Autoreuzen in de Ver. Staten erkennen veiligheidsfouten Onderzoekcommissie verrast door hoge percentages zelf mn..v m GOLD SPUR Dividenden Reders kunnen hogere kosten niet meer aan Japanse steun voor Indonesië Mulder-V ogem verwacht een dubbele omzet Beurs Samenwerking van d'Oranjeboom met Wilson limonade Avis Verf ontslaat alle werknemers Nederlander voor 5330.- verzekerd Associatieverdrag EEG-Nigeria SCHEEPVAARTBERICHTEN ,Laat Amerikaanse schepen ook weer in buitenland bouwen,, Scherpe critiek op reorganisaties bij de NS Ford heeft strop aan publikaties over veiligheid Hogere winst bij Geldersche Tram Bemanning van de Gemini-9 TV-reportage van de Gemini-vlucht Lager exploitatiesaldo American Hotel iiiiiilill MAANDAG 9 MEI 1966 11 Voorstellen tot liquidatie Het enige vuurtje dat ik zélf aansteek, is aan mijn Gold-Spur... Er is geen brandje dat zoveel voldoening geeft... geen rook zo zacht en aromatisch, en de schade blijft beperkt: één gulden voor 20 x loos alarm... onbegrijpelijk goed! Diep tei nvesteri tigeti noodzakelijk C DETROIT (AP) De Amerikaanse autoindustrie heeft beloofd zich te zullen beteren nadat zij vrijdag toegegeven had dat er in duizenden wagens die sinds 1960 vervaardigd zijn fouten kleefden uit eenlopend van brandrisico's tot misplaat ste asbaklichtjes. General Motors, Ford, Chrysler en American Motors hebben gedetailleerde rapporten bij een commissie van het Huis Ingediend waaruit blijkt dat één van de vijf auto's die in de afgelopen zes jaar gebouwd zijn op mogelijke gebreken ge controleerd zijn. De democratische senator Abraham Ribicoff, het hoofd van de subcommissie welke een onderzoek naar de veiligheid van auto's instelt, zei op een persconfe rentie dat hij verrast was door de hoge percentages, maar hij voegde hieraan toe dat de Amerikaanse auto nog steeds de veiligste op de weg is. Hij had de grote vier van de Amerikaanse autoindustrie gevraagd lijsten in te dienen van de fou ten en gebreken welke gevonden zijn in de miljoen auto's die sinds 1960 gebouwd zijn. In een begeleidend schrijven zei James M. Roche, de president van General Mo tors dat de nu geproduceerde wagens ge middeld 14.000 onderdelen tellen en dat „het nauwelijks verrassend is dat zich onderdeze omstandigheden onvolmaakt heden voordoen en gebreken voorkomen". Punten uit de rapporten van de vier firma's zijn: General Motors: van de 23 miljoen auto's van de laatste zeven jaren moesten in 4.8 miljoen kleine correcties aangebracht worden, maar in de Oldsmobile 1966 moest de carburator worden bijgesteld, omdat deze een brandrisico vormde. Ford: 184 productieseries moesten naar de fa briek terug voor correcties. Bij één serie van niet minder dan 257.000 wa gens deden zich moeilijkheden bij de luchtverversing voor. De N.V. maatschappij tot exploitatie van mineraalwaterfabrieken „Trio" en Wilson's Limonadefabrieken n.v. hebben overeenstemming bereikt over een volle dige samenwerking in de frisdrankensec tor. Deze samenwerking houdt in een ka pitaaldeelname van „Trio" in Wilson, terwijl daartegenover de produktie en verkoop geheel door Wilson zullen geschie den. De N.V. „Trio" is een dochteronderne ming van het concern Verenigde Neder landse Brouwerijen d'Oranjeboom n.v. te Rotterdam. De N.V. Verffabriek Avis stelt aandeel houders voor tot liquidatie van het be drijf over te gaan. Over de financiële uitkomsten van een eventuele liquidatie verklaarde de directie nog geen oordeel te hebben. Aan de thans nog ongeveer 28 werknemers, waaronder zeven buitenlan ders ,is ontslag aangezegd. Over de finan ciële afwikkeling van deze