Amerikanen bombarderen grote toevoerwegen rondom Hanoi al 75jaar tHoogeHuys e^rluker S»gd,st*ibuve Beraad over dreigende overbesteding Johnson wil ruimteverdrag HET WEER Spanning in Saigon door Ky's dubbelzinnige houding r. o u t U8 ot ACTIE COMITÉ WONING NOOD Ondergang van een Amerikaans vliegtuig Mgr. Bekkers overleden Meifestival P. v.d. A. werd voor tieners een ware happening MORRIS Regenkleding Ernstig auto-ongeluk bij Velsertunnel Auto over de kop op rijksweg 9 Armlastig l' Elf arrestaties in Amsterdam Tientallen jongeren gewond Levenslang voor Abraham Fischer Rob de Nijs treedt niet op in Boltini- circus in IJmuiden LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Veranderlijk Critiek I. >A WONING" Tweespalt in Bonn pagina 3 Mars tegen woningnood Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 51e JAARGANG NUMMER 156 MAANDAG 9 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.3D en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, pei kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zullen bin nenkort bijeen komen om zich te be raden over de minder gunstige ont wikkeling van de nationale economie en de gevolgen daarvan voor de loon ontwikkeling in 1967. Het gesprek, dat over een dag of veertien wordt gehouden, zal het tekort op de be talingsbalans tot thema krijgen. Partijen komen voor de vraag te staan hoe in 1967 de loonstijging wat beter in de pas kan worden gehouden bij de groei van de produktiviteit. De regering schijnt maatregelen in voorbereiding te hebben om een dreigende overbesteding te voor komen. Die maatregelen houden in dat ook bij de loonvorming de nodige be perking moet worden betracht. Bij het gesprek zal een aantal reeds vaststaande kostenstijgingen worden be trokken, die volgend jaar beslag leggen op een belangrijk deel van de beschik bare ruimte. Dat zijn de huurverhoging, de invoering van de arbeidsongeschikt heidsverzekering voor loontrekkenden en de invoering van de volksverzekering tegen zeer zware geneeskundige risico's. Voort zal worden gesproken over de mo gelijkheid om een deel van de toe te ken nen loonsverhogingen te blokkeren bij beleggingsfondsen. Voordeel van dit door het NVV voorgestane systeem van in- vesteringsloon is, dat er minder geld in de consumptie wordt gebracht en dat de krappe kapitaalmarkt iets wordt ver ruimd, hetgeen bijdraagt tot herstel van het economische klimaat. Voorwaarde is dat de regering zich in haar politiek de nodige beperkingen oplegt. Advertentie Al l/MA AO ALKMAAR NEW YORK (Reuter) De VS zullen de Verenigde Naties voorstellen een ont werp op te stellen voor een verdrag dat moet voorkomen, dat de maan voor mi litaire doeleinden wordt gebruikt. Ook de vreedzame exploratie van andere pla neten zal in dit ontwerp moeten worden geregeld. Dat heeft president Johnson za terdag meegedeeld. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport13-18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen oost en noord. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAIGON (AFP, AP en Reuter) Amerikaanse bommenwerpers hebben de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi vrijwel van de buitenwereld afgeslo ten. Ze vernielden een grote brug over een rivier bij Bach Giang, veer tig kilometer van de Chinese grens. Daardoor werd de belangrijkste be- vóorradingsweg tussen China en Noord-Vietnam versperd. Later gooi den zij bommen op de weg die door de Na Pe-pas loopt, de op een na grootste bevoorradingsroute tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Vorige week werd door bombardementen de Moe- gia-pas een strategische schakel m de infiltratieroute naar Zuid-Vietnam geblokkeerd. Zaterdag zouden, volgens het Russische persbureau Tass, Amerikaanse vliegtui gen boven Hanoi gevlogen hebben. Zij werden door luchtafweergeschut onder vuur genomen. De