Europa staat voor enorme bevolkingsgroei Militaire acties in Vietnam breiden zich als olievlek uit Gerucht over vredesgesprek met communisten verstomd I Twintig jaar SED in Oost-Duitsland r Van dag tot ff f Strijd tussen kerk en staat in Polen wordt scherper Kernproeven in Indonesië? WÈÊÊÊBÊ^* telegrammen ZATERDAG 7 MET 1966 3 Glaasje op, laat u rijden in eigen auto A chtervolging (Van onze correspondent) BONN. 21 april herdacht sociaal-democratisch Duitsland een triest feit. Twintig jaar eerder in 1946 dus werd op die datum in Oost- Duitsland de SPD door de „Socialistische Eenheidspartij Duitsland", de SED, van Walter Ulbricht, geüsurpeerd. In de DDR werd deze zogenaam de verbroedering op gepaste wijze gevierd. Toch valt het op, dat de feest redenaars zich matigden. Welke andere oorzaken dit ook kan hebben, het mag wel als vaststaand worden aangenomen dat deze terughoudende politiek verband houdt met de sinds enige weken op gang gekomen brief wisseling tussen de SED en SPD. Of deze zal leiden tot openbare discus sies is echter nog zeer de vraag. Ulbricht markeert kennelijk de pas weer. Waarschijnlijk heeft hij uit Moskou een waarschuwing gekregen. Russische wind T aktiekwijziging - Hulp Overwinnaar ST Het liberale Kamerlid mr. Berkhouwer, die tevens zitting heeft in het „Europese parlement" van de K.S.G. heeft tijdens een persconferentie ernstige beschuldigin gen geuit aan het adres van de Hoge Autoriteit inzake een gebleken lankmoe digheid van dit college tegenover de ma chinaties van een Duits staalkartel. Kar telvorming is in de landen van de K.S.G. verboden en de Hoge Autoriteit heeft de plicht tegen een eventuele overtreding van dit kartelvoorschrift streng en af doende op te treden. Bovendien heeft mr. Berkhouwer een ro mogelijk nog ernstiger beschuldiging gericht aan het adres van sommige parle mentsleden in de K.S.G., die optreden te gen het staalkartel zouden verhinderen omdat zij zelf financiële belangen bij dit kartel zouden hebben. Kartelvorming is, zoals men wellicht weet, gericht op regeling van produktie en prijzen door machtsuitoefening en represailles. „Rege ling" in dit geval te verstaan als het be vorderen van hoge prijzen en het limite ren van de produktie om die prijzen af te dwingen. Volgens het liberale Kamer lid zou het Duitse kartel zelfs afspraken met Japanse staalproducenten hebben, zodat ook daar aan aspirant-kopers nul op het rekwest wordt gegeven als dat in de kraam van het kartel te pas komt. Men moet aannemen dat mr. Berkhou wer weet waarover hij het heeft en dat hij dergelijke laakbare praktijken niet ont hult zonder er bewijsgrond voor te heb ben. Hij zal volgende week de Hoge Autoriteit over deze aangelegenheid inter pelleren en zijn beklag doen over de op pervlakkige wijze, waarop eerdere ver zoeken om inlichtingen werden behan deld. Het is van groot belang dat in deze kwestie klaarheid komt, zodat Duitse misbruiken van de Europese samenwer king op dit gebied kunnen worden onder vangen. Het vraagstuk van de kartels heeft van het begin af een belangrijke factor ge vormd in de Europese economische samen werking omdat velen terecht in die vorm van machtsmisbruik het grootste gevaar van een Europese markteenheid zagen opdoemen. Dat dit misbruik met alle kracht dient te worden bestreden, zal niet alleen de overtuiging van mr. Berkhou wer zijn. Het prestige van de Europese economische samenwerkingsorganen staat of valt met de vraag, of zij al dan niet kunnen worden misbruikt om bepaalde belangen te dienen door andere, algeme ner belangen te schaden. De indruk dat de economische samenwerking tot