Sonsbeek '66 Dante en Dali Dick Cassée, graficus in wit Een zaak Lorca is ons niet bekend I. KAN TONEEL IN HAARLEM Vooraanstaande solisten en dirigenten in Kunstmaand Ozenfant overleden Diefstal uit museum van Besancon opgehelderd Voorzitter Matser van de R.T.N.: „Broksgewijs komen we er niet fc DONDERDAG 5 MEI 1966 19 WvÊê <m, m s Onderzoek naar waar dering voor de „Vuist" van Duvs In de afgelopen maanden heeft de in Bloemendaal geboren graficus Dick Cassée een der A. Schwartzprijzen voor zijn werk gekregen en een eervolle vermelding van de Nederlandse critiek. Hij heeft vorig jaar meegedaan aan de Biennale in Parijs, de Biennale voor Grafiek te Krakau (Polen) en aan de „Salon du Mai" in Parijs, waarvoor hij ook dit jaar is uitgenodigd om er Nederland te vertegenwoordigen. Cassée is in 1931 geboren. Van 1950 tot 1954 heeft hij gestudeerd aan de Academie voor Kunst en Industrie in En schede. Na diverse baantjes kreeg hij in 1961 een beurs om bij de Engels man Hayter in Parijs een tijd grafiek te gaan studeren. Theater Terzijde debuteerde met opmerkelijke manifestatie Moeder is GOUD waard Simon Koster Morgen gesprek over zendmachtiging De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma In drie weken tijd is in park Sons beek te Arnhem een bouwsel verrezen dat onderdak moet bieden aan een zes tigtal van de 300 beelden van de beel denexpositie „Sonsbeek '66", welke op 26 mei door minister Vrolijk geopend zal worden. Het bouwwerk, dat wat labyrin- thisch aandoet (kosten ƒ90.000) is een schepping van de 48-jarige in Loenen aan de Vecht woonachtige architect Aldo van Eyck. Inmiddels zijn de eerste beelden voor de Sonsbeek tentoonstelling gearri veerd, onder meer „Ruiter met Paard" van de Italiaanse beeldhouwer Marino Marini. Het zingen van het Wilhelmus op 18 fe bruari heeft weinig invloed gehad op. dt gemiddelde waardering (tussen 7.1 en 7.3) voor het AVRO-tv-programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys. Dit blijkt uit een in opdracht van de AVRO uitge voerd kijkonderzoek door Intomart. Dit bureau komt bovendien tot de con clusie dat het programma een hoge kijk dichtheid (68 percent voor de laatste twee uitzendingen) heeft. Deze kijkdichtheid houdt in, dat er ongeveer 4.760.000 kij kers waren. Voorts blijkt dat het P.v.d.A.-publiek een wat lage waardering voor „Voor de vuist weg" heeft, hoewel het wel frequent kijkt. Een programma als „Zo is het" heeft bij dit publiek een relatief hoge waardering. Tenslotte waar deren lezers van dagbladen als „Het Pa rool" en „Het vrije Volk" het program ma laag, lezers van „De Telegraaf" en „Nieuws van de Dag" daarentegen waar deren Duy' „Vuist" hoog. De nieuwe kunstzaal Galerie Tardy aan de Wooldriksweg te Enschede exposeert Salvador Dali's illustraties bij Dante's „Divina Commedia". Dali maakte 100 aquarellen voor de drie boeken. Tien jaar lang heeft hij hier aan gewerkt en hij zelf ziet het nog steeds ondanks zijn recente illu straties bij de Don Quichote van Cervantes als zijn belangrijkste werk. De aquarellen waren bedoeld voor de in 1963 bij Les Heures Clai res te Parijs verschenen beperkte Franse vertaling van de „Divina Commedia" (vertaling van Julien Brizeux). Dali richtte zich niet op telkens een enkel voorval maar op de totaliteit van een zang. Hij ver luchtte op meestal surrealistische wijze maar ook vaak en wel spe ciaal bij „Het Paradijs" in een im pressionistische sfeer. Het is werk van een bijzondere waarde gewor den, schokkend en dichterlijk te gelijk, gemaakt in een geperfectio neerde ragfijne techniek. Dali liet het drukken van de aquarellen over aan een meesterdrukkerin dit geval Raymond Jacquet. Er waren 3.500 houtblokken voor nodig. Hierbij af gebeeld één der illustraties