Aristona tv-tip: en t.v.* Delicate Mozart-muziekmiddag in het Frans Halsmuseum Wil Spoor met zijn mimetheater Musyckcamer: gestaag groeiend spelpeil Toon Hermans onwel In oude circuskiosk in Amsterdam Grote boekhandelaren tonen weinig belangstelling voor „Zo is het'1-bloemlezing Nieuwe Bond-film in juli in produktie NEGEN MUZEN Groot aantal kunstenaars heeft geen deel aan de welvaart In memoriam mgr. Bekkers hedenavond op t.v. VOETBAL MAANDAG 9 MEI 1966 7 Concertserie besloten Sas Bunge Cannes en de filmcensuur J. van Doveren Geestelijke Volksgezond heid hekelt „Wat zien ik..." „Liever lelijke bank voor 1000 dan een goed kunstwerk voor 500" IN DE HAARLEMSE WAAG heeft wethouder D. J. A. Geluk dit week einde een expositie geopend van werk van Leo de Winter en Leen Spieren burg. Hij bekende de beide kunste naars te benijden, omdat zij gewoon kunnen gaan vissen en, als het weer tegenvalt, altijd nog schilderen. „Pro beer dat maar eens met stadhuisaf- En wanneer u nü even uw Aristona dealer belt, geniet ii nu nog van dit ij evenement op uw 1 H 11U nieuwe tv-toestel VOOR ivensen die het goed bekijken REAL MADRID - PARTIZAN EVERTON - SHEFFIELD WED. De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma W erelddanstitel Incidenten bij Parijse Genet-voorstelling Kort nieuws ONDER GROTE BELANGSTELLING van een select publiek musiceer den zondagmiddag in de Renaissancezaal van het Frans Hals-Museum te Haarlem de violist Willem Neske en de clavecinist Luc van Hasselt, die tevens met interessante toelichtingen docerend optrad. Het was een delicate manifestatie van de Nederlandse Mozart-Vereniging in het raam van het Haarlems Mozartfestival, ter gelegenheid van de tweehonderdste verjaring van Mozarts kortstondig verblijf in onze stad. De toehoorders kregen de muzikale reflexen te verwerken van het wonderkind dat in het jaar 1706 naar Nederland uitgenodigd was om er de festiviteiten der installatie van Willem V tot Erfstadhouder luister bij te zetten. Daratoe werd ter uit voering een beknopte keuze gemaakt uit de elf composities die de knaap in die periode schreef. Bovendien hoorde men zijn werk vergelijkender wijze met een sonate van Johann Christian Bach, wiens invloed sterk op hem inwerkte tijdens het verblijf te Londen, dus vlak voor de overtocht van de Mozarts naar het vasteland. En tevens werd de compositorische potentie van het wonderkind in verband gebracht met werk van de Haagse hofkapelmeester Christiaan Ernst Graaf. GRAAF HAD een gelegenheidslied ge componeerd voor het Oranjefeest: „Laat ons juichen Batavieren, thans verrijst d'Oranjezon". Het werd ons met sonoor geluid voorgezongen door de bariton Kees Pekelharing. Vervolgens speelde Luc van Hasselt de variatiecyclus die Wolfgang Amadeus op deze melodie schreef: acht tintelende omduidingen van het thema volgens het geijkte plan. waar in dus een langzame variatie niet ont brak. Luc van Hasselt wees erop dat Mozart deze eenvoudige volkswijze zeven jaar nadien nog eens te pas bracht, waarschijnlijk onbewust. Het feestlied gaf aanleiding om nadruk te leggen op de betekenis van Graaf als componist. Hij moet een musicus van betekenis geweest zijn; maar de muziekgeschiedenis heeft hem afgeschreven; hoogstens vindt men als curiositeit wel eens vermeld, dat hij de auteur was van een „Duo économique pour 1 violon a 2 mains et 2 archets". Maar de ijverige speurder naar muzieK die ten onrechte vergeten is, de heer Willem Noske, is overtuigd van de waar de van een groot gedeelte van zijn com positorische nalatenschap. Beide execu tanten hielden dan ook een succesvol pleidooi voor een tweetal sonates voor klavecimbel en viool van C. E. Graaf. De thematiek van deze stukken is scherp geprofileerd en de gevoelswaarde van de muziek mag er wezen. Men ervaart er een mannelijker karakter in dan in de zinnestrelende melodieusheid van Joh. Chr. Bach. DEZE LAATSTE MOEST echter het wonderkind Mozart nader liggen. Dit bleek duidelijk uit de tweedelige Sonate in D (K.V.29), een van de zes die in ons land gecomponeerd en uitgegeven wer den. Zij waren opgedragen aan prinses Caroline, de zuster van de jonge stadhou der, die de Mozarts