dusver toch al weinig voor- en talrijke nadelen voor het bedrijfsleven van aangesloten landen heeft opgeleverd, mag dan mis schien onjuist zijn, maar de vrees voor verdere stappen wordt door dergelijke praktijken toch wel sterk aangewakkerd. De supra-nationale markt eist nu eenmaal onherroepelijke uitlevering van nationale belangen, maar niet om enkele mach tige lichamen de gelegenheid te geven er prijs- en produktieterreur mee te bedrij ven. STRAATSBURG Aanwijzingen dat Europa binnen afzienbare tijd geconfron teerd zal worden met een waarlijk ont zagwekkende bevolkingsgroei, zijn voor de Raad van Europa aanleiding daarover een conferentie te gaan houden. Deskundigen uit de achttien landen, le den van de Raad van Europa, en uit ver scheidene Oosteuropese landen gaan zich in de eerste week van september in Straatsburg beraden over vele, veelal nog onbesproken, gevolgen van de grote vor deringen, die worden gemaakt in de ge neeskunde en de biologische wetenschap. Dr. Jean Bourgois-Piehat, de directeur van het Franse nationale Instituut voor Bevolkingsstudie meent dat de moderne geneeskunde ervoor zal zorgen, dat steeds minder mensen het slachtoffer van ziek ten worden. Dit betekent, dat over een jaar of twintig de meeste mensen negen tig jaar zullen worden. Dit houdt in dat dertig tot vijfendertig percent van de bevolking op den duur gepensioneerd' zal zijn, hetgeen ongekende consequenties zal hebben voor onze eco nomische en sociale organisatie. Onze sa menleving zal ook steeds meer mensen gaan tellen die zorg behoeven en dus steeds meer mensen nodig hebben, die de ze zorg kruinen verlenen. De hoge leeftijd die de mens zal kun nen bereiken, heeft ook tot gevolg, dat vier in plaats van drie generaties met elkaar zullen moeten leren leven. Dat zal tot op heden ongekende spanningen in de eigendomsverhoudingen binnen gezinnen en familie kunnen leiden, waarvoor oplos singen zullen moeten worden gevonden. HOBOKEN (AP) Caféhouder Wim Vercammen uit Hoboken wil in België een nationale organisatie stichten om auto bestuurders die een glaasje gedronken heb ben in hun eigen auto naar huis te rijden. Vercammen past in zijn eigen café dit systeem al veertien jaar toe voor vaste klanten. De ramp in Asse, waarbij tien kinderen de dood vonden, toen een chauf feur onder invloed op hen inreed, heeft hem ertoe gebracht de actie op nationaal niveau op te zetten. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De nog kort geleden drukke conversatie over eventuele onderhandelingen om in Vietnam tot een rege ling te komen, is weggeëbd. Men lijkt de hoop te hebben op gegeven dat er op korte termijn besprekingen over de bloe dige oorlog kunnen worden gevoerd. Vice-president Humphrey praatte dezer dagen in een rede, waarin hij president John sons Vietnambeleid in detail uitlegde en verdedigde, met geen woord over de uitgestoken vredelievende hand, die naast de gehalde vuist de Amerikaanse Vietnampolitiek zou symboli seren. Berichten uit Noord-Vietnam vullen dit heeld aan. De Vietnamese communisten praten ook alleen nog over militaire actie en een mogelijke overwinning na vele jaren, „als de Amerikanen oorlogsmoe geworden zuilen zijn". Hand in hand met het ineenschrompe len van het ondferhandelingsfront heeft de strijd op het slagveld zich uitgebreid. Zonder er al te veel ophef van te maken hebben de Amerikanen in de afgelopen weken hun militaire inspanning opge voerd. Ten eerste door nu toe te staan dat de monsterbommenwerpers van het type B-52, die van grote hoogte hun explosie ve ladingen naar beneden laten suizen, ook boven Noord-Vietnam bombardemen