De kunst van 't kleine FILATELIE Dammen Bridge ZATERDAG 7 MEI 1966 Erbij 23 nMM B. Dukel Mr. Ed. Spanjaard De schelpen Hersens in schelpen Gevleugelde schelpen Gaston Gourmet oooooooooccxxxx De oud-Velsenaar Jos Bierman is een van de sterkste spelers van zijn nieuw vaderland, Australië, geworden. Het in 1965 gehouden landstoernooi leverde voor Jos een eervolle tweede plaats op, na de heer D. J. Jurcka, ook een oud-Nederland se speler, uit Ede. Daarbij heeft Bierman zich opgewerkt tot een uitstekend eind spelcomponist. Wij plaatsen gaarne een tweetal eindspelen van deze oud-inwoner van Velsen-Noord. JOS BIERMAN, Blacktown, Australië. naai, zijn verkrijgbaar bij de heer H. W. II. Fokkink, Maarten Lutherweg 227, Am stelveen. Het adres om correspondentiepartijen te spelen, ook met het buitenland, is: de heer P. Hovingh, Jan Voermanstraat 68 III, Amsterdam, tel. 135452. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. Wit: dam op 5, stuk op 21. Zwart: twee stukken op 22 en 29. Wit speelt en wint door 1) 5-32 29-34. Op 29-33 32-43 22-28 21-16 33-39 43x25 28-32 25-20 32-37 20-47 wint. 2) 32-43 34-40. 3) 43-39 40-45 en wit wint na slag 6- Wit: twee dammen op 1, 7, stuk op 8. Zwart: dam op 3, stuk op 26. Wit speelt en wint. De thans 28-jarige Jos Bierman wil graag corresponderen met zijn damvrien- den in Haarlem en omstreken. Zijn adres is: J. Bierman, 29 Mulgi Street, Black town, N.S.W., Australië. Een bijzonder geestig spelverloop kwam voor in de onderlinge DCIJ-competitie in het volgend fragment. B. DUKEL P. V. D. BERG Zwart: 12 stukken op 2, 3, 4, 5, 6, 13, 18, 19, 23, 24, 25, 26. Wit: 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 40, 41, 42, 45, 50. Wit aan zet dacht zich zonder gevaar te bevrijden uit de korte vleugelopslui ting door 1) 34-29 25x34. 2) 29x20 3-9. 3) 40x29 23x34. 4) 42-38 5-10. 5) 50-44 18-23. Het was deze zet die wit totaal ver raste. Op 33-28 volgt 10-14 en na 20-15 dam door 34-40 en 14-20. Toen wit dacht 44-40 te spelen won zwart door 6) 44-40 23-29. 7) 33x24 19x30. 8) 35x24 10-15. 9) 40x29 13-19. 10) 24x13 15x48. 11) 37x48 26x46. Tot slot voor onze probleemliefhebbers een probleem ter oplossing van de heer J. v. d. Boogaard uit Kerkdriel. J. V. D. BOOGAARD, Kerkdriel. BOUWMEESTER IN ENGELAND Te Bognor Regis (Engeland) is kortge leden een internationaal toernooi ge speeld, dat in de Nederlandse pers niet of nauwelijks werd gememoreerd, hoewel een van onze vaderlandse topspelers, onze oud-stadgenoot Hans Bouwmeester, van de partij was. Volgens de groot-)meester- lijst van de FIDE was de Joegoslavische grootmeester Matanovic de sterkste deel nemer. Bekende spelers van klasse waren voorts o.a. de Roemeen Ciocaltea en de Joegoslaaf Karaklaic, alsmede Wade (Nieuw-Zeeland), Gulbrandsen (Noor wegen), Thorbergsson (IJsland) en een aantal Engelse topspelers, onder wie de huidige kampioen Lee en de jonge White- ley, die onlangs in de internationale jeugdkampioenschappen te Groningen de eerste plaats deelde. In dit milieu heeft Bouwmeester het uitstekend gedaan: vijf gewonnen, zes remise, geen verloren. Daar er werd gespeeld volgens het zo genaamde Zwitserse