politieke spanningen in Zuid-Viet nam nemen nog steeds toe. Dat is voor een niet gering deel het gevolg van een ver klaring van premier Ky. Die zou hebben gezegd dat zijn militaire regering „nog minstens" een jaar aan de macht zal blijven. Maar eerder beloofde hij boeddhistische Hedenmorgen om half zes is een per sonenauto, bestuurd door een 42-jarige inwoner van Zandvoort, vermoedelijk door een te hoge snelheid aan de zuid- zuide van de Velsertunnel uit de bocht gevlogen en in een naast de weg gelegen sloot gereden. Een 24-jarige inzittende dame uit Bloemendaal werd uit de wagen geslingert en moest later met een ge broken been naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Ook de bestuurder, die bekneld geraakte, maar zichzelf kon bevrijden, werd met ernstig hoofdletsel en inwendige kneuzingen naar dit zieken huis overgebracht. De totaal vernielde auto is met een kraanwagen uit de sloot gehaald. Op de westelijke rijbaan van rijksweg 9 (AlkmaarHaarlem) is zondagavond laat een door een inwoner van Haarlem bestuurde personenauto geslipt. De auto, een huurwagen, kantelde en is op het dak doorgeschoten tot in de naast de weg gelegen sloot. Wonder boven won der zijn alle vier inzittenden ongedeerd gebleven. Het ongeluk gebeurde toen de Haarlem mer, die in de richting van de Velser tunnel reed, een andere wagen zou in halen. Hij bemerkte toen dat hij op zijn beurt ook zou worden ingehaald. De Haar lemmer remde en stuurde weer naar rechts, waarbij de auto slipte. De auto werd bij dit ongeval totaal vernield. leiders dat er uiterlijk in de herfst van dit jaar algemene verkiezingen zouden worden gehouden om een burgerlijk be stuur aan het bewind te brengen. Vermoedelijk is de „nadere verklaring" van Ky uitgelokt door een manifest dat een nieuwe coalitie van politieke partijen heeft uitgegeven. Daarin worden verkie zingen in de herffst afgewezen, omdat „die schadelijk zouden zijn voor het land". In Saigon hebben boeddhistische studen ten een „strijdcomité" gevormd, omdat premier Ky talmt met de voorbereidin gen voor de toegezegde verkiezingen in september. In de Zuidvietnamese stad Dalat heerst grote spanning. Scholieren hebben er gedreigd tegen de regering-Ky te zullen gaan demonstreren. Er zijn ar restaties verricht. In de Verenigde Staten wordt de cri tiek op de Vietnamese politiek van de regering-Johnson steeds luider. Senator Morse zei op een bijeenkomst van een vakbond onder andere, dat de Ameri kaanse militaire hulp de afgelopen twintig jaar „meer communisten heeft gekweekt dan welke andere factor in de wereld ook". Hij vervolgde: „te dikwijls komt die hulp ten goede aan tirannen en militaire avonturiers. Dat is gebleken in ZuidrVietnam en in Zuid-Amerika". Hij noemde premier Ky van Zuid-Vietnam „een militaire tiran". Arthur M. Schlesinger, algemeen advi seur van wijlen president Kennedy, heeft voor de televisie gezegd dat pre sident Johnson „gebrek aan zelfvertrou wen heeft" en volkomen passief advie zen aanvaardt over Vietnam van mensen die vroeger reeds hebben bewezen het bij het verkeerde eind te hebben". Hij becri- tiseerde met name de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk. Die ver scheen in hetzelfde programma ook op het televisiescherm en had als verweer slechts de opmerking dat Schlesinger „geen deskundige voor Aziatische Zaken" was. In Zuid-Vietnam neemt de terreur van de Vietcong toe. Het weekeind werden door hen aanslagen gepleegd op verschil lende plaatsen in het land. Daarbij kwamen minstens drie burgers om het le ven. De materiële schade was veelal zeer groot. Jack Cock is een gemakkelijke man. Maar vandaag zei de Brit toch, dat het eindelijk tijd wordt, dat iemand zorgt dat hij zijn zoek geraakte arm terug krijgt. Jaren geleden verloor hij door een ongeluk een arm. In november van het vorige jaar zond hij zijn