DE MUGGEN" IN FINALE VAN FOTO. STREEKCOMPETITIE VERSLAGEN ViVa... Marathon VI Va /ehlenka SC VENDELEZERSSCHR MANTELSPECIALIST AF FABRIEK AAN PUBLIEK TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL Jacobi, handelaar in Feijenoordspeldjes, kreeg boete Aanklacht tegen wethouder Chauffeur gewond door gloeiende teer 3® »sm 59.50 69.50 VRIJDAG 6 MEI 1966 DE FOTOCLUBS in Haarlem en omgeving houden al een jaar of vijf 's winters een ladderwedstrijd, aan vankelijk streekcompetitie geheten. Thans is dit evenement deftiglijk her doopt tot „rayoncompetitie", maar het doel is hetzelfde gebleven: elkaar in sportieve wedijver overtreffen op het punt van de vrije fotografie. En inderdaad is het peil der prestaties met sprongen omhoog gegaan, zowel in de deelnemende clubs als geheel als bij de individuele leden. Ook de rest van Kennemerland, de Zaan- Advertentie poplin REGENMANTELS 39.50 r i TERLENKA 1 REGENMANTELS 49.50 ~l I ZOMERMANTELS I MANTELKOSTUUMS S>°*hottSr *m,STi streek en Amsterdam hebben tegen woordig, naar Haarlems voorbeeld, hun -winterse rayoncompetitie en ook in die contreien is dat een geduch te stimulans voor beter werk geble ken. Examens Leve de lekker-zittende, fijndragende, goed-gesneden lichtgewicht pantalons van soepel nieuw ViVa Terlenka. Vraag het Marathon! Marathon maakt er wat van. Van ViVa Terlenka* Voor inlichtingen, bel of schrijf: Mode-informatie, tel. (05420) 154 78,postbus 21, Enschede Bijbelse omgang Eigen busweg Smook M I ELE WASAUTOMATEN Opheldering III Het Duitse episcopaat in oorlogstijd Antennesysteem in Heemstede - Iff' "X; x x sV X X x X RECHTSTREEKSE VERKOOP verschaft U aanwijsbaar De fijnste materialen vcor tieners, twennie en voor alle dames van elke leeftijd 0 jpt L van 59.50 tot 79.50 li HAARLEM: Grote Houtstraat 180- hoek Raamvest ROTTERDAM DEN HAAgT LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT De kantonrechter in Den Haag heeft gisteren de strafzaak behandeld tegen de heer J. Jacobi aan wie overtreding van artikel 35 van de wet op het auteursrecht was ten laste gelegd, aangezien hij speldjes verspreidde met de afbeelding van Feijenoordspelers zonder diens toe stemming. De president van de Haagse rechtbank had op 7 december jl. in kort geding de verspreiding van de speldjes al verboden, doch de officier van Justitie achtte de zaak belangrijk genoeg om de strafvervol ging door te zetten. De kantonrechter hield rekening met het feit dat de par tijen inmiddels tot overeenstemming zijn gekomen en veroordeelde de heer Jacobi tot een symbolische boete van 15 gulden. Hij overwoog dat betaalde voetballers, gezien de korte duur van hun carrière en de risico's aan hun loopbaan verbonden, belang hebben bij het behalen van finan ciële voordelen uit de populariteit en dat zulks alleszins oirbaar is. Gezien het principiële karakter van deze strafzaak liet de vereniging van con tractspelers zich ter rechtzitting vertegen woordigen door haar raadsman mr. J. L. Janssen van Raay, DIT JAAR voor het eerst hebben de fina listen in de genoemde rayons elkaar in het strijdperk ontmoet. Een tweemans-jury uit de fotokring Flevo heeft uit deze inter- rayonale krachtmeting het beste van het beste gekozen en nu haar keuze bekend gemaakt. In het eindklassement eindigde de Wormerveerse Fotokring (165 punten) als eerste voor de Haarlemse fotogroep De Muggen (162), de Kennemer Fotokring (161), de Groep X uit Haarlem en de NAFV (bei de 154) en de Fotokring Zaanland (130). Een der fraaiste foto's waarmee de heer G. Derksen van de Wormerveerse Foto Kring de hoogste plaats in het persoonlijk eindklassement verwierf: een typisch Zaans motief uitgeheeld in een zeer persoonlijke visie. IN HET persoonlijk klassement luidde de uitslag: 1. G. Derksen (Worm. Ft. Kr.) 39 pnt. 2. C. Ockeloen (Positief) 37 pnt. 3. Van Vlijmen (N.A.F.V.) 36 pnt. 