Prinses Beatrix en prins Claus bij dodenherdenking in Baarn CITROEN Prof. Kleerekoper valt „gezagsaanbidding" aan Heren- en Jongenskleding Politie ontkent bijzondere afzettingsmaatregelen MORRIS Suède en Nappa kleding HET WEER Conflict aan Amsterdamse universiteit loopt hoog op Ontwerp voor Omroepwet ingediend Vijf doden bij ongeluk in Maastunnel Woonkunst U bent „in" „PRINCESS" HILDE HAGED00RN Toestand mgr. Bekkers is kritiek Netto-resultaat Kon. Olie met ruim 10 gestegen Onenigheid van KLM met Indonesië Soeharto zinspeelt op einde van de oorlog met Maleisië Trein botste bijna tegen helikopter Slotemaker start in Lotus Voor modieuze dames- en teenerkledïng 51e JAARGANG NUMMER 153 DONDERDAG 5 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteravond onverwacht de doden herdenking in Baarn bijgewoond. Samen met koningin Juliana en prins Bernhard arriveerden zij tegen acht uur bij het monument 1940-1945. Ko ningin Juliana en prins Bernhard legden bloemen. De plechtigheid nam vijf minuten in beslag. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven woonden de plechtigheid op de Waalsdorpervlakte bij. De politie van Baarn heeft ontkend dat er dit jaar meer afzettingsmaatregelen waren getroffen dan voorheen. „Burgemeester Calkoen", zo werd meegedeeld, „stelt een over dreven belangstelling voor de jaarlijkse komst van de vorstin bij de her denking niet op prijs zodat de regeling geldt dat uitsluitend de deelnemers aan de tocht zich op het plein mogen verzamelen". Alleen plaatselijke jour nalisten werden op het plein toegelaten. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Europese raketbasis in Woomera pagina 11 Boek over arbeidsinzet pagina 15 Blik achter „Mug"-proces pagina 15 IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 XJit het binnenland2, 15, 17 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11, 13 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Ferdinand8 Weg en Wiel9 In de Vishal en op zee9 Radio en tv 19 Kunst19 Topsy20 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers 6, 9 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Buien en veel wind A msterdam Nieuw monument Hf Wetenschappelijke medewerkers protesteren tegen vertrek van prof. G. J. Hoijtink ftp HOOGEVEEN Eerste bijeenkomst comité waakzaamheid KLOOSTERSTRAAT 33-35 - BEVERWIJK In eerste kwartaal Het woord is aan Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE met de nieuwe modelijn KAPSALON Reggestraat 86, hoek Rijnstraat Telefoon 4546 IJmuider Courant Toch menen de inwoners van Baarn dat de afzetting ditmaal wel zeer strin gent werd uitgevoerd. Werd het vorige jaren oogluikend toegestaan dat enkele vroeg gearriveerde belangstellenden op Advertentie Advertentie Barteijorisstr., Haarlem, rei. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief. (020) 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en vooral in het binnenland plaatselijk buien. Ma tige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. het plein bleven en dat anderen, als de stoet eenmaal was gearriveerd, zich ach ter de schare aansloten, gisteravond ken de de in groten getale om de route ge posteerde politie geen pardon. Het Stationsplein was zelfs door een dubbel kordon hermetisch afgesloten en kinderen, die via een park de plaats van de plechtigheid te bereiken, werden ach tervolgd en onverbiddelijk teruggestuurd. „Wij wisten niets van de komst van prinses Beatrix en prins Claus af. Deze maatregelen zijn normaal", aldus één van de politiemannen. De nationale herdenking van alle sinds 10 mei 1940 gevallenen is in Amsterdam niet volledig die stijlvolle plechtigheid geworden, die de enkele duizenden bij het nationale monument op de Dam bij eengekomen Nederlanders hadden ver wacht. De plechtigheid werd in een half uur zesmaal verstoord door overkomen de vliegtuigen. Koningin en Prins woon den 's middags evenals minister-president Cals de herdenking bij, Rob de Vries de clameerde. Marine en koopvaardij herdachten giste ren de gevallen in Den Helder, de ge vallen