ontslagen zal nog nader moeten worden beslist. Het besluit tot liquidatie is genomen nadat pogingen om tot een overneming van het bedrijf te geraken of een samen werking met anderen te bereiken op niets waren uitgelopen. In de binnenkort te houden aandeelhoudersvergadering zal ook een liquidateur worden benoemd. Avis werd in 1701 opgericht en behoort daarmee tot de oudste bedrijven in de Zaanstreek. Sinds 1931 gingen de zaken moeilijk, verliezen werden afgewisseld met winsten, die echter niet toereikend waren om voortdurend oplopende verlies- saldi te compenseren. De laatste paar ja ren leverden nog slechts verliezen op. Een dividend is er sinds 1931 niet meer ge weest. Begin 1965 heeft de vennootschap al de helft van haar bedrijf afgestoten, toen de produktie van ultramarijnblauw werd stopgezet. Thans worden alleen nog kunstharsperspoeders vervaardigd. De belangstelling voor het sluiten van levensverzekeringen is in 1965 zodanig geweest, dat het bedrag waarvoor de Ne derlandse bevolking gemiddeld per hoofd is verzekerd, gestegen is van 4660 tot 5330. Er kwamen tot een totaal verze kerd bedrag van ruim 10,4 miljard nieuwe levensverzekeringen tot stand. Het verzekerd bedrag Van alle polissen van levensverzekering samen kwam daar mee in ons land op 66 miljard. Deze voorlopige cijfers zijn gepubliceerd door het Bureau Voorlichting Levensverzeke ring in zijn driemaandelijkse publikatie „De Telstrook". Nigeria en de EEG hebben in Brussel overeenstemming bereikt over de tekst van een associatieverdrag. Onder dit verdrag zal de EEG Nigeria, een geme- nebestland, in beginsel tot medio 1969 rechtenvrije invoer in de gemeenschap toestaan. Voor de vier belangrijkste exportpro- dukten, cacao, palmolie, grondnotenolie en triplex, zijn invoercontingenten jaar lijks te verhogen met drie percent vastgesteld op basis van de leveranties die tot dusverre hebben plaatsgevonden. Nigeria zal de gemeenschap preferentië le behandeling geven voor 26 produkten die samen ongeveer vier percent van de Nigeriaanse invoer uitmaken. Chrysler: Van de 7.5 miljoen wagens die sinds 1960 gebouwd werden moesten er onge veer één miljoen worden gecontroleerd. Twee weken geleden moesten een serie van 182.000 Dodge, Cornet en Bel védère wagens teruggehaald worden, omdat gebleken was dat er bouten los zaten in de voorwielophanging. American Motors: Eén van de meest recente gevallen was in oktober 1965, toen de fabriek de dealers telefonisch waarschuwde voor een defect in de stuurwielen van 5.970 Ramblers. Alle betrokken wagens wer den opgespoord en in 5.872 wagens werd het defect hersteld. Advertentie aA&i Abbekerk 7 te Port Said. Abida 6 v. Goodhope n. Curasao. Achilles 9 te Zeebrugge. Acmaea pass. 8 Martinique n. Gibraltar. Adonis 7 v. Bridgetown n. Fort de France. Adrastus pass. 9 Gibraltar n. Palermo. Agamemnon 7 v. Genua n. Piraeus Alhena pass. 7 Fernando Noronha n. Santos. Alkes 9 te Djeddah. Aludra 7 v. Vitoria n. Ilheos. Amsteldijk 8 te Charleston. Amstelmolen 9 te Moji. Anco Spray 8 te Gothenburg. Archimedes 7 te Aarhus. Argos 7 v. Izmir n. Volos. Barendrecht 8 te Bahia Blanca. Batjan 9 te New Orleans. Batu 7 te Bremerhaven. Beninkust 7 te Lagos. Borneo 6 v. Manilla n. Tandjong Mani. Bovenkerk 7 te Marseille. Caltex Amsterdam pass. 7 Quessant n. Bahrein. Caltex Pernis 9 te Vizagapatnam. Cinulia 8 te Curasao. Dahomeykust 7 v. Terneuzen n. Stockholm. Doelwijk 9 te Halul Eiland. Eenhoorn pass. 7 Quessant n. Hamburg. Esso Amsterdam 7 te Amuay. Friesland 7 v. Terneuzen n. Stockholm. Eumaeus 7 te Surabaja. h' In een toespraak tot het jaarlijkse