Stille tochten in gestaag vallende regen bender /Wilt U dia's gaan maken? foto"mGans Dodenherdenking in de IJmond-gemeenten Turnontmoeting in Heemskerk Nieuw gebouw voor Rode-Kruiscolonne in Beverwijk Kom kijken, dan weet U meer Kort IJmondnieuws dan heeft Foto Gans nieuws voor U L0ENDERSL00T DONDERDAG 5 MEI 1966 5 In Beverwijk In Veisen Heemskerk Bij Hoogovens fcPfcl mm roestvrij stalen pannen Groenteprijzen (waar ze de tijd voor U nemen) ^Kennemerlaan 5 (bij de brug)/ V die het theater diep onder de indruk ver laat. Het is ongetwijfeld goed van tijd tot tijd aan deze diabolische periode te wor den herinnerd. De jaarlijkse herdenking der gevalle nen in Beverwijk begon met een samen komst in het Kennemer Theater. Onder de ongeveer honderd aanwezigen bevon den zich verscheidene nabestaanden van oorlogsslachtoffers terwijl ook enkele ge meenteraadsleden de sobere plechtigheid bijwoonden. De heer J. R. de Bock, de voorzitter van het herdenkingscomité, zei in zijn openingswoord onder meer niet te twijfelen aan de zin van de dodenherden king. Het fascisme dat wij twintig jaar geleden voor goed vernietigd waanden steekt hier en daar zijn kop weer op. Het is een waarschuwing die we ons niet ern stig genoeg ter harte kunnen nemen. Hoofdaalmoezenier C. F. A. Geraets van het bedrijfsapostolaat te Beverwijk legde er in zijn toespraak de nadruk op dat wij onze gevallenen niet beter kunnen eren dan door met inzet van onze hele persoon dag in dag uit onze plicht te doen en posi tief mee te werken aan één Europa en één wereld.Nadat mejuffrouw W. H. Ory enkele verzetsgedichten had voorge dragen en het koor „Die Duynwijck- sanghers" een tweetal Engelse liederen ten gehore had gebracht werd de bijeen komst besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Buiten in de gestaag vallende regen sloten zich velen aaneen voor de stille tocht naar de begraafplaats „Duinrust" waar bij de met bloemen overdekte laat ste rustplaatsen van hen, die hun leven gaven voor onze vrijheid, om acht uur plechtig een minuut stilte in acht werd ge nomen. Tevoren was onderweg bij het oorlogsmonument op het Westerhoutplein een krans gelegd. In Wijk aan Zee vond een herdenkings bijeenkomst plaats in de hervormde kerk, waarna een stille tocht werd gemaakt naar het gedenkteken op het Julianaplein. In de hervormde kerk is later op de avond „Het Brandoffer" opgevoerd, een stuk naar de novelle van Albrecht Goes. In de IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk zijn de mili tairen, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, de slacht offers en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog, te land, ter zee of in de lucht, voor de vrijheid van het Koninkrijk der Nederlanden zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn om gekomen, in de middag en avond van de 4de mei op plechtige wijze her dacht. De stille tocht in Beverwijk. Advertentie Keuze uit 1000den PANTALONS Ook in Heemskerk zijn de slachtoffers uit de tweede wereldoorlog herdacht. Om zeven uur werden in de verschillende ker ken herdenkingsdiensten gehouden. Onder het gelui van de klokken verzamelden zich voor het raadhuis een groot aantal verkenners, leerlingen van de verschillen de lagere scholen en volwassenen voor een stille tocht, die, voorafgegaan door de St. Cecilia-kapel, via de G. v. Assendelft- straat, Poelenburglaan en Zaalberglaan naar de algemene begraafplaats trok. Nadat St. Cecilia „Blijf bij ons, Heer" had gespeeld en een kinderkoor „Wilt heden nu treden" had gezongen, legde burgemeester Nielen een krans op de gra ven van omgekomen geallieerde vliegers. Ds. J. Heule las vervolgens psalm 129 voor en bad het Onze Vader. De eenvoudige plechtigheid werd beslo ten met het Wilhelmus. Tijdens een sobere plechtigheid bij het oorlogsmonument van Hoogovens aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord, wer den woensdagochtend 4 mei de 69 oorlogs slachtoffers van het bedrijf herdacht. Namens commissarissen en raad van bestuur legden drs. P. L. Justman. Jacob en d eheer Th. M. van Erp een krans bij het monument. De heren P. Mulder en P. J. Rijken legden een krans namens het gezamenlijk personeel. Nadat