B. en W. van Beverwijk aan de raad: Samenvoeging drie IJmondgemeenten op diverse gronden onaanvaardbaar is VIJFTIG JAAR BMW Oud-gemeentesecretaris van Rotterdam geeft visie op IJmond-problematiek TOR Si IJmuiden en Beverwijk worden nooit één stedelijk geheel BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING ZATERDAG 7 MEI 1966 i©ï? i VELSEN: VISSERIJ BEVERWIJK: INDUSTRIEëN HEEMSKERK: WONEN Geen eenheid TAXI 6200 Noordzeekanaal Oeververbindingen Pijnlijke ingreep Beverwijk en Heemskerk samen Onheelbare breuk Dubbele voorzieningen Geen nieuwe stad Doelmatige indeling Eigen leven Verdere expansie Het gekke is dat je nooit denkt aan vakantie in Engeland. Maar nu je er snel en goedkoop met de Tor Angiia heen kunt varen (en je auto mee!) is het een belevenis De samenvoeging vay de gemeenten Beverwyk, Heemskerk en Velsen is onaanvaardbaar. Onaanvaardbaar is ook een districtsbestuur alleen voor de IJmond met de gemeenten Beverwyk, Heemskerk en Velsen. Voor de gemeentelijke indeling van de IJmond zijn het Noordzeekanaal en de in- dustriestrook aan de noordoever daarvan van beslissende betekenis: de grens tussen Velsen en Beverwijk behoort langs de noordelijke oever van het Noordzeekanaal te worden gelegd. Tot deze slotsom komen burgemeester en wethouders van Beverwijk in hun raadsvoordracht over de bestuurlijke in deling van het IJmondgebied. Op een op 18 mei te houden buitengewone vergade ring zal de gemeenteraad van Beverwijk zich over het pre-advies van B. en W. uit spreken. Naar de mening van het Bever- wijkse gemeentebestuur is het uitgeslo ten, dat de zuidelijke en noordelijke IJmond-stad ooit tot één harmonisch en goed geïntegreerd geheel zullen kunnen samenvloeien. „De tegenstellingen tussen genoemde delen van de IJmond, die nu en dan aan de dag komen, maar vaker sterk worden overdreven, zullen met de samenvoeging niet weggenomen zijn, maar zich in ster kere mate manifesteren binnen de ene gemeente. De bedoelde tegenstellingen immers werden grotendeels opgeroepen door het feit, dat men zich geen reken schap wilde geven van de natuurlijke ontwikkeling en tegen alle werkelijk heidszin in de IJmond als een sociologi sche eenheid wilde zien", aldus B. en W. van Beverwijk. Volgens het college kan de samenvoe ging in één gemeentelijk verband van het geen in wezen geen eenheid is, de tegen- «tellingen alleen maar toespitsen. „Ook de provincie heeft de IJmond niet als een eenheid gezien. Het gebied ten zuiden van het kanaal immers is opgeno men in het streekplan Kennemerland- Zuid, terijl voor Velsen-Noord, Bever wijk en Heemskerk het streekplan IJmond-Noord is vastgesteld." De vraag Advertentie Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. C. J. RADEMAKERS RIJNSTRAAT 91 - TEL 6200-6285 DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Advertentie LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 1600™. BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 A BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2000 CA VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT B.M.W. dealer Garagebedrijf Maarschalk Hoofdstraat 183 Santpoort Telefoon 02560-8230. of de overige woongebieden ten zuiden van het Noordzeekanaal t.w. Driehuis, Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid zich in de nieuwe gemeente, waarvan de noorde lijke IJmond-stad, zoals uit de aard der Ten aanzien van de betekenis die het Noordzeekanaal voor het IJmondgebied verhoudingen voortvloeit, het centrum der bestuurlijke voorzieningen zou vor men, gelukkig zouden voelen, kan vol gens het Beverwijkse gemeentebestuur hier onbesproken blijven. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat deze nagenoeg op zich zelf staande dorpen zich nog meer op Haarlem zouden gaan oriënteren dan thans het geval is. heeft merken B. en W. van Beverwijk het volgende op: De stelling wordt ver dedigd dat dit kanaal een samenbindende functie vervult. Men wijst er dan op, dat de bewoners rondom de monding van het kanaal voor een groot deel hun economi sche bestaan vinden in de industriële on dernemingen die aldaar zijn ontstaan. Ogenschijnlijk lijkt hier een kern van waarheid in te schuilen. Maar hier moet tegenover worden gesteld: 1. dat ondanks deze veronderstelde sa menbindende factor van enige integra tie van het maatschappelijk leven in noord en zuid geen sprake is. Recente onderzoekingen spreken een duidelijke taal: het maatschappelijk leven in al zijn schakeringen keert zich aan beide zijden van het kanaal; 2. de bedoelde samenbindende functie, die het Noordzeekanaal zou vervullen, wordt enkel op de economische feiten gebaseerd. Nu is het genoegzaam be kend, dat, hoe belangrijk ook, de eco nomie in het menselijk leven niet alles is. In het totaal der feiten en omstan digheden, die de plaatselijke gemeen schap doen ontstaan en daaraan vorm en inhoud geven, neemt de economie zeker geen dominerende plaats in. Daardoor was het dan ook mogelijk dat het maatschappelijk leven ter weerszijden van het kanaal zijn eigen gang is gegaan en er twee duidelijk van elkaar af levende gemeenschappen zijn ontstaan. Wie de feiten onder de ogen durft te zien, kan tot geen andere conclusie komen. Nu kan men deze ontwikkeling betreu ren en van mening zijn dat alsnog al het mogelijke moet worden gedaan om tot. integratie te komen. Het natuurlijke ver loop der zaken laat zich echter, aldus B en W., niet dwingen. Bovendien zijn de moeite en de kosten die moeten worden gemaakt om oeververbindingen tot stand te rengen, die voldoen aan de eisen van het doorgaande verkeer, al groot genoeg. Het lijkt naar het oordeel van het Be verwijkse gemeentebestuur uitgesloten, dat ooit de nodige bedragen beschikbaar komen om daarnaast nog oeververbindin gen voor communaal verkeer tot stand te brengen van zodanige kwaliteit als nodig is om de bestaande twee-eenheid de mo gelijkheid te bieden tot een eenheid te vergroeien. En mocht het al mogelijk blijken geldelijke middelen tot zodanige bedragen als hier nodig zouden zijn, be schikbaar te stellen, dan zouden deze vol gens B. en W. van Beverwijk veel doel treffender kunnen worden aangewend tot verbetering van de wegenstructuur voor al op de noordelijke oever, waar de nij- pendste problemen vooralsnog bij gebrek aan financiële middelen onoplosbaar zijn. Wanneer deze middelen tijdig beschik baar waren gesteld, dan zou Hoogovens al lang een goede verbinding met het we gennet voor het grote verkeer hebben gehad. De gedachte dat de voor de hand lig gende oplossing van het probleem der gemeentelijke indeling van het IJmond gebied is, dat de gens wordt gelegd langs de noordelijke oever van het Noordzeeka naal, is bij het interne beraad in het Be verwijkse college wel eerder ter sprake gekomen. „Wij hebben deze oplossing nimmer willen verdedigen", aldus B. en W., „om dat wij er begrip voor hadden dat zij voor Velsen een pijnlijke ingreep petekende en ook omdat de toevoeging van Velsen- Noord bij Beverwijk voor onze gemeente geen essentieel belang was. Nu echter de staatssecretaris het vraag stuk in zijn uiterste consequentie aan de orde heeft gesteld en bovendien in gezag hebbende kring de ligging van het Hoog oven-complex binnen één gemeente van grote betekenis wordt geacht, zijn wij van mening, dat, mede gezien de huidige nieuwe situatie van het Hoogoven-com plex, de bedoelde oplossing als de beste moet worden aanbevolen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. van Beverwijk de gemeente raad voor