIJN (Reuter) Het hoofd van de Ghanese handelsmissie in Oost- Berlijn, zijn staf en 350 Ghanese studenten hebben geen toestemming gekregen Oost- Duitsland te verlaten. De maatregel is represaille voor de door de Ghanese re gering opgelegde beperkingen aan leden van de Oostduitse handelsmissie en techni ci in Accra. (Van een speciale verslaggever) PARIJS. Als de Franse Eerste Kamer nog iets in de melk te brok kelen zou hebben, zou driekwart van de senatoren tegen de politiek van De Gaulle stemmen. Frankrijks weg lopen uit de NAVO vindt men onele gant, niet vriendschappelijk tegen over de bondgenoten en bovendien gevaarlijk voor de nationale veilig heid. Vooral de oud-militairen onder de over het algemeen niet meer zo jonge politici, zien met lede ogen hoe hun president doorgaat elke zweem van integratie als onkruid weg te wieden, teneinde de bloem van de Franse glorie beter tot ontwikkeling te laten komen. Maar het wordt toch wel ontstellend duidelijk dat de Fran sen deze bloem niet in hun knoopsgat wensen te dragen en er nog minder brood van kunnen bakken. Het volk van de Vijfde Republiek is hard op weg een arm volk te worden. In deze omstandigheden kan enige be langstelling voor de buitenlandse poli tiek, zo die al ooit heeft bestaan, hele maal niet meer verwacht worden. Niette min zet De Gaulle zijn plannen door, juist om die belangstelling enigszins op te wekken. Geschrokken door de uitslag van de jongste verkiezingen en bevreesd voor nog meer stemmenverlies wenst hij zijn land en volk een theaterstuk te pre senteren waarvan gezegd kan worden: .Kijk dat is De Gaulle. Dit is de oude Franse glorie weer. Laat ons achter hem gaan staan". Dat de afgelopen dagen eer der gezegd werd laat ons achter zijn rug gaan staken, is wel jammer, maar het deert De Gaulle niet. De Franse president blijft van mening dat hij met zijn leuzen als: „Weg met de Amerikanen", „Frank rijk weer voor de Fransen", en „Leve de kracht van een zelfstandig Europa", zijn volk weer voor zich zal weten te winnen. WAT DE OUDE senatoren daarvan denken kan hem niet schelen. Een scherp zinnig hoogleraar aan de technische uni versiteit van Parijs zei mij daarover: „De Gaulle speelt op de jeugd. Vijftig percent van ons volk is jonger dan der tig jaar. Het is dit deel van het volk dat in de naaste toekomst zal beslissen over het politieke lot van een nog levende De Gaulle of zal oordelen over de plaats in de geschiedenis van een overleden presi dent. Deze jeugd staat los van alle bindin gen, zoals de ouderen die nog voelen je gens de geallieerden. Zij heeft er niets mee te maken. Bovendien accepteert ze het niet zonder meer dat de Russen al leen maar slecht en de Amerikanen uit sluitend goed zouden zijn. Zij wil dat voor zichzelf bewezen zien. Van deze in stelling nu maakt De Gaulle gebruik: hij weet allang wat de Amerikanen ook we ten, dat de Sovjet-Unie geen werkelijke bedreiging meer vormt voor het Westen. De VS en Rusland zullen zelfs eikaars eerste bondgenoten worden zodra er maar iets van een gewapend conflict met China zou dreigen. Ik heb de Cuba-crisis om u dit te bewijzen. Dat was ook afgesproken werk. Kennedy en Kroesjtsjev wisten precies wat ze aan elkaar hadden. Daar om heeft de NAVO hoe nuttig ze ook is geweest in de afgelopen vijftien jaar nu afgedaan. De Gaulle weet dat hij niet veel tijd meer heeft en daarom reageert hij snel. U kunt dat prettig vinden of niet, er is maar een troost: pacten, verdragen, en allianties hebben nog nooit eeuwig ge duurd. ONDER DE JONGERE Franse Intel lectuelen vindt men veel van deze medestanders van De Gaulle en in feite zijn zij zelfs nog radicaler dan de Fran se president zelf. Deze heeft namelijk nimmer beweerd dat hij het Atlantisch Advertentie Oranje Marmelade Jö oir-mui uiefu8Z03|!iqv Hero Extra jam Volfruit jam (het hoogste fruitgèhalte!) bereid volgens het vermaarde Zwitserse procédé Lenzbourg. 28 ct. per stuk bondgenootschap volledig zou wensen op te breken. De Gaulle is echter een bejaard man, bezeten van de lust op een revanche met de Amerikanen, die hem tijdens de twee de wereldoorlog te weinig eer hebben ge gund, bezeten ook van „la gloire de France" en overhaast manoeuvrerend om zich voor hij de geschiedenis ingaat nog te voorzien van een sokkel, onder het monument dat hij ongetwijfeld al ver diend heeft. De verstandigste tactiek van de veertien NAVO-partners voor de naaste toekomst zal zijn er duidelijk blijk van te geven dat zij De Gaulles houding begrij pen, zijn inzichten niet op slag verwer pen, maar zijn praktische uitwerking af wijzen. En ondertussen de tijd, die de Franse president niet onbeperkt meer heeft, te laten werken in het voordeel van een zinnige uitweg uit de huidige crisis. In Terneuzen is de baggermolen „Hol land 11" van de baggermaatschappij „Holland", waarmee werkzaamheden in de Westhaven werden uitgevoerd, gekap seisd en gezonken. De tien bemanningsle den konden nog tijdig op een nevenliggen- de bak overstappen. Een Luchtfoto van