systeem (met 78 deelnemers!) geeft de einduitslag geen geheel zuiver beeld, omdat niet ieder de zelfde tegenstanders te bestrijden kreeg. Vermeld zij daarom slechts dat Karaklaic met 9 uit 11 no 1 werd, gevolgd door Ma tanovic met 8'/2 en Bouwmeester met 8. Eén van Bouwmeesters sterkste zijden is een geweldig en als vanzelf ordelijk ge organiseerd geheugen. Het materiaal van bepaalde kenmerken heeft hij volstrekt geordend geestelijk paraat, alsof hij een enorme, systematisch met klappers inge richte, bibliotheek met zich mede draagt. Bovendien herinnert hij zich duizend en één bijzonderheden bètreffende de stijl, de openingskeuze, de sterkten en de zwak ten van zijn opponenten, zodat hij als van zelf weet, hoe hen het beste aan te pakken. Dit wordt treffend geïllustreerd door de volgende snelle overwinning op White- ley, wiens spel Bouwmeester te Gro ningen kon bestuderen. Zodoende wist hij dat de jongeman meer „dadendrang" dan geduld heeft en juist daarom koos onze nationale representant een kalme ope ning, hoewel Whiteley daarin met zwart volkomen gelijk spel kon bereiken. Bouwmeesters tactiek werd snel beloond; de jonge Engelsman wilde coute que coüte iets ondernemen, met fataal gevolg. Wit: H. Bouwmeester. Zwart: P. Whiteley. Slavisch 1) d2-d4 d7-d5. 2) c2-c4 c7-c6. 3) Pgl-f3 Pg8-f6. 4) Pbl-d2 Gebruikelijk is 4) Pc3, maar dan kan na 4)dc4: aanstonds een scherp spel ontstaan, wat wit juist wel vermijden. 4) Rc8-f5. Deze zet, na 4) Pc3 min der sterk wegens 5) cd5: cd5:. 6) Db3, is nu onberispelijk omdat wit niet op oion d5 drukt. 5) ?2-'g3 e7-e6. 6) Rfl-g2 h7-h6. 7) 0-0 Pb8-d7. 8) b2-b3 Rf8-d6. 9) Rcl-b2 0-0. 10) e2-e3 a7-a5. 11) Ddl-e2 Tf8-e8(?) Onmiddellijk is het, waarom zwart hier niet met Dc7 belet, dat wit veld e5 bezet. Na wits volgende zet staat de toren op e8 nutteloos. 12) Pf3-e5 Dd8-c7. Nu kom1< deze zet te laat. 13) f2-f4 Rf5-h7. Na zwarts zwakke 11de zet heeft wit een dui delijk plan gekregen: koningsaanval door een opmars van de g-pion. Deze wordt nu rustig voorbereid. 14) Kgl-hl a5-a4. 15) Rb2-c3! Be-, let Da5, waarvan zwart tegenspel op de damevleugel zou krijgen, en dreigt met b3-b4 die zijde van het bord te sluiten, waarna de koningsaanval aan kracht zou winnen. Dus: 15) a4xb3. 16) a2xb3 Pf6-e4(?) Hier verliest de jonge zwart- speler zijn geduld. De tekstzet geeft wit gelegenheid, snel tot de beoogde aanval te komen; beter was c6-c5. 17) Pd2xe4 Rh7xe4. 18) Rg2xe4 d5xe4. Bouwmeester huldigt de opvatting dat men, juist zo men van een iets zwakkere wil winnen, afruil niet uit de weg behoeft te gaan, daar krachtsverschillen zich vooral manifesteren in stellingen met ge reduceerd materiaal en met name in het eindspel. Zover komt het hier overigens niet. 19) De2-g2 f7-f5. Niet 19) Pf6. 20) g3-g4 TaSxal. 21) Tflxal.... Zwart staat onverwacht snel voor een zeer zware taak. De verzwakking h7-h6 is bijzonder onaangenaam, èn omdat g4-g5 tot conces sies noopt, èn omdat veld g6 onbeschermd is. Bouwmeester geeft als voorbeeld: 21) Pf6. 22) gf5: ef5:. 23) Dg6! (met aan val op f5) Dc 8. 24) Pf7! enz. Ook 21) Pf8. 22) g5 h5. 23) g6! ziet er kwalijk voor zwart uit. Zwarts volgende zet baat al evenmin. 