van Sal vador Dali bij Dante's „Divina Com media". Het Kunstmaandorkest zal in het sei zoen 1966-1967 39 concerten uitvoeren waarvan vijf als een Beethoven-cyclus voor de televisie, en vijf jeugdconeerten. Voorts zal het vijftien kooruitvoeringen en enkele opera-opvoeringen begeleiden. De meeste concerten worden geleid door Anton Kersjes. Als gastdirigenten treden op Edo de Waart en de Russen Costan- tln Ivanov en Eugene Swetlanov. Als Nederlandse solisten zijn geënga geerd Erna Spoorenberg (sopraan), Theo Olof en Herman Krebbers (viool), Janine Dacosta, George van Renesse, Theo Bruins en Jan Wijn (piano); uit het bui tenland: Montserrat Kabaljé (sopraan), Ida Handel en Igor Bezrody (viool), Jean de Roos (cello), Halina Siedzjenjevs- ko, Bella Davidovitsj, Eduardo del Pueyo en Nicolai Petrov (piano). Tot de uit te voeren werken behoren vier Nederlandse composities, namelijk Jurriaan Andriessens „Birkshire Sympho nies", Leon Orthèls derde symfonie, Lex van Deldens achtste symfonie of het con cert voor viool, altviool, contrabas en or kest (opus 88), dat hij in opdracht van het Kunstmaandorkest heeft geschreven, en een nog te kiezen werk van Oscar van Hemel. Een geïllustreerde in meerkleu rendruk uitgevoerde concertkrant, zal gra tis worden verspreid. Deze krant zal op een voor ieder bevattelijke wijze recla me maken voor kunst. De Kunstmaand- directeur, de heer Huckriede, hoopt dat voldoende kunstinstellingen de betekenis van zulk een krant zullen inzien en gel den ervoor willen beschikbaar stellen op dat het blad zal uitgroeien tot een maan delijks tijdschrift dat via zoveel mogelijk schouwburgen, concertzalen, theaters etc. een ruime verspreiding kan krijgen. De stichter van de puristische school van schilders, Ozenfant, is gisteren in Cannes overleden na een operatie. Hij was 80 jaar oud. In 1915 heeft hij het blad Elan opgericht, waaraan onder meer ook Picasso en Dunoyer de Segon- zac hebben meegewerkt. In 1918 heeft Ozenfant samen met de architect Le Corbusier een manifest ge publiceerd waarin hij zijn opvattingen over het purisme in de kunst uiteenzette. Later is hij naar de Verenigde Staten gegaan, waar hij een kunstschool heeft gesticht en lezingen heeft gehouden. In 1950 is hij naar Frankrijk teruggekeerd Koningin naar De Doelen. De Koningin is voornemens op woensdag 18 mei a.s. aanwezig te zijn bij een galaconcert te geven door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest ter gelegenheid van de in gebruikneming van het nieuw concert en congresgebouw De Doelen te Rot terdam. Dick Cassée noemt zichzelf een avant- gardist van instelling. Zijn werk kende mathematische figuren (driehoekscirkels) die in gave symmetrie dan wel in onge lijke verhoudingen zijn grafiek bepaal den, terwijl dat nu gebeurt door wit-op-wit prenten. Niet abstract is zijn grafiek. Dick Cassée Cassée: „De dingen komen tot rust in mijn werk. Ik heb er geen behoefte aan mijn hebbelijkheden te vertonen. Je in nerlijk is geen heiligdom. Je reageert met je gevoeligheid, je kwetsbaarheid op de dingen die gebeuren. Je kunt dan ook be ter zeggen, dat mijn werken zich zelf vol trekken. Mijn grafieken hebben alles met de werkelijkheid te maken, of die nu po litiek, maatschappelijk of psychologisch is. Omdat ik die beleef en verwerk ont staat er een nieuw ding." Zijn omschrij ving van, wat je zou kunnen noemen, zijn verinnerlijkte kunst is wel „bij het pries terlijke af" genoemd, ook door hem zelf. Cassée werkt met zink, ook wel met vliegtuigaluminium. Ejnkel jaren geleden sneed hij zijn figuren cirkels en vier kanten („je kunt er eindeloos mee door gaan") om daarna de zinkplaten be- inkt met het papier door de pers te ha len. De inkt voor de plaat zorgt voor