Felle aanklacht in boek ten bate van het Defence and Aid Fund" De apartheidswetten sinds 1948 Donderdag t.v.-veiling voor slachtoffers rassenscheiding Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJ mui der Courant Onderdrukking „Doodschieten" Verwoerd Sabotage Kees Maas f ipSgl VERWOERDS APARTHEID en het Nationaal-socialisme Hendrik Verwoera „DE TRADITIONELE Afrikaner opvattingen over de rasverhoudingen, samen te vatten als „geen gelijk heid in kerk en staat", bleken lang vóór 1948, vóór de introductie van apartheid, de wetgeving al te beheer sen, omdat er tussen de behandeling van Afrikanen onder Engelssprekende en Afrikaanssprekende blanken geen wezenlijk verschil bestaat". Deze uitspraak is van dr. K. L. Roskam, wetenschappelijk medewerker bij het Afrika-instituut van de universiteit van Leiden. Deze schrijver van het boek „Alleen voor blanken" heeft in de pocket „Apartheid", die ter gelegenheid van de actie „Een ton d'r op" door II. J. Paris, Amsterdam, wordt uitgegeven, een uitvoerig artikel gewijd aan de voor geschiedenis van de apartheid in Zuid-Afrika. HIJ STELT dat het er voor de Afri kanen weinig toe deed en doet alsof het nu generaal J. C. Smuts was met zijn „christelijke voogdij" of do minee Malan met zijn apartheid. In wezen verandert er niets zolang de blanken aan de macht zijn. Maar een karakteristiek verschil tussen de peri oden vóór en na 1948 was dat voor die tijd de wetgeving, die de positie der Afrikanen regelde, een opportunisti sche zaak was. In 1948 kwam Zuid-Afrika „van de hypocriëte aanpak, stoelend op Engels georiënteerde double-talk en voortge komen uit de eisen van industriële ver houdingen, in het tijdperk van open, onverbloemde discriminatie". DR. ROSKAM zegt dat de toenemen de druk van de wereldopinie de Zuid- afrikaanse regering er toe bracht deze onverbloemde discriminatie te verzach ten door een begin te maken met ter ritoriale scheiding. „Discriminatie van de Afrikanen in blanke gebieden zou immers minder erg zijn als de Afrika nen in eigen gebieden naar eigen hoog ten ongestoord konden opklimmen". Dr. Roskam meent dat van die terri toriale scheiding niets is terecht ge komen omdat van oudsher de blanke behoefte aan zwarte arbeidskracht ter plaatse van de blanke Zuidafrikaanse bezigheden meer invloed bleek te heb ben dan de theoretische, wellicht goed bedoelde opvattingen van een kleine minderheid onder de denkende Afrika ners. „DE OVERWELDIGENDE meer derheid der Afrikaners wil geen ge lijkberechtiging, maar acht de toe komst voor hen veilig gesteld door voortgaande onderdrukking. Dit is een misdadige en tegelijk tragische ver blinding. Misdadig, omdat de meer derheid van de Zuidafrikaanse staats burgers aan voortdurende discrimina tie, exploitatie en vernedering onder worpen is en blijft. Tragisch omdat de Afrikaners de ideologische rechtvaar diging van hun hardnekkigheid tot het belangrijkste onderdeel van hun puri teins-calvinistisch geloof hebben ge maakt. Apartheid en discriminatie, kortom de gehele ideologische onderbouw van het Zuidafrikaanse leven, maken ge bruik van de bijbel en van de kerk. Een en ander wordt niet gezien als zwakte, maar als kracht, als een door God gewenste orde. Zo zei Verwoerd in 1959 dat alles in orde was met Zuid- Afrika, want „God regeer". In het zelfde jaar zei deze geboren Amster dammer: „Ons taal sal nie vergaan nie, want ons volk sal nie vergaan nie. En ons volk sal nie vergaan nie want ons hê 'n roeping van Bo vir die kers tening van Afrika". Dr. Roskam stelt in zijn bijdrage dat religie