Aardbeving in W est-T urkije Londen voorzichtig over verklaring van Soeharto FUSIE VAN TWEE OUDE HAARLEMSE ZAKEN EEG-ministers zijn het oneens over de Europese Commissie Frankrijk en Italië tegen Benelux en West-Duitsland Van dag tot dag Confrontatie tegen Maleisië Fulbright noemt Saigon groot Amerikaans bordeel Tastbaar protest van Britse boer Geen visum voor Jo Grimond Gaston Naessens bij verstek veroordeeld „Big Jim" Clark werd gekozen CENTRALE BOEKHANDEL DE ERVEN L00SJES telegrammen VRIJDAG 6 MEI 1966 VS willen studie over luchtverontreiniging Geruisloos Aanklacht in Alabama Bijval Geen kandidaat Nieuwe artsenstaking in België? Minister Veldkamp heeft beloofd, dat hij met zijn ambtgenoot Vondeling zou overleggen over een mogelijke afschaf fing van de belasting op overwerk en vakantietoeslag, waaruit zou mogen wor den geconcludeerd dat de sociale gevoe ligheid van de regering vatbaar is ge bleken voor de argumenten uit het vak- bonds- en bedrijfsleven tegen die zware heffingen. Minister Vondeling echter heeft van die «ociale gevoeligheid minder last, of laat zijn plicht tot inning van zoveel mogelijk overheidsgeld prevaleren boven die socia le gevoeligheid. Maar er komt toch ook een bijzonder belangrijk economisch ar gument om de hoek kijken: de bereidheid tot het verrichten van overwerk, die een grote factor in de bevordering van de produktie is geworden, lijdt uiteraard sterk onder de „afroming" die de rege ring door middel van de belastingtarieven toepast op de financiële vergoedingen van overwerk. En wat de vakantietoeslagen betreft: zelfs een minister van Financiën kan toch niet ongevoelig blijven voor het argument, Bat een extraatje om behoor lijk vakantie te kunnen houden noch uit sociaal oogpunt, noch uit economisch be lang gezien nuttig kan zijn als het in de schatkist terecht komt. De regering is over dit onderwerp niet eensgezind, wat pleit voor de sociale in zichten van het kabinet als geheel. Het argument van minister Vondeling dat de schatkist 75 miljoen zou derven als de heffing op bijzondere beloningen zou ver vallen, zal de meeste weerklank vinden bij de minister van Defensie. Hij heeft namelijk juist een order van 70 miljoen geplaatst voor de aanschaffing van ge motoriseerde houwitsers. Een deel van deze order zal bij Nederlandse bedrijven blijven, de rest moet uit Amerika komen. Bij die Nederlandse bedrijven zal mis schien moeten worden overgewerkt om de order op tijd klaar te hebben. De f 70 mil joen komen dus gedeeltelijk uit de zak ken van de werknemers die de houwit sers maken. Het is op die manier alle maal vlot geregeld. En houwitsers zijn, dat weet iedereen, heel wat nuttiger dan tevreden werkne mers. Ongewoon grote aantallen meldingen van nieuwe leden zijn op de partijbureaus van de grote politieke partijen binnenge komen. Men schrijft deze toeloop toe aan een „schrikreactie" op de uitslag van de provinciale verkiezingen. Velen zouden tot de conclusie zijn gekomen dat het tijd werd, adhaesie in de vorm van daad werkelijk lidmaatschap te doen blijken om de vloedgolf „van de andere zijde" te helpen weerstaan. Het zou echter een misverstand zijn, te menen dat deze toeloop iets zegt ten aan zien van de te verwachten uitslag der ge meenteraadsverkiezingen, die aanstaande zijn. De aanmeldingen betreffen kenne lijk sympathisanten die tot dusver toch al op „hun partij" hebben gestemd, maar nog geen lid waren. Het is ongeveer het zelfde misverstand als de veronderstel ling, dat alle stemmers op een bepaalde partij „partijleden" zijn. Maar de toeloop van nieuwe leden versterkt uiteraard de financiële middelen