In juli begint containervervoer naar de Verenigde Staten Aan Amsterdamse West-haven bouw van grote kade „Acta Politica", een nieuw tijdschrift over politiek haar journaal Hard en zacht water rsJmf Nederland is het kampeerland van duurste Europa Socialisten in Zweden bijeen Harriman in Genève Afzet van cosmetica r? Buitenlanders klagen over de verwarrende tariefberekening Loting per roulette voor volgorde kandidatenlijsten TBC-explosie in Zevenaar Van Dis protesteert tegen joods ritueel slachten Westduitse fracties vergaderen over sprekersruil VRIJDAG 6 MEI 1966 17 Trouw aan Roxy, de enige sigaret waar ik (met heel m'n hart) „ja graag" tegen zeg. Roxy was en blijft mijn eerste liefde en is me zo vertrouwd, dat ik geen andere meer wil. Verkeer eist jaarlijks in VS 50.000 levens umm Twee miljoen kampeerders EXCLUSIEVE DAMESKLEDING DE ORIËNT, JANSWEG 30 V erwarring Weinig wangedrag KIMONO'S, DUSTERS, SLIPPERS DE ORIËNT, JANSWEG 30 Rust en vrijheid VELDVERS VERWERKT, VOEDZAAM, GEZOND I Als er geen heel bijzondere tegen slagen zijn voor de normale tegen slagen is ruimte in het bouwschema opgenomen zal in juli, dus over goed twee maanden, de n.v. Container Terminal „Amsterdam" draaien, dat wil zeggen dat Amsterdam in het be gin van deze zomer een van de schaarse Europese havens zal zijn van waar stukgoed in containers van en naar de Verenigde Staten kunnen worden vervoerd. Wanneer men be denkt dat in de laatste dagen van ok tober de eerste serieuze, maar overi gens nog zeer voorlopige, bespreking over dit project werd gevoerd mag wel gezegd worden dat deze „Termi nal", gelegen aan de Westhaven, let terlijk en figuurlijk uit de grond is gestampt. De kade, 230 meter lang, is op het af werken na gereed. Een loods van 3000 vierkante meter en andere utiliteitsgebou wen zoals o.m. een kantoor voor de dou ane zijn eveneens in een afbouwstadium en het grote terrein waarop de containers in afwachting van verder transport „ge parkeerd" zullen worden, wordt door drif tige machines geplaveid met monster achtig grote trottoirtegels, die er uitzien dat zij mede dankzij de dikke laag zand die op deblubberige onderbodem is ge spoten, een zeer grote hoeveelheid van de maximaal 23 ton wegende containers zul len kunnen dragen. De Container Marine Lines zal om de veertien dagen beginnende dus in juli een tot containerschip omgebouwde bulkcar rier met iedere keer als het goed gaat ruim 700 „pakkisten" aan boord naar Am sterdam sturen. Van deze 700 containers zijn er plus minus 100 ingericht voor vrieslading, dankzij een ingebouwd ag gregaat dat van de kist een soort ijskast maakt. Het aggregaat wordt van buiten van stroom voorzien. Op de „parkeer plaats" komt dan ook een hele serie „stopcontacten", zodat ook gedurende het korte oponthoud in de Amsterdamse woes tenij een ander woord voor het ge bied langs de Westhaven is nauwelijks te verzinnen voorlopig de koeling in wer king blijft. Aan de n.v. „Container Terminal „Am sterdam" namen de navolgende maat schappijen deel: N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land 1.000.000), Kon. Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij N.V. (1.000.000), Wm. H. Müller en Co. N.V. (1.000.000), N.V. Vrachtmail (500.000), N.V. Interna tionale Transport Agenturen Nederland (500.000), N.V. t.v.v.d. Koninklijke Hol- landsche Lloyd (500.000). Met de N.V. Nederlandse Spoorwe gen werd overeenstemming bereikt om trent een deelneming harerzijds met 500.000 in het aandelenkapitaal van de vennootschap. Intraned treedt op als agent voor de Amerikaanse rederij. Voorlopig is de op zet van de N.V. C.T.A. eenvoudig, dat' wat nodig is, is er, meer niet. Maar er is optie op een flink aangrenzend terrein, zodat een forse uitbreiding mogelijk is. Als in juli na elkaar de „Transoriënt" en de „Transindia" met de eerste contai nerlading in Amsterdam komen, zullen zij bijvoorbeeld overigens volgens goed Amerikaans gebruik met het eigen laad- gereid de