dienstbaar is gesteld aan het Afrikaner groepsnationalisme, en dat hieruit de ideologie van het uit verkoren blanke volk is ontstaan, waarin begrippen als volkscultuur, volksbewustzijn en volkswil een grote rol spelen. „Afrikanerdom is sterk gekant tegen liberalisme en marxisme, cosmopoli- tisme en internationalisme worden als lafheid, gebrek aan nationaal besef en mammondienst gezien." En de schrijver constateert dan dat er nog Nederlanders zijn die er moeite mee hebben parallellen tussen deze Afrikaner ideologie en het nazisme te erkennen. Toch acht hij deze parallel len onmiskenbaar: Ook Afrikanerdom verheerlijkt de wil van het raszuivere volk, dat in staat is alle stoffelijke en geestelijke moeilijkheden te overwinnen. Ook Afrikanerdom verheerlijkt het leiderschap, de elite en de strijd om de strijd. Ook Afrikanerdom is anti- Brits, anti-semitisch, anti-liberaal, an ti-socialist, anti-communst, anti-kapi talist. Dr. Roskam zegt dat een reeks van militante nationaal-socialistische bewe gingen in Zuid-Afrika iedere twijfel aan de parallellie tussen nazisme en Afrika nerideologie wegneemt. „Deze organi saties staan onder controle van leiden de Afrikaners en omvatten vrijwel de gehele bovenlaag van het Afrikanervolk. Het zijn Broederbond, Ossewag, Brand- wag, Grijshemden, Nuwe Orde, Trek- maats, Calvinistische Bond, Republi keinse Bond, Handhawersbond en Rui- terwag". De schrijver oordeelt dat er niet al leen negatief overeenstemming is tus sen nationaal-socialisme en Afrikaner dom, maar dat ook positief de natio naal-socialistische opvattingen met be trekking tot de verwezenlijking van „volkse" idealen als geschikt voor Afri kanerdom worden verwelkomd. „Hoe verwrongen en van christelijke idealen afgeweken de gedachten kun nen zijn in Zuid-Afrika, blijkt uit de discussie, die gevoerd werd naar aanlei ding van de amendering van de Immo- raliteitswet in 1949. Het parlementslid van Nierop was van mening dat men sen die sexuele omgang met iemand van een ander ras hebben „doodgescho ten" moesten worden. Zware straffen bleken de „gemengde" omgang niet te stoppen. Prof. H. J. Venter uit Preto ria stelde voor de overtreders te castre ren omdat zij toch maar „armzalig men senmateriaal" zijn. Dominee Norval bleek het hier niet r 0f- mee eens, omdat de bijbel zegt: „Wees vruchtbaar en vermenigvuldigt u". Zijn oplossing was de doodstraf of levens lange gevangenisstraf." In enkele noten geeft dr. Roskam na dere toelichtingen op zijn betoog, dat wij uiteraard slechts fragmentarisch hebben kunnen weergeven. Belangwek kend is met name zijn beschouwing over de in 1959 overleden Oswald Pirow, die een van de bekendste nationaal-socialis- ten in Zuid-Afrika was. „In 1946 schreef deze Pirow, die minister van Justitie en van Oorlog is geweest, in zjjn blad „Die Nuwe Orde" over zijn bezoek aan Hitier: „Zijn woor den waren logisch, kristalhelder en sterk... Het was de taal van de twintig ste eeuw. Toen wij een paar uur later vertrokken, zei ik tot mijn vrienden: hij is de grootste man van zijn tijd, misschien de grootste van de laatste duizend jaar. Dat is vandaag de dag nog mijn mening". Dat was in 1946 in een in Zuid-Afrika verschijnend Afrikaner tijdschrift. Pi row maakte het ontwerp voor de Chris telijke Nationale Republiek (Die Nuwe Orde) waarvan Malan in 1941 onder stormachtige toejuichingen verklaarde dat de Nationale Partij eenmaal aan de macht gekomen zeker 80 tot 85 percent zou uitvoeren. Deze verklaring van Ma lan is nooit ingetrokken, nooit herroe pen. Ook Verwoerd heeft in zijn tijd als