STOUTENBEEK Westduitse regeringscoalitie deze week op rand van afgrond Rechtstreeks uit Milaan... 't is echt... Vrijgeleide voor Ulbricht zaait tweespalt in Bonn Nieuw Brits plan voor Rhodesië Wetenschappelijke coördinatie in Europa schiet tekort Westduits soldaten-ombudsman zou oorlogs,, verleden" hebben f24.75 mmmw Klacht in Europees parlement Ali's naamgeving Protestactie van Brusselse artsen Franse moordenaar krijgt levenslang Politieke gevangenen komen spoedig vrij Euratom wil in VS plutonium kopen t eleg rammen MAANDAG 9 MEI 1966 3 deze damespullover uit de kollektie Ultra-pan is ge- gebreid in vertikale streep in de nieuwe links-rechts- steek. Heerlijk licht en soepel, ge makkelijk wasbaar, niet strij ken. Alle maten in zonnige Italiaanse modekleuren Vastklampen In het nauw Opzienbare onthulling in maandblad „Panorama" Verklaring van Malik Negers voor parlement van de staat Texas Advertentie HAARLEM - HOUTPLEIN 10, TEL. 22055 j=r BONN. De Westduitse regeringscoalitie tussen Christen Democraten en Liberalen loopt van de week groot gevaar, wanneer1 in de verhitte discussies over het „vrijgeleide" voor Oostduitse functionarissen in de Bondsrepubliek, iedereen op zijn standpunt blijft staan. De Liberalen van vice-kanselier Erich Mende hebben zich bijna onomwonden voor de plan nen van de socialistische oppositie uitgesproken. Bondskanselier Erhard verklaarde daarentegen dat hij het plan van de SPD vastbesloten van de hand gewezen had en dit zou blijven doen. Vandaag zouden de regerings partijen en de SPD onder voorzitterschap van kanselier Erhard bijeen komen om te proberen tot een gezamenlijke oplossing te komen. Deze bijeenkomst is door de kanselier onverwacht voorgesteld. De socialisten besloten daarop eind vorige week hun eigen plan tot vandaag in de ijskast te zetten. De kans op toenadering blijft echter uiterst gering. De mannen waarom deze, dramatische vormen aannemende, discussie gaat, zijn voor enige weken van het politieke schaak bord gestapt. Oostduitslands sterke man, Walter Ulbricht, heeft Oost-Berlijn „met onbekende bestemming" verlaten om zijn zomervakantie te beginnen. Nadat Ulbricht eerst de datum voor een eventuele ontmoe ting tussen SED en SPD van mei naar juli had verschoven, leek het er veel op of de regering van de DDR het gesprek voor lopig op de lange baan wilde schuiven om tijd te winnen. De minister-president van de DDR Stoph, is ook uit Oost-Berlijn vertrokken. Hij werd daarna in Karlsbad gesigna leerd, waar hij aan een kuur begonnen is. Ook de minister van Buitenlandse Za ken, Winzer, is „met vakantie" gegaan. Voorgoed met vakantie ging bovendien de 37-jarige minister voor de Chemie, Löschau. Hij werd namelijk op staande voet van zijn post ontheven. Berichten wil len dat Löschau zich vanaf het begin dui delijk voor een doorgaan van de ontmoe ting tussen SED en SPD, eerst in Chem nitz en daarna in Hannover, had uitge sproken. Löschau ontkende echter zelf in het partijorgaan „Neues Deutschland", dat er meningsverschillen zouden zijn ge weest. bliek", die Ulbricht bij onderhandelingen over het doorgaan van de SED-SPD-ont- moeting waardevolle troeven in de hand geeft. De kwestie van het vrijgeleide heeft bo bendien de aandacht afgeleid van het wer kelijke vraagstuk dat de SPD door haar briefwisseling met de Oostduitse SED in spireerde: hoe kunnen beide delen van Duitsland nader tot elkaar gebracht wor den? Bondsdagpresident Gerstenmaier heeft voorlopig de kans op een gesprek tussen SED en SPD kapotgemaakt, en hij deed het opzettelijk. Zijn partij, de CDU, heeft door deze houding, die door kanse lier Erhard