Bezorgdheid in Den Haag stijgt Donderdag regeringsberaad over economische situatie Mogelijk maatregelen tegen overbesteding H l*I HET WEER Nederland geen gegadigde voor NAVO-instellingen Rotterdam wil nieuwe haven Tsjoe en-Lai waarschuwt Smokkelkapitein uit Haarlem krijgt half jaar eet juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! KW 44 maakte slagzij lossers staakten werk in IJmuiden Paniek in Saigon na explosie IJmuiden heet voortaan ook mammoetschepen welkom Minister Luns verklaart: Zes jaar voor de moord op Arie van Hemert Duitse straaljagers bij Vlieland neergestort SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK Voor modieuze dames- en teenerkleding HOTEL B0UWES 51e JAARGANG NUMMER 157 DINSDAG 10 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Müje Proeve van nieuwe Grondwet pagina 2 Hoger onderwijs in EEG pagina 3 '-U.' - i - Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland 2, 7 Van Dag tot DagS Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Haar Journaal7 Sport7, 15 Radio en tv 9 Kunst9 Topsy 10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Droog weer PEKING (AFP en Reuter) - „China zal geen oorlog uitlokken met de Verenigde Staten. Het zal om onderhandelingen blijven vra gen. Het zal blijven eisen dat de Amerikaanse troepen worden te ruggetrokken uit Formosa en de wateren rond dat eiland." Het woord is aan BIEFSTUK TARTAAR, 3 stuks 1.28 SUPERSLAGERIJ „DE IJMOND" DAGELIJKS GEOPEND IJmuider Courant (Van onze correspondent) DEN HAAG De ministerraad zal rich donderdag in een extra-verga dering uitvoerig gaan bezighouden met de loonsituatie en de toestand waarin de Nederlandse economie ver keert. Het is niet uitgesloten, dat het kabinet maatregelen zal overwegen om de overbesteding en geldontwaar ding terug te dringen. Na de recente herziene raming van het Planbureau, waarin de cijfers ongunstiger bleken uit te vallen dan aanvankelijk werd verwacht, is de bezorgdheid voor oververhitting toegenomen. Daar naast houdt de verwarde situatie bij de goedkeuring van CAO's de moge lijkheid in, dat minister Veldkamp tot een loonstop overgaat. Binnen het kabinet echter, zo vernemen wij, heeft men deze maatregel niet als een ge ïsoleerd punt op de agenda willen plaatsen. De besprekingen worden nu gevoerd in het gehele kader van de sociaal-economische situatie. Het ka binetsberaad wordt formeel aange duid als een voortzetting van de ver gadering van afgelopen vrijdag. Nu de tijd nadert, waarin de Rijksbe groting-1967 aan de orde komt, is binnen het kabinet de behoefte gegroeid zich in tensiever met de financieel-economische toestand bezig te houden. De prijsstijgin gen en het tekort op de betalingsbalans, die door het Planbureau worden gesigna leerd, de weinig optimistische uitlatin gen van de president van de Nederland- Tijdens h?t lossen van de KW 44 voor de IJmuider vishallen begon het schip plotseling slagzij te maken. De ruimgasten en de vislossers op het dek vreesden dat het vaartuig zou kapseizen en verlieten het schip. Er waren toen nog ongeveer 100 kisten verse makreel in de ruimen. De KW 44 bracht een vangst van 900 kisten vis, 350 stijve kabeljauwen en 700 kisten (subsidie-) makreel naar IJmuiden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het slagzij maken van de KW 44. sche Bank en de sombere geluiden uit het bedrijfsleven, geven aanleiding tot be zorgdheid. Het beraad over de loonsituatie is nood zakelijk geworden, omdat minister Veld kamp (Sociale Zaken) zich steeds meer moet bezighouden met CAO's waarvan de loonstijging boven het aangegeven geva- renplafond uitkomt. De driehoeksgesprek- ken (minister, rijksbemiddelaars en Stichting van de Arbeid) zijn gebleken niets meer dan een formele en vruchte loze aangelegenheid te zijn. Verschillende CAO's zijn, ondanks de waarschuwing van de minister, niet door de partijen ge wijzigd, zodat de desbetreffende loonarti- kelen thans voor onverbindendverklaring in aanmerking komen. Zo zal minister Veldkamp donderdag definitief moeten beslissen over het contract voor de Twentsche Kabelfabriek. Tot dusver heeft het College van Rijks bemiddelaars nog geen beslissing geno men over enkele grote contracten, die ter goedkeuring zijn ingediend (landbouw, confectie en bakkersgezellen). Het lijkt aannemelijk, dat het college het kabinets beraad van donderdag wil