„Verlaging der tarieven zou lage lonen bevoorrechten" Vondeling niet van plan heffingen te verminderen B. en W. van Beverwijk acht samenvoeging van drie IJmond- gemeenten onaanvaardbaar HET WEER Urker visser verdronken Halfuursdienst tussen Haarlem en IJmuiden Uw huid vraagt méér dan slaap SLIJTERIJ SWIER ELZER's N.V. Auto-Shop Haarlem Ministerie over belastingheffing op vakantiegeld e.d. Toevoeging Velsen-Noord bij Beverwijk bepleit r-m ï&k i mmê Vrolijke noot in Lagerhuis Nieuw spoorboekje op 22 mei Scherpe koersval Demonstratie bij consulaat VS in Amsterdam Metaalionen per 1 juli twee percent hoger Teveel strafpunten: rijbewijs kwijt MOEDERDAG: 'n taart hoort erbij 51e JAARGANG NUMMER 154 VRIJDAG 6 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye PLEIN 1945 MOEDERDAG BRADERIE IJMUIDER HARMONIE Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 17 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 13 Medische verzorging5 Films 5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgevinq 5, 7, 9 Topsy10 Ferdinand14 Haar Journaal17 Schrijvende lezers 19 Radio en tv 21 Uitgaan in Haarlem 21 Kunst21 Feuilleton 23 Beeldverhalen23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 27,29 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Buien en veel wind Grens door kanaal Alles voor uw Auto I Jr WÊÊmm11 I Het woord is aan In studie „ELLEN" DE STEEN WERF RUIME KEUZE - LUXE DOZEN VAN BREUKELEN uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 WEEKENDERS: VADERS en KINDEREN HAZENBERG IJmuider Courant Advertentie HEDENAVOND 7-10 uur GEZELLIGE MET MUZIKALE DEMONSTRATIE „Wie pleit voor verzachting van het tarief voor bijzondere beloningen, pleit voor het herleven van een onge rechtvaardigde bevoorrechting va* loontrekkers die niet in de inkomsten belasting vallen". Dat zegt het mi nisterie van Financiën, in commen taar op het verzet dat (o.a. van de zijde van het N.V.V.) is gerezen tegen het nieuwe loonbelastingtarief voor bijzondere beloningen, dat sinds 1 januari het vakantiegeld en het overwerk fiscaal veel zwaarder is gaan belasten. Het ministerie ver dedigt de tariefsverhoging in een uit voerige documentatie, die gisteren is uitgegeven. Daaruit zou kunnen wor den afgeleid dat de bewindslieden van Financiën, minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels, geen plannen koesteren tot verzachting van het tarief. Dit ondanks de mededeling die minister Veldkamp (Sociale Za- Burgemeester en wethouders van Be verwijk hebben in een uitvoerige voor dracht aan de gemeenteraad het door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken drs. Th. J. Westerhout aangekondigde wetsontwerp tot samenvoeging van de drie IJmondgemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen onaanvaardbaar genoemd. In 'n buitengewone vergadering op 18 mei a.s. zal de Beverwijkse raad zich over de door de staatssecretaris voorgestelde bestuurlijke indeling van het IJmondgebied uitspreken. Zoals be kend is heeft de gemeenteraad van Vel sen zich onlangs met grote meerderheid verenigd met een eventuele vereniging van de drie gemeenten tot één gemeente IJmuiden. De drie gemeenteraden moe ten vóór drie juni a.s. hun beslissing over het plan-Westerhout aan Gedeputeerde Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel of on weer. Matige tot krachtige, in de kustgebieden nu en dan harde wind tussen zuidwest en noordwest. In het algemeen iets lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Staten van Noord-Holland kenbaar heb ben gemaakt. B. en W. van Beverwijk zijn ervan over tuigd dat een volledige integratie van de drie IJmondgemeenten nimróer tot stand kan worden gebracht. Het gebied zal doorsneden als het wordt door het Noord zeekanaal, volgens het college nooit tot één harmonisch, stedelijk geheel kunnen samengroeien. Er zullen tenminste twee steden blijven met een eigen karakter. De tegenstellingen tussen de drie IJmond gemeenten zullen door een samenvoeging eer toenemen dan verminderen. Het Be verwijkse gemeentebestuur wijst erop dat ook de provincie de IJmond niet als een eenheid heeft gezien, getuigde de vaststelling van het streekplan Kenne- merland-Zuid