Rijnlander vecht al elf jaar fel tegen Westduitse bureaucraten Uitspraken houtzwendel in Amsterdamse haven I MATIN ATA Tristan da Cunha biedt zijn bewoners geen bestaan meer Dynamiek en weelde van Engeland lokt de eilanders Felle critiek in China op de „anti-partij groep" Zeg het met bloemen Toeristische routes nog gemakkelijker te vinden Aiphenaar NIEUW! Amsterdammer kon roven niet laten Kwartaalcijfers Unilever op 11 mei Amsterdam gaat Marokkanen sociaal begeleiden Militaire training vrijwilligsters GRATIS BIJ UW MOBIL SERVICESTATION JAN v. d. VOSSEN alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! VRIJDAG 6 MEI 1966 13 Staat moet miljoenen schade betalen m u Bil Hoogstandjes APARTE OOSTERSE SIERADEN DE ORIËNT, PAARLAARSTEEG KAMFERKISTEN CHINA DE ORIËNT, JANSWEG 30 ng*in doos van w I «20 stuks f2.20 (Van onze correspondent) LONDEN. Vijfendertig bewoners acht gezinnen en een paar vrijge zellen van het eilandje Tristan da Cunha, dat in 1961 zo zwaar door een vulkaanuitbarsting werd geteisterd, dat de gehele bevolking twee jaar lang in Engeland moest gaan wonen, zullen zich thans voorgoed in dit land vestigen. Daarvoor zijn twee redenen. Het eiland is na de ramp veranderd en zij zelf zijn na twee jaar in Engeland te hebben doorgebracht, ook veran derd. Zij kozen in plaats van de een zaamheid van de natuur de drukte en gejaagdheid van het moderne bestaan. - Troosteloze plek v VV V* Moederdag Zet haar eens in de bloemetjes! (Van onze correspondent) De 51-jarige Rijnlander Moritz Mag nus Badorff was geen Don Quichotte, toen hij het tegen de Westduitse ambtenarij opnam. De schade die hij door een reeks van ongegronde maat regelen van de accijnsdienst geleden heeft, zal hij waarschijnlijk binnen kort uitbetaald krijgen. Ze beloopt ongeveer 3J/2 miljoen mark De eerste akte van dit drama van ambtelijke willekeur begint om half drie in de nacht van de dertiende maart 1955. Moritz Magnus Badorff, oud CDU-afge- vaardigde voor de „Kreistag" en oud burgemeester van de gemeente Garzwei- ler in het gebied van Grevenbroich, wordt door ambtenaren van de ,,accijnscontrole op jenever- en likeurfabrikanten" gear resteerd, omdat hij de regelen van de wet op het brandewijnmonopolie van 1822 zou hebben overtreden. Men noemt hem al de „grootste monopoliebedrieger van Duits land" en beschuldigt hem van zwarte sto kerij en knoeierij met de belasting. Moritz Magnus Badorff had in 1955 voor 600.000 Duitse marken een stokerij gebouwd en er gloednieuwe machines in gezet. Hiermee verdiende hij een behoor lijk inkomen. Zijn vrouw had op hun boerderij de leiding. De in het holst van de nacht van zijn bed gelichte Badorff verdween in voorarrest en bleef daar zes weken. Door interventie van de toenma lige minister-president van Nordrhein- land-Westfalen, Arnold, kwam de arme brandewijnstoker weer op vrije voeten. Intussen was het eerste leed al ge schied: de ambtenaren hadden de fabriek tot verboden gebied verklaard en alles grondig verzegeld, maar'daarbij geen ge hoor gegeven aan de regel van de wet, die hen in zo'n geval gebiedt er voor te zorgen dat aan het inbeslaggenome geen schade kan onstaan. Het duurde dan ook Advertentie Vier met ons het 100-jarig bestaan van Mobil. Drink en klink met deze fraaie frisdrank-glazen met historische 'Mobit-feiten'. Elke week een ander glas, zolang de voorraad strekt. AUTOMOBIELBEDRIJF Botermarkt 5 - Haarlem Telefoon 10399 niet lang, of de waterleidingen sprongen bij de eerste de beste vorst. Daarbij bleef het niet. De beambten ijverig op zoek naar bewijsmateriaal tegen Badorff bedre ven een nieuwe juridische hoogstand, toen zij er toe over gingen een knecht van de fabriek huisarrest te geven. Hij had met de zaak niets te maken. Maar ze hoorden hem voortdurend uit over de techniek van het jeneverstoken en ze dwongen hem om