ten uitvoeren. Ten tweede door luchtaanvallen op spoorwegen en depots uit te voeren, vlak bij de Noordvietnamese bevolkingscentra Hanoi en Haiphong. Ten derde door aanvoer van nieuwe troepen. Er staan nu al meer dan een kwart miljoen Amerikaanse manschap pen op Vietnamese bodem en men ver wacht dat dit aantal eind 1966 opgelopen zal zijn tot rond 400.000. De Vietnamese communisten zitten van hun kant ook niet stil. Zij zijn kennelijk bezig met een massale troepenopbouw in Zuid-Vietnam, waarschijnlijk om een of fensief te kunnen beginnen als de regen tijd aanbreekt, die de mobiliteit van de Amerikanen zeker zal belemmeren. Vol gens schattingen in Washington stromen per maand 5500 Noordvietnamese man schappen Zuid-Vietnam binnen, vaak ver gezeld van munitie en ravitaillering, die ondanks de bombardementen op de aan- voerwegen voor een deel hun bestemming bereiken. De sterkte van de communistische te genstander in Zuid-Vietnam wordt door de experts aan Amerikaanse kant nu ge schat op eveneens rond een kwart mil joen man. Daarnaast lijken de Noord- Vietnamezen besloten te hebben hun met Russische MIG-toestellen uitgeruste lucht macht in te zetten tegen de Amerikaanse luchtaanvallen. In de afgelopen weken raakten de yankees in elk geval verwik keld in luchtgevechten boven Noord-Viet nam met MIG-17 en MIG-21 toestellen. Laatstgenoemd type straaljager vliegt met supersonische snelheden en is één van de modernste pronkstukken van het communistisch kamp. Omdat het toestel alleen gevlogen kan worden door langdu rig getrainde piloten, is de vraag meteen opgekomen of deze toestellen wel Noord- vietnamees waren. Officieel neemt men in Washington het standpunt in dat de bliksemsnelle jagers eigendom van Noord-Vietnam zijn en ook kentekenen Het hoeft dan ook niemand te verwonderen dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, Frankrijk» president De Gaulle en de Indische premier, Indira Gandhi, alle drie hebben verklaard dat zij op dit moment geen mo gelijkheid zien te helpen bij het bereiken van een vreedzame regeling. En evenmin is het verbazingwekkend dat de nadruk in de kwestie-Vietnam nu helemaal op de militaire actie ligt. In Washington kan men thans horen dat gehoopt wordt op een duidelijk militair overwicht van Amerikanen en Zuidvietna- mezen op de Vietcong en de Noordvietnamezen tegen het midden van 1967. Deze gematigd optimistische prognose die overigens een schakel is in een serie van min of meer optimis tische Amerikaanse prognosen over Vietnam, die nooit uit kwamen is gebaseerd op de groeiende verliescijfers van de communisten, zowel wat manschappen als wat materiaal, wa pens, enz. betreft. van Hanoi dragen, maar honderd percent zeker is niemand. Het blijft mogelijk dat communistisch - China zijn hulpprogramma heeft uitge breid en Chinese vliegtuigen, gestatio neerd op Chinese vliegvelden, laat deelne men aan de defensie in de lucht van Noord-Vietnam. Mocht dit zo zijn, dan zou de wereld binnenkort Amerikaans- Chinese luchtgevechten te zien kunnen krijgen, waarbij de Chinezen steeds in staat zouden zijn zich terug te trekken achter hun nationale grenzen. m% Minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft al gezegd dat in een dergelijk geval de Amerikanen de Chinese toestel len zullen achtervolgen tot in China zelf, maar na een stroom van critiek, o.a. van de senatoren Fulbright en Robert Ken nedy, werd in Washington duidelijk ge maakt dat men een dergelijke riskante achtervolging alleen zou ondernemen op uitdrukkelijk bevel van de hoogste mili taire opperbevelhebber: president John son. Het ziet er nog niet naar