Now-Festival in Washington „Zo is het..." in boekvorm *v VANAVOND Bewustzijnsverruiming en avant-garde Cursussen Jubileumconcert door het U.S.O. in te grote zaal Sss£WU ONTVINGEN Hier moet een ventilator komen NEGEN MUZEN 9 DINSDAG 10 MEI 1966 Verbijsterende happenings in beeld, geluid en dans Christian Ferras solist bij het N.Ph.O. Toon Hermans moet rusten Overleg tussen R.T.N. en de Radioraad Manuscript van Simenon van expositie verdwenen De radio geeft woensdag T elevisieprogramma ITHO a 'ff,in .ii ,i# WASHINGTON Voor een kleine week daalde kort geleden New Yorks zwerm van kunstexperimentelen op de Amerikaanse hoofdstad neer en een groep van hon derden trouwe belangstellenden zag zich blootgesteld aan het nieuwste dat theater, film, muziek en dans in Amerika te bieden hebben. Dit varieerde van oorverdo vende elektronische muziek tot dansen, dat aan Kurt Jooss en Martha Graham deed denken, van een drie kwartier durende film van alleen maar ratelende flik keringen op een wit doek tot theatergebeurtenissen, waarbij een in korte broek en sporthemd geklede jonge man met zijn benen in de spiraal van een bed op wiel tjes door de zaal strompelde. De eerste avond van het festival was gewijd aan theater. Stukken in de traditio nele zin van het woord werden echter niet gespeeld en er was meer sprake van „happenings", als men dat woord wil gebruiken voor het ongecoördineerd ten to nele voeren van gelijktijdige handelingen, die wel van tevoren beraamd zijn, maar geen volgorde, betekenis of zin hebben. Twee van deze „happenings" waren ontwor pen door de bekende schilder Robert Rauschenberg, die als theaterman en danser sterker geneigd lijkt tot wilde experimenten dan als schilder. DE EERSTE HAPPENING bracht Rauschenberg zelf op de planken van de voor de gelegenheid afgehuurde schaatsarena samen met de danser Alex Hay. Beide mannen reden wat onhandig op een soort rolschaatsj es, in het begin met een parachute achter hen aan. Een danseresje danste wat tussen hen in en daarmee werd een twintig minuten zoekgebracht. Happening twee slingerde meer beelden in het gezicht van het iewat gelaten toekijkend publiek. Hierin werd tegelijkertijd een eindeloze Amerikaanse vlag uitgerold en doormidden geknipt, een film vertoond op een laken aan een waslijn, een in een met vier kippen bevolkte kippenren liggende man die een gebraden kippetje oppeuzelde gelanceerd, een juffrouw in een rolstoel rondgereden en een patroon van spagheti op de grond gelegd waar langs de man met zijn benen in het bedonderstel rondstrompelde. HET „STUK" HEETTE „linoleum" en wekte flinke aandacht bij het publiek, wat wellicht ook te danken was aan het feit dat Rauschenberg zelf zowel als de danseres Deborah Hay slechts gekleed ging in een sterk doorzichtig pak van plastic. De theateravond werd besloten ■met een werk van de pop-artiest Andy Worhol, getiteld Velvet Underground.". Daarin zag men op een groot scherm vijf los van elkaar staande filmbeelden tege lijkertijd, grotendeels van gezichten, ter wijl dichterbij het publiek een half in leer gekleed paar danste (in een dans met zwepen in de hand, een en ander om gord met lichtgevende serpentines) op de muziek van Warhols eigen band, die onder het filmdoek speelde. De tweede avond van het festival was de muziek aan de beurt. John Cage, Amerika s eeuwige experimentator met elektronisch geluid, overweldigde zijn argeloos pu bliek met een kakofonie, die verwekt werd door een hele serie bandopname apparaten. De muziek op de banden van deze apparaten, die allemaal met een eigen luidspreker verbonden waren, mengde Cage naar willekeur. Op gege ven moment gebruikte hij de uitslagen van paarderennen, die hij in een courant vond, als sleutel voor het mengen van zijn geluidsbanden. OP DE AAN FILM GEWIJDE