een couplet van het Wilhelmus had geklonken, gingen de aanwezigen, on der wie zich familieleden van de slachtof fers bevonden, in défilé langs het monu ment, dat kort na de oorlog, naar een ontwerp van de Haarlemse architect de heer J. P. Kloos, werd vervaardigd. Bij de n.v. De Plaatwellerij in Velsen- noord werden aan de bronzen gedenkplaat namens directie en personeel bloemen ge legd in tegenwoordigheid van de onderne mingsraad en personeelsleden. Geduren de deze plechtigheid werd in de fabriek en op de kantoren een minuut stilte in acht genomen, welke stilte werd aange kondigd door een fluitsignaal. In de papierfabriek Van Gelder Zonen in Velsen-noord was, in verband met de gezamenlijke herdenking van gemeente wege geen aparte herdenking. Slechts één bloementoef was door de ouders van een omgekomen zoon gelegd aan de voet van de bronzen gedenkplaat „Wij gedenken", waarop achttien namen zijn vdrmeld. 100den SPORTCOLBERTS in alle heren- en jongensmaten Zaterdag zal een turnontmoeting plaats hebben tussen keurploegen van het dis trict Haarlem van de Nederlande Katho lieke Gymnastiek Bond en van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Deze ontmoeting is in de sporthal te Heemskerk. De organisatie is in handen van A.D.O. Er zullen dames, meisjes, heren en jon gens deelnemen aan dit sportfeest. Bij de dames komen o.a. in het strijdperk Margo Klees en A. Effem-Van SoÜngen, bij de heren A. Verkerk en A. van der Kolk. Advertentie V' Bij Hoogovens in IJmuiden werden de 69 oorlogsslachtoffers onder het personeel van het bedrijf herdacht. Advertentie Burgemeester H. Nielen legde een krans bij de graven van omgekomen geallieerde vliegers in Heemskerk. Overzicht op Plein 1945 in IJmuiden tijdens de plechtige kranslegging rond het oorlogsmonument. Het bestuur 'van het Rode Kruis in Be verwijk heeft de gemeente verzocht een stuk bouwterrein ter beschikking te stel len voor een nieuw colonnegebouw. Er is dringend behoefte aan een der gelijk gebouw, omdat het houten bouwsel aan de Beecksanghlaan, dat tot dusver dienst heeft gedaan voor de Rode Kruis colonne in Beverwijk, al lang niet meer voldoet: het is te klein geworden voor de diverse werkzaamheden. Bovendien staat uitbreiding van de polikliniek van het Rode Kruis Ziekenhuis voor de deur en het gebouwtje zal hiervoor onherroe pelijk moeten wijken. De bedoeling is, dat het nieuwe colonne gebouw meer centraal komt te liggen dan met het huidige gebouwtje het geval is. Men heeft het oog laten vallen op een stuk terrein aan de Wijk aan Duinerweg, dus direct aan de grote verkeersweg, zodat men eerder bij de hand zal kunnen zijn bij eventuele rampen of ongelukken. Er is voor het nieuwe colonnegebouw een stuk grond van 330 vierkante meter nodig. ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Speciaal geschikt voor aardgas èn elektrisch koken. Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Canon Canonet QL25 Nóg mooiere dia's met nóg minder moei- tel Want de nieuwe Canonet QL heeft nu een nóg betere lichtmeetautomaat. Deze is namelijk aangepast aan brandpunt en lichtsterkte van de lens. Beter kan niet. Het beroemde Canon objectief verzekerd U prachtige kleuren. Het nieuwe Canon snellaad-systeem maakt film-inzetten een handomdraai. Deze wondercamera heeft óók nog een ingebouwde afstandsmeter. Uw dia's kunnen dus altijd scherp zijn. De prijs is heel Interessant: ƒ245, Foto Gans heeft overigens tientallen diacamera's, van 59,tot ƒ600, Maar Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 Emma bloem. In Beverwijk heeft de Emmabloemcollecte 3867,60 opgebracht; dit is ruim zeshonderd gulden meer dan vorig jaar. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank, postinrichting IJmuiden en ressort, is in april tot een bedrag van 487.761,34 inge legd; in totaal werd vorige maand 564.305,46 uitbetaald. De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren: spinazie 10-59, sla 12-31, rabarber 24-48, radijs 13-32, raapstelen 15-22, andijvie 60-62, bloemkool 68-76, tomaten 240-260, postelein 110-130, witlof 115-125, waspeen 26-57, prei 12-45, breek- peen 55-60.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5