KLM begint wellicht al in juli op binnenlands net te vliegen EEG-akkoord over landbouwfonds DERBY COLA DRINK n ster matras HET WEER Toelating buitenlandse artsen blijft beperkt, zegt minister Samenzwering in China? Clay-Cooper niet op Eurovisienet Industrieprodukten op 1 juli '68 geheel vrij n Engelse bankstellen Met Friendships van Schiphol naar Eelde, Eindhoven en Beek „Monica" vlot gebracht op weg naar IJmuiden Schip is weer los Huwelijksdatum prinses Margriet spoedig bekend Afrikaanse landen willen sancties De prins bekeek in Spanje bouwterreinen meesterlijk! BINNENHUIS" Nieuw lekker f pittig Staal-interpellatie in Straatsburg pagina 13 Iets warmer Noors gezondheidscentrum geen precedent Het woord is aan m&pt V oordelen Ruim 3-zits bankstel Nappahide - skai Losse kussens 875.— 51e JAARGANG NUMMER 158 WOENSDAG 11 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-5484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ÏJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Aboijnernent per ween 85 cent, pei kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening ÏJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) DEN HAAG, Waarschijnlijk nog deze zomer zal de KLM beginnen met een beperkt binnenlands luchtnet als aanreismogelijkheid voor bewoners van het noorden, oosten en zuiden van ons land naar Schiphol. Hoewel officieel nog niets vaststaat en de KLM elke indicatie over de routes van dit luchtnet weigert, ligt het voor de hand dat Eelde bij Groningen en Beek in Zuid-Limburg de twee lucht havens zijn, die er het eerst in zul len worden opgenomen. Onderweg van Beek naar Schiphol zou dan een tussenlanding gemaakt kunnen worden in Eindhoven, uit welke stad de KLM, dankzij het Philipsconcern, veel passagiers voor internationale vluchten trekt. Reeds enkele maanden geleden werd be kend dat de KLM onderhandelingen voer de met de Koninklijke Luchtmacht over Vanmorgen is de kustvaarder „Monica" die 5 mei op de Haaksgronden ter hoog te van Den Helder strandde, door de zee sleepboten „Titan" en „Simson" van Wijsmuller vlot gebracht. De „Monica" wordt naar IJmuiden gesleept. De sleepboten slaagden er vanmorgen omstreeks elf in de „Monica" uit haar ongewone positie te helpen, nadat eerder een deel van de lading mangaanerts over boord was gegaan. Vanmiddag wordt de kustvaarder, die schade aan het roer heeft, in IJmuiden verwacht. Advertentie VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62. Haarlem - Tel. 58391 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Nasser3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4. 5, 7 Kennemer Kruimels 5 Topsy 6 Radio en tv .9 Kunst-9 Feuilleton11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer en aanvankelijk over wegend licht bewolkt. Morgenmid dag kans op enkele buien. Matige wind tussen oost en zuid. Iets war mer dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. de tijdelijke huur van twee Fokker F-27 „Troopships", teneinde deze na verbou wing te gebruiken voor binnenlandse pas sagiersvervoer. Deze onderhandelingen zijn nog niet afgesloten, maar zij zijn nu wel zover gevorderd, dat twee „Troop ships" van de luchtmacht, die aan een gro te onderhoudsbeurt toe zijn, volgende week bij Avio-Diepen al vast worden be schilderd met de KLM-kleuren en een niet militaire PH-registratie. De KLM zegt dat dit voorbereidende werkzaamheden zijn „vooruitlopend op een definitieve beslissing". Een contract tussen de Koninkliike Luchtmacht en de luchtvaartmaatschappij is nog niet gete kend. Gewoonlijk neemt de bij Avio-Diepen uit te voeren onderhoudsbeurt enkele we ken in beslag. Gaan de plannen door dan zou dus begin juli met het binnenlandse luchtnet kunnen worden begonnen. Be kend is dat vooral de Groninger indus triëlen na de staking vorig jaar september van de door Schreiner Airways gevlogen dienst Eelde-Schiphol krachtig op de in stelling van een dergelijk luchtnet hebben aangedrongen. Ook voor de Limburgers en Eindhovenaren, die vaak via het ge makkelijk te bereiken Brussel met de Sa bena vlogen, is de verkorting van de reis- duur naar Schiphol met enkele uren een uitkomst. (Van onze parlementaire redactie) Het ligt niet in de bedoeling buitenland se artsen massaal en zonder beperkingen in ons land te gaan toelaten. Met de ves tiging van een Noors gezondheidscen trum voor zeelieden in Rotterdam, waar aan Noorse artsen