Gasbel van Slochteren belangrijk voor produktie Aluminium Delfzijl i Vijf miljoen voor strijd tegen de luchtvervuiling T.V. RADIO RADIO BECKER „Bestaan van één ondeelbare stad in IJmond ondenkbaar" Bouw van tweede tunnel is zeer twijfelachtig G.INIA m Wmam Koninklijke opening Boottocht voor invaliden Velsens bejaardenkoor op concours STEDEBOUWKUNDIGE JHR. IR. J. DE RANITZ: n TOESTELLEN Fa. v. d. Gutenaar Raave ZATERDAG 7 MEI 1966 4 Aardgas uit de bekende „bel van Slochteren" speelt naast de grondstof aluinaarde de belangrijkste rol bij de produktie van aluminium in de fonkelnieuwe fabriek van de n.v. Aluminium Delfzijl. Nederlands grootste bodemschat, althans een deel daarvan, wordt namelijk gebruikt voor het opwekken van elektrische stroom, waarvan de fabriek aan de Eemskust nabij Delfzijl even gretig gebruik maakt als iedere aluminiumsmelterij elders in de wereld. Deze voor ons land geheel nieuwe metaalproducerende industrie, waar van Hoogovens, de Billiton Maatschappij en het Zwitserse aluminiumcon- cem Alusuisse de stichters zijn, is op maandag 25 april jL begonnen met het starten van de installaties. De avond tevoren was de speciaal voor deze fabriek aangelegde hoogspanningsleiding vanaf de Hunzecentrale bij Gro ningen gereed gekomen. PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT Lage stroomkosten Aluinaarde uit Suriname Lucht „wassen' voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 Tweede tunnel Vraag proefrit bij: KENNEMER GARAGE N.V. Stadshart er zijn zóveel aparte geschenken in de stoulenbeck Niet deugdelijk argument In sfeer van Haarlem ||||p§s Op 17 maart arriveerde te Delfzijl het eerste schip met aluinaarde. Het was de 16.000 ton metende „Beth", één van de grootste schepen, die ooit in deze noordelijke haven kwam. De 7000 ton aluinaarde uit dit schip vorm de in de geweldige silo (te vergelij ken met een gigantische gasfles) het eerste bodempje. De silo is pas ge heel gevuld als er 30.000 m3 in zit. Ruim een maand later kwam het bericht van het aanlopen van de alu- miniumfabriek. Toen werd de eerste stroom geleverd. De verwachting was toen dat het nog vijf weken zou du ren voordat de eerste Nederlandse alu minium uit de elektrolysecellen zou komen om te worden gegoten. De officiële opening van N.V. Alumi nium Delfzijl omstreeks 1 juli de datum is nog niet officieel vastgesteld zal worden verricht door een lid van het Koninklijk Huis. Advertentie 48 - 59 - 65 cm BEELDBUIS Gespecialiseerd in toestellen met visserijband in verschillende prijs klassen. TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 Van de vijf boottochten, die dit jaar weer door de afdeling Amsterdam van de stichting „Zonnebloem" voor invaliden, chronisch zieken en bejaarden worden ge organiseerd, zijn er twee waarbij Haarlem en IJmuiden in de route zijn opgenomen. De tochten worden gemaakt met de „Haar lem", welk schip dinsdag 10 en vrijdag 13 mei telkens des morgens omstreeks elf uur aan het Spaame in Haarlem kan worden verwacht. Bij de ontvangst van de opva renden zullen ook de Haarlemse bloemen meisjes worden ingeschakeld. Hierna wordt de reis naar IJmuiden voortgezet, waarbij men des middags tus sen een en twee uur bij de Steigerweg denkt te kunnen aanleggen. Hier zullen de patiënten eveneens worden ontvangen, waarvoor de medewerking van de S.A.M.O.R.O. is ingeroepen. Het is dit jaar voor de dertiende maal dat dergelijke rei zen worden georganiseerd, waarvan in to taal reeds ruim zesduizend zieken en in validen hebben geprofiteerd. aootxioooooooooooooooooooooooooooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De noodzaak van lage stroomkosten Is bepalend geweest voor de keuze van Delf zijl als vestigingsplaats van de N.V. Alu minium, ook bekend onder de naam „Al del." Het nabije aardgas maakt het mo gelijk