afwachten, al vorens eventueel te adviseren de CAO's af te keuren. <x Cv SAIGON (AFP, AP en Reuter) Vanochtend vroeg is in het centrum van Saigon een fiets geladen met springstof ontploft. De explosie ver wondde enkele voorbijgangers. De Amerikaanse politie raakte in pa niek en begon in het wilde weg te schieten. Dat kostte vijf Vietname- zen het leven. De Amerikaanse ko- gels verwondden tevens 36 voor bijgangers, onder wie acht Ameri kanen. De fiets werd door een lid van de Vietcong tegen de gevel van een winkel gezet, op een druk kruispunt bij een bushalte. Even later explo deerde zij. De Amerikaanse MP's waren zo van de kook dat zij, onder andere, een van hun eigen politie- jeeps en twee Amerikaanse mili taire vrachtauto's onder vuur na men. Pas na een half uur hielden zij op met schieten. Het duurde 'n uur voordat de doden en gewonden kon den worden vervoerd. Al die tijd was het centrum van Saigon een soort belegerde vesting, waarin on afgebroken werd geschoten.door wild geworden Amerikaanse mili taire politiemannen (Telefoto). Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Overigens veran derlijke bewolking met opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse regering heeft zich niet als gegadigde aangeboden en is niet als zodanig aangezocht voor ves tiging van NAVO-instellingen, voor zover die niet in Frankrijk kunnen blijven. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister Luns (Buitenlandse Zaken) op des betreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.). De toekomstige vesti ging van uit Frankrijk over te plaatsten instellingen is momenteel voorwerp van overleg tussen de bondgenoten, aldus het antwoord. In antwoord op de vraag of de regering heeft overwogen of zal overwegen dat vestiging van dergelijke instanties in tij den van internationale spanning het ge vaar voor de gehele bevolking ten zeerste zal vergroten, antwoordt minister Luns dat bij het overleg tussen de bondgeno ten wordt gezocht naar een uit het oog punt van de gemeenschappelijke defensie doelmatige oplossing. De minister herinnert eraan dat de bondgenootschappelijke verdediging in de eerste plaats gericht is op het voorkomen van oorlog en internationale spanning. Verder had de heer Slotemaker de Bruine onder meer nog gevraagd hoe de regering bij een eventuele vestiging van dergelijke instellingen zich denkt te ver gewissen van de aanvaarding of de afwij zing door de bevolking. In minister Luns' antwoord wordt gezegd dat de re. gering zich in het bondgenootschappelijk overleg laat leiden door de overtuiging dat een doelmatig defensiebeleid in NAVO-kader de steun heeft van de over grote meerderheid van het Nederlandse volk. Tussen de Hoek en Maassluis Rotterdam overweegt een haven aan te leggen ten noorden van de Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis ter grootte van minstens zeshonderd hec tare. Deze haven, vier kilometer lang en vijftienhonderd tot tweeduizend meter breed, is geprojecteerd achter de water kering nog juist op Rotterdams grondge bied. Het is de bedoeling deze haven te ge bruiken voor containerschepen en veerbo ten, mede ter vervanging van de haven accommodatie van Hoek van Holland, die vooral gebruikt wordt voor de bootdienst op Harwich. Verplaatsing van de haven van Hoek van Holland acht men reeds lang ge wenst in verband met het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer op de Wa terweg. Het plan verkeert nog in een vrij vroeg stadium. In verband met het doorbreken van de waterkering zullen bij voorbeeld nog besprekingen nodig zijn met Rijks waterstaat en het hoogheemraadschap Delfland. De havenmond van IJmuiden is thans zover verbreed en op diepte gebracht dat schepen van 80.000 ton vrij naar het Noordzeekanaal of Hoogovens kunnen opvaren. Het werk aan de nieuwe pieren zal eind 196 7 zijn voltooid. De havenmond van IJmuiden is toe gankelijk geworden voor „mammoet"- schepen van 80.000 ton. De in 1960 begon nen verruiming van de poort naar Am sterdam en Hoogovens heeft dat mogelijk gemaakt. De nieuwe zuiderpier is op eni ge afwerking na voltooid. Het kraan eiland Kraanvogel steekt een dezer dagen over naar het noorderhoofd om daar sa men met de Lepelaar deze havendam te verlengen. Als het weer meewerkt zullen de verbreding en verdieping van de IJmuidense havonmond in de herst van 1967 hun beslag krijgen. Een van de kost baarste werken die ooit in ons land op waterbouwkundig gebied zijn uitgevoerd zal dan achter de rug zijn. Vanavond van 8.45 uur tot 9.05 uur zal de VARA een televisiereportage over de IJmuidense pierenbouw uitzenden. Zie verder ook pagina 5. De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend een twintigjarige platformarbei der uit Amstelveen terzake van doodslag op de negenjarige Hilversumse jongen Arie van Hemert op de avond van de 13de februari 1963 conform de eis ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling der regering. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat gelet op het rapport van twee zenuwartsen en een psycholoog de geestvermogens van de platformarbeider ten tijde van het begaan van het delict ziekelijk waren gestoord of gebrekkig ontwikkeld, maar niet zodanig dat het i feit heen niet kon worden aangerekend. Dat heeft China's premier, Tsjoe en-Lai, gezegd in een gesprek met een correspon dent van een Pakistaans dagblad. Hij ver klaarde verder dat China Aziatische, Afri kaanse „en landen uit andere werelddelen' zal steunen, als zij het slachtoffer worden van Amerikaanse agressie. „Als de Verenigde Staten China zouden binnenvallen, zullen zij zich later niet meer aan die aanval kunnen onttrekken, onverschillig het aantal soldaten en wa pens die worden gebruikt, met inbegrip van kernwapens. Enige miljoenen Zuid- vietnamezen bieden 200.000 Amerikaanse soldaten het hoofd. 650 miljoen Chinezen zullen zeker met succes weerstand kun nen bieden aan tien miljoen Amerikanen' aldus Tsjoe. „Als er een oorlog zou uitbreken, zal deze niet beperkt zijn. De Amerikaanse strategen zullen een landoorlog willen ver mijden. Zij zullen van hun superioriteit in de lucht en ter zee gebruik willen maken om China te bombarderen. Maar als de oorlog begint met een lucht- of zeeoorlog zullen de Amerikanen niet uitmaken, hoe deze wordt voortgezet". De verklaring van de Chinese premier komt vrijwel op het moment dat in zijn land de derde kernbom tot ontploffing is gebracht. Dat gebeurde maandag in het westen van China. Deskundigen geloven dat het geen waterstofbom was, doch een „opgevoerde" traditionele kernbom. In de Verenigde Staten hebben deskundigen ge zegd te geloven dat de derde Chinese proef-explosie is mislukt. Zij gronden die mening op het feit dat de kracht van de ontploffing zeer gering was en dat de wij ze waarop de Chinezen haar wereldkundig hebben gemaakt zeer vaag is. Cornelis de Witt: Geen rechtgeaard en principieel man zal wankelen in zijn overtuiging onder de woede van medeburgers of de boos heid van tirannen. De Rotterdamse rechtbank heeft een 34-jarige koopvaardijkapitein uit Haar lem wegens het niet naar behoren bijhou den van het scheepsjournaal veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De man, die gezagvoerder was van een kustvaarder, welk vaartuig in time charter voer tussen Amerikaanse Gulf- havens en een haven van Ecuador, had vorig jaar deelgenomen aan de smokkel handel in de Golf van Jamboli voor de kust van Ecuador. Zijn schip moest daardoor van de ge bruikelijke koers afwijken, maar de kapi tein had nagelaten zulks in het scheeps journaal te vermelden op de vereiste wij ze, en evenmin had hij daarvan aanteke ning gehouden in het machine-dagboek van zijn schip. Doordat de Amerikaanse contacten bij de Rotterdamse rederij hadden geklaagd over de smokkelhandel in drank en siga retten, welke artikelen te Christobal wer den ingenomen, kwam de zaak aan het rollen en werd hij door de rederij ontsla gen. Het openbaar ministerie had tegen de man acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd geëist. Volgens een op de marinebasis Valken burg ontvangen bericht zijn twee West- duitse Starfighters uit een formatie van vier omstreeks dertig mijl ten westen van Vlieland met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Volgens de eerste berichten zou één der vliegers zich met zijn schietstoel in veilig heid hebben kunnen stellen. Van Valkenburg is een Neptune-vlieg- tuig uitgezonden om de juiste positie van het ongeluk te localiseren. Advertentie Wij hebben ze weer 250 gram I avO PLEIN 1945 - 53 N.RES CABARET - BAR - DANCING Zandvoort is niet alleen tijdens de weekends, maar Deze maand orkest TONI DISPARI Advertentie I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1