21) Rd6xe5. 22) f4xe5 Dc7-b6. Deze tegenactie haalt niets uit. Na: 23) g4xf5 faalt namelijk 23) Db3:? op 24) f6 g5. 25) De4: enz. 23) e6xf5. WHITELEY voorbeeld Kf7. 26) e6| of Kf8. 26) Ta8f. 26) e5-e6 en zwart gaf het op. Nuchter vakmanschap! ST. VINCENT De derde zitting van de wedstrijd Italië—Nederland die in St. Vincent werd gespeeld, was bijzonder succesrijk voor onze landgenoten. In 20 spellen wonnen BlitzblumDe Leeuw met Slavenburg— Kreyns 50-13 matchpunten en wat méér zegt, dit was hoofdzakelijk aan uitste kend spel te danken. Bijzonder amuseerden de toeschouwers zich bij dit partijtje: 4» A H B 9 4 3 OV94 O 10 •f. 10 8 4 4» 6 5 2 A 5 O VB82 9 6 5 2 4» V 10 8 7 C? B 10 O A H 7 6 5 4 A O H 8 7 6 3 2 O 9 3 +HVB73 Oost was gever, allen kwetsbaar. Aan tafel 1 opende Blitzblum (oost) met één ruiten zuid drie klaver west drie ruiten noord drie schoppen oost vier ruiten zuid en west pasten noord vier harten (in het Italiaanse sy steem betekent zuids drie klaverbod, dat hij naast klaver een vijfkaart in een hogere kleur bezit. Kennelijk is dit dus harten in dit geval). Tegen vier harten speelde oost klaver aas voor en in de tweede slag speelde hij onder zijn hoge ruitens uit, zodat De Leeuw (west) aan slag kwam. West speelde klaver terug die oost kon troeven en daarna ging hartenaas nog verloren: één down. Aan tafel 2 opende Garozzo (oost) con form het Napolitaanse systeem met één schoppen zuid twee harten west twee schoppen. Wat had u op de noord plaats gedaan? Menigeen zou gedoubleerd hebben, maar Slavenburg vermoedde dat een doublet een ruiten- of klaverbod bij OW zou uit lokken (en hoe gelijk had hij!). Erop ver trouwende, dat de tegenpartij wel met schoppen zou uitkomen, bood noord vier harten, waarna iedereen paste. Forquet (west) kwam inderdaad netjes met schoppen zes uit en nu was Kreyns (zuid) in staat om op schoppenaas en heer twee ruitens op te ruimen. Nadat dit was gebeurd werd troef gespeeld en alles wat NZ verloren was één slag in harten en klaveraas, zodat het contract met een overslag was gemaakt. Interessant was ook het volgende spel: WEST VB H V 2 <0- A H V B B87 OOST AH 10 9542 C? A O 6 •f. 10 6 4 2 De Italianen hadden met de OW-spellen vier schoppen geboden en 13 slagen ge maakt. Blitzblum opende als west met één ruiten NZ pasten oost één schop pen west twee Sansatout waarna De Leeuw met een westspel het slimme bod deed van drie klaver west drie Sansatout oost zes schoppen!Zuid had klaverheer tweede en dorst nu de klaverkleur helemaal niet meer voor te spelen. Zuid kwam uit met schoppen drie en oost had nu geen enkele moeite om ook 13 slagen te maken. Nederland won 11 matchpunten op het eerste en 13 matchpunten op het laatst beschreven spel. In het Noordamerikaanse team dat in Italië aan de wereldkampioenschappen voor landenteams deelnam, waren de Canadezen Murray-Kehela opgesteld. Te gen Nederland speelde dit paar verschil lende malen voortreffelijk, waar onze spelers weinig tegenover wisten te stel len. De tweede zitting van deze wedstrijd (spellen 21-40 van totaal 140 partijen) ging met de katastrofale cijfers 25-107 voor Nederland