Leider van nieuwe Nationale Racingteam: „Let op, we vegen de baan met ze aan" Rob Slotemaker verklaarde aan zijn grote concurrent Eerste zege van Kees Haast in de ronde van Spanje Dennis Ralston naar Haarlem de oorlog Ben Pon f. I BINE VONKEMAN jonge Haarlemse in het Nederlands basketbalteam Vermoeide Petrosjan liet de kans op zege voorbijgaan Twee Alfa's (f 35.000 per stuk) in de strijd Brabander nu op vierde plaats Piet van Eysden uit Daviscupteam Anquetil gediskwalificeerd Telstar verloor van Norwich Graebner wordt tegenstander van Tom Okker DONDERDAG 5 MEI 1966 25 j» —■-p^fyyyyWtnftfyyVinn|fWlnnnnnnnnnftnnful)ln (Van onze sportredacteur) Het roerige wereldje van de auto- rensport heeft er weer een nieuw Racingteam bij: het Nationale Racing Team. En dat betekent in Nederlandse racekringen een complete oorlog op de circuits. Naast het Holland Racing Team van Pon, dat momenteel de fi nancieel beste papieren bezit, omdat het een „gevestigde" naam heeft, en naast het Stichts Racing Team is er ginds een week het. Nationale Racing Team (dat is althans de voorlopige naam) van Rob Slotemaker. Men moet de voorgeschiedenis van de aankondi ging van de laatste equipe kennen om te weten, dat de oorlogsvlag bij de races op Zandvoort gehesen is. Slote maker is, samen met de grote VW- en Porsche-man Ben Pon, de oprichter geweest van het Holland Racing Team. „Maar", zo zei Slotemaker in zijn hoofdkwartier, de slipschool, naast het circuit van Zandvoort, „wij liggen elkaar helemaal niet". Dat was een kwalijke zaak, want Pon en Slote maker waren de twee coureurs voor de grote wedstrijden. Het ging mis. Het tweetal gunde elkaar de zege niet, Toen Pon stopte met racen werd hij teammanager. Dat werd het einde van Slotemakers rijden voor het HRT, „want", aldus Slotemaker, „het be stuur van het HRT richtte zich hele maal naar de wensen van Pon. Het zette in de snelste wagens de mensen, die ze het liefste mochten en niet de snelste renners. Ik stapte er uit". Nooit meer in België West-Duitsland en Groot- Brittannië oefenden Meer clubs schonken Lagarde een bedrag 1 Éfti, Bridgeteam verloor Ajax-Feijenoord niet op Hemelvaartsdag tnnnnnn »mf»»WI#W»»WW*f»fWWWW%#i»%fWWWVl<W\»MWW»A#WifUUWW Pon (l.) en Slotemaker, toen ze aog samen voor het Racing Team Hol land reden en wonnen in Zolder. Slotemaker zon op wraak. Hij ging wer ken aan een eigen Racing Team. En hij kreeg de financiële steun, die men nu een maal nodig heeft om een team op poten te zetten en te houden. Met Slotemaker ging Maarten van Wamelen als teamlei der weg bij het HRT. En sinds enkele dagen is ook Nederlands meest beloven de autocoureur, de negentienjarige Wim Loos, uit de Porsche van het HRT ge stapt. Hij vindt een gloednieuwe Alfa GTA kosten af fabriek 35.000 spe ciaal voor het racen klaar gemaakt, voor hem klaar staan. Slotemaker zegt: „het is onze bedoeling om het veld aan te ve gen met deze supersnelle wagens. We zullen eens laten zien wat racen is. Wim Loos rijdt zo'n Alfa (die in normale standaarduitrusting al 25.000 kost) en ik zelf ook". En de blonde Zandvoorter grinnikt bij de gedachte, dat hij de beste coureur, Loos, bij het Holland Racing Team heeft weggehaald. Loos had daar geen con tract. Dat krijgt hij wel bij de nieuwe for matie. Nu is het niet zo vreemd, dat Loos is overgestapt, afgezien van het feit, dat de razendsnelle Alfa een zeer begeerlijk lokmiddel is geweest. De jeugdige cou reur immers is de assistent van Slote maker in diens slipschool. „Ze hebben hem verscheidene malen opgebeld. Of hij toch maar alsjeblieft wilde blijven. Maar nee, hoor. Pon zal het nu moeten doen met de ook snelle Gijs van Lennep en diens broer David, die in een goed veld niet mee kan komen. Het Holland Racing Team krijgt het tegen ons heel zwaar. Dat wordt wat, van de zomer. Leuk voor het publiek. Voor de nationa le autoracerij eigenlijk niet. 