Nederlandse parachutisten worden nu in Noord-Brabant opgeleid Purol houdt Luchtvaartpionier wordt binnenkort 80 jaar /Ff? Amsterdam krijgt toestemming voor experimentele woonwijk "5 Eigen school een derde goedkoper dan lesnemen in België W. Versteegh legde in 1913 grondslag voor de militaire luchtvaart Er komt een „rijbewijs11 voor kraandrijvers Architect Van Gooi ontwierp nieuwe woonvorm Dit is dè jas! GRONINGEN T&ilenka KLM-order voor Handelscompagnie CZlEZu Vrouwen met veel te lange werkdagen DONDERDAG 5 MEI 1966 17 smetteloos- de.huid smetteloos- zuiver BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN helpt altijd Galerij als woonstraat Hoge huren OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS Uit het bedrijfsnieuws (Van onze correspondent) GILZE-RIJEN. Parachutespringers kennen maar één gevaarlijk mo ment in het beoefenen van hun voor lekenogen zo huiveringwekkend be drijf. Dat is de landing. De aanraking met de grond, waarop ze hangend aan hun bolle scherm niettemin met een snelheid van acht meter per se conde toesuizen. Hun botsing met moeder aarde komt harder aan dan een val uit een raam uit de eerste etage maar ze zijn er goed op voorbereid. In een voormalige hangar op het luchtmachtvliegveld Gilze-Rijen, hebben onze strijdkrachten sedert kort een eigen school voor de, geheel Neder landse parachutistenopleiding. Half mei zal de school officieel worden ge opend. Advertentie Een wijziging- van de luchtvaartwet, die op 1 maart van kracht werd, maakt dit mogelijk. Voorheen was het verboden militaire vliegtuigen, anders dan in nood gevallen, per valscherm te verlaten. Springliefhebbers konden daardo alleen in het buitenland worden opgeleid en de weinige parachutisten, die ons leger zich permitteert (een compagnie commando troepen) moesten naar België. Deze school is in Schaffen, zodat de gebrevetteerde para's met recht de bij naam „Schaffelaars" verdienden. Sedert 1962 zijn er enkele honderden opgeleid. Aan de gastvrijheid in België kleefden echter bezwaren. De leerlingen moesten voor elke praktijkdag een heel eind rij den, en altijd bestond de kans, dat bij aankomst in Schaffen het weer niet gun stig bleek, zodat de dag met nietsdoen voorbij ging. Bovendien kostte het de Belgen veel moeite de Nederlanders in hun eigen drukke lesprogramma in te passen. En ons kostte het veel belasting geld de Belgen voor de verleende facili teiten schadeloos te stellen. Hieraan komt nu een eind. Men schat dat de opleiding op Gilze-Rijen niet meer dan eenderde kost van voorheen. De cur sus in Brabant bestaat uit een grondtrai- ning van zeven dagen nagenoeg hele maal gericht op het opvangen van de landingsschok gevolgd door acht daad werkelijke sprongen uit een vliegtuig. De luchtmacht zorgt voor het luchtvervoer. Een F-27 staat er beschikking voor het afwerpen van „sticks" van zes tot acht man tegenlijk. Meestal gebruikt men ech ter een kleiner vliegtuig, een Beaver. Gedachtenloos De circa 23 man die per cursus op Gilze-Rijen arriveren, vinden daar in de grondschoot een fraaie „speeltuin" vol in strumenten. Er is een 8% meter hoge to ren om de leerlingen aan de lijn de eer ste sensaties te helpen overwinnen, er lig gen vertrouwenwekkende dikke matten voor als de koprol nog niet helemaal vlekkeloos verloopt en er staan modellen van vliegtuigrompen om de „drill" van het feilloos parachuteren er bij de leer lingen in te kunnen stampen. Als zij na verloop van tijd werkelijk voor het gapen de gat op honderden meters hoogte staan moet elke handeling gedachteloos en automatisch worden uitgevoerd. „Red on! Stand in the door. Green on! Go!!". Dagelijks zijn deze volgens NAVO- voorschrift in het Engels gegeven beve len weer te horen in en boven de eerste parachutistenschool van het Nederlandse leger. De eerste echte landing is volbracht. Oefenen „op het droge". Op donderdag 19 mei, Hemelvaarts dag, hoopt luchtvaartpionier Willem Versteegh tachtig jaar te worden. Op 20 mei wordt hem in het officierscasi no te Soesterberg een receptie aange boden. De heer Versteegh, die in de Neder landse militaire en burgerluchtvaart op velerlei