dag kon men, behalve de al genoemde film van flikkeringen en een paar allerleukste, maar niet opvallend hemelschokkende te kenfilmpjes van de schilder Red Grooms, de in Amerika's avant-garde al bijna be roemde film „Hanging a picture" zien. In dit werk van John Jones ziet men de pop-artiest Claes Oldenburg een suf schil derijtje ophangen. Het nieuwe element in het filmpje is echter dat men deze ba nale activiteut uit verschillende onver wachte hoeken ziet, waarbij een en dezelf de handeling soms wel tien keer wordt getoond. Opwindend is het filmpje niet en ik was blij toen het schilderijtje hing, maar er komen een paar frappante beel den in voor, die het banale thema onver wacht belichten. Een dansconcert tenslotte besloot het artistieke deel van het festival, dat ook nog een avant-garde-bal en een discussie over de nieuwe kunstvormen te bieden had. Het origineelste werk daarvan had de titel „Earth Interior" en het vertoon de een langdurig en ietwat zinloos geren in een wel honderd meter lange gang van plastic, die in ultrakorte tijd met be hulp van een ventilator tussen het rond om zittende publiek werd opgeblazen. Terwijl het gedol in de gang nog aan de gang was liep de „choreograaf" van dit werk, Steve Paxton, hand in hand met het danseresje Trischa Brown langs het publiek, op luide toon een volmaakt irre levante speech over de voor- en nadelen van wandelen afstekend. HET IS TE BEGRIJPEN dat een groot deel van het Washingtonse publiek ietwat verwilderd de wereld inblikte nadat het al deze kunstuitingen over zich heen had laten gaan. Velen waren gewoon boos en voelden zich bekocht. Anderen discus sieerden vertwijfeld over de waarde van dergelijke experimenten. Een derde groep, en die liet zich vooral horen op de dis cussiebijeenkomst met een aantal arties ten, vroeg zich af of de kunstenaars van de avant-garde zich eigenlijk nog wel iets aan hun publiek gelegen lieten lig gen of dat zij zonder de toeschouwers ook maar te denken hun eigen fantasie de vrije loop lieten. Op dit punt waren ook niet alle artiesten van een en dezelfde mening, maar ik ge loof toch dat in het algemeen van deze nieuwste Amerikaanse kunstuitingen te zeggen is dat zij geen van alle bedoeld zijn om een voor het publiek in begrijpe lijke taal, beelden of klanken vervatte boodschap over te brengen. In zoverre kan men dus zeggen dat de artiesten zich weinig aan het publiek gelegen laten lig gen. Maar daarnaast staat dat zij wel proberen uit de vrije hand, zonder bere kening, beelden te scheppen, die voor in dividuen in het publiek zinvol, mooi, in teressant, afschuwwekkend of wat ook maar zijn. Morgen, woensdag 11 mei, is te Haarlem de Franse violist Christian Ferras solist bij het N.Ph.O. in het eerste concert van de Beethoven- cyclus. Het concert wordt geopend met de ouverture Fidélio, vervolgd met het vioolconcert en besloten met de vierde symfonie. Christian Ferras is geboren te Toquet in 1933. Hij be gon zijn muziekstudies aan het Con servatorium te Parijs onder Bene- detti, waar hij in 1946 de eerste prijs behaalde, alsmede de eerste prijs voor kamermuziek bij J. Galvet. Na in 1948 de eerste prijs on het In ternationale Concours te Scheve- ningen en de eerste prijs op het Internationale Concours Marguerite Long-Jacques Thibaud in 1949 be haald te hebben, heeft hij als een der beste vertegenwoordigers der Franse violistenschool internationale faam verworven met zijn optreden onder leiding van de beroemdste dirigen ten en grootste orkesten. VERRUIMING VAN HET bewustzijn, dat lijkt het doel te zijn van deze avant- garde, die niet voor niets bekend staat om zijn belangstelling voor bewustzijn verruimende middelen zoals marihuana en LSD. Open staan voor een totaal nieu we ervaring, dat is wat zij van het pu bliek