verloren. Op het volgen de spel wonnen de Amerikanen 10 match punten: 4» V 10 9 V B 10 8 6 4 2 O 10 3 H5 4 B84 9753 O A B 9 7 2 a v 4 4> H 6 5 9 A 9 O V 8 4 •f. B 10 8 7 i XXXXXJOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXIOOOOOOOOOOOOO Zwart: stukken op 4, 12, 16, 17, 20, 23, 29, 30, 33, 35, 36. Wit: stukken op 21, 27, 31, 37, 40, 41, 42, 44, 45, 47, 48, 50. Wit speelt en wint. Uitgave van partijen van belangrijke toernooien, zowel nationaal als internatio- BOUWMEESTER (aan zet) 24) Dg2-g6! De zwakte g6, de open g-lijn en wits beweeglijke e-pion („the tools") „finish the job". Schaken is dood- simpel, maar men moet het kunnen! 24).. Te8-e7. Of 24)Tf8. 25) Tgl Tf7. 26) e6 enz. 25) Dg6-d6! Db6-d8. Rien va plus, bij- 4> A 9 4 3 2 H O H 6 5 A 9 6 2 Oost gever, allen kwetsbaar. Met SlavenburgKreyns als NZ ging het bieden (OW pasten): zuid één schop pen noord twee harten zuid twee schoppen noord drie harten einde. Oost kwam met klaverboer uit en noord maakte tien slagen voor een score van 170 voor Nederland. Aan tafel 2 opende zuid (Kehela) met één schoppen OW pasten hier even eens waarna noord (Murray) ineens vier harten bood. Oost (Blitzblum) kwam uit met klaverboer, welke met klaverheer werd genomen. In de tweede slag speelde hij naar hartenheer na, die door oost met hartenaas werd gewonnen. Wanneer oost nu ruitenvrouw had nagespeeld, gaat het contract down, maar dat is aan de tafel en in dit stadium van het spel wel bij zonder moeilijk te vinden. Oost vervolgde met een kleine klaver, een schijnbaar goede voortzetting, die nu echter Murray de kans gaf zijn contract te winnen. Hij won de slag met klaver aas op tafel, troefde vervolgens een kla ver in eigen hand af en haalde nog twee ronden troef (in zuid een ruitentje weg). Nadat dit was gebeurd werd schoppen vrouw gespeeld, gedekt met de schoppen heer en het aas. Zuid trok nu schoppen twee na en west was machteloos. Neemt hij de slag met schoppenboer, dan moet hij ruiten of schoppen naspelen en in bei- ZWITSERLAND. Op 1 juni zal de jaarlijkse Pro Patria-serie in omloop worden gebracht. De serie bestaat uit vijf waarden. De 5 5 rp. herdenkt de schrijver Heinrich Federer (1866-1928) (afbeelding); op de overige vier waar den zijn plafondschilderingen uit de St. Martinskerk te Zillis, betrekking hebbend op de vlucht naar Egypte van de heilige familie voorgesteld: 10 10 rp. „De droom van Jozef" (afbeel ding), 20+10 rp. „Jozef op weg", 30 10 rp. „Maria met Kind" en 50+ 10 rp. „De wegwijzende engel". BELGIË. Ter herdenking van ko ningin-moeder Elisabeth 1876-1965 zijn twee speciale velletjes, elk ter waarde van 6 fr. met een toeslag van 14 fr. uitgegeven. De velletjes bevatten elk twee postzegels van 3 fr., waarvan de ontwerpen zijn ontleend aan vroe gere uitgiften, gewijd aan koningin Elisabeth. ITALIË. Het eeuwfeest van de ver. eniging van de provincies Venetië en Mantua met Italië is herdacht door de uitgifte van een postzegel van 40 lire. Afgebeeld zijn de wapens van de ste den Udine, Padua, Rovigo, Belluno, Venetië, Verona, Vicenza, Mantua en Treviso. Daarnaast is een zegel van 90 lire uitgegeven ter herdenking van de slag bij