voor het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal en het streek plan IJmond-Noord voor Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk. B. en W. van Beverwijk ontkennen de samenbindende functie van het Noordzee kanaal. Uit recente onderzoekingen is hun gebleken dat het maatschappelijk leven in al zijn schakeringen zich aan beide zijden van het kanaal afkeert. Het zijn twee gemeenschappen die duidelijk een eigen leven leiden, aldus het college. Mede gezien de huidige en toekomstige uitbreiding van het Hoogovens-complex zien B. en W. van Beverwijk als een voor de hand liggende oplossing van de IJmondproblematiek dat de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk langs het Noordzeekanaal wordt gelegd. Om tot een beter gefundeerd oordeel over de gemeentelijke indeling van het IJmondgebied te komen heeft het college hierover advies ingewonnen bij de heer J. Hasper, oud-secretaris van Rotterdam en bekend publicist over bestuurlijke aan gelegenheden, en bij jhr. ir. J. de Ranitz, stedebouwkundig adviseur te Rotterdam. Beiden hebben als hun mening uitge sproken dat de vorming van een bestuur lijke eenheid in de IJmond door samen voeging van Velsen, Beverwijk en Heems kerk een niet te verwezenlijken illusie is. B. en W. van Beverwijk stellen de ge meenteraad voor het voorstel van staats secretaris Westerhout af te wijzen. Als mogelijk alternatief wordt verwezen naar het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp-Toxopeus, dat voorziet in een opheffing van de gemeenten Bever wijk en Heemskerk en vorming van een nieuwe gemeente Beverwijk-Heemskerk alsmede wijziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk. In de krant van morgen komen wij uitvoeriger op de argumenten en motive ringen van het Beverwijkse gemeentebe stuur ten aanzien van de bestuurlijke in deling van het IJmondgebied terug. Advertentie Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500 -12575 ken) dinsdag in de Eerste Kamer deed, waarbij hij liet blijken dat het kabinet het tarief opnieuw in over weging zal nemen. Volgens het ministerie van financiën gaat het niet aan loontrekkers met een inkomen beneden de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting (thans op 12.000) te bevoorrechten boven hen die wel in de inkomstenbelasting vallen. Dat zal ge beuren als het tarief voor de bijzondere beloningen kunstmatig laag werd gehou den. De loonbelasting is een voorheffing, waarop de inkomstenbelasting corrige rend werkt. „Het behoeft geen betoog", aldus het ministerie, „dat zulk een be voorrechting in strijd zou zijn met de rechtvaardigheid die bij de verdeling van de belastingdruk op de voorgrond moet staan". Uit de documentatie blijkt dat een ge huwde werknemer met twee kinderen die een inkomen van ruim 9000 per jaar ge niet, vier keer zoveel loonbelasting moet betalen voor zijn vakantietoeslag (van 4 op 16 percent). Een werknemer met vier kinderen beneden de aanslaggrens, die vroeger van loonbelasting op zijn vakan tietoeslag of op overwerk was vrijge steld, moet nu 12 percent afstaan. Een vrijgezel met een inkomen tussen 9000 en 12.000 betaalt nu 28 percent in plaats van 16 percent. Tot het nieuwe tarief is in het kader van de technische belastingherziening be sloten onder het kabinet-Marijnen. De in voering is echter tot 1 januari 1966 uitge steld, zodat het tarief kon worden aan gepast aan de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, waarvan het tweede gedeelte nog moet worden uitgevoerd. In het nieuwe tarief is daarmee echter al re kening gehouden. Het oude tarief hield geen rekening met de hoogte van het in komen, waardoor de laagste inkomens te hoog en de hoge inkomens te laag wer den belast. Dit effect werd groter naar mate de aanslaggrens omhoog ging, zo dat de voordelige verschillen voor hen, die niet in de inkomstenbelasting vielen, omvangrijker werden. Voor iemand met twee kinderen en een loon van 11.000 die niet in de inkomsten belasting valt, bedroeg volgens het oude tarief de belasting over een gratificatie van 500 slechts 4 percent. Voor iemand die wel in de inkomstenbelasting valt zou de belasting over een dergelijk inkomen volgens