had uitgenodigd. Bij zondere indruk maakte de Sonate in G (K.V.27), vooral om de treffende wissel werking van majeur en mineur, en het ernstige karakter van het mineur-alterna tief. Uiteraard mochten de Variaties voor klavecimbel over het Prinsenlied op het programma niet ontbreken. De knaap heeft het toenmalige volkslied dat, naar Vader Mozart naar Salzburg berichtte, in Holland durchaus von Jedermann ge- sungen, geblasen und gepfiffen wird", in zeven variaties tot een waardig feestnum mer gemaakt, dat in zekere zin de kroon zet op het Hollandse oeuvre van de won- derknaap. Wim Noske met zijn warme viooltoon, zijn strakke ritmiek en zijn de licaat aanpassingsvermogen, en Luc van Hasselt met zijn vaardig toetsenspel en gerijpt muzikaal inzicht, hebben van deze muziekmiddag een zeldzame belevenis gemaakt: een confrontatie met het won der Mozart. MET EEN GESLAAGD CONCERT heeft de Haarlemsche Musijckcamer zijn serie van drie zaterdagavond-uit voeringen in de Nieuwe Kerk te Haar lem besloten. Er valt de laatste jaren een vooruitgang in het spelpeil te con stateren die ook op deze avond tot uitdrukking kwam: een verzorgde nuancering en, speciaal wat dirigent André Kaart betreft, een vaste hand in de tempi en een duidelijker ritmi sche structurering. Een en ander gaf al direct bekoring aan het openings nummer, vijf oud-Engelse dansen door Percy Young bewerkt voor strijkorkest en 2 fluiten. De bewer king is trouwens gemaakt met een bij zonder gevoelig oor voor harmonische kleur. DE TRADITIE GETROUW gaf de Mu sijckcamer aan enkele jonge muziekstu derenden gelegenheid zich solistisch te la ten horen. Dit waren ditmaal vóór de pauze de violisten Frans Hengeveld, Paul Gribnau, Lucy van Dael en Wybo van Biemen in het Concert voor 4 violen en strijkorkest van Vivaldi. Het is zeker niet een van de belangwekkendste werken van de produktieve Venetiaan, maar het voortvarende spel van het jonge violisten kwartet in samenwerking met de vief reagerende stijkers van de Musijckcamer en de fraaie akoestiek van de kerkruimte maakte het geheel toch zeer aangenaam om aan te horen. Hetzelfde kan gezegd worden van Hengeveld (zoon van pianist Gerard) zijn spel in het Concert van Tartini in d. Ook hier kreeg de solist pit tig partij van het begeleidend ensemble. NA DE PAUZE gaf de Musijckcamer een evenwichtige uitvoering van de Sym fonie in G van Johann Stamitz, waarin opnieuw zuiverheid en goede dosering van de schakeringen opvielen. Het slot van de avond was het Divertimento in' D van Joseph Haydn met de begaafde jon ge fluitist Jelle Attema, student in de bio logie en leerling van Jean-Pierre Rampal als solist. Hij toonde een natuurlijke ken nis van de mogelijkheden van zijn instru ment die hij alle beheerste en in dienst stelde van een goed ontwikkelde muzika liteit. Evenwaardig gesteund door de Mu sijckcamer bracht deze uitvoering hem veel succes, waarna Kaart het tweede deel liet bisseren. De Nieuwe Kerk is akoestisch en qua sfeer een bijna ideale omgeving voor deze concerten en de Musijckcamer zou mijns inziens kunnen overwegen al haar avonden hier te geven. Toon Hermans is gisteravond niet op getreden in het Amsterdamse theater Carré. Na een bezoek aan de voetbal wedstrijd Ajax-Willem II had hij plot seling zo hevige maagpijn gekregen, dat hij moest besluiten de voorstelling niet door te laten gaan. Hij heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. Het is nog niet bekend wanneer hij zijn nieuwe one-man show zal kunnen hervatten. Zelf sprak hij gisteren de hoop uit, dat dit dinsdagavond weer het geval zou kunnen zijn. Ongeveer 2.000 bezoekers van de show, die teleurgesteld naar huis moesten gaan, konden hun geld aan de kassa terug krijgen of hun kaartjes ge bruiken voor een nog nader te bepalen avond. De filmregisseur Jacques Rivette heeft een nieuw beroep op de Franse regering- gedaan om het verbod op de film „Suzan ne Simon, de non van Diderot" op te hef fen. Rivette, die de film naar de 18e eeuwse roman heeft gemaakt, zei in een perscon ferentie dat een ieder tijdens de besloten voorstelling van de film een grote ver rassing beleefd had „omdat iedereen ver wacht