't Is te gek, hè. Drie Racing teams die elkaar fel be concurreren in het kleine Nederland. Be lachelijk eigenlijk. Maar ja. Pon, hé. En van een verzoening kan niets meer komen. Daar voel ik ook niet voor. We hebben trouwens onze sponsors". Het nieuwe Racing Team, waarvan de Alfa's in de nationale kleuren worden gespoten, doet dit jaar alleen nog maar mee in de nationale races op Zandvoort. „De tijd van voorbereiding was te kort voor het internationale werk. Bovendien moeten we onze sponsors eerst nog wat goeds laten zien. Maar we hebben de toezeg ging, dat we volgend jaar aanmerkelijk meer financiële armslag zullen krijgen. We gaan dan ofwel met Ford (snelheid 400 km.ofwel met Ferrari rijden. Het voordeel bij ons is, dat we de snelste wagens kunnen kiezen. Dat is bij het Hol land Racing Team niet. Daat zit men in Wim Loos De wedstrijd Nederland-Zuid-Afrika in de tweede ronde van het Daviscuptoer- nooi, groep B, Europese zone, zal wor den gehouden op zaterdag 14, zondag 15 en maandag 16 mei op de Metsbanen te Scheveningen. De Zuid-Afrikanen zijn met deze verschuiving van een dag, die no dig was wegens de deelneming van o.a. Tom Okker aan het toernooi in Rome, akkoord gegaan. Piet van Eijsden heeft zich uit de Ne derlandse ploeg teruggetrokken, omdat hij zich niet helemaal fit voelde. Het Ne derlandse viertal waaruit door de niet- spelende aanvoerder Breukink zal worden gekozen, bestaat nu uit: Tom Okker, Jan Hajer, Nick Fleury en Ron van Gelder. Zuid-Afrika komt met Cliff Drysdale, Keith Diepraam, Frew McMillan en Rob Maud. Non-playing captain is C. F. O. Lister. De Amerikaanse tenniskampioen Dennis Ralston kamt op 11 mei naar Haarlem. Hij zal op de banen van het Kennemer Lyceum exhibition spelen tegen de Ne derlandse kampioen Tom Okker. De Ame rikaanse crack zal vervolgens nog twee dagen in Nederland blijven om als spar ringpartner te fungeren voor het Neder landse Daviscupteam dat van 13 tot 16 mei dinterland tegen Zuid-Afrika speelt. Mat ingang van juli is tot trainer be noemd bij de Zandvoortse sportvereni ging „Zandvoortmeeuwen" de heer A. Nieuwenhuis, die thans als zodanig werk- *aam is bij de Beverwijkse voetbalclub „D.E.M." Jacques Anquetil, maandag met gro te overmacht winnaar van de klassieker LuikBastenakenLuik, is woensdag ge diskwalificeerd en kreeg voorts een boe te van 10.000 Belgische franken (onge veer 750 gulden). Oorzaak van dit be sluit van de Koninklijke Belgische Wie lerbond is het feit dat de Fransman ge weigerd heeft zich aan een anti-doping onderzoek te onderwerpen. De eerste drie aankomenden van de wegwedstrijd zouden een medisch onderzoek moeten ondergaan. De Belgen Victor van Schil en Willy in 't Ven tweede en derde in deze wedstrijd, hebben toestemming ge geven zich te laten onderzoeken. Anque til heeft echter geweigerd. De sportcommlssie van de KBWB de klasseerde, nadat de verslagen van de medisch-juridische commissie waren be studeerd, nog een drietal renners. Dat lot trof de Italiaan Durante, die tweede werd in de ronde van Vlaanderen, de Duitser Rudi Altig, die als derde over de streep ging in de Waalse Pijl, alsmede de Belg Noel Foré, die na de derde etap pe van de ronde van België een anti- doping onderzoek weigerde. Ook deze drie renners kregen een boete van 10.000 Bel gische 'franken. Nadat Anquetil van het voor hem slech te nieuws op de hoogte was gesteld