hoofdredacteur van de Transvaler menigmaal vleiend commentaar gele verd op Pirows ideeën. Van die ideeën zijn de volgende vol doende om de parallellie met fascisme en nazisme aan te tonen: „Geen invloed zal getolereerd worden, die zelfs ook maar in de verstverwij derde toekomst de mogelijkheid zou scheppen van enige vorm van gelijkheid tussen blank en niet-blank. „De niet-blanken zul len onderworpen worden aan dwang arbeid." Pirow, die bij de executie van Go ring com suis zijn blad liet uitkomen met een zwart-omrande voorpagina, gewijd aan de „herinnering aan de martelaren van Neurenberg", zei over de joden in oktober 1945: „Ik geloof dat als alle joden van de aardbodem verdwijnen, de wereld een betere plaats zal zijn". Pirow is slechts een voorbeeld, zegt dr. Roskam Dat blijkt wel als men in de pocket de bijdrage leest van een medewerker van de Nieuwe Rotter damse Courant. We kunnen de verlei ding niet weerstaan ook hieruit wat te citeren. Hij zegt bij voorbeeld dat het Ne derlandse volk tot de dag van vandaag niet weet, dat nog in 1943 het Zuidafri kaanse Hooggerechtshof Dr. Verwoerd 1949 Prohibition of Mixed Marriages Act. Huwelijken tussen blank en niet- blank verboden. 1950 Immorality Act. Sexueel verkeer tussen blank en niet-blank ver boden. 1950 Population Registration Act. Iedereen moet een identiteitskaart heb ben waarop zijn ras staat aangegeven. Blanke: „hij die er als een blanke uitziet en niet algemeen als een kleurling wordt beschouwd". In 1962 werd daaraan toegevoegd: „hij die algemeen als blanke wordt beschouwd, ook als hij er niet als blanke uitziet". Dit vanwege de handel met Japan. 1950 Group Areas Act. De regering kan aparte woongebieden aanwijzen, en dwingen daarheen te verhuizen. Afrikanen mogen in hun stads wijken geen onroerend goed bezitten. 1950 Wet op de Bestrijding van het communisme. Strafbaar: „iedere daad die erop gericht is, enigerlei doelstelling van het communisme te be vorderen". Communist: „hij, die zichzelf communist noemt of zich te enigertijd voor of na de aanvaarding van de wet als zodanig heeft beschouwd, of die door de minister van Justitie als zodanig wordt beschouwd". In 1960 uitgebreid tot ANC en PAC. Straffen o.a.: huis arrest, spreek- en schrijfverbod. 1951 Bantu Authorities Act. Een systeem van door de regering betaalde en van de regering afhankelijke stamhoofden. Traditionele stamhoof den worden afgezet als ze voor de regering onbetrouwbaar zijn. 1952 Wet op de afschaffing van passen. In feite de invoering van persoons bewijzen (i.p.v. losse documenten) en uitbreiding ervan tot Afrikaanse vrouwen. Veel verzet, pas in 1963 algemene invoering. 1953 Criminal Law Amendment Act. Wie deelneemt aan een campagne van geweldloos verzet tegen apartheid, kan gestraft worden met 3 jaar en/of 10 zweepslagen. 1953 Native Labour Act. Absoluut stakingsverbod voor Afrikanen. 1953 Bantu Education Act. Apartheid bij lager- en middelbaar onderwijs. Alle onderwijs voor Afrikanen onder de staat, onderwijs in stamtalen. 1954 Natives Resettlement Act. Vier Afrikaanse woonwijken bij Johannes burg worden tot blank gebied verklaard en afgebroken. Nieuwe woon wijken op 15 a 20 kilometer van het centrum ingedeeld naar stammen. Indische winkeliers bij elkaar gezet. In 1961 was dit in vrijwel alle steden gebeurd. 1955 Departure from the Union Regulation Act. Verlaten van het land zon der uitdrukkelijke toestemming overheid strafbaar (3 maanden tot 5 jaar). 1955 Criminal Procedure and Evidence Act. Politie mag huiszoeking doen zonder machtiging. 