Lijsttrekker van Boerenpartij dient ook het Landbouwschap H. C. Sprik uit Zuidwending denkt anders dan Koekoek In de Flevopolder verrijst een groot pompstation Bundeling Goereese gemeenten geeft problemen met brandweer en artsen Haal heerlijke ZWANENBERG palingworst in huis! Drie kinderen speelden in Utrecht „tafeltje dek je met In de toekomst wellicht water uit Veluwemeer naar de randstad Rijbewijs verlengen duurt lang Vrouwenbond P.v.d.A. achter staaksters Vier korfballers uit hun club op last van kerkeraad Moeilijke weg naar de eenheid voor GoedereedeOuddorp en Stellendam Duizend nieuwe donors door NRV-actie ~,L. V R IJ D A G 6 MEI 1966 Examens LEXINGTON FROM AMERICA'S/^fJ/'TOBACCOS „DE UILENBOOIVT HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 Kerkelijk nieuws Eens iets héél anders op de boterham? rr-<v G (Van onze correspondent) DEN HAAG. Algemeen secreta ris Roijackers van het Landbouw schap in Den Haag is verbaasd, als bij hoort van de man die zonder blikken of blozen de Boerenpartij en de ver klaarde vijand van deze groep, het Landbouwschap, tegelijk wil dienen. Boer H. C. Sprik in Zuidwending, een dorpje b(j Veendam, is voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen lijsttrekker van de Boerenpartij in de gemeente Veendam. Maar hij is ook voorzitter van de districtsraad van het Landbouwschap. „Het lijkt vreemd, maar ik geloof dat het meevalt", zegt de 44-jarige heer Sprik. Hij laat heel andere geluiden horen dan boerénpartijleider Koekoek, die tegen al les wat naar publiekrechtelijke bedrijfs organisaties zweemt en vooral tegen het Landbouwschap altijd heftig te keer trekt. Sprik zegt: „Het Landbouwschap is er wettelijk gekomen en dat aanvaarden wij. Wel willen wij proberen het Landbouw schap een vorm te geven, zoals wij die wensen. Als het aan deze verlangens vol doet is het best mogelijk dat het Land bouwschap binnen de Boerenpartij aan vaard wordt." Het lijkt onvoorstelbaar dat leider Koekoek ook een dergelijk brede visie zal verkondigen. Vindt hij het wel goed, dat een man van het gehate Landbouwschap voor de Boerenpartij lijsttrekker is ge worden in een belangrijk agrarisch ge bied? Sprik denkt van wel. „Anders zou Koekoek die lijst toch niet getekend heb ben." En wat denkt het Landbouwschap er van? Van het Landbouwschap heeft Sprik nog niets gehoord. „Ik verwacht er ook geen reacties van," zegt hij. Daarin zou hij, gezien de mening van de algemeen secretaris van het Land bouwschap, de heer Roijackers, wel eens gelijk kunnen hebben. Secretaris Roijac kers zegt tegen de combinatie van func ties in principe geen bezwaar te hebben. „Als hij het voor zichzelf verenigbaar vindt laat hem dan maar. Misschien leert hij er nog iets van," is diens commen taar. Diplomatiek zegt hij: „Ik geloof niet dat wij dit van onze kant moeten afbreken. Dat zou wel eens tegengesteld kunnen werken." Dus wat de algemeen secretaris betreft kan Sprik zijn gang gaan. Maar de secre taris twijfelt eraan of hij het zal vol houden. Wel grieven Al staat Sprik dus minder fel tegenover het Landbouwschap dan voorman Koe koek, grieven heeft hij wel, vooral op het gebied van het prijsbeleid. „Ik wil dat de landbouw het deel van de welvaart dat haar rechtens toekomt ook krijgt", zegt hij. „Het schap zegt wel dat het daar naar streeft, maar het doet het niet. Met de prijzen voor de produkten van de boe ren gaat het steeds zo: door de standsor ganisaties wordt een prijs voorgesteld aan het schap, het schap stelt een lagere prijs voor aan de regering en de rege ring tenslotte stelt een nog lagere prijs vast". Sprik heeft om geen van beide functies gevraagd. Het was in beide gevallen zo dat anderen hem vroegen. Landbouwer Sprik is voorzitter van de Landbouwver eniging in Zuidwending. Loonspuiter Sprik is voorzitter van de Groninger Bond van de Agrarische Loonbedrijven. Als boeren- voorzitter