luid de zijn commentaar: „nooit en te nimmer zal ik nog in België rijden en ik ben er zeker van dat meer buitenlandse renners dat besluit zullen nemen". Kees Haast werd een duidelijke sprintwinnaar in de zevende etappe van de Ronde van Spanje. Kees Haast heeft gisteren in de zeven de etappe van de ronde van Spanje op nieuw voor een Nederlands succes ge zorgd. Haast won de eindsprint van een groepje van twaalf renners, dat in de etappe van Calatayud naar Zaragoza (105 km) een grote voorsprong had opge bouwd. Het was Haasts eerste zege als professional. De zevende etappe is de levendigste tot nu toe geweest. Ook deze rit in de Vuelta had voor Nederland een zeer gun stig verloop. Na de zege van Jo de Roo in de etappe van dinsdag profiteerde Haast op slimme wijze van een aanval, die door alle renners van het Spaanse merk Langarica reeds twintig kilometer na het vertrek uit Calatayud werd inge zet. De vluchters kregen gezelschap van de leider in het algemene klassement Uriona, de Belg Robben, een tweede Spanjaard Soler en de twee Televizieren Kees Haast en Bas Maliepaard. Op de helft van de overigens korte etappe (105 km) hadden de dertien lei ders reeds vier minuten voorsprong en het was toen duidelijk dat de vroege vlucht tevens de beslissing zou brengen. Bij aankomst in Zaragoza trok de Spanjaard Gabica de sprint aan waarvan Kees Haast handig profiteerde. Malie paard werd vierde. In de slotfase was nog een klein aantal Spanjaarden uit het peloton weggesprongen. De grote groep eindigde echter op negen minuten van de winnaar. In het algemeen klassement is Haast op een halve minuut van Uriona met een vierde plaats de beste Nederlan der. Voor donderdag staat de achtste etappe over 144 km van Zaragoza naar Lerida op het programma. Het algemeen klassement: 1. Uriona (Sp) 29.51.57, 2. Momene (Sp) op 13 sec, 3. Echevarria (Sp) op 24, 4. Haast op 30, 5. Gabica (Sp) op 33, 6. Maliepaard op 49, 7. Gomez del Moral (Sp) op 53, 20. v.d. Vleuten op 9.05, 21. De Roo op 9.13, 39. Van Dongen, 40. Knops, 41. Nijdam, 43. Zilverberg, 44. Wouters allen op 9.13. feite commercieel gebonden aan de Por sche". Van de Alfa Romeo- dealer heeft men alle mogelijke steun toegezegd gekregen aan mensen (monteurs) en materieel (servicewagen). Het team heeft zelf de beschikking over een eigen monteur, die momenteel in Italië bij Alfa de fijne kneepjes doorneemt. Volgend jaar komt daar nog een monteur bij'. De GTA's komen half mei naar Neder land. Slotemaker en Loos zal men dan regelmatig op het circuit kunnen zien trainen voor de eerste nationale race op 30 mei, tweede pinksterdag. „Het Holland Racing Team denkt, dat het een machts positie in Nederland inneemt. Nou, dat denken ze daar verkeerd", zegt Slotema ker grimmig. „Let maar op. Dat wordt een bekeken gevecht tussen het Holland Racing Team, Het Stichtse team met Chiotakis in zijn Alfa GTA (zoals die van ons) en wijzelf. Let op. Wij vegen de baan met ze aan. West Duitsland heeft gisteravond in Du blin voor 28.000 toeschouwers in Dalymouj Park regelmatige 4-0 zege behaald op het team van de Ierse Vrijstaat, dat door Spanje na een beslissingswedstrijd uitge schakeld werd voor de eindronden van het toernooi om de wereldtitel. In de eerste helft namen de Westduitsers door Halier (6e min.) en Beckenbauer (18e min.) een 2-0 voorsprong. Na de hervatting voerde Overath (57e en 73e min.) de score op tot 4-0. Engeland, in juli gastheer bij het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal, heeft gisteravond in het Londense Wembley stadion, waar op 30 juli de eind strijd van het toernooi wordt gespeeld, een 2-0 zege behaald