had een erotische film te zullen zien". De vertoonde film was dezelfde kopie welke door de regering verboden is. Rivette gaf ook een steek aan de au toriteiten van het festival die gebogen ■zijn voor bezwaren van de Spaanse re gering en geweigerd hebben de vertoning van de anti-Franco film „De Oorlog is voorbij" te laten doorgaan. „Ik kan dit niet aanvaarden. De weigering druist in tegen alle principes van het festival". In zijn buitengewoon charmante en ro mantische mime-theater, de oude circus kiosk van wijlen Hannes Ophof van de ouderwetse Nederlandse kermissen, heeft Will Spoor de première gegeven van zijn programma „VIJF EENAKTERS". Op verschillende plaatsen in Amsterdam hoopt Spoor, de enige echte „cabotin" van Nederland voorstellingen te geven en hij is er nu mede begonnen op het terrein aan de Jozef Isifaëlskade bij het Oude Rai-gebouw. Het was ijskoud in de ge zellige tent, en de vijf eenakters konden helaas de koude niet verdrijven, ondanks het feit, dat er een paar genodigden aan het verlangen voldaan hadden om in avondkledij te verschijnen. Spoor had voor een buitengewoon verzorgd en smaakvol programmaboekje gezorgd, waarin hij het een en ander vertelt van de verschillende nummers en waarin hij zijn medewerkers presenteert: Frans Waller Zeper, Marian Klaren, Ellen Uit zingen, Felix White en de Fransman Ro bert Robert. SPOOR IS EEN MAN, die niet voor een klein geruchtje vervaard is, maar ditmaal heeft hij toch wel wat te hoog gegrepen in zijn bedoelingen. En het is altijd weer te bewonderen, hoe hij een aantal jonge mensen om zich heen weet te verenigen, voor weinig geld en veel goede woorden met hem de grote stap wagen, om maar weer te beginnen. Zon der twijfel heeft hij met zijn troepje hard gewerkt en hij heeft in de diverse num mers zijn fantasie geheel kunnen uitle ven. Had hij de verschillende nummers misschien wat korter gemaakt, vooral het eerste en het laatste („Fantasmago- ne" en „Animatie") en was hij met zijn programma op tijd begonnen en had hij niet zulk een lange pauze gemaakt, dan was er misschien wat meer van blijven hangen. Nu bleef het allemaal vaag en on duidelijk ondanks de goede bedoelingen en het vele werk met zijn mensen. „La Sonate" zag er uit als een knap geschil derd schilderij, maar verder was het een leeg nummer. HET BESTE VAN de avond (ofschoon niet nieuw) was Spoor's „Pierrot" in welk nummer hij laat zien, dat hij lange tijd samengewerkt heeft met het beroemde Franse nummer „Les mains Jolys", waarvan hij ook een stukje muziek ge bruikt in het klassieke nummer „De Spiegel", samen met Frans Waller Zeper, die in dit nummer excelleert. Deze beide nummers waren echte mime-kunst, waar van men genieten kan. En we zullen dan ook maar hopen, dat Spoor met zijn men sen het publiek trekt, dat hij nodig heeft om een karig stukje brood te verdienen, maar hij heeft het zich ditmaal niet erg gemakkelijk gemaakt. Ook voor het pu bliek niet. En ik zou hem willen aanra den om wat eenvoudiger voor de dag te komen en zich uitsluitend aan de echte mime-kunst te houden zonder te veel fi losofische, symbolische en litteraire ach tergronden. Want deze te kunnen gebrui ken vereist toch veel meer dan Spoor ge ven kan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het satirische televi sieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" is de afgelopen drie seizoenen veertien maal uitgezonden. Er zal nooit meer een vijftiende komen. Voor degenen die zich nog eens met de vaak scherpe teksten willen amuseren en ook voor de liefhebbers van zich ergeren, is er nu een boek verschenen onder de ti tel „Zo is Het". De medewerkers aan het tv-programma Jan Blokker, Rinus Ferdi- nandusse en Dimitri Frenkel Frank heb ben hierin een bloemlezing verzameld van de huns inziens beste teksten die tussen november '63 en maart '66 zijn uitgezon den. DAARBIJ IS OOK gevoegd de tekst over burgemeester Van Hall, die leidde tot een meningsverschil met de VARA- leiders en daarmee tot het eind van de programma's. Die tekst is bepaald niet schokkend, zeker niet in een bloemlezing van de „Zo is het"-teksten waarin die over de beeldreligie en over het huwelijk