ver rassende structuren achter de gesneden vormen. Het was een ongewenst bij-effect en Cassée bekwaamde zich toen in een punctuelere druktechniek. De gekleurde vlakken werden straffer gescheiden van de witte. TEGENWOORDIG IS zijn grafiek wit- op-wit: de aluminium plaat wordt op het papier geperst, wat een uiterst helder De Franse recherche heeft de daders aangehouden van de schilderijendiefstal uit het gemeentemuseum van Besamjon. De kunstwerken, die een waarde verte genwoordigen van tien miljoen frank (on geveer 7,5 miljoen gulden), zijn terugge vonden in een schuur bij de woning van een van de twee daders te Porrentruy in Zwitserland. De schilderijen zijn onbe schadigd gebleven. De aangehoudenen zijn de 38-jarige in genieur Camille Jahier uit Audincourt en de 19-jarige Jean-Marie Boury uit Por rentruy. Jahier heeft verklaard de dief stal te hebben georganiseerd om de aan dacht van de Franse minister van Cul tuur, André Malraux, te vestigen op de moeilijke situatie van de jonge schilders. De schilderijen werden teruggevonden nadat André Malraux driemaal een brief had gekregen waarin gezegd werd dat hij ze terug zou krijgen als hij tien miljoen frank regeringssubsidie zou geven aan jonge schilders. Blijkbaar leidden deze brieven naar de daders. Bij de gestolen schilderijen waren werken van Rem brandt, Veronese, Tiepolo en Boucher. spanningsveld geeft tussen de vorm en de ruimte er omheen. Daar is Cassée op uit: ,de vorm heeft geen kleur meer nodig. ,De ruimte tussen en naast de vorm is even belangrijk als de vorm zelf. Ze zijn gelijkwaardig." In het wit vindt hij een zuivere expressie, waarvan sommige van zijn critici zeggen: „Nu houdt het op." ,Het houdt nooit op. Met je werk zoek je een verhouding tot de wereld. Zolang ik leef heb ik een aanleiding om te werken. Bovendien ben ik sterk materiaal-gebon den. Ik heb materiaal nodig, dat weer stand biedt als ik er mee bezig ben. In je materiaal ontdek je zowel nieuwe tech nische mogelijkheden als je zelf. De tech niek is erg belangrijk." Een wereld vol verschijnselen is voor Cassée voorhanden. Hij maakt een gra fiek van zijn ervaringen, die hij zonder voorkeur in de rij zet. Af en toe heeft er een keuze plaats: een nieuw werk. Als of het zo hoort. Cassée: „alles is logisch". EEN NIEUWE toneelgroep, die zich Theater Terzijde noemt, heeft zich gister avond aan het publiek voorgesteld met een manifestatie in de Haarlemse Stads schouwburg onder de titel „Een zaak Lorca is ons niet bekend". Deze groep, die geen toneelgezelschap in de gebruike lijke zin is maar een lossere organisa tie die van tijd tot tijd met wisselende medewerkers bepaalde activiteiten wil ontplooien, had voor haar debuut dus een zinvol moment gekozen: de avond die traditioneel gewijd is aan de herdenking van de gevallenen in het verzet tegen de Duitse bezetting en waarop de Haarlem se schouwburg gevuld pleegt te zijn met jongeren, uitgenodigd door de Haarlem se Raad voor de Jeugd. De keus van de ze avond voor het debuut van de groep was op zichzelf dus reeds een tweeledige beginselverklaring: men kon „ge-enga- geerd toneel" verwachten, in de eerste plaats gericht tot de jongeren. Dit werd bevestigd door de verklaring in het pro gramma dat „een van de functies van het toneel is, de toeschouwer opheldering te verschaffen over de wereld waarin hij leeft" en dat Theater Terzijde zijn wer ving zal richten op „een publiek dat on bekend is met de betekenis van het to neel voor het persoonlijke en maatschap pelijke leven". DE EERSTE MANIFESTATIE van de nieuwe groep was gewijd aan Federico Lorca, de Spaansedichter en toneelschrij ver die in augustus 1936 dus tijdens de Spaarnse burgeroorlog) als anti-fascist door de troepen van Franco werd