tank schipcongres van het American Petro leum Institute heeft Nicholas Johnson, lid van de Amerikaanse maritime admini stration, gezegd er voorstander van te zijn dat de Amerikaanse regering de re derijen toestaat schepen te bestellen op buitenlandse werven zonder dat zij hun recht op exploitatiesubsidie verliezen. „Handhaving van het verbod schepen in het buitenland te bestellen zou de Ameri kaanse koopvaardijvloot kunnen doen ondergaan". Johnson zei dat de meeste van de 1.850 schepen die thans onder Amerikaanse vlag varen en beschikbaar komen uit de reservevloot binnen de komende vijf jaar verouderd zullen raken op basis van af schrijving in twintig tot vijfentintig jaar. Zelfs als de naar schatting twintig mil jard dollar voor de vervanging van de schepen op basis van de prijzen die de Amerikaanse werven berekenen beschik baar zou zijn in de vorm van particulier kapitaal en overheidssubsidie dan blijft de vraag of de capaciteit van de Ameri kaanse werven voldoende is om zoveel schepen te bouwen in de daarvoor be schikbare tijd. Gedurende de laatste tien jaar steeg de arbeidsproduktiviteit bij de Nederlandse Spoorwegen anderhalf maal zoveel als de gemiddelde verhoging in de industrie. Dit komt neer op een gemiddelde stijging van 4,5 percent per jaar tegen 3 percent in de industrie. Dit deelde de heer A. F. Jentjens, voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (KBV) vrijdag mee bij de opening van de algemene vergade ring van deze bedrijfsgroep in Utrecht. De personeelssterkte van de Neder landse Spoorwegen neemt elk jaar met ongeveer 530 man af. Deze afvloeiing komt langs de normale weg tot stand: pensionering en ontslag op eigen ver zoek. Op deze afvloeiing had de heer Jentjens geen critiek, maar hij -achtte het ronduit onaanvaardbaar dat nieuwe werkmetho den al zijn ingevoerd, zonder dat het per soneel weet waar men aan toe is. Wij hebben er ernstig bezwaar tegen, als na de ene reorganisatie kort daarop een an dere volgt, omdat men intussen ontdekt heeft dat het nog wel beter ken. En dan maar moeizaam tot stand gekomen rege lingen doorkruisen, zo zei hij. Naar zijn oordeel was de grote onrust die in Lim burg is ontstaan rond de nu in gang zijn de automatisering van de beveiliging ook niet nodig geweest wanneer men het per soneel tijdig had voorgelicht. Heybroek en Go's Handel Maatschappij N.V. stelt voor over het boekjaar 1965 een dividend van 10 percent uit te keren (9 pet.). De N.V. Maatschappij Zeevaart stelt aandeelhouders voor over 1965 een divi dend van 7 pet. (v. j. 5 pet.) uit te keren. De directiee van De Bativa-Arak maat schappij N.V. deel mede, dat in de jaar vergadering op 17 mei zal worden voor gesteld een dividend over 1965 van 9 pet. uit te keren (v.j. 8 pet.). De vrachtenmarkt voor droge lading was in 1965 voor de trampreders in het algemeen niet onbevredigend, de vrachten lagen gemiddeld ongeveer 15 pet boven het, overigens lage, niveau van 1964. De ze betrekkelijk gunstige situatie in de al gemene vrachtvaart is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de sterk vergrote vraag naar vervoersruimte, vooral in de graan sector, die in hoge mate de algemene tendens van de vrachtenmarkt bepaalt. De Japanse, Chinese en Indiase graanaan- kopen bleken daarbij een belangrijke rol te spelen, temeer daar zij niet, zoals in 1963, een incidenteel krakter droegen. Daarnaast heeft de markt een niet onbe langrijke steun ondervonden van de ac tiviteiten der tijdbevrachters, die een in de laatste jaren ongekende omvang be reikten. De Koninklijke Nederlandsche Reeders- vereeniging, die