de stroomprijs binnen redelijke grenzen te houden. Temeer omdat gas kan worden betrokken uit het zogenaam de „potje" dat door de minister van Eco nomische Zaken gereserveerd is om de vestiging van nieuwe industrieën te be vorderen. Het wordt daartoe tegen een lagere prijs geleverd dan die van het ove rige aardgas. Aanvankelijk heeft men bij Aluminium Delfzijl overwogen de elektriciteit in een eigen centrale op te wekken, maar van dat plan werd later afgestapt. Met het Provinciaal Electriciteits Bedrijf (P.E.B.) te Groningen werd toen overeengekomen, dat dit bedrijf het aardgas in zijn instal laties zou transformeren in elektriciteit, die via een nieuwe hoogspanningsleiding naar Delfzijl wordt gevoerd. Na enige ver traging als gevolg van het barre win terweer kwam die leiding op 24 april gereed. Voor de produktie van een kilo gram aluminium rekenen de deskundigen met een stroomverbruik van 15 tot 20 kWh, een hoeveelheid waarmee ongeveer 150 liter water aan de kook te brengen is. Bij een aanvangsproduktie van 32.000 ton aluminium zal het stroomverbruik onge veer 500 miljoen kWh bedragen. Ter ver gelijking zij gemeld dat het P.E.B. te Gro ningen het vorig jaar aan zijn gehele ver zorgingsgebied circa 1,1 miljard kWh le verde. Het bauxiet voor de aluinaarde wordt in Suriname gewonnen. Ook daarvan zijn voor de aluminiumfabricage grote hoe veelheden nodig. De vuistregel is: 1 ton aluminium uit 2 ton aluinaarde uit 4 ton bauxiet. Nu heeft de Billiton Maatschap pij in Suriname een dochteronderneming, de Billiton Maatschappij Suriname, die over een grote reserve aan goed bauxiet beschikt. Het betrekken van die grond stof uit „de West" ligt dus voor de hand. De eerste fase van de aluminiumfabri- Aluminium n.v. Delfzijl vanuit de lucht gezien. 1. De buitenhaven waar de schepen met aluinaarde uit Suri name gaan meren aan de losinstal latie. 2. De gasflesvormige silo, waarin ruim 30.000 ton aluinaarde kan worden opgeslagen. 3. De circa 650 meter lange elektrolysehal met 120 elektrolyse-ovens (in twee rijen van 60). 4. De afdeling anode-mon tage. Anodeblokken zijn onmisbaar bij de bereiding van aluminium. 5. Gieterij. Hier wordt het alumi. mum gegoten tot broodjes, plakken en stangen, al dan niet gelegeerd. cage ligt in feite in Suriname, omdat daar reeds het verwerken van bauxiet tot alu- aarde plaatsvindt. Schepen van de KNSM brengen de poedervormige aluinaarde naar Delfzijl waar de nieuwe fabriek een eigen lossteiger in de buitenhaven heeft. N.V. Aluminium Delfzijl, die nu nog „maar" over één ovenhal beschikt, kan op betrekkelijk korte termijn de produk tie méér dan verdubbelen. Voor de twee de hal zijn de palen namelijk reeds ge heid en de beslissing over de bouw van deze tweede hal wordt zeker in dit jaar verwacht. In totaal kunnen er zelfs vijf hallen ko men, maar reeds ver voordat de vijfde voltooid zal zijn, zal deze fabriek tot de grootste aluminiumproducenten behoren. Vijf miljoen gulden is globaal geno men het bedrag dat de N.V. Alumi nium Delfzijl heeft uitgetrokken voor de strijd tegen de luchtverontreiniging. Het zijn vijf van de honderd miljoen, die no dig waren voor de bouw van de nieuwe, moderne aluminiumsmelterij. Er zijn twee factoren, die een belang rijke rol spelen: het vrijkomen van fluo ride uit de ovens en het stuiven van aluinaarde. Betreffende de fluoride wordt er in de smelterij al naar gestreefd het ontsnappen van dit zout zo sterk moge lijk te beperken. Het is namelijk een duur zout. „Ook als we ons in het geheel niet om de luchtverontreiniging zouden hoeven te bekommeren, zouden we toch nog trach ten dit zout vast te houden, aldus bedrijfs directeur ir. R. Smit, die dit de „inge bouwde rem" van de economie noemde. Er kan echter niet worden voorkomen dat er uit de ongeveer 120 ovens In de bij na 650 