kunstarm, die gerepareerd moest worden, naar het ministerie voor Volksgezondheid. Toen hij dezer dagen een keurig ver zegeld pakje van het ministerie ont ving, dacht hij: „fijn, daar is mijn arm." Wie schets echter zijn verbazing, toen het pakje een kunstbeen bleek te bevatten. Het ministerie vertelde hem, dat het allemaal een vergissing was. Het kunstbeen was eigendom van iemand die elders woont, doch dezelf de naam draagt. Als de arm van Cock niet wordt gevonden, krijgt hij een nieuwe. WW Hf i iüüi 1 "~i J rj? W '-A' ':V- r i (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw in moeten grijpen bij on geregeldheden in de binnenstad. Bij het beeldje van het „Lieverdje" aan het Spui werden met behulp van de mobiele een heid (karabijn- brigade) acht jongelui, die geen gevolg gaven aan bevelen om door te lopen aangehouden. Later werden in de omgeving van het Leidse Plein in verband met dezelfde overtreding nog twee arrestaties verricht. Ook werd hier een jongeman aangehouden wegens be lediging van de politie. Zij zijn allen weer vrijgelaten. DORDRECHT In Dordrecht is het za terdagavond tot een botsing gekomen tus sen de politie en een aantal jongelui, die er door enkele Amsterdamse provo's toe waren bewogen een „happening" te hou den op het Scheffersplein. Het op dit plein staande standbeeld van de schilder Ary Scheffer werd met verf besmeurd en ook een van de twee leeuwen, die het bordes van het stadhuis flankeren, werd in de verf gezet. De Dordtse politie voor wie de rel geen verrassing was omdat zij 's middags reeds van de plannen van de provo's op de hoog te was, zag zich genoodzaakt krachtdadig op te treden. De jongelui werden met de gummistok uiteengedreven. Een van de Amsterdamse provo's, die speciaal naar Dordrecht waren gekomen om te trachten een „happening" te houden, werd gear resteerd. Zondag is hij weer op vrije voe ten gesteld. Twee Noordvietnamese piloten bekij ken de filmopnamen die z'j maakten van het neerschieten van een Ame rikaans vliegtuig. Ongeveer honderd woningzoekenden hebben zaterdagmiddag met een zwijgende mars door de binnenstad van Amsterdam een protest laten horen tegen de woningnood. De mars, die georganiseerd was door het Actiecomité Woningnood had een or delijk verloop. Met de protestmars werd kracht bijgezet aan een aantal door het actiecomité en de afdelin gen Amsterdam van de vrijgezellen- bond en de algemene Nederlandse huurdersvereniging opgestelde wen sen. Deze betreffen drastische bevor dering van industriële bouwmetho den en wettelijke maatregelen tegen speculatie in grond en huizen. Ver der wil men in ieder geval in de drie grote steden algehele voorrangvan de volkswoningbouw en een bouw- stop voor luxe-hotels en andere niet direct urgente projecten. Mgr. Bekkers: Laten wij altijd bedenken, wie wij ook zijn en wat wij ook geloven, dat wij samen onderweg zijn en samen moeten thuiskomen. Mgr. W. Bekkers, bisschop van 's Her togenbosch, is hedenmorgen om kwart voor tien in het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg overleden. Hij is 58 jaar ge worden. Reeds op eerste paasdag had de bis schop op eigen verzoek het sacrament der zieken ontvangen. Het was de laatste dagen duidelijk dat het stervensuur niet lang meer kon uitblijven. Afgezien van momenten van opleving is, sinds de medici begin maart een her sentumor hadden vastgesteld, de ontwik keling van het ziektebeeld niet anders dan ongunstig geweest. Mgr. Bekkers zal zaterdag 14 mei wor den begraven op de bisschoppelijke be graafplaats St. Oedenrode. De geconcele breerde eucharistieviering in de kathedraal van Sint Jan te Den Bosch wordt geleid door kardinaal Alfrink en begint om elf uur. De NTS zal over Nederland 1 een recht streekse reportage uitzenden van de uit vaartdienst. Van de teraardebestelling zal de NTS een filmverslag maken, dat 