„De ondernemer moet goede diagnoses kunnen stellen" Verenigingsnieuws uit de IJmond ..onze man .....uw man KOLKMAN IJmuiden is nu toegankelijk voor schepen van 80.000 ton Vaargeul in havenmond verdiept van 10 tot 20 meter N.A.P. UST IJmuidens vuurtoren gaat deze zomer „aan de rol" FINANCIËLE BAGAGE IR. SCHOENMAKER (HOOGOVENS): Lezing voor Rotarians te Apeldoorn Nieuwe binnenhaven in IJmuiden zou onbetaalbaar zijn Zand van Forteiland voor Mobil Oil Botsing tussen bromfietsers Europadag in Heemskerk Lichaam geborgen van verdronken visser DINSDAG 10 MEI 1966 5 Dynamisch stabiel V elsen-IJ muiden Beverwijk Geld of geluk Jeugd van Suomi goed in Amsterdam op dreef VERKEERSVEILIGHEID lijst c.h.u. Christelijk arp. Politieke sop. Groepering Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen ponden, pesetas, kronen en drachmen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Nautische uitrusting PERMANENTSYSTEMEN uit PARIJS Wachtkamer Bouwbureau weg Op de achtste landdag van het district 159 van Rotary International te Apeldoorn is ook gesproken door ir. W. H. Schoenmaker uit Velsen, lid van de raad van bestuur van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Zijn lezing was de eerste in de trilogie „Mens en medemens". Aan de ondernemer, die aan het hoofd van een ingewikkeld patroon van samen werkende mensen staat, worden hoge eisen gesteld, zo zei ir. Schoenmaker in zijn betoog. Hij moet in allerlei verhou dingen goede diagnoses stellen. Zowel naar de kant van de individuele mens als de organisatie, zowel naar de kant van de werkzaamheden als naar de verhou dingen onder elkaar. Voorts moet hij de persoonlijke souplesse bezitten om zijn eigen gedrag te variëren, al naar de be hoefte en de motieven van zijn verschil lende ondergeschikten. De ondernemer moet bovendien van zichzelf en van zijn staf „continuïteit" eisen ter waarborging van de continuïteit DINSDAG 10 MEI R.-k. Vrouwengilde, Petruskerk, Mercu- riusstraat, IJmuiden, 19.45 uur: Voorlich tingsavond; demonstratie over fruit en groenten. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Velsen-Noord: 19-21.15 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor- Iichting, cursussen: naaien van 19.30-22 u., Sm. v. Gelderstraat 3, in Velsen-Noord; idem 19-21.30 u. Gem. Huishoudschool, P. J. Troelstraweg 1, IJmuiden; idem 19.30-22 u. Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort-Noord; 19.30-22 u.: fijne keuken in de Gem. Huis houdschool, IJmuiden. WOENSDAG 11 MEI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14.30-17.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Santpoort, Wüstelaan 79, (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30-17.30 u. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10-12 en 14.30-17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, cursus naaien in de Gem. Huis houdschool, P. J. Troelstraweg 1, IJmui den, van 19 tot 21.30 uur. DINSDAG 10 MEI Wijkerbaan, Kennedyplein, 20 u.: Ver gadering Federatie Partij van de Arbeid, afdeling Beverwijk. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Boetseren en beeldhouwen voor ouderen, o.l.v. Nico Betjes. Verenigingsgebouw, Plesmanweg-Van Riemsdijklaan, 19.30 u.: cursus bloemen- schikken door de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Gemeentelijke Huishoudschool, C. H. Moensstraat, 19.30 u.: cursus naaien, Stich ting voor Huishoudelijke en Gezinsvoor- lichting. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius- straat/Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groe- nelaan 21. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. WOENSDAG 11 MEI Wükerbaan, Kennedyplein, 20 u.: Jaar vergadering N.V.V.-Vrouwenbond. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: cursus handenarbeid voor de jeugd o.l.v. J. Müller, door Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus emailleren o.l.v. Otto Heuve- link, door Kennemerstaten. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius- straat/Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groe- nelaan 21. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 uur; 10-11.30 uur (dames zwemmen); 12-13.45 uur; 14.15-15.30 uur; 16-17.15 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en van 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en van 15-18 uur. Gezamenlijke filialen: De Zwaanstraat 4, Wijk aan Zee, geopend van 14-17 uur. Ir. Schoenmaker wees er ook op hoe groot de betekenis is van de wijze waar op leiding en vorm worden gegeven aan de organisatie waarbinnen de produktie plaats vindt. Daarbij speelt het mens beeld, dat de leiding zich van de werkne mer vormt, een belangrijke rol. Heeft zij te maken met de „homo economicus" in die zin dat hij alleen door geld bezield handelt, of heeft zij te maken met de „sociale mens", die zich in de groep van zijn collega's gelukkig voelt? Ir. Schoenmaker gevoelde veel voor het standpunt van de Amerikaanse psycho loog Maslow. Voor deze geleerde is de motivering van het menselijk handelen gelegen in de bevrediging van behoeften. En wel in de volgende „lagen": organi sche behoefte, behoefte aan geborgen heid, sociale behoeften, behoeften aan er- De aanleg en het onderhoud van een binnenhaven in IJmuiden voor het laden en lossen van grote zeeschepen en de re paratie daarvan zullen zulke enorme kos ten vergen dat sterk betwijfeld moet wor den of deze havenaccommodatie ooit tot stand kan worden gebracht. Dat is de mening van ir. J. van Dix- hoorn, hoofd van het Bouwbureau Haven mond IJmuiden, naar aanleiding van een recente door de heer Arthur Wijsmuller, directeur van het sleepvaart- en bergings bedrijf Bureau Wijsmuller n.v. te IJmui den, gedane suggestie over de aanleg van een dergelijke binnenhaven. Dit zou on der meer inhouden dat de bestaande vis serij haven en het Staatsvissershavenbe- drijf een ander heenkomen zouden moe ten zoeken. In principe achtte ir. Van Dix- hoorn het idee van de heer Wijsmuller wel te verwezenlijken, maar de reusachtige investeringen die daarvoor nodig zijn zul len de praktische uitvoering zo goed als zeker in de weg staan. (Van een medewerker) Een groepje van de jongste atleten en atletes van Suomi heeft zaterdag in Am sterdam deelgenomen aan wedstrijden. Bij de meisjes D (12 en 13 jaar) werden Ria Schipper en Ellen Optroot respectie velijk 4de en 5de bij het hoogspringen met een sprong van 120 m. Bij de meisjes C (13 en 14 jaar) werd Lydia van de Werff tweede bij het hoog springen met een sprong van 1.30 m. Op de 60 m werd Aukje Witjer eerste in haar serie in 9.0 sec. en 4e in de halve finale met dezelfde tijd. Lydia v.d. Werff twee de in de serie in 90 sec. en 4e in de halve finale: 9.1 sec. Bij de jongens van 14 en 15 jaar werden Cees Schilp en Rinus van de Berg beiden derde in hun serie 80 m in 11.8 en 11.2 sec. In de halve finale werden ze respec tievelijk 5e in 11.5 en 6e in 12.0. Frank Verselewel de Witt Hamer kwam op de 600 meter tot een vierde plaats in 1.52.1 sec. Cor Quist werd 3e bij het discuswerpen met een goede worp van 24.22 m. Advertentie een zaak van leven en dood 3 J. HOOGSTRATE Nr. 20 van lijst 3 van de onderneming, vond ir. Schoenma ker. De snelle ontwikkeling op industrieel, wetenschappelijk en organisatorisch ter rein eist bijhouden. Er bestaat een abso lute eis om „industrieel" te blijven groeien voor, zeg maar, de tophelft van het gehele personeel. De onderneming en de mensen er in moeten „dynamisch sta biel" zij ri. Hun taken en posities zullen hoe langer hoe sneller aan veranderingen onderhevig zijn. Zij moeten beter, efficiënter voor hun taak worden opgeleid en gevormd. Zij moeten worden getraind minder emo tioneel betrokken te zijn bij hun rol. An ders zullen wij de verdere en snellere groei betalen met een