4. G. J. Offerhaus (De Muggen) 35 pnt. 5. G. A. Bothof (F.K. Velsen) 34 pnt. 6. Swarts (B.A.F.V.) 33 pnt. 7. C. Blankenstein (De Muggen) 32 pnt. 8. Th. Fens (Groep X) 31 pnt 9. Den Tonkelaar (W.F.K.) 30 pnt. 10. Van Brummelen (H.A.F.V.) 27 pnt. Burgemeester P. Jacobs van Herten bij Roermond heeft een officiële aanklacht ingediend tegen een van zijn twee wet houders. De burgemeester heeft in zijn aanklacht bij de officier van Justitie te Roermond aan deze gevraagd een onder zoek te stellen naar het beleid bij uitvoe ringswerkzaamheden bij een uitbreidings plan in de gemeente Herten. De wethou der zou meer werkzaamheden hebben la ten uitvoeren dan in het bestek waren aangegeven. De rijksrecherche uit Den Bosch is belast met het onderzoek. Bij het overpompen van een tankwagen met teer met een temperatuur van 200 gr. C. op het terrein van de Nederlandse Kurkplatenfabriek N.V. te Driebergen is de 39-jarige Duitse chauffeur K. H. E. Ohms zeer ernstig gewond geraakt. Door een barst in de leiding werd de man over goten door de gloeiende teermassa. Met zeer zware brandwonden is hij opgeno men in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Zijn toestand is zeer ernstig. Nijmegen. Arts: B. F. M. Pluym (Nijme gen). Delft. Ingenieurs elektrotechnisch inge nieur: A. Bakkum (Rijswijk), C. J. H. van den Berg (Scheveningen), R. C. G. Berg- mann (Dongen), H. Blom (Ilpendam), T. W. Brink (Leiden), G. Brussaard (Berg- schenhoek), P. M. Bruijn (Den Haag), J. E. L. Buisman (Haarlem), H. H. Grotjo- hann (Delft), G. C. A. Harmsen (Hengelo), E. Holleman (Rijswijk), S. Houwing (Den Haag), P. J. de Jong (Scheveningen). J. M. Klaver (Hoogeveen), J. J. Klijnhout (Leiden), H. Kraaijenbrink (Gouda),R. A. D. Maltha (Den Haag), G. Moleman (Hil versum), G. P. H. Olthuis (Eindhoven), A. Plaisier (Amsterdam), G. H. M. Raupp (Eindhoven), J. Ruizeveld (Ouddorp), H. J. Sanderson (Vlaardingen), D. J. Schef- fer (Doorwerth), M. P. Smid (Voorburg), H. J. M. van de Vijver (Biervliet). Inge nieurs vliegtuigbouwkundige ingenieur: H. J. A. Bodewes (Papendrecht), R. R. de Josselin de Jong (Loosdrecht), K. Mutters (Rijswijk), R. Roos, R. Ross (beiden Am sterdam), J. H. L. Tromp, P. Wever (bei den Delft). Amsterdam (V.U.). Doctoraal rechtsge leerdheid: A. D. J. Drost (Velp), S. L. Don ker (Alkmaar), J. Beijering (Baam) en J. van Dijkhuizen (Gouda). Amsterdam (Gem. Un.). M. E. Hermant uit Amsterdam is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld „Internal friction in cold deformed b.c.c. metals containing interstitials hydrogen in alpha fe". Promotor was prof. dr. G. W. Rathenau. Advertentie Vreemd zou de titel „Bijbelse om gang" ons niet mogen voorkomen: im mers, wie kan zelfs in de alledaagse conversatie de omgang met de Bijbel missen! „Oog om oog, tand om tand", het vloeit ons even vanzelf ter lippen door als „Zo oud als Methusalem", „Abra ham gezien hebben" uit het Oude, en „Ziende blind, horende doof", „Paarlen voor de zwijnen" uit het Nieuwe Testa ment, enzovoorts. Toch zou ik nooit op dit punt gekomen zijn als niet een prentbriefkaart, de attentie van een vriend, aanleiding er toe had gegeven. Van de Canarische eilanden kreeg ik een landschap ge stuurd, afzender: I Tess. 2-17, gevolgd door zijn familienaam. Wat doe je in zo'n geval? Je voelt je amicaal wel ver plicht de Schrift op te slaan, en onmid dellijk wordt die moeite beloond want je leest er in die eerste brief van Paulus aan de Tessalonicenzen: Beroofd van uw gezelschap, maar niet van uw liefde". Twee weken nadien mocht ik hem mon deling bedanken. Wat heb ik mij klein en beschaamd gevoeld, toen hij mij ver telde dat voor zulke gelegenheden de ze wijze van aandenken zijn gebruike lijke „code" was. Niet alleen de bijbel citaten kende hij, maar ook de plaats waar ze voorkomen. Op een welwillende handreiking" van een familielid