Bezzecca, honderd jaar ge leden. De zegel geeft een scène van de slag weer naar een detail van een schilderij van F. Zonaro. INDIA. De negentiende-eeuwse dichter Kambar is herdacht met een EEN SOCIëTEITSAVONDJE kan zo heb ik gemerkt veel verrassin gen inhouden, want daar was het dat een vrouwelijke ex-collega mij bekende dol te zijn op merg. Ja, uit zo'n (ik had bijna geschreven echt vooroorlogse) gewone mergpijp. En dat, terwijl ik nog wel eens in dit hoekje heb beweerd, dat de Nederland se huisvrouw afkerig is van orgaan vlees en daarbij stilzwijgend ook de mergpijp had ingesloten. Uit ervaring weet ik, dat mijn zon dagse escapades in de keuken, wan neer ik de mergpijp uit de soep vis, sommige huisgenoten doen huiveren. Toch zijn er met de inhoud van zo'n gewone mergpijp vele heerlijke kleine hapjes te maken, die hoog genoteerd staan op de culinaire ranglijst. Om u voorzichtig wegwijs te maken op dit gebied, neemt u eens een paar mergpijpjes, zet ze op met weinig wa ter totdat de merg donkergrauw en gaar is. Maak de pijpjes voorzichtig leeg op een bord, strooi er zout en peper over en verdeel de merg over licht beboterde toastjes. Zeer smake lijk als intro bij een zondagsetentje of als hapje tussendoor. Bewerkelijker zijn de mergballetjes, die u maakt van tenminste 100 gram merg (daar hebt u echt wel een aan tal pijpjes voor nodig), 1 ei, anderhalf kopje paneermeel, peterselie, zout, pe per, en nootmuskaat. De mergpijpjes behandelen als in het voorgaande receptje. De merg door een fijne zeef draaien en koud laten worden. In een kommetje doen en ver volgens goed roeren. Daarna vermen gen met het ei, de peterselie, paneer meel, en op smaak afmaken met pe per, zout en nootmuskaat. Van dit mengsel draait u kleine bal letjes. Ze moeten wel stevig zijn. Dit kunt u verkrijgen door er wat meer paneermeel aan toe te voegen. De mergballetjes kunt u met gehaktballe tjes in een lichte bouillon opdienen, maar feestelijker en dankbaarder is het om ze met toast, een klontje bo ter en wat olijfjes als hapje vooraf te serveren. EN NU we het ditmaal toch in het kleine aan het zoeken zijn, haalt u nog eens de schelpen uit de kast. Niet die moeizaam aan een zuidelijk strand bij een gezochte, maar de schelpen die u gewoon voor een paar kwartjes per stuk in de bazar hebt gekocht. Die schelpen behoren bij de oven. Als u ze eenmaal hebt gekocht, kunt u ze niet meer missen. De vulling mag eenvou dig zijn. Het feit, dat u de disgenoten verrast met een piepklein hapje in een schelp geeft al iets feestelijks aan de maaltijd. Indien u bovendien over een ijskast beschikt, kunt u zo'n hapje al een dag of twee tevoren klaarmaken, zodat u zo'n gevulde schelp ook 's avonds bij de borrel eens kunt op dienen. Goed dan, als u iets voelt voor de idee, griezel dan mee. Of beter, ver kneukel u bij voorbaat als u het vol gende hapje aan uw gasten gaat voor zetten. Zij hebben het waarschijnlijk van hun leven nog niet geproefd. ZELF bestelden we eens hiervoor twee stel kalfshersens, maar we waren bovendien zo naïef om onze plannen voor het weekeinde bekend te maken. Dat moet u nimmer doen! Wanneer u schelpen wilt maken