1956 Native (Prohibition of Interdicts) Act. Als een Afrikaan door een ambtenaar uit een huis of een gebied wordt gezet, en dit blijkt om onwettige redenen te zijn gebeurd, dan kan hij geen verhaal krijgen. 1956 Separate Voters Representation Act. Kleurlingen in de Kaapprovincie voortaan op aparte kiezerslijsten. Ze mogen enkele blanke vertegen woordigers kiezen in het parlement. Deze maatregel werd door het Hooggerechtshof ongrondwettig verklaard, waarna de regering de grondwet wijzigde. 1956 Industrial Conciliation Act. 1. Verbod voor Afrikanen om lid te zijn van een vakbond. 2. Bevestiging en uitbreiding van het systeem van voor blanken gereserveerde beroepen. 1959 Promotion of Bantu Self-Government Act. Afschaffing (blanke) parle- mentsvertegenwoordigers voor Afrikanen. Begin van de Bantus tan- politiek. 1959 Extension of University Education Act. Apartheid aan universiteiten. 1960 Unlawful Organisation Act. Uitbreiding verbod communistische partij tot ANC en PAC, de politieke organisaties der Afrikanen. 1962 Sabotagewet. Sabotage is zo ruim gedefinieerd, dat ook het kladden van anti-apartheidsleuzen op een schutting eronder valt. Straffen van 5 jaar tot en met de doodstraf. De beklaagde moet bewijzen dat hij geen sabotage heeft gepleegd. 1963 90-dagenwet. Zonder aanklacht kunnen personen gevangen worden gehouden voor aaneensluitende perioden van 90 dagen (m.a.w. onbe perkt) op het vermoeden dat zij een misdrijf hebben begaan, of omdat ze inlichtingen kunnen verschaffen (in 1965 vervangen door 180- dagen-wet)In deze wet komt ook een bepaling voor, die het mogelijk maakt mensen na het uitzitten van hun straf voor onbepaalde tijd vast te blijven houden. 1963 Bantu Laws Amendment Act. Elke Afrikaan wiens arbeid niet strikt noodzakelijk is, kan uit de blanke gebieden worden gezet (ook al is hij er geboren). 1965 180-dagenwet. Zonder aanklacht detentie tot 180 dagen van mensen die in processen als staatsgetuigen zouden kunnen optreden. bij diens beledigingszaak tegen de „Jo hannesburg Star" geheel in het onge lijk stelde omdat hij „doelbewust mo rele steun verleend heeft aan de vijand m és m* ook's mm(«fes «m tiMmrnrn.im Deze montage toont links het affiche voor de veiling en daarnaast twee werken, die donderdag zullen wor den geveild. ZOALS MEN in ons blad al heeft kunnen lezen hebben meer dan hon derd kunstenaars werken ter beschik king gesteld voor een veiling in Fras- cati in Amsterdam. De opbrengst is bestemd voor de actie „Ton d'r op" ten bate van de slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika. De initiatief nemers van deze actie, Renate Rubin stein, Frank Lodeizen en Aad Nuis, willen zo daadwerkelijk instemming- betuigen met het besluit van de Neder landse regering de „ton van Luns" ter beschikking te stellen voor de juridi sche en sociale bijstand aan apart heidsslachtoffers. Houtsnede „Noord-Holland" Peter Alma. van HET COMITé van schrijvers en kunstenaars, dat achter de actie staat, wordt gevormd door A. Roland Holst, S. Carmiggelt, C. Westerik, H. Mulisch, W. Couzijn, Godfrfied Bomans, Peter Vos, H. A. Gomperts en Lucebert. De opbrengst van de actie wordt in ont vangst genomen door de Nederlandse afdeling van het Defence and Aid Fund en dan overgedragen aan het trust fonds van de Verenigde Naties, nu de Zuidafrikaanse afdeling van het De fence and Aid Fund is verboden. DE VEILING in Frascati wordt in haar geheel door de VPRO op het eer ste net uitgezonden. Onder leiding van voorzitter Lucas van der Land en vei linghouder H. J. Koeman zal een ge varieerde