en de meeste CDU-leiders wordt gedeeld, veel sympathie verspeeld. Het ware haar gerechtvaardigd lot en de Bondsrepubliek ten voordele, wanneer de CDU deze week door haar coalitiepart ner de FDP verlaten werd. Liberalen en Sociaal-Democraten zouden elkaar in hun opvattingen over de Duitse kwestie vin den. Een FDP-SPD-coalitie zou de situatie van het ogenblik beter en reëeler benut ten en de moed hebben over juridische pro blemen heen te stappen, wanneer het om zaken van hoogst politiek belang gaat, zo als nu. Zelfs in de kwestie van het vrijgeleide die dan niet ten onrechte zulk een be langrijke rol is gaan spelen heeft kan selier Erhard nog steeds geen vastomlijnd voorstel gedaan. Aanvankelijk verloor de CDU zich in algemene aanduidingen over wat komen moest, maar nog afgelopen vrijdag moest de kanselier zich door de SPD laten zeggen dat de regering „haar eigen voorstellen nog steeds niet voldoen de had gepreciseerd." Zowel de SPD als intussen de FDP kwa men met eigen wetsvoorstellen, die voor zien in een vrijgeleide voor Ulbricht en zijn mannen. Het voorstel van de CDU- jurist Benda werd echter door zijn partij genoten snel terzijde geschoven. De for mule waar al deze voorstellen tot een vrijgeleide voor de topfunctionarissen van de SED op gebaseerd zijn, is het „staats belang" (met het oog op het herstel van de staatkundige eenheid van Duitsland). De FDP klampt zich sinds vorige week vast aan een nooit tot wet geworden wets voorstel, dat in 1965 ook door de CDU werd onderschreven, dat van een vervol ging op Westduits gebied van geval tot geval wordt afgezien, wanneer de straf bare handelingen „buiten het geldigheids- gebied van de Bondsrepubliek" gepleegd zijn. Ook hier is de CDU nu plotseling tegen. Waarmee ze in feite de weg voor de eventuele komst van Ulbricht barricadeert en dus de voorgestelde discussies tussen de SED en SPD in feite onmogelijk maakt. De CDU is door de recente gang van zaken gedwongen haar ware gelaat te to nen: dat van een verbruikte, in eigen for- mule's gevangen regering, die het staats belang niet langer dient. Het zou de ironie van het lot zijn, wanneer Walter Ulbricht de stoot zou geven tot een omwenteling in Bonn, die de huidige oppositie met de Liberalen aaneen zou smeden tot een nieuwe coalitie, welke een nieuwe fase in de na-oorlogse geschiedenis van Duits land zou inluiden. (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag zijn er in Londen besprekingen tussen Groot-Brittannië en Rhodesië, die tot doel hebben te onder zoeken of er een grondslag voor onder handelingen bestaat. Het Rhodesische team, dat zondag in Londen arriveerde, bestaat uit Cornelius Greenfield, voor naamste economisch adviseur van pre mier Ian Smith, Gerald Clarke, secretaris van het kabinet, en Stanley Morris, des kundige voor de Afrikaanse stammen. De Britse vertegenwoordigers zijn Duncan Watson, assistent-onderminister voor Ge menebest-Zaken, en Oliver Wright, toe komstig Brits ambassadeur in Kopenha gen, die de besprekingen in Salisbury heeft voorbereid. President Kaoenda van Zambia vreest dat Engeland de Afrikaanse belangen schade zal berokkenen. Hij heeft een af gezant naar Londen gestuurd om een oogje in het zeil te houden. De president heeft verklaard, dat Wilsons antwoord op zijn protest tegen besprekingen met een illegaal regime, hem niet heeft bevredigd. De Britse regering is thans bezig een nieuw plan voor Rhodesië uit te werken. Het plan zou beogen in de eerste plaats het struikelblok bij de vroegere onder handelingen uit de weg te ruimen, name lijk de grondwet van 1961, die door de Afrikanen werd geboycot