vragen, zowel bij de „happenings" als bij een opname in detail op levens groot doek van een bloedige operatie, zo wel bij de oorverdovende toevalsmuziek als bij de flikker-flakker film. GECONCENTREERD KIJKEN naar laatstgenoemd werk had een aantal toe schouwers een unieke ervaring kunnen ge ven, zo beweerde een discipel van de nieuwe vormen en het bewustzijn had verruimd kunnen worden. In plaats daar van hing het publiek verveeld in de stoe len en waren de enige waarneembare re sultaten van de film: hoofdpijn en mis selijkheid. Of de nieuwe kunstvormen, die als kenmerken hebben: toevalligheid, gelijktijdigheid van verschillende onsa menhangende handelingen, langdurige aandacht voor het banale detail (een pa rallel met pop-art) betrekken van het pu bliek in de actie, werkelijk „kunst"-vor- men zijn lijkt niet zo zeker. Dat het ex perimenteren op zichzelf nuttig is zal aan de andere kant weer niemand ont kennen en dat het soms interessant kan zijn dergelijke experimenten mee te ma ken heeft het Now-Festival in Washington hier en daar bewezen. Een opmerking tot slot. Aan de ernst van de avant-garde artiesten kon nie mand twijfelen, die hen een week lang in Washington bezig zag Die ernst, gecom bineerd met de poverheid in uitvoering en fantasie van een groot deel van het ver toonde, was vaak dodelijk. ,Van 9 november 1963 tot en met 30 maart 1966 heeft in Nederland een sati risch televisieprogramma genaamd „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" bestaan. Dat kon toch maar. Dat kon toch maar niet". Aldus luidt de slot zin van een apologie, die als inleiding ge drukt staat in het pas verschenen boekje dat een overzicht geeft van teksten en beelden uit dit programma gedurende de drie seizoenen van zijn bestaan. Het boek je is uitgegeven bij Van Ditmar, Polak en Van Gennep te Amsterdam en samen gesteld door Ferdinandusse, Blokker en Frenkel Frank. Een behartigenswaardige opmerking in genoemde inleiding is ook nog: „Wat we schreven was bedoeld om te worden uitgesproken in de hitte van de actualiteit. Wat overblijft is ze nog eens te kunnen lezen in de kilte van de herin nering." MISSCHIEN IS DAT inderdaad de beste argumentering voor de verschijning van dit boekje, waarin een samenvatting wordt gegeven van wat in de drie seizoe nen van '63 tot '66 het Nederlandse volk tot ongedachte reacties bracht. Als men achteraf de teksten leest en de foto's be kijkt, begrijpt men niet goed meer waar om er over een aantal van deze program ma's zo'n hartstochtelijke beroering is losgebroken. Maar dat komt dan, doordat de aangeduide onderwerpen intussen heel wat vervolgen buiten dit programma heb ben beleefd, waardoor ze uit de prille ac tualiteit van toen naar een verwerking in de mentaliteit van de gemiddelde burger zijn geraakt. Wat verwerkt is, behoort tot de gewoonste zaken en zo zijn er heel wat onderwerpen van „Zo is het.." tot de gewoonste zaken gaan behoren. Met uit zonderingen, natuurlijk. En die uitzonde ringen moeten eigenlijk tot de zwakste delen van de inventaris worden gerekend. Want een satire die kwetst en na drie of twee jaren ingedrukte tekst nog blijft kwetsen, is geen goede satire geweest. Intussen geeft dit boekje ieder persoon lijk de gelegenheid, zijn eigen smaak over goede en mislukte satire te toetsen; ook de samenstellers hebben die gelegenheid gehad tijdens de schifting van het voor handen zijnde materiaal. Vandaar dat een aantal teksten en beelden is weggeble ven uit het boekje, en daarop slaat de zin in de inleiding: „...want er waren onder delen bij, die we zelfs nooit meer ge noemd willen zien." Dat is een zelfcritiek die waardering oproept, ook al blijft de smaak van de samenstellers verschillen van die der kijkers en nu, lezers. EEN FEIT IS HET, dat dit satirische