op Joegoslavië. Dank zij doelpunten van Jimmy Grea ves in de 9e minuut en Bobby Charlton na ruim een half uur spelen, was de eindstand al bij de rust bereikt. (Van onze sportredactie) Na de zege op Rotherham United, het geen oud-Telstar-trainer Mansell duide lijk niet zo leuk had gevonden, is Telstar er niet in geslaagd ook de wedstrijd te gen Norwich City, gisteravond gespeeld, in succes om te zetten. De Velsenaren verloren met 2-1. Het winnende Engelse doelpunt werd tien minuten voor het ein de gescoord. Norwich City nam de leiding in dit kei harde duel de Engelsen hielden er niet het geijkte idee van vakantievoet bal op na maar Telstar kwam terug. Na een ingooi van Althoff kreeg Clement de bal. Deze liep door en verschalkte de Engelse doelman. Na een verder gelijk opgaande strijd greep de tweede divisie club tenslotte de overwinning. De belang stelling was matig door een enorme re genval. Het elftal van Telstar zag er als volgt uit: Jense-Bakker, Brom, André en Lip- tak-Van Wijk en Althoff-Cleeren, Galis, Clement en Seegers. Stuy en Kort waren licht geblesseerd, maar zij zullen zondag toch wel kunnen spelen. De Velsenaren zijn vandaag in Nederland teruggekeerd. Behalve het bedrag van de benefit- wedstrijd (bruto 23.500) en van Ajax 1500) heeft oud-doelman Lagarde ook nog geschenken gekregen van GVAV 900), Go Ahead 750) en Heracles 500). -jK-Tj (Van onze sportredactie) Haar individuele eerzucht bij sport beoefening leeft bijna twintigjarige Bine Vonkeman opvallend uit in een aanmerkelijke scoringsdrift. Haar be paald niet grote gestalte rond de 1.70 reikt regelmatig doelbewust naar een basket met dikwijls gunstig resultaat. Bine Vonkeman heeft dat zolang zij basketbal kent graag ten dienste gesteld van een team. In ploegverband bracht zij dus haar per soonlijke eerzucht in, hetgeen baar tot een gewaardeerde kracht in bas ketbalteams heeft gemaakt. Eerst op de school, waar zij de sport leerde kennen, het Marnix van Sint Alde- gondelyceum, later in de club, waarin zij haar geliefde sport beoefende en beoefent: White Stars en sinds decern-- ber vorig jaar ook in de Nederlandse jeugdploeg en sinds kort in het natio nale team. Opnieuw heeft Spasski in de tweekamp om het wereldkampioenschap tegen titel houder Petrosjan niets van zijn achter stand kunnen inlopen. De elfde partij werd remise in 26 zetten. De stand is nii 6'A-4'A in het voordeel van wereldkam pioen Petrosjan. Vrijdag wordt de twaalf de partij gespeeld. De titelhouder heeft dan wit. Voor de zoveelste maal in deze titanen strijd heeft Spasski gepoogd tot aanval te komen. De opening was wat dat betreft gunstig voor hem, Petrosjan week name lijk af van de Caro-Kann en koos ter af wisseling de Franse partij. Die staat als nogal dynamisch te boek. De wereldkampioen hield het spel, door middel van de beproefde Rubinstein-va- riant, in positionele banen, doch hij moest complicaties aanvaarden, toen de uitda ger een pionoffer bracht. De perspectie ven voor Spasski leken de offerande waard, maar na 20. Dc4, „slipte" de ti telhouder weg naar een afwikkeling. Vermoeid als hij was bood hij remise aan. De zetten waren: Wit: Spasski. Zwart: Petrosjan. 1. e2e4 e7—e6 2. d2—d4 d7—d5 3. Pbl—c3 d5xe4 4. Pc3xe4 Pb8—d7 5. Pgl—f3 Pg8—f6 6. Pe4—f6 Pd7xf6 7. Lel—g5 Lf8—e7 8. Lfl—d3 c7c5 9 d4xc5 Dd8a5 (schaak) 10. c2c3 Da5xc5 11. Ddle2 Lc8—d7 12. Pf3—e5 Ld7—c6 13. h2h4 Ta8d8 14. 