worden verbonden, is allerminst een precedent geschapen. Zij mogen buiten het centrum geen praktijk uitoefenen, zelfs niet voor de Noorse ko lonie in Rotterdam. Dat heeft minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gisteren in de Eerste Kamer gezegd bij de parlemen taire behandeling van de overeenkomst met de Noorse regering over de vestiging van het centrum voor zeelieden. De over eenkomst werd door de senaat met nau welijks verholen tegenzin goedgekeurd. De bezwaren golden met name het feit dat HONGKONG (Reuter) Radio-Peking heeft vandaag bekend gemaakt dat „anti partij elementen in China een grote aan val op het centrale comité van de Chine se communistische partij onder leiding van Mao Tse-Toeng hebben willen doen". Ze wilden zich verzetten tegen het alge mene beleid en „het kapitalisme herstel len" door gebruik te maken van natuur rampen. Politieke waarnemers in Hongkong me nen dat de tegen de partij gerichte acti viteit omstreeks 1960 is begonnen, toen grote delen van China te lijden hadden van droogte of overstromingen. De onthul ling van radio-Peking zou betekenen dat alle komplotten en revolutie-planne zijn verijdeld en dat Mao en zijn naaste mede werkers stevig in het zadel zitten. Het 27000 ton metende Engelse pas sagiersschip Capetown Castle is gis termiddag om vijf uur los getrokken. Het schip was 's morgens voor de haven van Vlissingen aan de grond gelopen. De foto geeft een beeld van de situatie na de stranding. deze overeenkomst Noorse artsen, dus bui tenlanders, in de gelegenheid stelt in ons land te practiseren, zonder dat zij over Nederlandse diploma's beschikken. Vooral de christelijk-historische senator Kranenburg vond dat een gevaarlijk pre cedent. „De waarde van het medische be roep in ons land mag niet worden ver kleind," zo waarschuwde hij minister Veldkamp. Volgens de Rotterdamse tandarts streven steeds meer buitenland se geneesheren naar praktijk-uitoefening in ons land met graden die niet gelijk waardig zijn aan de Nederlandse diplo ma's. Ook de toenemende neiging van Ne derlanders om in Brussel medicijnen te gaan studeren vervulde hem met zorg. De katholieke senator mej. drs. Vuyl- steke noemde de overeenkomst een paard van Troje, dat voor de volksgezondheid een ramp tot gevolg kan krijgen. De over eenkomst werd goedgekeurd met de aan tekening van de christelijk historische fractie dat men geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. De teievisieuitzending van de grote boksmatch ClayCooper op 21 mei is gemonopoliseerd door de Engelse betaal televisie-organisatie, die toestellen ver huurt waarin de kijkers muntstukken moeten werpen. Het gevolg is dat BBC en ITV (commerciële televisie) achter het net vissen. Ook van de Eurovisie uitzending zal hierdoor niets kunnen ko men. De betaaltelevisie-organisatie, Viewsport Limited, heeft 100.000 pond een miljoen gulden) betaald om de match exclusief op haar net te vertonen. Zoals de zaken thans staan zal de match alleen recht streeks kunnen worden gezien door 4000 televisie-ontvangers in Zuid-Londen, die op de betaaltelevisie zijn aangesloten, en op distributietelevisie in ongeveer 20 bio scopen, welke zich minstens 100 kilome ter van Londen bevinden. 5 P 1 a u t u s Het zekere ontgaat ons, terwijl wij streven naar het onzekere. De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren gezegd dat nog deze maand zal worden meegedeeld wan neer prinses Margriet en mr. Pvan Vollenhoven in het huwelijk zullen tre den. De minister-president zei dit in een lunchbijeenkomst met de buitenlandse persvereniging in Den Haag. NEW YORK (AFP) De groep Afri kaanse landen in de V.N. heeft om een spoedbij eenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd over de kwestie-Rhodesië. In een memorandum wordt de raad verzocht de nodige maatregel te over wegen voor het verzekeren van 'n grond wettige meerderheidsregering in Rhode sië. De Afrikaanse landen hebben een ont- werp-resolutie opgesteld waarin wordt voorzien in het doorvoeren van de mo ties tegen Portugal en Zuid-Afrika al« deze landen doorgaan met het bevoor raden van Rhodesië. De minister van Buitenlandse Zaken van Zambia, Kapwepwe, is dinsdagavond in New York aangekomen om de kwes tie Rhodesië in de Veiligheidsraad te brengen. De Afrikaanse landen zeggen dat de toestand in Rhodesië een gevaar is voor de internationale vrede en veiligheid. Be