had hij gereflecteerd met Mt. 5-12 A (Mattheus: „Verheugt u en juicht, want uw loon zal groot zijn in de hemel"). Aan een kennis opponent met wie hij woorden gehad had: Mt. 11-8 („Gelukkig hij die aan Mij geen aanstoot neemt"); aan zijn vrouw: Openbaring 3-11 (Ik kom spoedig). Een vriend van hem die bij zijn meisje lo geerde, kreeg een kaart met enkel het gevoelige Mt.6-12 („Waar uw schat is daar zal ook uw hart zijn"). Wel een bijbelvastheid die bewondering wekken moet! Ik heb me afgevraagd hoe hij op zo'n wijze van corresponderen komt. Is het een vervolg van wat we in christelijke overlijdensannonces wel le zen, waarin dan ook slechts een bijbel plaats wordt aangegeven? Ik herinner me 2 Maccabeeën 12-5 „Dat een heerlijke belo ning degene wacht die godvruchtig is ont slapen". Heeft zijn bijbelzin hem tot de ze „taal" gebracht? Of zijn alles zien on der eeuwigheidslicht? Wil hij het zijne bij dragen tot versterking van het oecumeni- nisch voelen? En mogelijk ook, anderen tot bijbellezen brengen op deze hen tot zelfwerkzaamheid dwingende wijze? Ik twijfel er niet aan, of hij meent het goed. Spreek ik met kennissen over deze hobby, dan ontdek ik telkens twee par tijen: de een, die het profanatie oor deelt, de andere, die het prijst als een handelwijze van christelijke penetratie. Wie zal in dezen willen arbitreren! Zou niet alles aankomen op de gezindheid en de incidentele intentie van de schrijver- codist? A. J. SCHNEIDERS, Haarlem. (Rom. 8-31 en 33: „Wat zullen wij dan van deze dingen zeggen? God is het die recht vaardigt; wie zal veroordelen?" Redac tieL Daar er tijdens de drukte, vooral op zondagen en tijdens de komende vakan tie, met de bus geen doorkomen aan is, zou ik graag een volgens mijn inzicht hiervoor passende oplossing naar voren willen brengen. In Frankrijk heeft men van deze problemen en stagnaties, al thans wat de bussen betreft, geen last. Het busverkeer heeft daar een eigen rij baan en wordt niet gehinderd door het andere verkeer. P. SIKSMA, Haarlem (Naschrift: Theoretisch is dit in derdaad een bijzonder goede oplossing voor de problemen. Onze Nederlandse ste den hebben doorgaans smalle straten waardoor het moeilijk is een eigen bus- weg te creëren. Bovendien is het fiets- verkeer in ons land nog zo intens, dat hiermee ook conflictsituaties kunnen voor komen. Overigens bestaan ook in Neder land al buswegen. Met name is dit het geval in Zandvoort waar de NZH een klein gedeelte van de oude trambaan als gere serveerde weg gebruikt. Ook in Maas tricht heeft men op de Maasboulevard Het Bat een busweg over enkele honder den meters. In Haarlem denkt men ook wel in deze richting. Na de reorganisatie van het verkeersplan zal op het Hout. plein over een korte afstand een eigen busweg ontstaan. Bovendien zullen de stadsbussen worden uitgezonderd van de verkeersstop, hetgeen nagenoeg op gelijk niveau ligt met de eigen busweg. Redac tie.) Als oud-werknemer van Van Gelders Papierfabriek te Velsen, heb ik nooit klachten gehoord van mensen die bij deze fabriek woonden over stank of smook, hoewel deze fabriek ovens en zelfs een loogtoren had. Ik woonde in Wijk aan Zee voordat de Hoogovens er kwamen. Ik kreeg daar de smook af en toe in mijn gesloten slaapkamer. Nu de Hoogovens in gebre ke zijn geweest maatregelen te treffen, volgens het Comité Leefbaarheid Zaan streek, vraag ik me af waarom Hoog ovens een vaste ploeg in Heemskerk glazen broeikasten laten schoonmaken, maar zélf niets doen tegen de luchtver vuiling. De mogelijkheid bestaat dat zelfs „Heliomare", een verpleeghuis te Wijk aan Zee zal moeten verdwijnen door die zesde oven, alsook een gegraven kanaal. Wat denken de dokters daarvan? Zou het niet beter zijn in plaats van grote pij pen in de lucht te bouwen, deze in de grond te leggen en de smook ver in zee te spuien? B. M. BUINING. Haarlem-N. Advertentie DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - tel. 52760 In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op ntet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In dit dagblad van donderdag 21 april jl. stond op de vooragina vermeld, wat de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken mr. M. van der Stoel in een rede te berde bracht: „Sterke NAVO bevor dert soepele houding van de Sovjet-Unie". Het lijkt wel een handeltje, het vraag stuk oorlog of vrede op deze wijze te wil len oplossen. Zorg voor een goede onder handelingspositie met wapengekletter op de achtergrond. Ik heb de wereldbevolking wel eens in gedeeld in drie ongeveer gelijke parten, een derde communisten, één derde nog verkerende in de middeleeuwen en één derde het beschaafde en verlichte deel. Aangezien de communisten worden afge schilderd als een soort duivels mag ik hen niet onderbrengen in de laatste groep. Hier is geen communist aan het woord. Van deze kant is misschien weinig ini tiatief inzake vrede te verachten, maar die verwachting mag men wel koeste ren ten opzichte van de verlichte en be schaafde groep. Van die kant mag men toch rekenen op het werken met rede lijke argumenten in de geest van: La ten we wijzer zijn, een atoomoorlog duurt hoogstens vijf uur volgens de geleerden. Met gebral als „wij hebben de beste bommen en de verstreikende raketten" brengen we de vrede geen stap verder. Gelukkig gaan er enkele stemmen op, di getuigen van wijzer inzicht. Adenauer zegt: we mogen de Sovjet-Unie nu wel rangschikken onder de vredelievende vol keren. President De Gaulle beweert geen of weinig vrees meer te koesteren voor Russische dreiging. De Paus wenst in on derhandeling te treden met „opperdui vel" Gr'omyko. Waar we in de toemomst voor moeten waken, als Rusland niet meer beschouwd wordt als potentiële tegenstander, is dat voor de lichtgelovigen een nieuwe boeman wordt opgeroepen en wel China. Dan blijft vrees de aarde beheersen en dat is koren op de molen van hen, die geen naastenliefde kennen. J. M. J. HAANRAADTS, Haarlem. Onlangs hebben wij een uitvoerige be schouwing gewijd aan het boek van de bekende Amerikaanse historicus van pro- testantsen huize, professor Guenter Lewy, die, vooral aan de hand van talrijke authentieke documenten, tot de slotsom kwam, dat het Duitse episcopaat in de oorlogstijd en de aan die rampzalige pe riode onmiddellijk voorafgaande jaren zeer slap jegens het nazi-regime is opge treden. Van rooms-katholieke zijde is er daarna in dit blad de aandacht op geves tigd, dat enkele Duitse bisschoppen indi vidueel krachtig en moedig tegen het Duitse nationaal-socialisme zijn opgeko men. Gewezen werd op de aartsbisschop van München, kardinaal Von Faulhaber, die in de Encyclopedie van Winkler Prins als een felle bestrijder van het nationaal- socialisme wordt gekenschetst. Intussen heeft een Duitse rooms-katho lieke historicus, pater Ludwig Volk, die enige tijd geleden een boek aan het Beier se episcopaat in oorlogstijd wijdde, enige facetten van de zaak nader bestudeerd en in „Stimmen der Zeit" van maart 1966 een eritische studie over de persoon en het werk van kardinaal Faulhaber gepu bliceerd. De schrijver wijst er op, dat de aartsbisschop zijn faam aan zijn aanvan kelijk moedig verzet heeft te danken, doch na een vooroorlogs onderhoud met Hitier de stellige indruk kreeg, dat de voormali ge rijkskanselier het christendom be schouwde als de bouwmeester van de Westerse cultuur. Bij kardinaal Faulhaber zette zich de (foutieve) overtuiging vast, dat Hitier persoonlijk niets weten wilde of wist van hetgeen duistere elementen in zijn omgeving aanrichtten. Faulhabers interpretatie van het ge sprek met Hitier belemmerde of ver traagde tenminste het inzicht onder de Duitse bisschoppen, dat Hitier zelf het centrum van het