dit in haar jaarverslag mededeelt, tekent hierbij aan, dat in 1965 slechts ongeveer een half percent van de totale wereldvloot opgelegd was. Over de tankermarkt deelt het verslag mede, dat deze over het algemeen een „bepaald" ongunstig beeld te zien gaf. De vrachten bleven laag tot laat in het jaar. De aan houdende bouwactiviteiten geven voor de ze markt geen aanleiding tot hoopvolle verwachtingen. De zwakke positie van de olievrachtenmarkt is toe te schrijven aan het feit, dat het aanbod van tonnage ho ger ligt dan de vraag. Vele tankers wer den in 1965 gebruikt voor graanvervoer. De Vereeniging slaakt in haar verslag de verzuchting, dat de ontwikkeling van het kostenpeil „helaas" een weinig op wekkend beeld vertoont. Ook in 196" den de kostenverhogingen niet word geremdzowel de kosten die intern a extern ontstaan ondergingen een stijg Het verslag zegt hierover: „uiteraard doet een algemene stijging in het kostenpeil, op langere termijn gezien, haar invloed gel den op de hoogte van de vrachttarieven. De prijsvorming op de zo bij uitstek in ternationale vrachtenmarkt wordt echter niet beroerd door een relatief sterke stij ging van het nationale kostenpeil, zoals deze zich de laatste jaren in Nederland heeft voorgedaan. Hierdoor, alsmede door de devaluatie van de gulden in 1961, heeft de Nederlandse zeescheepvaart haar aan vankelijk concurrentievoordeel dan ook geheel verloren en zelfs in een nadeel zien verkeren. De noodzaak om aan de kostenstijgingen het hoofd te bieden door middel van diepte-investeringen dringt zich steeds meer op. Echter zijn de bedrijfsresultaten van de laatste jaren niet zodanig geweest, dat de rederijen involdoende mate hebben kun nen reserveren om dergelijke investerin gen geheel uit eigen middelen te verrich ten. Just in deze omstandigheden komt dan ook de algehele opschorting van de faciliteit van vervroegde afschrijving en de als gevolg daarvan toenemende belas tingdruk per 1 februari 1964 bijzonder on gelegen. Het staat dan ook te bezien, of de Nederlandse rederijen op eigen finan ciële kracht een vlootvernieuwing tot stand zullen kunnen brengen, die voldoen de tegenwicht biedt ten opzichte van de gestegen kosten." DETROIT (AP) De president-direc teur van Ford, Arjay Miller heeft zater dag gezegd dat de teruggang van de auto verkoop in april waarschijnlijk ten dole te wijten was aan publikaties over de veiligheid van auto's. „Het is mijn persoonlijke mening dat 'e overdreven aandacht aan de veiligheid an de auto's enige uitwerking heeft ge- ad". Zo heeft Miller in een vraaggesprek t de Detroit Free Press verklaard Miller was overigens niet ongerust over de kleine teruggang, die hij eerder wilde zien als een correctie op de overdreven verkoop in het eerste kwartaal. „Wij blij ven geloven dat in 1966 de verkoop even hoog of hoger zal liggen dan het totaal van 9,3 miljoen wagens in het vorig jaar. De verkoop in april was 4.4 percent lager dan in april 1965. Grotedijk 7 te Hamburg. Gulf Swede 7 te Port Said. Hilversum 6 te Savannah. Jacob Verolme 9 te Coquimbo. Kamperdijk 7 v. New York n. Terneuzen. Karachi 7 v. Aden n. Penang. Karakorum 9 te San Francisco verw. Kennemerland pass. 9 Quessant n. Amsterdam. Kermia 9 te Lagos. Koratia pass. 7 Kaap Agulhas n. Walvisbaai. Korovina 7 te Berre. Kosicia 8 v. Shellhaven n. Killingholme. Koudekerk 9 v. Kaap Guardafui n. Aden. Kylix 7 te Penang. Laarderkerk 7 v. Suez n. Durban. Laertes pass. 7 Sabang n. Padang. Lekhaven 9 te Recife. Maaskerk 7 rede Stettin. Maas Lloyd 7 v. Critstobal n. Willemstad. Maron pass. 7 Wight n. Willemstad. Mersey