0—0—0 Pf6—d7 15. Pe5xc6 Lc7xg5 (schaak) 16. h4xg5 Dc5xg5 (schaak) 17. Kcl—c2 b7xc6 18. Thl—h5 Dg5—f4 19. Ld3—e4 Df4c7 20. De2—c4 c6—c5 21. c4xb5 g7—g6 22. Th5h4 0—0 23. Db5—c6 Dc7xc6 24. Le4xc6 Pd7—c5 25. Tdlxd8 Tf8xd8 26. Lc6—b5. Remise op voorstel van Petrosjan. Tom Okker, die op de eerste dagen van de internationale tenniskampioenschappen twee ronden verder was gekomen, kon woensdag toekijken wie zijn volgende te genstander zou worden. Het werd de Ame rikaan Clark Graebner, die in vier sets zegevierde over de Duitser Ingo Buding (6-0, 6-2, 4-6, 6-3). Enkele uitslagen waren: Heren: tweede ronde: Mulligan (Australië)Gu- zamn (Ec.) 6-2, 6-3, 1-6, 6-2, Pietrangeli (It.)—Fauquier (Canada) 4-6, 6-3, 6-4, 6-2, Merlo (It.)Olvera (Ecuador) 6-2, 2-6, 6- 2, 6-4, Sangster (G.B.)Di Domenico (It.) 6-2, 6-0, 4-6, 2-6, 8-6, Koch (Braz.)— Pudicombe (Can.) 6-1, 6-1, 6-2, Javorski (Tsj.sl.)McManus (V.S.) 3-6, 6-1, 6-0, 6- 2, Elschenbroich (W.-Dld.)Gaudenzi (It. 6-1, 6-0, 6-3, Drysdale (Z.A.)Sturdza (Zwits.) 6-3, 6-3, 6-4, Graebner (V.S.)—Bu ding (Wset-Dld.) 6-0, 6-2, 4-6, 6-3, Gulyas (Hong.)Ivanov (Rusl.) 6-3, 6-2, 8-6. Met de Nederlandse ploeg verblijft deze Haarlemse vanaf vandaag in het sport centrum in Zeist, waar het team zich voor bereidt op een belangrijk toernooi in Bre merhaven, 13, 14 en 15 mei. Daar wordt met West-Duitsland, Engeland en België gespeeld om een plaats in het toernooi om de Europese titel, dat in oktober in Roe menië wordt gehouden. Als voorbereiding op de wedstrijden in Bremerhaven speelt de Nederlandse damesploeg vrijdag en zaterdag interlands tegen Polen. Bine afkorting van Jacobine stu dente in de kunstgeschiedenis na een gym nasiumopleiding, is een van de vijf jonge ren, die de coach van het Nederlandse team, Burgert, dit seizoen in zijn selectie- ploeg heeft gehaald. „Ik ben weer op nieuw begonnen. Mijn conditie en snel heid blijken nu onvoldoende. Om me te handhaven en om in de basis te komen moet ik dat verbeteren. Ik wil graag in de basis van het Nederlandse team spelen; dan kun je tenmiste zeggen, dat je één van de beste Nederlandse speelsters bent" en aantrekkelijk, want Bine Vonkeman doel. Na vijf jaar spelen in clubverband is het een haalbare zaak geworden. Haalbaar en aantrekkelijk, wan Bine Vonkeman lokt het spelen met het Nederlands team in het buitenland aan. Zij was reeds in Frankrijk en Polen. In het Oosteuropese land vooral was er meer dan louter toe ristisch genoegen aan de interlands ver bonden. Daar leerde zij het andere basket bal voor dames kennen. In een trainings kamp van de Poolse dames ontmoette zij kracht, verbetenheid en snelheid, die de Poolsen „zwaarder" maakten in een wed strijd dan de Nederlandse dames. De speelster van het Nederlandse team, met geroutineerdere Hilda van Wijk— Draak vormt zij Haarlems inbreng, onder ging in Polen dit jaar wel haar belang rijkste basketbalervaringen tot dusver. Het meisje, dat bij White Stars altijd een zee van tijd kreeg om te schieten en even redig daaraan te scoren, bemerkte toen de moeilijkheid, die een hoge snelheid en goede conditie van de tegenstandsters kun nen opleveren. Het deed denken aan 't spel van mannelijke tegenstanders. Ook het spelen tegen jongens schuwt Bine Vonke man namelijk niet om haar spel meer in houd te geven. Spelen dat soms uitermate vriendschappelijk, maar toch vinnig op een pleintje dichtbij haar ouderlijke wo ning in Haarlem-Noord plaats vindt met buurtgenotes en -genoten. In de strijd om het wereldkampioen schap bridge verloor het Nederlandse team in St. Vincent, na de sensationele overwinning op Italië, met 31-48 van Noord-Amerika. De wedstrijd Ajax-Feijenoord wordt niet, zoals aanvankelijk gepland op Hemel vaartsdag gespeeld, maar een dag eer der, woensdagavond 18 mei in het Olym pisch Stadion.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25