meter lange hal toch nog fluoride in de lucht terecht komt. Op dit gedeelte richt zich vooral de „aanval" In de strijd tegen de luchtverontreiniging. De hal waarin jaarlijks 30.000 ton ruwe alumi nium zal worden geproduceerd, heeft daarom een speciale installatie gekregen (een ingebouw verdedigings-systeem, al dus ir. Smit) waarmee de strijd effectief kan worden gevoerd. Ook is aan de hand van proeven en omvangrijke studies besloten in de kap Advertentie Vanaf de losinstallatie leidt een 400 meter lange transportband naar de reusachtige silo, waarin de aluin aarde wordt opgeslagen alvorens te worden verwerkt. van de hal 120 ventilatoren te plaatsen. Daarmee wordt de lucht in de hal vijftig maal per uur ververst. „Met deze voor zieningen zouden we de hal dus al naar boven kunnen uitblazen en haar een goed binnenklimaat kunnen geven. Vroeger werd dat dan ook meestal zo gedaan. Wil len we het buitenklimaat ook goed hou den dan zijn er echter meer voorzieningen nodig," vertelde de bedrijfsdirecteur van de aluminiumfabriek. „Daarom is boven in de hal een absorptie-installatie aange bracht, die de lucht als het ware wast alvorens haar naar buiten te laten gaan." Voor wassen is water nodig. Welnu, via een pompstation en vele leidingen komt het water in de kap van de hal. Daar verstuiven ongeveer duizend sproeiers elk uur 1000 m3 water tot een fijne nevel. Zes dubbele roosters van kunststof en een verzamelbak voor de afvoer van het „waswater" zijn kort samengevat de andere belangrijke onderdelen van de in stallatie. Bij de verwerking van aluinaar de zijn voorzieningen getroffen, die de ge volgen van het verstuiven van deze witte, poedervormige grondstof zoveel mogelijk moeten beperken. Bij de losinstallatie en de transportbanden zijn op verscheidene punten zuigapparaten aangebracht, die het eventueel toch „ontsnapte" stof weer op de banden terugbrengen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, zal het Algemeen Velsens Bejaardenkoor, onder leiding van mejuffrouw Jeanne van Asselt deelnemen aan het Koorfestival 1966, dat 13, 14, 19 en 21 mei door d« Koninklijke Bond voor Nederlandse Zang en Oratoriumverenigingen in samenwer king met de AVRO in Hilversum wordt gehouden. De jury voor dit concours be staat uit Frans van Amelsvoort, Felix de Nobel en Piet Post. De ongeveer honderd veertig bejaarde zangers en zangeressen zullen zaterdag 14 mei op hun tocht naar Hilversum door een bus met „supporters" worden verge zeld. Daarvoor houdt het koor woensdag morgen 11 mei nog een generale repetitie in de Burgerzaal van het Velsense raad huis. Zaterdag 14 mei wordt door de AVRO over Hilversum I een radio-uitzending aan dit festival gewijd, zodat het niet is uit gesloten dat ook het Velsense bejaarden koor nog even kan worden beluisterd. Het snel tot stand brengen in het IJmondgebied van het stedelijke voor zieningspatroon in de culturele, educa tieve en economische sector kan het bes te geschieden door twee stedelijke gehe len tot stand te brengen ten noorden èn ten zuiden van het Noordzeekanaal. De meest logische grens ligt door het ka naal. Dit is de mening van jhr. ir. J. de Ra- nitz, stedebouwkundig adviseur te Rot terdam, over de bestuurlijke indeling van het IJmondgebied. Hij betwijfelt of IJmond-Zuid en IJmond-Noord één stad zouden kunnen vormen, zoals door staats secretaris Westerhout is bepleit. Ir. de Ranitz baseert zijn oordeel op de volgen de overwegingen: 1. De bestaande oeververbindingen zijn voor één stad zowel onvoldoende, als verkeerd gesitueerd. De Velsertunnel is een tunnel in het Rijkswegennet. Deze tun nel ligt terecht en duidelijk naast het lokale wegennet. De pontverbinding is ontoereikend, psychologisch en feitelijk als stedelijke hoofdverbinding onaan vaardbaar. Ten aanzien van de passage over de sluizen kan hetzelfde worden op gemerkt. Het is hoogst waarschijnlijk, dat een nieuwe tunnel voor lokaal stadsverkeer Advertentie DEALER voor Gemeente Velsen voorheen Kennemerlaan 222 - 226, IJMUIDEN Telef. 