het tarief 1966 belast worden met ongeveer 22 percent. „Het is duidelijk", aldus het ministerie, „dat dit een on rechtvaardige bevoordeling voor de loon- trekkenden is, die niet in de inkomsten belasting vallen". Uit de documentatie blijkt wel dat het nieuwe tarief in de meeste gevallen nog altijd gunstiger is dan de overeenkomsti ge inkomstenbelasting. Onder het nieuwe tarief bedraagt het percentage voor een gehuwde werknemer met twee kinderen en een loon van 11.000 16 percent. Volgens het ministerie zou het niet bil lijk zijn overwerk fiscaal te begunstigen doch bijvoorbeeld het inkomen uit bijver diensten niet. Waarom moet de werkne mer voordelen genieten die niet kunnen worden gegeven aan de kleine winkelier, die de hele dag in zijn winkel staat en 's avonds zijn administratie moet bijhou den? zo vraagt het departement zich af. Ook de A.O.W.-genieter, die nog wat bij verdient, moet daar het volle pond over betalen. Het ministerie meent dat ook uit sociaal oogpunt er bezwaren zijn aan te voeren tegen fiscale prikkels tot over werk. j» t '1 W/y/y/r/r.-y,y. y///j -//yj Het Britse parlementslid Leo Abse, een Labourman, vindt het maar een saaie boel in de volksvertegenwoor diging. Hij stapte dezer dagen het statige gebouw binnenonder andere gestoken in een op-art vest om wat fleurigheid te brengen in de debat ten. Maar de Brit deed meer. Hij had het vest laten maken door een su blieme kleermaker in West-End. Er zat dus ook een tikkeltje echte Brit se reclame in. Mevrouw Abse vond het vest zo prachtig, dat zij haar Leo zelf naar het parlementsgebouw ver. gezelde. (Telefoto). De „UK 53", schipper Maarten Post, is de Urker haven binnengekomen met een man minder aan boord dan waarmee het schip maandag was uitgevaren. Gisternacht is tijdens een geweldige wind vlaag, ongeveer zes mijl uit de kust, het reeds gedeeltelijk binnengehaalde net weer over boord geslagen. Twee opva renden werden mee in zee getrokken. De 52-jarige Jaap Post en de achttien jarige Klaas Post zaten beiden bekneld in het net. Met veel moeite gelukte het de opvarenden de jongste binnenboord te krijgen. De oudste is waarschijnlijk ver doofd geweest door de klap. Hoewel men hem nog met een haak kon bereiken reageerde hij niet, maar verdween in de diepte. De nieuwe dienstregeling van de Spoor wegen gaat op 22 mei in. Zij geldt voor een geheel jaar. Frequenties worden ver hoogd, verbindingen versneld, er komen meer treinen in de spitsuren, de late avonduren en op zondagen. Er komen twee nieuwe stations en meer moderne treinstellen in dienst. Nieuw, snel elektrisch materieel maakt het mogelijk tussen Haarlem- Santpoort-IJmuiden weer een half uursdienst in te stellen. In Haarlem komen er hierdoor betere aansluitin gen met de treinen naar Amsterdam en Rotterdam. In de uurdienst Zandvoort-Haarlem- Amsterdam-Utrecht-Maastricht ko men tien stroomlijntreinen, die door splitsing in Sittard Heerlen een recht streekse verbinding geven met Am sterdam, Haarlem en Zandvoort. Op het traject Haarlem-Zand voort komst er een latere avondtrein bij. Op werkdagen komen er ook latere reismogelijkheden tussen Leeuwar den, Groningen, Enschede en Am sterdam, ook ting. in tegengestelde rich- Bussum-Zuid en Mariahoeve zijn nieuwe stations. Bussum-Zuid is het eerste parkeerstation in Nederland. Er is plaats voor enkele honderden auto's van treinreizigers uit de niet aan de spoorlijn gelegen Gooise dor pen. Mariahoeve is van belang voor de bewoners van de gelijknamige Haagse stadswijk. NEW YORK (Reuter) Wall Street heeft gisteren de zwaarste koersval onder gaan sinds 22 nov. 1963 de datum waar op president Kennedy werd vermoord. De totale koerswaarde daalde met ongeveer zes miljard dollar. De verkoopdruk was zo sterk, dat de tikker acht minuten op de handel achter kwam. Koersverliezen van twee tot drie dollar waren normaal en sommige fondsen verloren zelfs tien dollar. (Van onze correspondent) Ongeveer honderd provo's hebben gis teravond zes ruiten van het Amerikaan se consulaat-generaal in Amsterdam ver nield. Zij gebruikten stenen en een wind- pistool. Enkele van de demonstranten drongen de tuin binnen en namen de ko peren naamplaat mee. De