van Beatrix niet ontbreken. In het voor woord schrijven de samenstellers: „Wij maken ons programma volgens één norm: wij zouden alles wat ons ergerde en ver ontrustte, wat ons komisch leek of onzin nig, zo helder, hard en duidelijk mogelijk zeggen, volgens geen enkele andere maat staven, regels, verklaringen, voorzichtig heden, afstanden, vooroordelen en princi pes dan de onze". Er wordt in deze in- (Van onze correspondent) De Stichting Algemeen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid oefent in haar jaarverslag over 1965 felle critiek uit op het boek „Wat zien ik. van Albert Mol. Zij noemt het boek psychische ongein, waarvoor schrijver inleider (Simon Carmiggelt) en uitgever zich moesten schamen". „Laten wij hopen, dat de verschijning en de verkoopcijfers van deze pocket slechts geprojecteerd mogen worden ge zien tegen de achtergrond van de over trokken en provocerende wijze, waarop de jonge mens van thans zich ontworstelt aan de taboes, die vorige generaties als een ijzeren gordijn om de seksualiteit en haar beleving hebben gesmeed", aldus het jaarverslag. De stichting vertrouwt erop, dat de onlangs gepubliceerde reso lutie van de Nationale Federatie van Geestelijke Volksgezondheid over huwe lijk en seksualiteit, meer in het bijzon der over huwelijk en geboortenregeling, een gezondere bijdrage zal zijn. „Ook voor ons land dringt zich de vraag op of de overheid niet actief de relatie tussen gezinsgrootte en de leefbaarheid van het dagelijkse leven in het vizier behoort te nemen". leiding aan herinnerd dat de eerste uit zending op uitnodiging van de VARA werd gemaakt, die „bijna drie seizoenen lang een onafhankelijk provocerend en lastver- oorzakend programma heeft gesteund." Over de stopzetting wordt geschreven: Het was erg jammer voor de VARA dat zij na bijna drie seizoenen nog niet had begrepen dat ons programma onafhanke lijk, provocerend en lastveroorzakend moest zijn." HET BOEK IS uitgegeven door Polak en Van Gennep in samenwerking met Van Ditmar Amsterdam. In het kantoor van eerstgenoemde uitgeverij zijn de eerste exemplaren overhandigd aan de mede werkers van het programma en aan de te levisiecritici. Over de plannen van de VARA om met een nieuw satirisch pro gramma te komen zei Dimitri Frenkel Frank dat hij daarin geen vertrouwen had. „Onrust is een lelijk woord in Ne derland. De VARA mag dan wel de meest onrustige omroepvereniging zijn, zij is toch maar gematigd progressief en gema tigde progressiviteit is géén progressivi teit." Hij meende dat de samenstellers van een nieuw satirisch programma tevo ren duidelijk voorwaarden zouden moeten stellen, opdat zij in de omroep worden er kend als „Fremdkörper". VAN HET VAN tientallen foto's voorzie ne boek „Zo is Het" zijn 10.000 exempla ren gedrukt. Volgens de uitgevers is het opvallend dat vele grote boekhandelaren geen exemplaren hebben besteld, terwijl de boekhandel in de kleinere provincie steden juist zeer geïnteresserd bleek. De Rotterdamse firma Van Ditmar die tal van verkooppunten heeft weigerde 't boek zoals zij voorheen ook het litteraire tijd schrift „Gandalf" niet wilde distribueren, aldus de uitgevers. LONDEN In juni zal EON-I'ro- duction in Londen, de onderneming van de producers Broccoli en Saltzman, weer een nieuwe James Bond-film gaan draai en, namelijk „You only live twice" (je leeft maar tweemaal) Dit avonturenverhaal van wijlen Ian Fleming speelt in Japan, waar de buiten opnamen zullen worden gemaakt. De rest wordt in de Pinewood-studio's in Engeland gefilmd. Dit is de eerste maal dat een Bond-film in Japan zal worden opgeno men. Sean Connery speelt voor de vijfde maal de rol van Bond. De regisseur is Lewis Gilbert. Het is zijn eerste Bond film. In totaal zullen er volgens het oor spronkelijke plan zes of zeven Bond films worden gemaakt. De volgende op de lijst is „On her Majesty's Secret-Ser vice", welke zal worden gedraaid op een tijdstip dat de Alpen met sneeuw zijn be dekt. Er is nog slechts één Bond-boek over, namelijk „Casino Royale", waarvan de rechten in het bezit zijn van een an dere filmmaatschappij. De Beatles zullen deze zomer in Japan optreden, dankzij het