Kans op hogere belastingen in EEG is vrij groot HET WEER Praalwagens trokken door bollenstreek Kasieppo tegen volksstemming in West-Irian Fusie AEG en T elef unken Voorzitter van r.k.-beambten waarschuwt de KVP e ruyter N S U Sprookjesland in corso Rapport economische politiek: „VS heeft vijfduizend kernwapens in Europa" Droogdok breekt Artistiek klimrek Levenslang voor moordenaars van Britse kinderen Krediet duurder Volkscongres van Indonesië vergadert nog niet De veiligheid van auto's in de VS Minister J. Luns bevestigt Soumokils dood 13M1II1SII WÊÊÊÊKÊÊm CHRIST! A ANSE lïntermeubeti Het bijzondere van Intermeubel is de grote keuze op internationaal niveau P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 155 ZATERDAG 7 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wij ks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: 20 jaar SED 3 Uit stad en omgeving 4. 5, 6, 7 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton 8 Beeldverhalen8 Economisch nieuws 9 Effecten en Gèldmarkt9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Ferdinand10 Sport 11 Erbij 18-23 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Nachtvorst - Het bloemencorso in de Bollen streek heeft vanmorgen een goede start gehad. Onder een stralend zon netje werden de praalwagens opge steld met daartussenin de talrijke muziekkorpsen. Beschenen door de gullachende zon verrichtte dë jury haar werk. Klokslag half elf, toen wolkenmassa's zich samenpakten, zette de stoet van versierde wagens zich in beweging en vulde de Bollen streek zich met vrolijke muziek en straf tromgeroffel. Vierhonderd politiemensen waren extra ingezet en hadden al uren te vo ren de handen vol gekregen. Nu kon den zij even pauseren tot de stoet voorbij was. Daarna begon voor hen de drukte weer, want langs de hele route en in de omliggende straten stonden de auto's bumper aan bum per. Mensenmassa's waren op de been gekomen en verdrongen zich allerwege om maar niets te missen van de bijzonder fraaie praalwagens, waarvoor 4000 manden met bloemen gebruikt zijn. Tot laat in de middag is het druk gebleven in de Bollenstreek. Minister McNamara: «Slt WËÊÊÊêMÈêmém u; m&M --• Met advies op andere partij te stemmen als belastingverlaging niet doorgaat en de plannen van Veldkamp wel Het woord is aan FLEXOROL" FLOORYAN" De Houtwerf" .De Steenwerf' N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Fa. Gebr. JAK Santpoort marktplein ijmuiden COIFFURES DE VRIES dealer KOSTER GARAGE 15 JAAR N.S.U.-SERVICE IJmuider Courant De kans is groot dat de belastingen in de zes landen van de Europese Ge meenschap (EEG) zullen worden verzwaard. Een hogere druk van de belastingen dient echter zodanig te worden geconstrueerd, dat de inves teringen van de ondernemers en de particuliere besparingen zo weinig mogelijk in de weg wordt gelegd en tevens aansluit op de voorgenomen belastingharmonisatie tussen de zes staten. Dit is één van de conclusies uit het eerste rapport over een eco- nomische politiek op middellange ter mijn (tot 1970) dat een aantal deskun digen uit Italië, West-Duitsland, Frankrijk en de Beneluxlanden heeft opgsteld. Het rapport wordt ge noemd „een belangrijke stap op weg naar economische integratie". De deskundigen onder wie de Neder landse secretaris-generaal van Economi sche Zaken, prof. Brouwers, brengen de kwestie van de belastingdruk ter sprake bij het beleid dat dient te worden ge voerd om de ontwikkeling van de vraag gericht te doen zijn op de coördinatie van een snelle economische groei met een be vredigende ontwikkeling van de prijzen en het evenwicht op de betalingsbalansen. Opgemerkt wordt dat het in het bij- ionder noodzakelijk is de prijzen stabiel te houden, te streven naar een evenwich tige vooruitgang op sociaal en regionaal gebied en alle krachten in te spannen ten behoeve van het wetenschappelijk en technisch onderzoek en de ontwikkeling daarvan. Het comité, wijzend op het la biele karakter van het verwachte econo mische evenwicht in de Europese gemeen schap, wijst daarin voorts op de gevaren van een Overmatige uitbreiding van het particuliere verbruik en de openbare uitgaven. In het rapport wordt geschat, dat per jaar het reële bruto produkt van de EEG tussen 1965 en 1970 met ongeveer 4.3 per cent zal toenemen. In de vijf jaren tussen 1960 en 1965 was dit percentage 4.9 per cent. De algemene produktiviteit van de „zes" zal in de komende vijf jaar vermoe delijk met 3.8 percent per jaar stijgen. Dit zou betekenen, dat de produktie per werker in nauwelijks 20 jaar zal worden verdubbeld.