en het aanzien, waar door wellicht met wat meer nadruk en met indringender gebruik van propagan damiddelen kan worden gewerkt om stemmen te winnen uit de groep van twij felaars en a-politieken, die bij een ver kiezing altijd de onzekere factor vormen. Advertentie JUWELENKISTJES DE ORIËNT, PAARLAARSTEEG TSTANBOEL (AP) Een gedeelte van West-Turkije is door een aardbeving ge troffen. Het centrum van de aardbeving lag in Aydin ten zuidoosten van Izmir, de havenstad aan de Aegeische zee. In Aydin zijn geen persoonlijke of materiële verliezen geleden, maar in een nabijge legen dorp ontstond paniek in een volle bioscoop. Vijftien mensen werden licht ge wond, toen iedereen naar de uitgangen drong. De muren van de bioscoop en een ander gebouw scheurden. GENèVE (Reuter) De Verenigde Staten hebben donderdag de wereldge zondheidsorganisatie gevraagd de lucht verontreiniging door motorvoertuigen te gaan bestrijden. Op de algemene vergadering van de or ganisatie in Genève zei de Amerikaanse afgevaardigde, dr. William Stewart, dat deze verontreiniging overal op aarde een probleem vormt en dat zij verscheidene ziekte* veroorzaakt. (Van onze correspondent) LONDEN Ondanks de optimistische geluiden over een spoedig einde van de oorlog tussen Indonesië en Maleisië, ge baseerd op de verklaring van generaal Soeharto, neemt de Britse regering een gereserveerde houding aan. Weliswaar heeft Soeharto gesuggereerd dat de mili taire zijde van de confrontatie misschien binnenkort tot het verleden zal behoren, maar men acht een eventuele voortzet ting van de strijd met andere middelen, met name ondermijning van de weer stand van de bevolking van noordelijk Borneo en elders, even gevaarlijk voor Maleisië als de militaire operaties. Het hoera-geroep in de Daily Express over het feit dat de 50.000 man Britse troepen in Maleisië met kerstmis waar schijnlijk naar huis zullen kunnen terug keren wordt dan ook voorbarig geacht. Afwachten, is het officiële parool in Lon den, dat er natuurlijk rekening mee houdt, dat er in Indonesië nog altijd vele tegenstrijdige machten bestaan. Het feit echter, dat de Britse regrring besloten heeft tot economische hulp aan Indonesië voor een bedrag van een mil joen pond tien miljoen gulden bete kent, dat een begin van een herstel van het vertrouwen in de bekwaamheid van de Indonesische regering om zelf orde op zaken te stellen aanwezig is. Een ander hoopvol teken acht men het feit dat de Indonesische regering Singapore heeft er kend, hetgeen overigens in de lijn der verwachtingen lag omdat het gebied zich van Maleisië heeft afgescheiden. Overigens is Londen van oordeel, dat indien er een einde komt aan de mi litaire confrontatie dit uit politieke overwegingen op geruisloze manier zal gebeuren zonder enige officiële verkla ring. De laatste weken zijn in het oer woud van Borneo zeer kalm geweest, hoe wel altijd rekening moet worden gehou den met initiatieven van plaatselijke com mandanten. Soekarno's slagzin dat Indo nesië zich moet verweren tegen de be dreiging van Maleisië om zodoende het land te verenigen, heeft na de uitschake ling van de communisten, volgens Britse opvatting, alle betekenis verloren. In Londen ontkent men, dat de econo mische hulp een poging zou zijn om Indo nesië, bij wijze van omkoping, te doen afzien van de confrontatie tegen Malei sië. Engeland zelf heeft geen conflict met Indonesië. Het steunt alleen de bondge noot Maleisië. In navolging van de Ame rikaanse en Australische rijstzendingen wenst ook Engeland de Indonesische be volking humanitaire hulp te verschaffen. De hulp zal in natura worden gestuurd met als eerste doel de economie plaatse lijk te helpen stabiliseren, zodat er geen WASHINGTON (AP) De democrati sche Amerikaanse senator J. W. Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor de Buitenlandse Betrekkingen heeft ver klaard dat „Saigon zowel letterlijk als fi guurlijk een Amerikaans bordeel is ge worden." Fulbright uitte opnieuw critiek op de Amerikaanse buitenlandse politiek. Zowel Gold water en de republikeinse senator Ja cob Javits vielen de bewering van Ful bright aan dat de Amerikanen tekenen gaan vertonen van de machtswellust die hebben geleid tot de val van Napoleon en nazi-Duitsland. William Francis, een rustige boer uit het Britse graafschap Bedford shire, heeft sinds enige tijd meer dan genoeg van het verkeer dat vlak bij zijn boerderij voorbijjakkert over een van de wegen die aansluiting geeft op de snelweg Londen-Bir- mingham. Gisteren ging hij tot daden over. Hij liet zijn schapen los op de weg. Het resultaat was ver rukkelijk, voor hem, en verbijste rend, voor het snelverkeer. Er ont stond in een minimum van tijd een file van vele kilometers. Het duurde enkele uren voordat de politie de weg weer vrij had gemaakt. sprake van is dat het geld voor militair doeleinden zal worden gebruikt. Gezien de verbetering van de betrekkingen tussen Engeland en Indonesië kan men de vraag stellen of de Britten thans bereid zijn om de tot nu toe geweigerde Rolls Royce-mo- toren voor de door Indonesië bestelde Fokker-Friendships te leveren. Bij informatie te bevoegder plaatse kregen wij ten antwoord, dat deze kwes tie voortdurend wordt onderzocht. Maar pas wanneer de toestand zich duidelijk gewijzigd heeft en de confrontatie wer kelijk van de baan zal zijn, zullen de Brit ten aan het Nederlandse verzoek willen voldoen. Dit tijdstip is echter nog niet aangebroken. LONDEN (AP) De Britse liberale leider, Jo Grimond, die vandaag voor een bezoek van vier weken naar China ver trokken zou zijn, is thuisgebleven. Hij heeft geen visum gekregen. Pas donderdagavond deelde de Chine se ambassade in Londen hem mee dat zijn bezoek op dit ogenblik „niet opportuun" is. Grimond had de toestand in China willen bestuderen. Hij zou de reis ma ken in opdracht van een zondagsblad. PARIJS (AFP) Een rechtbank in Pa rijs heeft Gaston Naessens, de man die beweerde een middel tegen leukemie en kanker te hebben ontdekt, bij verstek ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en verlies van zijn burgerrechten voor tien jaar. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft een aanklacht ingediend tegen de wijze, waarop in het district Dallas is geknoeid om sheriff „big Jim" Clark een felle voorstander van rassenscheiding bij de voorverkiezingen in het zadel te helpen. Men verklaarde eenvoudig de stemmen van 1800 negers ongeldig. Daardoor kon Clark zijn gematigde tegenstander ver slaan. Hij kreeg 92 stemmen meer. Het ministerie eist dat Clark's tegen stander gekozen zal worden verklaard tot hoofd van de politie in het district Dal las. Clark gaf vorig jaar zijn onderge schikten opdracht in Selma geweld te ge bruiken tegen voorvechters voor gelijke Advertentie v/h MUL STAP Grote Houtstraat 63 Grote Houtstraat 100 FUSIE Na ampele overwegingen en lang beraad is besloten de Centrale Boekhandel v/h Mul en Stap onder te brengen bij Boe,khandel De Erven Loosjes N.V., Grote Houtstraat 100, Haarlem. PERSONEEL Het voltallige personeel van de Centrale Boekhandel blijft, zodat u naast enige nieuwe gezichten het u reeds enige tijd vertrouwde personeel in het nieuwe adres terugziet. PROTESTANT CHRISTELIJKE AFDELING Deze belangrijke afdeling