's avonds over Nederland 1 zal worden uitgezonden. (Zie verder pagina 4) Monseigneur Bekkers. Ruim dertigduizend gasten heeft de Partij van de Arbeid zaterdag gehad op haar meifestival in de vier Utrechtse jaarbeurshallen. Het verloop was over het algemeen rustig, maar in de Irenehal, het centrum van de teenagers, speelden zich wilde taferelen af. Terwijl in de drie andere jaarbeurshallen het programma rustig en ongestoord kon worden voort gezet werd het feest van de beatniks in de Irenehal een ware happening. De GG en GD onderhield een pendeldienst naar deze hal om enkele tientallen lichtgewon den af te voeren. De EHBO kwam handen te kort om flauwgevallen jongens en meis jes te behandelen en de honderdtien Utrechtse politiemannen en honderdtach tig ordebewakers van de P.v.d.A. moes ten alle zeilen bijzetten om de twaalfdui zend jongelui in toom te houden. Terwijl het publiek wachtte op het „klapstuk" van de dag, de „Kinks" uit Engeland, die een miljoen waard zijn, werden de kleedkamers van bordpapier afgebroken, stoelen vernield, brandslan gen in allerlei richtingen in werking ge steld en af en toe rake klappen uitgedeeld. Tijdens het optreden van de Kinks wist de politie het podium te beveiligen daarbij geholpen door een groep tot ordecommis saris gepromoveerde langharigen. De politie verrichtte zes arrestaties, jongens van dertien tot zestien jaar. Secretaris-penningmeester van de P.v.d.A. Eibert Meester verklaarde na af loop dat de formule van het meifestival zal moeten worden herzien. „We hebben liever een feest van vijftienduizend ge disciplineerde mensen dan dertigduizend met deze uitspattingen" zei hij. De heer Meester had tijdens het festi val de meirede uitgesproken. Hij stelde onder meer dat de P.v.d.A. de verkie zingsuitslag serieus neemt. „Wij denken er niet aan het standpunt te huldigen dat de kiezers niet goed snik zijn" verklaar de hij. „Duidelijkheid wordt gewenst en de P.v.d.A. zal de weg linksaf moeten wijzen". Hij sprak de hoop uit dat de Navolan- PRETORIA (AP) Abraham Fischer, de Zuidafrikaanse rechtsgeleerde die, on der andere, de verdediging heeft geleid in het grote Zuidafrikaanse sabotageproces, is door het Opperste Gerechtshof in Pre toria tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld voor samenzwering tegen de staat en het voorbereiden van sabotage daden. den de nieuwe situatie in de Sovjet-Unie zullen weten te gebruiken om een aantal tussen Oost en West hangende geschillen nader tot een oplossing te brengen. De brief over Vietnam aan de Amerikaanse regering is niet door anti-Amerikanisme ingegeven, aldus de heer Meester, want de voornaamste oorzaak van de toegeno men spanning ligt in de houding van de communisten. „Maar de ontwikkeling doet steeds meer de vraag rijzen of de midde len waarvan de Amerikaanse politiek zich bedient niet steeds meer het tegengesteld» effect sorteren". De heer Meester wees op de verdubbe ling van het aantal miljonairs in Neder land en vroeg zich af of het niet gerecht vaardigd is met klem te pleiten voor in voering van belasting op vermogenswin sten, verhoging van de successierechten op vererving van grote vermogens en spoe dige invoering van de speculatiewinst belasting. De heer Meester was overigens de enige spreker, die zich in dit festival verstaan baar heeft kunnen maken. Minister Vro lijk en vice-voorzitter Franssen waren in het rumoer vrijwel onverstaanbaar. Het tieneridool Rob de Nijs zal niet op treden gedurende de voorstellingen van het circus Boltini in IJmuiden. De heer De Nijs vertoeft in Duitsland, waar enkele opnamen worden gemaakt door een grammofoonplatenmaatschappij. In zijn plaats heeft de directie van het circus Ria Valk in het programma opgenomen. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 93 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1