acht dagen binnen de muren van de fabriek te blijven, waar de jongeman op stoomketels sliep. Als de opgeslotene zijn aanstaande bruid wilde zien, werd deze door twee tolgaarders naar het rendez-vous bege leid. Later verklaarde een van de rech ters in Monchen-Gladbach waar de processen zich zouden afspelen dat deze gang van zaken „niet direct in overeenstemming was met de grondrege len van de rechtsstaat". Het duurde tot 1958 voor de rechtbank in Monchen-Glad bach met zijn eerste uitspraak tegen Ba dorff kwam. De brandewijnstoker werd tot vijftien maanden gevangenis en een boete van 103.000 mark veroordeeld. In hoger be roep werd het vonnis nietig verklaard. In 1963 kwam de rechtbank in Monchen- Gladbach tot een nieuw oordeel: Badorff moest nu nog maar vier maanden de ge vangenis in en de boete werd terugge bracht tot 9.000 mark. Intussen waren de experts elkaar gaan tegenspreken. De rechters begonnen met de mogelijkheid rekening te houden, dat ze toch niet de „grootste monopoliebedrie ger van heel Duitsland" voor zich had den. Begin vorig jaar begon men in Monchen-Gladbach nog eens helemaal op nieuw met de zaak. De experts spraken elkaar nog opval lender tegen. Er vielen steeds meer ga ten in de verklaringen van de belasting ambtenaren en een bezoek van de recht bank aan de fabriek van Badorff leidde tot een ontstellende ontdekking. Ratten en muizen had'den van het ver vallen complex bezit genomen. Het zag er in de woorden van de „Rheinische Post" uit als „de coulissen van een griezelfilm". Daarop werd Badorff vrij gesproken. De voorzitter van de recht bank noemde „de verklaringen van de accijnsdienst nigt-houdbaar" en wees er onder andere op, dat een van de ambte naren die nu bij het ministerie van Financiën in Bonn werkt een in de be schuldiging uiterst belangrijk peilglas verkeerd te hebben afgelezen. Na deze vrijspraak begon voor Badorff het werk pas goed, hoewel hij intussen al honderdduizend mark aan advocaten en getuige-deskundigen had uitgegeven. Over de ambtenaren, die hij minachtend met de uitdrukking „die herrschafften" afdoet, is Badorff van mening: „de mees te ambtenaren kennen niet eens hun eigen wetten. Ze waren vroeger op school mis schien wel goed in bijbelse geschiedenis, maar van natuurkunde hebben ze beslist niets begrepen". Jaren studeerde Badorff op de boerde rij wetten en jurisprudentie. De techni sche vragen die hij op zijn vervolgers af vuurde waren zo gedegen en gecompli ceerd, dat deze met hun mond vol tan den kwamen te staan. En nu telt Badorff alleen nog maar de cijfers op: de kosten voor nieuwe machi nes die nu twee keer zo duur zijn als in 1955 schadevergoeding voor de to taal verwaarloosde schoorsteen en de ge bouwen, de gederfde winst over elf jaar van gedwongen stilzitten en tenslotte nog een paar „kleinere posten": alles voor een totaal bedrag van 3% miljoen. „Al deze schade is de heren van de accijns dienst hun eigen schuld", zegt Badorff. „Als ze zich aan de wet gehouden had den, had er niets kapot hoeven te gaan, of hoeven te bederven". De rechter in Monchen-Gladbach verklaarde nog: „dit proces was geen gloriestuk". Advertentie Een 54-jarige Amsterdammer heeft zich bij de Nijmeegse politie gemeld met het verzoek hem in verzekerde bewaring te stellen omdat hij onbedwingbare lust ge voelde op het roverspad te gaan. Aan zijn wens werd voldaan toen hij be kende vorig jaar in Nijmegen de etalage van een juwelierszaak te hebben geplun derd, waarbij voor een bedrag van 1200 aan sieraden verdween. Woensdag 11 mei, direct na beursslui- ting zullen de omzet- en winstcijfers van het Unileverconcern over het eerste kwartaal worden gepubliceerd. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM De rechtbank in Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de houtzwendelzaak in de Amsterdamse haven, waarvoor veertien dagen geleden tien verdachten terecht stonden. De volgens de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, centrale figuur, de 45- jarige directeur van een scheepscontrole- bedrijf, werd wegens uitlokking van vals heid in geschrifte na een eis van anderhalf jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De 37-jarige directeur van Bekol en diens 52-jarige procuratiehouder werden terzake van medeplichtigheid aan de uitlokking tot dezelfde straf veroordeeld. De officier had een jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk, geëist. Tegen de 37-jarige expeditieleider van Bekol luidde het vonnis wegens uitlokking van valsheid in geschrifte vier maanden. Vier andere verdachten, een 60-jarige voorman-ijker, een 42-jarige ijker-contro leur, een 38-jarige chef-buitendienst van Supercontrol en een 47-jarige voorman ijker van hetzelfde bedrijf werden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De tweede bij de zaak betrokken procu ratiehouder van Bekol, een 42-jarige man, werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Ten aanzien van een 30-jarige uitvoer der-controleur heeft de rechtbank de dag vaarding nietig verklaard. Advertentie De gemeente Amsterdam werkt op het ogenblik met organisaties van werkge vers en werknemers en het particuliere bedrijfsleven aan de totstandkoming van een stichting die de ongeorganiseerde buitenlandse arbeiders in de hoofdstad sociaal moet -gaan begeleiden. Binnenkort is een voorstel aan de raad te verwachten. In de eerste plaats wordt gedacht aan een opvangstcentrum voor de buitenlan ders, vooral Marokkanen, die op eigen gelegenheid naar ons land komen. Zij werken en leven hier met weinig sociale waarborgen. Het is verder de bedoeling dat de op te richten stichting waarin het rijk voor zeventig percent deel wil nemen, zich bezig zou houden met het stellen van normen voor en het houden van toezicht op de huisvesting van de buitenlanders. Vooral dit is een probleem voor die bui tenlandse arbeiders die niet op contract hierheen komen. In Amsterdam waar op het ogenblik tienduizend buitenlanders werken waar van er vijfentwintighonderd op de gok naar Nederland zijn gekomen zijn er tien tallen kleine hotels en logementen die als „arbeiderspakhuis" geëxploiteerd wor den. In een huis aan de Vondelstraat wo nen zo op drie verdiepingen meer dan vijftig Marokkanen die ieder vijfentwin tig gulden per week huur betalen. Advertentie HOFNAR De Britten die de Tristanners destijds hielpen een nieuw leven te beginnen, wa ren teleurgesteld, toen ze tenslotte op enkele uitzonderingen na besloten naar het eiland, terug te gaan. Maar eenmaal weer „thuis" werd de herinnering aan de winkels en het vertier en vooral de hulp vaardigheid van de Britten, vele Tris tanners toch te machtig. Wij waren er destijds getuige van, hoe opgetogen de Tristanse vrouwen en meis jes waren, toen ze voor het eerst een da meskapperszaak binnenwandelden. In Engeland hadden zij met een ander le venspatroon kennis gemaakt. Tristan, dat na de uitbarsting bovendien zijn ver trouwde beeld had verloren, bood niets anders dan eentonigheid, zware landar beid en een opnieuw opgebouwd fabriekje voor het inblikken van vis. Een pover bestaan dus. HONGKONG (Reuter). In China wordt een strijd op leven en dood gevoerd tegen anti-partij- en anti-socialistische elementen. Dat meldt het persbureau Nieuw- China. Het persbureau gaf uittreksels uit een hoofdartikel van het dagblad van het Chinese „volksbevrijdingsleger" dat woensdag werd gepubliceerd. De becriti- seerde Chinezen „huilen", volgens deze krant, „mee in het anti-Chinese koor van de imperialisten. Het handjevol anti-partij- en anti-socialistische elementen volgt daarbij een nieuwe methode. Zij zwaaien met „rode vlaggen" om zich tegen de rode vlag teweer te