programma taboes heeft doorbroken en nieuwe opinies heeft helpen vormen. Dat zeggen de samenstellers in hun inleiding ook. Wat zij niet duidelijk zeggen is, dat het ook nieuwe opinies heeft helpen vor men die het einde van het programma hebben verhaast en waarmee een even tueel nieuw satirisch programma al dade lijk zal moeten worstelen: reactionaire opinies, die menen gelijk te hebben ge kregen en zich sterk voelen door de gang van zaken met „Zo is het..." In dat op zicht is de doorbreking van taboes bege leid door nieuwe, sterkere taboes en dat kan nooit de bedoeling zijn geweest. Deze regelrechte fout, meer een taktische dan een morele, blijkt ook nog duidelijk bij de herlezing van de teksten in dit boekje. ER ZOU NOG HEEL wat meer over dit onderwerp te zeggen zijn, maar het is overbodig. Want de massale, impulsieve en vaak begrijpelijke zowel ais onredelij ke reacties die het programma tijdens zijn vrij korte bestaan heeft opgeroepen, zijn wellicht intussen uiteengevallen in bezonkener meningen van degenen voor wie de teksten bedoeld waren, het Neder landse televisiepubliek, en dat publiek kan nu een aantal dingen doen: het boek je verafschuwen en het niet kopen, of het boekj e kopen en het daarna verafschu wen, of het boekje verafschuwen en het daarom kopen, of het geval objectief be naderen en nog eens kalmpjes nalezen wat „in de hitte van de actualiteit" in dertijd is losgebroken. Het is, afgezien van pro of contra, een goed uitgegeven boekje met uitstekende illustraties op pri ma papier. Toon Hermans blijkt een maagontste king te hebben. Zijn arts heeft hem ge adviseerd in ieder geval tot donderdag het bed te houden. De voorstellingen van de one-manshow in Carré zullen zo spoe dig mogelijk daarna hervat worden. Op de volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rockanje (Z.-H.) worden de volgende cur sussen gehouden: 18-23 juli: „Kijken en maken", expressie cursus voor mannelijke en vrouwelijke deelnemers (cursusprijs 70, 8-13 augustus: „Britain meets Holland", vakantiecursus voor Engelse en Nederland se jongeren (18-25 jaar). De cursus wordt beslaten met een logeerweek, waarbij iede re Nederlandse deelnemer een Engelse gast mee naar huis neemt. In verband hiermee bedraagt de cursusprijs voor de Nederland se deelnemers slechts 40, 15-20 augustus: „Patrouille op eigen erf: tussen Europoort en Deltaplan", vakantie cursus voor mannelijke en vrouwelijke deelnemers uit Nederland en Vlaanderen (cursusprijs, incl. excursies 65, Eind vorige week is een delegatie van het hoofdbestuur van de R.T.N. door de radioraad ontvangen teneinde de op 25 fe bruari ingediende aanvrage om zend machtiging nader toe te lichten, aldus deelt de Nationale Omroep Stichting Ra dio en Televisie Nederland (RTN) mede. De R.T.N. met haar meer dan 255.000 leden-contribuanten meent in aanmerking te komen voor een zendmachtiging als om roeporganisatie B met een zendtijd van vier uur televisie en 28 uur radio per week De in etappes plaats hebbende contacten tussen de R.T.N. en de Radioraad zullen begin juni hun beslag krijgen, aldus de mededeling van de R.T.N. Nieuwe editie „De Bezetting". „De Bezet ting", de serie pockets die dr. L. de Jong samenstelde en welke parallel loopt met de serie t.v.