voor vier tot zes personen hebt u voldoende aan één stel hersens (kalfs- of van het rund, de laatste zijn wat groter). Verder ge- de gevallen verliezen NZ niet meer dan drie slagen. West (De Leeuw) verkoos de nage speelde schoppen maar te laten lopen, zo dat noord met schoppen tien de slag maakte en daarmee reeds zijn contract had gewonnen. De Amerikanen scoorden dus 620 punten op dit spel en wonnen daarmee in totaal 450 punten, 10 match punten. Aardig is het na te gaan wat erv>zou kunnen gebeuren, indien oost (aan slag met hartenaas) een kl e i n e ruiten na speelt. Taxeert noord de situatie goed dan moet hij een kleine ruiten in zuid bij spelen en west wint met ruitenboer. West bruikt u ervoor: 2 kruidnagelen, 1 lepel gehakte peterselie, 1 uitje, 3 peper korrels, 4 eieren of 20 gram bloem, 3 gram zout, en 25 gram boter. De hersens, die u wel tevoren bij uw slager moet bestellen!, zet u een half uur voor het koken in koud water met wat azijn. Maak ze goed schoon. Dit is een kwestie van zelfoverwin ning. Vliesjes, en andere ongerechtig heden haalt u eruit. Dan kookt u ze gaar in een laagje water, zodat de her sens juist onder staan. Hieraan voegt u toe: zout, ui, kruidnagelen en pe perkorrels. Het koken duurt ongeveer vijftien tot twintig minuten. Dan snijdt u de hersens in kleine stukjes. Maak van het kooknat met de bloem en de boter een sausje; roer er de hersens en de gehakte peterselie door en vul hiermee de schelpen. Bestrooi deze met paneermeel leg er een klontje boter bovenop en plaats ze on geveer een kwartier voor het opdienen in een matig warme oven. HIERVOOR hebt u nodig: 6 stukjes filet van gevogelte (het goedkoopste is wel kip) kalkoen, duif, patrijs, fa zant, wat u ook maar over hebt. Uit onze stokoude verzameling hebben wij dit recept geput. Daarom zult u hierin ook maar liefst 12 schijven truffel te rugvinden die uren in madeira hebben gemarineerd. Maar laat u die schijven gerust weg. Truffels zijn tegenwoordig onbetaalbaar. Indien u dit recept toch naar het origineel wilt doen zwemen, gebruikt u dan een half blikje getruf- feerde ganzeleverpastei. Uw verwende gasten zullen de stukjes truffel onge twijfeld herkennen en u er om benij den! Want eigenlijk is dit een recept voor fijnproevers of snobs. De fijnproe vers is het van harte gegund, maar de laatste categorie (de snobs) kunt u maar beter bij de neus nemen! ALS VERVANGING kunt u bij voor beeld de stukjes gevogelte marineren in Madeira. Nadat u ze goed hebt af gedroogd, snijdt u de stukjes in klei ne blokjes en braadt ze zachtjes bruin op een laag vuur. Intussen hebt u een Duitse saus gemaakt van 1 dl. bouil lon van gevogelte (kip, of wat u ook over had gehouden, denk aan hartjes, levertjes, vleugels e.d.). Vz dl. essence van champignons (een extract van het nat waarin u champignons hebt ge smoord), 4 eierdooiers, 15 gram boter en een dl. velouté. Velouté maakt u van gewone bouillon met peper, een bouquet garni, een wor teltje, en zout. U hebt er bovendien voor nodig: 50 gram boter en 50 gram bloem. Roer boter en bloem op de kachel dooreen en doe er een halve liter van de op bovenstaande wijze verkregen bouillon