treurd wordt dat Groot-Brittannië sinds de onafhankelijkheidsverklaring van Ian Smith, vorig jaar november, geen onder handelingen heeft geopend met Afri kaanse leiders in Rhodesië. Velen legden dinsdag bloemen op de graven van de Nazi-slachtoffers vit de oorlog tijdens de jaarlijkse do. denherdenking op de Erebegraaf plaats in Overveen. Zoals in een deel van onze editie van dinsdag werd medegedeeld, meldde onze correspondent in Barcelona de aankomst van Prins Bernhard in het oude Spaanse vissersplaatsje Vinaroz. waar hij een aantal terreinen zou hebben bekeken met het doel, tot aankoop over te gaan van een bouwterrein voor een nieuwe konink lijke vakantieresidentie. Het koninklijke gezin zou het vakantieverblijf in Italië willen opgeven, omdat het daar niet meer ongestoord kan verblijven. Volgens de in Vinaroz circulerende geruchten zou de ko ninklijke familie in dat plaatsje een bui tenverblijf willen laten bouwen aan zee, met jachthaven, vliegveld, zwembad, ten nisbanen en manege. Bij navraag deelde een woordvoerder van de regeringsvoorlichtingsdienst het volgende mede: „Prins Bernhard heeft zich maandag met de regerings-Friendship naar Spanje begeven en is dinsdag teruggekeerd. Zijn bezoek gold een vroegere officier van zijn staf, die in Vinaroz woont. Gedurende zijn verblijf heeft de prins enkele ter reinen bezocht, die hem tijdens zijn ver blijf werden aangeboden. De prins is op het ogenblik niet van plan enig terrein waar dan ook aan te kopen". Na een marathonzitting van niet minder dan negentien uur is de EEG- ministerraad het vanmorgen om vijf uur eens geworden over de gemeen schappelijke financiering van het landbouwbeleid in de EEG. Tegelij kertijd werd in Brussel een akkoord bereikt over de datum van 1 juli 1968 voor de invoering van het volledig vrije handelsverkeer in industriepro dukten tussen de landen van de Ge meenschap. Een jaar eerder al zullen de tarieven met vijf percent worden verminderd. Nederland zal aan het Landbouwfonds met ingang van 1 juli 1967 een bijdrage moeten gaan leveren van 8.2 percent. Frankrijk betaalt dan 32%, West-Duits- land 31.2%, Italië 20.3%, België 8.1% en Luxemburg 0.2%. Deze regeling is het gevolg van een Benelux initiatief, want in het voorstel van de Europese commissie had Italië 0.2% minder moeten bijdragen. Maar daar staat tegenover dat de Italia nen nu gemakkelijker een beroep op het Fonds kunnen doen als het gaat om de structuurverbetering van hun landbouw. Voor Nederland is het nog belangrijk, dat de EEG-commissie nu heeft toegezegd vóór 1 juli 1968 voorstellen te zullen in dienen voor regelingen voor sierteelt- produkten. Onze uitvoer hiervan beloopt zo'n slordige 500 miljoen per jaar. Minister Biesheuvel vond vanmogen dat voor ons land een redelijk akkoord was bereikt. „Natuurlijk zijn ook enkele Nederlandse verlangens niet ingewilligd". Tot de schaduwzijden noemde hij het feit, dat de Nederlandse bijdragesleutel hoger is uitgevallen dan was gehoopt. De ver hoging van het percentage van 7,9 tot 8,2 percent betekent van 1967 tot 1970 een hogere last voor de bijdrage aan het Laandbouwfonds van ongeveer 11 miljoen gulden per jaar. Daartegenover staat ech ter, dat de volledige financiering van het zuivelbeleid reeds op 1 juli 1967 ten laste van het Europese landbouwfonds komt, een vervroeging die voor Nederland een voordeel betekent van enkele tientallen miljoenen guldens. Tot de verdere winstpunten rekende hij de thans door de „zes" vastgestelde datum voor de douane-unie voor industrie producten. „Aanvankelijk leek het er niet op dat het tot een akkoord zou komen", aldus mr. Biesheuvel, wijzend op de Duits-Franse tegenstelling op dit gebied. Als voorloper tot de volledige afschaf fing van de industriële douanerechten tussen de zes lidstaten zal op 1 juli 1967 van de nog resterende 20 percent vijf per cent verdwijnen. De overige 15 percent worden afgeschaft op de dag van inwer kingtreding van de douane-unie. Advertentie Woninginrichting „ONZE WONING" APARTE MEUBELEN en.LAGE PRIJZEN Iedere vrijdagavond kijkavond. Kruisweg 61 naast Amst. Bank - Tel. 20656 'n Hero produkt met clubs waar je gewoon niet meer uit wilt komen. in aparte kleuren, welke U moet zien. in Enqelse tweed, vanaf Keus uit 10 modellen bij eubelen Sedert 1649 BOOT TM.. 1204* /Gierstraat* 152-34-96/ HAARIKM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1