achteruitgang van wat ons allen zozeer aan het hart gaat: de goede verhoudingen van mens tot mens in de continuïteit van ons bedrijfsleven. tu.... ir. W. H. Schoenmaker kenning en zelfrespect en ten slotte de be hoefte aan ontplooiing van zichzelf. Deze laatste ligt in de hoogste sfeer. Zodra de voorgaande behoeften zijn bevredigd doet zij zich gelden. Vandaar de wil tot beter onderwijs en medezeggenschap in de da gelijkse functie. Dit mensbeeld noemde ir. Schoenmaker „de autonome mens". Advertentie mmm IJmuiden: Plein 1945 no. 46 De verruiming van de IJmuidense havenmond is zo ver gevorderd dat de reuzen van de zee, schepen van 80.000 en meer ton, begin 1967 er „vrjj entree" hebben. Vaar tuigen met een diepgang van 42 a 43 voet kunnen nu zonder bezwaar de pieren binnen komen op weg naar Amsterdam of Hoogovens. Het in 1960 begonnen gigantische werk van de verbreding en verdieping van ae IJmuidense poort naar het Noordzeekanaal zal in de herfst van 1967 zijn voltooid. Op enig fatsoeneerwerk na is de zuiderpier, die 3300 meter in zee haakt, gereed. Een dezer dagen steekt het kraaneiland Kraan vogel de havenmond over om de Lepelaar gezelschap te houden b(j de bouw van het 2200 meter lange noorderhavenhoofd. De vaargeul naar IJmuiden is na het opruimen van de zich tussen de pieren bevindende scheeps- en vliegtuigwrakken en het intensieve baggerwerk ongeveer 300 meter breed geworden. De vaardiep- te is gebracht van 8 tot 10 meter N.A.P. tot ruim 20 meter N.A.P. In volle gang is thans nog het verruimings- werk op en langs het Forteiland ter ver krijging van voldoende vaardiepte en - breedte voor het scheepvaartverkeer in het Noorderbuitenkanaal. Dit werk zal eind van dit jaar gereedkomen. Met hierbij vrijkomende zand worden terrei nen in het Amsterdamse Westhavenge bied opgehoogd, onder meer ten behoe ve van de vestiging van de olieraffina derij van Mobil Oil. De aanvoeren van de voor de pieren- bouw benodigde zware stortsteen uit Bel gië zullen aan het eind van deie zomer worden gestaakt. In de bouw van de ha- vendammen zijn dan maar liefst 2,5 mil joen ton van deze steen verwerkt. Deze zomer zal begonnen worden met de op- Advertentie DAMESKAPSALON brengt Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 Op de Halkade in IJmuiden zijn maan dagavond om half zeven twee bromfiet sers, een 26-jarige zeeman en 54-jarige visknecht, met elkaar in botsing gekomen. Laatsgenoemde wilde zijn bromfiets aan duwen en kwam daarbij achter een ge parkeerde vrachtauto vandaan, juist op het ogenblik dat de tweede bromfietser passeerde. Zij kwamen met elkaar in bot sing, de zeeman moest door de ongeval- lendienst aan een hoofdwond en de vis knecht aan bloeduitstortingen aan het lin kerbeen worden verbonden. Kort daarop reed een 23-jarige huis vrouw uit Heemskerk met haar bromfiets op de Grote Hout- of Koningsweg in Vel sen-Noord tegen een op de weg liggende steen, waardoor zij de macht over haar stuur verloor en daarbij kwam te vallen. Een bedrijfsarts van Hoogovens hechtte een wond aan haar kin, waarna zij naar haar woning kon worden overgebracht. bouw van het meetstation op de kop van de nieuwe zuiderpier. Op de uiteinden van de nieuwe en oude havendammen komen als onderdeel van de nautische uitrusting een betonnen opstand en een lichthuis van staal en glas. Deze voorzieningen zullen, evenals de verdere nautische outil lage van de havenmond in het voorjaar van 1967 bedrijfsklaar zijn. Buitengaats komen twee ankerplaatsen, een voor kleine en een voor grotere schepen, die als „wachtkamer" dienst zullen doen voor vaartuigen die om de een of andere reden nog niet binnen kun nen komen en op de rede van IJmuiden hun beurt moeten afwachten. Intussen gaat men verder met het onderzoek naar wrakken en andere obstakels buiten de IJmuidense pieren. Dit speurwerk wordt verricht door de Hydrografie en de Ko ninklijke