02550 - 4324/6238 simca 15D0 eerst zeer laat (zo ooit?) in het nationa le tunnelbouwprogramma zal worden op genomen. In de totale nationale werken ter verbetering van de infrastructuur kan een zeer kostbaar tunnelproject, die nende ter verbetering van de verbinding van de twee stedelijke gehelen sa men ter grootte van Haarlem nauwe lijks een redelijke prioriteit verkrijgen. De kosten van deze voorziening zou op de ontwikkeling van deze beide niet grote stedelijke gehelen moeten drukken, die dan echter, gelet op de niet hoge prio riteit, zonder enige twijfel allang volge bouwd zijn. Het grondbedrijf kan dan dus geen lokale kostendrager meer vor men. De conclusie kan dus niet anders luiden dan dat de lokale oeververbindin gen slecht zijn en lange jaren slecht zullen blijven. 2. Slechte oeververbindingen pleiten niet voor integratie over de oevers heen, doch voor een zo volledig mogelijk voor zieningspatroon aan de noord- èn de zuidzijde. Gebeurt dit niet, dan volgt èn belasting met in wezen lokaal verkeer op de toch al zwaar belaste Velsertun nel èn bovendien veel ongerief voor de burgers. 3. Het hoogtepunt van de stedelijke voorziening ligt in het rijk geschakeer de stadshart. Bestudering van de kaart, de mogelijke plaats van de ontwikkeling van het stadshart aan de noord- en de zuidzijde van het Noordzeekanaal, de reeds aanwezige winkelontwikkelingen aan noord- en zuidzijde, de mogelijke verbin dingen, de aard dezer verbindingen maakt het duidelijk, dat het ondenkbaar is, dat de nieuwe gemeente IJmuiden één dui delijke plaats en mogelijkheid van het stadshart, voor de éne ondeelbare stad aan beide zijden van het kanaal, zou kun nen scheppen. Bovendien moet dit stadshart van het gehele nieuwe z.g. IJmuiden er snel zijn en juist dit is gezien het tijdsche ma en de technische problematiek der oeververbindingen onmogelijk. Het gevolg is dus toch zelfstandige ontwikkeling op Advertentie sunart de kunst- nijverheids- afdeling van WCNINGINh't-H 11NC BEvf RWJK het gebied der kernvorming ten noorden en zuiden van het kanaal, doch dan on der de schijn van politieke eenheid, die moet leiden tot ongezond remmen op de noord- öf zuidoever. 4. Het feit dat Velsen binnenkort geen bouwterrein heeft voor woningen, zoals de staatssecretaris vermeldt, kan geen reden voor gebiedsuitbreiding zijn. Als dit uitgangspunt wordt aanvaard, ont staan er onmogelijke consequenties over al in ons land. De nationale ruimtelijke ordening leidt onherroepelijk tot een steeds stijgend aantal gemeenten zon der expansiemogelijkheid, zonder nog te ontsluiten mogelijkheden voor nieuwe bouwterreinen. Ir. De Ranitz wijst in dit verband op tal van dorpen in Zuid-Hol land, in het Gooi, 's-Gravenhage, Am sterdam en verschillende Zaangemeen- ten. Hij acht dit argument ook niet deug delijk, omdat de uitbreiding van IJmond- Noord zelve duidelijke grenzen vertoont en dat ook daar binnen afzienbare tijd geen bouwterrein voor woningen kan wor den ontsloten. 5. De zuidelijke helft van Velsen met de aldaar liggende delen dier gemeenten (Santpoort, Driehuis, het gedeelte bij het Provinciaal Ziekenhuis tegen de grens van Bloemendaal enz.) liggen met Bloe- mendaal volkomen in de sfeer der Haar lemse agglomeratie. Het is ondenkbaar, dat dit grote deel dier gemeenten zich ook maar lichtelijk gebonden zal voelen aan IJmond-Noord. Ik ben er van over tuigd, dat mede op deze grond de z.g. nieuwe gemeente IJmuiden een gemeen te zou worden, die meer heterogeen dan verbonden zal zijn, en dat dus van enig» burgerzin geen sprake zal kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4