feit dat het Japan se ministerie van Financiën de hand over het hart heeft gestreken, zodat elk lid van het Beatleskwartet na hun drie weekse optreden in Tokio 10.000 pond (100.000 gulden) naar Engeland zal mo gen mee terugnemen. Een van de grote Olympische sporthallen, welke tiendui zend zitplaatsen bevat, is voor hen ge boekt. De prijzen voor dit Beatles-fes tijn liggen tussen 15 en 21 gulden. Men verwacht uitverkochte zalen, want de po pulariteit van de magische Beatles schijnt in Japan nog even groot te zijn als ooit. Wethouder Geluk opent expositie in Haarlemse Waag Advertentie Woensdag 11 mei van 7.30-9.15 uur: finale Europa Cup Zaterdag 14 mei van 3.00-4.45 uur: Engelse Cup Final HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 ILichte grammofoonmuziek. (Om 8.25-8.30 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Lezing over de Zwitserse theoloog Karl Barth. 9.00 Voor de zieken. (Om 9.35-9.40 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (Om 11.00-11.02 Nws. 12.00 Metropole-orkest (opn.): amusements muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Orgelspel: amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Stereo: 't Muzikanten uur: I. Viola da gamba en klavecimbel: oude muziek: II. Alt en piano: moderne lie deren: III. Viola da gamba en klavecimbel: oude muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Avro- dite: programma voor de vrouw. 15.40 Lich te orkestmuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lich te grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Wereldsteden - problemen van groei en leef baarheid, door drs. G. J. van den Berg. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Gamelan: Indonesisch programma. 19.35 Gitar, radiotijdschrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.05 Howland in Holland: gevarieerd programma. 21.15 Ont moetingspunt: parlementaire discussie over actuele onderwerpen. 21.40 Stereo: Pianore cital: semi-klassieke muziek. 22.10 Hongaar se, Russische en Roemeense orkestmuziek (opn). 22.05 Ik geloof, datpraatje, 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualiteiten. 23.00 Ven ster op de hedendaagse muziek, muzikale le zing. 23.40 Licht instrumentaal trio. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.32 Nws). 7.35 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht gevarieerd muziekprogram ma. 10.50 Lichtbaken, lezing, (herhaling van zaterdag jl.j. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan. vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Draaien maar!!!!: lichte grammofoon muziek en praatje. 13.35 Voor de platte- lansvrouwen. 13.45 Muziek kent geen gren zen: gevarieerd muziekprogramma (opn.). 14.45 Zie, ik maak alles nieuw< een cur sus over geloofsleven en godsdienstige vor ming. 15.00 Bij Cascade te gast: geva rieerd muziekprogramma. 16.00 Voor de zie ken. 16.40 Onderweg: programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Den- nert. 18.00 Internationale volksliederen. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid: Bij de tijd. Een 14-daags Radiomagazine, voor de microfoon gebracht door Theo Eerdmans, en Jaap Brand, onder redactie van Gabri de Wagt. 18.30 Licht orkest en zangsolisten. 18.50 Van klanten en wanten weten, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Kapel van de Koninklijke Lucht macht. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.05 Bariton en piano: klassieke liederen: 20.45 Rotterdams Filharmonisch Orkest en solist: klassieke muziek. 21.30 Kerkorgelcon cert: moderne muziek. 21.55 Lichte grammo foonmuziek. 22.05 Geestelijke liederen (opn.). 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NRU - GEZAMENLIJK PROGRAM MA. 9.00-17.00 Voorbereid door NCRV. 17.00-18.00 Voorbereid door VARA. NRU-NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Drie in de pan: licht muziekprogramma (gr.). (Om 11.00 Nieuws.). 12.00 Nieuws. 12.02 Volksliedjes (gr.). 12.30 Fan-Fare: licht muziekprogramma rond een populaire ster of groep. 13.00 Nieuws, eventueel actualitei ten. 13.02 Elektronenparade: 13.30 Klanken van eigen bodem (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vocale muziekjes. 