zich in afwijzende zin uit te spreken over het door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken drs. Th. J. Wes terhout aangekondigde wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Voorzover verder in dit stadium nog alternatieven aan de orde dienen te wor den gesteld wijst het college op het bij de Staten-Generaal aanhangige en nog niet ingetrokken wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk en vorming van een nieuwe ge meente Beverwijk-Heemskerk alsmede wijziging van de grens tussen de gemeen ten Velsen en Beverwijk. Aan hetgeen door Beverwijk daarover tot dusver is aangevoerd behoeft, aldus B. en W. van Beverwijk, niets te worden toegevoegd. „Bij, een verstandig beleid, op basis van het streekplan, kunnen deze gemeen ten wanneer niet te veel tijd meer verloren gaat nog tot één stad samen groeien, zodat met Velsen-Noord op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal één stad ontstaat. Twee leden van het college zijn de op vatting toegedaan, dat de ontwikkeling van de laatste jaren de problematiek, zo als deze zich destijds liet aanzien, toch wel enigszins heeft achterhaald en dat in ieder geval deze problematiek zich thans over een groter gebied uitstrekt ln noor delijke richting dan alleen Heemskerk en het in het initiatief van de staatssecreta ris begrepen gebied. Ook de meer noor delijk gelegen gemeenten zijn in deze in tergemeentelijke problematiek betrokken geraakt. Een districtsbestuur, waarin opge nomen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en enkele meer noordelijk ge legen gemeenten in de richting van Alk maar, zou daarom volgens deze leden, een punt van nader beraad kunnen zijn. ff Op verzoek van Burgemeester en Wethouders van Beverwyk heeft de heer J. Hasper. oud-gemeentesecreta ris van Rotterdam, zijn visie gegeven op het voorstel van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken tot samen voeging van de gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk. Het uitgangspunt van de heer Has per, die bekendheid geniet als publi cist over bestuurlijke aangelegen heden, is dat de verhoudingen in Nederland zich zodanig hebben ge wijzigd, dat de gemeentegrenzen hun starheid hebben verloren en dat zy moeten kunnen worden herzien als bestuurlijke of economische omstan digheden zulks eisen. Het laat zich verstaan, zo stelt de heer Hasper, dat een of meer naar elkander toelevende, doch bestuurlijk gescheiden gemeenten na wettelijke samenvoeging tot een stad van allure uitgroeien. In de ze gevallen ligt het in de rede tot grens herziening te besluiten. Men mag dan ver wachten, dat een stad van allure met een voor de bewoners evenwichtige belangen behartiging zal ontstaan. In het IJmond gebied is, naar de mening van de heer Hasper, die verwachting typisch niet op haar plaats. Het ligt immers niet in de lijn van de ontwikkeling, dat Beverwijk en Velsen, vormende twee, op grote afstand, scheef tegenover elkander gelegen gemeen schappen met eigen karakter, tot één ste delijk geheel zullen samenvloeien. De hoofdkemen IJmuiden en Beverwijk kun nen volgens de heer Hasper noch door grenswijziging, noch door een gemeen schappelijk bestuur dichter tot elkaar ko men. Er is een breuk, die niet door be stuursrechtelijke bepalingen zo kan wor den geheeld, overbrugd of ondertunneld, dat de scheiding niet meer wordt gevoeld. Hier zijn Noord en Zuid geen vleugels van een scharnier, welke, door een pen ver bonden, beide eenheden tezamen hun eigenlijke bestemming geven. Zou het denkbeeld van de staatssecretaris worden verwezenlijkt dan ontstaat geen nieuwe eenheid, waarbinnen diverse voorzieningen elkander aanvullen. Er komt geen „stad" die doublures in investeringen ten behoe ve van het recreatieve, het