gefu silleerd en die hiermee dus in zekere zin als voorbeeld werd gesteld van de Nederlandse verzetsstrijders van enkele jaren later. Anne Marie Prins en Niels Hamel hadden voor dit doel een soort van „collage" gemaakt van teksten uit het proza-, toneel- en dichtwerk van Lor ca, een „collage" waarbij de keus uiter aard bepaald was door de wens van de leiders van Theater Terzijde, de veelzij dige dichterlijke figuur Lorca voor het publiek te laten herleven en hem daar bij tevens duidelijk voor te stellen als de hartstochtelijke individualist, humanist en vriend van de onderdrukten, die van nature de antipode is van de totalitaire dictatuur. De speelse fantasie van Lorca, zijn wonderlijke mengeling van lichtvoe tig surrealisme en soms keihard expres sionisme (waarin de fascisten natuurlijk niets anders konden zien dan „ontaarde kunst") leverde hiervoor een schat van materiaal. MAAR HET ZAL niemand verwonderen dat deze potpourri van gedichten, citaten, marionettenscènes, versregels en essay fragmenten geen sluitend geheel is gewor den en geen hechte dramatische vorm heeft gekregen. Het blijft een aaneenscha keling van losse elementen, waarin het in verhouding tot de rest verschrik kelijk lange groteske poppenspel Rosita een veel te grote plaats inneemt, terwijl Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Telefoon 13004 Haarlem het „portret van Lorca" te kort schiet waar het de tragedie-schrijver van „Yer- ma", „Bodas de sangre" en „Bernarda Alba" betreft. Het zwakst is de tekst ech ter voor zo ver men in deze manifestatie naar „ge-engageerd toneel" zoekt. Dat laatste is er wel, maar het is op een te weinig directe en te weinig doordringen de en aangrijpende wijze aanwezig. De verplettering van Lorca door het fascis me, gesymboliseerd in een montage van oude'filmbeelden, vormt geen integraal deel van de tekst. En het cynische ant woord van Franco aan H. G. Wells, „Een zaak Lorca is ons niet bekend", ge sproken door de directeur van de schouw burg, mr. Peter Lohr, hangt er aan het slot te los bij om een indrukwekkende functie als vervreemdings-element te kunnen hebben. TEGENOVER DEZE zwakke kanten van de tekst staat als positieve winst post van de voorstelling dat Anne Marie Prins met haar spelregie en Niels Hamel met zijn beeldregie herhaaldelijk treffen de resultaten hebben bereikt. Hoewel de spelers voor het merendeel ongeroutineer de krachten met ongeschoolde stemmen waren (alleen de beroepsacteurs Jack Horn en Willem Nijholt gaven voortdu rend blijk van sterk persoonlijk talent) getuigde de hele opvoering behalve van grote fantasie en vindingrijkheid van de regisseurs van een opmerkelijke gedisciplineerdheid bij het ensemble. Een frappant staaltje van minu tieuze „timing" was bijvoorbeeld de scheer-scène in het poppenspel. Ook de technische realisatie (en daarbij zullen aan de door Henk Voskuilen geleide ap paratuur zeer zware eisen zijn gesteld) verliep zo foutloos alsof de voorstelling al tientallen malen was gegeven. Dat er niettemin menigmaal een tekort aan dra matische werking was lag dan ook voor namelijk aan de onder-ontwikkelde spel- kwaliteiten van een aantal der vertolkers. ALS GEHEEL is dit debuut van Thea ter Terzijde toch een opmerkelijk evene ment geweest. Vooral omdat we hier nu eens niet te maken hadden met navolging van buitenlandse voorbeelden wat tekst, regie en spel betreft, maar met een in alle opzichten oorspronkelijk werkstuk waarbij alle elementen van het toneel in een hartstochtelijk zoeken naar nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden waren betrok ken. Dat streven op zichzelf is zo loffe lijk dat men de minder geslaagde aspec ten van de verwezenlijking daarvoor maar door de vingers moet