stellen en hullen zich in de mantel van het marxistisch lenin isme en het denken van Mao tse-Toeng om zich te keren tegen het marxistisch leninisme en het denken van Mao tse-Toeng. Het zijn over het algemeen autori teiten die een zekere reputatie genieten. Zij menen dat zij het kapitaal bezitten voor het vereffenen van de rekeningen met het proletariaat en klampen zich wan hopig vast aan de burcht van de bourgeois-ideologie". Het artikel handelt over „de huidige grote polemiek op het culturele front". Het is een vervolg op de zelfcritiek die Koeo Mo-Jo, intellectueel van naam en goede vriend van Mao Tse-Toeng, kort geleden in het openbaar heeft geuit. Volgens het artikel is het noodzakelijk de ideologie van het proletariaat in het academische werk in te voeren. Gebeurt dit niet dan zal het niet lang duren, In Zuid-Vietnam worden honderden vrijwilligsters opgeleid voor de bur gerlijke hulpverlening op het platte land. Ze krijgen op de basis Voenq Tau ook een militaire opleiding. Ze leren er, onder andere, hoe ze auto matische wapens moeten hanteren. De meisjes kunnen zich dan verdedi gen, als het gebied waarin ze werken door Vietcong-guerrilla's zou worden aangevallen. (Telefoto). „misschien slechts enige jaren of tien jaar, of hoogstens enkele tientallen ja ren", voordat onvermijdelijk de contra revolutie op nationale schaal uitbarst. De marxistisch-leninistische' partij zal dan ongetwijfeld een revisionistische of fas cistische partij worden en „geheel Chi na zal van kleur veranderen". De Sovjet-Unie wordt als voorbeeld ge steld van een land waarin een revolutie op weg is naar herstel van het kapita lisme langs een proces van vreedzame evolutie. Het orgaan van de Chinese communis tische partij, het Volksdagblad, dringt er bij de Chinese jeugd op aan, voorrang te verlenen aan de politiek. Dat is nood zakelijk voor de klassenstrijd in China en in de wereld. In het artikel wordt er voor gewaarschuwd dat het imperialis me zijn hoop stelt op een vreedzame evo lutie in China, drie of vier generaties later. De Chinese jeugd moet daarom de ideologie van de uitbuitende klassen af zweren. „Deze revolutie zal voor haar vol tooiing het zwoegen van een aantal ge neraties nodig hebben, misschien wel tien of meer". Een andere factor die geleid heeft tot het besluit van deze jonge Tristanners zich voorgoed in Engeland te vestigen was, dat een aantal van hun kinderen en an dere familieleden was achtergebleven in het gastland. Er zijn thans nog ongeveer 230 Tris tanners op het eiland. Er zullen nog an dere groepen naar Engeland komen, zodra zij het geld voor de overtocht hebben ge spaard. Zij zullen dit wel klaarspelen,- want het zijn zeer spaarzame lieden wie het begrip verkwisting volkomen vreemd is., ook al omdat er op Tristan niets uit te geven valt. Tijdens hun eerste verblijf in Engeland gaven zij een minimum aan geld uit, met het gevolg dat ze met vele gereedschap- en, meubels, karpetten, transistorradio's, and-recorders en platenspelers en op de koop toe nog met 18.000 pond sterling 180.000 gulden van hun eerste avon tuur huiswaarts keerden! Toen de Engelsman William Glass, die tot Wellingdons leger had behoord, in 1817 de Tristanse gemeenschap stichtte, maakten de eerste Tristanners in een plechtige verklaring bekend dat voor hen de vrijheid ver boven elk materieel ge mak ging. Zij duldden geen baas boven zich. Zij wilden, hoe sober ook, een zelf standig bestaan. Die traditie leeft bij hen nog sterk. Dat leverde dan ook de im puls om Engeland in 1963 de rug toe te keren. Maar nu zij over vergelijkingsmogelijk heden beschikken komen zij tot de slot som dat het eiland eigenlijk een trooste loze, nauwelijks bewoonbare plek is. Voor al omdat de ene fabriek als gevolg van de hoge prijzen voor „luxe" zaken, zoals suiker, thee en ingeblikt fruit