-documentaires die hij destijds maakte, zal dit najaar in een luxe-uitgave verschijnen. De tekst is vrijwel dezelfde als van de pocket-serie, maar het aantal illustra ties zal aanzienlijk groter zijn. Het boek, dat een standaardwerk over de Duitse bezetting van Nederland wordt, is een uitgave van Querido in samenwerking met de Wetenschappelijke( Uitgeverij, Amsterdam. Het Utrechtse Symphonie Orkest heeft im de Margriet-hal van de Utrechtse Jaar beurs een concert gegeven voor 1.000 men sen en 6.000 lege stoelen. Daarmee be gonnen de feestelijkheden ter gelegenheid van het 170-jarig bestaan van het U.S.O. De Utrechtse Stichting Stadsontspanning boor in samenwerking met het U.S.O. dit promenadeconcert en met m,edewer. king van 200 zangers en zangeressen van zeven Utrechtse koren, aan voor de lutte le toegangsprijs van 1,50 gulden. Het Engelse voorbeeld de „Proms" in de Albert-Hall, waarbij de zaal geen stoe len bevat, heeft het publiek mogelijk» afgeschrokken. Er is werk aan de winkel voor com missaris Maigret: het manuscript van de eerste roman van zijn geestelijke vader, Georges Simenon, is verdwenen uit een vitrine in de gemeentelijke bibliotheek van Luik. Dit werk van Simenon, „Au Pont des Arches", was in de geboorte stad van de schrijver tentoongesteld, teza men met een advertentie waarin de ver schijning van het boek geschreven door Georges Sim, toen journalist bij het blad „La Gazette de Liège" werd aan gekondigd. De gemeentebibliotheek ligt vlak bij een politiebureau, in de wijk waar de schrijver werd geboren. Eëëfcênböëkënboekenboekenl :>«kw,K,rtenbo. kenboekenl boe tmooe (ten tx icboekenj boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenboe kenboeken* boekenboeken L>. >e ken boeken! boekenboekenboeken boeken! boekenboekenboekenboeken! De uitgeverij J. J. Kuurstra, Amstelka- de 113 in Amsterdam verspreidt in Neder land „Autosalon in Buchform", bevatten de de modellen 1966. In de uitgave zijn opgenomen: een Nederlandse vertaling van de Duitse technische termen, een lijst van importeurs en een prijslijst. Als Prisma-boeken zijn verschenen: „De Staatsinrichting" (Wat u ervan moet weten) van drs. W. F. P. Boshouwers, twee uitgaven met puzzels van P. Jan Bekkers en H. Meijeringh, „Verhalen" van W. Somerset Maugham, vertaling van P. A. Bril-Van de Vijver, „1975, de atoombom is gevallen" van Peter van Greenaway, vertaling G. Seuters-Ellis, „Archeologie onder water" van Robert Silverberg, vertaling M. J. J. Oleff, „Het tekenen van de ruimte (toepassingen van de perspectief) van Tjamme de Vries, „Chemie in de moderne wereld" van George Porter, vertaling H. A. N. Buisman, „Nieuwe wiskunde" van Irving Adler, vertaling drs. Tj. Blanksma en „Het le ven begint bij 65" van Joseph J. Peck, vertaling J. M. H. van Heycop ten Ham- Frowein. „Teruggaaf van omzetbelasting" van W. Graafland is een uitgave van L. J. Veen in Amsterdam, waarin de schrijver opmerkt dat een tal van ondernemers nog niet, of niet volledig op de hoogte is van de mogelijkheden om omzetbelasting te rug te krijgen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammo- foonmuziek (7.30-7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuziek. 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Klassieke piano muziek (gr.). 9.10 Stereo: klassieke grammo- foonmuziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammo- foonmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Viool en piano (opn.): moderne muziek. 12.00 Amu sementsmuziek (gr.). 12.22 Voor het platte land. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Aktualiteiten en kalender. 13.25 Stereo: Lichte orkestmu ziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Pianore cital: moderne muziek. 14.25 Koor en Gel ders Orkest: fragmenten uit Die Jahreszei- ten, oratorium van Haydn. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Voor de zieken. 17.30 Promenade-orkest: amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. Komt er een kentering in de na-oorlogse politiek? Spreker: Dr. A. J. Ver- brugh, algemeen sekretaris van het G.P.V. 18.30 VARA's Popshow: dansorkest en solis ten. 19.00 Voor de kinderen. Tussen 19.00 en 19.30 Eventuele reportage van Olympia's Tour door Nederland. 19.10 Stereo: Kinder koor met pianobegeleiding. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor: amusementsprogram ma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Jazzmuziek. 21.45 Van eigen bodem: Neder landse amusementsmuziek. 22.15 Ik loop door het land, licht programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualiteiten. 22.50 Instrumentaal trio: moderne kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke kamermuziek (gr.). (Om 7.30 Nieuws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Moderne grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke kerkorgelmuziek (gr.). 11.15 Schoolradio. 11.45 Lichte grammofoonmuziek, 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten, eventueel grammofoonmuziek. 12.55 Stereo: Gevarieerd instrumentaal en vocaal muziekprogramma (opn. en gr.). 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (deel 57). 14.25 Kamer muziek (gr.): semi-klassieke muziek. 15.10 Nieuws en berichten. Kamerorkest en solist: Klassieke en moder ne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.15 Stereo: Licht or kest en instrumentaal trio (gr.). 17.50 Over heidsvoorlichting: Werk en welzijn. Een lamp bleef branden, klankbeeld t.g.v. de Dag der Verpleging. Samenstelling: Claude Bello- ni. 18.00 Koorzang en koperorkest: gewijde muziek. 18.20 Klassieke grammofoonmuziek. 18.30 Spektrum: nieuws uit de prot christe lijke organisaties. 18.50 Licht instrumentaal trio (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Voetbalwedstrijd Schot land—Nederland te Glasgow. 21.20 Grammo foonmuziek. 21.30 Wereldpanorama. 21.40 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Muziek van het Leger des Heils. (opn.). 22.15 Avond overdenking. 22.30 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 22.40 Viool en piano: klassieke mu ziek. 22.50 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.20 Bariton en piano: volks liederen uit Oostenrijk. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NRU - Gezamenlijk Programma. 9.00- 15.00 Voorbereid door KRO. 15.00-18.00 Voorbereid door AVRO. NRU-KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht geva rieerd platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Lichte grammofoonmu ziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Koffie met Kees: licht platenprogramma met praatje. 12.00 Nieuws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Lichte grammofoon muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevarieerd platenprogramma. NRU- AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammo foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Gevarieerd platenprogramma voor automobilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programma overzicht en SOS-berichten. 12.48 Lichte or kestmuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Wedstrijd Radioschoolkoor 1966. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Wedstrijd Radioschoolkoor 1966 (vervolg) (15.00 Nws.) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Jazz muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Praatje. 18.50 Sport. 18.55 Amusementsmuziek. 19.00 Nws., weerbericht en kroniek. 19.40 Amusements muziek. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Filmmuziek. 20.30 Kamermuziek. 21.31 Ka mermuziek. 21.50 Pedagogj|ch praatje. 22.00 VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT-NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.00 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. (les 32 en herhaling les 31). 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Nieuwe armen voor IJmui- den, filmreportage. 21.15 Goed nieuws van daag: een ironische kijk van een aantal jonge mensen op het hedendaags bestaan. 