spoormannen werden herdacht in Utrecht. Op de Grebbeberg heeft de Ko ninklijke Landmacht allen herdacht die in 1940 te land ter zee en in de lucht hun leven hebben gegeven voor de vrij heid van ons vaderland. De luchtmacht hield een herdenkingsplechtigheid op de vliegbasis Soesterberg. Bij het voormalige concentratiekamp Amersfoort hebben de ambassadeurs van de Sovjet-Unie, Polen, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije en Roemenië kransen gelegd bij het monument voor de omgekomen geallieerde militairen en op de Russische militaire begraafplaats. Onder de duizenden, die in Rotterdam de doden hebben herdacht, bevond zich ook ir. Simon Wiesenthal. Dr. W. Drees hield een rede in Den Haag, waarin hij op de betekenis van het verzet wees. Dr. Drees sprak ook op een herdenkings- De toestand van mgr. W. Bekkers is momenteel erg kritiek. De 58-jarige bis schop van Den Bosch wordt steeds zwak ker. Menselijkerwijs gesproken zal hij niet lang meer te leven hebben. Gisteren heeft mgr. Bekkers nog enkele woorden kunnen wisselen met zijn bejaarde moe der uit St. Oedenrode, die momenteel dag en nacht in het Tilburgse St.-Elisabethzie- kenhuis verblijft. bijeenkomst in het perscentrum Nieuws poort, die verder onder meer werd bij gewoond door minister Vrolijk en de de ken van het corps diplomatique, baron F. X. van der Straten Waillet. In Maassluis werd een nieuw oorlogs monument onthuld door mevrouw Van Dun-Grootenboer, weduwe van een in Dachau omgekomen verzetsman uit Maassluis. Een herdenkingsplechtigheid werd ook gehouden op de Russen-begraafplaats op Teexl. Ook op Curagao en in Suriname zijn de slachtoffers van de tweede we reldoorlog herdacht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wij hebben de indruk dat de wens ten koste van alles een schandaal te vermijden bepalend is ge weest voor uw optreden. Dit heeft geleid tot een vertrouwenscrisis met betrekking tot uw beleid. Dat schrijven 24 weten schappelijke medewerkers van het labo ratorium voor fysische chemie aan de universiteit van Amsterdam in een brief over het conflict dat heeft geleid tot het vertrek van prof. G. J. Hoijtink. De brief is gericht aan het curatorium van de uni versiteit. óm Onder de velen, die zich in de stro mende regen naar de Waalsdorper vlakte begaven, bevonden zich prin ses Margriet en haar verloofde mr. P. van Vollenhoven. Advertentie HAARLEM - ZIJL WEG 26 HEEMSTEDE - RAADHUISSTR. 21 INRUILACTIE 2 C.V. tot 30 april Prof. S. Kleerekoper heeft gisteravond op de eerste openbare bijeenkomst van het comité Waakzaamheid in Opriehting een scherpe aanval gedaan op wat de hoogleraar noemde „de gezagsaanbidding die op dit moment in Nederland gaande is, waarbij handhaving van de orde ge paard gaat met middelen die erger zijn dan de ordeverstoring zelf." De hoogle raar sprak in dat verhand over corrup tie in de rechterlijke macht. Het comité „Waakzaamheid," dat in Krasnapolsky vergaderde, trok op deze vierde mei een volle zaal, onder wie veel jongeren. Doel van het comité is de aan dacht meer dan op het verleden, op het he den en de toekomst te richten, en „aan vallen op politieke en geestelijke vrijheid te signaleren en zo nodig middels tegen acties te weren." Het wil voortaan iedere vierde mei een bijeenkomst houden. De tweede spreker op deze bijeenkomst was drs. Fries de Vries, die meende dat de betekenis van de herdenking dreigde te verminderen omdat zij uit de persoonlijke sfeer raakt. Hij noemde de omstandigheid dat prins Claus die avond ergens in Ne derland een herdenkingsplechtigheid zou bijwonen op zich zelf al „een denature ring" van de vierde mei. De journalist Jan Rogier was van oor deel dat de oprichting van het comité er op wijst dat het gevaar bestaat dat zich mogelijk over enkele jaren in Nederland „evenals in de jaren dertig weer grove rechtsverkrachting zal voordoen." Hij achtte het de voornaamste taak van het comité in eerste instantie over de eigen samenleving te waken. Advertentie grootste sortering deskundige voorlichting ij- de beste kwaliteiten