gebied pionierswerk heeft verricht en als generaal-majoor-vlie- ger bij de Koninklijke Luchtmacht, als directeur van de voormalige Ko ninklijke Nederlandsch Indische Luchtvaartmaatschappij en als onder directeur van de K.L.M. werkzaam is geweest, heeft in 1913 de militaire luchtvaartafdeling van het leger ge formeerd waaruit de Koninklijke Luchtmacht is ontstaan. Hij was toen tweede luitenant der infanterie. In de jaren tussen 1913 en 1935 heeft de heer Versteegh er toe bijgedragen dat de militaire luchtvaart kon uitgroeien. Be kend uit het eind van de jaren twintig en het begin van de jaren dertig zijn „De vijf vingers aan één hand", de groep van vijf vliegers die in binnen- en buitenland demonstraties gaf in het formatievliegen en overal groot opzien baarde. Niet min der bekend was zijn werk als instructeur, waarbij hij en zijn collega's Nederlandse jongemannen de kunst van het vliegen bijbracht en daardoor veel vliegers afle verde die na de diensttijd bij de K.L.M.- vlieger werden en over Europa en naar het voormalige Nederlandsch Indië uit vlogen. Als kapitein-vlieger verliet hij de mili taire luchtvaart in 1935. Op 1 oktober van dat jaar trad hij in dienst bij de Koninklij ke Nederlandsch Indische Luchtvaart maatschappij. Hij was daar eerst werk zaam als chef-vliegdienst en later als directeur bij de uitbouw van de burger luchtvaart in het uitgestrekte gebied tus sen Singapore en Sydney. Na de bezetting van Nederland werd de directie van de K.L.M. opgedragen aan Advertentie RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Zoekt u een goede Volvo - occasion Belt n ons even Tel. 55602 Crematorium. Het tweede crematoruim in Den Haag is gereed gekomen. Het zal op 14 mei worden geopend en een paar weken later in gebruik worden geno men. EXAMENS Amsterdam (V.U.) Doctoraal wiskunde en natuurwetenschappen: A. Bosscher, geolo gie (Haarlem), H. R. Leene, scheikunde (Hilversum), G. D. Thijs, natuurkunde (Den Haag), K. A. Zachariasse, scheikunde (Bad hoevedorp). Wageningen. Ingenieursexamen tropische landbouwplantenteelt: P. W. T. Maas (Wa- geningen-hoog), W. A. Windrich (Wagenin gen); zuivelbereiding: A. Potjewijd (Win schoten); tuinbouwplantenteelt: D. Bok horst (Naarden), mevr. M. C. F. Katz van Buuren (Rotterdam), mevr. S. Meinsma Stienstra (Wageningen); bosbouw, techni- sche-economische richting: H. S. B. M. van Asperen (Den Bosch) met lof; landhuis houdkunde: A. J. Albers (Aalten), mevr. L GusseklooKloosterhuis (Wageningen), A. Advertentie K2r Imp. Brocades, Amsterdam Over enkele jaren zal er in Nederland op geen bouwwerk meer een bouwkraan bediend mogen worden als de machinist niet in het bezit is van een „rijbewijs" voor zo'n kraan. Het directoraat-generaal voor de Arbeid heeft namelijk een wijzi ging van het Veiligheidsbesluit in studie, waarbij deze verplichting geregeld zal worden. Daarom en omdat het bouwbe drijf in Nederland een groot belang heeft bij goed opgeleide kraanbestuurders, heeft de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf een cursus voor kraanbestuurders ingesteld, die enkele weken geleden in Maarsbergen is begonnen. Het eerste doel van die cursus is het bestaande korps van bouwkraanbestuur- ders in Nederland, dat in de laatste jaren waarin het aantal bij de bouw gebruikte kranen tot ongeveer 2000 is toegenomen, theoretische, maar ook praktische ken nis bij te brengen. Een tweede oogmerk is om het bestaande korps kraanmachinis ten op te werken tot vaklieden van een zo hoog gehalte, dat zij straks als leer meesters kunnen fungeren. Voor de cursus, die vier weken duurt, heeft men de beschikking over een nieuw intemaats- annex schoolgebouw, twee top- kranen en twee loopkatkranen. Afwisse lend krijgen de cursisten er een theoreti sche en praktische scholing. De cursisten, die de cursus gevolgd hebben, gaan naar hun werkgever terug. Het ligt in de bedoeling hen na een jaar terug te laten komen naar het internaat om een examen te doen. Over een jaar kan men in Nederland de eerste gediplo meerde kraanbestuurders tegemoet zien. Het is de bedoeling om binnen enkele ja ren de cursus nog uit te