economische en het maatschappelijke leven kan ver mijden. Integendeel, men wekt een streven op naar dubbele voorzieningen omdat Noord en Zuid niet op natuurlijke wijze op el kaar zijn ingesteld. Er valt geen wet te maken, aldus de heer Hasper, die de 9.000 inwoners van Velsen-Noord, een lob van Beverwijk, het verlangen naar eenheid bijbrengt, hen als vanzelf aanspoort scho len, kerken en winkels van IJmuiden te bezoeken. Omgekeerd zullen de bewoners van IJmuiden geen verlangen koesteren om als inwoners van de nieuwe gemeente IJmuiden, deel te hebben aan het stede lijk gezelligheidsleven van Beverwijk. Daarvoor blijft de bevolking ten zuiden van het Noordzeekanaal aangewezen op Haarlem of Amsterdam. „Het Is een illusie te verwachten" zegt de heer Hasper, „dat een wet Velsen <68.300 inwoners) met Beverwijk (42.300 inwoners) en Heemskerk (23.300 inwo ners) tot een levenskrachtige stedelijke eenheid met 130.000 a 150.000 zielen kan maken. Men bedenke dat Velsen op 68.400 zielen komt omdat het de zuidwestelijke lob van Beverwijk met 9.000 zielen mee telt. Beverwijk telt 51.300 inwoners als men wat volkomen logisch is de zuidwestelijke buitenwijk in aanmerking neemt. Eerder bestaat dan dat Beverwijk en Heemskerk met resp. 51.300 en 23.300 zielen tot een stad van 100.000 en in de toekomst met nog veel meer inwoners zullen uitgroeien. Het zij herhaald: door optelling van het aantal bewoners van de zuidelijke oever (59.400) en die van de noordelijke (51.300 en 23.300 is 74.600) ontstaat geen nieuwe stad, zeker geen nieuwe stedelijke ge meenschap van allure met 130.000 inwo ners. Zelfs niet als een goedgezinde en fi nancieel machtige autoriteit in de toekomst nog eens een groter aantal oeververbin dingen tot stand zou brengen. Er is na melijk geen middelpunt-zoekende kracht, waarvoor uit grenzen voortkomende hin dernissen moeten worden weggeruimd. De bewoners van het nieuwe IJmuiden zullen voor het sluiten van huwelijken en andere burgerlijke zaken op beide oevers van het scheidende kanaal een eigen secretarie willen hebben; politie, brandweer, genees kundige diensten, e.t.q. zullen eigen voor zieningen blijven vragen. De feitelijke ge ografische situatie maakt het onmogelijk nieuwe kernen rond de grote verkeerstun- nel te bouwen. Alle goede bedoelingen ten spijt zal een werkzame middelpunt-vlie dende kracht geen harmonische eenheid aanvaarden". Uiteraard kan, aldus de heer Hasper, worden ingestemd met het denkbeeld van de Staatssecretaris om het gehele vraag stuk met nieuwe ogen, los van .oud zeer, te bezien. Doet men dit, dan staat men voor de beantwoording van de vraag waar men, op grond van de realiteit, doch vooruit-ziende, de grenzen efficiënt zou leggen. Men zal er rekening mee houden, dat de taak van Noordzeekanaal-Zuid ligt op het gebied van woningbouw en recrea tie, en die van Noordzeekanaal-Noord -op het scheppen van een gunstig klimaat voor onze nationale hoogovenindustrie, voor levensmogelijkheden voor het oude, autochtone tuindersbedrijf, voor een rede lijke bescherming van recreatieve gebie den en het bevorderen van de woning bouw. Niemand zal een afzonderlijke of gemeenschappelijke taak voor Noord en/ of Zuid zien in de zorg voor de bevaar- heid van het op de scheiding liggende Noordzeekanaal, de bedrijfsklaarheid van de sluizen of de efficiency van het rijks- vissershavenbedrijf van IJmuiden. Verbe teringen van de zeemond, de IJmond zo men wil, zijn een taak van de rijkswater staat in relatie tot het Amsterdamse ha vencomplex. Er zijn wel belangen bij goe de verbindingen te land, maar er is geen zeggenschap over het kanaal. Deze is ook niet nodig om op de noordelijke of de zui delijke oever een behoorlijk bestuur te voeren. Krachtige, efficiënte