Lloyd 7 v. Bremerhaven n. Hamburg. Mississippi Lloyd 7 v. Luanda n. Houston. Musi Lloyd 8 te Lattakia. Mijdrecht 7 te Buenos Aires. Naess Lion 7 ten anker Saki. Neder Elbe 8 v. San Francisco n. Singapore. Noordwijk 9 ten anker voor Valencia Oberon 7 v. Piraues n. Beyrouth. Ommenkerk 8 te Antwerpen. Oostkerk pass. 7 Kaap Leeuwin n. Adelaide. P. G. Thulin 8 v. Baltimore n. Amuay Baai. Poseidon pass. 7 Casquets n. Malta. Prins Alexander 8 te Bremen. Prins Willem George Frederik 9 te Montreal. Radja 7 v. Port Said n. Penang. Roggeveen 8 te Hongkong. Rotti 7 te Karachi. Ruys 8 v. Rio de Janeiro n. Santos. Sarpedon 7 te Hamburg. Schelde Lloyd 8 v. Aden n. Suez. Seine Lloyd 8 te Singapore. Sinoutskerk 8 v. Genua n. Marseille. Skadi 8 te Cartagena. Socrates 7 v. Salaverry n. Pimentel. Spaamekerk 8 te Manilla. Stentor 7 v. Izmir n. Malaga. Straat Cook 9 te Bombay. Straat Frazer 7 v. Takoradi n. Port Gentil. Straat Soenda 9 te Kaapstad. Telamon 9 te Curagao. Tero 6 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Themis 9 v. Port of Spain n. Mobile. Thuredrecht 7 ten anker bij Montreal. Tjibodas 7 te Singapore. Tjiluwah 10 te Melbourne verw. Togokust 8 te Antwerpen. Triton 8 v. Cristobal n. Porta Arenas. Van Riebeeck 8 te Beira. Viana 8 te Mena al Ahmadi. Zaankerk 8 te Suez. TOKIO (AP) Japan vormt plannen voor de oprichting van een consortium van crediteur-landen om de schulden van Indonesië opnieuw te financieren en te helpen, de wankele volkshuishouding van dat land weer op een gezonde basis te plaatsen. Hangende de voltooiing van schikkingen tot herfinanciering hoopt Ja pan Indonesië een noodlening van tussen de 40 en 50 miljoen dollar aan te bieden voor de aankoop van kunstmest en onder delen voor gemotoriseerde voertuigen en machinerieën en andere dringend nodige zaken. Indonesië is zijn crediteuren ongeveer 2,4 miljard dollar schuldig, welk bedrag ongeveer gelijkelijk is verdeeld over niet communistische landen, welker bijstand hoofdzakelijk economisch is geweest en communistische landen, inzonderheid de Sovjet-Unie welker hulpverlening in hoge mate heeft bestaan in zaken van militai re aard. Japanse leiders zijn van plan, het con sortium te vormen uit niet-communisti- sche crediteuren, waaronder West-Duits land en Nederland. Het is niet bekend, wanneer Japan zich officieel tot de crediteurlanden voorlo pig aangeduid als de „Club van Tokio' zal wenden om tot een bijeenkomst te geraken, die vermoedelijk in de Japanse hoofdstad zou worden gehouden. Het saldo van de exploitatierekening over 1965 van de N.V. Geldersche Tram weg-Maatschappij is vrijwel gelijk aan dat van 1964 gebleven nl. ƒ2.750.369 (v.j ƒ2.746.454). Er kan worden gesproken van een verbetering van het resultaat ten opzichte van 1964, omdat in dat jaar de vrijgekomen voorziening voor loonver- plichtingen ad 165.000, afkomstig uit 1963, in het exploitatieresultaat was op genomen, aldus de directie in het ver slag. Van deelnemingen werd ontvangen 149.369 114.447). Aan interest moest worden betaald ƒ413.674 (ƒ405.093). De afschrijvingen en stortingen in. de af schrijvingsfondsen beliepen 2,03 1,9) min. Het saldo winst bedraag 400.301 (ƒ387,853). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van zeven (6) percent, De ontvangsten van het personenver voer in lijndienst stegen tot 10,68 10,02) min. Het groepsvervoer bracht op ƒ911.000 (ƒ830.706). Het goederenver voer ƒ2,83 (ƒ2,68) min. De ontvangsten van ongeregeld vervoer binnenland en grensoverschrijdend vervoer bedroegen ƒ2,38 (ƒ2,28) min onveranderd. De pro- grammareizen (rondritten) vonden veel aftrek. De ontvangsten stegen tot 393.969 (f 353.157). Het vervoer van besloten ge zelschappen handhaafde zich goed. De ontvangsten van de grensactiviteiten ver beterden tot ƒ476.213 427.595). Zeventien mei willen de Amerika nen de Gemini-9 lanceren. Dat ■wordt weer een bemande ruimte- vlucht. De astronauten Thomas Staf ford (links) en Eugene Cernan zijn ei voor aangewezen. Het is de bedoe ling dat zij drie dagen in hun cap sule rond de aarde blijven cirkelen. Hun programma vermeldt, onder an ders, een ontmoeting in de ruimte met een Agena-raket. (Telefoto). De NTS zal dinsdag 17 mei via de com municatiesatelliet Early Bird een deel van de reportage overnemen, die de Amerikaanse televisie zal maken van de lancering van de Gemini 9 met aan boord de astronauten Stafford en Cernan. Van 17.25 tot 17.50 uur zullen beelden te zien zijn van de voorbereidingen van de lancering van de Agena-raket, gevolgd door een rechtstreekse reportage van de start van de Gemini 9. 's Avonds van 22.10 tot 22.25 uur zal een reportage uitgezonden worden van de ont moeting van de Gemini 9 en de Agena- raket boven de Hawaii-eilanden. Vrijdag 20 mei van 15.50 tot 17.20 uur zal een rechtstreeks reportage verzorgd worden van de terugkeer van de Gemini 9 en het bergen van de bemanning en de capsule. Het bestuur van Mulder-Vogem N.V. in Nieuw-Vennep (installaties op het gebied van koudetechniek) verwacht dat de om zet in 1966 tweemaal zo groot zal zijn als die in 1965. Het baseert deze verwachting op de reeds uitgevoerde opdrachten en op de huidige stand van de orderportefeuille. De op het ogenblik zeer krappe liquiditeit zal, naar de directie in de jaarvergade ring meedeelde, zonder dat verdere mid delen worden aangetrokken aan het einde van het lopende jaar zijn verruimd als gevolg van de consolidatiepolitiek, die de onderneming volgt. Over de financiering van de investerin gen, o.m. samenhangend met de voorge nomen stichting van een gezamenlijke on derneming met de Van Leer-Groep, wor den naar velerlei kanten besprekingen ge voerd, waarvan men hoopt dat ze binnen enkele weken tot een positief resultaat zullen leiden. De interne financiering uit afschrijvingen vrijkomende middelen en in te houden winst zal dit jaar ook een grotere rol gaan spelen bij Mulder- Vogem. De onderneming zal voorlopig geen beroep doen op de open kapitaal markt. De introductie van de aandelen Mulder-Vogem, die nog voor dit najaar tegemoet kan worden gezien, zal dan ook niet met een aandelenemissie gepaard gaan. Over de winstverwachtingen zei de voorzitter, de heer D. H. Douwes, dat de resultaten niet parallel zullen lopen met de verwachte omzetontwikkeling. Hoewel de omzetten zowel van het café restaurant als van het hotel in 1965 we derom zijn toegenomen, was deze gunstige factor toch niet voldoende om de belang rijke stijging van de arbeids- en andere kosten voor American Hotel N.V. blijkens het verslag, te compenseren. 1965 moest met een lager exploitatiesaldo worden af gesloten. Voor 1966 zijn de verwachtingen van de directie niet pessimistisch. Het exploitatiesaldo daalde tot 221.207 (v.j. 289.692) Na afschrijvingen be draagt het winstsaldo 176.841 174.386) Dank zij de in voorgaande jaren getrof fen voorzieningen is het mogelijk een di vidend van 23 percent (onv.) voor te stel len. Hiervan werd reeds 5 pet. inte- rimdivÜend betaalbaar gesteld. r VOORBEURS VAN HEI)I.\ A K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv 143.20-143.60 111.70-112.30 gl 90.50-90.70 2de tijdv. 143.50 111.70 90.60

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11