van zijn dorp zou hij automa tisch in de districtsraad van 't Landbouw schap komen. De oude districtsraad had afgesproken voor de zes vertegenwoordi gers van de werkgevers de voorzitters van de plaatselijke organisaties te nemen. Het voorzitterschap werd mij in feite door de andere vijf opgedrongen", zegt Sprik. „Ik had er niets op tegen, maar ik stelde de voorwaarde, dat mijn vereni ging mij er met algemene stemmen naar toe zou sturen". Dat heeft die vereniging kennelijk gedaan, want op 25 februari werd Sprik als voorzitter van de raad ge ïnstalleerd. Zo ging het ook met het lijst trekkerschap voor de Boerenpartij. „An deren hebben het mij gevraagd," zegt hij. Wat denkt Sprik nu in de gemeenteraad Advertentie te kunnen doen, gesteld dat de Boeren partij een zetel zou veroveren? „Men' zegt dat er een mogelijkheid is," zegt Sprik voorzichtig. „Maar ik ben in de ge meentepolitiek nog niet thuis. Ik moet mij eerst inwerken". Hij legt er de na druk op, dat hij niet als boer maar als ondernemer de politiek in wil. En hij vindt, dat de V.V.D. te weinig doet voor de kleine ondernemer. Er is dus nogal verschil tussen het boe renlied van Koekoek en dat van Sprik. „Ik ben geen woordvoerder van Koekoek en ook niet van de Boerenpartij. Ik zie om mij heen in deze gemeente. Tussen ge meentepolitiek en landspolitiek is een groot verschil," zegt Sprik dan ook. Maar het protesteren, het „vrije boer-achtige", zit er bij hem toch wel in. Soms laat hij de deurwaarder komen om de contributie voor het Landbouwschap te innen. „Bij wijze van protest. Ik heb nu alweer een hele serie rekeningen liggen," zegt hij (Van onze correspondent) ZWOLLE In Oostelijke Flevoland wordt hard gebouwd aan een groot pomp en filterstation, van waaruit in de toe komst niet alleen Oostelijk Flevoland, Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard, maar waarschijnlijk ook een gedeelte van de randstad Holland van drinkwater zul len worden voorzien. Er wordt namelijk over gedacht een buizenstelsel in de rich ting Amsterdam aan te leggen, zodat het waarschijnlijk lijkt dat de hoofdstad in de toekomst gedeeltelijk of misschien geheel van drinkwater uit Oostelijk Fle voland kan worden voorzien. Het project waaraan men nu bouwt zal vier miljoen gulden gaan kosten. Lang vóór het droogvallen van Oostelijk Flevo land heeft de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders ontdekt dat zich in de on derlaag van het Veluwemeer een grote hoe veelheid zoet water bevindt dat geschikt is voor drinkwater. Na het droogvallen van de polder bleek door boringen, die soms tot tweehonderd meter diep gingen, dat de hoeveelheid zoet water onder het Veluwemeer veel groter was dan men aanvankelijk had gedacht. Men is toen be gonnen met de bouw van een tijdelijk pomp- en filterstation vlak naast de plek waar nu het grote station wordt gebouwd, op de plaats die Bremerberg wordt ge noemd. Het tijdelijke station werd ge bouwd in 1961 en voorziet de bevolking van Oostelijk Flevoland sinds die tijd van uitstekend drinkwater, dat sinds kort ook gefluorideerd wordt. Het water is weinig kalkhoudend. Het nu in aanbouw zijnde station is be rekend op een capaciteit van 12.000 gezin nen plus een reserve, berekend op een normale industrie. Hiervoor behoeft men slechts een nieuwe pompgroep aan te brengen. De mogelijkheid voor uitbreiding van het aantal pompgroepen is aanwezig. Het gehele waterwingebied tot verschei dene kilometers rondom het station is al sinds enkele jaren beveiligd tegen veront reiniging door benzine, olie en landbouw vergiften. Langs de wegen staan borden waarop aangegeven staat dat vervoer van deze produkten in het gebied verboden is In het hele gebied zullen geen boerde rijen komen, alleen een paar veebedrij ven, waarvan de pachters zich moeten houden aan strenge voorschriften, die verontreiniging van de bodem moeten