21.50 Signalement: maandelijks programma over figuren en verschijnselen uit de we reld van de literatuur, muziek, toneel, film ballet en beeldende kunst. NTS: 22.25 Jour naal. 22.30-23.00 Teleac: Logica (les 7). NEDERLAND n NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV 22.01 Dieren kijken. NTS: 20.20 Mensen in gevecht, medische documentaire. NCRV: 20.50 Haal je kijkgeld terug: televisieprijs- vraag. 21.15 Dzjes zien: maandelijks jazzpro gramma. 21.50 Attentie. CVK-IKOR: 22.10 dichterbij, religieus programma. N.T.S.: 22.40-22.45 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Teleac: De Attische tragedie: les 8. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (les 31 en herhaling les 30). 19.30 Eurovisie: Voetbal-finale Europa Cup: Real MadridPartizan te Brussel (20.15-20.25 Journaal). KRO: 21.15 Piste: va riétéprogramma. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.30-22.35 JournaaL 22.35-22.45 Sport in beeld: filmverslag Olympia's Tour door Ne derland. NEDERLAND U NTS: 20.00 Nieuws in het kort AVRO; 20.01 Voorpagina: selectie uit de actualiteiten programma's van de Franse televisie. 20.30 De Draak (Der Drache), speelfilm. (Bava- ria-produktie). NTS: 22.00 Sterren kijken. 22.10-22.15 Journaal. Jonge beeldhouwers. Het ministerie van C., R. en M. heeft zes jonge beeldhou wers de kans gegeven mee te doen aan de derde Exposition Internationale de Sculpture Contemporaine in het Musée Rodin (Parijs). Zij zijn J. Grosman, J. van Munster, J. Pieters, C. Rogge, L. de Vries en E. Waskowsk» 9 Karin Kent, Martine Bijl, Boudewijn de Groot, Dick Poons en René Lobo zijn vanavond op Nederland 1 te zien in het liedjesprogramma „Goed nieuws vandaag." Nederland I: Tot acht uur o.a. het Journaal voor gehoorgestoorden en da Engelse lessen. Na het Journaal Ach ter het Nieuws, gevolgd door een docu mentaire van Ben Steggerda over da aanleg van de nieuwe haven voor IJmui- den. „Goed nieuws vandaag" is de titel vaneen (protest-) liedjesprogramma waar aan meewerken Boudewijn de Groot, Dick Poons, René Lobo, Marine Bijl en Karin Kent. De regie is in handen van Nico Knapper. Het programma „Signale ment" is vanavond gewijd aan de Rus- sisch-Amerikaanse schrijver Vladimir Nabokov. Voor miljoenen over de hele we reld is hij de schrijver van één boek, Lolita. Zowel door de sensatie over de vermeende pornografie als door het on verdachte enthousiasme van een auteur als Graham Greene die Lolita uitriep tot het grootste boek dat in 1956 ver scheen ontstond in korte tijd een in drukwekkende reeks vertalingen; die in 't Nederlands was daarvan de eerste. Men ontdekte door het spektakel een auteur van wereldformaat met een indrukwek kende oeuvre, geschreven in het Russi sch, Engels en in het Frans. Nabokov werd in 1899 in Sint-Petersburg geboren in 1917 verliet hij zijn land om na uit gebreide omzwervingen in de oude en nieuwe wereld zich voorgoed te vestigen in Zwitserland. Hij is nu Amerikaan. Nederland 2: Het NCR V-programma begint met „Dieren Kijken". Han Ren- sebrink en Tan ja Koen vertellen iets over David L. Wolper, van wie onlangs een documentaire over James Bond op het scherm te zien was, stelde een documen taire samen over dr. Jonas Salk. Hij is de ontdekker van het serum tegen kin derverlamming. Na de quiz „Haal je Kijkgeld terug" ontvangt Pim Jacobs in het programma „Dzjes zien" de Franse violist Jean-Luc Ponty. Attentie en Dich terbij sluiten de uitzending af. Advertentie ij -«j - De jury voor de filmscenario- en film stripprijsvraag van de Nederlandse On derwijs Film (N.O.F.) heeft een eerst® en een tweede prijs kunnen toekennen, alleen in de categorie filmstrips. De prij zen gingen naar J. van Peppel in Benne- kom 1000) en O. J. Laan in Voorburg (ƒ750). Het algemene peil van inzendin gen was beneden de norm voor de beoor deling, meende de jury»

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9