zien. Nederlahd 1: Om half acht begint een rechtstreekse Eurovisie-reportage van de finale van het toumooi om de Europa-Cup voor Bekerwinnaars, die in Glasgow tus sen Liverpool en Borussia Dortmund wordt gespeeld. In de pauze volgt het Journaal. Na de tweede helft van de voet balwedstrijd wordt een programma met zang en dans, uitgezonden, waarin Neder landse volksliedjes, onder de titel: „Hei, 't is in de mei". De medewerkenden zijn: o.a. Marie-Cécile Moerdijk, Jenny Arean, Jacco van Renesse, een meisjeskoor on der leiding van Paula van Alphen en de Scapino Dans-Academie. Tenslotte „Pop generation", een programma voor tieners met o.a. Wally Tax van de beatgroep The Outsiders en Peter Muller, ex-hoofd redac teur van het tienerblacJVHitweek", voor zitter van de stichting Pro Lang Haar en pop-zanger. Henny Orri werkt mee aan het pro gramma „Randfiguren" dat van avond op Nederland 2 wordt uitge zonden. Nederland 2: Het Concergebouworkest opent het programma met een uitvoering van de Vijfde Symfonie van Ludwig van Beethoven, waarvan het muzikale thema als herkenningsmelodie werd gebruikt voor radio-uitzendingen vanuit Londen naar be zet Nederland. Vervolgens presenteert Ernst van Altena in de serie „Randfigu ren" een programma over de Duitse pam flettist, criticus journalist, kroniekschrij ver, maar vooral satiricus Kurt Tuchosky. Medewerking verlenen o.a. Henny Orri, Hans Croiset, Joan Remmelts en John Leddy. Tucholsky was de eerste Duitse auteur die zich openlijk en op felle wijze heeft verzet tegen het fascisme en nazis me. Onder de titel „5 mei 1945" zendt de VPRO een forumprogramma uit over de betekenis van de viering van 5 mei. Het forum staat onder leiding van minister J. Smallenbroek. Tenslotte een show van de zangeres Leslie Uggams in de muzikale se- rei „Something special". Als gast ontvangt zij Lionel Hampton. 77 ARNHEM „Ik wil voor honderd per cent correct staan tegenover de radioraad en de minister. Daarom wil ik niet voor uitlopen op de besprekingen en al wat over de programma's zeggen." Dit zei burgemeester Ch. G. Matser van Arn hem, voorzitter van het onlangs gevorm de R.T.N.-hoofdbestuur. R.T.N. is de vo rig jaar opgerichte Nationale Omroep- stichting Radio en Televisie Nederland. Morgenmiddag wordt de R.T.N. door de radioraad inzake de door haar aange vraagde zendmachtiging gehoord. Die be spreking wil de heer Matser vooraf niet doorkruisen met ontboezemingen. De R.T.N. is inmiddels een machtige organisatie geworden, als men tenminste HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuziek. 9.00 Te land en te water: infor matief programma voor weg- en waterweg gebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Romantische orkestwerken (gr.) 11.00 Nieuws. 11.02 Programma voor de vrouw. 11.40 Oude Poolse muziek (gr.) 11.00 Nws. 11.40 Oude Poolse muziek (gr.). 12.00 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Orgelconcert: amusementsmuziek. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberich ten. 13.30 Voorproef koorfestival 1966: opna men van de winnende koren in 1964 en 1965. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. 15.35 Lichte orkestmuziek (opn.) VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: De keerzijde van de medaille (IV) praatje. 16.15 De fluit geduid (IV) mu zikale lezing. 16.45 Nieuws voor de kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe grammo foonplaten. 17.50 Aktualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Lichte piano muziek. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 Naar onze mening: kritisch commentaar. 19.00 Ronduit programma voor de jongeren. 19.30 Kunst kroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek van de 20e eeuw (VI) lezing over hedendaagse ïu- ziek. 20.35 Kerkorgelconcert: klassieke gewij de muziek. 