en ten slotte door Smith werd verworpen. Londen wil meer Afrikanen in het Rhodesische par lement, dat op het ogenblik vijftig Euro pese en vijftien Afrikaanse leden telt. Voorts wil Wilson een sterke uitbreiding van het kiesrecht om de Afrikanen meer politieke invloed te geven. Hij wil ook een uitbreiding van het onderwijsprogramma, om de Afrikanen in staat te stellen eeh grotere rol te gaan spelen. Wilsons idee is, de Afrikanen te hel pen, zonder de Europeanen te veront rusten. De nieuwe voorstellen zullen pas aan de orde worden gesteld, indien het duidelijk is, dat bij de beslissende onder handelingen vooruitgang kan worden ge boekt. Zondag is in Londen de Rhodesische delegatie aangekomen die met de Britse regering informele bespre kingen gaat voeren De delegatie wordt geleid door de secretaris van premier lan Smith, Gerald Clarke (tweede van rechts). (Telefoto). Dat men in Oost-Duitsland de op het re gime toekomende problematiek die door de briefwisseling tussen SED en SPD is ontstaan, niet vandaag of morgen kan overmeesteren, is wel duidelijk gewor den. Kanselier Erhard sprak in dit ver band: „nu hebben ze koude voeten ge kregen", met andere woorden: ze zitten ermee in hun maag. Maar dat kanselier Erhard minder in de moeilijkheden zou zitten dan Ulbricht, kan nauwelijks wor den aangenomen. Erhard's partij, de CDU kan de zwaai niet maken die nodig zou zijn om haar een plaats te geven in de totaal veranderende politieke constella tie. De partij weigert namelijk een vrij geleide voor criminele misdadigers te overwegen. Het eventuele vrijgeleide geldt volgens haar alleen voor politieke misdadigers en Ulbricht hoort volgens de CDU tot de criminele misdadigers. Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier was de kwade genius van de partij, toen hij geheel niet opportuun en zeer a-politiek, de kwestie van de eventuele toelating van de voorzitter van de Oostduitse staats raad, Walter Ulbricht, tot de Bondsrepu bliek op het tapijt bracht. Gerstenmaier veroorzaakte daarmee een discussie over de al dan niet mogelijke toelating van Ul bricht tot een eventuele discussie in Hann over „o'f waar dan ook in de Bondsrepu- STRAATSBURG Op een ogenblik dat de ruimtevaarttechniek in de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie bezig is met reuze schreden ons zonnestelsel te verkennen, heeft Europa nog niet eens een samenhangend program voor ruimte onderzoek, hangt er een onuitgesproken doodvonnis over de Europese Organisa tie voor de Ontwikkeling van Raketten ELDO en is de in Eurospace ver tegenwoordigde Europese industrie ge frustreerd en teleurgesteld. Dit sombere beeld heeft de Britse lord Jellicoe, als rapporteur van de we tenschappelijke commissie van de raad gevende Europese vergadering in Straats burg opgehangen bij de opening van een debat over de Europese wetenschappelij ke samenwerking. Keizerin Farah Diba verscheen de zer dagen zelf met haar jongste zoon, prins AH Rezah, toen deze officieel zijn namen kreeg. (Telefoto). Ook de Franse minister Peyrefitte klaag de zijn nood over gebrek aan wetenschap pelijke samenwerking in Europa. Als voorzitter van de onlangs gehouden NA- VO-conferentie van ministers voor We tenschap, betoogde hij, dat de Europese landen zich een veel groter, en vooral ook beter gecoördineerde, inspanning op wetenschappelijk gebied zullen moeten ge troosten, als men de Europese economie niet volledig afhankelijk wil zien worden van de Verenigde Staten. De uitgaven voor wetenschap en ontwik keling belopen in de Verenigde Staten 22 miljard dollar per jaar en in de Euro pese landen van de OESO slechts