het Concertge bouw „De Doelen" te Rotterdam, dat op 18 mei officieel wordt ge opend. tfSÜl ssS-. (Van onze correspondent) ROME. De positie van de vrouw in Italië is, zo vertelden wy reeds, heel anders dan in andere Westeuro- pese landen. De Italiaanse man kan zich met betrekking tot de andere sekse allerlei veroorloven. Men gaat daaraan stilzwijgend voorbij. De vrouw echter is vaak nog strikt ge bonden aan opvattingen die elders reeds jaren zyn overwonnen. Om dit duidelijk te maken, zullen wij enkele voorbeelden geven uit een tijd perk dat, zeker in Rome, tot het (na bije) verleden behoort, maar dat in het zuiden nog allerminst is afgesloten. Ontmoet een Italiaans heer een dame die hij kent op straat, dan zou het zeer onbeleefd zijn, indien hij haar niet zou groeten. Maar de dame wordt geacht het bestaan van personen van de ande re sekse zelfs niet te vermoeden en neemt dus van die groet schijnbaar geen notitie. Zou zij door een hoofd knikje, of erger een glimlach, laten blijken, dat zij hem herkende en zijn groet op prijs stelde, dan zou haar goede naam al gauw in opspraak ko men. Het zonderlinge systeem brengt te vens mee, dat jongelui niet zelden de gehuwde dames uit hun kennissenkring belagen: de jongemeisjes immers zijn beslist taboe. Wij herhalen: deze toe standen bestaan in onze dagen vrijwel uitsluitend in het zuiden nog. Maar vóór de laatste oorlog was dit de door- snee-moraal in geheel Italië, Milaan en Turijn misschien uitgezonderd. Doch ook nu is Italië nog altijd een uitgesproken mannenland. Het Itali aanse straatbeeld, zeker in het zuiden, wordt beheerst door groepen jonge mannen allerminst nozems, integen deel, keurige jongelui en slechts een enkele keer ziet men ook wat jonge meisjes, die dan niet zelden vreemde lingen blijken te zijn. Een jongen, die met een meisje, of zelfs een verloofde, uitgaat, is iets ongewoons en evenmin gaat de Italiaanse man vaak met zijn vrouw uit. De vrouwen leven door gaans binnenshuis. Is een jongen ver loofd, dan zal hij er zich wel voor wachten zijn verloofde in kennis te brengen met zijn kameraden. Zoals vanzelf spreekt is in zulk een gemeenschap de geslachtsmoraal ge heel anders dan bij ons. Dezer dagen hoorden wij nog van een student, een dertigjarige, ongehuwd, afkomstig uit een klein plaatsje dicht bij Napels. Se dert kort krijgt hij van zijn ouders een paar honderd gulden zakgeld meer toe gezonden, „voor de meisjes". Een uit zondering. Natuurlijk! Maar zij is ken merkend voor de groep der „fatsoenlijke Italianen", waarop mr. Lanzi, de open bare aanklager, in de zaak tegen „de Mug" zinspeelde. Mr. Lanzi, hoewel nauwelijks vijftig jaar oud, vertegenwoordigt in ieder opzicht het verouderde Italië, waarte gen de jongeren hun bezwaren naar voren brengen. Wanneer hij vertelt, hoe in zijn jeugd de jongelui de boeken van Guido da Verona plachten te lezen, „maar stiekem", en hoe zij „ook wel naar de meisjes gingen, maar eerst terdege rondkeken dat niemand hen zag, wanneer zij bepaalde deuren bin nengingen", dan meent hij „de gezon de moraal van een gezond volk" te verdedigen. Wie zulke dingen hoort en gewend is aan de meer open mentaliteit van onze tijd, gelooft zijn oren nauwelijks. Stie keme, achterbakse handelwijzen wor den als voorbeeld gesteld aan de jon geren en tegelijkertijd wordt hun ver weten, dat zij pleiten voor seksuele voorlichting op school, of eventueel in het gezin. Volgens mr. Lanzi wordt het gods dienstig gevoel der katholieke bevol king van Italië zwaar beledigd, wan neer één der ondervraagde meisjes zegt: „De kerk wekte bij mij een schuldcomplex, waarvan ik mij eerst kon bevrijden door met de kerk te breken". Indien de brave jurist met wat meer aandacht de zittingen van het tweede Vaticaanse concilie had gevolgd, zou hij hebben kunnen lezen, dat in de kerk van St. Pieter zelf door kardinalen en bisschoppen is verklaard, dat de kerk maar al te vaak ongewenste schuldgevoelens wekt, die voor tal van gelovigen zo ernstige moeilijkheden meebrengen, dat zij in de verleiding komen uit de kerk te treden. Maar deze woorden werden niet uit gesproken door Italiaanse kerkvorsten. En mr. Lanzi zegt „Men moet geen re kening houden met andere naties, met noordelijke volken of, weet ik veel, met Kongonegers, maar men moet zich houden aan de gemiddelde Italiaanse moraal,die eist, dat de jonge vrouw bij haar huwelijk maagd is". We leven evenwel in een tijd, waarin de communicatiemiddelen wel erg duidelijk maken dat Italië, een Euro pees land, er een zedenleer op na houdt, die de lachlust en de verbijstering opwekt van andere Europese vol keren. En het jonge Italië, een kleine minderheid van fanatiek katholieken de studenten van de „Giovantu Stu- dentesca", die door hun protest dit schandaal en het proces hebben uitge lokt daargelaten, richt zich naar Europa. De dubbele moraal, die eeuwenlang de grondslag is geweest van het Italiaanse familieleven heeft haar tijd gehad.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13