20.50 Geleefde waarheid, lezing (II) VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmo nisch orkest: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualiteiten. 22.50 Lich te grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: gevarieerd programma voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Ange lus. 12.03 Licht ensemble met zangsoliste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Wis- sewassen: licht programma. 13.10 Licht in strumentaal septet. 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Musiësta: licht gevarieerd muziekpro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Fluit en clavecimbel: moderne en klassieke muziek. 16.50 Klassieke gram- mofoonmuïiek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek voor tieners. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Concertgebouwor kest en solist: klassieke en moderne muziek, (stereo). 20.35 Portret in muziek. 21.05 In houd: veertiendaagse rubriek. 21.20 Vliegen de schijven: platenprogramma voor de mili tairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22.45 Vroeger had je nooit re gen, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NRU Gezamenlijk programma. 9.00- 13.00 Voorbereid door AVRO. 13.00-16.00 Voorbereid door NCRV. 16.00-18.00 Voorbereid door AVRO. NRU/AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijk ochtendprogramma (gr.) 10.00 Nieuws. 10.02 Gevarieerd platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Gevarieerd platenprogramma. 12.00 Nieuws. 12.02 Bekende en minder bekende operettemelodieën. NRU/NCRV: 13.00 Nws. eventueel aktualiteiten. 13.02 Zuid-Ameri kaanse klanken (gr.) 13.30 Lichte orkestmu ziek. (gr.) 14.00 Nieuws. 14.02 Licht geva rieerd platenprogramma (Om 15.00 Nieuws) 15.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tie ners. NRU/AVRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Gevarieerd platenorogramma voor automo- blisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.0ÏS Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programma overzicht en SCS-berichten. 12.48 Grammo foonmuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerberichten en beursberich ten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.05 Balletmuziek. 14.30 Schoolradio. (15.00 Nws.) 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Grammofoonmuziek. 17.30 Volksliede ren. 18.00 Nieuws. 18.30 Voor de soldaten. 18.30 Wegwijzers voor automobilisten. 18.45 Sport. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nws, weerbericht, kroniek, actualiteiten en Het weer bij ons. 19.40 Grammofoonmuziek. 20.00 Opera (21.10 De zeven kunsten 22.10 Nws.) 22.55 Recital. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG 14.30-15.05 AVRO: Voor de vrouw. 19.00 NTS: Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Jeugdjournaal. 19.15 Regiona- naal Journaal. 19.30 Eerste helft voetbal wedstrijd Liverpool-Borussia Dortmund. 20.15 Journaal 20.25 Tweede helft voet balwedstrijd Liverpool Borussia-Dort- mund. 21.i5 Liedjes programma Hei 't is in de mei. AVRO: 21.55 Pop-generation. NTS: 22.45-22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS-Nationaal Programma: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Concertgebouworkest: klas sieke muziek. 20.30 Randfiguren, documen tair programma. VPRO: 21.00 5 mei 1945, een forum over de bevrijdingsgedachte. 21.45 Iets speciaals muzikale show. NTS: 22.20-22.25 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie (her halingen van dinsdag 3 mei) NTS: 19.00 Journaal. 