zes miljard dollar. De wetenschappelijke ach terstand van Europa zou dus steeds gro ter en de Europese industrie steeds meer afhankelijk worden van geïmporteer de Amerikaanse kennis in de vorm van patenten bijvoorbeeld op het gebied van elektronika en computers. Peyrefitte legde er de nadruk op, dat West-Europa zijn wetenschappelijke ach terstand nooit zal kunnen inhalen, of bin nen redelijke perken houden, als de Europese landen niet de moed hebben een werkverdeling op te stellen en zich in onderling overleg, te specialiseren. Op het ogenblik is het zelfs zo, dat de meeste Europese landen elk voor zich nauwere betrekkingen op wetenschappe lijk gebied met de Verenigde Staten on derhouden dan onderling in Europa. Het zal de Europese afgevaardigden niet zijn ontgaan dat minister Peyrefitte in zijn klaagzang en zijn verlangen naar Europese wetenschappelijke samenwer king in het geheel geen melding maak te van Euratom. De Duitse minister voor Wetenschap, Stoltenberg, deed dit wel en zeer nadrukkelijk. Hij stelde vast, dat het van uitzonderlijk belang is, dat de wetenschappelijke activiteit van Eura tom en die van de zes lidstaten zo aan elkaar worden gekoppeld dat de be schikbare instituten en wetenschapsmen sen in de aangesloten landen zo doelma tig mogelijk worden gebruikt. BRUSSEL Brusselse artsen zijn van ochtend een actie begonnen om te protes teren tegen de veroordeling van een colle ga in Aalst. Die had een hoger honorarium berekend dan is toegestaan in de ziekte en invaliditeitswet. De Belgische artsenfederatie weigert de actie een staking te noemen. „De wacht dienst, die tijdens het weekeinde geldt, is maandag voortgezet", zo werd verklaard. Slechts in dringende gevallen wordt ge neeskundige hulp verleend. In de zieken huizen wordt normaal gewerkt. BONN Matthias Hoogen is door het maandblad Panorama van laakbaar ge drag in de oorlogsjaren beschuldigd. Hoogen volgde eind 1964 de omstreden admi raal Heye als Wehrbeauftragte op. Heye had een vergaande democratisering van de Bundeswehr geëist. Bij zijn benoeming had het officiële Duitse persbureau Hoogen ervan beschuldigd dat hij in 1942 een hoge functie bij de militaire rechtbank te vel de had vervuld. Zelfs de sociaal-democratische oppositie moest toen echter toegeven dat de CDU-man Hoogen in deze functie niets had gedaan wat te laken was. Het links-intellectuele maandblad Pano rama, dat nu aan zijn vierde nummer toe is, doet echter andere mededelin gen over Hoogen. Zijn medewerker, Frank Arnau, onthult dat de huidige Wehrmachts-ombudsman in april 1944, samen met een andere rechter, het dood vonnis ondertekende van deserteur, sol daat Felix Stolz, vader van vijf minder jarige kinderen. Dat zou zijn gebeurd, hoewel eerst een gerechtsarts en daarna de verdediger van Stolz overtuigend aan getoond hadden dat Stolz onder de druk van de onmenselijke omstandigheden ge handeld had, en dat Stolz aangeboden had als compensatie in de voorste loop graven te gaan. Dit veranderde de me ning van Hoogen en zijn collega niet. Zij ondertekenden het doodvonnis. Het werd achttien juli 1944 wHrokhen. Hierbij moet vooral in het oog worden gehouden dat de situatie van het Duitse leger toen al hopeloos was, en dat de ze omstandigheid de daad van Stolz, even als van vele andere Duitse soldaten, in een ander daglicht had moeten stellen. Frank Arnau schrijft hierover in Panora ma: „Hoogen moet zijn mentaliteit wel zeer aanzienlijk veranderd hebben, wil hij nu begrip kunnen opbrengen voor de kleine zorgen van de soldaten die met hun klachten en bezwaren tot hem ko men". Arnau besluit zijn artikel met de