15.00 Nieuws. 15.02 Licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Gevarieerd muziekprogramma. 16.30 De Top Tien van deze week. NRU-VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoekplatenprogram- ma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programmaover zichten SOS-berichten. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. en weerbericht. Aansluitend: beursberich ten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.30 Lichte or kestmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en medede lingen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Jazzmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Grammofoonmu ziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en kroniek. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Lezing. 20.00 Or kestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.26 Spaanse dans. 21.30 Liederen. 22.00 Nieuws en be richten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas de veertiendaagse informatierubriek van de Vaak. CVK IKOR/RKK: 19.06 Kenmerk: kerken. NTS: 19.35 Flipper, TV-film voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. 20.35 Gekostumeerd rendez-vous: filmpje over de geschiedenis van het kostuum en van de mode. 21.00 Omzien in wrok (Look back in anger), speelfilm. (Beide keuringen 18 jaar). 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.30 Sil houet: hoogtepunten uit het leven van een bekend tijdgenoot. NTS: 21.00 Eiland der en gelen. TV-spel. KRO: 21.50 Onze man in Pa rijs. NTS: 22.15-22.20 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT-NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.00 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. (les 32 en herhaling les 31). 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Nieuwe armen voor IJmui- den, filmreportage. 21.15 Goed nieuws van daag: een ironische kijk van een aantal jonge mensen op het hedendaags bestaan. 21.50 Signalement: maandelijks programma over figuren en verschijnselen uit de we reld van de literatuur, muziek, toneel, film ballet en beeldende kunst. NTS: 22.25 Jour naal. 22.30-23.00 Teleac: Logica (les 7). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 22.01 Dieren kijken. NTS: 20.20 Mensen in gevecht, medische documentaire. NCRV: 20.50 Haal je kijkgeld terug: televisieprijs vraag. 21.15 Dzjes zien: maandelijks jazzpro gramma. 21.50 Attentie. CVK-IKOR: 22.10 dichterbij, religieus programma. N.T.S. 22.40-22.45 Journaal. Het Engelse danspaar Bill en Bobby Irvine heeft zondag de wereldtitel voor Latijnsamerikaans ballroomd'ansen ge continueerd. Tweede en derde werden de Duitse paren Siegfried en Annelies Krehn en Rudolf en Mechtild Trautz. In verband met het overlijden van mgr. Bekkers wordt heden door de KRO- televisie een In Memoriam uitgezonden via de zender Nederland 2 van 20.01 uur tot 20.30 uur. Het gepubliceerde programma komt te vervallen. Het In Memoriam wordt her haald via Nederland 1 van 22.40 tot 23.10 uur. De KRO-radio zal morgen van 20.01 tot 20.40 uur een klankbeeld uitzenden, samengesteld door Dick de Vree en ge titeld: „De liefde als wapen". Otik bij de twinstigste en laatste op voering van Jean Genets omstreden to neelstuk „Les Paravents" in het Théa tre de France in Parijs hebben zich za terdagavond heftige incidenten voor daan. Er werden rookbommen op het to neel en tussen het publiek gegooid en er ontstond brand. Toeschouwers stortten zich in paniek op de uitgang, maar voor dat de verwarring ernstige vormen aan nam kon de brandweer het vuur blussen. Intussen was het nog tot een handgemeen tussen voor- en tegenstanders van het stuk gekomen. Er weerklonken kreten als „fascisten" en „Genet aan de galg". Een kwartiertje later stonden de spe lers weer op het toneel om het stuk te vervolgen, wat zonder verdere incidenten mogelijk was. De acteurs werden na af loop zelfs zeventien maal teruggeroepen om het applaus in ontvangst te nemen. Het stuk over de Algerijnse oorlog heeft al eerder tot demonstraties geleid. De demonstranten protesteerden tegen „beledigende taal" aan het adres van de Franse soldaten die indertijd tegen