voorkomen. Ook voor het Veluwemeer zullen in de toekomst strenge voorschriften worden ge geven. Thans lozen Elburg en de ge meenten Putten, Ermelo en Harderwijk nog ongezuiverd fabriekswater op het meer, maar er zijn bij die plaatsen zui veringsinstallaties in aanbouw. Op het ogenblik heeft tengevolge van deze lozing het water in het meer soms een chloor- gehalte, dat bedenkelijk dicht de grenzen van het toelaatbare benadert. Door het ne men van maatregelen tegen deze lozing ten behoeve van de drinkwatervoorziening is tevens de kwaliteit van het water in het meer ten behoeve van de recreatie in de toekomst gewaarborgd. Voor de bevol king van Oost-Flevoland, die nu nog drink water betrekt van het in 1961 gebouwde tijdelijke station, is thans in de jonge pol der reeds meer dan 300 kilometer hoofd leiding gelegd. Watertorens zullen in de IJsselmeerpolders niet nodig zijn om de druk op het leidingwater voldoende op peil te houden. 1961 schijnt een jaar geweest te zijn waarin veel Nederlanders hun rijbewijs hebben gehaald, want 1966 is bij uitstek een „verlengingsjaar", zo heeft de KNAC geconcludeerd. De stroom van aanvra gen voor verlenging van het rijbewij maakt dat er zich onvermijdelijke ver tragingen voordoen, ook al wordt er bij het CBR met man en macht gewerkt. De KNAC raadt daarom aan minstens een week of zes voordat het rijbewijs ver loopt de nodige papieren naar het CBR te sturen. Het Hoofdbestuur van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid in Nederland heeft in een telegram zijn grote sympa thie betuigd met de strijd voor gelijke be loning van de staaksters van de F.N Herstal. Het verwacht van deze strijd een invloed ten goede op de bevordering van de gelijke beloning in de andere E.E.G.-landen met name ook in Neder land. Het hoofdbestuur heeft bewondering voor hun moed en doorzettingsvermogen en wenst hun veel succes toe, aldus het telegram. (Van onze correspondent) 's-GRAVENZANDE. Vier jeugdige leden van de 's-Gravenzandse korfbalver eniging Ondo hebben voor het lidmaat schap van deze vereniging moeten be danken, omdat zij anders geen belijdenis mochten doen in de gereformeerde ge meente van 's-Gravenzande. Ouderling J. Koster zou de vier heb ben gewezen op een inconsequentie in hun levenshouding, omdat ze wel belijdenis wilden doen maar toch hadden deelgeno men aan een feestavond waarmee hun korfbalvereniging vorige week donderdag haar eerste lustrum heeft gevierd. De heer Koster bleek vanmorgen onbe reikbaar, maar zijn dochter wilde ons telefonisch enig commentaar geven. „Als die vier een belijdenis willen doen is dat een bewijs dat ze het met de opvattingen van de gereformeerde gemeente eens zijn", merkte ze op, „en dan is het strij dig met die opvattingen om dan aan dat soort avondjes mee te doen". Onder „dat soort avondjes" verstaat de gereformeer de gemeente van 's-Gravenzande, althans ouderling Koster, bijeenkomsten waar wordt gedanst. „Tegen sportbeoefening hebben wij niets", verduidelijke mej. Koster, „maar aan zulke avondjes moeten leden van onze kerk niet meedoen". Op de vraag wat precies de bezwaren van de gerefor meerde gemeente tegen dansen zijn was het antwoord: „Ja, dat moet u maar aan mijn vader vragen". Ds. A. Elshout, predikant van de gere formeerde gemeente te Scheveningen die ook de gemeente 's-Gravenzande be dient, verklaarde ons vanmorgen niets van het geval te weten. Wel zou hij zo spoedig mogelijk de affaire onderzoeken. Daarbij sloot ds. Elshout de mogelijkheid van een eventuele correctie van het op treden van de heer Koster niet helemaal uit. „Iedere gemeente is echter auto noom", aldus ds. Elshout „en de omstan digheden kunnen plaatselijk nogal sterk verschillen. Wat bij de een normaal is beschouwt de ander als een grote zonde" Doctoraal wiskunde en natuurweten schappen: W. H. Doesburg (Nijmegen) (Biologie), mevr. J. A. de Boer-Zweep (Groningen) en P. van der Wielen (Zut- phen). Advertentie (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De samenvoeging van de drie voormalige zelfstandige Goereese gemeenten Stellendam, Ouddorp en Goedereede in de nieuwe gemeente Goedereede blijkt in de praktijk niet zo gemakkelijk te verlopen. Het vormen van één gemeentelijk apparaat heeft er onder meer toe geleid dat er uit drie brandweercommandanten één opperbevelhebber moest wor den gekozen. De keus viel op de commandant van het Goereese korps. De benoeming was per 1 april en geschiedde onder het bestuur van de waar nemend burgemeester mr. dr. J. C. Verplanke, burgemeester van 's-Graven- deel. De drie commandanten waren het roerend met elkaar eens dat de Goereese brandweerman maar de baas moest worden. De komst van de nieuw benoemde burgemeester, de heer H. J. Smit, die Sint Annaland verliet om de drie dor pen te gaan besturen, bracht echter ver andering in de eensgezindheid. De com mandant van het voormalige Ouddorpse korps vond eigenlijk dat het opperbevel hem toekwam, omdat hij langer bij de brandweer was en meer met de prak tijk van het blussen was geconfronteerd dan zijn Goereese collega. De Ouddorpse vuurvreter stapte daarop naar de nieuwe burgemeester. Deze advi- nachtje over te slapen. Misschien vond hij het dan ook wel beter dat de Goereese brandweerman de grote baas zou blijven. De laatste bleek plotseling niet meer zo blij met zijn benoeming tot opperbevel hebber toen bleek dat de nieuwe burge meester de puntjes op de i wilde zetten, waardoor hij het te druk zou krijgen. Hij schreef daarom een briefje naar de burgemeester, waarin hij deze verzocht hem van het opperbevel te willen ont heffen. Weer stond toen de Ouddorpse brandweerman bij de burgemeester, dit seerde de brandweerman er nog een keer vergezeld van zijn voltallige uit 24 Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijverdal (vak. H. J. van Druten) T. Stehouwer te Woudsend; - te Rijnsaterwoude L. Emmerzaal te Pernis. Bedankt voor Gameren C- Treure te Hasselt; - voor Wouterswoude S. P. van Assenbergh te Hedel. Geref, Kerken Beroepen te Wormerveer A. Bakker te Hemelum. Bedankt voor Klundert (2e pred. pl.) L. Herlaar te Rockanje Chr. Geref. Kerken Tweetal te Scheveningen M. Baan te Zeist en G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden L. Huisman te Vlaardingen. Advertentie 99 (Van onze correspondent) UTRECHT. Drie meisjes van acht, vier en twee jaar hebben woens dag in de Larixstraat 55 te Utrecht voor een moderne versie van het oude spel „tafeltje dek je" gezorgd. Overi gens wel met het verschil dat de oud ste, zoals dat heet, wederrechtelijk de woning van de familie Deurhof was binnengedrongen. Zij vond een ladder in de tuin, plaatste die tegen het balkon, klom erop en ver dween door de openstaande deuren in het slaapvertrek. Via de keuken liet zij twee anderen, zusjes van vier en twee jaar, binnen. Vervolgens werd de knip op de keuken deur gedaan en ook de voordeur werd niet vergeten, zodat mevrouw Deurhof er niet in kon met de huissleutel, toen zij omstreeks half vijf thuis kwam. De voor deur moest worden geforceerd om de vrouw des huizes binnen te laten. Advertentie lakken ami? vfaag handleiding in de winkel Politie noch mevrouw Deurhof kon onmiddellijk de situatie verwerken. Aan een gedekte tafel zat het drietal, dat een overvloedig gebruik had gemaakt van yoghurt, brood, melk, limonade, worst en.een flinke fles wijn. Die artikelen had het meisje van acht jaar in de keu kenkast gevonden. Om het geheel wat op te vrolijken had den ze plaatjes gedraaid op de pick-up en en de televisie en de radio aangezet. In de slaapkamer was de chaos com pleet. De linnenkast bleek helemaal leeg te zijn gehaald. Het linnengoed was her en edr over de grond verspreid en de meisjes hadden alles aangetrokken wat maar even aardig leek. Ruim gebruik