ont hulling dat de executie van Stolz, on der anderen, werd bijgewoond door de toenmalige „Kriegsgerichtsrat" Lefnng- hausen. Dezelfde Lefringhausen is op het ogenblik „Oberlandengerichtsrat" in Düs- seldorf. PARIJS (AFP en DPA) Een Parij- se rechtbank heeft na 'n beraad van twee en een half uur de 29-jarige voormalige ziekenverpleger Lucien Leger, die zich zelf „de wurger" noemde, tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. De recht bank achtte hem schuldig aan de moord in mei 1964 op de elfjarige jongen Luc Taron in een bos bij Parijs. Toen het vonnis was geveld, zorgde Leger voor sensatie door de volledige naam te noemen van de geheimzinnige „Henri", die volgens hem de moord heeft gepleegd. Het was „de commissaris van de veiligheidspolitie Georges Henri Moli- naro". De vader van het vermoorde jon getje zou deze man kennen. Deze „ont hulling van Leger betekent waarschijn lijk, dat het onderzoek moet worden her opend. DJAKARTA (ANP) De politieke ge vangenen die in Indonesië zonder berech ting reeds jaren worden gevangen gehou den, zullen spoedig worden vrijgelaten. Dit heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, in het parlement gezegd. Malik zei voorts dat het huidige Indo nesische kabinet vervolmaakt moet wor den, omdat het niet geheel in overeen stemming met de wensen van het volk is. De economische moeilijkheden van het land zijn een gevolg van de rampzalige economische politiek in het verleden. WASHINGTON (Reuter) Euratom, de Europese Organisatie voor Atoomener gie, heeft de Verenigde Staten gevraagd duizend kilo plutonium te leveren voor haar te bouwen snelle neutronenreactors. Voor de levering van een dergelijke hoe veelheid plutonium moet het Congres toe stemming gewen. DALLAS (AP) Voor het eerst sinds 1895 zullen in het parlement van de Amerikaanse staat Texas negers zitting hebben, zeker twee en misschien drie. De democraten hebben zaterdag twee negers als kandidaten voorgedragen. Bij de al gemene verkiezingen van november zijn er voor hen geen tegenkandidaten. Bezoek. Koning Olav V van Noorwegen zal volgend jaar mei een bezoek aan Tunesië brengen. Hongerdood. Een lid van de oppositie in de Indische Senaat, heeft aan de pers meegedeeld dat hij in de deelstaat Oris- sa de afgelopen twee maanden achttien gevallen van hongerdood heeft gecon stateerd.'Hij vertelde dat in Kalahandi en Bolangir talloze mensen zoeken naar bladeren, wortels en vruchten van wil de planten. Bezoeker. Prins Charles van Engeland ls woensdag voor een bezoek van veertien dagen bij de Anglicaanse zending in Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea aangekomen. Verovering. Kongolese regeringstroepen hebben de strategisch belangrijke stad Bafwesende in het noordoosten van Kon go op opstandige troepen veroverd. Telegraafpalen. Tweeduizend telegraafpa len leveren gevaar op voor de scheep vaart in het Kanaal. Ze vormden de dek last van het Finse vrachtschip Porno. Z» zijn in een storm overboord geslagen. Overval. Vier gewapende en gemaskerd» mannen hebben een overval gedaan op een bontwinkel in het centrum van Lon den. Zij maakten zich uit de voeten met nertshuiden ter waarde van 200.000. Bezuiniging. De commissie voor toewijzing van begrotingsgelden uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft beslo ten geen geld meer beschikbaar te stel len voor het project „Mohole", dat ten doel heeft 9V« kilometer diep in de aard korst te boren. Er is nog niet met het boren begonnen. Toch is al meer dan vijf miljoen dollar 20 miljoen gulden aan het project besteed

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3