- Wat de economische ontwikkeling in de EEG betreft zal echter rekening moeten worden gehouden met het feit, dat het aantal beschikbare arbeidskrachten lang zamer zal toenemen dan in de afgelopen vijf jaar, waardoor de economische groei vrijwel geheel zal afhangen van de toe komstige produktiviteitsverbeteringen. Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met weinig bewol king, plaatselijk nachtvorst en tot zwak afnemende noordwestelijke wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. v (Van een onzer verslaggevers) De noeste arbeid van ruim 250 bloem- stekers- en steeksters was gisteravond reeds duidelijk zichtbaar in de hallen van de H.B.G. in Lisse, toen daar de laatste hand werd gelegd aan de 23 praalwa gens, die in het bloemencorso zouden meerijden. Bijzonder intensief is er ge werkt, waarbij de vraag over het al dan niet gereedkomen van de wagens aan vankelijk allerwege te horen was, doch met het vorderen van de uren bleek, dat rappe handen veel vermogen. Vanmorgen omstreeks half elf zette de de stoet met daartussen de talrijke muziekkorpsen zich in beweging. Opmer kelijk is, dat het accent dit jaar veel meer gelegd is op bewegende voorwerpen, ter- WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Defensie, McNamara, heeft meegedeeld dat de Verenigde Sta ten in Europa vijfduizend kernwapens be schikbaar hebben. Hij zei dit in de se naatscommissie voor de nationale veilig heid. De voormalige opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad, werd gevraagd, hoeveel van deze wapens even tueel gebruikt zouden moeten worden. „Het aantal dat betrekking heeft op een specifieke taak", aldus Norstad, zou vijf kunnen zijn. Dat zou voldoende kunnen zijn". Aan de andere kant, zo zei hij, zouden het er ook vijftig, honderd of meer kunnen zijn. „Maar eerlijk gezegd, zou ik mij tot tactische kernwapens beperken in plaats de grote strategische wapens te gebrui ken". LONDEN (Reuter) Een droogdok, dat van Engeland naar Amerika werd ge sleept, is vrijdag tijdens een storm op de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. De runner van het tweehonderd meter lange dok werd aan boord genomen door de Amerikaanse sleepboot Alice L. Mo- ran. Het achterstuk van het droogdok ver dween in de golven. Duitse en Nederland se sleepboten hebben koers gezet naar de plaats van de ramp. wijl de uitbeeldingen ook sierlijker zijn dan in voorgaande jaren. Zo ziet men een dierentemmer met bewegende apen en is er de rattenvanger van Hameln,' die ge zeten tussen de kantelen van zijn kasteel op een fluit blaast, terwijl acht monster lijke ratten met slingerende staarten de wagen achtervolgen. Voorts zijn er vo gels die hun bek open en dicht doen. Als kijkspel is het bloemencorso daardoor nóg attractiever geworden. Dit alles dankzij de originele ontwer pen van Jos van Driel die zowel grote imposante wagens, als andere met een meer speels en zwierig karakter ontwierp. Ook de verscheidenheid aan onderwer pen is groot. Natuurlijk ontbraken in de rij van praalwagens niet de hyacinten- tuin en een „ode aan de lente", doch daarnaast genoot het publiek ook van „de kabouter bij zijn paddestoel", van „een schateiland" in optima forma en van „een schildpad", die moedig voorwaarts kroop". Oude en moderne technieken ont moetten elkander ook in dit bloemencor so. Niet ver van elkander vandaan kon men namelijk een „vliegend tapijt" en een wagen van de Nederlandse Staats mijnen met „chemie voor alle dag" zien. Daarnaast noemen wij nog een realis tische „Slangenbezweerder", „dansende Libellen" en een voorstelling van „Kat en Muis". ■U Wm i