totalitaire systeem, dat ook de kerk insnoerde, was, al zullen sommige uitwassen op rekening van an dere machthebbers moeten worden ge schreven. Behalve de bedachtzaamheid van som mige andere leden van het Duitse epis copaat, waarvan de bisschop van Berlijn, graaf Von Preysing, zich volgens Lewy meermalen duidelijk distantieerde, is het volgens de voormelde Duitse historicus Faulhabers beoordeling van de situatie geweest, waardoor de bisschoppenconfe rentie van Fulda in 1937 niet kon besluit tot een (veel) hardere verdedigingstac tiek. Men ging wel voort tegen bepaalde symptomen van het systeem te proteste ren, doch het episcopaat belette zich zelf en de gelovigen het zicht op het feit, dat het nationaal-socialisme krachtens zijn to talitaire wezen vijandig tegenover het christendom stond. De (aanvankelijke) verheffing van Faul haber tot een monumentale figuur houdt geen rekening met de zwenkingen in zijn beleid, zij het ook. dat het eindoordeel van de Duitse historicus over deze kardi naal niet ongunstig luidt. Al met al heb ben de bedenkingen tegen de (ongetwijfeld objectieve) visie van Guenter Lewy, wel ke in dit blad bondig is weergegeven, een van haar pijlers goeddeels verloren! J. H. A. M. ANTEN, Velsen-Driehuis. Het bericht in het Haarlems Dagblad van 2 mei dat het antwoord bevat van B. en W. van Heemstede op de vragen van het raadslid de heer Scheer omtrent de al of niet verplichte aansluiting op een centraal antennesysteem voor radio en t.v. vraagt toch wel om commentaar. Uit het antwoord van B. en W. blijkt dat er geen verplichting bestaat van dit systeem gebruik te maken en men is evenmin verplicht een bestaande antenne te doen wegnemen. Als klap op de vuurpijl komt dan de mededeling dat over dit onder werp door een woningbouwvereniging een publikatie is gedaan welke onjuist blijkt te zijn en zij die deze hebben ontvangen, zullen nader op de hoogte worden gesteld. Het is zo goed als zeker dat de bewo ners van gemeentewoningen in de ir. Lelylaan en omgeving met grote ogen deze mededeling hebben gelezen en na tuurlijk stellen zij de vraag waarom zij dan wel gedwongen zijn geworden een aansluiting te nemen op het in deze om geving gebouwde centraal antennesysteem Het is mij bekend dat in de ir. Lely laan een bewoner pas niet alleen een t.v.-toestel maar ook de daarbij behoren de antennepaal had gekocht en vrijwel direct na de ingebruikneming moest de antennepaal van het dak verdwijnen en werd hij gedwongen een aansluiting op het genoemde systeem te huren. Welke redenen er geweest zijn om voor de bewoners van deze gemeentewoningen een aansluiting wel verplicht te stellen en voor anderen niet, zal vermoedelijk wel niemand begrijpen, zodat men allerlei mogelijkheden gaat veronderstellen. Mis schien is de homogeniteit in het college van B. en W. niet zo groot als men in den regel aanneemt. Het is ook mogelijk dat, wanneer het systeem eenmaal is aangelegd en voor zien van enige „vrijwillige" aansluitingen, de bezitters van een antenne zoveel sto ring ondervinden, dat zij ten einde raad besluiten ook maar weer extra-geld uit te geven voor een aansluiting op het cen trale antennesysteem. Hoe men de zaak ook bekijkt, het is een rare en verwarrende geschiedenis. Een gedeelte van de bevolking die een gemeentewoning heeft gehuurd, wordt verplicht extra geld uit te geven voor een aansluiting op het centraal antennesys teem en een ander gedeelte wordt tot deze maatregel niet verplicht. Waarom er tus sen huurders van gemeentewoningen zo veel verschil wordt gemaakt is mij niet duidelijk. Ik kan me toch ook niet voor stellen, dat er een verhouding bestaat tus sen het hebben van een status en een centraal antennesysteem. JAC. J. SUERINK, Heemstede. xxxxxxxxxyvxxrioooooooooocooooocxxioocioooooooooootxxxxxiooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19