breiden, zodat men volledig opgeleide kraanbestuurders- monteurs kan afleveren. In Zweden is men eveneens begonnen met een soortgelijke opleiding en in Ier land gaat men beginnen met een oplei ding waarvoor de Nederlandse cursus als voorbeeld heeft gediend. De cursus wordt door de werkgevers van de kraanbestuurders betaald. De kos ten van het schoolgebouw en de kranen *ijn betaald door het bedrijfsleven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouder voor volkshuisvesting, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, heeft aangekondigd dat het plan van het archi tectenbureau „Oyevaar, Stolle en Van Gooi" voor het bouwen van een woongemeenschap voor elfhonderd gezinnen in Amsterdam-Noord 41 mil joen gulden zal kosten. De gemeenteraad zal hierover binnen enkele weken voorstellen ontvangen. De minister heeft al toestemming gegeven. Het plan- Van Gooi dateert uit 1962, toen een aantal architecten werd uitgenodigd een woonbuurt te ontwerpen waarbij zij de bestaande beperkende bepalingen van de woningwetbouw „zinvol" mochten overtreden. Het plan van archi tect Van Gooi werd als het beste aangewezen. Het bevatte woningen die groter in oppervlakte waren dan die welke over het algemeen werden ge bouwd. Ze waren ook alle centraal verwarmd. Het was 1963, toen de plan nen aan het ministerie werden voorgelegd. Het antwoord was dat dit pro ject niet voor subsidie in aanmerking kwam. Thans, in 1966, kan de woonwijk wél worden gebouwd en dat is tekenend voor de verruiming van de inzichten op het gebied van de woningbouw die de laat ste drie jaar in Nederland heeft plaats gehad. De raad van Hengelo heeft dit reeds eerder ondervonden en begon twee jaar geleden aan een soortgelijk project. Was het in 1963 nog zo dat gemeentebe sturen van de minister te horen kregen dat bepaalde bouwplannen wel konden worden uitgevoerd doch dat bij voor beeld de centrale verwarming zich slechts over een kwart van het woningtotaal mocht uitstrekken, thans is het zo dat centrale verwarming als een normale voorziening wordt beschouwd. In Amster dam worden alle nieuw te bouwen wonin gen van centrale verwarming in alle ka mers voorzien. Het plan-Van Gooi moet worden gezien als een experimenteel plan. Zelden zal een bouwplan een zo grondige voorberei ding en zoveel teamwork tussen opdracht gever, architect, aannemer en exploitan ten (woningbouwverenigingen) hebben ge kend als dit. De architect is ervan uitgegaan dat de bewoners als zij buiten komen „ook een beetje binnen moeten zijn". De sfeer en de privacy van de woning vinden hun voortzetting buiten het huis, dus in de wijk. Een dergelijke poging is ook ge daan in Parklane in de Engelse stad Sheffield, maar insiders menen dat het Amsterdamse plan beter is geslaagd. De woningen bevinden zich in vijf woon lagen. De eerste en de tweede woonlaag zijn toegankelijk van een overdekte straat af; de bewoners van de eerste etage beschikken allen over een eigen trap. Op de vierde etage krijgen de woonblokken een galerij van drie meter breedte die moet worden gezien als een voortzetting van de openbare weg,-dus een woonstraat. De galerij is per lift bereikbaar. Van hieruit worden drie woonlagen bediend; de bewoners van de derde en vijfde etage bereiken hun woning via een trap respec tievelijk naar beneden en naar boven. In het plan zijn 738 woningen met vier- eneenhalve kamer opgenomen, tweehon derd driekamerwoningen alsmede 24 ate lierwoningen. Het woongedeelte strekt zich uit van voor- tot achtergevel. De keu ken bevindt zich in het midden van deze ruimte, staat in open verbinding met een eetruimte en met een schuifdeur met de zitkamer. De huisvrouw zal wel even moeten wennen aan een „inpandige" keuken zonder ramen. Er is evenwel voor gezorgd dat de kookluchtjes via een geforceerd ventilatiesysteem worden af gevoerd. Het plan-Van Gooi zal worden gerea liseerd door de mogelijkheden die de zo genaamde woningwet B-woning geeft. Dat houdt in dat de subsidie lager is dan voor een normale woningwetwoning en de huur dus hoger. Gemiddeld zal de kale huur op 168 gulden per maand komen. De bewoners zullen bovendien