containers lossen c.q. laden. Advertentie Maar er wordt nog gezocht naar een vorm van walkraan of laadbrug die hulp kan bieden. De plaats aan de Westhaven is ideaal, gemakkelijk bereikbaar voor zee schepen (waterdiepte voor de kademuur 10 meter), gemakkelijk bereikbaar voor binnenschepen, die via het IJ alle kan ten uitkunnen, en dicht bij het Coentun- nelcircuit, dus handig voor het wegver voer. De spoorwegen zijn naarstig doen de rail te leggen, zodat de verwachting is dat eind mei de aansluiting v.oltooid zal zijn. Kortom het ziet er naar uit dat de ze Amsterdamse achtmaands baby voor spoedig zal opgroeien, zelfs zonder cou veuse. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft donderdag het 101ste socialistische internationale con gres geopend. Het wordt gehouden in Stockholm. Agendapunten zijn, behalve Rhodesië, de kwestie Vietnam, de toe stand in de wereld, Europese vraagstuk ken in wereldverband, de socialistische ideeën over de ontwikkelingslanden en de ontwapening. De voorzitter van de Internationale, de Oostenrijker Bruno Pittermann, betreurde dat de V.N. er niet in geslaagd zijn de we reldvrede te bewaren en in Vietnam niet tussenbeide zijn gekomen. Het congres ver oordeelt discriminatie op politieke, nationa le, godsdienstige of - rassengronden, zei hij. GENèVE (AP) De reizende ambassa deur van de Verenigde Staten, Averell Harriman, is donderdag in Genève aange komen voor besprekingen met het interna tionale Rode Kruis over de Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam. Vandaag zal Harriman een onderhoud hebben met Samuel Gonard, voorzitter van de internationale commissie van het Rode Kruis. Na afloop van dit gesprek houdt hij een persconferentie. Harriman tracht nadere berichten, en zo mogelijk de vrijlating, te krijgen van bijna tweehon derd Amerikaanse soldaten die vermist worden, of van wie bekend is dat ze ge vangen zijn genomen in Vietnam. WASHINGTON (Reuter) Door ver keersongelukken komen jaarlijks in de Verenigde Staten ongeveer 50.000 men sen om het leven, 1.800.000 mensen wor den verminkt. Het land lijdt een econo misch verlies van 8,4 miljard dollar. Dit heeft een veiligheidsdeskundige donderdag verklaard in een congrescommissie die een nieuwe wet op de verkeersveiligheid behandelt. Deze aantallen kunnen in tien jaar wor den gehalveerd indien de nieuwe verkeers wet strikt wordt nageleefd, aldus de des kundige. Men weet dat de samenstelling van gewoon drink- of badwater sterk uit eenloopt. Zogenaamd „hard" water bevat minuscule hoeveelheden chemi sche bestanddelen, die het voor be paalde doeleinden minder bruikbaar maken. Hard water kan men „zacht" maken door er wat suiker aan toe te voegen. Dit geldt natuurlijk voor huis houdelijk gebruik. In de industrie past men andere middelen toe. Wie veel baadt of zwemt in zee en als gevolg daarvan het haar op het hoofd sterk ontvet, kan het uitdrogen voorkomen door na het bad de hoofdhuid te was sen met gewoon zoet water, waaraan men twee of drie klontjes suiker toe voegt. De toenemende welvaart doet de af zet van kosmetica voortdurend stijgen. De vrouwelijke jeugd begint op steeds jongere leeftijd make-up te gebruiken. De man besteedt steeds meer geld aan artikelen voor het behoud en de verzorging van zichzelf. Tweederde van de totale wereldproduktie aan kosmetica komt voor rekening van vier landen, namelijk de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië. In eerstgenoemd land is het verbruik per hoofd onge twijfeld 't hoogst. De gebruiksgewoon- ten en handelsvormen lopen overigens van land tot land sterk uiteen. Blij kens gegeven van het Frankfurter Instituut voor Opinie-onderzoek ge bruikt in Duitsland 66 percent van de ondervraagde vrouwen geregeld lip penstift en 27 percent af en toe. Van de Nederlandse vrouwen zou „slechts" 50 percent geregeld de lippenstift hanteren. Voor make-up zouden de verschillen nog groter zijn. In de Verenigde Staten komen de kosmetica op