was ook gemaakt van artikelen op de toilet tafel. Twee 'flesjes haarlak waren hele maal geleegd en de kamer was met stroop besmeurd. De meisjes zijn door hun ouders van het hoofdbureau van politie opgehaald. De ouders zullen de schade aan de familie Deurhof vergoeden. De donoractie van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis heeft tot nu toe duizend nieuwe donors opgeleverd waarvan de adressen zijn doorgegeven aan de centrale medische bloedtransfu siedienst van het Roode Kruis in Amster dam. man bestaande brandweerkorps. Er ontbrandde tussen burgervader en brandweercommandant een fikse ruzie met als gevolg dat de burgemeester de commandant voor het front van de troep van zijn functie onthief en hem be val zijn uniform de volgende dag op het gemeentehuis te komen inleveren. De nieu we gemeente zat zonder opperbevelheb ber. Geen nood. De burgemeester trok een ander register van zijn bestuurlijke macht open en maakte de directeur van gemeentewerken opperbevelhebber. Gnui vend zaten de brandweerlieden bij elkaar tijdens de eerste officiële ontmoeting van het korps met de nieuwe bevelhebber. „Heeft u eigenlijk wel ervaring in het blussen van branden?" vroeg een van de spuitgasten, daarmee de mening van het gehele korps vertolkend. Tot hun grote verbazing bleek de directeur van gemeentewerken niet alleen het diploma dat hem tot gewoon commandant zou kunnen maken te hebben, maar boven dien nog in het bezit te zijn van een soort super-diploma, dat hem tot com mandant der commandanten kon hestem pelen. Een andere kwestie in de nieuwe ge meente is die der artsen. Er zijn er drie, in elk dorp één. Alle drie waren ze gemeente-arts. ieder in hun_ eigen ge meente. Er moest er echter één worden benoemd in verband met de samenvoe ging. De drie artsen bewonen elk een kostbare gemeentewoning, waardoor de gemeente jaarlijks een behoorlijk bedrag moet neerleggen. Onder het bestuur van burgemeester Verplanke die het voorbe reidende werk verrichtte om van de drie dorpen een geheel te maken kwamen de artsen met het college van burgemeester en wethouders van de nieuwe gemeente overeen dat hun ambtswoningen zouden worden verkocht, waarbij de artsen als eersten in de gelegenheid zouden worden gesteld de woningen te kopen. Omdat het college zich niet competent genoeg achtte een prijs vast te stellen besloot het advies in te winnen van een in Dirksland te goeder naam en faam be kend staande taxateur. Deze zond zijn advies voor intern gebruik naar het col lege, waarna de prijs werd vastgesteld. Vijftigduizend gulden voor de ambtswo ning voor Ouddorp, vijfentwintigduizend gulden voor die van Goedereede en veer tigduizend gulden voor de dokterswoning in Stellendam. Tevens werd overeengeko men dat de Ouddorpse arts gemeente arts zou worden in de nieuwe gemeen te. Naderhand weigerde deze medicus ech ter op grond van een solidariteitsge voel met zijn collega's de benoeming te aanvaarden, welke op grond van an ciënniteit tot stand was gekomen. Ook de andere twee artsen weigerden daarna gemeente-arts te worden. Een van de raadsleden deelde intus sen mee dat de bedragen in het taxatie rapport lager en zelfs aanzienlijk lager zouden zijn dan de prijs die voor de drie panden was bedongen. Inzage in het taxatierapport werd de drie medici ge weigerd, nadat dit rapport naar de me ning van de gemeente een interne zaak betrof en geen bindende overeenkomst tussen artsen en gemeente. De artsen zelf achten Op het ogen blik de zaak te prematuur om commen taar te geven. Zij wachten liever tot na de raadszitting begin mei, wanneer een door de artsen aan het college en leden van de gemeenteraad gericht schrijven in het openbaar zal worden behandeld. Over de inhoud van de brief wilde een van de artsen die als woordvoerder van de drie optrad niets meedelen. U

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11