ij- veranderingen gratis op eigen atelier DEN HAAG. Het ontwerp voor een nieuwe omroepwet is thans by de Tweede Kamer ingediend. Het geeft vaste vorm aan de huidige overgangs regeling voor het omroepbestel. Er zijn echter een paar belangrijke ver schillen. N.T.S. en N.R.U. worden samenge smolten tot de N.O.S., de Neder landse Omroep Stichting. Ingevoerd wordt een recht op recti ficatie van feitelijke onjuistheden in radio- en televisie-uitzendingen. De N.O.S. krijgt recht op maximaal 40 pet. van de zendtijd. (De N.R.U, heeft nu 25 pet. en de N.T.S. 30 tot 40 pet.) De „drempel" voor aspirant-televisie- omroepverenigingen wordt verhoogd van 10.000 tot 15.000 leden. Voor as pirant- radio-omroepverenigingen blijft deze op 15.000. Minister Vrolijk acht een verschil tissen beide groe pen niet langer gerechtvaardigd, daar het aantal t.v.-kijkers over een paar jaar weinig kleiner zal zijn dan het aantal luisteraars. Kerkgenootschappen, politieke partij en, genootschappen op geestelijke grondslag e.d. krijgen 10 in plaats van 5 pet. van de totale t.v.- en ra diozendtijd. Op één der radionetten wordt een „programma van verstrooiende aard" verplicht. De regeling van het auteursrecht op de omroepprogramma's is in de wet opgenomen. De voornaamste bepa ling is het verbod op het vervaar digen, verveelvoudigen ep versprei' den van programmaopgaven zonder toestemming van de N.O.S. Regionale uitzendingen zijn technisch mogelijk, maar financieel moeilijk, Zij zullen als regel aan de N.O.S, worden opgedragen maar kunnen ook wordep verzorgd door bijvoorbeeld culturele instellingen die geen winst maken en die representatief zijn voor het gebied waarvoor de uitzending is bestemd. De Reclamestichting zal eigen zend tijd krijgen. Daarmee wordt voldaan aan het verzoek van deze Stichting om een zendmachtiging. (Zie ook pagina 2) Prof. Hoijtink heeft na een persoon lijke controverse met prof. dr. J. P. Colpa zijn ontslag genomen en een benoeming in Sheffield in Engeland aanvaard. De ondertekenaars van de brief noemen zijn vertrek in hoge mate schadelijk voor de wetenschapsbeoefening aan de universiteit van Amsterdam. Twintig promovendi wor den er ernstig door gedupeerd. Prof. Hoijtink heeft gisteren in een com muniqué verklaard dat het conflict met prof. Colpa is ontstaan door beschuldigin gen dat hij (pro'f. Hoijtink) ongeoorloofde betrekkingen zou onderhouden met de di rectie van de Shell, waar hij vroeger heeft gewerkt. Hij zou vertrouwelijke za ken uit de subfaculteit chemie van de universiteit van Amsterdam overgebracht hebben naar het Shell-laboratorium in de hoofdstad en hierdoor een extra belas tingvrij inkomen genoten hebben. Profes sor Colpa zou deze beschuldiging ten overstaan van de vorige rector-magnificus prof. Kok, hebben geuit. Eerder had de toenmalige wetenschap pelijke medewerker van de universiteit, dr. J. van Dranen, een anonieme brief ontvangen waarin dezelfde beschuldigin gen werd geuit. Deze brief zou door pro fessor Colpa geschreven zijn. Prof. Colpa heeft inmiddels in brieven aan collega's verklaard dat er van een lastercampagne geen sprake is geweest. Dr. J. van Dranen, die door prof. Colpa naar aanleiding van de zaak van de ano nieme brief een psychopaat genoemd zou zijn, heeft zijn advocaat verzocht te on derzoeken of het nuttig en wenselijk is een aanklacht tegen prof. Colpa in te die- Vijf personen, mannen en een vrouw, inzittenden van een Duitse perso nenauto, zijn vannacht om het leven ge komen bij een frontale botsing in de Maastunnel in Rotterdam. De vrouw is van Belgische nationaliteit, de overige slachtoffers komen uit Duitsland. De zestigjarige mevr. P. M. Walther- Brands uit Den Haag is door een tram aangereden en om het leven gekomen. In het ziekenhuis te Heerenveen is over leden mevrouw G. van Rozendaal-Groters uit Willemsoord, die zondag een aanrij ding met een bromfiets had gehad. De Koninklijke/Shell Groep heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een netto resultaat behaald van 58.3 miljoen. Dit is ruim 10 percent