de Al gerijnen vochten. De Uitgeverij V. A. Kramers uit Den Haag verzorgde herdrukken met afbeel dingen van twee bekende boeken uit het verleden. De zestiende druk beleefde Har riet BeecherStove's „De negerhut van Oom Tom" (een verhaal uit het slavenle ven in Noord-Amerika, nieuwe bewerking van Jos. Wayboer) en de negenendertig ste druk van Hector Malots „Alleen op de wereld" (avontuur van de kleine von deling Remt k geautoriseerd* verteling spraken", zei de heer Geluk. De scha duwkanten van het kunstenaarsbe staan wegen aldus de inleider echter zwaar. Het publiek, dat in een welvaartsstaat leeft, pleegt in het al gemeen liever voor 1000 een veelal lelijke bank te kopen dan voor 500 een goed kunstwerk. „EEN GROOT AANTAL beeldende kun stenaars heeft aan de welvaart weinig of geen deel." De wethouder gewaagde in dit kader van het ontbreken van een goede verkooporganisatie, zoals die voor andere produkten in de maatschappij bestaat. Kunsthandels plegen voorkeur te hebben voor kunstwerken die de eigen financiële positie van de kunsthandel versterken. Hierdoor komen de minder bekende kuns tenaars dikwijls niet in voldoende mate naar voren. Èen grote reclamecampgne voor het kopen van kunst zou zeker nood zakelijk zijn aldus de wethouder maar de kunstenaar en ook zijn organi satie beschikken niet over voldoende geld daarvoor. „Elke poging om het publiek op te voeden tot goede smaak is van grote be tekenis." In dit verband wees de wethou der op het belang van de esthetische vor ming der schooljeugd, waardoor de be hoefte gecreëerd wordt om later zelf kunst te bezitten. Met een hartelijk com pliment aan Kunst Zij Ons Doel, dat door individuele exposities zijn leden in staat stelt de aandacht te krijgen die zij ver dienen, verklaarde de heer Geluk de ex positie geopend. De expositie, waarvan de opening door een talrijk publiek werd bijgewoond, blijft tot en met 21 mei geopend. Zij is dage lijks van 1 tot 5 uur geopend en ook vrij dagavonds van 8 tot half elf. Bij aankoop door particulieren geldt de rijkssubsidie regeling. Nederland 1: De hoofdfilm van van avond is getiteld: „Look back in anger" (Omzien in wrok) van de Engelse toneel schrijver John Osborne. Met dit stuk keert de schrijver zich tegen de maatschappe lijke orde en de bestaande normen. Hij voert een jong echtpaar ten tonele. De man is van eenvoudige afkomst en samen met zijn vrouw, die uit een beter milieu komt, bewoont hij een slonzig zolderka mertje. De man is vervuld van haat je gens de maatschappij en hij maakt het leven voor zichzelf en voor zijn vrouw tot een hel. Als de vrouw in verwachting is, verlaat zij het huis. Een vriendin komt haar plaats innemen. Later, als het kind je levenloos ter wereld is gebracht, keert de vrouw weer terug en daarmee de hoop op leefbaarheid in hun beider bestaan. In de film worden de hoofdrollen vertolkt door Mary Ure en Richard Burton. Het programma vó3r de film is gevuld met o.a. de kerkelijke rubriek Kenmerk, een aflevering van Flipper en een Joegosla- visch filmpje over de geschiedenis van de mode. Nederland 2: Theo Stokkink opent het programma met „Waauw". waarin de zangeres Conny van den Bosch optreedt. Daarna de tweede aflevering van „Silhou et" waarin generaal b.d. H. J. Kruis hoofdpersoon is. Mr. Kruis was o.rn. be trokken bij de belangrijke ontwikkelingen in de jongste geschiedenis van Nederland als chef van het militaire gezag en daar na als chef van de Generale Staf. Hij is thans hoofd van de commerciële dienst van de K.L.M. Dan het t.v.-spel „Eiland der Engelen" naar een verhaal van de Italiaan Dessi. De hoofdpersoon, Antonio, wordt na de wapenstilstand in 1943 door de Duitsers gevangen genomen en op transport gezet naar Duitsland. Zijn fami lie geeft al spoedig de hoop op terugkeer op en zijn vrouw besluit te hertrouwen. Maar Antonio keert terug. Tot slot van de avond Onze man in Parijs en het laat ste Journaal. van J. M. Bloemink-Lugten en F. H. N. Bloemink. „Dutch in a month" (Neder landse voor Engels-sprekenden) van W. Rijkee en J. P. Slieker is als zesde druk verschenen bij de zelfde uitgeverij.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7