de eerste plaats in de supermarkten. Ruim eenderde van deze handelswaar wordt via de zelfbe dieningszaken verkocht. Er zijn in dat land zelfs automaten waaruit men naar gelang van teint, ogen- en haar kleur passende lippenstift en poeder kan „trekken". Een verpakkingsvorm die steeds meer ingang vindt, is die van sproeibussen. Niet alleen haarlo- tion en deodoranten worden in deze vorm steeds meer verkocht, maar ook bijvoorbeeld zonne-olie, voor de man scheermiddelen enzovoort. s - Duim omhoog voor de beste kok van Nederland. Het is de heer Van Dusschoten van de KLM, die op de voorjaarsbeurs is onder scheiden met de zilveren koks muts. Voor een van de vliegtui gen die dagelijks zijn menu's ver voeren, werd het ereplaatje ge maakt. Gaat men er op uit, het weekeinde of in de vakantie, dan mag een kleine verbandkist niet ontbreken aan de reisbagage. Op de meest on gewenste ogenblikken doen zich pijnlijke ongevallen voor. Stop in de eerste hulpdoos o.a. wat ver bandgaas, leukoplast, hansaplast, jodium, aspirine. Laat u door de apotheker of drogist adviseren om trent de inhoud van de doos. (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG. De tarieven van de Nederlandse kampeerterreinen zijn de laatste jaren drastisch omhooggegaan. De ene terreinhouder na de andere bracht zijn prij zen op een gulden per nacht. De volgende stap was ook een gulden te vragen voor de tent of caravan en voor het parkeren van de auto. Verleden jaar werden de weekend-kampeerders geconfronteerd met een prijsverhoging van 100 percent. Tal van kampeerterreinen gingen ertoe over het tarief per etmaal te berekenen en er zijn er ook, die een prijs „per dag" hebben vastgesteld. Nederland is hierdoor het duurste kampeerland van Europa geworden. De A.N.W.B. en de Nederlandse Kampeerraad laten in het midden of de tarieven verantwoord zijn of niet. Wèl zijn zij felle tegenstanders van de verwarrende tariefberekening die verleden jaar al leidde tot vele klachten van buitenlanders, die meenden te worden opgelicht. Binnenkort verschijnt ACTA POLITICA de eerste publikatie van de Nederlandse Kring voor Wetenschap der Politiek. Het bestuur en de commissie van deze orga nisatie van politicologen (bestaande uit de hoogleraren dr. II. Daalder, dr. II. Daudt, dr. G. Kuypers en mr. L. G. A. Schlichting) menen, dat er twee argumen ten zijn, die het uitgeven van een weten schappelijk tijdschrift, dat aan de politiek gewijd is, wettigen. In de eerste plaats hebben de opleidin gen in de wetenschap der politiek aan verschillende Nederlandse universiteiten thans voldoende afgestudeerde beoefena ren opgeleverd om de uitgave van een periodieke publikatie te rechtvaardigen. In de tweede plaats maakt een opleven de belangstelling voor politieke onderwer pen het zeker dat er voor zulk een tijd schrift voldoende belangstelling bestaat. Verkiezingsresultaten en andere politieke verschijnselen roepen de laatste tijd in sterke mate de behoefte op aan weten schappelijke analyses en overwegingen, die een gegronder oordeel over deze ver schijnselen rechtvaardigen dan de enkele waarneming ervan. De redactie van ACTA POLITICA stelt zich voor in deze behoefte te voorzien, zon der zich op enig partijstandpunt te stel len. De redactie van ACTA POLITICA be staat uit: dr. P. R. Baehr (secretaris), dr. N. Cramer, G. H. van Es, dr. A. Ho- gerwerf en dr. L. van der Land. Het adres van het redactiesecretariaat is: Oudezijds Voorburgwal 187, Amsterdam, telefoon 217878, toestel 3323. De uitgave van het driemaandelijks tijdschrift begint met een ingebonden jaar gang (293 blz.) De bedoeling hiervan is de lezer een meer adequaat beeld van de be oefening der politicologie te kunnen aan bieden, dan in één tijdschriftaflevering mogelijk zou zijn, aangezien het een disci pline is met velerlei verschillende aspec ten, zoals de geschiedenis der politieke theorieën, de bestudering van politieke in stellingen, partijen en pressiegroepen, het