meer dan in de over eenkomstige periode van 1965. De opbrengst van de verkopen steeg na aftrek van omzetbelastingen etc. met acht percent. In een vandaag verschenen be richt zegt de raad van bestuur dat in Noord-Amerika de prijzen voor oliepro- dukten in het algemeen vast bleven. El ders lagen de gemiddelde verkoopprijzen voor olieprodukten beneden het niveau van de gelijke periode van 1965. Verge leken met het vierde kwartaal van 1965 trad echter in enige belangrijke afzetge bieden een prijsherstel op. De kapitaals uitgaven bleven op het hoge niveau van 124 miljoen. Daartoe gedwongen door de Indonesi sche regering heeft een KLM-lijntoestel gisteren met achterlating van 53 passa giers leeg de terugreis uit Djakarta naar Nederland aanvaard. Al jarenlang mocht de KLM van pre sident Soekarno geen Indonesiërs vervoe ren naar Singapore, omdat tegen Maleisië een politiek van confrontatie werd ge voerd. Volgens de Indonesische regering zou de KLM deze afspraak kort geleden hebben overtreden. Zij zou namelijk een Indonesische passagier van Karachi naar Singapore hebben overgebracht. De KLM heeft meegedeeld dat tenge volge van een afhandelingsfout van de KLM te Karachi abusievelijk een passa gier van Indonesische nationaliteit voor Djakarta via Singapore was geaccepteerd Gezien een soortgelijk geval in het verle den, waarbij de Indonesische autoriteiten maatregelen hebben moeten nemen tegen een andere buitenlandse luchtvaartmaat schappij, kon men thans niet anders doen dan ook ten aanzien van de KLM een soort gelijke beslissing nemen. Het ministerie van luchtvaart te Djakar ta heeft de KLM echter te verstaan gege ven dat men deze maatregel met grote te genzin heeft moeten nemen en dat men de ze ten zeerste betreurde, gezien de uitste kende relatie tussen Indonesië en Neder land en in het bijzonder met de KLM, al dus de KLM. Martialis: De fortuin geeft velen teveel, niemand genoeg. SINGAPORE (Reuter) Luitenant-ge neraal Soeharto, stafchef van het Indone sische leger, heeft woensdag in het par lement verklaard dat de revolutie was ondermijnd, omdat te veel nadruk was gelegd op de verplettering van Malei sië. De staatsgreep van oktober was het gevolg van een zwakkere verdediging der revolutie. Indonesië kan zijn strijd tegen Malei sië op het diplomatieke vlak voortzetten. Het is niet nodig nadruk te leggen op het militaire element van de confronatie, al dus Soeharto. In Djakarta meent men dat president Soekarno dezer dagen heeft gepoogd de macht weer in handen te krijgen. Soehar to zou hem dat echter hebben verhin derd. Ook zou er hooglopende ruzie zijn geweest tussen de president en Malik, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Malik heeft in Bangkok voorbereidingen getroffen om de oorlog tegen de Federa tie Maleisië te beëindigen. Advertentie C.V, voorheen Zijlstraat 59 - Haarlem. Tel. 21376 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Door krachtig te remmen heeft de ma chinist van een reizigerstrein, die van ochtend omstreeks acht uur van Enkhui zen op weg was naar Amsterdam, een bot sing kunnen voorkomen met een helikop ter. In de buurt van Blokker was de heli copter bezig met het bespuiten van lan derijen met een insectenverdelgend mid del. Het toestel kwam daarbij boven de spoorbaan. Op het laatste ogenblik, toen de machinist de remmen al in werking had gezet, zwenkte de wentelwiek af. Trein en helikopter passeerden elkaar echter zo dicht dat de voorruit van de machinistencabine werd bedolven onder een laag insecticide. Langs de spoorlijn staan veel fruitbo men, die door helikopters plegen te wor den bespoten. Spoorwegrecherche en rijkspolitie stellen een onderzoek in. Rob Slotenmaker is door Chapman, ma nager van Lotus, uitgenodigd zondag te starten in de formule Il-races op Zolder (BJ. Slotemaker is daardoor teamgenoot geworden van wereldkampioen Jim Clark. Het is de eerste keer dat Slotemaker in deze topklasse uitkomt. Voor meer nieuws over de autoracesport zie de sportpagina. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1