bij. Laat de zo ontstane saus tien minuten doorkoken. Dat is uw ve louté. Toegegeven, het is een bewerkelijk recept, maar u zult er plezier aan be leven. Want nu pas komen we terug op het oorspronkelijke recept: Gevleugelde schelpen. U vult de schelpen met de stukjes gevogelte vermengd met de sauce Allemande (Duitse saus), be strooit de schelpen met paneermeel, leg er een klontje boter op en schuift ze de oven in. In een kwartier hebben ze een bruin korstje gekregen en dient u ze gloeiend heet op. Het is wat bewerkelijker, maar het is de moeite waard! Voor uw gasten blijft u de ster aan het culinaire fir mament. Verzwijg daarbij dat uw tip gever is geweest kan nog met klaver vervolgen, zuid wint met klaveraas en daarna troeft noord een klavertje af met een kleine harten. Noord speelt dan al zijn troeven af en houdt als laatste drie kaarten over schop pen V10 met ruiten 10; west is gedwon gen schoppen B8 met ruitenaas sec vast te houden. Zuid heeft nog schoppen A9 en ruitenheer sec. De noordspeler vervolgt dan met ruiten, west wint met ruitenaas en moet schoppen spelen. Zet noord dan schoppen tien, dan is de winst verzekerd. Maar of Murray dit spelletje zo had afge speeld, hadden wij toch wel eens willen zien! Filarski postzegel van 15 p., waarop diens por tret is afgebeeld (afbeelding). LUXEMBURG. De koerserende serie frankeerzegels met het portret van groothertog Jan van Luxemburg is met vier waarden aangevuld: 25 c., 1.50, 2 en 3.50 fr. FRANKRIJK. Tweehonderd jaar geleden toerden Lotharingen en Barrois met Frankrijk verenigd. Op 9 mei zal een herdenkingszegel van 0.25 fr. ver schijnen. De zegel vertoont het portret van Lodewijk XV, de wapens van de provincies en gebouwen. PAPOEA en NIEUW-GUINEA. Ter gelegenheid van de tweede Zuid-Paci- fic-Spelen, die in Nouméa (Nieuw- Caledonië) worden gehouden, zal bin nenkort een serie van drie zegels ver schijnen: 5 c. een discuswerper, 10 c. een voetballer en 20 c. een tennisspeler. HONGARIJE. Het eeuwfeest van de vrijwillige brandweerkorpsen in Hon garije is herdacht met een postzegel United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties. World Health Organization. Wereldge zondheidsorganisatie (van de Verenigde Na ties). van 2 ft. De zegel laat een door paar den getrokken oude brandweerwagen zien (afbeelding). HAITI. Ter herinnering aan de ont moeting van de Amerikaanse ruimte schepen Gemini VI en VII op 15 de cember 1965 is een serie van zeven zegels uitgegeven. Voor de gewone post zijn het een 0.05, 0.10, 0.25 en 0.50 gour de en voor de luchtpost een 0.50, 1 en 1.50 gourde. Afgebeeld zijn de beide ruimteschepen en de portretten van Walter Schirra. Thomas Stafford, Ja mes Lovell en Frank Horman. GRIEKENLAND heeft een serie van drie stuks uitgegeven, waarmee UNO- organisaties worden geëerd: 1 d. een symbolische voorstelling van het hy drologisch onderzoek (tienjarenpro gramma van de UNESCO)*)3 dr. liet embleem van de UNESCO*) (twintig jarig bestaan) (afbeelding) en 5 dr. het nieuwe gebouw van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) te Genève. MAGYAlt PO STA.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23