blijft gehandhaafd in een speciaal hiervoor ingericht gedeelte in perceel Grote Houtstraat 100. ABONNEMENTEN EN VERVOLGWERKEN Dezelfde employé blijft deze afdeling verzorgen, welke in geen enkel opzicht een wijziging ondergaat. GIRO en TELEFOON Zowel het giro- als telefoonnummer ondergaan geen wijzigingen. Gironummer 8699 Telefoon 10305 OVERTOLLIGE VOORRAAD Deze voorraad wordt tegen een zeer lage prijs opgeruimd, uitsluitend IN PERCEEL GROTE HOUTSTRAAT 63 (Centrale Boekhandel). Voor onze vaste cliënten hebben wij 2 voorkeurdagen vastgesteld en wel 9 en 10 mei. Na deze datum wordt een ieder in de gelegenheid gesteld van de bijzondere aanbie dingen gebruik te maken. VERANTWOORDING Deze fusie is geen stap terug. Integendeel. Door deze samensmelting zijn wij in de gelegenheid een meer servicegevende en voorraadhoudende Boekhandel naar voren te brengen. Immers de boekvoorraad wordt meer variërend en uitgebreid. De bibliografische informatie, het bestellen van boeken, de bezorging, kortom alles wat de boekhandel in het algemeen aangaat, wordt meer efficiënt. Dit alles is zowel in uw als in ons belang. DE DIRECTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een nieuwe Europese Commissie moet nieuwe gezichten hebben. Dat was het woord van Frankrijks minister, Couve de Mur- ville, toen de zes ministers van Bui tenlandse Zaken gisteren in Brussel eerst tijdens een lunch, daarna nog in besloten vergadering spraken over de samenstelling van de gefusioneer de commissie van veertien leden, die de huidige Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de commissies van de Eura tom en de EEG moet vervangen. In eerste instantie ging het er om wie voorzitter van de nieuwe commissie zou worden. De Duitse minister van Buiten landse Zaken, Schroder, stelde zoals afgesproken met zijn Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse collega's voor, de huidige voorzitter, professor Walter Hallstein, voor twee jaar te benoemen. Hij voerde daarbij als argument aan dat het verstandig is de nieuwe commissie te la ten leiden door iemand die genoeg erva ring heeft, die weet welke problemen er zijn, die het bewijs heeft geleverd dat hij de functie „uitmuntend" kan vervullen enz. enz. Minister Luns viel hem direct bij, evenals de ministers Harmei van België en Werner van Luxemburg. Italië zweeg in alle talen en ook dat berustte op een afspraak, met name met Frankrijk. Mi nister Couve de Murville vroeg daarop in de ministerraad het woord. Hoffelijk en koel als altijd zei hij, dat hij die argumenten over continuïteit en ervaring eigenlijk geen goede argumenten vond. Frankrijk, zo sprak hij, is van Couve de Murville oordeel dat de nieuwe commissie nieuwe gezichten moet tonen. „Wanneer wij", zo ging hij verder, „het niet eens kunnen worden over de samenstelling van een nieuwe commissie, laten we dan gaan pra ten over de mogelijke verlenging van de mandaten van de drie oude commissies". Trouwens, zo voegde hij er aan toe, het Nederlandse parlement heeft nog niet eens de fusie van de executieven willen behandelen. „Mon cher ami Luns" zal dat ongetwijfeld met mij eens zijn. Nog voordat de „cher ami Luns" had kunnen antwoorden, sprong minister Schroder op. Hij verwees naar Luxem burg en hij herinnerde Couve de Murvil le er aan dat daar was besloten dat de fusie van de executieven zou doorgaan, maar dat de ratificatie-oorkonden pas zou den worden getekend, wanneer er over eenstemming zou bestaan over de samen stelling van de nieuwe commissie. Daar op had Couve de Murville geen antwoord. Het bleek trouwens dat niemand een an dere kandidaat voor het