bestuurlijke eenheden zullen ontstaan als de wet Noord en Zuid in de gelegenheid stelt zich, ieder voor zich, op eigen geografisch en sociaal- economisch terrein te ontwikkelen. Men bedenke, dat situaties als aan de mond van het Noordzeekanaal meer voorkomen. Maar niemand denkt er aan het thans in dustrieel geworden eiland Rozenburg bij Maassluis te voegen, of Vlaardingen bij Pernis, Heyplaat bij Schiedam, hoewel meer gemeenschappelijke belangen, met name op haven- en scheepvaartgebied, aanwezig zijn. Uit het bovenstaande volgt, dat de auto nome feiten logisch tot de conclusie lei den, dat aan Noord en Zuid hun eigen le ven moet worden gelaten. Voor het nor male overleg, dat tussen aangrenzende gemeenten onontbeerlijk is, zal een keus kunnen worden gemaakt uit een variëteit van hedendaagse mogelijkheden om ook nog anderen in de samenspraak en besluit vorming te betrekken. Onder die omstandigheden zal Beverwijk vanzelf meer dan vroeger met de hoog ovenindustrieën te maken krijgen. Konden Hoogovens aanvankelijk ten volle worden geholpen door de gemeente Velsen, thans is het zo, dat de uitbreidingsplannen van dit machtige bedrijf, waarbij het Rijk en de gemeente Amsterdam met economische en financiële banden gebonden zijn, slecht op het grond-gebied van Beverwijk, en in de toekomst ook van het huidige Heéms- kerk, kunnen worden verwezenlijkt. Aan gezien de continuïteit in de ontwikkeling De heer J. Hasper, oud-gemeente- secretaris van Rotterdam: „Door samenvoeging van de drie IJm,ond- gemeenten ontstaat geen nieuwe „stad van allure", zoals de staats secretaris die graag zou zien. De te creëren nieuwe gemeente Um.uiden zal geen harmonische, stedelijke ge meenschap kunnen vormen. Daar voor lopen de verschillende delen van het IJmondgebied qua karakter en structuur te sterk uiteen". verzekerd moet zijn, zal Beverwijk bereid moeten zijn aan Hoogovens op allerlei ge bied zoveel mogelijk medewerking te ver lenen. Het is volkomen begrijpelijk, dat de regering het aspect, dat deze nationale industrie bij verdere expansie met drie gemeenten, Beverwijk, Velsen en Heems kerk, van doen zou krijgen, niet aanlok kelijk vindt. Uiteraard zullen belangrijke industrieën een duidelijk contact met de plaatselijke overheid op prijs stellen. De feiten hebben Beverwijk en Heemskerk tot plaatselijke overheid gemaakt. Deze overheid zal krachtens eigen bestaan en gezag aan het overleg met Hoogovens kunnen deelnemen en een nieuwe verant woordelijkheid krijgen om aan de oplos sing van grote problemen mede te wer ken. Aangezien het een overtrekken zou zijn van de macht van de overheid te menen, dat zij een mentale eenheid kan doen ont staan door twee anders geaarde eenheden samen te voegen, zal hier naar de me ning van de heer Haspers de oplossing moeten worden gevonden in een scheiding van Zuid en Noord: enerzijds Zuid, bevattende IJmuiden, Velsen-Zuid, Driehuis alsmede Santpoort- Noord en -Zuid; anderzijds Noord, bevattende Bever wijk, Wijk aan Zee, Velsen-Noord en Heemskerk; Noord en Zuid met handhaving van een normaal intergemeentelijk samenspel. Advertentie NAlfOR kelijk van de lengte -ƒ45.- tot 92.-. Nadere inlichtingen bij de generaal agent -f Amsterdam Ferry Agenturen, Pr. Hendrikkade 108, Amsterdam) of bij één LINE De Tor Angl ia is de nieuwe rij-op/rij-af ferry, die elke zaterdagmiddag van de Coenhaven ra Amsterdam naar Enge land vertrekt. U bent dan in Imming- ham, vlakbij de mooiste vakantiege- bieden van Engeland. De prijs van een overtocht is verrassend laag: voor 38.r kunt u al mee. Uw auto vraagt - afhan- der erkende reisbureaus. Tor Line - Rij-op/rij-af ferrydiensten tussen Amsterdam, Engeland en Zweden I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5