onvoldoen de is voor de economische status van deze bevolking van nauwelijks driehonderd zielen. Voor degenen die op Tristan blijven zullen de aardappelen- en schapenteelt onder wetenschappelijke leiding weer op het oude peil dienen te worden gebracht. De vulkaanuitbarsting heeft slechts beperkte schade aangericht. Het dorp werd ge spaard, maar de fabriek verdween onder de lavamassa, evenals de twee stranden die als landingsplaatsen functioneerden. Daarvoor in de plaats komt thans een nieuwe haven. Vier maanden na het vertrek van de bevolking vond een wetenschappelijke expeditie het vee vreedzaam grazend aan de voet van de nog hete en rokende nieuwe krater. Van de zevenhonderd schapen waren er echter nog geen vijftig over. De kippen liepen nog rond. Er was geen spoor meer van de ganzen die in het dorp waren achtergelaten. De honden die ervan verdacht werden ze te hebben verorberd werden afgemaakt. Volgens onofficiële berichten was het eiland bezocht door lieden die zich ver grepen hadden aan de achtergebleven eigendommen. De woningen bleken te zijn leeggeplunderd. Overal op het eiland la gen huishoudelijke artikelen die niet kon den worden meegenomen, zoals kook-, gastoestellen, meubelen, naaimachines, verspreid. Toen in de herfst van 1962 voor het eerst weer een verkennersgroep van twaalf eilandbewoners arriveerde, waren de rest van de schapen en alle kippen verdwenen. Ditmaal kon men de honden niet de schuld geven. De 150 schapen en evenveel kippen, die naar Tristan wer den gezonden, konden het verlies niet goedmaken. De poot-aardappelen bleken niet bestand tegen het ruwe klimaat. Twee oogsten mislukten en deskundig advies ontbrak. De officiële landbouwfunctiona- ris werd na een paar maanden terugge roepen. Ook daarom lokt Engeland hoe langer hoe meer. Advertentie Moeder mag lekker de hele dag niets doen en alleen maar in een stoel zitten. En cadeautjes uitpakken. En lekkere dingen eten. En verrukt naar de prachtige bloemen kijken. En ge lukkig zijnl tijdig De A.N.W.B. gaat het automobilisten nog gemakkelijker maken om de door de bond in Nederland uitgezette toeristische routes te vinden. Er zullen namelijk op de punten waar autosnelwegen een toeris tische route naderen of eventueel kruisen speciale verwi)zlngsbordjes worden be vestigd aan de al bestaande voorrichtings- en richtingsborden. De verwijzingsbordjes gaan alleen het nummer van de desbetref fende toeristische routes dragen. De toeristische routes zijn een enorm succes. Dit blijkt uit de verkoopcijfers, die de bond vorig jaar gehaald heeft met de vouwbladen die bij de routes behoren. In 1965 werden daar 218.417 exemplaren van verkocht. Uit die cijfers blijkt ook dat de Hamalandroute (een grensroute die gedeeltelijk over Duits gebied loopt) de meeste aftrek had. Er werden 21663 exemplaren van het bijbehorende vouw blad verkocht. Goede tweede werd de Lek en Linge-route (12.989 verkochte vouwbladen) en op de derde plaats kwam de Hondsrugroute (12.453). In de komende weken zal de ANWB weer vijf nieuwe routes aan de al be staande toevoegen. Met de bebakening daarvan is men druk bezig. De nieuwe routes zijn: de IJsselvalleiroute voor fiet sers en bromfietsers (gereed op 19 mei) de Braassemroute, ook voor fietsers en bromfietsers (gereed op 28 mei) de Schouwen-Duivelandroute (klaar op 4 ju ni) de Noordwestoverijssel route (op II juni gereed) en de West-Brabantroute (klaar op 18 juni). In het streven naar spreiding van het verkeer (scheiding van zaken- en toeris tisch verkeer) gaat de ANWB ook, bij wij ze van proef, langs belangrijke autowe gen (voorlopig nog geen autosnelwegen) aparte borden plaatsen die verwijzen naar recreatiegebieden van formaat. Twee voorbeelden daarvan zijn het Savelsbos en de Loenermark met het Loenense bos.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13