uit dat deze zo'n bevel, dat een directe confrontatie tussen de Amerikanen en de Chinezen zou bevorderen, zal uitvaardigen. Inmiddels moet men niet denken dat de oorlog, zolang China er niet in betrok ken wordt, zich beperkt tot Vietnam. Het grootste deel van Zuidoost-Azië is nu op de een of andere manier bij de strijd be trokken. De luchtbases, van waaruit de Amerikanen opereren, zijn te vinden in Thailand, Okinawa en Guam. De bom men vallen behalve op Zuid- en Noord- nieuwe immigranten. Vietnam ook op Laos, door welk land de aanvoerwegen van de Vietnamese com munisten lopen. Er is nu sprake van dat men ook zal gaan bombarderen in het neutrale Cam bodja, waar ook een aanvoerlijn doorheen zou lopen en hoewel het officieel ontkend wordt geeft men in Washington onders hands toe dat speciale Amerikaanse com mandotroepen af en toe ook in Lao in actie zijn. Wat Cambodja betreft is juist door Washington toegegeven dat ook in dat land militaire acties uitgevoerd wor den. Fonds. Dr. Felix Shinar, voormalig hoofd van de Israëlische inkoopmissie in Keu len, heeft donderdagavond de stichting bekendgemaakt van een „Ben Goerion- Adenauer fonds" ter bevordering van de Israelisch-Duitse uitwisseling van jonge mensen en ter ondersteuning van Ben Goerion's nieuwe „Negev-college" voor Natuurlijk hoopt Ulbricht met deze nieuwe initiatieven in de Duitsland- politiek waaraan hij al een jaar heeft gewerkt niet de hereniging van Duitsland te bewerkstelligen. Het gaat hem er veel meer om door mid del van een nauwe verbintenis met de Westduitse SPD invloed te krijgen op de Westduitse politiek. Hij hoopt bovendien dat de Christen- Democraten in de Bondsrepubliek bij hun halsstarrige houding blijven om zich niet bij de zich nu aftekenende koers neer te leggen, zodat hij boven dien nog een wig tussen de grote par tijen in West-Duitsland kan drijven. In troebel water is het, zo meent hij, goed vissen. Toeval of geen toeval, het is goed Walter Ulbricht dat de herinnering aan de SED-putsch van twintig jaar geleden vooruitloopt met de eventuele besprekingen. Ze zullen alle optimisten ervan kunnen overtuigen, hoe voorzichtig men met de Oostduitse communisten moet om gaan. Ze stellen de rigoreuze en onde mocratische tactieken van de Oost duitse „Genossen" nog eens in een helder licht. Het begon in de laatste aprildagen van 1945, toen de granaten van de rode leger nog boven Berlijn uit el kaar spatten. Onder het gedonder van de kanonnen en te midden van de laatste schermutselingen, landde Wal ter Ulbricht met een vliegtuig uit Mos kou in Berlijn. Hij begon meteen met zijn sondages en kreeg de Russische wind in de zeilen, toen de Russische machthebbers, als eersten van de vier bezettingsmachten, het oprichten van anti-fascistische partijen toestonden. Een dag na dit Russische besluip elf juni 1945, werd de Communistische Partij van Duitsland, de KPD, opge richt. Ulbricht was echter niet goed geïnformeerd. Hij dacht namelijk een contact met de socialisten te kunnen ontberen. „Der Spitzbart" maakte de fout te denken, dat in het spoor van een nieuwe tijd de socialisten, ook die in West-Duitsland, zich bij de KPD zouden aansluiten. Uitnodigingen van SPD-zijde tot een gesprek legde Ul bricht klaarblijkelijk naast zich neer. Officieel heette het in ieder geval dat ze „niet waren aangekomen". Ulbricht was verplicht zijn tactiek te wijzigen, toen hij merkte hoe wei nig het kiezersvolk met de communis ten op had. Bij de eerste na-oorlogse verkiezingen in het door de Russen bezette Hongarije, leden de communis ten een gevoelige nederlaag. Kort daarop, bij de eerste algemene