moeten beta len voor de centrale verwarming, de heet- watervoorziening en de algemene voor zieningen, zoals liften en dergelijke. De viereneenhalfkamerwoningen zullen waar schijnlijk een huur van bijna driehonderd gulden per maand moeten opbrengen. Op de tekening geeft het plan door de ritmische raampartijen die nodig zijn om het geheel in systeembouw te laten uit voeren een vrij eentonige indruk. De woonblokken moeten echter worden ge zien in het totaal van de wijk waarin ook hoogbouw voorkomt en waarin een win kelcentrum is gelegen. De op de vierde etage gelegen galerijen met luchtbruggen zijn verbonden met de andere blokkén. iets wat ook in Hengelo het geval is. Die galerijen verrichten de functie van woonstraten waar kinderen kunnen spelen en bejaarden op een bank je een pijpje kunnen roken. Dit systeem van bouwen schept diverse problemen. De woningen zijn door deze galerijen namelijk zozeer met elkaar ver bonden, dat het oude systeem van verde ling tussen de diverse woningbouwvereni gingen moeilijk opgaat. Overwogen wordt de exploitatie in handen te geven van een stichting waarin alle „zuilen" zijn vertegenwoordigd. Voorts is het nog de vraag of de woonstraten op de vierde ver dieping, die de functie van openbare weg hebben, wat aanleg en onderhoud betreft een zaak zijn van de stedelijke overheid of van de huizenexploitanten. Dit laatste zal in de toekomst onder an dere in de Bijlmermeer ook aan de orde komen. De tuinstad Bijlmermeer krijgt immers vele overdekte straten die één ge heel vormen met de woonblokken. In het plan-Van Gooi wordt onderzocht of het mogelijk is de handhaving van de orde en veiligheid op deze „openbare weg" in handen te leggen van huismeesters. Het experiment in Amsterdam zal door stedebouwkundigen met interesse worden gevolgd. Maar het is wel een duur plan. En de minister heeft tegen Amsterdam gezegd: ik vind het wel goed, maar dan moeten jullie voorlopig niet met soortge lijke bouwplannen aankomen. Maar misschien zijn de inzichten over vijf. jaar wel weer veranderd, zoals dat ook nu het geval was. En dan kan wel licht een nieuwe stap worden gedaan naar het ideale wonen. J. A. Oomen (Chaam); tropische landhuis houdkunde: P. H. L. M. Regout (Den Haag), C. E. van Santen (Groningen); cultuurtech niek: E. J. Goldschmidt (Wageningen-hoog), T. Zwart (Arnhem); cultuurtechniek (speci alisatie waterzuivering), C. Koorenneef (Groenekan); tropische cultuurtechniek: H. M. H. Braun (Achterveld Utr.), L. A. A. J. Eppink (Wageningen) met lof, L. Sewraj- sing (Wageningen), P. J. Slabbers (Herken bosch); tuin- en landbouwarchitectuur: M. P. Bijlsma (Oosterbeek), G. Voogt (Wage ningen); plantenveredeling: J. H. M. Oude- jans (Hillegom), mej. R. E. Overbeek (Bilt- hoven), mej. G. Pieterse (Wageningen); plantenziektekunde: W. Bakker (Wagenin gen), J. G. Boonman (Oud-Vossemeer), L. J. L. van Griensven (Eindhoven); bodemkun de en bemestingsleer: J. Bouma (Leeuwar den) met lof, P. M. Driessen (Nijmegen); levensmiddelentechnologie: N. A. J. H. C. Brull (Maastricht), J. van der Lijn (Utrecht) agrarische sociologie: mevr. M. Koops Boers (Leiden); landbouwhuishoudweten- schappen (technische richting): mej. M. A. Kuipers (Amersfoort). Rotterdam. Doctoraal economische we tenschappen: L. van der Graaf, Delft; W. J. Zwezerijnen, Utrecht; C. Versteeg, Til burg; F. H. Goudswaard, Delft; A. C. Men del en A. A. Molier, beiden Den Haag; W. J. Groenewolt, Rotterdam. Cum laude ge promoveerd tot doctor in de economische wetenschappen: de heer H. Linnemann uit Papendrecht op proefschrift: „An econo metrie study of international trade fo- lows". Promotor was prof. dr. J. Tin bergen. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift: „Samenzwe ringen en intriges tegen Octavius Augus tus Princeps", pater P. W. Ruikes SMA, geboren te 's-Heerenberg. Promotor was prof. dr. F. J. M. de Waele. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal sociale geografie: mevr. S. C. Kremervan Veen (Bussum) en P. H. Brunsman (Bloemen- daal). De Heerlense longarts J. Rodenburg is aan de rijksuniversiteit te Utrecht gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op een dissertatie over de gevolgen van in ademing van steenstof en kolenstof. Pro motor was prof. dr. A. de Minjer. Kerknieuws e Advertentie ledereen weet dat moeders de langste werkdagen maken, de meest vermoeiende en veelzijdige taak hebben en geen enkele aanspraak op salaris maken. Al les wat zij doen (en dat Is heel wat) vinden vanzelfsprekend en daarom Is het juist zo goed dat er een Moederdag bestaat - de ideale gelegenheid om moeder extra en verdiend te verwennen. Het is dan ook een heuglijk feit dat iedereen moeder méér kan geven dan hlf of zij misschien van plan was: door geschenken op de markt te kopen. Marktkoopman en straathandelaar bieden een royale keus in praktische en mooie verrassingen, tegen prijzen die lager zijn dan waér ook. Ge zellig en gul Moederdag winkelen doet ledereen het best op de markt, want de directie van de K.N.I.L.M. Daardoor was de heer Versteegh tot oktober 1943 directeur van de K.N.I.L.M. en van de K.L.M. De Indië-lijn, de ruggegraat van het vooroorlogse K.L.M.-bedrijf, had van 16 september 1939 niet meer Amsterdam, maar Napels als begin- en eindpunt. Na 15 mei 1940 is de dienst tussen het toen malige Batavia en Napels nog korte tijd eenmaal wekelijks uitgevoerd, maar toen ook Italië aan de oorlog deelnam, werd Lydda begin- en eindpunt. Tot februari 1942 is deze lijn gehandhaafd. Toen de Japanners op Sumatra land den, hebben alle vliegtuigen en beman ningen van beide luchtvaartmaatschappij en belangrijke diensten verricht bij da evacuatie naar Australië. Verscheidene toestellen zijn daarbij be schadigd of verongelukt met verlies van mensenlevens. De overgebleven vliegtui gen zijn overgedragen aan de geallieer de luchtmacht. De bemanningen gingen voor een deel over naar het West-Indische bedrijf van de K.L.M; naar de Bristol- Lissabon-lijn of naar de Amerikaanse luchttransportdienst die van Australië uit opereerde. De heer Versteegh kwam weer in mili taire dienst en was o.m. commandant van het 19de squadron. Later was hij ten behoeve van de luchtvaart werkzaam in de Verenigde Staten. Na het einde van de tweede wereld oorlog hervatte hij zijn taak bij de K.N.I.L.M., totdat deze maatschappij werd overgenomen door de K.L.M. en hij in haar dienst overging. Op 20 januari 1948 werd hij onderdirecteur van de K.L.M. een functie die hij tot 1 januari 1952 vervulde, toen hij de pensioengerech tigde leeftijd had bereikt. In 1953 kreeg hij weer contact met de militaire luchtvaart toen hij benoemd werd tot voorzitter van de raad van ad vies inzake luchtvaartongevallen bij de Koninklijke Luchtvaart. Hij werd tegelij kertijd bevorderd tot generaal-maj oor vlieger. Ruim vijf jaar vervulde hij deze taak, waarna hij zich terugtrok. Advertentie De Handelscompagnie N.V. te Rotter dam is niet ontevreden over de eerste drie maanden van dit jaar. Op de aan deelhoudersvergadering deelde de direc tie gisteren mee, dat de stijging van de omzet van circa tien pet. zich ook in deze periode heeft voortgezet. Niet alle afde lingen hebben hiertoe in gelijke mate bij gedragen. De activiteiten in de elektro technische sector zijn echter aanmerke lijk gunstiger dan vorig jaar. In de maand juli of augustus, zal Han delscompagnie beginnen met de produktie van geprefabriceerde koelcellen. Deze zullen bestaan uit standaardpanelen aan de binnenzijde van aluminium, van bui ten van staal. De KLM heeft reeds een belangrijke order geplaatst. De koelcellen zullen worden gemaakt in Rotterdam en/ of Vlaardingen en op de markt worden ge bracht door de dochteronderneming Koel- rad N.V. te Amsterdam. Chamotte Unie De bedrijfsrekeningen over 1965 van Chamotte Unie geven een verhoging te zien tot ƒ11.86 (v.j. ƒ10.48) miljoen. Na afschrijvingen etc. resteert een winst van ƒ768.720 (ƒ773.033). Als dividend wordt voorgesteld onveranderd 10 percent over een ongewijzigd kapitaal van 2.4 miljoen. De vooruitzichten voor de fabriek van vuurvast materiaal zijn gunstig. De afde ling ovenbouw en vuurvaste bouw heeft een kleinere orderportefeuille dan vorig jaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17