provo's richtten hun vernielingen aan onder het oog van de bemanning van twee surveillanceauto's. Toen deze ver sterking had aangevraagd en zoals sinds kort in Amsterdam de gewoonte is een kaderlid aanwezig was, verspreidden de jongelui zich, nadat tot drie keer toe het bevel hiervoor was gegeven. Eerder hadden de provo's bij het huis van bewa ring gedemonstreerd voor de vrijlating van een van hun leiders. In Spanje, waar hij met zijn echtgeno te met vakantie was, is vannacht over leden de heer A. Jacobson, uit Aerden- hout, lid van de gemeenteraad in Bloe- mendaal en firmant van drukkerij Jacob son in de Stephensonstraat in Haarlem. De heer Jacobson heeft zes jaar zitting gehad in de raad van Bloemendaal, de eerste- twee jaar als fractievoorzitter van de VVD. Cicero: Wie bescheiden gehoorzaamt, zal waar dig zijn eens te bevelen. Partijen bij de Collectieve Arbeidsover eenkomsten in de metaalindustrie hebben vastgesteld dat de ontwikkeling der kos ten van levensonderhoud in de afgelopen twaalf maanden zodanig is geweest dat, op grond van de bepalingen in deze col lectieve arbeidsovereenkomsten de loon- en salarisschalen met ingang van 1 juli 1966 met twee percent moeten worde* verhoogd. Blijkens de considerans bij deze collec tieve arbeidsovereenkomsten gaan par tijen er van uit dat deze verhoging in het algemeen ook op de feitelijke lonen en salarissen zal worden toegekend. Aldus een mededeling van de vakraad voor de metaalindustrie en de centrale commssie voor de beambten in die indu strie. Partijen bij de collectieve arbeids overeenkomsten hebben hun vaststelling over de ontwikkeling der kosten van le vensonderhoud in de afgelopen twaalf maanden gebaseerd op de indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Stati stiek. De minister van Verkeer en Water staat, de heer Suurhoff, heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat bij de voorbereiding van de nieuwe Wegenverkeerswet de mogelijkheid tot intrekking van het rijbewijs op basis van een strafpuntensysteem wordt bestudeerd. Dit jaar zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de invloed van snel heidsbeperkingen op de verkeersveiligheid buiten de bebouwde kommen. Later zal ook een proef met een minimumsnelheid worden genomen. De controle op de naleving van de be palingen van de rijtijdenwet en het rijtij denbesluit zal strenger worden. In 1965 heeft de rijksverkeersinspectie ruim 15.000 overtredingen van deze bepalingen gecon stateerd. De minister noemt de tóeneming van het aantal verkeersongevallen in ons land „niet angstwekkend, maar wel zorg wekkend." Overheid, wetenschappelijke instellingen, organisaties op het gebied van verkeer en verkeersveiligheid en publiciteitsmedia zullen in goede samenwerking hun krach ten moeten inspannen om die toeneming zoveel mogelijk tegen te gaan, schrijft hij. Overwogen wordt ook een periodieke keuring van auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Bromfistsen wil men dan voornamelijk controleren op veranderin gen die zijn aangebracht om de snelheid en het lawaai te vergroten. Voor de twee miljoen bromfietsen een speciaal contro le-apparaat instellen vindt de minister ondoenlijk, omdat maar een klein deel van de bromfietsers hun voertuig met op zet sneller en luidruchtiger maken. Dat euvel moet door intensieve politiecontrole worden bestreden. Wat de auto's betreft wordt ook ge dacht aan een verplichte keuring bij ei gendomsovergang. Advertentie Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Daarom moet u 's avonds uw huid behandelen met Scherk Gezichtslotion. Dan verwijdert u alle stof en make up, terwijl de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Alleen zó blijft uw huid gezond en stralend mooi. In flacons v.a. f2.95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes 3,- en 3,85en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). fm Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERS STRAAT 13 - TEL. 5362 achter de DE NOOSTRAAT HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 HONDERDEN TAARTEN staan ZATERDAG voor u klaar in alle p r ij z e n bij mmmheerlijk!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1