verkie zingen in het verdeelde Oostenrijk in november 1945 kwamen de com munisten nog niet eens aan vijf per cent van de uitgebrachte stemmen. Daarop besloot de SED-leider de Oost duitse SPD aan zich te binden, om daardoor zijn „image" te verbeteren en eventuele toekomstige debacles te vermijden. Bij hun komst in Berlijn hadden de Russen als leider van de sociaal-de mocraten Otto Grotewohl aangewezen. Van 1938 tot 1945 hadden de nazi's hem in een concentratiekamp opgeslo ten. De westelijke geallieerden waren niet in de gelegenheid de Russischi keus te beïnvloeden, omdat ze o dat moment nog niet in Berlijn waren aangekomen. ^§pr| De Britten hadden in hun zóne Kurt Schumacher aangewezen, die zich als overtuigd socialist fel tegen de nazi's had gekeerd. Schumacher zat dan ook bijna de twaalf jaar dat het „duizend jarige rijk" van Hitier duurde, in con centratiekampen opgesloten. Het was Dr. Kurt Schumacher een van de na-oorlogse tragedies, dat beide mannen met dezelfde erva ringen en idealen zo dramatisch te genover elkaar zouden komen te staan. Ulbricht's SED begon de Oostduitse SPD, na de ervaringen in Oostenrijk en Hongarije, met geweld in een hoek te dringen. De Russische bezetters droegen het hunne ertoe bij, door SPD-publikaties en SPD-bij eenkom sten te verbieden. De wat hardhandi ge avances van Ulbricht kwamen ech ter te laat. De SPD voelde er niets meer voor met een partij om te gaan die zich in zo korte tijd als een dicta tuur ontpopt had. Daarop werd de strijd nog harder. Arrestaties vonden in Oost-Berlijn plaats en de eerste so cialistische politici gingen als de eerste politieke vluchtelingen in het na-oor logse Duitsland over de sector-grens naar het Westen. Grotewohl verklaarde tenslotte dat fusie tussen de SPD en de KPD, wat hem betreft, alleen mogelijk was wan neer de fusie geheel Duitsland zou be treffen. In februari 1946 ontmoetten Schumacher en Grotewohl elkaar voor het laats in Brunswijk. Schumacher waarschuwde Grotewohl, dat de KPD haar beloften niet zou houden en wees op de uitspraak van de SPD in de Ame rikaanse bezettingszone, waar 144 van de 150 gedelegeerden zich duidelijk te gen een fusie met de KPD hadden uit gesproken. Schumacher bezwoer Gro tewohl tenslotte, om als enige moge lijkheid de SPD in Oost-Duitsland op te heffen. Maar tijdens dit gesprek was over het lot van de Oostduitse SPD al beslist, namelijk in Moskou. Op 21 en 22 april 1946 vond in het Admirals-Palast in Berlijn de beslis sende SPD-bij eenkomst plaats. Grote wohl werd tijdens zijn rede, waarin hij de fusie bepleitte, uitgejouwd. Zeven tien minuten lang kan hij, die van plan was zijn gehoor volgens een beproefde methode „dood" te praten, zich onder het protestgebrul niet verstaanbaar maken. Met overweldigende meerder heid besluit de vergadering tot de stemming over te gaan. Deze vindt 31 mei plaats. Op de ochtend van de stemming wordt deze door de Russen in hun sector verboden. In de westelij ke sectoren gaat ze door: 82% percent van de uitgebrachte stemmen is tegen de fusie. In democratische zin was Grotewohl uitgespeeld. Maar twee weken later werd een met de statuten strijdige SPD-bij eenkomst in Oost-Berlijn gehou den, waarop alleen medestanders van Grotewohl waren uitgenodigd. Met „overweldigende meerderheid" stem de deze bijeenkomst voor een samen gaan van SPD en SED. Opnieuw vond een uittocht van sociaal-democraten naar het Westen plaats. Drie weken na de eerste vergadering in het Admirals-Palast, waar Grote wohl zo'n duidelijke nederlaag geleden had, beklimt de oude socialistenleider opnieuw het podium, maar nu als de kunstmatige