uitzending tot stand komen met een aantal onverwachte aspecten, waarbij Zuid-Afrika en de apartheid steeds centraal zullen staan. Producer is Ton Hasebos, medewerking wordt onder meer verleend door Harry Mu lisch, J. H. Donner, H. A. Gomperts, Rinus Ferdinandusse, Henk van Ulsen. Alle medewerkers schenken hun hono rarium aan de actie. MAANDAG en dinsdag zullen in museum Fodor, Keizersgracht 609 in Amsterdam kijkdagen worden gehou den, ook 's avonds. Door de aanwezig heid en medewerking van vele beken de en onbekende Nederlanders zal Fodor gedurende deze dagen een leven dig centrum van de actie zijn. Men kan er biedingen op bepaalde kunst werken afgeven en uitnodigingskaar ten vragen voor de veilingavond zelf. Deze uitnodigingskaarten kunnen ook schriftelijk worden aangevraagd bij één van de correspondentieadressen van het comité, of telefonisch bij mu seum Fodor gedurende de kijkdagen. Dit alles zolang de voorraad strekt, want de veilingzaal van Frascati is niet bijzonder groot. De correspondentie-adressen zijn: Renate Rubinstein, O. Z. Achterburg wal 171, Amsterdam, tel. 237014. Aad Nuis, Keizersgracht 18A, Amster dam, tel. 217878, toestel 3324, na zes uur 38514, en zijn dagblad als werktuig beschik baar heeft gesteld aan de nazi's in Zuid-Afrika". „Evenmin weet men hier dat hij door middel van „Die Transvaler" de men sen ophitste tegen prins Bemhard toen deze volgens de wens van het Neder landse oorlogskabinet en met toestem ming van de Zuidafrikaanse regering voor de radio de aldaar gevestigde Nederlanders opriep voor de militaire dienst". De schrijver citeert ook Verwoerds kroonprins Vorster in 1942: „Wij zijn voorstanders van christelijk natio nalisme, dat een bondgenoot is van nationaal socialisme. Men kan dit anti-democratische beginsel dicta tuur noemen als men wil. In Italië heet het fascisme, in Duitsland na tionaal-socialisme, en in Zuid-Aïrika christelijk nationalisme". „Vorster was generaal van de Os sewag Brandwag" zegt de schrijver, „een soort Afrikaanse SS, die sabota ge bedreef tegen de geallieerde oor logsinspanning in het district Port Elisabeth. Hij werd in september 1942 door de regering-Smuts tot het einde van de oorlog gedetineerd. Niemand weet ervan en daarom hoorde men ook nauwelijks iets toen Nederland nog niet zo lang geleden een speciaal afgerich te politiehond leverde aan de politie van dit heerschap". Aan het boekje „Apartheid" hebben tal van bekende figuren meegewerkt. We treffen onder anderen de namen aan van dr. W. A. Visser 't Hooft, de gewezen secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, prof. Gom perts, prof. dr. Gesina van der Molen, prof mr. Röling, dr. J. W. Schulte Noordholt, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, canon Collins en prof. Presser. Ook onze reisredacteur mr. H. A. Lef- felaar leverde een bijdrage. „Apartheid" zal op 12 mei in het ka der van de actie „Ton d'r op" ver schijnen en een dag later in elke boek handel verkrijgbaar zijn. De prijs is 4,90, voor het overgrote deel komt dit bedrag ten bate van de actie. Een andere mogelijkheid om de actie te steunen is het gireren van een gift op nummer 609900 van Defence and Aid Fund Nederland, Amsterdam. Op het strookje: „Actie Ton d'r Op". In Zuid-Afrika zijn meer dan veertien duizend boeken verboden. Tot de verbo den auteurs horen onder meer Tolstoj, Dostojevski, Gorki, Joyce, Hemingway, Faulkner, Steinbeck, Mailer, Bellow, Russell, Hardy, Schnitzler, Sartre, Mora* via, De Maupassant en Zola,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13