voorzitterschap stelde en dat ook niemand meer behoef te gevoelde om over de verdere samen stelling van de nieuwe commisie te spreken. De raad heeft toen voorzitter Werner gevraagd contact op te nemen met professor Hallstein om te zien wat kan worden gedaan met betrekking tot het accrediteren van de tien ambassa deurs van derde landen die daarop wach ten. En in de Raad van Ministers van begin juli zal men het opnieuw hebben over de samenstelling van de nieuwe commissie. BRUSSEL (Reuter) Bijna de helft van de ongeveer 12.000 Belgische artsen zal dertien mei het werk neerleggen. Zij protesteren tegen de aangekondigde maat regelen van de overheid tegen artsen, die de door de regering vastgestelde honora ria negeren. De staking werd aangekon digd door een van de twee artsenvereni- gingen. 3 Betoging. Dertien studenten zijn donder dag gearresteerd in Leeds voor het roe pen van anti-Amerikaanse leuzen tegen een lid van het koninklijk huis en het dragen van spandoeken waarop om vrede iiï Vietnam werd gevraagd. Tarwe. President Johnson heeft de mi nister van Landbouw, Orville Freeman, opdracht gegeven het met tarwe te be zaaien areaal voor de oogst in 1967 met vijftien percent uit te breiden. Het areaal zal hierdoor komen van ruim twintig miljoen tot 24 miljoen ha. Honorarium. De honoraria van de Britse artsen gaan flink omhoog. De 23.000 huisartsen, die vorig jaar met staking dreigden om betere arbeidsvoorwaarden in de nationale gezondheidsdienst af te dwingen, krijgen duizend pond sterling ongeveer tienduizend gulden meer. Deze verhoging wordt over twee jaar uitgesmeerd. De huisartsen gaan nu ge middeld 40.000 gulden verdienen. Bliksem. Een Brits VC-10 straalvliegtuig dat met zeventig passagiers naar Sin gapore was vertrokken is een half uur na de start naar Londen teruggekeerd, omdat de bliksem in een motor gesla gen was. Het toestel landde veilig. Diefstal. Dieven zijn er met een aantal juwelen van de echtgenote van Henry Ford, de Amerikaanse autofabrikant, vandoor gegaan. De kostbaarheden, die in een hotelsuite in New York lagen, zijn tussen de 150.000 en 180.000 gulden waard. Oorlogsmisdaden. Een Duits onderdaan, die door een geallieerde rechtbank voor oorlogsmisdaden is veroordeeld, kan voor dezelfde feiten niet opnieuw door een Duitse rechtbank worden vervolgd. Dit heeft het Federale Gerechtshof in Karlsruhe donderdag bepaald. Aanvaring. Bij de haven van El Callao in Peru zijn donderdag een Peruaans vissersvaartuig en een Amerikaanse trawler met elkaar in aanvaring ge weest. Twaalf van de zestien opvaren den van het Peruaanse schip verdron ken. Rechters. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft don derdag uit een voordracht van het co mité van ministers de Turkse profes sor Suat Bilge en de Britse rechtsge leerde sir Humphrey Waldock gekozen als rechters van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straats burg. Bevolking. De bevolking van New York is met twee percent afgenomen tussen 1960 en 1964. Een half miljoen blan ken zijn de stad uitgetrokken en onge veer 400.000 Portoricanen en andere niet blanken zijn er komen wonen. De be volking daalde van 7.706.300 in 1960 tot 7.558.500 in 1964. Misgreep. Gemaskerde mannen hielden donderdag een auto aan die een be- bedrag van 100.000 gulden naar een bank in het Engelse Maidstone vervoerde. Zij graaiden een zak weg die op de achterbank lag en maakten zich uit de voeten. Hun buit was echter teleurstel lend. De middagboterhammetjes van de bankbedienden. Het geld lag in de ge sloten kofferruimte van de auto.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3