De gemeenteraad van de Duitse in dustriestad Leverkusen heeft het aangename met het nuttige en artis tieke verenigd. Hij nam het besluit voor de kinderen op bepaalde plaat sen klimrekken te laten plaatsen. Daartoe kocht men grote krukassen op. Het .resultaat was verbluffend modern en geheel in de stijl van een van de industriële centra van het land. „Sprookjesland" is het motto waar mee deze wagen vanmorgen door de Bollenstreek trok als deelnemer aan het corso. DJAKARTA De gouverneur van West-Irian, Kasieppo, heeft donderdag in Djakarta gezegd, dat hij een volksstem ming in dat gebied niet nodig vindt, omdat het deel uitmaakt van Indonesië. In de Indonesisch-Nederlands overeen komst van 1962 over westelijk Nieuw-Gui- nea wordt bepaald, dat tegen 1969 een volksstemming gehouden moet worden. Dit was de voornaamste voorwaarde die Nederland voor de overdracht van het ge bied stelde. Kasieppo zei dit na een onderhoud met de sultan van Djogjakarta aan wie hij een lijst van goederen had voorgelegd, die West-Irian nodig heeft en een lijst met de uitgaven van het gebied. De gou verneur zei, dat West-Irian weldra de in voer van geconserveerde levensmiddelen zal stopzetten om de inwoners van West- Irian te dwingen de levensmiddelen te produceren die zij nodig hebben. Javaan se immigranten zouden als pioniers optre den bij de rijstproduktie in West-Irian. CHESTER (Engeland) (AFP en Reu ter) De 28-jarige Ian Brady en zijn 23-jarige vriendin Myra Hindley zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn beiden schuldig bevonden aan moord op de zeventienjarige Edward Evans en de tienjarige Lesley Ann Downey. Brady is ook nog schuldig bevonden aan het vermoorden van de twaalfjarige John Kilbride, het derde slachtoffer in het „veenmoorden"-proces. Rechter Fenton Atkinson noemde de verdachten „sadistische moordenaars van het laagste allooi". Brady veroordeelde hij tot driemaal levenslang. De doodstraf is vorig jaar in Groot-Brittannië voor een proeftijd van vijf jaar afgeschaft. Brady heeft Evans veertien bijlslagen gegeven en vervolgens gewurgd. Myra Hindley heeft zich als een onschuldige toeschouwster voorgedaan, maar de jury was van oordeel dat zij een aandeel in het moordplan heeft gehad. De twee ver moorde schoolkinderen zijn misbruikt en door verstikking om het leven gekomen. Brady heeft een geluidsband gemaakt van de angstkreten van het vermoorde meisje. Ook fotografeerde hij ze. Uit de graven van de slachtoffers nam Brady aarde mee voor zijn tuin. De rechter zei dat hij nooit het bidden en smeken om genade van het meisje Lesley Downey door Brady op de band vastgelegd zou vergeten. De Nederlandsche Bank heeft met de representatieve organisaties van de han delsbanken en de landbouwkredietbanken overeenstemming bereikt omtrent het toegestane niveau van de kredietverlening gedurende de maanden mei tot en met augustus 1966. Bedoeld niveau zal in deze periode dalen met een percent van de ge middelde stand der toelaatbare krediet verlening in het laatste kwartaal van 1965. Met deze norm wordt beoogd het tempo van de toegestane kredietexpansie enigszins te matigen. Bij de vaststelling is mede rekening gehouden met de in vloed van het seizoen op de kredietver lening. FRANKFORT (DPA) De Allgemeine Elektrizitats-Gesellschaft (AEG) zal de Telefunken AG overnemen, zo hebben commissarissen van beide ondernemin gen besloten in hun vergadering van 5 mei. Per 1 januari 1967 worden de acti viteiten van Telefunken aan de AEG overgedragen en zullen de zaken gemeen schappelijk worden voortgezet onder de naam Allgemeine Elektrizitats-Gesell schaft (AEG)-Telefunken. De omzet van de nieuwe groep kan voor het afgelopen jaar worden becijferd op DM 4135 miljoen of negen percent meer dan in het voorafgaande jaar. De uit voer nam met 23 percent toe tot DM 884 miljoen en de investeringen stegen van DM 191 miljoen tot DM 238 miljoen. De heer C. de Wit, voorzitter van de katholieke bond van hogere, middelbare en lagere technici en chemici „St. Ber- nulphus" heeft gedreigd in het openbaar het advies te zullen geven niet meer