overwinnaar. Onder de klanken van de ouverture Fidelio en het „stormachtig applaus" van de toe schouwers verschijnt op de planken van het vroegere operette-theater van links de theoretische voorzitter van de SED, Wilhelm Pieck en van rechts Otto Grotewohl. In het midden ontmoeten zij elkaar, en schudden el kaar ostentatief de hand. Grotewohl zegt: „wij kwamen beiden om elkaar in het midden te treffen". Walter Ulbricht, de enige nog levende speler in dit drama en tevens de regisseur ervan schrijft ter gelegen heid van de twintigjarige herdenking van deze historische gebeurtenis in „Neues Deutschland", het centrale orgaan van de SED: „wij communis tische en sociaal-democratische func tionarissen vonden snel een gemeen schappelijk taal. Het begon heel een voudig..." In hetzelfde artikel ver klaart hij dit nader door op te mer ken: „de verovering van de macht geschiedde onder bescherming van de Sovjet-Unie, die in de Duitse kwestie een grote politieke bekwaamheid ont wikkeld heeft." Otto Grotewohl De oorlog in Vietnam breidt zich steeds meer uit. Amerikanen, Zuid- vietnamezen en Vietcong voeren steeds meer materieel en manschap pen aan. Ook in andere landen van Zuidoost-Azië doet de invloed van de strijd in Vietnam zich heviger gevoelen. Acties in Laos en Cam bodja hebben reeds plaatsgevonden. Het gerucht dat het mogelijk zou zijn een vredesgesprek tot stand te brengen tussen Amerikanen en com munisten is verstomd. Militaire ac ties, ook in de lucht, duiden op een intensivering van de oorlog. WARSCHAU (Reuter) Stefan kardi naal Wyszynski, ï.-k. primaat van Polen, heeft in Warschau verklaard, dat hij onder andere toestemming zal geven net al» tijdens de Duitse bezetting het sacra ment des altaars naar woonhuizen te bren gen en daar te laten vereren als de Poolse overheid geen vergunningen geeft voor de bouw van nieuwe kerken en kapellen. Kardinaal Wyszynski, wiens woorden bitter klonken, zei dat alle verzoeken en aanvragen voor nieuwbouw onbeantwoord blijven. Het volk wordt verkeerd ingelicht en alle schuld wordt op de bisschoppen ge worpen, aldus de kardinaal. DJAKARTA (ANP) Generaal Soehar- to heeft, volgens het dagblad „Berdikari", gezegd dat Indonesië „in de nabije toe komst" kernproeven gaat nemen. Soeharto was ooggetuige van de lancering van drie raketten aan de zuidkust van West-Java toen hij dit meedeelde. Meer bijzonderhe den gaf de krant niet. Advertentie SÜ2S4 J Ijsje. Driehonderd mensen in Nysa in Po len, zijn ziek geworden door het eten van ijs. Vijfenzeventig van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ze verkeren niet in levensgevaar. Het ijs kwam uit de plaatselijke coöperatieve fabriek, aldu» het Poolse persbureau PAP. Misdaad. President Johnson heeft aange drongen op verdubbelde inspanning bij de bestrijding van de georganiseerde mis daad in de V.S. Hij zei dat de misdadi gers een guerrilla tegen de Amerikaanse gemeenschap voeren. Orde. De Europese Federatie van Oud- Strijders heeft een nieuwe militaire orde ingesteld, die van „Europees Strijder", bestaande uit een rood, wit en goud ge kleurd kruis aan een blauw lint met twaalf sterren, herinnerend aan de vlag van de Raad van Europa, met opschrift „symbool van opoffering, overwinning en vrede". Ontvoering. Politie en militairen in Guate mala hebben jacht gemaakt op enige bandieten die twee politici hebben ontvoerd, de minister van Voorlichting, Baltazar Morales en de voorzitter van het Hooggerechtshof, Ro meo Augusto Deleon. Ze werden beiden uit hun auto's gehaald, toen zij door d« hoofdstad reden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3