19.01 Klaas Vaak. VARA: 19.05 Fanclub: magazine voor jonge mensen. NTS 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Caesar en Cleo, TV-spel. 21.10 Nadere kennismaking: bekende sportmensen vertellen over zichzelf en over hun sport. 21.50 Geheime agent 86, TV-film. 22J5 Reci tal door balladezangeres. NTS: 22.40 Toe ristische tips van het ANVV. 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Attentie voor sport. 20.20 Koningsgam biet, engels TV-spel. (8e deel). 21.15 Literair Kijkschrift. 21.45 Jazzmuziek. 22.00 Marxist en Christen, gesprek. NTS: 22.05-22.10 Jour naal. Vierling. De dertigjarige Cira Garcia heeft woensdag het leven geschonken aan een vierling. De bevalling gebeurde in een ziekenhuis in Havana. De vader is land arbeider. Het echtpaar dat reeds vijf tien jaar getrouwd is, had al drie kin deren. De moeder en de baby's drie jongens en een meisje, maken het goed. hem de R.T.N. afgaat op het aantal leden. In maart j.I. werden door voorzitter Matser in het Kurhaus te Scheveningen het 100.000ste, 200.000ste en 250.000ste lid gehuldigd. Nu de R.T.N. ruim een kwart miljoen leden heeft meent zij „met recht aanspraak te kunnen maken op de zendtijd, die voor een omroeporganisatie-B geldt". Dat wil zeggen, dat de R.T.N. vier uur televisie en 28 uur radio per week gedurende de eerste fase van haar taakvervulling wil claimen. In het hoofdbestuur van de R.T.N. heb ben prominenten als prof. S. Korteweg te Groningen, S. J. van den Bergh te Was senaar, ir. A. G.f Maris te Den Haag en F. Rotshuizen, directeur P.B.N.A. te Arn hem zitting. Behalve het hoofdbestuur, waarvan prof. Korteweg algemeen secre taris en de heer P. G. van der Weele penningmeester is, zijn onlangs ook een dagelijks bestuur, een programmaraad en een raad van bijstand gevormd. Met deze gegevens wil burgemeester Matser maar aantonen, dat de R.T.N. beslagen ten ijs wil komen. DE STICHTING heeft een aantal nog niet gecontracteerde, maar uiterst bruik bare medewerkers aangetrokken. Deze mensen werken op het ogenblik hard aan de programma's. In het kader van de pro grammering zijn oriënteringsreizen door heel Nederland gemaakt. In alle uithoe ken is men mêt het oog op regionale uit zendingen (een belangrijk programmapunt van de R.T.N.) geweest. Burgemeester Matser verwacht zeer binnenkort de zo begeerde machtiging. In september is de R.T.N. gereed om pro gramma's uit te zenden. Met groot idea lisme en ongekende ijver en doorzetting is de stichting van de grond gekomen. „Ruim een kwart miljoen leden wil toch wel wat zeggen", merkt de heer Matser op. Hij geeft echter graag toe, dat de voorspoedige groei vooral aan het week blad „Televizier" te danken is. „Zonder „Televizier" zou het moeilijker gegaan zijn. Daarom hebben we graag de good will van dit blad aangenomen", zegt hij. DAT HET DE HEER MATSER met de R.T.N. ernst is, probeert hij duidelijk te maken met de opmerking, dat hij in de stichting geen gespletenheid zal dulden. „Broksgewijs komen we er niet", vondt hij. En ook: „We willen serieus genomen worden. Daarom zullen we nu nog niet praten. Laat ons eerst de machtiging maar eens krijgen." Arnhems eerste burger ziet de R.T.N.- toekomst zonnig tegemoet. Dat wil hij wel toegeven. „Dacht je, dat anders een Ma- ris en een Korteweg achter de zaak wa ren gaan staan?", merkt hij glimlachend op. Ook dit wil de heer Matser nog wel kwijt: hij blijft onbetaald voorzitter. Tenslotte wijst hij er nog nadrukkelijk op, dat de combinatie K.V.P. (waarvan hij lid is)-R.T.N. zeer wel mogelijk is. Het hoeft niet uitgerekend K.V.P.-K.R.O. te zijn. „Ik ben echter de laatste om me negatief tegenover de bestaande omroep- situatie op te stellen", zegt hij. er ech ter wel aan toevoegend, dat de huidige si tuatie hem niet voldoet. Vandaar voor

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19