op KVP-kandidaten te stemmen. Dit zal gebeuren, „als de regering niet van plan is de tering naar de nering te zetten en als gevolg daarvan de K.V.P. wellicht onder druk van een mogelijke kabinetscrisis bereid zou zijn om in te stemmen met een uitstel of afstel van de invoering van de tweede tranche van de belastingverlaging op 1 januari 1967 en wanneer desondanks op diezelfde datum de plannen van minister Veldkamp wel uitgevoerd zullen worden". „Wanneer de plannen van minister Veldkamp op 1 januari van het volgend jaar in werking treden betekenen deze voor de werknemer met een inkomen van 12.000 een premiestijging van 588 per jaar, waardoor opnieuw een grove aan slag wordt gepleegd op de toch reeds ernstige verhouding tussen zijn bruto en netto inkomen", aldus de heer De Wit. Het beleid van minister Veldkamp op het terrein van de sociale verzekerings wetgeving maakt op de voorzitter van „St Bemulphus" de indruk, dat de be windsman bezig is zich binnen de kortst mogelijke tijd de onsterfelijke roem van een matador te willen toeëigenen om in de vaderlandse geschiedenisboekjes in één adem genoemd te worden met Talma en Kuiper. „Óf daarbij tegelijkertijd de belangen van de middengroepen en van de kleine zelfstandigen keer na keer een stevige deuk te incasseren krijgen, mag deze pret niet drukken. Wij zijn ervan overtuigd dat voor de middengroepen de grens van de solidariteit niet alleen is bereikt, maar zelfs belangrijk is overschreden", aldus de heer De Wit DJAKARTA (AP en Reuter) Het voorlopig Volkscongres dat twaalf mei in Djakarta zou vergaderen, komt voorlopig niet bijeen. Dat heeft vice-premier gene raal Soeharto meegedeeld in het Indone sische Huis van Afgevaardigden. Het Volkscongres is het hoogste gezagsorgaan in Indonesië. Soeharto vertelde dat de vergadering niet kon doorgaan, omdat een groot aan tal leden van het volkscongres is geroy eerd voor hun communistische activiteit. Verder vertelde hij dat het uitstel nodig is „om het prestige van de president te redden". Het besluit om de bijeenkomst uit te stellen is genomen door de militaire lei ders van Indonesië. WASHINGTON (Reuter) De vier gro te Amerikaanse autofabrikanten hebben de afgelopen zes jaar ongeveer een op de vijf auto's teruggenomen wegens de fecten. Veel van de mankementen hielden geen verband met de veiligheid. Dit heeft senator Abraham Ribicoff, voorzitter van een senaatscommissie die de veiligheid van auto's bestudeert, verklaard. Hij zei dat 8.700.225 van de iets meer dan 47 mil joen auto's waren teruggenomen. Wilhelm Busch: Als men jong is, ziet men het grote ge luk in de verte naderen. Als men oud is, ziet men het achter zich verdwijnen. Maar toen het er was, wist men het niet. Na herhaalde pogingen om officiële be vestiging of ontkenning te verkrijgen van berichten in de pers, volgens welke mr. dr. Chr. Soumokil op 12 april 1966 zou zijn terechtgesteld, is pas zeer onlangs van Indonesische zijde de formele beves tiging ontvangen, dat de executie inder daad heeft plaatsgehad. Dit zegt de minister van Buitenlandss Zaken, mr. J. A. M. H. Luns, in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Stoffels- Van Haaften en mejuffrouw Ten Broecke- Hoekstra (beiden V.V.D.) over de te rechtstelling van Soumokil. De bewindsman zegt voorts zich bij her haling, ook nog recentelijk, er van ver gewist te hebben, dat de Indonesische re gering zich volledig bewust is van de ge voelens, die onder het Nederlandse volk leven met betrekking tot mr. dr. Soumo kil en van de diepgaande belangstelling, die hier te lande bestaat voor zijn lot. Advertentie ii p.v.c. vloerbedekking met vilt onderlaag - 200 cm br., diverse tinten ƒ9.80 per m2. tapijt - 140 cm breed in diverse tinten ƒ23.per m2. Uitsluitend verkrijgbaar via de woninginrichting. KAMPERSIN GEL 22 - HAARLEM TELEFOON 02500 -11932 li SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM TELEFOON 02500-58211 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 iTOVOT» MOTORI x dwoninginrichting Elke zaterdag VRIJE KIJKDAG Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1