Marine. Mogelijke wrakken e.d. zullen, wanneer ze de scheepvaart zou den kunnen belemmeren, begin volgend jaar worden opgeruimd. Al met al zullen, naar verwacht wordt, de werkzaamheden ter verruiming van de IJmuidense havenmond tegen het einde In Heemskerk werd de Europadag ge vierd met een internationale voetbalwed strijd op de sportterreinen aan de Hoog dorperweg en een gezellige bijeenkomst in zaal Dam. De voetbalwedstrijd, waarvoor een team van de gemeente Heemskerk en een elftal van op de Arosa Sun verblijvende Spanjaarden tegen elkaar uitkwamen, werd 's middags om halfvier op het sport complex aan de Hoogdorperweg ge speeld. Het is een sportieve, faire en aan trekkelijke ontmoeting geworden, die door het Heemskerkse gemeente-elftal met 4-1 werd gewonnen. De wethouder van sport zaken, de heer P. de Graaf, hield vooraf een korte toespraak en overhandigde alle spelers een herinneringsvaantje. De bijeenkomst in zaal Dam kenmerkte zich door een bijzonder prettige en amica le sfeer. In zijn welkomstwoord stelde burgemeester Nielen onder andere, dat het begrip Europadag nog jong is en dat men hierin nog moet leren te onderken nen dat Europa wel één geheel is als ge bied, maar daarnaast ook bestaat uit meerdere landen waarin verschillende volkeren elkaar steeds meer moeten leren begrijpen en gaan samenwerken. In dit verband noemde burgemeester Nielen het noodzakelijk elkaar te leren verstaan en begrijpen, eikaars levenspatroon te leren respecteren en het goede van elkaar te willen overnemen. Hierna volgde een gevarieerd program ma, bestaande uit een drietal films en een optreden van 't uit Utrecht afkomsti ge orkest „Los Espanjolos", samengesteld uit in Nederland verblijvende Spaanse werknemers. van 1967 hun beslag hebben gekregen. Dit betekent dat de kantoorgebouwen van het Bouwbureau op het semafoor- duin en aan de Stationsweg tegen die tijd zullen verdwijnen evenals de instal laties van Bitumarin die de „zwarte mantel" van steenasfalt voor de haven- dammen hebben geleverd. Gistermiddag heeft de Texelse motor- kotter TX-33 „Jan Maarten" op de Noord zee, vier mijl ten westen van Egmond aan Zee, het stoffelijk overschot opgevist van de 52-jarige Urker visser Jacob Post. De heer Post sloeg op 5 mei tijdens het vissen overboord van de UK53. Schipper C. Drijver van de TX33 heeft het lichaam naar Den Helder overgebracht. Daar is het door vier broers van de overledene geïdentificeed. Een „rollende" vuurtoren. Dit nog niet vertoonde schouwspel zal men deze zomer in IJmuiden kunnen zien. Het huzaren stukje zal worden uitgehaald door de kleinste van de twee vuurtorens die IJ muiden telt. De toren die thans nog vlak naast de kustwacht op het semafoorduin staat zal namelijk ongeveer 40 meter naar het zuiden worden verplaatst. Op dezelfde manier waarop al eerder huizen en molens rollend werden getran sporteerd zal ook het IJmuidense lichtba ken in zijn geheel worden verhuisd. De verplaatsing van de kleine vuurtoren is noodzakelijk in verband met de wijziging van de vaargeul in de IJmuidense haven mond. Vroeger moesten de twee vuurto rens voor schepen die de pieren van IJ- De sinds enige tijd niet meer in bedrijf zijnde kleine vuurtoren op het IJmuidense semafoorduin zal deze zomer ongeveer 40 meter in zuidelijke richting verhuizen. De toren wordt dan in zijn geheel naar zijn nieuwe plaats, voor het huidige voorlichtingscentrum van de stich ting Rijnmond-Noordzeekanaal, verrold. muiden binnen wilden varen één zoge noemde vuurlijn vormen. Zag men twee lichten dan was dat het teken dat de koers niet goed was. Door de verruiming van de havenmond en de wijziging van de vaargeul stonden beide vuurtorens niet meer precies in het verlengde van de haventoegang. De vuurlijn zal straks door de ver plaatsing van de voorste en klein ste vuurtoren worden gecorrigeerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5