politiek gedrag en de leer der interna tionale betrekkingen. ACTA POLITICA wordt uitgegeven bij J. A. Boom en Zoon in Meppel. De abon nementsprijs bedraagt 12,50 per jaar (voor studenten 7,50 per jaar). Op een zeer ongebruikelijke wijze ls gisteren in de Brabantse gemeente Etten- Leur de loting verricht voor de volgorde der kandidatenlijsten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Vier lijsten waren ingediend met een gelijk aantal handtekeningen. De kieswet schrijft voor dat het lot de volgorde be paalt, maar de wijze waarop dit moet ge schieden wordt niet omschreven. In Etten- Leur heeft men de roulette gebruikt. Aan de lijsttrekkers werden fiches uitgereikt die ze net als in de speelzaal moesten in zetten. Telkens bracht de gemeentebode de roulette aan het draaien en even zo veel keren wierp burgemeester A. J. A. Oderkerk het balletje in het spel. Na zes keer was de volgorde bekend. De Orkava, de bedrijfsvereniging van kampeerterreinhouders, wenst geen ver andering te brengen in het advies aan haar leden om de prijzen per dag te be rekenen. Van de minister van Economi sche Zaken hangt nu af of Nederland in de tariefberekening een uitzonderingspo sitie in Europa blijft innemen. Het aantal Nederlanders dat kampeert, is nauwelijks te schatten. Wel staat vast, dat er in 1965 ruim twee miljoen kam peerders in ons land hun tent hebben op geslagen of hun caravan hebben neerge zet. Gemiddeld worden er jaarlijks 600.000 kampkaarten uitgereikt of verlengd, maar vele tienduizenden, die uitsluitend in het buitenland kamperen, hebben geen kampkaart nodig en vragen deze dus ook niet aan. Wel is er een aantal, dat bij de A.N.W.B. een internationaal kampeer- carnet aanschaft (120.483 in 1965), maar ook dit bewijs is niet strikt noodzakelijk. In het buitenland is het kamperen over het algemeen vrij goedkoop. In Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Italië en Spanje kan de kampeerder vaak terecht voor de Advertentie helft van het bedrag, dat hij in Neder land zou moeten betalen. Er is een tijd geweest, dat een kam peerterrein bestond uit een lap grond met een pomp en een houten „huisje". Maar na de tweede wereldoorlog is het kam peren niet alleen maar een sport Vooral na de invoering van de vrije zaterdag is het een vorm van vrijetijdsbesteding ge worden. Tal van gezinnen gaan nu kamperen, maar alleen als zij er zeker van zijn hun comfort niet te missen. Zij willen een wastafel en een toilet met waterspoeling, een kantine, een kampwinkel en een war me douche. Het bouwen van een eenvou dige wasgelegenheid kost echter tien mil le, een kantine zo'n anderhalve ton en het aanleggen van een weggetje, dat de au- tokampeerder in staat stelt bij zijn tent te komen, tienduizenden guldens. En als men er rekening mee houdt dat een kampeerterrein slechts enkele maan den per jaar goed bezet is, wordt het dui delijk dat de kosten hun weerslag vinden in het kampgeld. Kampeerterreinen be horen tot de zwak-rendabele bedrijven. Nederland telt ongeveer 450 kampeer terreinen. Hiervan zijn er 90 in exploita tie bij de overheid of bij stichtingen die geen winst beogen. En ook deze 90 slagen er nauwelijks in hun tarieven beneden een gulden per nacht te houden. Maar de grote verwarring is ontstaan door tarie ven „per nacht", „per dag" of „per et maal". De A.N.W.B. en de Nederlandse Kam peerraad stellen zich op het standpunt, dat de tarieven per nacht moeten worden berekend, evenals in andere landen. De kampeerder weet dan precies waar hij aan toe is. De Nederlandse kampeerterreinexploi tant heeft op zijn buitenlandse collega voor, dat hij is beschermd tegen onge wenste bezoekers. De Nederlandse kam peerder moet immers een kampeerkaart overleggen, die in geval van wangedrag kan worden ingehouden. Dat wangedrag valt wel mee. Per jaar worden niet meer dan 500 kaarten inge houden, waarvan het merendeel met een waarschuwing weer aan de houders wordt teruggegeven, hoewel in het hoogseizoen een miljoen mensen tegelijk kamperen. De sportieve kampeerder is echter door de kamperende „vrijetijdsbesteder" wel wat in een hoekje gedrongen. Dit ver schijnsel vormt een probleem apart. De grond is duur in Nederland en het aan tal kampeerterreinen te klein. Steeds meer kampeerders en caravanners pro- In Zevenaar heeft zich een TBC-explo- sie voorgedaan. Bij ruim tien kinderen is besmetting geconstateerd, vijf kinderen zijn in een sanatorium opgenomen. De an dere kinderen worden in een ziekenhuis of thuis verpleegd. De besmette kinderen zijn leerlingen van verschillende kleuterscholen en lage re scholen. Het onderzoek wordt uitge voerd door het consultatiebureau en de Zevenaarse schoolartsendienst. Men begon aan het onderzoek nadat be gin vorige maand twee gevallen van T.B. waren geconstateerd. Inmiddels zijn een kleine tweeduizend leerlingen in Zevenaar onderzocht. De geconstateerde gevallen zijn niet van ernstige aard. Dezer dagen wordt eveneens een onder zoek ingesteld op de scholen in oud-Ze venaar, waar eind 1964 een T.B.-explosie ontstond. Daar waren toen circa twintig kinderen besmet. De aard van die infec tie was echter heel anders dan de huidige. Het consultatiebureau meent de bron te hebben gevonden. Men bewaart daarover echter het stilzwijgen. De heer Van Dis, Tweede-Kamerlid voor de S.G.P., heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrif telijk gevraagd of het slachten van die ren volgens de joodse ritus, dat met vre selijk lijden voor deze dieren gepaard gaat, verboden zou kunnen worden. Vol gens de heer Van Dis zijn er ook onder de joden zelf tegenstanders van het ri tueel slachten van dieren. Het Kamerlid vraagt of het waar is dat het rituele slachten van dieren, bestemd voor de consumptie, in andere landen verboden is. Om welke reden wordt het in Nederland wel toegestaan, zo vraagt hij. BONN (AFP) Bondskanselier Erhard heeft donderdag met de fractieleiders van de drie grote partijen in de Westduitse Bondsdag van gedachten gewisseld over een vrijgeleide aan delegaties uit Oost- Duitsland, die de Bondsrepubliek binnen komen in het kader van de uitwisseling van sprekers. Naar verluidt heeft Erhard hierbij de partijen op het hart gebonden de gemeenschappelijke politiek in deze kwestie niet te ondermijnen. Op de bijeenkomst zijn geen besluiten genomen. De Christen-Democraten blijven zich verzetten tegen voorstellen om een vrijgeleide te geven aan communistische autoriteiten uit Oost-Duitsland, van wie velen voor politieke misdrijven of aan stichting tot het neerschieten van vluch telingen door de Westduitse justitie wor den gezocht. De Sociaal-Democraten zijn voor het geven van vrijgeleiden. De Libera len ook! Zij willen een uitzondering maken voor van hoogverraad beschuldigde Oost duitsers. Vandaag vergaderen de socia listen over de vraag, of zij hun voorstel in de Bondsdag zullen brengen, of het overleg met de andere partijen zullen voortzetten. Advertentie beren een vast plaatsje voor een heel seizoen te huren. Steeds meer terreinex ploitanten zien hierin een vaste bron van inkomsten. De toeristische kampeerder komt hierdoor in het nauw. Er is echter voor de toeristische kampeerder nog een uitweg. Hij kan een kampeerpaspoort aanvragen, dat hem in staat stelt op spe ciale paspoortterreinen te kamperen en zelfs, met toestemming van de landeige naar, op diens grond vrij zijn tent op te slaan. Er zijn in ons land 25.000 pas poorthouders. Voor de echt-sportieve kampeerders is er tenslotte nog de mogelijkheid om een kampeerbewijs bij de A.N.W.B. aan te vragen, waarmee hij vrij kan kamperen op een veertigtal landgoederen. Er is geen of zeer weinig comfort, maar wel rust en vrijheid engeen hoge kam- peertarieven. Hun overnachtingen kosten niet meer dan een paar sigaren voor de boswachter of een zakje snoep voor de kinderen van de boer. Advertentie NEEM NO ZOMER GROENTEN IN BUK

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17